مطالب مرتبط:
بررسی وضعیت قشری نوظهور در اقتصاد ایران
سید صادق، عزت اقتصاد ایران
بررسی وضعیت قشری نوظهور در اقتصاد ایران
نقدینگی سرگردان بلای جان اقتصاد ایران شده است
نقدینگی سرگردان بلای جان اقتصاد ایران شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 12:452018-06-25سياسي

چرا دوروزه شدن تعطیلات هفتگی برای اقتصاد و گردشگری ایران مهم است؟


سایت «المانیتور» از ضرورت «دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته» در ایران با بازگشت تحریم ها سخن گفته است.

این سایت با انتقاد از اسیر شدن این طرح در چرخه بوروکراسی نوشته است به رغم بررسی های مجلس، - " سایت المانیتور از ضرورت دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در ایران با بازگشت تحریم ها سخن گفته است.

این سایت با انتقاد از اسیر شدن این طرح در چرخه بوروکراسی نوشته است به رغم بررسی های مجلس، سرنوشت طرح همچنان مشخص نیست.

شعار سال": المانیتور با اشاره به بازگشت تحریم ها و تحت الشعاع قرار گرفتن بخش هایی از اقتصاد ایران گزارش داده است اکنون زمان آن است که ایران با اصلاح تقویم خود و دو روزه کردن تعطیلات آخر هفته علاوه بر شکوفایی گردشگری، بهره وری اقتصادی را نیز بالا برد تا قدرت مقاومت در برابر تحریم ها افزایش یابد.

عدم توسعه متوازن زمانی و مکانی سفر ایرانیان طی ایام سال و در پهنه کشور که همچنان محقق نشده، موجب می شود فصل تابستان که فصل اوج سفر نیز در کشور به شمار می رود با شلوغی و ازدحام در مقاصد سنتی داخلی سفر همراه باشد.

این ازدحام و بی نظمی در مقاصد سفر که با ترافیک های سنگین جاده ای همراه است، درحالی به زودی یک بار دیگر رقم خواهد خورد که به باور کارشناسان یکی از مهم ترین عوامل رشد نامتوزان و توسعه نیافتگی گردشگری داخلی در ایران، عدم سامان یافتن تعطیلات در تقویم رسمی کشور و یک روزه بودن تعطیلات پایان هفته است؛ مساله ای که اخیرا وب سایت المانتیور نیز در گزارشی به آن پرداخته و اظهار کرده است.

هرچند بنا بر اشتباهی رایج در اذهان عمومی، این طور تصور می شود که ایران نسبت به سایر کشورها روزهای تعطیل بیشتری در تقویم خود دارد، اما به جای برخورداری از تعطیلات پایان هفته دوروزه تنها یک روز تعطیل در تقویم هفتگی خود دارد و از قضا همین امر موجب شده ایران در قعر فهرست کشورهای جهان به لحاظ تعداد ایام تعطیل در سال قرار گرفته باشد.

در گزارش المانیتور تصریح شده که طرح دوروزه شدن تعطیلات پایان هفته صنعت گردشگری داخلی کشور را به شدت منتفع خواهد کرد؛ اما این طرح هم اکنون اسیر چرخه بوروکراسی موجود در کشور شده و به رغم بررسی های که مجلس شورای اسلامی روی آن انجام داده، سرنوشت آن همچنان مشخص نیست.

المانیتور چنین تحلیل کرده که با وجود احتمال بالای بازگشت تحریم ها علیه ایران و تحت الشعاع قرار گرفتن بخش هایی از اقتصاد ایران بر اثر این موضوع، تحقق طرح دوروزه شدن تعطیلات پایان هفته که علاوه بر شکوفایی گردشگری داخلی، افزایش بهره وری اقتصادی را نیز به همراه خواهد داشت باید تبدیل به یکی از اولویت های جدی دولت شود؛ امری که در صورت تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به وزارتخانه که کلیات آن نیز در مجلس به تصویب رسیده است، احتمالا با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

فصل اوج سفر و شلوغی اما درحالی طرح دوروزه شدن تعطیلات پایان هفته مسکوت مانده و در دولت و مجلس اراده چندانی برای رسیدگی به آن به چشم نمی خورد که اکنون با آغاز فصل تابستان به عنوان ایام اوج سفر داخلی، اهمیت تحقق یافتگی تعطیلات دوروزه بیش از گذشته احساس می شود.

صنعت گردشگری داخلی در ایران با وجود آنکه متقاضیان بسیاری دارد و ایرانیان همواره نشان داده اند که اهل سفر هستند، به شکل غیریکنواختی در سطح کشور و طی ایام سال توزیع شده و عموما به شکل ازدحام هایی ناخوشایند و همراه با آلودگی های محیط زیستی خسارت بار در معدود مقاصد سنتی سفر کشور همچون سواحل شمال کشور خود را به نمایش می گذارد.

به لحاظ زمانی هم این سفرها عمدتا محدود به معدود تعطیلات مناسبتی هستند یا تعطیلات تابستانی؛ نه به صورت یکنواخت طی ایام سال.

مضاف بر این امر، زیرساخت های تفریحی و گردشگری در کشور چندان توسعه پیدا نکرده اند و همین مساله موجب شده که هم کیفیت عمده سفرهای داخلی فاصله قابل توجه و ملموسی با استانداردهای جهانی داشته باشد، هم جذابیت آن برای گردشگر ایرانی کم باشد.

همچنین به دلیل همین زیرساخت های ناکارآمد و برخی سیاست گذاری های کلان دیگر همچون عدم آزادسازی قیمت گذاری برای اجاره هتل ها و اقامتگاه های کشور، سفر به بسیاری از نقاط جذاب گردشگری کشور پرهزینه بوده و بعضا هزینه یک بسته سفر به چنین مناطقی از سفر به کشورهای همسایه گران تر تمام می شود.

این نقاط که از قضا کمترشناخته و از شلوغی ها و آلودگی های محیط زیستی به دور هستند، به دلیل همین رشد نامتوزان گردشگری داخلی در سطح کشور و با وجود برخورداری از ظرفیت های گردشگری بسیار، از عواید اقتصادی موجود در این حوزه کم بهره یا بی بهره مانده اند که نقاط گردشگری استان سیستان و بلوچستان از جمله این مناطق محسوب می شود.

به دلیل عدم به روزرسانی و توسعه زیرساخت ها، سفر به استان پهناور جنوب شرقی کشور برای بسیاری از گردشگران ایرانی ممکن است حتی گران تر از سفر به کشوری همچون ترکیه تمام شود.

بر همین مبنا بود که در آخرین تعطیلات کشور که نیمه خردادماه رقم خورد، سواحل شمالی کشور درحالی از شلوغی و ترافیک های جاده ای و حجم انبوه گردشگران در آستانه انفجار بود که در سواحل جنوب کشور و خصوصا استان سیستان و بلوچستان به ندرت گردشگری به چشم می خورد که از استانی دیگر به این خطه سفر کرده باشد.

صاحب نظران مهم ترین علت این رشد نامتوزان و عدم شکوفایی نقاط کمترشناخته شده گردشگری کشور را در کنار توزیع نامتوازن تعطیلات در تمام ایام سال، عدم توسعه متناسب زیرساخت های سفر در کشور می دانند.

هرچند توسعه برخی زیرساخت های سخت افزاری همچون ارتقای شبکه حمل ونقل برای ارزان تر شدن سفرها و دسترسی راحت تر گردشگران به نقاط توریستی کشور ضروری است، اما کارشناسان اهمیت مهیا بودن زیرساخت های نرم افزاری گردشگری برای بهبود کیفیت سفرها را نه تنها کمتر نمی دانند، بلکه آن را مسیری زودبازده برای شکوفایی گردشگری داخلی می دانند که دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته و دسترسی متوازن گردشگران به تعطیلات طی ایام سال از جمله مهم ترین این زیرساخت ها است.

اصلاح تقویم، لازمه بهبود اقتصادی اما مساله سامان نیافتن تقویم تعطیلات در کشور و یک روزه بودن تعطیلات هفتگی، موضوعی بوده که به عنوان یکی از موانع رشد گردشگری داخلی ایران اخیرا مورد توجه المانیتور نیز قرار گرفته است.

این رسانه در وب سایت خود اظهار می کند که پس از خروج رییس جمهور ایالات متحده از توافق جامع هسته ای با ایران و بازگشت مجدد تحریم های این کشور، ایران بیشتر از هر زمانی نیاز دارد که بهره وری اقتصادی خود را در تمامی زمینه ها افزایش دهد و یکی از اقدامات مهمی که مسوولان برای تحقق این موضوع می توانند انجام دهند، اصلاح تقویم رسمی کشور است.

المانیتور ادامه می دهد که اخیرا وزیر آموزش و پرورش ایران اظهار کرده قصد دارد با برقراری تعطیلات دو هفته ای زمستانی برای دانش آموزان، مدارس دو هفته زودتر در تابستان آغاز به کار کنند و به این ترتیب یک دوره تعطیلاتی جدید برای گردشگران ایرانی به وجود بیاید؛ سیاستی که هرچند ظرفیت آن را دارد که برای مشاغل محلی فعال در گردشگری برخی از نقاط ایران از جمله جنوب کشور درآمد و اشتغال بیشتر را به ارمغان بیاورد، اما این مساله تنها بخش کوچکی از اصلاحاتی است که تقویم رسمی ایران به آن احتیاج دارد و تعطیلات در ایران نیازمند بازنگری های اساسی تری است.

المانیتور تصریح می کند که بسیاری در ایران طی اشتباه بزرگی تصور می کنند که این کشور در مقیاس جهانی بیشتر از دیگر کشورها در تقویم خود روزهای تعطیل دارد؛ درحالی که این گونه نیست.

هرچند در ایران تعداد تعطیلات رسمی در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشتر است، اما برخلاف رویه معمول جهانی تنها یک روز تعطیل در تقویم هفتگی خود دارد که همین مساله باعث شده درحالی که اکثر کشورهای جهان بیش از 100 روز تعطیل در سال دارند، ایران سالانه تنها 76 روز تعطیل در تقویم خود داشته باشد.

این رسانه در تحلیل خود خاطرنشان کرده که در صورت سامان یافتن تعطیلات در ایران و خصوصا دوروزه شدن تعطیلات پایان هفته، هم بهره وری کارکنان و شاغلان در سطوح مختلف اقتصاد ایران افزایش خواهد یافت و هم بیش از آن صنعت گردشگری داخلی با رشدی قابل توجه همراه خواهد شد؛ دو اتفاق مهمی که با توجه به قرار گرفتن اقتصاد ایران در شرایط ویژه کنونی که از تحولات دیپلماتیک اخیر ناشی شده، می تواند اهمیت این سیاست گذاری را بیشتر از گذشته نشان دهد.

المانیتور در تحلیل خود همچنین به پیچیدگی های سیاسی و مذهبی موجود برای پیاده سازی این طرح نیز اشاره و تصریح کرده است که هم اکنون در ایران روز پنج شنبه به طور رسمی تعطیل نیست اما ادارات و بنگاه ها به صورت نیمه تعطیل به فعالیت مشغول هستند و با توجه به اینکه روزهای تعطیل در عموم کشورها ی جهان روزهای شنبه و یکشنبه است، هم اکنون ایران برای ارتباط با سایر کشورها با چالش چهار روز تعطیل در هفته مواجه است و این موضوع بهره وری را با افت قابل توجهی مواجه کرده.

المانتیور برای انتخاب روزِ تعطیل دوم در تقویم هفتگی ایران به تجربه سایر کشورهای مسلمان در این امر اشاره می کند که روزهای جمعه و شنبه را به عنوان روزهای تعطیل هفته انتخاب کرده اند.

طرح ساماندهی تعطیلات کشور و دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در سال های اخیر با نوسانات بسیاری همراه بوده و به شکل پینگ پونگی میان دولت و مجلس در رفت وآمد بوده است.

سال گذشته رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از عزم جزم نهاد متبوع خود برای تحقق این طرح در سال 96 سخن گفت؛ اما با این وجود این طرح همچنان به سرانجام نرسیده است.

حال و باتوجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور و این واقعیت که سفر خارجی امری غیرضروری تلقی می شود، اهمیت توسعه گردشگری داخلی بیش از گذشته پررنگ می شود و لازمه آن اتخاذ سیاست هایی تشویقی همچون افزایش تعطیلات هفتگی و مهیا کردن امکانات سفر برای گردشگران است؛ عدم توفیق سیاست های سلبی مدت ها است که خود را نشان داده و آخرین مورد آن نیز سیاست افزایش نرخ عوارض خروج از کشور بوده که با نگاه به آمارهای سفر گردشگران ایرانی به کشورهای همسایه می توان دریافت برای کنترل و کاهش دادن سفرهای خارجی گردشگران ایرانی چندان موفق نبوده است.

به نظر می رسد مسوولان باید در زاویه دید خود چرخشی ایجاد کنند و به جای ایجاد محدودیت در سفرهای خارجی، به توسعه دادن و جذابیت بخشیدن به سفرهای داخلی و ارائه تسهیلات اولیه آن همچون تعطیلات متناسب بیندیشند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 3 تیر 97، شماره: 3404059
کلید واژه ها: تعطیلات - تعطیل - ایران - المانیتور - گردشگری - اقتصاد - کشور - تحریم - اقتصاد ایران - تقویم - مجلس شورای اسلامی - گزارش - همراه - بهره وری - اقتصادی - تقویم رسمی کشور - توسعه نیافتگی - گردشگری ایران - افزایش - مجلس - اسیر - انتقاد - کشورهای جهان - توسعه - تقویم رسمی - ایرانیان - هایی - آخر هفته - تابستان - وب سایت

آخرین اخبار سرویس:
اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز

ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا(ع)

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

سیدمجید ظهیری نگاهی آسیب شناسانه به مدیریت چالش های اعتقادی در جهان اسلام

بابک شمشیری, نعمت الله بدخشان نسبت فرد و جامعه در نگاه اسلامی

امکانات استان کرمان در اختیار برگزاری راهپیمایی اربعین است

سیدعلی طالقانی‎ ‎ انگاره عقلانیت، معنویت، دینداری- دفاع از هم نشینی

"مریم معصومی" در یک ساحل رویایی + عکس

7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می شوند

«شاباش مرگ» مجلس عروسی را به خون کشید!

علی حیدری، مریم یاراحمدی، محمدرضا حسنی جلیلیان، علی نوری تجلی آیین «قصه برداشتن» در ادبیات فارسی

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

ورود صدها تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

مدیرعامل پیشین مترو تهران، رییس بنیاد تعاون ناجا شد

دولت «شو» تبلیغاتی برای نماینده سنندج را متوقف کند

دادنامه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

«اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ/ عکس

یک زن رییس قضات مالزی شد

ابراهیم همین طور که شنا می رفت، با صدای بلند شروع به گریه کرد

نعمت فیروزی, عباس معین فر آسیب شناسی مدیریت فرهنگی از منظر قرآن کریم

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

درخواست از «جهانگیری» برای برخورد سخت با معاون زنگنه

حسن رستگارپور،‏ فائزه موحدی، زینب برخورداری مسئولیت های اخلاقی در حوزه فناوری و طراحی یادگیری ‏

وجود 9 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده

پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

مسکو یکی از پنج روشن ترین شهرهای جهان شد

روزنامه های پنج شنبه 28 تیر ماه 97

عارف از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع داشت؟

حسن کربلایی حاجی اوغلی، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر، علی دلاور، علی گرانمایه پور رابطه برندسازی روزنامه های اقتصادی و رضایت مشتریان در کلان شهرهای کشور‎ ‎

ماجرای قتل فجیع 2 کودک دوقلو در زاهدان چه بود ؟ + جزییات

آیین چهلم شهید مدافع حرم خلیل تختی نژاد برگزار شد

نصرت الله دین محمدی کرسفی شعر تجسمی (کانکریت) در نیم نگاهی تحلیلی، انتقادی و تطبیقی

رییس جدید بیمه مرکزی مشخص شد

دادگاه انقلاب کوتاه نخواهد آمد /تازه نفس های دولت در جنگ اقتصادی /تغییر کابینه در مرحله تعیین افراد

سه رسالت مهم امروز طلاب

رود سرباز؛ سیستان و بلوچستان و سیلی سهمگین!

بازگشت همه سفرای ایران به تهران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

رضا برنجکار، مهدی سالکی کاربست عقل در استنباط آموزه های کلامی از دیدگاه فاضل مقداد

در پی شدت گرفتن فشارها ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

وحدت شیعه و اهل سنت دشمنان را ناامید کرده است

ذوق زدگی ترامپ از دیدار با پوتین

الهام اسمعیل پونکی ، محمدرضا اسمعیلی گیوی، فاطمه فهیم نیا سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی و تأثیر آن ها بر قابلیت های کارآفرینی

حالا نوبت هیئت وزیران است/ اولین دولتی که احضار شد

مردم را با زبان هنر با معارف دین مانوس کنیم

از بررسی 5 هزار مقاله پژوهشی تا برگزاری 50 کرسی آزاد اندیشی

راهکار ساده رسول خدا برای رسیدن به خیر دنیا و آخرت

آیین چهلم شهید مدافع حرم، خلیل تختی نژاد برگزار شد

نقدی بر دنیای فکری حجاریان ها

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به بروجرد

نیشابور میزبان شب شعر «ملکوت هشتم»

سعید ملکی تحلیل فضایی و اولویت‎بندی شکاف درون‎منطقه‎ای مسکن

بوریس جانسون عملکرد ترزا می در پارلمان انگلیس را مورد انتقاد قرار داد

تحلیل سیاسی هفته

مرتد کیست؟ حکم مرتد و ارتداد چیست؟

یک زن رییس قضات مالزی شد

مریم بخشی، منوچهر تشکری، قدرت قاسمی پور مصادیق «پیرنگ» فرمالیستی در داستان های کوتاه فارسی

مستندات پرونده دمیرتاش در محضر دادگاه ارائه شد

احمد سوری ,اسماعیل احسان پور‎ ‎ شناسایی و اُلویت بندی عوامل استرس زای شغلی و رابطه آن با کیفیت زندگی کاری کارکنان

اطلاعات باید شفاف و روشن در اختیار مردم قرار گیرد

واکنش پرویز پرستویی به خبر ساعت 20:30

کارت زد شوارای نظارت به رسانه مالی برای پخش مستند مائده هژبری

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

کلید موفقیت کشور تاکنون دلبستگی مردم به نظام بوده است

علی راد، فاطمه شریفی مولفه های بنیادین امامت در نامه های معصومان

چگونه می توان مادر خوبی بود؟

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

عکس صمیمانه "الناز شاکردوست" با یک هوادار

جان دادن به نقاشی ها

موعد ترمیم کابینه

جاروبرقی روباتیک با سنسورهای هوشمند

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

فرامرز سهیلی، علی شعبانی، علی اکبر خاصه ساختار فکری دانش در حوزه رفتار اطلاعاتی: مطالعه هم واژگانی

نشست شورای اداری بهبهان با حضور وزیر ارتباطات

تحولات چشمگیری در حوزه بهداشت ایجاد شده است

توسعه شبکه مخابراتی در روستاها باید سرعت بگیرد

مدرسه مجازی برنامه نویسی به زبان مادری راه اندازی می شود

شفافیت عامل پیشگیری فساد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 28 تیر 97

ترامپ: هیچ رهبر امریکا، سخت گیرتر از من برای روسیه نبوده است

مهارت های زندگی را بر اساس اصول دینی به نسل جوان بیاموزیم

یادداشت/حسین شریعتمداری تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

توسعه شبکه مخابراتی در روستاها باید سرعت بگیرد

آیت الله خاتمی امام جمعه این هفته تهران است

تکذیب ادعای دو تابعیتی بودن فرشچی

خانواده معظم شهدا مایه فخر ملت و عزت کشور هستند

ایران و امریکا؛ چه کسی تماس می گیرد

شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

فارس از اعزام زائران خانه خدا گزارش می دهد از برآورده شدن آرزوی یک شهید تا تصمیم برای عدم بازارگردی در حج

خروجی جذب سرمایه گذاری باید به اشتغال منجر شود

نماینده مجلس مصر از آشتی جنبش فتح و حماس خبر داد

تکذیب یک شایعه از سوی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی

نیازی به دخالت مجمع در مورد لوایح چهارگانه نبود

قربانی اسیدپاشی اصفهان: ما وکیل نداشتیم

به لایحه شفافیت برای مبارزه با فساد خوشبین نیستم

ابهام در مسائل مالی به فرهنگ سیاسی ضربه زده است

بدون نهادهای مدنی قدرتمند سخن گفتن از شفافیت بی معنا است

چرا دوروزه شدن تعطیلات هفتگی برای اقتصاد و گردشگری ایران مهم است؟

چرا دوروزه شدن تعطیلات هفتگی برای اقتصاد و گردشگری ایران مهم است؟