مطالب مرتبط:
استخدام اپراتور خط تولید،بازرس کنترل کیفیت در یک شرکت ایساتیس
تخصیص ارز 4200 تومانی به مواد اولیه تولید و کالا های سرمایه ای/ تاکید بر عدم تخصیص ارز به کالاهای فانتزی/ سیف در مجلس حضور یافت
تخصیص ارز 4200 تومانی به مواد اولیه تولید و کالاهای سرمایه ای/ تاکید بر عدم تخصیص ارز به کالاهای فانتزی/ سیف در مجلس حضور یافت
تولید اختصاصی کارت های بانکی در چاپخانه بانک ملی ایران ممکن شد
تولید اختصاصی کارت های بانکی در چاپخانه بانک ملی ایران ممکن شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 16:222018-06-25سياسي

تولید ملی با کیفیت، دستاورد دلبستگی و بالندگی سرمایه های انسانی


آخرین یافته ها و تجربیات علمی نشان می دهد در حوزه اداره سازمان ها و نهادها، نیروی انسانی همچنان تاثیرگذارترین وجه را داراست و درحقیقت می توان به درستی اذعان داشت در هرم توسعه جوامع، - "، در این میان مدیریت منابع انسانی یکی از مهم ترین سرفصل ها برای رسیدن به این مقصود ارزیابی می شود و اندیشمندان علوم انسانی اعتقاد صرف دارند که پیروی از الگوهای مرتبط با مدیریت منابع انسانی ، به رغم آزمون و خطاهایی که ممکن است در دل خود نهفته داشته باشد ، دستیابی به چنین هدفی را ممکن خواهد ساخت.

در کشور ما که خواه ناخواه جامعه ای رو به توسعه محسوب می شود موضوعی مانند مدیریت منابع انسانی دست کم در یک دهه اخیر- از سایه به در آمده است و اذهان بسیاری از مدیران کلان و راهبران و تصمیم گیران را به خود مشغول ساخته است.

بر همین اساس و برپایه فعالیت هایی که در این بخش طی سال های گذشته آغاز شده است برگزاری کنفرانس مدیریت منابع انسانی، جایگاهی ویژه پیدا کرده است.

امسال چهاردهمین دوره کنفرانس مدیریت منابع انسانی و بیستمین همایش عرصه یادگیری مدیران منابع انسانی در حالی برگزار می شود که جدی تلقی کردن آن از سوی مدیران و محققان ، می تواند یک امر خجسته و مبارک محسوب گردد.

به همین بهانه با احمد بذلی قائم مقام سازمان مدیریت صنعتی و رییس بیستمین همایش عرصه یادگیری مدیران منابع انسانی ایران به گفتگو پرداخته ایم.

نظرات و آرا این کارشناس حرفه ای در حوزه مدیریت منابع انسانی با توجه به کوله باری از دانش و تجربه ای که طی بیش از دو دهه تحقیق و پژوهش و تلاش ،کسب کرده است می تواند ابعاد موضوع را شفاف تر آشکار سازد.

این گفتگو را با هم می خوانیم: لطفا اهداف، سابقه و تاریخچه برگزاری کنفرانس های توسعه منابع انسانی و همایش های عرصه یادگیری را به اختصار شرح دهید توانمندسازی حوزه منابع انسانی کشور از طریق انتقال دانش و تبادل تجربه ، ، بهره گیری متولیان منابع انسانی از آخرین پیشرفت های ملی و بین المللی توسعه منابع انسانی.

ارائه تجارب برتر و مقالات تخصصی در حوزه مدیریت منابع انسانی ، برگزاری کارگاه ها و میزگردهای هم اندیشی متخصصین و مدیران ، توسعه شبکه ارتباطی میان مدیران منابع انسانی سازمان ها و آشنایی با خبرگان این حوزه ، تلاش در جهت همسویی دولت، صنعت و منابع انسانی، ایجاد زمینه های لازم برای شناسایی و معرفی سازمان ها و چهره های برتر حوزه منابع انسانی و معرفی دستاوردها و توانمندیهای استانها در زمینه موضوع همایش ، از جمله مهمترین اهداف همایش های عرصه یادگیری میباشد.

از سال 81 تا امروز 13 دوره کنفرانس توسعه منابع انسانی در تهران و 19 همایش عرصه یاد گیری در استان های کشور توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار شده که طی آن 986 تجربه و 3785 مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شده است.

شایان ذکر است که از این تعداد بالغ بر ششصد و پنجاه تجربه و مقاله در رویدادهای مذکور ارائه شده است.

همچنین 18 هزار نفر از اساتید و متخصصین وصاحبنظران و علاقمندان به حوزه مدیریت منابع انسانی در این رویداد ها شرکت کرده اند که حاصل آن معادل 270 هزار نفر ساعت آموزش و یاد گیری بوده است.

حدود 60 درصد از شرکت کنندگان از بخش خصوصی ، 40 درصد از بخش دولتی و 30 درصد هم از جامعه بزرگ زنان کشور بوده است.

انشاالله بیستمین همایش عرصه یادگیری مدیران منابع انسانی نیز امسال در روزهای سیزده و چهارده تیرماه با موضوع *تولید ملی با کیفیت ، دستاورد دلبستگی و بالندگی سرمایه های انسانی * در شهر مشهد مقدس در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) برگزار خواهد شد.

دستاوردهای برگزاری سیزده دوره کنفرانس و 19 دوره همایش عرصه یادگیری به طور کلی چه بوده است ؟ سوال خوبی کردید، کنفرانس های توسعه منابع انسانی و همایش های عرصه یادگیری آثار و برکات بسیار مطلوبی داشته است.

شاید پرداختن به همه این دستاوردها در این فرصت امکان پذیر نباشد اما به اختصار می توان چنین گفت که: - مهم ترین و اولین دستاورد آن تاسیس انجمن مدیریت منابع انسانی ایران می باشد.

البته ایده اولیه تشکیل این انجمن در اولین دوره برگزاری این کنفرانس در سال 81 شکل گرفت و بعد ازحدود دوسال با پیگیری علاقمندان تاسیس شد.

شایان ذکر است که این تشکل حرفه ای فعالیت های بسیار مطلوب و مفیدی را در طول این سال ها انجام داده است.

شاید بتوان مهمترین دستاورد انجمن را طراحی مدل تعالی منابع انسانی نام برد.

همه ساله سازمان های متقاضی بر اساس این مدل جامع ارزیابی شده و برگزیدگان جوایز خود را در سه سطح گواهینامه، تقدیرنامه و نشان دریافت می کنند.

تاکنون بیش از 200 سازمان و بنگاه براساس این مدل ارزیابی شده و جوایز خود را در کنفرانس های منابع انسانی از دست مقامات دریافت کرده اند .

- دومین دستاورد را میتوان مقوله حرفه ای گرایی قلمداد کرد .

حرفه ای گرایی یکی از سازوکارهای اصلی برای اثر بخشی موضوع مدیریت منابع انسانی و همسو شدن آن با اهداف سازمان است.

بطور قطع یکی از سازوکارهای حرفه ای گرایی برگزاری همین همایش ها و کنفرانس ها می باشد که در آنها دانش و تجربه تبادل شده و موجب حرفه گرایی خواهد شد.

صاحبنظران حوزه مدیریت منابع انسانی با حضور در این رویدادها توفیقات و حتی شکست های خود را ارایه و حاضرین نیز با درک این تجربیات به اصلاح رویکردها و روش های خود می پردازند.

- همچنین یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند این رویداد طراحی و استقرار مدل ها و الگوهای بومی و داخلی می باشد.

متاسفانه یکی از آسیب های جدی حوزه منابع انسانی استفاده از مدلها و الگوهای مختلف دنیا بدون توجه به فرهنگ و بستری است که الگوها در آن شکل گرفته و توسعه پیدا کرده اند.

یعنی اقدام تجربه شده در فضا و محیطی دیگر ، بدون درک عملیانی ، بعنوان تنها مسیر در فرآیند ها مورد توجه قرار می گیرند.

بدیهی است که اجرای مدلها و الگوهای وارداتی بدون توجه به محیط درونی و شرایط فرهنگی فاقد اثر بخشی لازم خواهد بود.

بدلیل بی توجهی به این امر ، ما با پدیده ای به نام سیستم زدگی در سازمان ها مواجه هستیم.

به این معنا که سازمان ها ، جنگلی از نظامها را در درون خود ایجاد کرده اند که ابتدا با شور و علاقه آغاز گردیده و سپس با تبدیل شدن به یک اقدام اداری صوری به زیست خود ادامه می دهند.

به همین دلیل است که درک کارکرد نظامها و تعامل آنها با یکدیگر و اثر آن بر نتایج عملکرد سازمان ، تاکنون بدرستی اتفاق نیفتاده است .

همایش عرصه یادگیری مدیران منابع انسانی در این زمینه می تواند فرصتی بسیار مناسب ایجاد کند تا متخصصین و کارشناسان تجربه های خود را در طراحی مدلهای بومی و داخلی ارایه دهند.

این اقدام دو نتیجه اثر بخش خواهد داشت از یک طرف فرصت مناسبی است برای یادگیری و توسعه مدلهای بومی و از طرف دیگر مدلهای ارائه شده توسط متخصصین حاضر در همایش مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته و مسیر توسعه و تکامل خود را طی خواهند کرد.

در این خصوص پیشنهاد می کنم نهادهای علمی و حرفه ای مانند سازمان مدیریت صنعتی و انجمن مدیریت منابع انسانی ، در حوزه نظامهای منابع انسانی ، اقدام به مطالعه تطبیقی نظامهای وارداتی نموده و ضمن بررسی و مطالعه کافی بر روی مدل ها و الگوهای HR ، مدل های توسعه منابع انسانی منطبق بر فرهنگ و باور های کشورما را ایجاد کرده و توسعه دهند.

من معتقدم که .

فرهنگ ما سرشار از منابع ارزشمند برای ایجاد و توسعه مدلها و الگوهای بومی میباشد .

قرآن کتاب آسمانی ما ، نهج االبلاغه، آثار مفاخر و شعرای ماندگار مانند گلستان ، بوستان ، شاهنامه ، مثنوی و امثالهم ، همه منابع بسیار ارزشمندی برای طراحی مدل های بومی و ملی هستند .

- همچنین نقش کنفرانس ها و عرصه های یادگیری در کارآفرینی سازمانی را میتوان یکی دیگر از این دستاوردها قلمداد نمود .

به موازات پیچیده شدن محیط های کسب و کار ، سازمان ها باید برای شناسایی فرصت های جدید و عملکرد بهتر به سوی کارآفرینی سازمانی حرکت کنند.

بدیهی است که کار آفرینی سازمانی نیازمند یادگیری ، خلاقیت و مولفه های دیگری می باشد.

مدیران منابع انسانی برای تسهیل کار کارآفرینی سازمانی باید کارهای مهم زیادی از جمله حذف مقررات زائد ، سلسه مراتب سخت ، مشاغل از پیش تعریف شده و بدون مشارکت ، سیستم های پاداش موثر و .

انجام دهند.

پر واضح است که عرصه های یادگیری بهترین فضایی است که متخصصین و کارشناسان حوزه HR تجربیات خود را در این زمینه ها ارایه کرده و یادگیری شکل می گیرد .

بمنظور افزایش اثربخشی بیستمین همایش عرصه یادگیری چه اقداماتی انجام شده و چه توصیه هایی به متخصصین و مدیران منابع انسانی دارید؟ اثر بخش شدن همایش موضوع بسیار مهمی است که کلیه ارکان با جدیت تمام آن را دنبال میکنند و اقدامات موثری در این ارتباط انجام شده که به برخی از مهمترین آنها اشاره میکنم .

- کاربردی بودن مطالب و بومی شدن تئوری ها نقش بسزایی در دلپذیر شدن و اجرایی بودن آن ها دارد.

لذا تمرکز ما در همایش بیستم بیشتر در خصوص محتوی می باشد و ما باید بخشی از انرژی خود را به محتوی سازی اختصاص دهیم.

در این زمینه کمیته علمی همایش جلسات متعددی با ارایه کنندگان برگزار نموده و با شبیه سازی ارایه ها سعی در انتخاب تجربیات کاربردی تر و غنی تر داشته است .

همچنین با تلاش های صورت گرفته بخش قابل توجهی از ارائه ها مرتبط با شرکتها و صاحبنظران یبین اللملی خواهد بود .

پرداختن به تجربیات ناموفق یا همان تجربیات نقره ای نیز موضوع بسیار مهمی است که از کنفرانس چهاردهم آغاز شده و در این همایش نیز اینگونه تجربه ها ارائه خواهد شد تا مدیران منابع انسانی با درس گرفتن از این تجربه ها ی ناموفق از تکرار آن و هزینه های اضافی جلوگیری کنند .

- نکته مهم و حائز اهمیت دیگر اینست که نظامهای پی ریزی شده در حوزه های منابع انسانی سازمان ها و بنگاهها عمدتاً برای روزهای آرام طراحی شده است نه برای شرایط دشوار و روزهای سخت.

با توجه به اینکه راهبرد اصلی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته بر اقتصاد مقاومتی متمرکز بوده است و امسال نیز شعار حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده است ، لذا کلیه فرآیندها و نظامهای حوزه منابع انسانی نیز بایستی براساس شرایط و الزامات اقتصاد مقاومتی مورد بازنگری و واکاوی جدی قرار گیرند.

لذا به کارشناسان و متخصصین حوزه HR توصیه می کنیم تجربیات و دستاوردهای خود را در این زمینه در همایش بیستم ارایه کنند تا آموزه های آن در شرایط دشوار اقتصادی مورد استفاده مدیران منابع انسانی بنگاههای حاضر در همایش قرار گیرد.

- به باور من یکی دیگر از راهکارهای افزایش اثر بخشی اینگونه رویدادها فراهم نمودن حضور مدیران عملیات و انتقال تجربیات به ایشان میباشد .

معمولاً در سازمان ها و بنگاههای ایرانی مدیران عملیات بدنبال افزایش تولید و سود می باشند و همه مسائل سازمان را از این منظر مورد توجه قرار می دهند، در حالیکه مدیران HR بدنبال توسعه فرآیند های خود و کسب امکانات بیشتر برای کارکنان می باشند و پر واضح است که ظرافت های منابع انسانی معمولاً در فرآیند تعیین تکلیف مباحث تولید و محصول به فراموشی سپرده می شوند.

اگر باورمان اینست که سرمایه انسانی بزرگترین سرمایه سازمان است بنابراین باید اعتقاد داشته باشیم که همه مدیران اعم از مدیران صف و ستاد در وهله اول مدیر منابع انسانی هستند لذا مدیران اجرایی قبل از اینکه مسئول سودآوری و عملیات باشند ، مسئول هدایت و رهبری کارکنانی هستند که با آن ها کار می کنند .

از اینرو باید مجهز به قابلیت های هدایت و رهبری سرمایه های انسانی باشند.

لذا توصیه می کنم مدیران منابع انسانی زمینه ساز حضور مدیران عملیات در همایش های عرصه یادگیری بوده و در انتقال تجارب این حوزه به مدیران مذکور کوشا باشند.

نقش مدیران منابع انسانی سازمان ها و بنگاهها را در حمایت از کالای ایرانی چگونه ارزیابی می کنید؟ همه می دانیم که کشور ما از زیرساخت های مناسبی جهت تولید بهینه و توسعه سرمایه گذاری ها برخوردار می باشد.

از جمله این امکانات می توان به منابع طبیعی استراتژیک و فرآوان اشاره کرد.

پر واضح است که افزایش تولید و توسعه سرمایه گذاری از یک طرف بحران بیکاری را در کشور مرتفع خواهد نمود و از سوی دیگر زمینه تولید کالای با کیفیت را فراهم خواهد ساخت .

به باور اینجانب مدیران منابع انسانی برای کمک به توسعه تولید کالای با کیفیت ملی باید زیرساختهای لازم را در سازمان ها و بنگاه ها ایجاد کنند.

از جمله این زیرساخت های می توان به موارد ذیل اشاره کرد: 1- ارتقاء توانمندیهای علمی کارکنان در راستای کسب دانش مورد نیاز جهت تولیدکالای با کیفیت و قابل رقابت 2- استفاده مناسب از کارشناسان خبره و کارآمد و برنامه ریزی در راستای حفظ و توسعه آنها 3- حاکم کردن فرهنگ کار و تلاش در بین کارکنان 4- طراحی و استقرار نظامهای مدیریت عملکرد واقعی و جبران خدمت عملکرد محور
کلید واژه ها: مدیریت منابع انسانی - مدیریت - مدیران - همایش - توسعه - برگزار - کنفرانس - دستاورد - سازمان مدیریت - نیروی انسانی - علوم انسانی - گفتگو - بین المللی - هایی - صنعت - کشور - کارشناس - استانها - مقالات - کارگاه - سرمایه - پیشرفت - انتقال - محققان - تصمیم - اداره - جامعه - آزمون - مبارک - ایران

آخرین اخبار سرویس:
واکنش اکرمی به توییت ترامپ: کلوخ انداز را پاسخ سنگ است

ان. بی. سی:کمتر کسی توییت های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد

واکنش مجری خندوانه به شهادت 11 مرزبان ایرانی در مریوان+عکس

عکس/ علی پروین در مراسم ختم پدر"وحید حقانیان"

مراسم شایسته های تقدیر سی وچهارمین دوره جایزه کتاب سال

کاروان خدام حرم رضوی وارد بهاباد شد

اجرای پنهانی سند 2030 در کشور؛ آری یا نه

توهین به یک خبرنگار در لرستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان منصوب شد

استاندار: نباید فضای امنیتی برکردستان حاکم شود

همایش کاتبان حدیث سلسله الذهب در نیشابور برگزار شد

روبوسی محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران با احمدی نژاد/فیلم

اطلاعات جدید از جزییات پرونده رامین حسین پناهی

اصلاح قانون افزایش مرخصی زایمان

نشست خبری وکلای شاکی بازپرس فیلترکننده تلگرام برگزار شد

بررسی مسایل ومشکلات حوزه کشاورزی گیلان درنشست مجمع نمایندگان استان با وزیرجهاد کشاورزی

ساخت نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

دولت ستیز نیستم/ هجمه هایی که علیه من صورت می گیرد، بی رحمانه است/ آقایان هرجور که هست مشکلات را جمع کنند

پوستر هجدهمین جشن "حافظ" رونمایی شد

دابسمش لقمه شو روی آهنگ مسیح (فیلم)

کمپین دعا برای شیخ عیسی قاسم در 30 منطقه بحرین

از تجریش تا راه آهن ، شب های تهران چگونه صبح می شود؟

کمتر کسی توییت های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که به واقعیت منجر نمی شود

کلوخ انداز را پاسخ سنگ است/ترامپ منفورترین رییس جمهور تاریخ آمریکا است

میانگین زمان گفت وگوی اعضای خانواده ها 20 دقیقه است/«نه گفتن» را به دانش آموزان نیاموخته ایم

توزیع 8 هزار سری جهیزیه برای جوانان 14 استان

تفاهم نامه ساخت نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

حمیدرضا ترقی دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در خراسان رضوی شد

در قم؛ پوستر سرودهای انقلابی جشنواره چله سرو رونمایی شد

دی میستورا به سوچی می رود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دامپزشکی به وزارت بهداشت برگردد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دامپزشکی به وزارت بهداشت برگردد

رباتی که حس لامسه دارد

دور تازه اختلاف سناتورها با گوگل و آمازون

نظارت بر عملکرد قلب با گجت پوشیدنی

خبر درگذشت جلال پیشواییان تکذیب شد

لازانیا پروانه نمایش گرفت

تغییرات جدید "کروم" در راه است

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که اتفاق نمی افتد

حمایت نجمه جودکی از مهران مدیری و احسان علیخانی

یهودی سازی فلسطین خواب آشفته ای است که دیده اند

استخدام مدیر ساختمان در یک مجتمع مسکونی در فرمانیه

رسانه ملی آماده تولید آثار فاخر در حوزه انقلاب اسلامی با مشارکت سپاه نینواست

جشن زیر سایه خورشید در کیش به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

پیکر استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران تشییع شد

29 میلیون کاربر در 7 پیام رسان اجتماعی داخلی

چرا ترامپ در توییتش علیه ایران از حروف بزرگ استفاده کرد؟

تفاهم نامه ساخت یک نیروگاه خورشیدی 60 مگاواتی در قم

نماهنگ تا خراسان راهی نیست

دانلود آهنگ جدید علیرضا روزگار بنام تویی تویی

نقد نباید با غوغاسالاری همراه باشد

وداع سوزناک مشاور احمدی نژاد با پیکر برادرش + عکس ها

احتمال پیوستن کرزی و نبیل به ائتلاف ملی نجات افغانستان

پیام تبریک سامان احتشامی به انوشیروان روحانی (فیلم)

معاون وزیر ارشاد بابت تاخیر در اعطای جوایز عذرخواهی کرد

روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرد

رییسی: آستان قدس رضوی رقیب بخش خصوصی نیست

نخبگان آمریکا برای ترامپ جایگاهی قائل نیستند/روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرد

برگزاری جشن بزرگ زیر سایه خورشید به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

شخصیت و فضائل آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

برخورد دو هواپیما در فرودگاه امام خمینی

جزییات حملات تروریستی در مریوان و سروآباد

نماینده دموکرات آمریکا: ترامپ به دنبال کسب امتیازات سیاسی از ایران است

کار رسانه ای با پول بن سلمان می شود همین!

عراقچی: اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم دیگران هم نخواهند توانست

اگر و اماهای تعطیلی پنجشنبه ها در گزارش اختصاصی فرتاک پلاس + فیلم

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

آنچه از ماسوله شرق کشور ندیده بودید + فیلم

برگزاری پانزدهمین نشست کمیته ملی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی

استخدام کارآموز با حقوق کانتر تور داخلی خانم در بانی سیر

عیادت استاندار از سردار عظیمی فر

خبر 20، دوشنبه 1 مرداد 97

زلزله کرمانشاه یک زلزله عادی نیست

ترامپ شاگرد پوتین است

عیادت استاندار از سردار عظیمی فر + فیلم

دانلود آهنگ جدید مصطفی نوری بنام تسلیم تو میشم

دانلود آهنگ جدید گروه دنگ شو بنام دیدار

دومین روز سفر نهاوندیان به استان لرستان

زیارت معصومین(ع) رمز بقای شیعه

استخدام فامیل در شهرداری ممنوع شد / ممنوعیت ارتقا بستگان مدیران شهرداری در سطح مدیریت ارشد

توضیح آموزش و پرورش در باره یک تغییر در پاداش خدمت بازنشستگان

جنگ توییتری ترامپ و توصیه روحانی

رولزرویس در منچستر مستقر شد

واکنش عضو جامعه روحانیت مبارز به توییت ترامپ

بولتون: ترامپ ایران را به پرداخت هزینه ای سنگین تهدید کرد

راه جدید دیپلماسی روحانی

روحانی قادر به القای امید در جامعه است

بایدهای اقتصادی گفت وگوی روحانی با مردم

سلفی گرفتن با «سید مجتبی خامنه ای» در مراسم ختم+عکس

ترامپ ایران را به پرداخت هزینه ای سنگین تهدید کرد

سیستم های احمق یا مدیران جلسه ای؟

مرحله نخست زائرسرای رضوی در مشهد به بهره برداری رسید

ابراز نگرانی انگلیس نسبت به قانون "کشور یهود"

جوایز کتاب سال بدون تاخیر اهدا می شود

دانلود آهنگ جدید نعیم مالمیر بنام جذابه

دانلود آهنگ جدید محمدرضا دنیا بنام خیابونا

دانلود آهنگ جدید نیما ریاضی بنام ایران من

تعطیلات دوهفته ای حوزه علمیه قم/ برگزاری دوره های آشنایی با مسائل جدید کلامی در قم

نشست جوانان و جوانی در ایران

تولید ملی با کیفیت، دستاورد دلبستگی و بالندگی سرمایه های انسانی

تولید ملی با کیفیت، دستاورد دلبستگی و بالندگی سرمایه های انسانی