مطالب مرتبط:
دادستان تهران: اظهارات وکیل محمد ثلاث خلاف واقع است/ کسانی که تصور می کنند جمهوری اسلامی دوران ضعف خود را طی می کند اشتباه می کنند/ صدور 210 فقره حکم برای متهمان خیابان پاسداران/بازداشت 9 متهم اصلی پرونده های موسسات مالی و اعتباری/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است
دادستان تهران: اظهارات وکیل محمد ثلاث خلاف واقع است/ کسانی که تصور می کنند جمهوری اسلامی دوران ضعف خود را طی می کند اشتباه می کنند/ صدور 210 فقره حکم برای متهمان خیابان پاسداران/بازداشت 9 متهم اصلی پرونده های موسسات مالی و اعتباری/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است
ادعاهای وکیل ثلاث خلاف واقع است/سلبریتی ها دخالت و اظهارنظرهای بی جا می کنند/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است
در شرایط جنگی هستیم/ نباید تهدیدهای آمریکا را شوخی گرفت/ اگر انتظارات مردم را مدیریت نکنیم، بازنده خواهیم بود/فشارها بر اقشار ضعیف می تواند منجر به اعتراضات مدنی شود
کار گروه های مسلح سوری در جنوب سوریه تمام است، جبهه بعدی ارتش کجاست؟/ چرا آمریکا پشت مخالفان مسلح را خالی کرد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 16:152018-06-25سياسي

ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است


نباید طوری عمل شود که گویا قرار است قوه قضاییه همه وظایف دولت را انجام دهد و چنین برداشتی از حقوق عامه قابل اجرا نیست؛ - زیرا قانون اساسی مجموعه ای متشکل از سه قوه است که با هماهنگی مقام معظم رهبری و با وظایف مشخص اقدامات خود را انجام می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، چهارمین جلسه که در اول اسفند ماه سال گذشته و در جریان آشوب های خیابان پاسداران با راندن و هدایت اتوبوس موجب شهادت سه نفر از ماموران ناجا شد، در خصوص برخی ایراد ها به محکومیت و اجرای حکم نسبت به نامبرده اظهار داشت: بلافاصله پس از حادثه، شهریاری سرپرست دادسرای جنایی در بیمارستان محل بستری متهم حضور یافت و از متهم تحقیق کرد.

نامبرده نیز با اقرار به ارتکاب جرم و این که آگاهانه و عامدانه چنین اقدامی را کرده است، در توجیه اقدام خود به عصبانیتش نسبت به ماموران استناد کرد؛ ضمن این که فیلم پخش شده از حرکت اتوبوس مؤید عمد بودن اقدام راننده است.

نحوه رسیدگی به اتهام محمد ثلاث جعفری دولت آبادی در خصوص رعایت مقررات اصول دادرسی عادلانه در جریان تحقیق و محاکمه محمد ثلاث، با استناد به پخش گزارش جریان محاکمه از صدا و سیما، در خصوص تامین حق متهم بر برخورداری از وکیل اظهار داشت: در بدو امر به لحاظ اعلام عجز متهم از تعیین و معرفی وکیل، برای او مطابق قانون وکیل تسخیری تعیین شد، اما پس از برگزاری جلسه اول محاکمه، محکوم علیه وکیل معرفی کرد و وکیل تعرفه شده در سایر جلسات دادگاه حضور داشت و به حکم نیز اعتراض کرد.

دادستان تهران با اشاره به برخی نقد ها نسبت به محاکمه و اجرای حکم محمد ثلاث گفت: برخی معتقد بودند با توجه به مشهود بودن جرم و اهمیت و بازتاب آن در جامعه، محاکمه باید سریعاً انجام و حکم اعدام در محل ارتکاب جرم اجرا می شد؛ در مقابل برخی مدعی عجولانه بودن محاکمه و رسیدگی بودند.

اما دادسرای تهران و دادگاه کیفری یک تهران با لحاظ همزمانی دو ضرورت تسریع و دقت در رسیدگی، در صدد بود که حقوق متهم تضییع نشود و لذا جلسات دادگاه در چندین نوبت با حضور وکیل متهم برگزار شد و مرحله اعتراض نسبت به حکم صادره نیز طی شد.

جعفری دولت آبادی ادامه داد: دادستانی تهران ما بر اساس مقررات آیین دادرسی کیفری با طمانینه رسیدگی کرد، اما متاسفانه اظهارات یک وکیل باعث شد که خیلی ها به خطا بروند و به دستگاه قضایی هجمه شد و قوه قضاییه را به اجرای حکم قصاص یک فرد بی گناه متهم کردند، در حالی که این حکم در دیوان عالی کشور تایید و اعاده دادرسی آن نیز رد شده بود.

وی در خصوص علت به تاخیر افتادن اجرای حکم محکوم علیه، به برخی ایراد های وارده اشاره کرد و افزود: دادستانی تهران به رغم هجمه هایی که بر قوه قضاییه وارد شد و به رغم آن که مراحل قضایی پرونده پیش از ماه مبارک رمضان به پایان رسیده بود، با اعتقاد به این که ماه رمضان ماه مغفرت و رحمت خداوند است، از اجرای حکم خودداری کرد که با انتقاد هایی مواجه شد و اگر حکم اجرا هم می شد، همچنان عملکرد قوه قضاییه در این زمینه را مورد هجمه قرار می دادند.

دادستان تهران با اشاره به فضاسازی های صورت گرفته در رابطه با تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری، مسدودسازی تلگرام و موضوعات دیگر، تصریح کرد: این افراد فقط به دنبال بهانه جویی و فرصتی هستند تا به دستگاه قضایی هجمه کنند.

رد ادعا های وکیل ثلاث دادستان تهران در خصوص اظهارات زینب طاهری به عنوان وکیل محکوم علیه محمد ثلاث، با خاطرنشان کردن این نکته که نامبرده در جریان تحقیقات مقدماتی و محاکمه فاقد سمت در پرونده بوده و صرفاً پس از صدور حکم از ناحیه دادگاه و تایید آن در دیوان عالی کشور و در مرحله اعاده دادرسی ضمن معرفی خود به عنوان وکیل، درخواست اعاده دادرسی را از سوی محکوم علیه تقدیم کرد، افزود: اظهارات وکیل مذکور خلاف واقع است و با هدف تشویش اذهان عمومی ایراد شده و حداقل آن که نامبرده علم داشته است به این که چنین اظهارات خلاف واقعی، مشوش کننده اذهان عمومی است.

دادستان تهران در رد ادعای زینب طاهری مبنی بر عدم مستندسازی نسبت به خودرویی که به عنوان وسیله جرم بوده است، اظهار داشت: اینجانب در همان روز اول به سرپرست دادسرای جنایی دستور دادم که اتوبوس به پارکینگ انتقال یابد و توقیف شود که این کار بلافاصله انجام و از مالک اتوبوس نیز جداگانه تحقیق شده که در پرونده منعکس است.

وی ایراد وکیل مذکور مبنی بر این که بازسازی صحنه در محل وقوع جرم به عمل نیامده است را موثر در اثبات اتهام یا مخدوش کننده صحت حکم صادره ندانست و اظهار داشت: بازسازی صحنه در پرونده قتل الزامی نیست، بلکه برای رساندن قاضی به یقین و تکمیل علم وی به عمل می آید و در این پرونده که جرم به نحو مشهود واقع شده و فیلم مربوطه نیز به انحاء مختلف در رسانه ها و فضای مجازی بازتاب داشته است؛ و همچنین متهم به کرات اقرار به عمدی بودن قتل کرده است، بازسازی صحنه جرم ضرورتی نداشته است؛ به علاوه با توجه به ضرورت عدم تاخیر در بازسازی صحنه و به مصلحت نبودن انجام بازسازی صحنه در محل ارتکاب جرم به لحاظ مشوش بودن فضای آن منطقه، بازسازی با حضور متهم در محل دیگری به عمل آمده است.

جعفری دولت آبادی ضمن هشدار به اشخاصی که با انتشار مطالب کذب سعی در مشوش کردن افکار عمومی و ناکارآمد نشان دادن قوه قضاییه در احقاق حق دارند، اظهار داشت: اقدام دادستانی تهران در اجرای حکم محمد ثلاث و تعقیب وکیل نامبرده به لحاظ اظهارات خلاف واقع، واجد پیغامی برای آشوب گران داخلی و حامیان خارجی آن ها است که تصور می کنند با هجمه به دستگاه قضایی و فضاسازی کاذب می توانند اجرای چنین احکامی را متوقف کنند.

کسانی که تصور می کنند جمهوری اسلامی دوران ضعف خود را طی می کند اشتباه می کنند و حضور مردم در راه پیمایی روز قدس، نشان از ایستادگی و پایداری ملت ایران در کنار نظام اسلامی دارد.

صدور 210 فقره حکم برای متهمان خیابان پاسداران دادستان تهران در خصوص محاکمات دیگر متهمان حادثه پاسداران، از صدور 210 فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و افزود: برنامه ریزی به گونه ای است که محاکمه تمامی عوامل آشوب های اسفندماه تا پایان تیرماه به اتمام می رسد.

جعفری دولت آبادی به موضوع موسسات مالی و اعتباری نیز پرداخت و با اشاره به انتقاد یک مقام دولتی نسبت به آزادی برخی متهمان مرتبط با موسسات مالی و اعتباری و مرتبط دانستن تجمعات اعتراضی مردم با آزادی این متهمان گفت: در حال حاضر 9 متهم اصلی پرونده های موسسات مالی و اعتباری در بازداشت به سر می برند.

علت تشکیل پرونده های قضایی مربوط به این موسسات ناشی از عدم نظارت مسوولان دولتی بر وضعیت موسسات مذکور بوده و به واقع این پرونده ها میراث گذشته است که امروز مشکلات آن به دولت و دستگاه قضایی سرریز شده است.

وی افزود: دادستانی تهران برای حل مشکلات مرتبط با این مؤسسه ها، علاوه بر شناسایی اموال متهمان، نسبت به تعقیب مسئولانی که با قصور در انجام وظایف نظارتی خود، بستر ارتکاب جرم در موسسات مالی و اعتباری را فراهم کرده اند اقدام کرده و در این راستا پرونده ای نیز در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است.

دادستان تهران افزود: دولت مجبور شده است میلیارد ها تومان به سپرده گذاران این صندوق ها کمک کند و قوه قضاییه نیز در بخش شناسایی اموال و تعقیب متهمان جدیت دارد و عوامل اصلی این موسسات آزاد نیستند و امیدواریم در رسیدگی به پرونده ها تسریع شود.

نقش دادسرا در حفظ حقوق عامه و پاسخ به برخی شبهات دادستان تهران به موضوع حقوق عامه و نقش دادستانی در حمایت از حقوق عمومی پرداخت و با یادآوری اظهارات قبلی خود در این زمینه، موضوع را در چند نکته بازگو کرد که اولین محور به نقش دادسرا در احیای حقوق عامه برمی گشت.

وی اظهار داشت: عبارت احیای حقوق عامه در اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب 40 سال پیش، مؤید پیشرفته بودن این قانون است.

دادستان تهران تاکید کرد: موضوع حقوق عامه در قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان حقوق عمومی و مصالح عمومی تعبیر شده و دادستان در صورت ارتکاب جرم مکلف به اقدام است، اما در صورت عدم ارتکاب جرم، دادسرا می تواند ادله جمع آوری کرده و در قالب اقدامات پیشگیرانه یا حمایتی و با استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها برای حفظ حقوق عمومی اقدام کند.

دادستان در حقوق عمومی از منظر ایجابی نیز می تواند اقدام کند محور دیگری که جعفری دولت آبادی در حوزه حقوق عمومی مورد توجه قرار داد، توجه به جنبه ایجابی اقدامات قضایی همراه با جنبه های سلبی آن بود و در توضیح اظهار داشت: همیشه وجه غالب دستگاه قضایی، وظایف سلبی این دستگاه از قبیل: تعقیب مجرم، بازداشت متهم و استفاده از قوه قهریه بوده است، اما در حقوق عمومی دادستان می تواند از منظر ایجابی نیز اقدام کند که نمونه آن تصمیم دادستانی تهران در مورد تأخیر پرواز ها بود.

دادستان تهران سومین نکته حاکم بر انجام وظیفه دادستان در حوزه حقوق عمومی را، گستردگی مصادیق حقوق عمومی دانست و با ذکر برخی از این مصادیق از قبیل: گرانی، حفاظت از محیط زیست، آب، امنیت غذایی، تجاوز به اراضی ملی، سلامت و بهداشت عمومی، اظهار داشت: در اثبات گستردگی مصادیق حقوق عمومی می توان به حوزه حمایت از آزادی های مشروع مردم در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی اشاره کرد و نکته قابل توجه برای دادستانی، تمرکز بر مصادیق مهم حقوق عمومی است که در زندگی مردم تاثیر بیشتری دارد و از جمله این مصادیق، گرانی کالا ها است که امروزه مردم را نگران کرده و فریادرسی می خواهند تا این مشکل را مرتفع سازد؛ این حق مردم است که کالا های مورد نیاز را با قیمت متعارف در دسترس داشته باشند و حکومت نیز وظیفه دارد در تحقق این حق اقدام کند.

جعفری دولت آبادی با تصریح به این که حقوق عامه مفهومی چند بعدی و فراگیر است که می تواند دستگاه قضایی را در حوزه ایجابی به مردم و جامعه مرتبط کند، در خصوص ضرورت توجه به هر دو چهره سلبی و ایجابی موضوع اظهار داشت: دستگاه قضایی باید هر دو چهره خود را نشان دهد به این شرح که با اشرار و مجرمان با رعایت حقوق متهمان برخورد کند و از طرفی حمایت از حقوق عامه را مورد نظر قرار دهد.

اقدامات پیشگیرانه و حمایتی دادستان در حوزه حقوق عمومی دادستان تهران به برخی ایراد های مطرح شده نسبت به اقدامات دادسرا در حوزه حقوق عمومی پاسخ داد و گفت: از جمله این ایرادها، تداخل وظایف دادسرا و دولت است .

وی در رد این ایراد، به جایگاه قانونی دادستان و قوه قضاییه در حمایت از حقوق عمومی و از جمله اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی و ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری جدید اشاره کرد و گفت: طبق قانون اساسی اقدامات دادستان باید در قالب رسیدگی به جرم، اقدام پیشگیرانه و یا حمایتی باشد، لذا دادستان نباید در امور اجرایی دستگاه ها دخالت کند و چنین دخالتی در عمل هم ممکن نیست، چرا که اولاً دادستان فاقد امکانات اجرایی لازم است و ثانیاً در قوه قضاییه هم تقسیم وظایف به عمل آمده است و از جمله امر نظارت بر دستگاه های اجرایی، به سازمان بازرسی کل کشور واگذار شده است.

وی تاکید کرد: نباید طوری عمل شود که گویا قرار است قوه قضاییه همه وظایف دولت را انجام دهد و چنین برداشتی از حقوق عامه قابل اجرا نیست؛ زیرا قانون اساسی مجموعه ای متشکل از سه قوه است که با هماهنگی مقام معظم رهبری و با وظایف مشخص اقدامات خود را انجام می دهند، لذا وقتی دستگاه قضایی می خواهد به موضوعی ورود کند، باید از دخالت در وظایف ذاتی دستگاه ها خودداری کند و این شبهه ای است که حقوق دانان مطرح کرده اند و ما هم به آن توجه زیادی داریم که دادستان در حوزه وظایف دولت دخالت نکند، اما می تواند وظایف دستگاه ها را رصد و پیگیری کرده و به عنوان تعقیب قضایی، اقدامات پیشگیرانه و یا حمایتی به وظایف خود بپردازد.

ایراد دیگری که جعفری دولت آبادی به آن پاسخ داد، ادعای کم اهمیت بودن برخی اقدامات دادسرا در حوزه حقوق عمومی مانند بازدید از رستوران ها و قنادی ها بود.

وی با پذیرش این که بازدید از واحد های صنفی مرتبط با سلامت و بهداشت عمومی شاید به ظاهر آسان باشد، اما آ نچه تاثیرگذار است، ورود مدعی العموم و ابزار هایی است که برای اقدام در این حوزه در اختیار دارد و لذا با این که سرکشی به رستوران ها قبلاً توسط دیگر مقامات از جمله نمایندگان وزارت بهداشت صورت می گرفته، اما تاثیرات لازم را نداشته است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به تاکید بر بازدید از بیمارستان ها و مراکز درمانی گفت: بازدید از بیمارستان ها باید با یک حق مهم تر توأم شود که به عنوان مثال آن حق عمومی می تواند عدم دفع پسماند ها باشد که وظایف ذاتی شهرداری ها و مراکز بهداشتی است؛ چراکه اگر به آن عمل نشود و پسماند ها به داخل شهر ها انتقال یابد و عفونت ایجاد شود، دادستان از این منظر می تواند به موضوع ورود کند، بنابر این در عین حال که حقوق عامه منظر فراخی برای اقدام است، اما هوشمندی را نیز می طلبد.

شأن و اقتدار دادستان به حدی است که هر جا ورود کند، به آن اقدام شأنیت می بخشد وی با تاکید بر این که سرکشی به رستوران ها توسط مقامات دادسرای تهران، هدف نیست، انتقاد وارده از سوی برخی در این راستا را عوامانه دانست و افزود: شأن و اقتدار دادستان به حدی است که هر جا ورود کند، به آن اقدام شأنیت می بخشد و تجربه دادسرا در حمایت از حقوق عمومی به لحاظ تاخیر پرواز هواپیما ها موید این نکته است، چرا که مردم احساس می کنند در حاکمیت بیانی برای دفاع از حقوق عموم وجود دارد و متولیان نسبت به تضییع حقوق مردم حساس هستند.

همچنین سرکشی مقامات دادسرا از رستوران ها و قنادی ها، نه به عنوان هدف، بلکه به منظور پیگیری مسائل مهم تر و توجه به حق های اساسی تری، چون حق سلامت، حق بهداشت، حق دسترسی به کالا ها با قیمت متعارف و مانند آن است.

جعفری دولت آبادی با توصیه به این که نقض حقوق عمومی نباید سیاسی شود، افزود: باید جنبه اجتماعی حقوق عمومی حفظ شود و در ورود به مسئله حقوق عامه باید دقت عمل صورت گیرد و برای مردم ملموس و تاثیرگذار باشد.

لزوم همکاری قضات دادسرا در حفظ حقوق عمومی دادستان تهران خطاب به دادیاران زن دادسرا حاضر در جلسه، ورود به حقوق عامه را مستلزم هوشمندی دانست و به آنان پیشنهاد کرد سری به آرایشگاه های زنانه بزنند و میزان رعایت حقوق مردم از نظر سلامت و رعایت بهداشت عمومی را رصد کنند و در توضیح گفت: در جلسه ای که نماینده صنف آرایشگاه های زنانه حضور داشت، اعلام کرد که در سطح شهر تهران 1400 (هزار و چهارصد) آرایشگاه زنانه مجوزدار وجود دارد که برای بازرسی از این واحد های صنفی صرفاً 20 بازرس زن فعال است و چنانچه به این آمار، شمار آرایشگاه های فاقد مجوز که در منازل مسکونی استقرار دارند اضافه شود، اهمیت ورود دادستانی به این حوزه مشخص می شود.

جعفری دولت آبادی با تاکید بر این که مسائل حقوق عمومی از یک سنخ نیستند و درجاتی دارند افزود: ما باید از مصادیقی شروع کنیم که کمتر در آن شبهه است، مستوجب دخالت در وظایف دولت نباشد و مشکلات مردم نیز برطرف شود.

اجتناب از سیاسی شدن اقدامات دادسرا در بخش حقوق عمومی جعفری دولت آبادی اجتناب از سیاسی شدن اقدامات دادسرا در بخش حقوق عمومی را مورد تأکید قرار داد و با یادآوری اظهارات اخیر خود در خصوص خرید 38 هزار سکه طلا توسط یک نفر، افزود: این پرسش قابل طرح است که فروش این میزان سکه از سوی دولت به یک جوان 31 ساله، اگر چه که حسب اعلام مسئولان مربوطه دارای توجیه و منطق اقتصادی مبنی بر ضرورت جمع آوری نقدینگی و وجوه سرگردان از دست مردم است، اما این که به یک نفر این تعداد سکه به نرخ دولتی واگذار شود و دیگر افراد جامعه حتی یک سکه هم دریافت نکنند، آیا با منطق عدالت اجتماعی انطباق دارد؟ وی به برخی کامنت های متفاوت کاربران اعم از موافق و مخالف ذیل اظهارات هفته گذشته دادستان تهران که در فضای مجازی انعکاس یافته بود و از جمله پرسش مطرح شده از سوی یکی از کاربران مبنی بر این که این اقدام اگر احتکار نیست پس چیست؟ اشاره کرد و افزود: دادستانی تهران قصد زیر سوال بردن اقدامات دولت را ندارد، اما از باب تبیین مصادیق حقوق عامه، این موضوع جای طرح و بررسی دارد.

همچنین افزایش بهای 50 درصدی خودرو ظرف روز های گذشته که ذهن مردم را به سمت دست های مافیایی که پشت این تصمیمات است متوجه می کند، این پرسش را مطرح می سازد که آیا ورود به این موضوع جزء وظایف دادستان در حوزه حقوق عمومی است و اگر داخل در وظایف ذاتی دادستانی نیست، دولت به عنوان متولی خودرو چه اقداماتی در حفظ حقوق عمومی انجام داده است.

وضعیت کشور در شرایط تحریم موضوع بعدی که جعفری دولت آبادی به آن پرداخت، تحریم های جدید آمریکا و مهلت سه ماهه ترامپ در این راستا بود.

وی با احتمال این که در پایان این مهلت وضعیت اقتصادی کشور با مشکلاتی مواجه شود، این اقدام مقامات دولت آمریکا را با هدف تشدید فشار های اقتصادی به دولت و مردم ایران دانست و با اشاره به گسترده بودن اقدامات تحریمی آمریکا به گونه ای که از مؤسسات و بانک های خرد نیز درخواست عدم همکاری با ایران را کرده است، افزود: این تجربه دوم در اعمال تحریم ها است و در مقابله با این اقدامات لازم است مردم و دولت در صف واحد قرار گیرند تا این بار نیز آمریکا را که از اقدامات مذبوحانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران ظرف 40 سال گذشته درس نگرفته است، ناکام شود.

ممکن است اقدامات تحریمی موجب زحمت ما باشد، اما نتیجه نهایی آن، از بین رفتن عِرض دولت آمریکا است.

دادستان تهران اقداماتی که در کنار تحریم ها در دستور دولتمردان آمریکایی قرار دارد را شامل فشار اقتصادی و اقدامات عملی از جمله فلج کردن تجارت خارجی ایران، حوزه حمل و نقل، مبادلات پولی کشور، فروش نفت و ایجاد جنگ روانی مانند دامن زدن به مطالبات مردم با شیوه نافرمانی مدنی و ترویج ناامنی در کشور اعلام کرد و در توضیح اظهار داشت: آن ها می خواهند با جنگ روانی در دل مردم ترس بیاندازند و از بعد اقتصادی با ممانعت از ورود ارز به داخل کشور و تحریم بانک ها، فشار اقتصادی را افزایش دهند و آمریکا در اجرای این هدف تماس ها و مذاکراتی با مقامات دیگر کشور ها داشته است.

ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است جعفری دولت آبادی در خصوص ترویج نافرمانی مدنی به عنوان یکی از برنامه هایی که در دستور کار مقامات آمریکایی قرار دارد، اظهار داشت: دشمن می خواهد با دامن زدن به مطالبات مردم، این مطالبات را به عنوان نافرمانی مدنی جلوه گر سازد و از هر تنش، تجمع و اعتصاب کم اهمیت، حوزه ای از نافرمانی مدنی را شکل دهد و لذا مسئولان و مردم دقت کنند که اولاً مطالباتشان به حق باشد و ثانیاً نحوه مطالبه به گونه ای نباشد که به نافرمانی مدنی منجر شود.

دادستان تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مراسم چهاردهم خرداد پیرامون هدف آمریکا در ترویج ناامنی در کشور، افزود: ناامن کردن مرزها، تشجیع گروه های تروریستی برای ورود به کشور، ترویج بی اعتمادی در مردم نسبت به مسئولان و تلقین این امر که گویا تمامی مسئولان در حال غارت بیت المال هستند و دلسرد کردن مردم که با انتشار اخبار کذب صورت می گیرد، برنامه دیگری است که دشمن در صدد اجرایی کردن آن است.

گلایه از سلبریتی ها جعفری دولت آبادی ضمن انتقاد از اقدامات و اظهارت برخی سلبریتی ها در موضوعاتی که مرتبط با وظایف آنان نیست، از جمله هجمه به قوه قضاییه به لحاظ اجرای حکم اعدام یک تروریست و یا جمع آوری کمک های مردمی در موضوعاتی، چون زلزله و سیل که نتیجه آن سوار شدن جریان های خاص بر موج اعتراض ها است، اظهار داشت: این تحرکات جای تأمل دارد که چرا این افراد به جای پرداختن به امور داخل در تخصص خود، دخالت های بی جا و اظهار نظر های بی مبنا می کنند.

دامن زدن به تنش های قومی از دیگر برنامه های آمریکا است دادستان تهران ترویج این تصور که کشور به بن بست رسیده است و ادعای غیر عادلانه بودن برخی قوانین داخلی به ویژه در حوزه زنان، خانواده و کودکان را از دیگر برنامه های آمریکا برای به تسلیم کشاندن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و با اظهار این که جمهوری اسلامی ایران قوانین پیشرفته ای دارد، دامن زدن به تنش های قومی و ارتباط دادن برخی اغتشاشات، چون آشوب های خیابان پاسداران و دی ماه با قومیت های ملی و مذهبی را از دیگر برنامه های دشمن دانست و تاکید کرد که تاکنون موفقیتی در این راستا حاصل نشده است.

لزوم تسریع در رسیدگی به پرونده های مهم جعفری دولت آبادی ضمن به جا دانستن انتظار مردم در رسیدگی به پرونده های قضایی مهم به ویژه پرونده های کلان اقتصادی ظرف مهلت زمانی متعارف و معقول، زمان بر بودن رسیدگی به چنین پرونده هایی را بعضاً مرتبط با بافت و نوع پرونده ها و همچنین ناشی از شیوه و نوع رسیدگی قضات دانست و افزود: به عنوان مثال در یک پرونده کلان اقتصادی، فردی در سال 1385 قریب به 2700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت داشته و در حال حاضر که پرونده تحت رسیدگی است، بانک مرکزی میزان بدهی را 6700 میلیارد تومان اعلام داشته است.

در این پرونده با بازداشت متهم و تحقیقات انجام شده، برخی اموال به بانک شاکی منتقل شده و متهم نیز که با رضایت خود نسبت به انتقال اموال خود به شاکی اعطای وکالت کرده است، مدعی است که مبلغ بدهی اعلامی از سوی بانک بر اساس ربح مرکب محاسبه شده است و بدهی او صرفاً نسبت به اصل تسهیلات دریافتی است؛ در مقابل بانک شاکی با توجه به زمان اعطای تسهیلات و کاهش قدرت خرید پول طی این سال ها، مبلغ بالاتری را مطالبه می کند.

وی مشکلاتی از این دست و هم چنین ادعای ورشکستگی از سوی بدهکاران بانکی که در مسیر توقیف اموال و رد مال مشکلاتی را ایجاد می کند، از جمله دلایل طولانی شدن رسیدگی به پرونده های کلان مالی دانست.

دادستان تهران از قضات دادسرای های پولی بانکی و جرایم اقتصادی خواست در رسیدگی به این پرونده ها تسریع به عمل آورند و تصمیمی را که امروز می توانند اتخاذ کنند به فردا موکول نکنند.

دادستان تهران افزود: یکی از دلایل این که امروزه پرونده های بدهکاران بزرگ دچار اطاله شده، مسئله ارجاع به کارشناسی است؛ به خاطر این که بانک ها برای محاسبه مطالبات معوق، فرمول های خاص خود را دارند و بدهکاران نیز از قوانین و مصوبات مرتبط با بانک ها سوء استفاده کرده و با درخواست ورشکستگی از استرداد وجوه دریافتی خودداری می کنند.

وی گفت: برخی از اطاله ها به قدرت استنباط قاضی، سرعت قاضی در تحقیقات و وقت گذاشتن او برمی گردد، اما باید توجه داشت پرونده ای که می شود رای داد و قرار نهایی صادر کرد، به آینده موکول نشود.

آخرین وضعیت پرونده های بانک سرمایه و ثامن الحجج وی به پرونده بانک سرمایه و اقدامات دادسرا در این پرونده اشاره کرد و گفت: اخیراً در این پرونده سه نفر از متهمان بازداشت شده اند.

بخشی از اموال به بانک بازگشته و در خصوص یکی از متهمان به میزان 700 میلیارد تومان کیفرخواست صادر شده است.

جعفری دولت آبادی هم چنین به اقدامات دادسرای تهران در پرونده مالی و اعتباری ثامن الحجج اشاره کرد و اظهار داشت: در این پرونده 1/267/000 نفر سپرده گذاری کرده و مجموع وجوه سپرده شده 12 هزار میلیارد تومان است.

دادسرا ضمن رسیدگی به اتهامات متهمان، به موضوع استرداد وجوه سپرده گذاران ورود کرده است.

هنوز 1200 میلیارد تومان تسهیلات پرداختی از بدهکاران وصول نشده، اما 5330 میلیارد تومان سپرده به مردم مسترد شده و در حال حاضر 4400 میلیارد تومان بدهی باقی مانده است که مربوط به 5000 نفر سپرده گذار است.

دادستان تهران از شناسایی 1400 ملک و توقیف 980 پلاک ثبتی و قیمت گذاری 103 دستگاه اتومبیل متعلق به تعاونی اعتباری ثامن الحجج خبر داد و در تبیین گستردگی اموال و اقدامات مالی موسسه مذکور، افزود: 8 شرکت فعال متعلق به این موسسه شناسایی شده و اهمیت این شرکت ها به حدی است که یکی از این شرکت ها که در جزیره کیش فعالیت می کند، 600 میلیارد تومان ارزش دارد و 50 درصد سهام آن متعلق به متهم اصلی پرونده است و تامین نیروی برق جزیره را بر عهده دارد.

این امر نشان از صعوبت اقدامات دادسرا در رسیدگی به این گونه پرونده ها دارد و همچنین این پرسش را مطرح می سازد که چرا یک موسسه مالی و اعتباری باید در چنین حوزه هایی ورود کند.

جعفری دولت آبادی هم چنین از فروش 87 ملک متعلق به موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج به مبلغ 186 میلیارد تومان از طریق مزایده و همچنین فروش برخی اقلام منقول مؤسسه به قیمت 10 میلیارد تومان خبر داد.

وی اعلام کرد در حال حاضر پرونده اتهامی مدیرعامل مؤسسه ثامن الحجج با صدور کیفرخواست در دادگاه کیفری استان تهران تحت رسیدگی است تداوم مبارزه با فساد دادستان تهران در بیان عملکرد دادسرای تهران در مقابله با جرایم اقتصادی، از تعقیب 334 متهم و محکومیت و اجرای حکم نسبت به 962 محکوم اقتصادی خبر داد و از دولت خواست با نظارت بیشتر بر عملکرد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و تقویت ساز و کار های نظارتی، زمینه تشکیل چنین پرونده هایی را در قوه قضاییه کاهش دهد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به پرونده حقوق های نجومی اعلام کرد: در مورد این پرونده، اساسا عده ای مخالف رسیدگی قضایی بودند و این موضوع را قبول نداشته و عنوان می کردند که مصوبه مجلس است، اما قوه قضاییه به این موضوع توجه نکرد و تاکنون دادستانی تهران 43 فقره کیفرخواست صادر کرده و 7 فقره نیز در شرف صدور کیفرخواست است.

وی در مورد پرونده اختلاسش از مدیریت اکتشافات شرکت ملی نفت ایران سی نفر تحت تعقیب قرار گرفته و 70 میلیارد تومان اموال متهم شناسایی و توقیف شده است.

کشف یک محموله بزرگ قاچاق مشروبات الکلی خارجی جعفری دولت آبادی هم چنین از کشف یک محموله بزرگ قاچاق مشروب الکلی خارجی به میزان 21 تن حین ورود به کشور از مبادی رسمی خبر داد و این کشف را مؤید جسارت مجرمان در این حوزه دانست و اظهار داشت: با همکاری گمرک، وزارت اطلاعات و دادستانی تهران مشروبات الکلی مکشوفه در محل اداره گمرک معدوم شد و این کشف هشداری به باند های قاچاق است که در این زمینه فعالیت کرده و تلاش دارند مشروبات الکلی به کشور وارد کرده و در اختیار دیپلمات های خارجی در ایران قرار دهند.


کلید واژه ها: محاکمه - وکیل - تهران - قوه قضاییه - برگزار - دادگاه - قضایی - مقام معظم رهبری - دادستان - دیوان عالی کشور - دادستانی تهران - مقامات آمریکا - دادستان تهران - اتوبوس - اعتراض - محمد - دولت - دستگاه قضایی - قانون اساسی - جعفری - قانون - گزارش - بیمارستان - خبرگزاری - حقوق - شهریاری - راننده - خیابان - آمریکا - بازتاب

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 31 تیر 97

شورای ملی ایرانیان آمریکا: پمپئو عذرخواهی کند

کشته شدن 10 عضو بوکوحرام در نیجر

پای «م.م» و «ا.ع» هم به دادگاه ثامن الحجج باز شد ؛ می گویند (م. م) 2 میلیارد وام گرفته !

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 31 تیر 97

زمان تشییع پیکر آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی

تغییر در تیم اقتصادی دولت جدی شد

تکذیب پیشنهاد دولت برای دونرخی شدن قیمت بنزین

سرنا و کرنا رو به خاموشی است

3 بازیگر خوشحال و سر خوش در «زندانی ها» /عکس

بررسی وضعیت امنیتی کشور در مجلس

بررسی فروش نفت در دوران تحریم با حضور "زنگنه" در مجلس

دولت زیر بار تعداد افزایش نمایندگان نرفت

دیپلماسی اروپا در پساخروج آمریکا از برجام

لایحه شفافیت تقدیم مجلس می شود

پیام جنبش اجتماعی 30 تیر 1331

دلارهایی که امیری را از پرسپولیس جدا کرد

توکلی: فاسدها قوی شده اند/ عبدی: یک سر عمده فسادها به بانک ها ختم می شود

چند عدد نان با رقص شاطری

متأسّفانه بعضی از دولت های اسلامی بر اثر بی اعتقادی به اصل اسلام، پیشمرگ آمریکایی ها شده اند

از مجلس شروع کنید/ برخی وزرا از خواسته های غیرقانونی نمایندگان تمکین می کنند

چرا دولت نمی تواند تصمیم بگیرد؟

4 راه مقابله با چشم زخم در دستورات اهل بیت(ع)

حکم پرداخت صدقه به غیر مسلمان

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه (1) بازاندیشی در وضعیت دیپلماسی کشور

واکنش ابتکار به مختومه شدن پرونده اسیدپاشی

حقوق شهروندی تمام ایرانیان

دولت زیر بار تعداد افزایش نمایندگان نرفت

کنکاشی در بیانات رهبری در باب سترونی تمدن غربی؛ غرب مدرن؛ از نوزایی تا نازایی

ضرورت یافتن گیاهی مناسب برای جایگزینی با چمن

لایحه شفافیت تقدیم مجلس می شود

برانکو نگران پرسپولیس است

مجید کافی هدفمندی و آرمان گرایی در سبک زندگی اسلامی

کشف علل نداشتن نظریه ی اسلامی روابط بین الملل؛ آیا مشکل نظریه پردازی بومی صرفاً چیرگی نظریات غربی است؟

لایحه شفافیت تقدیم مجلس می شود

القای ناعدالتی، مهم ترین ابزار دشمن در جنگ با ایران است

فرزان شهیدی آرایش و زمینه های همگرایی ائتلاف های پارلمانی عراق

جزییات جلسه اعضای جبهه پایداری با مصباح یزدی/ آیت الله بازگشت به اسلام را مطرح کرد

بررسی قیام سی تیر 1331 مردم چگونه به خیابان کشیده شدند؟

بازیگر مهاجرت کرده: "نمی گذارند برگردم به ایران!"

نگاهی به تأثیر سیاسیِ اقدام شهادت طلبانه ی شهید عباس دوران وقتی سرنوشت مذاکره در میدان جنگ رقم می خورد

بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های آفریقا

بررسی وضعیت امنیتی کشور در مجلس

محمد فرهوش، حسین رادمرد، سیدمحمدحسن میرمحمدیان، زهرا پلنگی نقش میانجی تاب آوری خانواده در رابطه سبک زندگی اسلامی و رضایت از زندگی

تصاویر/ دوره طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در مشهد مقدس

افتخاری به حرف شفر گوش نکرد

آوانس آمریکا به روسیه برای خرید سلاح

یوسف فتحی مطالعه جامعه شناختی رابطه سبک زندگی و جمعیت جوان و تأثیر آن بر سرمایه اجتماعی با تأکید بر قرآن ‏و حدیث

دانشگاه امام خمینی؛ تنها مرجع رسمی آموزش زبان فارسی به خارجی ها/ 90 ملیت مختلف در دانشگاه تحصیل می کنند

یکی از افتخاراتم این است که دانشجویانم از من بهترند/ بیشترین شاگرد اول کلاس ها دختران هستند

نبرد "بهنوش طباطبایی" با پاندای کونگ فوکار/عکس

مشاوران اقتصادی دولت مقصرند

راه ریشه کنی فساد و حل مشکلات کشور چیست؟

تغییر در تیم اقتصادی دولت جدی شد

حمید مریدیان پیامدهای نامطلوب پنهان کاری نابه جا در زندگی زناشویی

ریشه فساد ها و مشکلات کشور کجاست

علت حضور محمدرضا شجریان در بیمارستان + تصاویر

بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد

تصاویر/ طرح ولایت طلاب سراسر کشور در مشهد مقدس

اس ام اس تبریک تولد (جملات تولدت مبارک خاص)

احمدی: دیپلماسی علمی جزء لاینفک رسیدن به مرجعیت علمی در منطقه است/ توسعه ی علمی بدون دیپلماسی علم و فناوری امکان پذیر نیست

جدیدترین عکسی که "ساره بیات" منتشر کرد

دستبند هوشمند حجاج/ عکس

"آزیتا حاجیان" و دخترانش + عکس

"بهرام رادان" و کولر اتومبیل گران قیمتش + عکس

تیپ جدید "باران کوثری" + عکس

واردات 7 تن دستگاه اسکناس شمار به کشور

زمان تشییع پیکر آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی

عنایت الله شریفی، علی پیرهادی، صالح حسن زاده، کیومرث فرح بخش کارکرد اسوه ای رسالت و امامت و نقش آن در سبک زندگی خانوادگی در مؤلفه مدیریت منزل

مشاهده صحنه ای از امام کاظم(ع) که باعث تعجب یکی از راویان حدیث شد

مظنه آپارتمان در دیباجی تهران

ذکری که نوری در قبر، پل صراط و بهشت برایتان خواهد بود

جزییات حمله تروریستی مریوان

گزارش جمهوری اسلامی از پرونده 4 هزار میلیاردی بدهی بنیاد تعاون سپاه به شهرداری

زمان بررسی سوال از رییس جمهور در مجلس

ظریف در دیدار با یادگار امام (ره):امروز آمریکا و صهیونیست ها در سیاست ایران هراسی منزوی هستند/سید حسن خمینی: ممکن است دچار شوک هایی شویم، اما از مراحل سخت تر از این هم عبور کرده ایم/دنیا پر از هیتلرهاست؛ اگر دستشان به بمب اتم نمی رود، از ترس افکارعمومی اس

استفاده زیاد از مجازات زندان بازدارندگی آن را از بین می برد

مجلس از عناصر نایاب پاکسازی شود/ خانه تکانی باید از مجلس شروع شود/ مردم تحمل ادامه این وضعیت را ندارند

امروزه برخی خوانندگان بی سوادند/کسانی که حتی کوچکترین اصوات را در موسیقی تشخیص نمی دهند

سریالی که در آن پسری خود را از دست دختران به پایین پرتاب کرد!

لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

سریالی که پسری خود را از دست دختران به پایین پرتاب کرد!

واکنش عضو سابق کنگره به رفتار جنجال برانگیز ترامپ در هلسینکی

گزارشی در خصوص کوچ اجباری به پیام رسان داخلی/ یک ادمین احضار شده: از من تعهد گرفتند تا به سروش بروم

عکس دیده نشده «ویشکا آسایش» در حال کوهنوردی

سپنتا نیکنام: در نهایت نتیجه شیرین بود/ مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه وقتی من را می دیدند من را دلداری می دادند

شش پیشنهاد کوچک جلایی پور به روحانی

از تظاهرات مسالمت آمیز مردم عراق حمایت می کنم

گردهمایی خودروهای کلاسیک در تهران/گزارش تصویری

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد

آبروی نظام را برای یک نفر خدشه دار نکنیم

برای مواجهه با تغییرات جمعیتی باید آماده شویم

قابلیت آستارا برای تبدیل شدن به بازار ملی گیاهان دارویی

نخستین و آخرین مطالبه مردم کردستان رفع بیکاری است

افزایش مشارکت مردم و خیران در امور جامعه مستلزم اعتمادسازی است

صمد رسول زاده اقدم، هادی رضانژاد اصل بناب، رقیه سالک قهفرخی، بهنام قاسم زاده بررسی مشخصه های معماری مسکن بر اساس معیارهای فرهنگ و سبک زندگی

ثبت خاطرات والدین شهدا یک ضرورت انکارناپذیر است

ترامپ از پوتین می ترسد

نماینده ایران در آژانس: برخی دسترسی ها به آژانس بر اساس تصمیمات در سطح عالی نظام ارائه می شود / توافق پنهانی برای بازدید از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد

ناگفته هایی از دادگاه پرونده پارازیت هایی که در حال پخت و پز مردم هستند/ هفت نقطه در تهران که منشا پارازیت ها هستند، کدامند؟

ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است

ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است