مطالب مرتبط:
چرا شهید بهشتی نمی خواست نامش در کتاب دینی نوشته شود؟
اسناد منتشر شده پیرامون شهید بهشتی حیرت آور است
مرکز پژوهشی شهید بهشتی راه اندازی می شود
پروازهای فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
برپایی بازارچه هنر در ایستگاه شهید بهشتی(ره)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 10:252018-06-25سياسي

چرا شهید بهشتی نمی خواست نامش در کتاب دینی نوشته شود؟


شهید بهشتی نمی خواست نامش در کتاب تعلیمات دینی منتشر شود و علت این امر را اینگونه بیان کرد: در برنامه ریزی و تالیف آن کتاب ها نقش مستقیم داشتم منتهی مخالف بودم که اسم من در پشت آن کتاب ها باشد و راستش به خاطر این که کتاب ها با عکس شاه چاپ می شد.

- طبیعت من نمی پذیرفت این را، که با عکس شاه پشت کتاب های مدرسه ای، اسم من هم چاپ شود.

هرچه زمان بیشتر می گذرد و انقلاب اسلامی قدم به سوی پیشرفت برمی دارد، فقدان بزرگان از دست رفته را که هر کدام از آن ها کلید و گشاینده قفل های محکم و بازکننده درهای بسته بودند را بیشتر و بیشتر احساس می کنیم.

اوایل انقلاب دشمنان این انقلاب پویا هر فردی را که به یکی از مهره های اصلی نظام جمهوری اسلامی تبدیل می شد، فعالیت هایش را با ترور متوقف می کردند.

وقتی که انقلاب اسلامی ما به مطهری ها، مفتح ها، بهشتی ها مدنی ها، هاشمی نژادها، دستغیب ها، رجایی ها و باهنرها نیاز داشت، درست در همان زمان این عزیزان دلسوز و مشکل گشای انقلاب هدف ترور ناجوانمردانه ایادی استکبار جهانی قرار گرفتند.

شاید بتوان گفت حذف شخصیت های مدیر و متفکر انقلاب اسلامی یکی از عمده ترین اهداف دشمن انقلاب اسلامی بود؛ اما آیا دشمن توانست به اهداف پلید خود دست یابد؟ آیا توانست در مقابل پیشرفت این انقلاب سدی برپا کند؟ آیا توانست مسیر حرکت انقلاب را تغییر دهد؟ آیا توانست روحیه امت حزب الله را تضعیف کند؟ آیا توانست به شایعات دامن بزند؟ آیا توانست خطوط دلخواه خود را بر این کشور ترسیم کند؟ آیا توانست مقابل صدور انقلاب را بگیرد؟ به مناسبت سالروز انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی جا دارد تا فعالیت های تک تک شهدای این حادثه را بیان کنیم تا ملت شهید پرور کشورمان بدانند که چه عزیزانی را از دست داده ایم؛ اما از میان شهدای فاجعه هفتم تیر به شرح حال شهید بهشتی که سراسر افتخار و عزت است می پردازیم تا با آگاهی از زندگی این شهید بزرگوار چهره کریه دشمن انقلاب اسلامی و وابستگان آن ها نیز برای ما ملموس تر شود که چطور دست به اقدامات ناجوانمردانه زدند.

چرا دشمنان انقلاب بهشتی را شهید کردند؟ برای شناخت بیشتر شهید بهشتی مروری بر فعالیت ها و زندگی پر فراز و نشیب وی پرداختیم که در ادامه می خوانید: زندگی عملی محمد بهشتی در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در اصفهان به دنیا آمد.

وی نوه مرحوم آیت الله حاج میرمحمد صادق مدرس خاتون آبادی از مراجع و مجتهدین طراز اول و عصر خود بود.

شهید بهشتی تا پایان سال دوم دبیرستان در اصفهان به تحصیلات خود ادامه داد و از آن به بعد به دلیل علاقه شدید به علوم اسلامی وارد حوزه علمیه شد.

در سال 1325 به قم عزیمت کرد و بقیه دروس را نزد مجتهدان و فقهای بزرگی نظیر آیت الله محقق داماد حاج شیخ مرتضی حائری یزدی گذراند.

در درس خارج فقه و اصول مرحوم آیت الله بروجردی و فقیه مجاهد مرحوم آیت الله حاج سید محمدتقی خوانساری حاضر شد.

وی به همراه بزرگانی همچون آیت الله شهید مطهری و فقیه مجاهد آیت الله منتظری به درس خارج امام خمینی (ره) حاضر می شد و در زمره شاگردان برجسته و خوش فهم امام راحل بود.

در سال های 30 تا 35 فلسفه و حکمت اسلامی را نزد فیلسوف بزرگ مرحوم آیت الله علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان آموخت و ضمن تحصیلات علوم اسلامی به تحصیل در رشته علوم جدیده پرداخت و پس از اخذ دیپلم در سال 1330 دوره لیسانس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و در سال 1338 دوره دکترای این دانشکده را به پایان رساند.

شهید بهشتی برای گذراندن زندگی مجبور بود که در حین درس خواندن به کاری مشغول شود.

وی در میان همه شغل ها تدریس را انتخاب کرد و از سال 1330 در دبیرستان حکیم نظامی قم به عنوان دبیر زبان انگلیسی مشغول به کار شد و در آن موقع به طور متوسط روزی سه ساعت را صرف تدریس و بقیه را صرف تحصیل می کرد و در سال 1333 دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس کرد.

شهید بهشتی به دلیل دید وسیعی که داشت ضرورت یادگیری علوم و فنون جدیده را به همراه زبان خارجی برای فضلای حوزه حس کرده و در سال 1338 کلاس های زبان و علوم دیگر را برای روحانیان حوزه به وجود آورد.

وی در سال 1340 همراه با عده ای از مدرسان مبارز حوزه به تأسیس مدارس برنامه ریزی شده برای طلاب دست زد.

از جمله این مدارس، مدرسه حقانی را می توان نام برد که در سال 1342 تأسیس شد.

در همین سال به کمک جمعی از فضلای حوزه علمیه اقدام به تشکیل گروه تحقیقاتی پیرامون حکومت در اسلام کرد.

در اواخر سال 1342 به اجبار ساواک از قم به تهران منتقل و در سال 1343 در تهیه برنامه جدید تعلیمات دینی برای مدارس شرکت کرد.

در سال 1344 به آلمان عزیمت کرد و در طی سال های 44 تا 49 کنفرانس های متعدد اسلامی در دانشگاه ها و کلیساها و مجامع دیگر آلمان برگزار کرد.

پس از بازگشت به تهران در سال 1349 جلسه تفسیر مکتب قرآن را ایجاد کرد و به ادامه فعالیت در برنامه ریزی و تهیه کتاب های تعلیمات دینی مدارس با همکاری شهید باهنر و دکتر غفوری پرداخت.

در سال 1355 تلاش گسترده ای را در جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهید مطهری، شهید مفتح، حجت الاسلام ملکی، حجت الاسلام امامی کاشانی و جمعی دیگر از علمای مبارز آغاز کرد.

در آبان ماه 57 هسته شورای انقلاب با شرکت شهید مطهری، آیت الله موسوی اردبیلی، حجت الاسلام مهدوی کنی و شهید باهنر منعقد شد و در آذرماه همان سال شورای انقلاب به فرمان امام خمینی (ره) و رسماً توسط شهید بهشتی و علمای همراه تشکیل شد.

در سال 56 هسته روحانیت مبارز برای سراسر ایران با حضور بزرگانی همچون حضرت آیت الله خامنه ای، آیت الله مشکینی، ربانی املشی، طبسی و شهید هاشمی نژاد منعقد شد و به دنبال ایجاد این هسته بود که ضرورت اعلام تشکیلات سراسری قوت گرفت و سرانجام پس از انقلاب تحت عنوان حزب جمهوری اسلامی اعلام موجودیت کرد.

کج اندیشان کوردل برای ضربه زدن به شهید بهشتی دست به شایعه سازی و تهمت علیه وی زدند؛ اما او بزرگوارانه در مقابل این دسایس گذر کرد و با عمل خود ثابت کرد که مومن است و در مورد سخنان لغو با کرامت از آن می گذرد.

موقعیت علمی شهید بهشتی از مجتهدین انگشت شماری بود که علوم قدیمه و جدیده را به همراهی سوابق مبارزه و کارهای اجتماعی با هم در خود جمع کرده بود.

وی علاوه بر تسلط بر ادبیات فارسی، عربی، منطق، فلسفه و تفسیر با بهره گیری از درس خارج از فقه و اصول مرحوم آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره) در این دو رشته صاحب نظر شده و روحانیان او را یکی از والاترین اسلام شناسان معاصر می دانستند.

هم چنین شهید بهشتی به همراه شهید باهنر و دکتر غفوری وارد آموزش و پرورش شده و تالیف کتب تعلیمات دینی را به عهده گرفتند.

شهید بهشتی مایل نبود که نامش را در پشت کتاب بنویسند و در پاسخ این درخواست بیان کرده بود: در برنامه ریزی و تالیف آن کتاب ها نقش مستقیم داشتم منتهی مخالف بودم که اسم من در پشت آن کتاب ها باشد و راستش به خاطر این که کتاب ها با عکس شاه چاپ می شد.

طبیعت من نمی پذیرفت این را، که با عکس شاه پشت کتاب های مدرسه ای، اسم من هم چاپ شود.

مبارزات سیاسی شهید بهشتی یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی ایران بود و نقش عظیم وی در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

عظمت بهشتی و دشمنان زیاد او، فقط و فقط به دلیل این بود که مسائل سیاسی را خوب درک کرده و می فهمید.

هر بار که از بهشتی در مورد مبارزات سیاسی اش پرسیده می شد به سختی جواب می داد و با نهایت تواضع و فروتنی نمی خواست که مطرح شود و آن گاه که با اصرار زیاد ناچار می شد چنین شروع می کرد: حقیقت این است که من از رجزخوانی خوشم نمی آید.

انسان هرگاه برای خدا مبارزه کند ارزش دارد و اگر برای خدا نباشد که هیچ، من از هر نوع افتخار کردن به گذشته و حال طبعاً بدم می آید.

به همین جهت اگر مبارزه ای کرده ام برای آن کسی کرده ام که احتیاجی به گفتن ندارد.

وی در مورد شکل مبارزه خود چنین گفته است: من طرفدار مبارزه مبتنی بر برنامه ریزی هستم و مبارزه بدون برنامه ریزی را کافی نمی دانم لیاقت و کاردانی و صداقت و فداکاری های بهشتی سبب شد که در تاریخ 4 اسفند ماه 58 از سوی امام راحل به سمت ریاست دیوان عالی کشور منصوب شود.

و سرانجام در شامگاه هفتم تیرماه 1360 این مبارز و مجاهد، روحانی سیاسی و این مدیر انقلاب به همراه 72 تن از خدمتگزاران به ملت، بر اثر انفجار بمب به شهادت رسید.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - اسلامی - شهید - جمهوری اسلامی - کتاب - زندگی - پیشرفت - جمهوری - اصفهان - برنامه ریزی - کشور - ترور - محمد - آیت الله - حزب الله - تحصیلات - خانواده - انفجار - شایعات - برنامه - دستغیب - جهانی - مطهری - حادثه - مراجع - احساس - فاجعه - هاشمی - طبیعت - مدرسه

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه منشأ همه پیشرفت های جامعه است

واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

دل نوشته عاطفی «مینا علی نژاد» برای خواهرش مسیح: هنوزدر کنج آشپزخانه ام جایی هست برای یک دل سیرحرف زدن

اعلام ساعت پروازهای امروز فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

عطر افشانی 200هزار گل بوته و شاخه گل ارسالی واقفان سراسر کشور در حرم رضوی

همت مردانه یک بانو در اشتغالزایی+تصاویر

هاشمی هیچ وقت در فدراسیون نبود/ حضور در جاکارتا چهارمین تجربه من در بازی های آسیایی است

آیه های عشق دارد چادرم...

سفر خادمان رضوی به خراسان شمالی

استخدام همکار خانم جهت امور خدماتی در مهدکودک

دستگیری قاتل فراری جوان چالوسی در قزوین

اعتراف به ناتوانی اسراییل در برابر بادبادک های آتش زا فلسطینی ها

قتل فجیع شاهد 13 ساله

اتفاق بی سابقه عجیب در حوالی میدان توپخانه

پرنده ای که باعث آتش سوزی در یک مزرعه شد!

خواب خوش مار 2 متری روی سینه مرد امریکایی

استخدام شرکت آبیاران پویان آذر

یادی از عالِم عامِل

حافظ حقوق عشایر

استخدام انباردار و کارپرداز در محدوده بلوار جمهوری مشهد

استخدام وردست خیاط خانم در محدوده انقلابِ اصفهان

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا در یک کارگاه تولیدی

مشاوران تئاترنصر در راه میراث فرهنگی

استخدام نیروی شب کار آقا جهت واحد اقامتی نفیس در قم

مطالبه گری تشکل اساتید حوزه از 3 قوه برای حل مشکلات اقتصادی

امکان سفر دریایی به شارجه/ راه اندازی خط دریایی قشم-عمان

"پدر" ؛ سریالی ساختار شکنانه با موضوع خانواده/عکس

آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده های کشور

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 26 تیر 97

اسامی 90 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح کرباسیان + 17 محور استیضاح

مهمترین شاخص جامعه نبوی اهتمام همگانی برای اتحاد و الفت است

محسن اسماعیلی: اتحاد و الفت دستوری ممکن نیست

60 درصد کودکان کار و خیابان از اتباع خارجی هستند

خط بطلان بر «معامله قرن»

گرد و غبار بی تدبیری مسئولان در چشم مردم جنوب استان کرمان می رود

تذکر به صداوسیما برای پخش مستند «بی راهه»

نفاق مدعیان اصلاحات عامل قطع رابطه شان با نظام است

عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می کند

استعفای اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

کارگروه حقوق شهروندی ارشاد بوشهر فعال شد

حل معضل ریزگردها مستلزم همکاری های منطقه ای و جهانی است

جدول اوقات شرعی

سفرخادمان رضوی به خراسان شمالی

معرفی نخبه های اقتصادی دانشگاه ها برای نخستین بار

استخدام نیروی بازنشسته جهت همکاری در مشاور املاک

استخدام یک موم کار ماهر در تهران

جلسه ویژه با نمایندگان شرکتهای خارجی و فعالان اقتصادی

استخدام کارمند و پیک موتوری در کتابفروشی

روشی برای بازسازی حیوانات کمیاب

مرگ 15 معدنچی در میانمار

پوتین: کاملا روشن است تحقیقات مولر فقط مبارزه سیاسی داخلی در آمریکاست

استخدام با مدرک کارشناسی مدیریت یا بالاتر در قم

تفکیک جنسیتی شایسته سالاری!

پیام ویژه تهران برای بیروت در روز مذاکره ترامپ و پوتین بر سر آینده سوریه

چرا حبوبات در سفره ایرانی ها به خوراکی دل آزار تبدیل شده است

مرد دین و دانش و اخلاق

روزه ای که ثواب 900 سال زیارت را برایتان دارد

استخدام فروشنده در فروشگاه کاشی و سرامیک

کلیه استخدامی های همدان - 26 تیر 97

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 26 تیر 97

ارخواران و رانت خواران الفرار!/ پیشخوان

تاکید فرماندار آران و بیدگل بر رسالت خطیر روابط عمومیها و رسانه ها در جنگ اقتصادی و رسانه ای با دشمن

در طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

پروازهای فرودگاه رشت

راه اندازی اولین مراکز استانی حفظ قرآن در بسیج/ تأکید بر گفتمان سازی

فعالیت بیش از 4 هزار روحانی در شبکه تبلیغی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 26 تیر

رونق گردشگری سنگان در دستور کار دولت است

مرکز آموزش عالی اهل سنت در بوشهر ایجاد می شود

رییس دولت اصلاحات چه کرد که هم فساد کاهش یافت، هم اقتصاد رشد کرد؟

چرا جهانگیری به جای تکذیب سکوت می کند؟

کشور نیازمند توزیع عادلانه منابع آبی است

پرواز های سه شنبه 26 تیر ماه فرودگاه شیراز

برنامه پرواز های امروز فرودگاه شهید صدوقی یزد + عکس

کنگره 630 شهید ساوجبلاغی

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

مسیر رفع مشکلات با واقعیت های جامعه تطبیق داشته باشد

تاثیر سخنرانی سردار بر صهیونیستها

استخدام فروشنده برای مغازه عطر کاملیا در قم

استخدام کارگر ساده آقا آشنا به امور تاسیسات در اصفهان

استخدام خیاط و بردست جهت دوخت لباس مجلسی در قم

زعفران این ناراحتی ها را به صورت قطعی درمان می کند

استخدام پیک موتوری و تعدادی نیروی کار خانم در کافی شاپ

استخدام کارگر ماهر مبل ساز جهت کار در قم

استخدام همکار خانم آشنا به امور اداری در البرز

استخدام گروه تولیدی راد چوب

سلفی که نفرت هر بیننده ای را بر می انگیزد + عکس

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

مهمترین شاخص جامعه نبوی اهتمام همگانی برای اتحاد و الفت است

نخستین کاروان زائران حج صبح فردا راهی مدینه می شود

دولت تدبیر و افق روشن توسعه فرهنگی

کشور نیازمند توزیع عادلانه منابع آبی است

معضل اعتیاد و طلاق در استان

کدام دولت های جهان الکترونیکی شدند؟

اطلاعیه شماره 5 ، هیأت اجرایی انتخابات هیأت رییسه گروه های تخصصی ؛

شورای نگهبان با تهدید عقب نشینی نمی کند/ ابهام محرمانه ها؛ مجلس لغو محرمانگی کند/ وظایف شورای 39 ساله/ گذری بر اصل 4/ از خلاء هیئت تطبیق تا فشار این روزها!

احیای رویشگاه های باریجه در شیروان

نماهنگ "منظومه راز"

اطلاع رسانی ناقص و سفرهای حاشیه ساز- بهنام احمدی*

چرا شهید بهشتی نمی خواست نامش در کتاب دینی نوشته شود؟

چرا شهید بهشتی نمی خواست نامش در کتاب دینی نوشته شود؟