مطالب مرتبط:
برنامه ریزی بدون اقدام عملی به امید جامعه لطمه می زند
در جلسه هیات دولت برنامه زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت های بنزینی تغییر کرد
مولاوردی: حضور مستمر خانواده ها در ورزشگاه ها باید با برنامه ریزی باشد
برنامه زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت های بنزینی تغییر کرد
برنامه زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت های بنزینی تغییر کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 12:352018-06-25سياسي

هزینه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم هنوز برآورد نشده/ضعف پوشش رسانه ای از طرف صداوسیما/برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه


معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ضعف پوشش رسانه ای سازمان صداوسیما و همچنین غیبت نهادهای اصلی قرآنی کشور به عنوان اشکال های نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم یاد کرد و خبر داد: - --> کد خبر: 637205 1397/04/04 12:32:35 معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ضعف پوشش رسانه ای سازمان صداوسیما و همچنین غیبت نهادهای اصلی قرآنی کشور به عنوان اشکال های نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم یاد کرد و خبر داد: در حال برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه در دوره های بعد هستیم که امیدواریم یکی از این مناطق شهر مقدس مشهد باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، نشست خبری عبدالهادی فقهی زاده (معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) با موضوع تشریح فعالیت های انجام گرفته در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم پیش از ظهر امروز (دوشنبه 4 تیر) در محل این معاونت برگزار شد.

فقهی زاده درباره هزینه نمایشگاه این دوره گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهد پیش قدم باشد در ارائه هزینه ها و ما هم در این زمینه تکلیف سازمانی داریم ولی هنوز هزینه ها مشخص نشده است.

ضمن اینکه ما از سه قسط قراردادهای گسترده در کمیته های 22 گانه هنوز موفق نشده ایم همه اقساط را بگیریم.

کار عمده امسال تقویت کمیته نظارت و ارزیابی بود که حین و پس از عملیات این وظایف را پیگیری خواهیم کرد.

او با اشاره به بودجه ای که برای این نمایشگاه پیش بینی شده بود، گفت: در بودجه اجمالی هم دو بخش داریم یکی برنامه ای و دیگری عملیات است.

ما در مشارکت با مصلی بزرگ امام خمینی در تهران اجاره کامل نمی دهیم همه ساله بخشی از اجاره برای تامین هزینه های آنها پرداخت می شود که 800 میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته تنها 40 میلیون تومان افزایش داشته.

امیدوارم با افزایش ملموس و غیرقابل انکار هزینه ها، نسبت به سال های گذشته چندان بالاتر نرود.

فقهی زاده همچنین در مورد هزینه-فایده این نمایشگاه گفت: ما خودمان را در خلا احساس نکردیم و می دانیم بخشی از اموال ملی جمهوری اسلامی در اینجا هزینه می شود و طبیعتا در راستای هدفی جز تبلیغ قرآن کریم با هدف گسترش و ارتقای فرهنگ قرآنی برنامه ای اجرا نکردیم.

اینکه باید به رابطه و نسبت روشن و مثبتی بین هزینه و فایده توجه کنیم کرده ایم اما اینکه در عمل چقدر محقق شده است به تحلیل ها و ارزیابی های پس از نمایشگاه برمی گردد.

سعی کردیم کار عبث انجام ندهیم و مشغول تحلیل دستاوردها هستیم که به زودی نتایج را ارائه خواهیم کرد.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد درباره همایش تجلیل از خادمان گفت: در مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم یک رکن اساسی و بسیار مهم حضور رییس جمهور است فقط یک دوره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت به نیابت از رییس جمهور شرکت کردند و این مکاتبه صورت گرفته که جلسه برگزار شود.

این امر اختصاص به نمایشگاه قرآن کریم ندارد و در برخی از ادوار گذشته هم این مراسم خارج از ماه رمضان و نمایشگاه برپا شده است.

فقهی زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر فعالیت و چارت اداری کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن کریم گفت: اصلی ترین کمیته از کمیته های سه گانه فعال کمیسیون تبلیغ و ترویج است که وزارت ارشاد عهده دار آن است این کمیسیون ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد تعریف شده و نایب رییسی و دبیری آن به عهده معاونت قرآن و عترت است که هیچ تغییری در آن رخ نداده است.

فقهی زاده در این نشست به برشمردن اقدام های اساسی انجام گرفته در نمایشگاه بیست و ششم پرداخت و گفت: در این دوره 24 نشست تخصصی دانشگاهی در موضوعات سنتی و چالشی کهن و جدید با رویکرد روزامد برگزار شد که شامل مباحث وحی شناسی و اعجاز قران و.

می شد.

معاون قرآن و عترت با بیا اینکه در این دوره از نمایشگاه، در کنار ورود به جنگ گفتمانی کار چند ساله ای را احیا کردیم و تجربه موفقی رقم خورد، خاطرنشان کرد: بعد از چهار سال، جشنواره انتخاب رساله های دکترا را برگزار کردیم البته پایان نامه های کارشناسی ارشد را به دلایل متعدد مثل گسترده شدن بسیارشان کنار گذاشتیم و محدود کردیم به مقطع دکتری که در موضوعات چند رشته ای، میان رشته ای، سنتی، موضوع محور و کاربردی حضور داشتند در نهایت سه رساله برگزیده و یک رساله شایسته تقدیر معرفی شد که توانست خلا این چهار سال تعطیلی را پر کند.

فقهی زاده با اشاره به دیگر اقدام اساسی انجام گرفته در این دوره از نمایشگاه گفت: ما توجه ویژه به موضعات خاصی مانند حفظ قران در قالب راه اندازی طرح ملی حفظ قران داشتیم.

او همچنین تصریح کرد: مشارکت در بعضی برنامه ها با برخی ارگان های فرهنگی در سطح ملی بود که البته مطلوبیت کامل نداریم البته تجربه خوبی بود که امیدوارم با استمرار بر غنای آن افزوده شود.

در این دوره با مصلی امام خمینی برای اولین بار مشارکت کردیم، همچنین دارالحدیث، موسسات قرانی و.

هم دیگر نهادهای همکاری کننده بودند.

معاون قرآن و عترت با اشاره به اقدام دیگری که مورد استقبال رسانه و مسیولان نهادهای فرهنگی قرار گرفت، گفت: احیای بخش بین الملل در این دوره انجام گرفت که هدفی اساسی را دنبال می کرد و آن نشان دادن فعالیت ها و قابلیت های قرآنی در سطح ملی به مخاطبان داخل و خارج به صورت متمرکز بود.

البته رضایتمان از این بخش به دلیل اعتبارات محدود و مشکلات فرهنگی برخی از مدعوان آنسوی مرز در سطح بالایی نبود اما خوشحالیم بعد از دوره ای فترت و تعطیلی دوباره شروع به کار کرد.

فقهی زاده خاطرنشان کرد: راه اندازی کمیته های عترت، آموزش، رسانه و فضای مجازی که کمتر به صورت مستقل پیشینه داشت در این دوره از نمایشگاه انجام شد.

او یادآور شد: همه این اقدامات شاخص و برجسته که با همت مدیران و بخش های کمیته رقم خورد و در کنارش ملت ایران استقبال شایسته ای رقم زد که منجر به بالاتر رفتن سحط علمی و تخصصی نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم شد و منجر به تقویت جنبه مردمی و روزآمدی نمایشگاه قرآن در شکل و محتوا شد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به بسیاری از اشکالات موردی و جزیی در بخش ها و کمیته ها واقفیم اما دو اشکال را به صورت جدی توجه کردیم که امیدواریم با مشارکت موثرتر مدیران و بخش های گوناگون فرهنگی در سال های آینده شاهد کاهش سطح اشکال ها باشیم گفت: یکی از ایرادها غیبت و حادثه ای شبیه غیبت نهادهای اصلی قرانی کشور در برگزاری نمایشگاه قرانی کشور بود به طوری که ما خیلی شاهد مشارکت موثر برنامه ای و اعتباری و بودجه از طرف این نهادها نبودیم و در نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم جای بعضی از ارگان های بزرگ خالی یا تقریبا خالی بود.

فقهی زاده ادامه داد: دومین اشکال، محدودیت های اعتباری و بودجه ای قابل توجهی است که در وزارت فرهنگ و ارشاد و معاونت قران برای نمایشگاه در سطح بین الملل هست ما انشالله برنامه ریزی کرده ایم که در سال های آتی بتوانیم از کمک و مساعد اعتباری و بودجه ای برای رقم زدن رویداد فاخرتری به نام نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در دوره 27 آن بهره بگیریم.

در این مشارکت از کمک نهادهای گوناگون مانند شهرداری تهران، وزارت کشور، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و حتی وزارت اقتصادی بهره خواهیم گرفت.

او ادامه داد: سومین اشکال ضعف پوشش رسانه ای از طرف سازمان صداوسیما در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم بود که علیرغم فراهم آوردن مقدمان تصور می کردیم سطح بیشتری از برنامه ها و خدماتی که نهادها و دستگاه های دولتی و عمومی قرآنی و موسسات مردمی قرآنی در قالب نمایشگاه منعکس کرده اند را پوشش دهند تا بتواند مخاطبان کمی و کیفی بیشتری به نمایشگاه بکشانند.

البته با ایجاد رابطه سالم و سازنده با شهرداری تهران توانستیم تبلیغات محیطی خوبی داشته باشیم و مخاطبان به خوبی در این رویداد حاضر شوند.

مخاطبان بهترین رسانه ما در افزایش بازدیدکنندگان بودند.

البته باید بگویم صداوسیما در بعضی شبکه ها حضور جدی داشت همچون رادیو و شبکه قران اما برخی شبکه های دیگر که می توانستند کار بیشتری انجام دهند سطح توقع ما را برآورده نکردند که امیدوارم این نقد برای دوره های بعد جدی گرفته شود.

فقهی زاده با اشاره به برنامه های معاونت برای آینده نمایشگاه قرآن کریم گفت: برای دستیابی به اتفاقات جدید اقدامات فاخرتری را در قالب نمایشگاه خواهیم داشت که شامل گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه در دوره های بعد خواهد بود که در این زمینه حداقل در دو مرکز استان دیگر جز تهران برنامه ریزی می کنیم.

معاون قرآن و عترت وزیر ادامه داد: امیدواریم یکی از این مناطق، شهر مقدس مشهد باشد.

با بعضی از مدیران کل برخی استان های توانمند گفتگو کرده ایم که بتوانیم در سال 98 یا حداکثر از سال 99 شعبه هایی از نمایشگاه را لزوما نه در ماه رمضان بلکه در هر ماهی از سال رقم بزنیم که البته این اتفاق با جلب مشارکت از سازمان های بزرگ فرهنگی در سطح ملی رقم خواهد خورد.

فقهی زاده همچنین خبر داد: نخستین بار وارد عرصه برنامه ریزی و عمل برای تشکیل دبیرخانه دایمی نمایشگاه قرآن کریم شدیم؛ از امروز دبیرخانه دائمی نمایشگاه های بین المللی قرآن کریم شروع به کار خواهند کرد.

او یادآور شد: در سال های گذشته با پایان نمایشگاه قرآن کریم، فعالیت هایش از یادها می رفت اما امسال با پایان عملیات برنامه ریزی و ارزیابی آنچه از فعالیت ها که قابل احیا و ارائه در فضای مجازی است را در قالب کلیپ و برنامه ضبط شده بازتولید و بازپخش خواهیم کرد که به احیای نمایشگاه در طول سال کمک خواهد کرد.


کلید واژه ها: نمایشگاه - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - هزینه - قرآن - اسلامی - سازمان صداوسیما - نمایشگاه بین المللی قرآن کریم - فرهنگ - صداوسیما - برنامه - برنامه ریزی - ارشاد - معاون - نمایشگاه بین المللی - قرآنی - رسانه - جمهوری اسلامی - فقهی - وزیر - زاده - افزایش - وزارت فرهنگ - بودجه - اجاره - مکانی - امام خمینی - بین المللی - نشست خبری - کشور

آخرین اخبار سرویس:

هزینه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم هنوز برآورد نشده/ضعف پوشش رسانه ای از طرف صداوسیما/برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه

هزینه های بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم هنوز برآورد نشده/ضعف پوشش رسانه ای از طرف صداوسیما/برنامه ریزی برای گسترش دایره زمانی و مکانی نمایشگاه