مطالب مرتبط:
ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا
سرنوشت انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا چه می شود؟
اتحادیه اروپا به دنبال حل بحران مهاجران
اتحادیه اروپا: به تعرفه های وارداتی آمریکا پاسخ می دهیم
شکست اتحادیه اروپا در اتخاذ راهکار همه جانبه در قبال پناهجویان/ حمایت مرکل از راهکار چند جانبه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 17:252018-06-25بين الملل

همراهان ایدئولوژیک ترامپ در اتحادیه اروپا – حسین ضیایی*


کمتر کسی می پنداشت که جذابیت ایدئولوژی راستگرایانه ونژاد پرستانه دونالد ترامپ در امریکا بر پایه ساختن أمریکای سفید به این سرعت در درون کشورهای اروپایی همراهان وهواداران جدی و نیرومندی را حتی در درون هیات های حاکمه اتحادیه اروپایی پیدا کند.

- ظاهرا ترامپ با تکیه ماهرانه بر موضوع مهاجرین رنگین پوست وآثار منفی آن در اروپا توانسته به یک رآه نفوذ مؤثر برای إیجاد دو دستگی وانشقاق بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و افکارعمومی این قاره دست پیدا کند.

دو دستگی که از هم اکنون می تواند مراتب تضعیف و فروپاشی اتحادیه اروپایی را نیز به تصویر بکشد.

درست از زمانی که راستگرایان ایتالیایی درماه گذشته دراین کشور به قدرت رسیدند در هماهنگی کامل با شرکائ راستگرای خود در اتریش و المان موج نو و سازمان یافته وقدرتمندی بر علیه مهاجرین براه انداختند که اثار وتبعات ان اینده اروپای متحد را نیز به مخاطره انداخته است.

هم اینک سر سختی هورست زی هوفر وزیر کشور المان بر علیه سیاستهای حمایتی آنگلا مرکل از مهاجرین، دولت ائتلافی این کشور را نیز در معرض سقوط جدی قرار داده است.

این در حالی است که ترامپ همه روزه با دیپلماسی توییتری خود و به شکل های پنهان و آشکار به حمایت های رسمی از نیروهای سیاسی راستگرا و تشویق در به قدرت رسیدن آنان در سراسر اروپا اقدام می کند.

حمایت های آشکار ریچارد گرنل سفیر نژاد پرست امریکا در المان از راستگرایان در سراسر اروپا نمونه اشکاری از گسترش چنین سیاست هایی است.

بدین ترتیب اروپا شاهد به قدرت رسیدن پی در پی دولت های نژاد پرست راست گرا در درون خود است.

در حقیقت می توان هم اینک با تکیه بر رفتارشناسی و روانشناسی سیاسی دونالد ترامپ اذعان کرد که ذات وماهیت ترامپیسم قبل از آن که بر عقده گشایی های شخصی و یا روحیه کاسب کاری و تجارت پیشگی وی استوار باشد بر یک ایدئولوژی عمیق وراهبردی نژاد پرستانه و هدفمند در سطح جهانی استوار است.

واقعیت آن است که ایده نژاد پرستی ترامپ محدود به آمریکا نیست وریشه ها واهداف جهانشمولی نیز در سر دارد.

به همین سبب نزدیکترین واژه به ایدئولوژی نژاد پرستانه ترامپ اطلاق نازیسم آمریکایی است.

نباید فراموش کرد که اکثر ایدئولوگ ها و تئوریسین های حلقه اول فکری ترامپ از ریچارد بنن طراح دیوارکشی اطراف آمریکا تا استوین میلر طراح جدایی کودکان مهاجر از والدین آنان ، خوی برتری طلبی نژاد سفید وحاکمیت جهانی آن را در سر می پرورانند.

این ایدئولوژی که با تکیه بر اندیشه های افراطی مسیحی وصهیونیستی شکل گرفته مترصد تغییر نظام وساختار بین المللی به نفع خود است .

به همین دلیل شاه کلید سیاست های ترامپ در جامعه جهانی نیز انهدام ساختار نظام کنونی ومعاهدات جهانی به نفع ساختن شعار اول امریکا است شعاری که ترامپ هیچ ابایی از طرح آشکار وتلاش برای تحقق آن ندارد.

هم اینک ترامپ برخلاف میل جهانی توانسته در درون وبیرون آمریکا هواداران نظام یافته و سازمان یافته و رو به افزایشی را بسیج و تهییج نماید.

ترامپ می گوید می تواند با تکیه بر شعار اول امریکا و ساختن آمریکای سفید نظام جهانی سیاست واقتصاد دنیا را به نفع آمریکا دگرگون سازد.

حالا با عنایت به تحولات اخیر اروپا در برابر مهاجرین که باعث مشاجرات گسترده بین فرانسه وایتالیا واتریش از یکسو ولهستان ومجارستان با المان از سویی دیگر وحتی روی کار آمدن پی در پی نیروهای راستگرا در این قاره شده است، آیا اروپا توان حفظ یکپارچگی خود در برابرسیاست های تهاجمی ترامپ را دارد وَیَا اینکه شاهد تضعیف وفروپاشی آرام آرام اتحادیه اروپایی خواهیم بود.


کلید واژه ها: اتحادیه اروپا - اروپا - نژاد پرستانه - پرست - دونالد ترامپ - اروپایی - کشور - مهاجر - آمریکا - حمایت - کشورهای اروپایی - امریکا - دولت ائتلافی - سیاسی - جهانی - بین المللی - آنگلا مرکل - وزیر کشور - دیپلماسی - آمریکایی - سفید - دولت - جذابیت - افراطی - واقعیت - کودکان - والدین - اندیشه - تشویق - تصویر

آخرین اخبار سرویس:

همراهان ایدئولوژیک ترامپ در اتحادیه اروپا – حسین ضیایی*

همراهان ایدئولوژیک ترامپ در اتحادیه اروپا – حسین ضیایی*