مطالب مرتبط:
نسل کشی سربرنیتسا؛ زخم التیام ناپذیر مردم بوسنی
کرواسی فینالیست؛ متواضع و خستگی ناپذیر
کرواسی فینالیست؛ متواضع و خستگی ناپذیر
کرواسی فینالیست؛ متواضع و خستگی ناپذیر/ فینال اسپانیایی جام جهانی بیست و یکم/ خوشحالی عجیب بازیکنان کرواسی/ کرواسی با 90 دقیقه بازی بیشتر نسبت به فرانسه به فینال رسید
کرواسی فینالیست؛ متواضع و خستگی ناپذیر / فینال اسپانیایی جام جهانی بیست و یکم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 تیر 1397 ساعت 17:222018-07-12پزشكي

پزشک های سیری ناپذیر


درآمد اغلب پزشکان متخصص در ایران ازهمتایان غربی شان بیشتر است، در حالی که درآمد یک کارگر یا معلم در ایران چیزی حدود یک دهم کارگر و معلم غربی است.

- "در تعریف پزشک می خوانیم: پزشک یا طبیب یا حکیم یا دکتر (در اصطلاح رایج) در دانش پزشکی کسی است که به حرفهٔ پزشکی، که برگرداندن سلامت انسان به وسیلهٔ مصاحبه با بیمار، مطالعه، تشخیص و درمان بیماری یا آسیب دیدگی است، می پردازد.

هدف پزشک حفظ و ارتقای تندرستی، درمان بیماری ها و بازتوانی آسیب دیدگان است.

این هدف با شناخت بیماری ها، تشخیص و درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می رسد.

واژه بیمار نیز در لغت نامه ها به ناخوش، دردمند،ناتوان، رنجور و .

معنی می شود؛ کسی که نیاز به مراقبت ویژه و تیمار محتاج است.

پزشک یا حکیم در تعریف سنتی خود به کسی گفته می شد که محرم اسرار و تیمارگر و طبیب بیمارانش به شمار می رفت؛ اما امروزه بسیاری از پزشکان در مقام تاجری قرار گرفته اند که با تبلیغات و سوءاستفاده از بیمار تلاش می کنند، سود بیشتری از درماندگی بیماران به جیب بزنند.

سیستم پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرایط خاص خود را دارد.

با اینکه سالیانه پذیرش دانشجو در رشته های مختلف به ویژه علوم انسانی، فله ای و بدون توجه به بازار کار در حال گسترش است، در رشته پزشکی قضیه کاملا متفاوت است.

پذیرش دانشجوی رشته پزشکی (با اینکه تقاضای بسیار بالایی برای این ) هیچ گونه افزایشی نمی یابد.

با اینکه همه رشته ها به صورت شبانه دانشجو می پذیرند، هنوز در رشته پزشکی این اتفاق نمی افتد و همین باعث شده است، رشته پزشکی به عنوان تافته ای جدا بافته در میان رشته های دانشگاهی نگریسته شود، به گونه ای که جامعه به پزشکان به چشم تنها نوابغ و نخبه های جامعه نگاه می کند که هر کسی توانایی و هوش، تحصیل آن را ندارد.

در حالی که صدها هزار فارغ التحصیل رشته های مختلف با مدرک فوق لیسانس و دکترا در جامعه وجود دارد، ولی اگر چند صد پزشک بیکار باشند سریع به چشم می آید.

در واقع این شیوه پذیرش دانشجو باعث شده است ناخودآگاه پزشکان در سطح بالاتری از سایر تحصیل کردگان دانشگاهی قرار گیرند، به گونه ای که همگان حق دریافت درآمد و حقوق بالاتر آنها را بپذیرند.

بر اساس آمارها متوسط درآمد یک پزشک متخصص در ایران چیزی حدود بیست و پنج تا صد برابر یک معلم و کارگر است، این در حالی است که در جامعه آمریکا این تفاوت بین پنج تا شش برابر درآمد یک کارگر و در آلمان حدود چهار تا پنج برابر است.

درآمد اغلب پزشکان متخصص در ایران ازهمتایان غربی شان بیشتر است، در حالی که درآمد یک کارگر یا معلم در ایران چیزی حدود یک دهم کارگر و معلم غربی است.

امروزه یک معلم یا کارگر در ایران، باید یک دهم کارگر غربی درآمد داشته باشد و هزینه ای برابر جامعه غربی برای خدمات پزشکی پرداخت نماید؛ برای نمونه، یک کارگر برای ترمیم یک دندان خود باید حداقل درآمد نصف یک ماه خود را بپردازد، در حالی که این پول، درآمد نیم ساعت کار همان دندانپزشک است.

بسیاری از پزشکان متخصص بدون توجه به تعرفه های وزارت بهداشت و تایمی که موظفند برای بیماران بگذارند، رقم های بسیار بالاتری را طلب می کنند.

این پزشکان که اغلب برای فرار مالیاتی استفاده از کارتخوان های بانکی را قدغن کرده اند، تایم و زمان کمتری از قانون مصوب صرف بیمار کرده و مدام مشتری های بیشتری را پذیرا می شوند.

پزشکانی که در کنار کار پزشکی به دلالی و سودجویی از طریق فشار به فروشندگان لوازم پزشکی یا بساز بفروشی نیز مشغولند.

در رأس وزارت بهداشت وزیر اولترا میلیاردی قرار دارد که به زندگی اشرافی خود افتخار می کند و درآمد و حقوق های نجومی پزشکان را حق طبیعی و مسلم آنان می داند.

ایشان بدون توجه به سطح درآمد مردم و سرانه درآمد ملی پایین معتقد است که پزشک در ایران باید به مانند پزشکان کشورهای پیشرفته درآمد داشته باشد و وظیفه جامعه و دولت است که این هزینه را پرداخت کند.

چیزی که امروز در دانشگاه ها به دانشجویان پزشکی یا غیر پزشکی آموزش داده نمی شود و هیچ اهمیتی ندارد، اخلاق علمی و وجدان شغلی است.

دانشجویان تنها علوم مربوط به رشته تخصصی خود را می خوانند و واحد درسی به نام اخلاق، فلسفه و تعهد اجتماعی هیچ جایگاهی در متون دانشگاهی ندارد.

بدیهی است با این شیوه آموزشی، جامعه شهروندانی دغدغه مند و اخلاق مدار پرورش نخواهند داد و چنین افرادی را نخواهد یافت.

فرهاد قنبری
کلید واژه ها: پزشک - بیمار - رشته - پزشکی - درآمد - پزشکان - دانشجو - ایران - کارگر - درمان - جامعه - بیماری - معلم - تحصیل - بیماران - درمان بیماری ها - فارغ التحصیل - انسان - تشخیص - تفاوت - سوءاستفاده - آسیب دیدگی - بازار کار - دکتر - تبلیغات - آمریکا - متفاوت - مراقبت - مصاحبه - بازار

آخرین اخبار سرویس:

پزشک های سیری ناپذیر

پزشک های سیری ناپذیر