مطالب مرتبط:
اتصال صهیونیست ها و سعودی ها با خط آهن اسراییل_عربستان!
روش اتصال ساندبار به تلویزیون
شاخص کل بورس وارد کانال 112 هزار واحد شد/رشد 2600 واحدی شاخص کل
شاخص بورس به کانال 112 هزار واحد رسید
بورس راه خودش را می رود/شاخص وارد کانال 112 هزار واحدی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 10:352018-06-25اقتصادي

7 مانع اتصال مسکن به بورس


تامین مالی ساخت وسازهای مسکونی از بازار سرمایه، به 7 مانع برخورد کرده است.

بررسی ها درباره کارنامه صندوق های زمین و ساختمان نشان می دهد طی 4 سال گذشته از اجرای طرح «شارژ بورسی بازار مسکن»، - تامین مالی ساخت وسازهای مسکونی از بازار سرمایه، به 7 مانع برخورد کرده است.

بررسی ها درباره کارنامه صندوق های زمین و ساختمان نشان می دهد طی 4 سال گذشته از اجرای طرح شارژ بورسی بازار مسکن ، فعالان ساختمانی به سه دلیل عمده شامل سوءبرداشت از ظرفیت بازار سرمایه، مجوزهای دست وپاگیر و همچنین مشکلات ثبتی زمین های قابل ساخت ، نتوانسته اند وارد مسیر مدرن تامین مالی شوند.

در مقابل، مسیر اخذ وام بانکی نیز پیچیدگی دارد.

تاکنون حدود 5 صندوق زمین و ساختمان برای ساخت حدود یک هزار واحد مسکونی تشکیل شده است.

تامین مالی ساخت وسازهای مسکونی از بازار سرمایه، به 7 مانع برخورد کرده است.

بررسی ها درباره کارنامه صندوق های زمین و ساختمان نشان می دهد طی 4 سال گذشته از اجرای طرح شارژ بورسی بازار مسکن ، فعالان ساختمانی به سه دلیل عمده شامل سوءبرداشت از ظرفیت بازار سرمایه، مجوزهای دست وپاگیر و همچنین مشکلات ثبتی زمین های قابل ساخت ، نتوانسته اند وارد مسیر مدرن تامین مالی شوند.

در مقابل، مسیر اخذ وام بانکی نیز پیچیدگی دارد.

تاکنون حدود 5 صندوق زمین و ساختمان برای ساخت حدود یک هزار واحد مسکونی تشکیل شده است.

کارنامه 4 ساله آغاز راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان به منظور شارژ مالی پروژه های ساختمانی از مسیر بازار سرمایه، از وجود 7 مانع عمده اتصال بازار مسکن به بورس خبر می دهد.

بررسی های دنیای اقتصاد از مسیری که طی چهار سال اخیر در پی تلاش و تاکید سیاست گذار حوزه مسکن برای تامین مالی پروژه های ساختمانی از بازار سرمایه طی شد، نشان می دهد دست کم وجود 7 مانع عمده سبب شده است به رغم مزیت های قابل توجه راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان برای شارژ مالی بازار ساخت و ساز، عملا تاسیس این صندوق ها از سوی سازندگان بخش خصوصی مورد استقبال قرار نگیرد؛ این در حالی است که وجود برخی از این موانع همچنین باعث شده است حتی در مواردی که گروهی از سازندگان بخش خصوصی برای تامین مالی پروژ های ساختمانی به راه اندازی صندوق زمین و ساختمان تمایل نشان داده اند نیز عملا موفق به راه اندازی صندوق و شارژ مالی پروژه ها از مسیر بازار سرمایه نشوند.

صندوق زمین و ساختمان یکی از روش های نوین تامین مالی پروژه های مسکونی محسوب می شود که در قالب آن، مالک، با ارائه زمین تحت مالکیت خود به بازار سرمایه و انتقال مالکیت آن به صندوق راه اندازی شده، هزینه ساخت پروژه ساختمانی را با واگذاری یونیت های سرمایه ای به سرمایه گذاران متقاضی از مسیر بازار سرمایه تامین می کند؛ بعد از اتمام پروژه ساختمانی و فروش آن، اصل سرمایه و سود حاصل به سرمایه گذاران پرداخت شده وسازنده و مالک نیز سهم خود را از پروژه برداشت می کنند.

سنددار بودن زمین و احراز مالکیت آن به نام متقاضی راه اندازی صندوق و همچنین اخذ مجوز ساخت قبل از ارائه درخواست برای تاسیس صندوق از جمله شرایط لازم برای تامین مالی پروژه های ساختمانی با استفاده از این روش نوین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، به رغم آنکه قوانین مربوط به راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان به عنوان روش مدرن شارژ مالی پروژه های ساختمانی اواخر دهه 80 در قالب موادی از قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن وهمچنین قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مطرح و مورد تاکید قرار گرفت اما از آنجا که در آن برهه زمانی دولت سیاست های خود در حوزه مسکن را به اختصاص خط اعتباری برای ساخت واحدهای مسکن مهر معطوف کرد عملا قانون راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان مسکوت ماند؛ راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان در حالی از ابتدای دولت یازدهم به عنوان یکی از روش های نوین تامین مالی حوزه ساخت مسکن مورد توجه واقع شد که در سال های اخیر نیز به رغم وجود این تاکید به دلیل برخی موانع، عملا موفقیت چندانی در این زمینه حاصل نشد.

بررسی ها نشان می دهد در فاصله سال های 93 تاکنون، تنها 5 صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی پروژه های ساختمانی از مسیر بورس راه اندازی شده است که واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب اولین صندوق، سال گذشته و واحدهای مسکونی صندوق دوم، در هفته گذشته به افتتاح رسید.

آذرماه سال گذشته پروژه مسکونی نسیم به عنوان ماحصل راه اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان کشور در منطقه 22 تهران افتتاح شد.

این پروژه همزمان با راه اندازی صندوق زمین و ساختمان مختص تامین مالی ساخت آن، در سال 93 آغاز شد و مهر ماه 96 به اتمام رسید.

بنابراعلام مسوولان این صندوق، صندوق زمین و ساختمان نسیم، با هدف کمک به توسعه منطقه شهری 22 تهران برای احداث برجی 15 طبقه با زیربنای کل 15 هزار و 288 مترمربع تاسیس و راه اندازی شد.

صندوق نسیم، اولین اتصال بازار مسکن و بازار سرمایه برای استفاده از ظرفیت بازار بورس برای تامین مالی بخش مسکن محسوب می شود.

محصول دومین صندوق زمین و ساختمان در قالب پروژه 144 واحدی نارون نیز هفته گذشته در اراک به افتتاح رسید.

در حال حاضر تعداد صندوق های زمین و ساختمان به عدد 5 رسیده که حدود هزار واحد مسکونی را تحت پوشش قرار می دهد؛ هرچند بنا بر اعلام قبلی و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، پیش تر، فعالان بازار سرمایه در حوزه راه اندازی و تاسیس صندوق های زمین و ساختمان از تلاش برای افزایش این رقم به 10 هزار واحد در سال 1400 خبر داده بودند.

با این وجود بررسی ها نشان می دهد، همه 5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده از سوی سازندگان بخش خصوصی راه اندازی نشده اند؛ این صندوق ها با پیگیری یک بانک دولتی حامی برنامه های دولت در حوزه مسکن به لحاظ تامین مالی پروژه های مسکونی تاسیس شده و تنها در حدود هزار واحد مسکونی را تاکنون تحت پوشش شارژ مالی نوین از مسیر بازار سرمایه قرار داده اند.

در واقع طی سال های اخیر تاکنون بخش خصوصی عملا یا تمایلی به استفاده از این روش نوین برای تامین مالی پروژه های ساختمانی از خود نشان نداده است یا به دلیل وجود برخی موانع، گروه دیگری از سازندگان متقاضی راه اندازی صندوق، نتوانسته اند از این روش استفاده کنند.

موانع هفت گانه اتصال مسکن به بورس بررسی های دنیای اقتصاد از دلایل عدم موفقیت راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان برای شارژ مالی پروژه های ساختمانی طی سال های اخیر نشان می دهد درحال حاضر 7 مانع برای اتصال بازار ساخت وساز به بازار سرمایه از طریق این روش نوین تامین مالی وجود دارد.

در واقع اتصال بازار مسکن به بازار سرمایه از طریق پل صندوق های زمین و ساختمان به واسطه وجود این موانع در شرایط فعلی امکان پذیر نیست؛ هر چند کارشناسان معتقدند می توان با رفع این موانع این اتصال را برقرار کرد و وجود این موانع به معنای شکست کامل سیاست های موجود برای استفاده از این روش تامین مالی در حوزه ساخت وساز نیست.

اولین مانع موجود در مسیر راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان در نقش پل ارتباطی بین بازار مسکن و بازار سرمایه، به تمایل سازندگان برای استفاده از ساده ترین روش تامین مالی در سال های رکود فعالیت های ساختمانی برمی گردد؛ در دوره اخیر رکود ساختمانی-فاصله سال های 93 تا 96-سازندگان نسبت به استفاده از ساده ترین روش تامین مالی پروژه های ساختمانی یعنی دریافت وام ساخت از بانک ها تمایل بیشتری نشان دادند؛ در واقع در فاصله این سال ها به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن و ساخت وساز، سازندگان عمدتا ترجیح دادند از شکل سنتی تامین مالی استفاده کنند و استفاده از روش های نوین تامین مالی همچون راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان از جذابیت کمتری برایشان برخوردار بود.

هر چند در سال جاری به جهت خروج بازار ساخت و ساز از دوره رکود و حرکت حوزه ساخت به سمت رونق، وزن این مانع در مقایسه با 6 مانع دیگر کمتر شده است.

دومین مانع اتصال بازار ساخت و ساز به بازار سرمایه از طریق تاسیس صندوق های زمین و ساختمان، در واقع نوعی مانع ذهنی و ناشی از سوء برداشت برخی سازندگان نسبت به ضوابط راه اندازی این صندوق ها است؛ براساس ضوابط مربوط به راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان، برای استفاده از این روش نوین تامین مالی باید مالکیت زمین به صندوق منتقل شود؛ همین موضوع باعث می شود برخی سازندگان و مالکان تمایلی به راه اندازی صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی پروژه های ساختمانی نداشته باشند؛ در واقع یک ترس ذهنی ناشی از ریسک انتقال مالکیت زمین، جذابیت استفاده از این روش را برای گروه عمده ای از مالکان کاهش می دهد؛ در واقع سازندگان و مالکانی عمدتا به استفاده از این روش تامین مالی تمایل نشان می دهند که ریسک پذیر باشند و استفاده از این روش برای مالکان و سازندگان محافظه کار فاقد جذابیت است.

سومین مانع رواج استفاده از صندوق های زمین و ساختمان در تامین مالی پروژه های ساختمانی به کف ریالی تعیین شده به عنوان حداقل هزینه ساخت پروژه های ساختمانی مشمول راه اندازی صندوق زمین و ساختمان برمی گردد؛ براساس ضوابط راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان تنها پروژه هایی مجاز به تاسیس و راه اندازی این صندوق ها هستند که هزینه ساخت آنها (بدون لحاظ قیمت زمین و هزینه اخذ مجوز ساخت)، حداقل 10 میلیارد تومان باشد و پروژه هایی که برآورد هزینه ساخت آنها از این میزان کمتر باشد، مشمول راه اندازی صندوق نخواهند شد؛ بنابراین بخش زیادی از پروژه های مسکونی در شهرها که هزینه ساخت آنها به مراتب کمتر از 10 میلیارد تومان است در سال های اخیر از منافع راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان محروم بوده اند؛ در واقع حتی در صورت تمایل سازندگان این دسته از پروژه ها به استفاده از این روش، به دلیل آنکه هزینه ساخت پروژه آنها از کف ریالی تعیین شده کمتر بوده است عملا در لیست مشمولان راه اندازی صندوق قرار نمی گیرند.

میانگین ابعاد پروژه های ساختمانی در شهر تهران هم اکنون 4 تا 5 طبقه روی زمینی با متوسط مساحت 300 تا 400 مترمربع است؛ همچنین عمده پروژه های مسکونی در شهر تهران در ابعاد ذکر شده به طور متوسط دارای 10 واحد هستند؛ در سال های اخیر هزینه ساخت عمده این پروژه های مسکونی به طور متوسط کمتر از 5 میلیارد تومان بوده است؛ به این معنا که غالب ساخت و سازهای مسکونی شهر تهران به دلیل بالا بودن کف ریالی تعیین شده برای راه اندازی صندوق زمین و ساختمان عمدتا مشمول استفاده از این روش تامین مالی نیستند و حتی در صورت تمایل مالکان و سازندگان از این امکان بازار سرمایه محروم مانده اند.

هزینه های مربوط به ارکان صندوق زمین و ساختمان ، چهارمین مانع در مسیر موفقیت این روش نوین تامین مالی برای شارژ مالی پروژه های ساختمانی است؛ در صندوق های زمین و ساختمان به طور کلی علاوه بر مجمع صندوق، سه گروه ارکان اداره کننده (شامل هیات مدیره، مدیر و مدیر ساخت)، ارکان نظارتی (شامل ناظر، متولی و حسابرس) و ارکان تضمین کننده (شامل متعهد پذیره نویس و بازارگردان) فعالیت می کنند که استقرار آنها مستلزم پرداخت هزینه است؛ برآوردها نشان می دهد هزینه های مربوط به فعالیت ارکان صندوق های زمین و ساختمان حدود 4 تا 5 درصد هزینه ساخت را در مقایسه با سایر پروژه هایی که از روش های دیگری تامین مالی شده اند افزایش می دهد و همین عامل یکی از موانع موجود در مسیر استقبال سازندگان از این روش نوین تامین مالی در ساخت و سازهای مسکونی است.

عدم تمایل بسیاری از سازندگان به شفا ف سازی هزینه های ساختمانی؛ نگرانی از مشارکت با سرمایه گذاران و عدم تمایل به تقسیم سود با آنها، از دیگر موانع موجود در مسیر رواج استفاده از صندوق های زمین و ساختمان در تامین مالی پروژه های ساختمانی است.

با توجه به اینکه تمام هزینه های ساخت پروژه در صندوق های زمین و ساختمان به صورت شفاف مشخص شده و به تفکیک منتشر می شود بسیاری از سازندگان تمایلی به استفاده از این روش ندارند؛ چرا که این تصور در میان آنها وجود دارد که این شفافیت می تواند به قیمت کاهش سود آنها از فروش پروژه تمام شود؛ در واقع این شفافیت در تعیین قیمت های پیشنهادی برای فروش واحدها تاثیرگذار خواهد بود؛ به این معنا که اعلام شفاف هزینه های ساخت از یک سو موجب می شود سازنده عملا امکان فروش واحدها با قیمت غیرمنطقی در بازار را نداشته باشد و نتواند سود بسیار زیادی از فعالیت ساختمانی انجام شده کسب کند.

بوروکراسی های جدید در مسیر اخذ مجوز راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان از دیگر عوامل کاهش تمایل و یا ایجاد مانع در مسیر سازندگان برای راه اندازی این صندوق ها و تامین مالی پروژه های ساختمانی با استفاده از این روش است؛ هم اکنون راه اندازی این صندوق ها نیازمند اخذ برخی مجوزهای جدید شده است.

مانع هفتم در مسیر موفقیت شارژ مالی پروژه های مسکونی از مسیر بازار سرمایه، به مشکلات حقوقی و ثبتی اراضی برخی مالکان متقاضی تاسیس این صندوق ها برمی گردد؛ هم اکنون سه دسته فعال ساختمانی مخاطب راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان هستند؛ دسته اول سازنده های واحدهای مسکونی در شهرها هستند که مقیاس پروژه های آنها با کف ریالی تعیین شده به عنوان هزینه ساخت پروژه های مشمول راه اندازی صندوق زمین و ساختمان فاصله قابل توجهی دارد؛ عملا این گروه از سازندگان امکان تاسیس صندوق زمین و ساختمان را ندارند.

گروه دوم سازنده هایی هستند که ارزش پروژه های آنها به مراتب بالاتر از کف ریالی تعیین شده برای راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان است؛ این گروه سازندگان پروژه های بزرگ مقیاس فعال در شرکت های بزرگ ساختمانی هستند که به دلیل برخورداری از بنیه مالی قوی و امکان دریافت وام های کلان عملا ترجیح می دهند به پروسه راه اندازی صندوق و بوروکراسی های مربوط به آن ورود نکنند.

دسته سوم، مخاطب راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان نیز شرکت ها و نهادهای دولتی و عمومی هستند؛ این گروه از سازندگان در سال های اخیر متقاضی عمده راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان بوده اند؛ با این حال به دلیل آنکه عمده اراضی متعلق به این گروه از سازندگان با مشکلات ثبتی و حقوقی مواجه است و به لحاظ ثبتی و سندی دارای مشکل هستند عملا امکان استفاده از این روش برای تامین مالی پروژه وجود ندارد.

مزیت های صندوق های زمین و ساختمان مجموعه موانع هفت گانه در مسیر راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان موجب شده است به رغم چهار مزیت عمده راه اندازی صندوق ها، شارژ مالی پروژه های ساختمانی از کانال بازار بورس به یک روش رایج تامین مالی در ساخت وسازهای مسکونی تبدیل نشود؛ اولین مزیت راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان به جایگزینی یک مسیر مدرن با مسیر سنتی تامین مالی پروژه های مسکونی یعنی راه اندازی صندوق به جای دریافت وام ساخت مسکن مربوط می شود.

با راه اندازی صندوق زمین وساختمان سازنده ناچار به طی پروسه دشوار برای دریافت وام ساخت نخواهد بود.

مزیت دوم راه اندازی صندوق ها، اطمینان سازنده از بابت تضمین تامین نقدینگی مورد نیاز برای اجرای پروژه و ایجاد امکان برنامه ریزی بلند مدت و جلوگیری از تاخیر در تکمیل واحدها است؛ از سوی دیگر، از آنجا که دریافت وام ساخت، مستلزم پرداخت نرخ سود دست کم 18 درصدی در شرایط فعلی است و تحت هر شرایطی سازنده باید سود وام بانکی را پرداخت کند اما در صورت راه اندازی صندوق زمین و ساختمان، سود وزیان پروژه بین سازنده و سرمایه گذاران تقسیم خواهد شد و در صورتی که از اجرای پروژه سودی حاصل نشود ناچار به پرداخت سود به سرمایه گذاران نیستند.

مزیت چهارم، وجود تمایل از سمت بازار سرمایه از بابت خرید یونیت های سرمایه ای صندوق های زمین و ساختمان است؛ در حالی که هم اکنون به دلیل وجود موانع ذکر شده عمدتا از سمت سازندگان تمایلی برای تاسیس این صندوق ها وجود ندارد.

به این معنا که هم اکنون از سمت بازار سرمایه تمایل برای خرید یونیت های سرمایه ای و مشارکت در راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان وجود دارد و به شرط رفع موانع و تمایل سازندگان، مشکلی از بابت واگذاری یونیت ها در بازار سرمایه وجود نخواهد داشت.

کارشناسان بازار مسکن در عین حال معتقدند هر چند 7 مانع عمده در مسیر راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان وجود دارد اما می توان با تدابیری از جمله کاهش کف ریالی هزینه ساخت در پروژه های مشمول راه اندازی و تاسیس صندوق زمین و ساختمان و سایر راهکارها این روش را به یکی از پرکاربردترین روش های تامین مالی در حوزه ساخت وساز تبدیل کرد.

هم اکنون تنها حدود هزار واحد مسکونی از طریق 5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده تحت پوشش شارژ مالی با استفاده از این روش نوین قرار گرفته است که در مقایسه با تیراژ ساختمانی سالانه در کشور عدد ناچیزی محسوب می شود.

در سال هایی که بازار ساخت و ساز مسکن در عمق رکود ساختمانی به سر می برد، به طور متوسط در هر سال حدود 300 هزار واحد مسکونی ساخته شد؛ در واقع تعداد واحدهایی که تاکنون تحت پوشش تامین مالی با استفاده از تاسیس صندوق های زمین و ساختمان قرار گرفته اند معادل یک سیصدم ساخت و سازهای صورت گرفته در هر سال در سال های رکود فعالیت های ساختمانی است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 3 تیر 97، کدمطلب:3404286، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بازار سرمایه - ساختمان - بازار - صندوق - سرمایه - زمین - مالی - تامین - ساختمانی - بازار مسکن - کارنامه - مسکن - پروژه - نشان - بورس - وام بانکی - بورسی - مشکلات - دنیای اقتصاد - بانکی - اقتصاد - انتقال - هزینه - موفق - نوین

آخرین اخبار سرویس:
روابط عمومی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان البرز اول شد

قیمت مرغ به 9 هزار تومان رسید

استفاده از شلنگ آب در مناطقی از انگلیس ممنوع می شود

حفظ محیط زیست، دغدغه اساسی بانک ملی ایران

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج سرزمین وحی در اپلیکیشن «بله»

فرآیند شناسایی و قطع گوشی های مسافری فاقد شرایط آغاز شد

انتشار شماره 252 مجله بانک ملّی ایران

تجدیدنظر در بازپرداخت تسهیلات مسکن/ رقم وام فعلی کارساز نیست

هواپیمایی سنگاپور بهترین ایرلاین جهان شد

صدور 151 میلیون متر مکعب گاز از ازبکستان به تاجیکستان در سال جاری

آرامش بازار طلا پس از کاهش 12 دلاری قیمت

کف بازار / قیمت آپارتمان منطقه 8 در تیر ماه 1397

بررسی تحولات ارزی و چالش های نظام بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار

رد پای برخی سلبریتی ها در پرونده ثامن الحجج

دانلود رایگان سوالات تخصصی منابع آب سال 94

استخدام تکنسین فنی آقا در البرز ،مازندران ،همدان ،کرمانشاه

اقتصاد جهان امسال 3.9 درصد رشد می کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران به فارس خبر داد پیگیری استانداری برای رفع موانع تولید/ برای صدور مجوز شرکت های تولیدی باید لابی ها از بین برود

دانلود رایگان سوالات تخصصی مامور حراست سال 94

کاهش گازهای گلخانه ای با پرورش "سرخس"

آمادگی بندر چابهار برای ترانزیت کالا از هند به افغانستان

قطار آشنایی دختران و پسران در ژاپن/ عکس

تعداد شعب داخلی شبکه بانکی کاهش یافت

احداث 70 باب مسکن مددجویی در چرام

جریمه 101 میلیون تومانی متهمان قاچاق کالا در خراسان جنوبی

10 موسسه قرآنی فعال در اراک نیست/ برخی موسسات تنها به نصب تابلو بسنده کرده اند

فروش 4400میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها

بهره برداری از 2 تقاطع کرمانشاه به کاهش ترافیک کمک می کند

تلاش بی نتیجه برخی کشورها برای بر هم زدن تعادل بازار/ صادرات نفت ایران به قوت خود باقی است

بیش از 152 میلیارد ریال اعتبار اشتغال در آستارا تصویب شد

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس معماری سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی کارشناس حقوقی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی هواشناسی سال 94

پاشنه آشیل اخذ تسهیلات مالی خارجی

فناپ پرداخت تندیس و لوح تقدیر دریافت کرد

نکاتی که در مورد مصرف نان باید بدانید

برنامه قطعی برق امروز 27 تیرماه تهران +جدول

تخصیص ارز دولتی به واردات ماشین آلات چاپ

چگونه بی ام دبلیو ایکس 2 ساخته می شود؟

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت عمرانی معتبر

استخدام 3 رده شغلی در شرکت تولید کننده شوریجات و ترشیجات

فیلم/ صحبتهای مهم اقتصادی یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس

استخدام سرپرست فروش جهت دوربینهای مدار بسته در البرز

شرکت پتروشیمی غدیر از طرح دعوی خبر داد

اتفاقی غیرمنتظره در بازار سکه

سود سهام عدالت افزایش می‎یابد

برنامه قطعی برق تهران در 27 تیرماه

مدیر عامل بانک مسکن همزمان با هفته بهزیستی از شیرخوارگاه حضرت رقیه (س) بازدید کرد

استخدام مهندس معمار در گروه معماری بنیستا

مصرف برق در مرز هشدار

یادداشت اینستاگرامی کرباسیان درمورد هزینه های دولت

تعرفه اینترنت اصلاح می شود؛ آزادسازی قیمت ها از پایان تابستان

نفت ارزان تر شد

پایانی بر انعقاد قراردادهای سفید امضای کارگران

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری خبر داد اخذ مجوز استخدام 68 نفر در سال جاری

دانلود رایگان سوالات تخصصی مترجم زبان انگلیسی سال 94

دانلود رایگان سوالات تخصصی بازرگانی خارجی سال 94

«360 درجه» راهکار خروج کشور از بحران کم آبی را بررسی می کند

قیمت طلا به پایین ترین سطح یکسال اخیر رسید/ وقت طلایی خرید

توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیک مصرف برق 44 هزار مگاوات است

دانلود رایگان سوالات تخصصی برق سال 94

توزیع لاستیک بین کامیون داران خوزستان آغاز شد

جلوگیری از افت فشار برق با کنترل و مدیریت مصرف

نفت 300 دلاری در اثر توافق پوتین و ترامپ؟!

کاهش آب ورودی سد شهید شاهچراغی دامغان

ابهام در فروش ارز پتروشیمی ها چه زمانی پایان می یابد

کشف سه هزار و 478 عدد دارو و مکمل قاچاق

جای خالی پویش های صرفه جویی مصرف برق در فضای مجازی

برخورد قاطع با دارندگان کارت های مهاجر و سرگردان

سود سهام عدالت سال 96 بیشتر می شود/ هنوز زمان واریز سود مشخص نیست

بخش عمده ای از اعتبارات خزانه جذب شده است

60 درصد مردم همدان زیر پوشش بیمه سلامت هستند

زمان اجرای طرح ساماندهی رودخانه های مرزی کردستان تمدید شود

اصناف، انصاف داشته باشند

اصناف، انصاف داشته باشند

آب هست، اعتبار نیست

خبری خوش برای استقلالی ها در خصوص خرید جدید شفر

زمان اجرای طرح ساماندهی رودخانه های مرزی کردستان تمدید شود

عرضه گندله سنگ آهن و سیمان در تالار محصولات صنعتی و معدنی

رشد 1.7 درصدی درآمدهای ارزی بانک رفاه کارگران

دانلود رایگان سوالات تخصصی رشته حسابداری سال 94

دریافت های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن الحجج

بانک مرکزی: انتشار اوراق سکه پابرجاست

واگذاری سهام عدالت در قالب واحدهای صندوق های سرمایه گذاری

ورزشکارانی با مرام پوریا، بالباس کار و تلاش

300 هزار شغل با نوسازی بافت های فرسوده/ 85 درصد سود بانکی در جیب 2/5 درصد سپرده گذاران

تلاطم در بازار نفت با انتخابات میان دوره ای آمریکا

زمانبندی قطع برق امروز چهارشنبه در استان یزد+جدول

گشت بازرسی تعزیرات حکومتی از بازار لوازم خانگی

آخرین اقدامات شرکت واحد در راستای ممنوعیت تردد اتوبوس های فاقد فیلتر دوده و معاینه فنی از ابتدای مهرماه/ استارت و شروع روند نوسازی اتوبوس های دیزلی

پشت سدها آب هست، بدهی ها نمی گذارند آب آزاد شود و به مردم برسد

تعرفه اینترنت اصلاح می شود

بدهی12میلیاردی شهرداری مهدی شهر

طلا ارزان شده؛ وقت خوبی برای خرید است

کاهش بهای نفت با افزایش ذخایر آمریکا

اعلام برنامه زمان بندی قطع برق در تهران +جدول

خودروهای 100 میلیونی در بازار

استخدام همکار IOS کار در البرز

برگزاری نمایشگاه بین المللی معدن و سنگ های تزیینی در تهران

لزوم برنامه ریزی برای کاهش اثر تحریم ها در صنعت

7 مانع اتصال مسکن به بورس

7 مانع اتصال مسکن به بورس