مطالب مرتبط:
اجرای طرح ملی الگوی تلاوت قرآن کریم در عراق و لبنان
دانشجویان منتخب دانشگاه بیرجند در المپیاد علمی منطقه 9 معرفی شدند
پیشنهاد انجمن علمی برتر دانشگاه بجنورد به مسئولان/ دانشجویان برتر به صنایع کوچک معرفی شوند
ذبح آموزشی در دانشگاه مادر استان خراسان شمالی/ مسئولان به فکر کارنامه سازی در بخش عمرانی هستند تا مباحث علمی!
امضا تفاهمنامه مشترک دانشگاه زابل و محیط زیست برای بهبود شرایط تالاب هامون
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 10:352018-06-25پزشكي

اجرای پژوهش علمی مرتبط با "شماره ملی مشترک امدادی" در دانشگاه توانبخشی


نخستین تحقیق علمی در ارتباط با "شماره ملی مشترک امداد اضطراری" برای دستگاه ها و نهادهای امدادرسان، در قالب رساله دکتری دانشجوی گروه آموزشی "سلامت در حوادث و بلایا"ی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شد.

- اجرای پژوهش علمی مرتبط با "شماره ملی مشترک امدادی" در دانشگاه توانبخشی نخستین تحقیق علمی در ارتباط با "شماره ملی مشترک امداد اضطراری" برای دستگاه ها و نهادهای امدادرسان، در قالب رساله دکتری دانشجوی گروه آموزشی "سلامت در حوادث و بلایا"ی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شد.

     به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نتایج این تحقیق تحت عنوان "طراحی مدل معرف پاسخگویی مراکز امدادی در حوادث و فوریت ها و استخراج راهکارهای اصلاحی در ایران" توسط دکتر بابک فرزین نیا از محققان طرح در حضور جانشین رییس پلیس راهور ناجا ، قائم مقام قرارگاه ثارالله، رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، اساتید و صاحبنظران حوزه ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث دانشگاه های شهید بهشتی و تهران، رییس و معاون پژوهشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رییس و اساتید گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی ارائه شده است.

دکتر حمیدرضا خانکه، رییس گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و استاد راهنمای این پایان نامه در جلسه دفاعیه آن که حائز کسب نمره 20 از سوی هیات داوران شد، گفت: طرح پایلوت ادغام شماره های امدادی در شهر قم اجرا شده است و برای بررسی و ارزیابی نتایج آن، نیاز به طرح تحقیقاتی داشتیم که دکتر فرزین نیا برای پایان نامه خود، این موضوع را انتخاب کرد.

وی افزود: ادغام شماره های امدادی تجربه ثابت شده ای است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در حال اجراست، ولی در کشور ما نیاز به زیرساخت های فرهنگی و ثبات آن در طولانی مدت دارد.

دکتر بابک فرزین نیا، محقق این طرح تحقیقاتی نیز با اشاره به بلاخیز بودن ایران و کسب مقام چهارم ایران در آسیا و مقام ششم در دنیا، گفت: از نظر آماری، هر ساله بیش از 128 هزار نفر در اثر حوادث طبیعی در جهان، جان خود را از دست می دهند.

به گفته وی، حوادث طبیعی طی دو دهه اخیر در دنیا، زندگی حداقل 800 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و تنها در سال 2010 حدود 385 حادثه طبیعی در 131 کشور جهان به وقوع پیوست و این حوادث، جان بیش از 297هزار نفر از مردم دنیا را گرفت و منجر به میلیاردها دلار خسارت شد و این جدای از مرگ و میر ناشی از تصادفات و خسارات مادی و معنوی آن است که متاسفانه در کشور ما از آمار بالایی برخوردار است.

فرزین نیا خاطرنشان کرد: کمیسیون ایمنی راه در سال 92 و پس از به جا ماندن 44 کشته و 47 زخمی در تصادف دو اتوبوس در آزادراه تهران - قم و با توجه به اینکه در تمام حوادث، اولین اولویت، پاسخگویی سریع، موثر و هماهنگ به منظور کاهش مرگ و میر و معلولیتها است، مصوب کرد، کمیته ای با محوریت وزارت بهداشت و مشارکت تمام سازمان های درگیر شامل پلیس، راهداری، هلال احمر، آتش نشانی تشکیل شده و با طراحی، وظایف و ساختار برای پاسخگویی سریع، موثر و هماهنگ ایجاد شود.

وی با توجه به این مصوبه و وجود پنج شماره امدادی در ایران و همچنین تجربه کشورهای پیشرفته در استفاده از یک شماره امدادی برای پاسخگویی به تمامی نیازهای فوریتی و اضطراری مردم، تاکید کرد: یکی شدن تدریجی کانال دریافت تماس های امدادی (نهایتا، ایجاد شماره ملی امداد اضطراری) در کنار دیسپچ مشترک امدادی می تواند زمینه ساز پاسخگویی موثر امدادی (به موقع، به جا و کافی) در شکل ایده آل شود.

این محقق همچنین اظهار کرد: چالش های دیسپچ سازمان های امدادی در بستر جنبه های انسانی تماس های اضطراری (تاثیرات متقابل کمک خواهان و پاسخگویان امدادی) و موانع سازمانی تعاملات به یک هماهنگی شکننده منتج می شود که سازمان های امدادی در یک تلاش تعاملی (بکارگیری راهبردهای سازگارانه و ناسازگارانه)، این هماهنگی شکننده را به سمت پاسخ تعاملی و یا یک هرج و مرج عملکردی سوق می دهند که بترتیب به تبعات مثبت و منفی منجر می شود.

وی بر اساس نتایج نشست خبرگان در این پژوهش و برای ارتقای وضع موجود نیز، توجه سیاستگذاران را به فرهنگ سازی کمک خواهی بجا، ارتقای فرایندهای دیسپچ نظیر آدرس گیری، ایجاد بانک اطلاعات یکپارچه سوانح و حوادث و استفاده از بستر شبکه های اجتماعی برای ارتباطات و اطلاع رسانی، تقویت فرهنگ کار داوطلبانه و آموزش های تخصصی جلب کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازوبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، فرزین نیا بر اساس یافته های پژوهش انجام شده موارد پیشنهادی برای سیاستگذاران و مسئولان و همچنین توصیه هایی برای عموم مردم، خصوصا کمک خواهان از سازمان های امدادی ارائه کرده است.

توصیه های ارائه شده برای عموم مردم خصوصا کمک خواهان از سازمان های امدادی موارد ذیل است: "فعالیت های پیشگیرانه قبل از بروز حوادث می تواند نقش بسزایی در کاهش صدمات ناشی از حوادث ایفا کند.

اما اگر حادثه ای رخ داد این سازمان های امدادی هستند که وظیفه نجات جان مردم در شرایط خطرناک و اضطراری را دارند.

این جان بر کفان همواره در کنار مردم در شرایط سخت و دشوار حضور داشته اند و از هیچ تلاشی حتی به قیمت به خطر افتادن جان خود برای زندگی بخشی به هموطنان دریغ نکرده اند.

لیکن انجام وظایف امدادی مستلزم همکاری و همیاری هموطنان است.

شهروندان باید بدانند برای چه موارد می توانند از سازمان های امدادی طلب یاری کنند و در مقابل چه مسئولیت هایی برای کمک به انجام وظایف به نحو احسن این سازمان ها دارند.

مردم می توانند با ارتقای درک و شناخت از وظایف سازمان های امدادی و تفکیک نیازهای امداد اضطراری از نیازهای غیر فوریتی گامی بلند برای سرعت بخشی به امدادرسانی موثر به دیگر شهروندان گرفتار در حوادث بردارند.

بطور مثال امداد و نجات جزو وظایف فوریت های پزشکی نیست و در بروز سوانح و حوادث تکنسین های این مرکز وظیفه درمان و انتقال بیمار را برعهده دارند.

بنابراین در شرایطی که فقط مبحث نجات از یک حادثه بدون آسیب جانی مطرح است، نباید شهروندان بی دلیل شماره امداد فوریت های پزشکی یا پلیس را مشغول کنند و با این اقدام امکان تماس فرد نیازمند خدمات پزشکی را برای تماس سلب کنند.

همچنین شهروندان برای نیازهای درمانی غیر فوریتی با سازمان های امدادی تماس برقرار نکنند تا امکانات محدود امدادی به افراد واقعا نیازمند امداد فوریتی اختصاص یابد.

بدلیل شوک ناشی از حادثه و یا آشنایی ناکافی با اصول امداد و نجات، عملا در زمان وقوع حوادث، افراد حاضر در صحنه نمی توانند کمک زیادی به مصدومان بکنند و دخالت آنها حتی می تواند موجب آسیب بیشتر به مصدومان شود.

افزایش مهارت خود امدادی و دیگر امدادی و اطفای حریق می تواند سبب نجات جان و یا جلوگیری از گسترش حریق و افزایش خسارت شود؛ لذا اکیدا توصیه می شود که عموم مردم این آموزش ها را بصورت علمی فرا بگیرند.

در صورتی که با اصول کمک های اولیه آشنا نیستید، بهتر است ضمن حفظ خونسردی ضمن تماس با شماره های امدادی، بطور دقیق و کامل مکان و نوع حادثه را اطلاع رسانی کنید و تا رسیدن امدادگران صبر پیشه کرده و به توصیه های پاسخگویان امدادی توجه ویژه مبذول کنید.

رسیدن به موقع خودروهای امدادی بر سر صحنه حادثه در کمترین زمان ممکن بسیار حیاتی است و همکاری عموم مردم برای باز کردن معبر برای عبور سریع خودروهای امدادی در این زمینه راهگشا است.

اطلاع رسانی دقیق از محل حادثه و آدرس دهی دقیق هم نکته مهم دیگری برای تسهیل گری امدادرسانی است.

آدرس اشتباه می تواند زمان رسیدن به مکان حادثه را افزایش دهد و موجب از دست رفتن زمان طلایی نجات جان مصدوم یا مصدومان بشود.

بنابراین در دادن آدرس محل حادثه دقت شود و تلفن فرد تماس گیرنده در دسترس باشد.

جلوگیری از تماس اتفاقی با شماره های امدادی توسط کودکان و آموزش آنها برای تماس گرفتن به جا با سازمان های امدادی می تواند زمینه ساز ارتقای کیفیت خدمات امدادی باشد.

خودداری از تماس هایی با جنبه های شوخی و مزاحمت های تلفنی از دیگر وظایف شهروندان در مقابل سازمان های امدادی است.

مزاحمت هایی نظیر تماس بی مورد با شماره های امدادی مثلا برای چک کردن کارکرد گوشی همراه نو، ضمن داشتن پیامدهای حقوقی برای افراد متخلف می تواند باعث خستگی و کاهش تمرکز پاسخگویان امدادی شده و در نهایت ضریب اشتباهات آنها را بالا ببرد.

بنابراین بعنوان یک شهروند وظیفه شناس، با شناخت حقوق متقابل خود و سازمان های امدادی باعث نجات جان هموطنی شوید که شاید در این لحظه نیازمند دریافت فوری خدمات امدادی بوده و ثانیه ها برای او حیاتی است".

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - توانبخشی - امداد - حوادث - بهزیستی - دکتر - مرکز تحقیقات - سلامت - علوم - پایان نامه - سازمان مدیریت بحران - علمی - ایران - طبیعی - کشورهای پیشرفته - پلیس راهور ناجا - رییس پلیس راهور - سازمان مدیریت - کشور - نخستین - مدیریت بحران - دکتری - ادغام - پلیس راهور - جهان - مرگ و میر - نامه - تصادفات - پیشگیری - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
آغاز تفکر انتقادی در همسران و راه های کاربردی برای ادامه عشق مشترک

عطاران دخالت نکنند

آخرین و به روزترین تجهیزات و امکانات در اختیار علوم پزشکی

عینک مخصوص سیتروئن برای درمان سرگیجه

افزایش 25 درصدی مرگ ومیر ناشی از آسم با تشدید آلودگی هوا

مصرف کنندگان داروی «والزارتان» نگران نباشند!

سوسیس خور ها شیدا می شوند/ دارو هایی خطرناک در فصل تابستان را بشناسید

داروی والزارتان 7 شرکت ایرانی از بازار دارویی جمع آوری می شود

بهداشت خواب مناسب مستلزم اصلاح سبک زندگی

شهر متروکه مرگ در آمریکا به فروش رسید

مصرف کنندگان داروی "والزارتان" نگران نباشند!

بازگشت شادی پس از جدایی

نقش تغذیه در روابط جنسی

انتشارتقویم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا چیست؟

راههای درمان انزال زودرس

نکاتی در مورد استحمام کودکان

اندازه گیری کورتیزول از طریق عرق بدن

احتمال ابتلا به سرطان در زنان دیابتی بیشتر است

کنترل بیماری ها با کلید خودمراقبتی

خواص هلیله زرد / مضرات هلیله زرد / هلیله زرد و درمان درد مفاصل

«داروی والزارتانِ 7 شرکت ایرانی» از بازار جمع آوری شد/ این شرکت ها از مواداولیه چینی استفاده کردند

4 رژیم غذایی معروف برای لاغری

علت و نشانه های اصلی سرطان استخوان و درمان آن

توصیه های بهداشتی به زائرین حج تمتع توسط کارشناسان مرکز بهداشت شرق اهواز

عضو انجمن اورتوپدی ایران در گفت وگو با فارس: پیش بینی «طوفان» باید از ابتدای «طرح تحول سلامت» صورت می گرفت

ثبت و ایجاد 1600 پرونده مرکز ناباروری مولود زاهدان در سال گذشته

احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

جمع آوری "داروی والزارتانِ 7 شرکت ایرانی"

ضرورت تدوین راهنماهای بالینی و استاندارد خدمت در حوزه دندانپزشکی

رابطه جنسی بعد زایمان چقدر متفاوت می شود؟

کوتاهی قد قابل پیشگیری است

بودجه دارو جای بدهی ها خرج شد

افزایش شدت اختلال شیدایی با مصرف گوشت های فرآوری شده

آغاز ساخت خانه های بهداشت روستا یی در خنج

چرا این قرص نه .......قرص دیگه !!!!

ویزیت رایگان بیماران نیازمند در آستارا

ابلاغ و اجرای 35 راهنمای بالینی و استحقاق سنجی بیمه شدگان

علایم غرق شدگی را بشناسیم

چه ورزش هایی نشانه های آلزایمر را کاهش می دهد

رژیم های عجیب و غریب برای لاغری

ارزیابی سلامت دختران نوجوان موسسه خیریه جوادالائمه توسط مرکز بهداشت شرق اهواز

تکمیل مطالعات بالینی درباره دارو های شیمی درمانی تولید داخل

جدال بر سر زاویه باد کولر وقتی گرما جولان می دهد

آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

28 درصد زنان ایلامی به فشار خون مبتلا هستند

مؤسس خانه ای بی در افتتاح نمایشگاه «به نام پروانه»: متأسفانه بیماری «ای بی» در شمار بیماری های خاص قرار ندارد

درمان آلزایمر با امواج مافوق صوت

داروی فشار خون "والسارتان" سرطان زا است

رفع سیل آسیب های اجتماعی کشور نیازمند اقدامات جهادی است

توزیع سبد غذایی بین مادران باردار شهرستان هفتکل

گزارش فارس از یک روز با بیماران یک بیمارستان در سمنان جدال بر سر زاویه باد کولر وقتی گرما جولان می دهد

کپسول گیاهی درمان مشکلات گوارشی وارد بازار شد

علل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

از دستگاه تست ایمپلنت زانو دانشگاه امیرکبیر تا درمان سرطان با نانو

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم یا خیر؟

جمع آوری داروی والزارتانِ 7 شرکت ایرانی از بازار دارویی

این ها را بخورید کمتر گرمتان شود

ابداع یک دستگاه دقیق برای اندازه گیری شاخص توده بدن

تاثیر مخرب رشد جهانی مصرف گوشت بر محیط زیست

چگونه استعدادهای کودکانمان را شناسایی کنیم؟

علایم غرق شدگی را بشناسیم

فرمول ویتامینی برای حفظ شادابی و جوانی پوست

تاثیر مخرب رشد جهانی مصرف گوشت بر محیط زیست

ورود فاضلاب، حیات دریاچه زریبار را تهدید می کند

منابع گیاهی حاوی آهن را بشناسید

چرا ممکن است زوتر از موعد یائسه شوید

یک سوم جمعیت کشور مبتلا به فشار خون بالا

راهکارهایی برای مراقب از شنوایی/ تاثیر استفاده از هندزفری بر گوش

آغاز مراحل درمانی شیخ عیسی قاسم در هفته آینده

فرمول ویتامینی برای حفظ شادابی و جوانی پوست

73 پرونده حقوقی برای استخرهای خوزستان تشکیل شد

روش پخت تخم مرغ در فر

اندازه گیری کورتیزول از طریق عرق بدن

با منابع گیاهی حاوی آهن آشنا شوید

مبارزه با افسردگی کودکان با این تکنیک ها!

پرخوری عامل اصلی ابتلای کودکان به این بیماری خطرناک

موفقیت در آزمون ها را با بوییدن این نوشیدنی محبوب تجربه کنید

مرکز جامع توانبخشی سالمندان در پایتخت افتتاح شد

زیاده روی در مصرف خوراکی های رژیمی ممنوع!

چند راهکار موثر برای داشتن خانه ای شاد تر

جمع آوری محصولات دارویی سه شرکت داخلی غیرمجاز+ اسامی

ترکیب دو میوه و تولید هزار و یک خاصیت درمانی

سی تی اسکن موجب افزایش ریسک تومور مغزی می شود

ارتباط نیترات موجود در گوشت و اختلال روانی

سازوکار بیمه شاغلان مجازی به زودی اعلام می شود

برچسب گذاری محصولات تراریخته از یکم مرداد

73 پرونده حقوقی برای استخرهای خوزستان تشکیل شد

درخواست اهدا بیشتر از دارندگان گروه های خونی منفی

فراز و نشیب های زندگی بیماران کلیوی

سی تی اسکن موجب افزایش ریسک تومور مغزی می شود

بیماری هایی که با خودمراقبتی کنترل می شود

نسخه خانگی برای درمان سریع سوزش ادرار

خبر خوش برای مبتلایان به بیماری ویتیلیگو

دختران دهه شصتی در تیررس سرطان پستان

شایع ترین علائم جسمیِ افسردگی

چگونه پس از طلاق،کودکی شاد و سالم پرورش دهید؟

غذای واقعی تان را در دنیای مجازی بخورید! +تصاویر

بیمه تامین اجتماعی آرامش خاطر مردم را به همراه دارد

اسامی 7 شرکت داروسازی که "والزارتان" تولیدی آنها از بازار جمع آوری شد

اجرای پژوهش علمی مرتبط با "شماره ملی مشترک امدادی" در دانشگاه توانبخشی

اجرای پژوهش علمی مرتبط با "شماره ملی مشترک امدادی" در دانشگاه توانبخشی