مطالب مرتبط:
آغاز طرح توسعه و بازسازی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف
طرح سنجش فرسایش بادی در خراسان جنوبی توسعه می یابد
طرح سنجش فرسایش بادی در خراسان جنوبی توسعه می یابد
طرح سنجش فرسایش بادی در خراسان جنوبی توسعه می یابد
طرح توسعه و بازسازی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 10:452018-06-25اقتصادي

توسعه هنری هزار ساله با طرح توسعه مشاغل خانگی


هنر قالی بافی یک از قدیمی ترین فعالیت های زنان و مردان کُرد است که مضمون برخی از نقوش آن ها تاریخی بیش از هزار سال را برای آن رقم می زند امروز با طرح مشاغل خانگی مورد توجه و حمایت بیشتری قرار گرفته و به دنبال درآمدزایی بیشتر برای هنرمندان این حرفه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از کردستان، هنر قالی بافی یک از قدیمی ترین فعالیت های زنان و مردان کُرد است که مضمون برخی از نقوش آن ها تاریخی بیش از هزار سال را برای آن رقم می زند امروز با طرح مشاغل خانگی مورد توجه و حمایت بیشتری قرار گرفته و به دنبال درآمدزایی بیشتر برای هنرمندان این حرفه است.

از قدمت قالی بافی در استان کردستان، اطلاع دقیقی در دست نیست.

اما به اعتبار قالی اصیل و عشایری آن می توان قدمت فرش بافی در کردستان را در سده های طولانی دانست.

در کتاب تحفه ناصری نوشته میرزا شکرالله سنندجی، به وجود قالیچه های نفیس و باارزشی که به سفارش اُمرا و روسای ایلات و عشایر و به قصد هدیه و پیش کش به مقامات، و به ندرت برای وقف به مساجد و اماکن متبرکه اشاره شده است.

وجود نمونه های جالبی از عصر قاجار که در موزه فرش ایران نگه داری می شود، از حضور قدرتمند قالی بافی در سنندج و بیجار حکایت می کند.

قالی بافی کردستان پیوند عمیقی با زندگی کُردان دارد.

زمخت و خشن بودن بافته ها، به دلیل کاربرد پشم خشن کُردی، و طرح های شکسته و دارای زوایای شکسته، یادآور مسیرهای صعب العبور منطقه کوهستانی پرپیچ وخم کردستان و روحیات مردمی است، که در این مسیرها کوچ یا زندگی می کنند.

قالی کردستان به عنوان یکی از معروف ترین قالی های ایرانی به سه سبک: بافت سنه، بافت بیجار(گروس) و بافت عشایری موجود است.

نخ به کار رفته در قالی های کردستان، پشم دست ریس محلی است که در تار و پود و پرز به کار رفته است که به تدریج و به مرور زمان، تار و پود پنبه ای شده است.

در کردستان تمام شیوه های تخت، نیم لول و تمام لول ( درقالی های بیجار) مورد استفاده قرار می گیرد.

قالی های سنه باف با مرکزیت سنندج، توسط گره متقارن (در قدیم با گره ای موسوم به گره سنه که نوعی شبیه به گره نامتقارن است) با رجشمار 15 تا 35 رج بافته شده و از نوع قالی های درشت باف محسوب می شود.

رایج ترین طرح ها و نقوش قالی سنه عبارتند از: ترنجی، کلاه فرنگ، جقه چارکی، جقه هشت پر، جقه چهار پر، گل وکیلی، بید مجنون، گل میرزاعلی ، گل وبلبل ، دسته گلی و ماهی درهم.

رنگ های مسلط آن را آبی، قرمز، سبز، قهوه ای و شیری تشکیل می دهد.

قالی های بافت بیجار، دارای بافتی فشرده و ضخیم بوده و به شیوه لول باف بافته می شوند؛ امروزه قالی های بیجار، از نوع دو پود است اما سفتی و سختی قالی های قدیم بیجار که نام قالی های آهنی را برای آنها معروف کرده است، به دلیل سه پوده بودن آن ها بوده که تا سه دهه پیش نیز رواج داشته است، ( پود اول و سوم ضخیم و پود میانی نازک بوده) که امروزه این شیوه دیگر رواج ندارد.

از میان صنایع دستی استان کردستان ، قالی بافی در جایگاه ممتازی قرار داشته و شهرت جهانی دارد.

اما امروزه به دلیل عدم حمایت از این حرفه و واریز سود آن به جیب دلالان و گرانی وسایل و ابزار آن کمتر مورد توجه قار می گیردکه در این راستا جهاددانشگاهی کردستان به عنوان مجری طرح توسعه مشاغل خانگی این هنر را مورد حمایت قرار داده و با اجرای دوره های توامندسازی و آموزشی برای هنرمندان این حرفه و اتصال تولیدکنندگان به صورت مستقیم به بازار به دنبال احیای این حرفه در استان است.

جهاددانشگاهی کردستان در صدد است تا تولیدکنندگان و هنرمندان قالی باف را به بازار متصل کرده تا این تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود به برندهای ملی، استانی و پشتیبانان و فروشگاه های اینترنتی وصل شوند و بتوانند محصولات خود را از این طریق به فروش برسانند.

یادآور می شود؛همچنین در بخش اتصال به بازار بازارچه های محلی در سطح استان راه اندازی شده تا تولیدکنندگان مشاغل خانگی نیز از این ظرفیت استفاده کنند و محصولات خود را در این نمایشگاه ها عرضه کنند.

یادآور می شود؛هنرمندان قالیباف برای شرکت در این پروژه کارآفرینی با مراجعه به سایت طرح توسعه مشاغل خانگی به آدرس www.

inhb.

ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کردستان - بافت - قدیمی ترین - هنرمندان - امروز - عشایر - سنندج - تاریخی - قدیم - قدیمی - ایران - زندگی - حمایت - توسعه - مردان - معروف ترین - عصر قاجار - حرفه - کوهستانی - زنان - قدرتمند - قهوه ای - قالیچه - طولانی - ایرانی - منطقه - اطلاع - مساجد - معروف - گزارش

آخرین اخبار سرویس:

توسعه هنری هزار ساله با طرح توسعه مشاغل خانگی

توسعه هنری هزار ساله با طرح توسعه مشاغل خانگی