مطالب مرتبط:
فراز و نشیب هایی از زندگی مجتبی جباری/هیچوقت سکوت نکرد
واکنش سرمربی جدید اسپانیا به فراز و نشیب های رابطه اش
گذشت از خونخواهی به 2 اعدامی زندگی بخشید
نگاهی به زندگی شیخ العلما، آیت الله حدائق
زندگی دوباره به دو بیمار نیازمند به عضو در مشهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 تیر 1397 ساعت 22:022018-07-11دانش

مروری بر زندگی کوتاه و پر فراز و نشیب آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر


آلن تورینگ دانشمند علوم کامپیوتر، ریاضیدان و فیلسوف بریتانیایی است که امروزه به عنوان پدر علم کامپیوتر و هوش مصنوعی شناخته می شود.

دستاوردهای برجسته او در طول زندگی کوتاهش حاصل ماجراجویی های یک ذهن زیبا است که در نهایت .

- آلن تورینگ دانشمند علوم کامپیوتر، ریاضیدان و فیلسوف بریتانیایی است که امروزه به عنوان پدر علم کامپیوتر و هوش مصنوعی شناخته می شود.

دستاوردهای برجسته او در طول زندگی کوتاهش حاصل ماجراجویی های یک ذهن زیبا است که در نهایت با مرگی مشکوک برای همیشه خاموش شد.

دوران کودکی در هند آآلن نه تنها از نبوغی مثال زدنی برخوردار بود بلکه به تحصیل هم علاقه ای چشمگیر داشت تا جایی که یکبار به خاطر اعتصاب عمومی ناچار شد روز اول مدرسه 97 کیلومتر رکاب زده و شب را در مهمانخانه ای سپری کند.

تحصیلات دشوار ابتدایی پدر و مادر آلن علاقه ای به ادامه تحصیل فرزندانشان در هند نداشتند و از اینرو مسئولیت نگهداری از آنها را به یک زوج بازنشسته نظامی در انگلیس سپردند.

آلن و برادرش ناچار به تحصیل در مدارس مختلفی شدند که اغلب احترام چندانی برای نوآوری قائل نبوده و روی آموزش ادبیات و مسائل مذهبی تاکید می کردند.

با این حال استعداد ناب آلن تورینگ در ریاضی و شیمی نهفته بود و به موارد دیگر تمایل چندانی نشان نمی داد، تا جایی که مدیر مدرسه معروف شربورن با ارسال نامه ای به ژولیوس این مسئله را به روشنی بیان می کند: آلن با ماندن در مدرسه دولتی فردی تحصیل کرده می شود اما اگر به دنبال دانشمند شدن است، وقتش را اینجا تلف می کند علاوه بر این او در این دوران با فرد دیگری به نام کریستوفر مورکوم آشنا شد که او هم علاقه زیادی به ریاضیات داشت اما مدتی بعد بر اثر مصرف شیر آلوده و ابتلا به سل گاوی درگذشت.

از دست دادن مورکوم روی عقاید مذهبی آلن تاثیر ناخوشایندی برجای گذاشت و وی را به ماتریالیسم و آتییسم متمایل کرد.

محتوای نامه هایی که او به مادر مورکوم می نوشت حاکی از مواجه او با این پرسش است که چگونه تفکرات بشری در قالب ماده جای می گیرد؟ اینجاست که مهمترین سوال زندگی آلن در ذهن او شکل می گیرد: آیا می توان ماشینی ساخت که بیندیشد؟ تحصیلات دانشگاهی تورینگ پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه کینگز کالج کمبریج شد که علی رغم تفکر آزادتر مرز مشخصی را میان ریاضیات کاربردی و محض ترسیم کرده بود، خط قرمزی که آلن هرگز زیر بار آن نرفت.

آلن در زندگی غیرکاری شخصیتی نسبتا مضطرب داشت اما در بحث و جدل های علمی بسیار جسور و بی پروا بود.

او بین سال های 1931 تا 1934 در این مرکز مشغول به تحصیل بود و دستاوردهای برجسته اش مدال افتخار درجه یک ریاضیات را برایش به ارمغان آورد.

در سال 1935 و سن 22 سالگی به خاطر اثبات تئوری حد مرکزی به عنوان یکی از اعضای دانشکده انتخاب شد؛ هرچند مسئولان دانشگاه نمی دانستند که 13 سال قبل والدمار لیندبرگ این تئوری را اثبات کرده بود!"یک سال بعد تورینگ در مقاله ای با عنوان درباره اعداد شمارش پذیر ، اصول ماشینی عمومی را توضیح داد که از قابلیت محاسبه گسترده ای برخوردار بود.

این ابزار که بعدها به نام ماشین تورینگ معروف شد، مفهوم پایه کامپیوترهای امروزی به شمار می رود.

وی این ماشین را دستگاهی تصور می کند که با تعداد حالت های مشخص و بر اساس نواری به عنوان حافظه کار می کند؛ شباهت این ماشین به کامپیوترهای امروزی انکار ناپذیر است.

طی دو سال بعد تورینگ به مطالعه ریاضیات و رمزشناسی در مرکز مطالعات پیشرفته پرینستون پرداخت و پس از دریافت مدرک Ph.

D از دانشگاه پرینستون به کمبریج بازگشت تا در سازمان رمزشکنی انگلستان مشغول به فعالیت شود.

رمزگشایی و کامپیوترهای اولیه در طول جنگ جهانی دوم آلن تورینگ یکی از بهترین کارشناسان رمزگشایی بریتانیا بود که در شکستن رمزهای آلمانی تبحر داشت.

او در این زمان با همکاری کارشناسان دیگر موفق به شکستن رمز انیگما شد که توسط نازی ها و به منظور ارسال پیام های رمزنگاری شده طراحی شده بود.

وی در دسامبر 1940، سیستم نشانگر انیگمای نیروی دریایی را کشف کرد که از نظر ریاضیات بسیار پیچیده تر از انیگمای سایر نیروها بود.

فعالیت او در این مرکز مستلزم همکاری با نیروهای دیگر بود اما آلن تورینگ روحیات خاص خود را داشت و حتی مشهور است که برای اینکه لیوانش دزدیده نشود، آن را به میله ای زنجیر کرده بود.

"مقاله های او درباره روش های ریاضی رمزگشایی برای مرکز ارتباطات دولتی آنقدر اهمیت داشت که این موسسه تا آپریل 2012 از تحویل آن به آرشیو ملی بریتانیا خودداری کرد.

تورینگ در 1940 به لندن نقل مکان کرده و در لابراتوار ملی فیزیک مشغول به کار شد.

از دستاوردهای برجسته او در این دوره می توان به سرپرستی پروژه موتور محاسباتی خودکار و طرح اولیه کامپیوترهایی اشاره کرد که دستورالعمل های برنامه را در حافظه الکترونیکی ذخیره می کردند.

این مدل اولیه برای چندین سال توسط شرکت های فناوری سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت و کامپیوترهای شخصی اولیه را دگرگون کرد.

طرح هوش مصنوعی و شبکه های عصبی در این دوران است که او سوال مهمی دیگر را مطرح می کند: آیا می توان بندیکت کامبربچ در نمایی از فیلم تقلید که برای بازی در نقش آلن تورینگ نامزد جایزه اسکار شد آلن تورینگ در سال 1950 و در مقاله ای با عنوان ماشین محاسبه گر و هوش به مبحث هوش مصنوعی پرداخته و آزمون تورینگ را به عنوان استانداردی برای هوش مصنوعی طراحی کرد که در دهه های آتی در این زمینه تاثیر زیادی بر جای گذاشت.

او در این سال به دیگر علاقه دوران کودکی خود یعنی زیست شناسی روی آورد و به لطف تسلط بر علم ریاضی پیشرفته و ترکیب آن با روش های زیست شناسی دستاوردهای قابل توجه دیگری نیز از خود به یادگار گذاشت که از این می توان به یکی از نخستین نمونه های کاربرد محاسبات عددی در زیست شناسی اشاره کرد.

تلاش برای شرکت در المپیک یکی دیگر از استعدادهای ذاتی تورینگ به ورزش های استقامتی مربوط می شود.

او علاقه و توانایی بسیاری در دو ماراتن داشت و تمرین های مرتبی را در این زمینه پیگیری می کرد.

"او پس از قهرمانی های متعدد در مسابقات آماتور خود را برای شرکت مسابقات المپیک 1948 آماده می کرد اما یک آسیب دیدگی بی موقع مانع تحقق این هدف شد.

آلن تورینگ حتی یکبار توانست سریعتر از دوستانش که از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کردند، خود را به یک جلسه برساند.

افسردگی و مرگ مشکوک تورینگ در سال 1952 به ارتباط نامشروع با جوانی 19 ساله به نام آرنولد موری متهم شد اما هرگز برای دفاع یا رد این اتهام زحمت چندانی به خود نداد.

با توجه به نقش برجسته در شکست نیروهای نازی و خدمات قابل توجه در توسعه سیستم های ماشینی دادگاه به او اجازه داد بین زندان طولانی و تزریق داروهای هورمونی یکی را انتخاب کند و او دومی را برگزید.

یک سال تزریق مداوم هورمون استروژن تغییرات فراوانی را روی بدن او بر جای گذاشت که در نهایت به افسردگی و گوشه گیری ختم شود.

علاوه بر این تمامی تاییدیه های امنیتی و مجوزهای کار روی سیستم های رمزگشایی در ارگان ها دولتی نیز از او سلب شد.

در هشتم ژوئن 1954 و در حالی که آلن تورینگ 41 سال بیشتر نداشت، کارگر خانه اش جسد بی جان او را در اتاق خوابش پیدا کرد.

کنار تخت او سیبی گاز زده پیدا شد که آلوده بودن آن به سیانید تایید شده است.

بسیاری این مرگ را به خودکشی تورینگ بر اثر افسردگی نسبت می دهند، مساله ای که مادر او هرگز زیر بار آن نرفت.

قدردانی پس از مرگ تورینگ هم مانند بسیاری از دانشمندان و هنرمندان دیگر در زمان حیاتش آنچنان که باید و شاید مورد تقدیر قرار نگرفت اما پس از مرگش ارزش دستاوردهای او مشخص شد.

"در میان یادبودها، مجسمه ها و یادمان های بی شماری که برای تقدیر از این دانشمند برجسته ساخته شد تنها به موارد زیر اشاره می کنیم: پایه گذاری جایزه سالیانه تورینگ، معادل با نوبل دنیای محاسبات در سال 1966 نام گذاری یکی از خیابان های بزرگ شهر منچستر در سال 1994 نصب مجسمه یک و نیم تنی در بلچی پارک در سال 2007 دولت گوردون براون در سال 2009 از نحوه برخورد با این دانشمند ابراز تاسف کرده و مجلس انگلستان نیز پس از درخواست های گسترده و جمع آوری هزاران امضا توسط طرفداران تورینگ در سال 2013 او را از اتهاماتش عفو کرد.


کلید واژه ها: کامپیوتر - تحصیل - زندگی - ریاضی - ماجراجویی - تحصیلات دانشگاهی - مدرسه - تحصیلات - دانشگاه - روز اول مدرسه - مصنوعی - ادامه تحصیل - از دست دادن - زیبا - مادر - نامه - نشان - علوم - ابتدایی - کاربردی - نوآوری - اعتصاب - انگلیس - ادبیات - مدارس - آموزش - نظامی - همیشه - معروف - آلوده

آخرین اخبار سرویس:

مروری بر زندگی کوتاه و پر فراز و نشیب آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر

مروری بر زندگی کوتاه و پر فراز و نشیب آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر