مطالب مرتبط:
تریلر گیم پلی بازی ایرانی The Tale of Bistun منتشر شد؛ قصه عشق [تماشا کنید]
تاثیر هورمون عشق بر کار گروهی
فارس گزارش می دهد مشکلات بیمه ای قالی بافان تمامی ندارد/ خروج 287 قالی باف آستارا از چرخه بیمه ای
مشکلات بیمه ای قالی بافان تمامی ندارد/ خروج 287 قالی باف آستارا از چرخه بیمه ای
جزییات برگزاری آزمون عملی گروه آزمایشی هنر اعلام شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 19 تیر 1397 ساعت 08:152018-07-10اقتصادي

قالی بند ریحان خمین روایتِ گره عشق بر تار و پود هنر


ایرنا - دل ها با دار قالی همراه می شود و رنگ های ناب، روح و روان را صیقل می دهد و قالیباف با تبسم های امید، گره عشق را با تار و پود هنر در می آمیزد و اینجاست که به میهمانی رنگ و نقش اصیل ایرانی دعوت می شویم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، فرش دستباف براساس شواهد تاریخی، صنعت دستی آمیخته با هنرمندی مردم ایران زمین است که قدمتی بالغ بر 2 هزار و 500 سال دارد.

بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در 10 ماه پارسال، 336 میلیون دلار فرش دستباف از کشور به مقصد بازارهای جهانی صادر شده که رشد 23 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دارد.

فرش بافی در استان مرکزی قدمتی 200 ساله دارد و بیشتر کشورهای دنیا، فرش ساروق استان مرکزی را به خوبی می شناسند و هنوز زیراندازهای دستباف این منطقه مورد توجه هنردوستان جهان است.

قالی بند ریحان، لیلیان و گلیم نقش برجسته در خمین روایت دسترنج مردمانی بی ادعا و سخت کوش است که از پس دارهای سفید، روزگار می گذرانند و هنر اصیل ایرانی را به رخ جهانیان می کشند.

قالی لیلیان و قالی بند ریحان قدمت دیرینه دارد و این هنر اصیل در داخل و خارج کشور دارای مشتریان خاصی است که هنر اصیل و ناب ایرانی را میهمان خانه های خود می کنند.

شهرستان خمین دومین تولید کننده گلیم نقش برجسته کشور بعد از ایلام است و این صنعت دستی زیبا، با وجود اینکه نسبت به بافت سایر قالی ها قدمت کمتری دارد اما در دهه گذشته توانسته به عنوان رکنی اشتغالزا در خمین مطرح باشد.

هنر گلیم نقش برجسته با مزیت های اقتصادی بالا و طرح و نقشه متنوع به آسانی می تواند با یک مهارت آموزی به پایه اشتغالزایی تبدیل شود اما نیاز است که شاغلان این صنف زیر چتر حمایتی موثر قرار گیرند.

این روزها تار و پود قالی خمین در پیچ و خم مشکلاتی همچون بازار یابی و قیمت بالای مواد اولیه غبار بی رونقی به خود گرفته و اگر احیای این صنعت هنری دیرینه با دست های حمایتگر مسئولان و کارآفرینان دنبال نشود، نام و آوازه هنر اصیل خمین را باید از موزه ها سراغ گرفت.

یکی از فعالان حوزه صنایع دستی در خمین گفت: صنایع دستی به خصوص قالی بافی از مساعدترین زمینه های اشتغال زایی در خمین است که می تواند به عنوان راه حلی برای رفع مشکل اشتغال جوانان مورد بررسی قرار گیرد.

تقی قاسمی گفت: این هنر و صنعت اشتغالزا در شهرها و روستاهای کوچک محل کسب درآمد برای تعداد بی شماری از خانواده ها محسوب می شود و در گذشته زنان و دختران قالی باف خمین و روستاهای آن بدون نقشه و با قدرت خلاقیت خود قالی های بند ریحان و قالی لیلیان را می بافتند.

این فعال صنایع دستی افزود: قالی بافی فقط هنر نیست بله صنعتی است که در گذشته بسیاری از خانواده ها از طریق آن امرار معاش می کردند اما بی رونقی بازار فروش، بسیاری از کارآفرینان این حوزه را خانه نشین کرده است.

یکی از بانوان کارآفرین خمین گفت: علاقه مندی به هنر فرش بافی و حفظ هنر سنتی خمین انگیزه ای شد تا در این زمینه مشغول فعالیت شوم و پس از دریافت پروانه کارگاه قالیبافی را راه اندازی کنم.

مریم اکبری بیان کرد: هدفم از راه اندازی کارگاه قالی بافی کمک به رفع مشکل بیکاری به ویژه بانوان سرپرست خانوار است تا با کسب درآمد ناجی اقتصاد و معیشت خانواده شوند و گره های کور نیازمندی را با هر گره قالی از زندگی خود باز کنند.

وی ادامه داد: بازاریابی مهمترین مشکل قالی بافان این شهرستان است و در صورت حمایت های لازم، فرش خمین می تواند به عنوان راهکاری برای افزایش ارزش افزوده استان مرکزی نقش آفرین باشد.

اکبری با بیان اینکه قالی بافان توقع زیادی از مسئولان ندارند، افزود: کارآفرینان حوزه فرش خمین انتظار دارند مسئولان توجه بیشتری به این هنر نشان دهند و با حمایت هایی همچون مشوق های اقتصادی و تسهیلات کم بهره، بافنده را نسبت به ادامه کار خود دلگرم کنند.

وی اظهار کرد: به دلیل مشکلات قانونی در بیمه قالی بافان و تمدید مجدد بسیاری از قالی بافان بیمه خود را قطع کرده اند.

یک بانوی قالی باف دیگر نیز گفت: بسیاری از قالی های تولید شده توسط بانوان کارآفرین خمین یا خریدار ندارد و یا به قیمت واقعی خریداری نمی شود.

مریم بهلولوند افزود: تنگناهای بیمه ای و کم رونقی بازار و از سوی دیگر افزایش مواد اولیه تولید، عامل کمرنگ شدن فعالیت قالی بافی به خصوص در میان جوانان شده است.

این بانوی قالی باف ادامه داد: قالی بافان به امید چتر حمایت بیمه وقت خود را صرف بافت قالی می کنند اما با مشکلات موجود انکیزه آنها نیز از بین می رد.

مسئول اتحادیه فرشبافان خمین نیز گفت: ارزش هر متر گلیم نقش برجسته تولیدی در خمین پنج میلیون ریال و هر متر مربع قالی دستبافت 10 میلیون ریال است که با قیمت بالای مواد اولیه به ویژه دستمزدهای بالا صرفه اقتصادی کمی دارد.

زهرا عسگری افزود: زیراندازهای سنتی تولیدی در کارگاه های خمین با هزینه بالایی بافته شده اما بدون خریدار است و در صورت تداوم رکود بازار شاغلان این حوزه با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

وی اظهارکرد: در هر کارگاهی از 10 تا 20 بافنده مشغول به کار بافت گلیم یا قالی بود که در سال های اخیر به دلیل کم رونقی بازار و ناتوانی در پرداخت دستمزد برخی کارگاه ها با سه بافنده فعالیت دارند.

عسگری ادامه داد: تولید قالی و گلیم در خمین رو به کاهش است به طوری که پارسال هزار مترمربع انواع زیراندازهای سنتی شامل گلیم نقش برجسته و قالی در کارگاه های این شهرستان بافته شد.

وی افزود: این تولیدها در پنج کارگاه فعال قالیبافی در خمین بافته شده است که در مقایسه با مدت مشابه قبل ازآن به دلیل رکود بازار فرش 20 درصد کاهش دارد.

مسئول اتحادیه فرشبافان خمین افزود: گلیم نقش برجسته تلفیقی از فرش و گلیم است که به طور معمول در خمین در طرح های اسلیمی، افشان و شاه عباسی تولید می شود و اندازه های این گلیم ها نیز بیشتر رومیزی، کناره و تابلویی است.

وی اظهار کرد: قالی های بافته شده در کارگاه های فعال و متمرکز خمین نیز بیشتر با نقشه شاه عباسی، لیلیان و بند ریحان تولید می شود و قالی لچک ترنج لیلیان خمین دارای شهرت جهانی است.

مسئول امور فرش اداره صنعت، معدن و تجارت خمین گفت: در این شهرستان 12 کارگاه بافت گلیم نقش برجسته و قالی فعال است که در هر کارگاهی از 10 تا 20 بافنده قالی مشغول فعالیت هستند.

محمد طاهر محمدی افزود: رکود بازار قالی باعث بی انگیزه شدن بافندگان شده است و بافت فرش که زمانی نقش مهمی در اقتصاد خانواده ها به ویژه خانواده های روستایی داشت روز به روز کمرنگ تر شد.

وی ادامه داد: اکنون بیش از چهار هزار نفر به قالی بافی در این شهرستان مشغول هستند که از این تعداد یک هزار و 300 قالی باف زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

وی با بیان اینکه رکود بازار و قیمت بالای مصالح باعث شده بسیاری از قالی بافها نتوانند حق بیمه خود را پرداخت کنند افزود: در سالهای گذشته یک هزار و 700 نفر زیر پوشش بیمه بودند که به دلیل مشکلات تاکنون 400 بیمه شده از چتر حمایتی بیمه تامین اجتماعی خارج شدند.

مسئول امور فرش اداره صنعت، معدن و تجارت خمین گفت: در سال های اخیر قیمت مواد اولیه قالی و گلیم نقش برجسته به طور چشمگیری افزایش یافته در حالی که یک قالی رومیزی با 2 میلیون ریال هزینه مواد اولیه سه تا سه و نیم میلیون ریال خریدار دارد.

محمدی گفت: برای حمایت از قالی بافات تسهیلات خود اشغالی پرداخت می شود که سال گذشته 130 قالی باف به بانک عامل معرفی شدند و از این تعداد 78 قالی باف به طور مستقل و 18 کارآفرین برای دریافت تسهیلات کارگاهی به بانک های عامل معرفی شدند.

مسئول امور فرش اداره صنعت، معدن و تجارت خمین گفت: برای بازاریابی مناسب، تقویم نمایشگاهی استان های مختلف به قالی بافان اعلام می شود تا محصولات خود را در این نمایشگاه عرضه کنند.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: قالی در بین زیر اندازهای دست باف از زیر مجموعه میراث فرهنگی خارج شده است و همه امور مربوط به تجارت، بیمه، صادرات و تسهیلات به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

قاسم کاظمی دهقی افزود: طرح های پژوهشی در ارتباط با قالی بند ریحان و قالی لیلیان در خصوص باورها و اعتقادات در حال انجام است.

وی افزود: شهرستان خمین در استان مرکزی رتبه نخست تولید گلیم نقش برجسته را دارد و این استان دومین تولید کننده گلیم در سطح کشور است.

کاظمی بیان کرد: رکود بازار باعث کاهش تولید گلیم نقش برجسته و فرش شده و بزرگترین عرضه کننده فرش دست بافت در استان مرکزی بازار اراک است که اکنون رونق چندانی ندارد.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: برای بازار یابی و حمایت از هنرمندان بازارچه های صنایع دستی در حال احداث و راه اندازی است.

کاظمی افزود: چهار بازارچه در سطح استان راه اندازی شده و در خمین و شهر قورچی باشی نیز 2 بازارچه در حال احداث است که به زودی بهره برداری می شود.

وی ادامه داد: برای ساخت و راه اندازی هر بازارچه به 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار نیاز است که امید می رود با تخصیص اعتبار در کمیته های برنامه ریزی هر شهرستان بخشی از منابع مالی مورد نیاز تامین شود.

کاظمی راهکار دیگر برای بازاریابی قالی و گلیم نقش برجسته را برپایی نمایشگاه صنایع دستی بیان کرد و افزود: در 22 مرداد ماه امسال نمایشگاه سراسری در اراک برپا می شود که هنرمندان به ویژه بافندگان زیراندازهای سنتی می توانند تولیدات خود را عرضه کنند.

وی گفت: نمایشگاه دیگری در تهران در شهریور ماه امسال به هنرمندان معرفی شده تا بتوانند محصولات تولیدی خود را به فروش برسانند.

قالی بافی، گلیم نقش برجسته، گلیم بافی ساده ،جاجیم بافی، منبت و کنده کاری، معرق کاری، خراطی، پیکر تراشی، خاتم کاری، رودوزیهای سنتی، سفالگری، کتابت و نگارگری، قلم زنی روی مس، طراحی، تذهیب و میناکاری از صنایع دستی خمین هستند.


کلید واژه ها: خمین - اشتغال - صنایع دستی - ایران - استان مرکزی - اصیل - فرش دستباف - ایرانی - گمرک جمهوری اسلامی - روستاهای - کشور - صنعت - جمهوری اسلامی - جهان - ایرنا - جهانی - کارآفرینان - مرکزی - بازار - استان - ایران زمین - مردم - مشکل - زمین - بافت - نقشه - خانواده - میهمانی - اقتصادی - قالیباف

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح وب سایت در شرکت برنا یاور ویرا در تهران

استخدام کارآموز برنامه نویسی اندروید و IOS در شرکت آمایش داده

افزایش صادرات استان مرکزی در سال 97

دو تصویر از اقتصاد ایران

ارائه خدمات تامین اجتماعی به 585 هزار نفر در اردبیل

وزارت کار به هیچ یک از تعهدات خود در اردبیل عمل نکرده است

35 درصد ظرفیت تصفیه خانه های صنعتی سمنان استفاده می شود

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

استخدام استان البرز و شهر کرج – 25 تیر 97

یادداشت/ جعفر قادری 6 گام تا رونق تولید

پنجمین نشست کمیته توسعه رسانه ای مازندران برگزار شد

اجرای پالایشگاه "آناهیتا" در مردم نشاط ایجاد می کند

گام های بلند برای گذر صنعت فارس از چالش ها

هتل مانتا / اقامتی در جزیره پمبا آفریقا

گام های بلند برای گذر صنعت فارس از چالش ها

از عزل محمدعلی شاه قاجار تا آغاز بررسی اخذ مالیات از سپرده های بانکی

برای خرید خودرو تویوتا چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

540 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاه و ایلام خریداری شد

10 صنعت رو به انقراض در امریکا

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی ، تبلیغات خانم در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام ناظر محتوای سایت (به صورت دورکاری از منزل) در تهران

استخدام نیروی خدمات خانم در یک آموزشگاه معتبر زبان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی وداخلی در شرکت پارسی تک درتهران

استخدام کارمند خانم جهت دفتر ثبت نام جهت آموزشگاه زبان

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

بیشترین آمار فیلترینگ در کدام کشورهاست؟

540 هزار تن گندم از کشاورزان کرمانشاه و ایلام خریداری شد

سه راهکار برای بازگشت ارز خانگی به چرخه اقتصاد

استخدام قم – شهر و استان قم – 25 تیر 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 25 تیر 97

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 25 تیر 97

استخدام مشهد و خراسان – 25 تیر 97

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 25 تیر 97

استخدام راننده کامیونت 5 تن درشرکت چیکا نیک تجارت (هایپر تایر)

استخدام طراح گرفیست در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس کنترل پروژه در یک شرکت مهندسین مشاور معتبر

استخدام انباردار پوشاک در یک شرکت معتبر در تهران

ورود پیکان به دیوار!/ عکس

استخدام حسابدار،طراح آشنا به نرم افزاری سه بعدی در یزد

استخدام جوشکار حرفه ای برق و CO2 در یک شرکت فعال در تهران

استخدام مکانیک ماشین آلات صنایع غذایی،انبار دار در فارس

قابلیت جذب دی اکسید کربن توسط جنگل ها محدود است

استخدام سرپرست تولید نوشیدنی،اپراتور ماشین آلات بسته بندی

استخدام مشاور تحصیلی،مشاور روانشناس،معاون انضباطی،مربی کودکان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم جهت خرد کردن مرغ در اصفهان

استخدام راننده،مسئول فروشگاههای فروش مرغ در شرکت دشت کیمیا

خطر تخریب

مقاومت در برابر فرمان روحانی؟

شکل گیری تدریجی فساد

تک نرخی شدن ارز جواب نداد

استخدام مدیر فروش آقا در شرکت رضوان در بابل

استخدام کارمند بازاریابی،منشی رستوران در یک موسسه معتبر

استخدام مربی آموزشی در یک دبستان پسرانه معتبر در قزوین

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولیدی بازرگانی ثرمه ایرانیان

مشکل مربوط به اقتصاد ملی است

گزارشی از سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران/ آسیب شناسی شهرهای جدید

صنعت گردشگری ایران از چه رنج می برد؟

وضعیت درآمد خانوار در ایران سال 96

اطلاع رسانی وزارت نیرو در خصوص زمان خاموشی ها دقیق نیست

دولت، قاطعانه عمل کند

کلاهبرداری یک سلبریتی در پوشش کمک به کودکان بیمار!

کارت های سوخت مهاجر مانع مدیریت مصرف فرآورده های نفتی می شود

آنالیز سودده ترین شرکت پتروشیمی در بورس

استخدام مدیر دفتر،کارشناس ارتباط با مشتری درتاکسی ماکسیم-کرمان

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت پردازش نوین محدوده ایرانشهر

استخدام 11 ردیف شغلی در هلدینگ معتبر تولید لوازم خانگی / تهران

استخدام برنامه نویس PHP،کارشناس فروش در خمینی شهر

استخدام مهندس فروش در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه

نوسازی ماشین آلات راهداری سمنان نیازمند 40 میلیارد ریال است

هزینه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار نهایی شد

ردپای ویژه خواری و دلالی در نظام ارزی/رونق امضاهای طلایی رانت زا

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

نوسازی ماشین آلات راهداری سمنان نیازمند 40 میلیارد ریال است

قیمت آپارتمان های 10 تا 20 ساله در تهران

نوسازی ماشین آلات راهداری سمنان نیازمند 40 میلیارد ریال است

نفت چقدر برای احمدی نژاد و روحانی ارز آور بود؟+نمودار

بررسی مزایا و معایب بازار ثانویه ارزی

یک استاد دانشگاه: در چنین شرایطی نمی توان از خصوصی سازی صحبت کرد

علیرضا گرشاسبی، سمیه نعمت اللهی صادرات محصولات با فناوری بالا و قدرت های اقتصادی نوظهور؛ واکاوی مولفه های مرتبط در اقتصاد ایران

پتروشیمی ها مصالح ملی و اقتصاد ملی را بیش از منافع خود مدنظر قرار دهند

قیمت انواع رنو تولید داخل در بازار

فرهنگیان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می گویند؟

مهدی رضایی، پریسا یعقوبی منظری وضعیت تجارت کالایی ایران و ترکیه از منظر زنجیره ارزش جهانی

تسهیلات جدید گمرکی میان ایران و جمهوری آذربایجان

دلار چه تاثیری روی مسکن مهر داشته؟

زیان اقتصاد جهان از تحصیلات پایین زنان

36 درصد از ظرفیت تولید برق کشور بلااستفاده است مشترکین پرمصرف عامل اصلی تولید غیراقتصادی برق در ایران

فریبرز درتاج، عباس عباس پور، سارا شریعت، علی دلاور، اسماعیل سعدی پور طراحی مدل پرورش تفکر استراتژیک و خلاق در مدیران

پولی که ایرلاین های ایرانی از دست می دهند

آیا می توان شتاب حرکت زمین را اندازه گرفت؟

گزارش میدانی دیجیاتو از سهم 50 درصدی قطعات تقلبی در بازار؛ هزینه نگهداری از خودرو هر روز بیشتر می شود

بازی برای صلح؛ نگاهی به تاریخچه سری متال گیر [تماشا کنید]

پروانه قلی پور، محمد مهدی مظفری اولویت بندی شاخص های تاثیرگذار بر توسعه محصولات سبز

قطعی برق دست کم تا دو هفته آینده ادامه دارد

آبشار مارگون تعطیل شد

رضا اکبری موانع و چالش های شکل گیری هویت مطلوب دینی - موانع درونی

مظنه آپارتمان در منطقه صادقیه

قالی بند ریحان خمین روایتِ گره عشق بر تار و پود هنر

قالی بند ریحان خمین روایتِ گره عشق بر تار و پود هنر