مطالب مرتبط:
«سفارش خرید» سکه آتی متوقف شد
سفته بازان و نوسان گیران برنده بازار سهام و سکه آتی
تکذیب لغو بازار قرارداد آتی سکه
بازار قرارداد آتی سکه لغو نشده است
سفته بازان و نوسان گیران برنده بازار سهام و سکه آتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 17:422018-06-25بين الملل

سمت و سوی آتی مناسبات ترکیه و ایران


سوم تیرماه؛ روز گذشته ترکیه هم‌زمان شاهد برگزاری دو انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و پارلمانی بود.

انتخاباتی که به بزرگ‌ترین آزمون برای رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه از زمان به‌قدرت‌رسیدنش در 15 سال گذشته تا امروز بدل شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از شرق، او در روزهای منتهی به زمان انتخاب مردم، به پیروزی و برنامه‌اش در پنج سال آینده فکر می‌کرد و «محرم اینجه»، نامزد اصلی و مخالف او به شکست اردوغان امیدوار بود.

اینجه وعده داده بود که در صورت پیروزی شرایط اضطراری ترکیه را در دو روز آتی لغو کند و اردوغان وعده رشد اقتصادی و حل مشکلات ترکیه با شورشیان کـرد در جنوب شرق، عراق و سوریه را می‌داد.

اما آنچه منتقدان اردوغان از آن سخن می‌گفتند، این بود که پیروزی اردوغان به معنای گسترش اختیاراتش خواهد بود و این اختیارات گسترده به دموکراسی لطمه می‌زند.

ولی این همان راهی است که اردوغان از سال 2003 با مقام نخست‌وزیری تا ریاست‌جمهوری ترکیه آغاز کرده و عده‌ای از این می‌گویند که او رؤیای امپراتوری عثمانی را در سر دارد؛ مثل ولادیمیر پوتین که رؤیای تزاریسم را در سر دارد.

اما آنچه برای ایران مهم است، روابط دو کشور در فصل جدید قدرت اردوغان در ترکیه است؛ روابطی که با روی‌کارآمدن حسن روحانی در سال 1392 دوستی و همراهی سیاسی-منطقه‌ای را تجربه می‌کند.

دیوارکشی در مرز ایران اگر اردوغان به‌عنوان اولین رییس‌جمهور سیستم ریاستی پیروزی‌اش را جشن بگیرد ولی در عین حال ترکیه و اردوغان درگیر مشکلات زیادی هستند.

او از سویی درگیر مسائلش با کردها از عفرین تا قندیل است و از سوی دیگر دستی در سوریه دارد و هم‌زمان می‌خواهد هم‌رأی و درعین‌حال رقیب با کشورهای منطقه باشد.

یکی از این کشورها ایران است.

ترکیه طولانی‌ترین مسیر هم‌جواری را با ایران دارد ولی برای حفاظت از مرزهای خود دیوار بتونی می‌سازد؛ دیواری به طول 650 کیلومتر در مرزهای سوریه و دیواری به طول 144 کیلومتر، با سه متر ارتفاع و دو متر عرض در مرز ایران.

هفدهم مردادماه سال 1396 بود که سایت «حریت» خبر داد «سلیمان البان»، استاندار استان «آغری»، در شرق ترکیه، از روند ساخت این دیوار بازدید می‌کند، اما ترکیه دیوارسازی بین کشورهای همسایه را از سال 1393 شروع کرده است.

در اردیبهشت 1396 «آلیک»، رییس اداره تأسیسات مسکونی وابسته به نخست‌وزیری ترکیه، گفته بود احداث دیوار در مرز ایران و ترکیه به طول 144 کیلومتر آغاز شده است و مرحله اول آن در شهریور 1396 به پایان می‌رسد.

رؤیای اردوغان در سوریه ترکیه کنونی حاصل مهندسی اردوغان است.

در انتخابات پیش‌رو اردوغان به‌عنوان معمار ترکیه جدید وارد انتخابات شده بود.

او می‌خواست برنده انتخابات باشد تا رؤیای خود را در سوریه عملی کند.

او از رفاقت با بشار اسد، به مخالف سرسخت او بدل شده است؛ طوری که می‌خواست آینده سوریه بدون بشار اسد رقم بخورد.

اما بعد از مدتی او از همین موضع سخت خود به میز مذاکره در آستانه برگشته تا با ایران و روسیه درباره سوریه گفت‌وگو کند.

اگرچه خیلی‌ها معتقد هستند ترکیه با حمله به عفرین، خود آن ائتلاف نوشته‌شده را به‌صورت نانوشته شکسته و به بهانه دفاع از امنیت ملی، به کردهای عفرین در سوریه حمله کرد.

اتفاقی که بارها ایران نسبت به آن هشدار داده است.

آنچه مهم است این است که اردوغان فکر می‌کند در ترکیه بی‌رقیب است و آلترناتیوی برای او در صحنه سیاسی وجود ندارد.

اردوغان اگر مرد اول جمهوریت نباشد، مرد دوم تاریخ معاصر ترکیه است؛ کسی که هر زمان دلش بخواهد، می‌تواند قاعده بازی را به نفع خود تغییر دهد و بار دیگر به صحنه بازی برگردد؛ اما آن موقع درست زمانی است که او به خواست خود رسیده باشد.

ترکیه و مسئله «پ‌ک‌ک» ترکیه می‌خواهد ایران در مواجهه‌اش با پ‌ک‌ک آنها را همراهی کند.

شاید در این دوره اردوغان بیشتر از گذشته انتظار داشته باشد ایران در این مسیر آنها را همراهی کند.

قبلا هم بارها اردوغان و وزیر خارجه دولت او از مذاکره و همراهی ایران گفته‌اند؛ گفته‌ای که ایران آن را تکذیب کرده است.

او در زمان همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق سختگیرانه در برابر تصمیم کردها ایستاد و از همراهی ایران هم بهره برد.

او را این روزها شاید به مرد پررمز و راز هم بشناسند و عده‌ای بخواهند از افکار اردوغان رمزگشایی کنند.

مثل زمانی که بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس این اردوغان بود که بلافاصله دست به اقدام زد و از کشورهای اسلامی دعوت کرد تا یک‌ بار در آنکارا و بار دیگر در استانبول دور هم جمع شوند؛ اقدامی که برخی می‌پرسیدند ترکیه با فلسطین به دنبال چیست؛ آیا او می‌خواهد ایران را در موضوع فلسطین پشت سر بگذارد؛ همان‌طور که همچنان می‌پرسند او در سوریه به دنبال چه چیزی است؟ اردوغان در دوره تحریم ایران اردوغان در رأس حزب عدالت و توسعه اگرچه با ایران اختلاف‌نظرهایی دارد ولی نقطه اشتراکی هم دارد که شاید همین نقطه اشتراک سبب شده او یک ‌بار در زمان تحریم‌ها با کمک رضا ضراب، بابک زنجانی و هالک‌بانک ترکیه به ایران کمک کند و شاید در زمان تحریم جدید هم این ترکیه باشد که ایران باید روی کمک او حساب کند.

اما ترکیه و اردوغان در پنج سال پیش‌رو خیلی مقتدرتر از گذشته نمایان خواهند شدند؛ اگرچه منتقدان او هم سرسخت‌تر خواهند بود.

رفتار هوشمندانه اردوغان با ایران محمدعلی دستمالی، کارشناس مسائل ترکیه: انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه در شرایطی به پایان رسید که تمام شواهد نشان‌دهنده پیشروبودن حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب ‌طیب اردوغان بود و آنچه از تابلوی کلونی انتخابات دیده می‌شد، تقویت‌کننده این نظریه بود که فعلا تحول بنیادینی در معادلات سیاسی ترکیه روی نمی‌دهد.

یعنی تا چند سال آتی شاهد قدرت سیاسی اردوغان و یاران او خواهیم بود؛ چراکه حزب عدالت و توسعه از اریکه قدرت پایین کشیده نمی‌شود.

پاسخ به این سؤال پیش از آنکه در مسائل سیاسی ترکیه ریشه داشته باشد، به قطب‌بندی اجتماعی بین اسلام‌گرایان محافظه‌کار و چپ‌گرایانه «کمالیست» بازمی‌گردد.

واقعیت این است ‌که در چند دهه متمادی حزب جمهوری‌ خلق به‌عنوان حزبی که از سوی آتاتورک تأسیس ‌شده، همواره به شیوه تمامیت‌خواهانه قدرت را یک‌قبضه در اختیار داشته است.

اما همه این حزب گفتمان غالبی برای اداره و توسعه ترکیه ندارد و به همین دلیل بخت با اردوغان یار است.

اسلام‌گرایان به این نتیجه رسیده‌اند که حفظ بقای ترکیه، توسعه این کشور و قدرتمندتر‌شدن سیاست و اقتصاد کشورشان بستگی به پیروزی‌های مداوم اردوغان دارد.

تلاش ترکیه اردوغان و ایران اخیر و به‌‌ویژه در دوران مسئولیت حسن روحانی در مقام ریاست‌جمهوری این بوده که روابط تهران و آنکارا با وجود تمام موانع، رشد و بهبود یابد.

گذشته از ظرفیت‌های همکاری اقتصادی و سیاسی در حوزه‌های امنیتی و دفاعی، در پرونده سوریه نیز شاهد همکاری‌های مهمی بین ترکیه و ایران بوده‌ایم.

با وجود این یکی از تناقضاتی که در مورد ترکیه در برخی از رسانه‌های ایران دیده می‌شود، به‌راه‌انداختن گونه‌ای از موج ضد اردوغان در برخی از رسانه‌هایی است که گمان می‌کنند تغییر معادلات قدرت در ترکیه و به‌قدرت‌رسیدن گزینه‌های دیگر به نفع ایران تمام می‌شود.

اما این ایده تا چه حد واقع‌بینانه است؟ هیچ‌کدام از جایگزین‌های احتمالی و رقبایی که در میدان رقابت‌های ریاست‌جمهوری به‌منظور کنارزدن اردوغان به میدان آمده بودند، قابلیت و توانایی آن را نداشتند که همچون او در حوزه همکاری با جمهوری اسلامی ایران به شکل قدرتمندانه گام بردارند.

همکاری‌های ایران و ترکیه در دو پرونده حساس عراق و سوریه گذشته از اختلاف ‌سلیقه و اختلاف منافع تاکنون بهره‌های فراوانی به طرفین رسانده است.

اما در این میان برخی همکاری‌ها و هماهنگی‌های خاص بین مسکو و آنکارا سبب شده تا وزنه منافع آتی ترکیه در سوریه سنگین‌تر از ایران باشد.

با این‌ حال شکی نیست که هیچ‌کدام از جایگزین‌های دیگر نمی‌توانند به‌اندازه اردوغان مراعات حال ایران را بکنند و پی به ویژگی‌های کشور قدرتمندی به ‌نام ایران ببرند.

اردوغان هوشمندانه با ایران رفتار می‌کند و می‌داند که ایران یک رقیب قدرتمند منطقه‌ای است که در تمام حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی به ترکیه سود می‌رساند.

شاید به همین خاطر است که او برخی از برخوردهای نامطلوب رسانه‌های خاص را نیز تحمل می‌کند.

یکی از نکات جالب در مورد جریانات سیاسی مخالف قدرت اردوغان در ایران این است که در مورد واقعیت صحنه غرب آسیا و نقش ترکیه در این معادلات همواره به سمت‌وسوی تحلیل‌هایی رفته‌اند که نسبت چندانی با واقعیت صحنه ندارد و بیشتر مبنای ایدئولوژیک دارد.

به این معنی که خیلی وقت‌ها اردوغان را در قامت یک چهره خطرناک ضد ایران و گاهی اوقات او را همچون سیاست‌مداری حامی ایران و حامی جهان اسلام معرفی کرده‌اند.

حال‌ آنکه اردوغان در واقعیت صحنه امروز ترکیه و خاورمیانه یک سیاست‌مدار تماما عمل‌گراست که پیش از هر چیز به منافع و مصالح کشور خودش می‌اندیشد.

مخالفان اردوغان در برخی جریانات سیاسی خاص داخل ایران هیچ‌گاه نتوانسته‌اند با مخالفان قدرتمند او ارتباط برقرار کنند.

به‌عنوان‌مثال رهبر حزب کمونیستی ترکیه فردی است که به ایران دعوت ‌شده و بارها از او تمجید و ستایش ‌شده است.

این در حالی است که کل آرای او در ترکیه کمتر از یک درصد است یا فردی همچون «عبدالطیف شنر»، معاون سابق اردوغان که او نیز در حال حاضر یک سیاست‌مدار خنثی است و تأثیری در معادلات این کشور ندارد، اما بارها از سوی برخی جریانات داخل ایران به‌عنوان یک رقیب جدی اردوغان مورد ستایش قرار گرفته است.

درهرحال انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه به پایان رسید و شواهد نشان می‌دهد که ما در سالیان آتی نیز باید این واقعیت را بپذیریم که حزب عدالت و توسعه به‌عنوان یک پدیده سیاسی- اجتماعی مهم ریشه و جایگاهی دارد که حتی اگر حاکمیت و قدرت را از دست می‌داد، در مقام دوم این حزب مخالف ترکیه می‌توانست برای مدتی طولانی معادلات ترکیه را تحت تأثیر قرار دهد.

با پیروزی اردوغان، منافع اقتصادی، سیاسی و دفاعی ایران و ترکیه ایجاب می‌کند که همواره با نگرشی واقع‌بینانه به درک موقعیت اردوغان و ترکیه بپردازیم.

نکته آخر در مورد انتخابات ترکیه این است که ممکن است در بسیاری جهات ایران از ترکیه قدرتمندتر باشد، اما واقعیت این است که مکانیسم برگزاری انتخابات در ترکیه نسبت به ایران بسیار پیشروتر است و سرعت شمارش آرای مشارکت احزاب و همچنین بازبودن سیستم پذیرش نامزدها، ستودنی است.

لیلا ابراهیمیان
کلید واژه ها: ترکیه - اردوغان - ایران - دیوار - انتخاب - انتخابات - کشور - اختیارات - سوریه - ولادیمیر پوتین - کشورهای همسایه - مشکلات - دیواری - رشد اقتصادی - استان - منطقه - درگیر - روابط - حسن روحانی - استاندار - وعده - دموکراسی - منتقدان - اقتصادی - روحانی - بالکان - آینده - اولین - دوستی - نامزد

آخرین اخبار سرویس:
کره شمالی مجوز انتقال اجساد سربازان آمریکایی را صادر کرد

ادعای عجیب نابودی ایران توسط حافظ و مولوی!

ایران برای خروج از سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی شود

ترامپ مانند "پاستای کوچک پخته" در برابر پوتین ظاهر شد

ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: من طرفدار روسیه نیستم

ترامپ: دیدار با پوتین یک«موفقیت بزرگ» بود

روزنامه های چهارشنبه 27 تیر 97

مرگ کهنسال ترین درختان بر اثر خشکسالی

درخواست عفو بین الملل از آمریکا برای متوقف کردن جنایات در یمن

مرداب مانچاک لوییزیانا / گور دسته جمعی آمریکا

موافقت مشروط انصارالله با نظارت سازمان ملل بر بندر «الحدیده»

مشاور نخست وزیر عراق: ممکن است اعتراضات گروه تروریستی دیگری تولید کند/ اکنون زمان مناسبی برای ناآرامی نیست

اسراییل؛ حملات بادبادک های آتش زا را متوقف کنید! / رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه

تیر خلاص خاموشی های گسترده بر پیکره تولید

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

آغاز پروازهای حج از صبح امروز

علاقه "کیهان" به روس ها: شعار نه شرقی نه غربی مال قدیم ها بوده نه الان!

رونمایی از آخرین تیر ترکش اروپا برای حفظ برجام

خواهر و مادر سفید پوست باراک اوباما + عکس

ایران در شکایت از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری چه خواسته است؟

روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 27 تیر 97

عبدالملک الحوثی؛ پاریس با فروش سلاح در کشتار یمنی ها شریک است / «الحدیده» کاملا تحت کنترل است

شکایت به لاهه ترامپ را منفعل می کند

لغو دروس اسلامی در همه مدارس دولتی عربستان

معضل جهانی کم آبی و راه حل های کشورهای مختلف

پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

هاآرتص: عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان اعلام آمار تلفات را ممنوع کرده است

روزنامه های ورزشی چهارشنبه 27 تیر 97

هیچ کجای اروپا نمی توان هتلی با کیفیت ایرانی پیدا کرد/با خانه های مسافر استیجاری مشکل داریم

رییس کمیسیون اروپا با ترامپ درباره موضوعات تجاری مذاکره می کند

بروکینگز: راهبرد عربستان و امارات در یمن فاجعه بار است

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

قدردانی نتانیاهو از تعهد آمریکا به امنیت اسراییل

نتانیاهو: برای هر نوع سناریو در غزه آمادگی داریم

اوباما: رهبران سیاسی از دروغ شرم نمی کنند

رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه است

حمله پهپادی صهیونیست ها به عاملان بادبادک های آتش زا در شمال غزه

آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

قصد نداریم 90 درصد هزینه دفاع از اروپا را پرداخت کنیم

نبرد سِدر و ستاره/13 حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

انتقام ترامپ از غرب در هلسینکی

تصاویر صفحه روزنامه های چهارشنبه 27 تیر

نخست وزیر اسراییل از حقِ اعلام جنگ محروم شد

توییت ­ترامپ: دیدار من با پوتین بسیار موفقیت آمیز بود

سفیر اتریش در ایران : ضرر ده میلیارد دلاری اروپا از تحریم های ایران

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

در صورت توقف تهاجم علیه «الحدیده»، ایفای نقش سازمان ملل را رد نمی کنیم

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان از اعلام آمار تلفات هراسان است

5 کشته و زخمی به دنبال تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا

فتنه گری های آمریکا و عربستان در عراق

بازداشت 22 داعشی در شمال غرب نینوی

آژیر هشدار حملات راکتی باز هم در جولان اشغالی به صدا درآمد

قضیّه ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و شهر مقدّس بیت المقدّس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند

نزدیکی ترامپ و پوتین به زیان ایران

شورش دی ماه شورش فقرا نبود

بالا انداختن کودک 6 ماهه جانش را گرفت!

اسما دشتکی چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

دیدار العبادی از مقر فرماندهی سازمان بسیج مردمی و ملاقات با المهندس

محسن غریبی آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

دیوار بی اعتمادی میان اروپا و آمریکا

اوج انزوای آمریکای ترامپ

یادداشت/ جعفر بلوری آیا به روسیه می توان اعتماد کرد؟

تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا یک کشته و سه مجروح بر جا گذاشت

نتانیاهو از تعهد پایدار آمریکا به امنیت اسراییل قدردانی کرد

دیدار با پوتین اختلاف میان ترامپ و کنگره را افزایش داد

یادداشت/ جواد منصوری درباره شکایت از آمریکا

پیشنهاد جدید اروپا برای برجام

شناسایی ساخت وسازهای غیرقانونی در چند دقیقه

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در بلندی های اشغالی جولان

پنهان کاری پلیس لندن از ثبت هزاران جرم و جنایت

توحید افضلی ارزیابی جایگاه بین المللی آمریکا در مناسبات اقتصادی جهان با تأکید بر نشست گروه 7

امیرعلی ابوالفتح آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

حزب الله عراق: آمریکا درصدد ایجاد پایگاه امن برای داعش است

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

عملیات گسترده ارتش یمن در استان مأرب

روایت سفیر انگلیس در تهران از یک کار دشوار

پروازی که سفر آمریکایی ها به ماه را 2سال جلو انداخت+تصاویر

مادر اژدها جانشین نتانیاهو می شود؟

انهدام 5 تونل داعش در استان صلاح الدین عراق

بزرگترین خطای ترامپ از نگاه حامی او

سلفی سیاه و سفید ستاره ها + عکس

10 شهر برتر برای راه اندازی کسب و کار دیجیتالی در آمریکا

بازی پوتین با کارت ایران

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام یکجانبه جنگ را از نتانیاهو گرفت

حمایت 100 درصدی ترامپ از ناآرامی های ایران!

پایان لایحه پالرمو /واکنش صفر به 53 اخطار /هراس ارتش صهیونیستی از بادبادک ها

خبر خوب برای همسر "قذافی"

یک جنگنده ناشناس در شمال سوریه سقوط کرد

آژیر خطر در جولان اشغالی به صدا درآمد

به صدا درآمدن آژیر هشدار حملات راکتی در جولان اشغالی

ترامپ: امیدواریم ایران زمانی با ما تماس بگیرد /ایران همان کشوری نیست که 5 ماه پیش بود

پیروزی نیرو های سوریه در قنیطره

توصیه «نشنال اینترست» درباره گروهک منافقین

سمت و سوی آتی مناسبات ترکیه و ایران

سمت و سوی آتی مناسبات ترکیه و ایران