مطالب مرتبط:
دانلود آهنگ جدید مهران خسرو آبادی بنام عشق دلی تو
نانوکاغذ مرغوب از ضایعات نیشکر تولید آزمایشگاهی شد
استخدام نیروی کاردان و کارشناس علوم آزمایشگاهی
استخدام کارشناس ترجیحاً رشته مهندسی پزشکی یا علوم آزمایشگاهی
نویسنده منحرف 6 دختر تهرانی را تحت سلطه وقیحانه خود داشت / دختران باید رانندگان تاکسی را لمس کرده و فیلم می گرفتند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 09:552018-06-25پزشكي

دختران شین آبادی: موش آزمایشگاهی شده ایم!


آسرین یکی از دانش آموزان حادثه دیده شین آبادی می گوید: چند روز گذشته که جلسه کارگروه پزشکی مان برگزار شد، به ما گفتند؛ هیچ وقت به حالت نرمال خودتان برنمی گردید و به طور کامل خوب نمی شوید.

- این جواب است که بعد از 6 سال به ما می دهند؟ سال گذشته زمانی که دانش آموزان شین آبادی به خبرگزاری ایلنا دعوت شدند و از دغدغه های درمانشان گفتند؛ امیدشان برای درمان و اعزام به خارج از کشور بیشتر بود.

آنها تصور می کردند، روزی این انتقادها از نحوه درمان و تحمل درد و رنج هایشان نتیجه خواهد داد.

آنها دل خوش کرده بودند به وعده هایی که از تو خالی بودنش خبری نداشتند، شاید تا همین چند روز گذشته پیش از اینکه آب پاکی را روی دستانشان بریزند، امید داشتند برای درمان به خارج از کشور می روند و تا حدی به چهره اولیه خودشان باز می گردند.

شاید هرگز تصور نمی کردند، به صراحت بشنوند، دیگر مثل روز اولشان نخواهند شد.

روز سه شنبه 29 خرداد ماه جلسه کارگروه بررسی اعزام به خارج از کشور دانش آموزان شین آبادی تشکیل شد که نتیجه آن ادامه روند درمان آنها در ایران بود.

با معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، وکیل دانش آموزان شین آبادی و آسرین یکی از دانش آموزان حادثه دیده در این باره گفت وگو کردیم و نظرات آنها را جویا شدیم:برخی نواحی سوخته شده هیچ وقت به روز اولش باز نمی گرددطیب قدیمی (معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که آیا تجهیزات مورد نیاز برای درمان دانش آمزان شین آبادی در داخل کشور فراهم است؟ گفت: با توجه به این که رشته من جراحی ترمیم وسوختگی است، باید بگویم که سوختگی عوارضی را به جا می‎گذارد که نیاز به درمان دراز مدت دارد، یعنی مثل سرماخوردگی و آپاندیس نیست که با یک مرحله درمان، مشکل حل شود و از طرفی یک موضوع پیچیده و خاصی هم نیست که در کشور دیگری نیاز به درمان داشته باشد.

قدیمی با بیان اینکه اساتید مجربی برای درمان سوختگی در کشورمان داریم، توضیح داد: با توجه به اینکه در خاور میانه به خاطر شرایط منطقه سوختگی های زیادی اتفاق می افتد تجربه متخصصان سوختگی در این مناطق زیاد است.

به خصوص ایران که در دوران دفاع مقدس با سوانحی که برای مصدومین پیش آمده و در ایران مداوا شدند، متخصصانی که تجربه درمان این ها را دارند از برجستگان دنیا هستند.

پس در درجه اول عواض سوختگی زمان بر است و باید حتما یک تیم جراحی در مراحل متعدد بیمار را ارزیابی کند و بر اساس نیاز او را مورد مداخله جراحی و مداخلات غیرجراحی قرار دهد.

در کشور ما این زمینه مهیاست و تا الان مداخلات جراحی مصدومان که 12 نفر هستند، بدون وقفه انجام شده است.

او با اشاره به تشکیل یک تیم مجرب پزشکی برای جراحی دانش آموزان شین آبادی گفت: یک تیم متشکل از اساتید سوختگی، ترمیمی، جراحی و جراح پلاستیک کشور که تجربه برجسته ای دارند، در هفته گذشته تک تک این 12 نفر که دچار سوختگی شده بودند را معاینه و روند درمانشان که تاکنون صورت گرفته را ارزیابی کردند.

همچنین این که نیاز به درمان آن ها از این به بعد به چه صورت خواهد بود نیز مورد بررسی قرار گرفت.

همه نیازهای درمانی دانش آموزان در داخل کشور امکان پذیر است و این تیم هم از عهده کار بر می آیند، اما در یک مرحله امکان پذیر نخواهد بود.

امیدواریم تجهیزات در صورت نیاز مهیا شودمعاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت در خصوص تهیه تجهیزات مورد نیاز جراحی بیان کرد: این کار تجهیزات خیلی ویژه، خاص و پیشرفته ای نمی خواهد.

اگر در جراحی بیماران نیاز به مداخلات جراحی یا مداخلات غیرجراحی مثل لیزر باشد، در داخل ایران شدنی است.

البته با حمایتی که سازمان برنامه ریزی انجام خواهد داد، عملی می شود و وزارت بهداشت هم که تاکنون پای کار بوده و در آینده هم حتما حمایت خواهد کرد.

امیدواریم تجهیزات در صورت نیاز مهیا شود، اما بیشتر بیماران هم مداخلات جراحی ترمیمی می خواهند.

این جراحی‎ها چند مرحله دارند که پشت سر هم باید انجام شوند و در ایران شدنی است و نیاز به اعزام هیچ جای دیگر دنیا نیست.

قدیمی ادامه داد: در کنکره سوختگی که در اسفند ماه سال 96 به صورت بین‎المللی برگزار شد، چند نفر از اساتیدی که در اینجا مقالاتشان پذیرفته شده و به ایران دعوت شده بودند همه این دانش آموزان را معاینه کردند.

تیم ما نیز هفته گذشته مجددا دانش آموزان را ارزیابی کردند، ما نتیجه ارزیابی اساتید دعوت شده به ایران و تیم خودمان را مقایسه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که واقعا از لحاظ درمان های ترمیمی و جراحی با هم هیچ تفاوتی ندارند، بنابراین ادامه درمان در ایران شدنی است و امیدواریم بشود این را پیگیری کرد و درمانشان مستمر باشد.

وی درباره نقش لیزر در جراحی دانش ‎آموزان گفت: لیزر جزو مداخلاتی است که کمک به بهبود روند زخم سوختگی می‎کند، این در کشور برای همه کسانی که دچار عارضه سوختگی هستند، امکان پذیر است.

با حمایت‎های وزارت بهداشت طراحی های صورت خواهد گرفت تا درمان، نوع درمان کمکی، مقدار در نظر گرفته شده درمان و.

به دانش آموزان ارائه شود.

همچنین اینکه چند جلسه و چه چیزهایی نیاز هست، اساس علمی دارد و تیم تشکیل شده توانایی این را دارد و نیازی به امکانات ویژه‎تر و خاص‎تری نیست.

قدیمی در پاسخ به این سوال که اگر به گفته شما نیازی به تجهیزات خاصی نیست، چرا رییس تیم جراحی دانش آموزان تهیه تجهیزات برای ادامه درمان در ایران را ضروری می داند؟ گفت: این چند سال، همه کارها انجام شده است، بیماری که سوختگی اطراف چشم، فک و دهان یا گردن داشته، اگر درمان نشود مثل همه سوختگی‎های دیگر می‎تواند محدودیت های حرکتی ایجاد کند.

مثل اینکه دهان خوب باز نشود، دست خوب کار نکند یا حتی چشم خوب بسته نشود.

در کل از نظر عملکردی آن مقداری که به لحاظ جراحی امکان پذیر است برایشان انجام شده است.

وقتی دو انگشت دچار سوختگی شدید شده، کسی نمی‎تواند معجزه کند او درباره اینکه آیا در حال حاضر دانش آموزان مشکلی به لحاظ بینایی، عضلانی و حرکتی دارند؟ گفت: وقتی طی حادثه ‎ای دو بند انگشت دست دچار سوختگی شدید شده است و دیگر قابل احیا نیست آن مشکل باقی می‎ماند در این جا کسی نمی‎تواند معجزه کند.

وقتی از سه بند انگشت یکی از آن ها از بین رفته است، نمی‎توان به وسیله جراحی کاری برای آن کرد البته با طراحی پروتز امکان پذیر است که تیم باید تشخیص دهد.

در کل آن مقداری که به طور کامل سوخته قابل احیا نیست اما برای آن مقدار دیگر اگر مداخلات به درستی انجام نشود می‎تواند اختلالات حرکتی ایجاد کند.

درمان بر اساس تجارب علمی مورد نیاز و تا جایی که امکانپذیر بوده انجام شده است.

به هر حال تصمیم بر آن شد که به موقع و حسب نیاز بیماران معاینه و ویزیت شوند تا به الان هم هر وقت که دانش آموزان به بیمارستان حضرت فاطمه مراجعه کردند، خدمت رسانی شده است و قطعا همه تلاش می کنند که بهتر از این هم باشد.

ضمن اینکه نماینده سازمان برنامه هم در آن جلسه بود و قول داد که تعامل و پیگیری کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا همه روند درمان وجراحی ها در بیمارستان حضرت فاطمه صورت می گیرد یا بیمارستان دیگر هم کمک می کند؟ گفت: بیمارستان دیگر هم می شود، اما در بیمارستان حضرت فاطمه قابل انجام است، چون آن اساتیدی که در تیم حضور دارند همه اساتید این بیمارستان هستند و هر کدامشان حداقل بیش از سی سال تجربه مداوای بیماران مصدوم و حادثه دیده به خصوص سوختگی را دارند.

قدیمی ادامه داد: همه این اساتید دانش آموزان را مورد معاینه قرار می‎دهند و آن نیازهای جراحی و ترمیمی‎شان را انجام می‎دهند و اگر غیر از جراحی هم کاری نیاز باشد وزارت بهداشت دریغ نخواهد کرد، مثل لیزر و پروتز انگشت این کارها امکان پذیر است و برایشان انجام خواهد شد، اما برخی نواحی سوخته شده به خاطر عوارض ایجاد شده، هیچ وقت به روز اولش باز نمی گردد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تمایل دانش آموزان شین آبادی برای ادامه درمان در خارج از کشور آیا هیچ امکانی نبود تا آنها به کشور دیگری اعزام شوند تا روند درمانشان سریع‎تر انجام شود؟گفت: من و شما هم خواسته‎های زیادی داریم، اما اگر داخل کشور امکان پذیر باشد، باید در داخل انجام شود.

وزیر آموزش و پرورش هم نظرش این است اگر در کشور امکان پذیر نباشد؛ از امکانات دیگر باید استفاده کرد، ولی تیمی که در نظر گرفته‎ایم یک تیم علمی با حضور اساتید این رشته است.

من در آن جلسه به عنوان نماینده وزارتخانه و هم به عنوان جراح ترمیمی شرکت کردم، اما اساتیدی که در آن جا حضور داشتند سال های سال است که تجربه دارند و طراحی درمان دانش‎آموزان را پیش بینی کردند و امیدوارم در کشور امکان پذیر باشد.

معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: امیدواریم در کشورمان فرهنگ استفاده از منابع انرژی به حدی برسد، که مصدومان سوختگی در کشور به حداقل برسند.

این فرهنگ‎سازی تا حدی صورت گرفته است، ولی هنوز با نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم و باید در همه نقاط کشور به مردم آموزش هایی در ارتباط با منابع انرژی داده شود تا قربانیان سوختگی به حداقل برسند.

امیدواریم نهادهای فرهنگی و اجتماعی کمک کنند و از این طریق به کمک جراحان ترمیم سوختگی بیایند تا هر روز آمار سوختگی در کشور کاهش یابد.

عدم پایبندی دولت به تعهداتش در قبال اعزام دانش آموزان شین آبادی به خارج کشوراحمدی نیاز (وکیل دانش آموزان شین آبادی) در واکنش به تصمیم نهایی کمیسیون مبنی بر ادامه درمان دانش آموزان شین آبادی و همچنین اظهارات معاون اجرایی معاونت وزارت بهداشت در خصوص اینکه همه تجهیزات برای عمل دانش آموزان در ایران مهیا است به خبرنگار ایلنا گفت: برای درمان یک سری تجهیزات لازم است که باید تهیه شود تا بچه ها درمان شوند، اما تجهیزاتی موجود نیست.

متاسفانه چند عامل موجب پایمال شدن حقوق دختران شین آباد شده است که مهمترین آن خلف وعده های مسئولان، بوروکراسی اداری و عدم پایبندی مسئولان به تعهداتی است که در این زمینه داده‎اند.

وی ادامه داد: زمانی که وزیر بهداشت قبل از نوروز با ما جلسه داشت اعلام کرد که کودکان برای درمان باید به خارج از کشور بروند.

یکی از پزشکان بچه ها هم در حضور والدین آنها به خود اینجاب گفت، من چون مقام وزارتخانه هستم، نمی توانم این را اعلام کنم اما این بچه ها لاجرم بایستی برای درمان به خارج از کشور اعزام شوند.

من هم آن روز در کمیسیون حضور پیدا کردم و بحث میان بنده و اعضای کمیسیون ایجاد شد، چرا که برخی از اعضای کمیسیون می گفتند، هزینه ای که در خارج از کشور برای بچه ها صرف می شود، در همین جا صرف شود.

فاقد تجهیزات کافی و لازم برای درمان بچه ها هستیماحمدی نیاز اضافه کرد: به گفته برخی مسئولان، ایران فاقد تجهیزات کافی و لازم در این زمینه است و توان درمان بچه ها وجود ندارد.

مسئولان کمیسیون و پزشکان حاضر در جلسه به خود بنده به عنوان وکیل بچه ها اعلام کردند که امکان دارد تا 15 سال دیگر روند درمان پیش برود و این یعنی مصیبت و تداوم درد و رنج برای آنها.

لذا ما به جای اینکه بیاییم تجارب دولت های توسعه یافته مثل آمریکا و آلمان را در حوزه درمان این بچه ها داشته باشیم و برای کمک به روند و تسریع درمان آن ها را به خارج اعزام کنیم، مانع اعزامشان می شویم.

او در خصوص وعده وزیر بهداشت برای اعزام دانش آموزان شین آباد به خارج از کشور توضیح داد: وزیر بهداشت قبل از نوروز اعلام کرد؛ اگر دولت پول نداشت، من خودم با هزینه شخصی ام بچه ها را به خارج اعزام می کنم.

آقای قدیمی گفته اند، تجهیزات برای درمان بچه ها داریم در صورتی که فاقد این تجهیزات هستند، حتی رییس تیم جراحی دانش آموزان دکتر فاطمی هم به صراحت اعلام کرده بودند؛ ما فاقد این تجهیزات هستیم.

در حال حاضر اگر بخواهند این تجهیزات را خریداری کنند، به نظر می آید؛ به خاطر تحریم ها امکان انتقال به داخل کشور سخت باشد.

دود تمام این بوروکراسی اداری و خلف وعده ها و عدم پایبندی به ادعاها در چشم بچه ها می رود.

وکیل دانش آموزان شین آبادی ادامه داد: دخترهایی که الان اوج بلوغ، شادی و خنده شان است، دنبال درمان هستند.

من به عنوان وکیل این کودکان به شدت معترض تصمیم کمیسیون هستم، ما اعتراض داریم و این را نقض تعهدات می دانیم و تصمیم کمیسیون خلاف واقع محسوب می شود.

وضعیت دانش آموزان شین آبادی مایه شرمساری استوی ادامه داد: این تصمیم حاصل بوروکراسی اداری، عدم تعهد به وعده ها، عدم مسئولیت پذیری است.

دانش آموزان موش آزمایشگاهی نیستند و باید مسئولان اجازه دهند ما از تجارب کشورهای دیگر بهره مند باشیم.

وضعیت بچه های شین آباد مایه شرمساری است.

هنوز نتیجه جلسه کارگروه، رسانه ای نشده بود که هفته گذشته دانش آموزان شین آباد در یک دیدار اتفاقی و کوتاه در باشگاه فرهنگیان با ناراحتی به خبرنگار ایلنا گفتند: فعلا هیچ نتیجه ای از جلسه را به ما اعلام نکرده اند و بعید می دانیم که ما را به خارج از کشور بفرستند.

در آن زمان دانش آموزان از این که به طور قطع قرار نیست به خارج از کشور بروند، هیچ اطلاعی نداشتند و ته مانده ای از امید در وجوشان بود، اما حالا بعد از شنیدن خبر قطعی عدم اعزام آن ها به خارج از کشور به شدت ناراحت شده اند.

دانش آموزی که گردنش به علت عفونت حاصل از جراحی ها پانسمان شده بود، گفت: زخم ها کماکان دچار عفونت می شوند و مشکلاتمان هنوز مرتفع نشده است، اما هنوز نمی‎دانیم نتیجه جلسه چیست و امیدواریم بتوانیم برای ادامه درمان به خارج از کشور برویم، خودمان دوست داریم برای درمان به آنجا برویم.

از روند درمان راضی نیستمآسرین (یکی از دانش آموزان حادثه دیده شین آبادی) در خصوص نتایج تصمیمات نهایی برای درمان آنها گفت: ما حدود 6 سال است که در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) عمل می شویم، ولی هیچ تغییر آنچنانی ای نکرده ایم.

دلیلش هم این است که گرچه پزشکانمان خوب هستند، ولی امکانات ندارند.

همچنین بیمارستانمان دولتی است و دستیاران ما را عمل می کنند.

به طور کلی امکانات خوبی وجود ندارد و ما از درمانمان راضی نیستیم.

روزی که جلسه کارگروه برگزار شد به ما گفتند هیچ وقت به حالت نرمال خودتان برنمی گردید و به طور کامل خوب نمی شوید.

این جواب است که بعد از 6 سال به ما می دهند؟آسرین گفت: هیچ امکاناتی ندارند، به طور مثال برای ما تی شو آورده اند که بعد از دو ماه کلا عفونی می شود و پوست را کاملا پاره می کند.

ما اگر امکانات داشتیم الان وضعیت ما این نبود.

دانش آموز شین آبادی با انتقاد از خلف وعده وزیر بهداشت گفت: یکی دو سال گذشته وزیر بهداشت و همه به ما قول دادند که برای ما تجهیزات بیاورند، ما هم به حرف آن ها احترام گذاشتیم و صبر کردیم تا آن‎ها امکانات را فراهم کنند و شاید در کشور خودمان درمان شویم، ولی هیچ امکاناتی نیاوردند.

وقتی به دیدن وزیر بهداشت رفتیم او قول داد، ما را به خارج از کشور می برد ولی اینطور نشد و مسوولان به هیچ کدام از قول هایشان عمل نکردند.

360 مرتبه عمل شدیم، ولی هیچ نتیجه خاصی نگرفتیمآسرین با خطاب قرار دادن قائم مقام معاون اجرایی معاونت وزارت بهداشت گفت: اگر دختر دکتر قدیمی مثل ما هم بود، آیا او راضی می شد در ایران با این تجهیزات عمل شود.

ما اصلا از امکانات، روند درمان و بیمارستان راضی نیستیم.

روی هم رفته 360 مرتبه عمل شده ایم، ولی هیچ نتیجه خاصی نگرفته ایم.

مثل موش آزمایشگاهی شده ایم.

او افزود: پدر و مادرم فقط خوب شدن مرا می خواهند و برایشان فرقی ندارد که در ایران باشد یا در خارج از کشور.

هیچ کس نمی تواند ما را درک کند، ما 6 سال است که در عذاب هستیم.

6 سال است؛ از همه چیز محرومیم و نمی توانیم خوب وارد جامعه شویم و به چیزهایی که علاقه داریم برسیم.

مثلا به ورزش هایی که علاقه داریم به خاطر دست هایمان نمی توانیم بازی کنیم.

آسرین با اعلام پیغام خود به وزیر بهداشت و مسئولان امر گفت: پیغام من به وزیر بهداشت و آقای قدیمی این است که روند درمان ما بهتر پیش برود و ما را به خارج از کشور بفرستند.

نمی دانم چرا نمی فرستند دوست دارم دلیل اصلی آن را بدانم که چرا این کار را نمی کنند، حتما می خواهم این بار این سوال را از آنها بپرسم که چرا ما را به خارج نمی فرستند؟
کلید واژه ها: درمان - دانش آموزان - کشور - معاون اجرایی - جراحی - معاون - ایران - برگزار - سرماخوردگی - وزارت - قدیمی - حادثه - اعزام - دفاع مقدس - امید - خبرگزاری - خبرنگار - منطقه - شرایط - خرداد - میانه - مناطق - پزشکی - بیمار - ترمیم - شنبه - وکیل - مقدس - رشته - وعده

آخرین اخبار سرویس:
پاک سازی کیسه صفرا با شربت تابستانی!

ساده ترین راه برای شناسایی یک فرد دروغگو

توضیح پزشک پرسپولیس درباره آخرین وضعیت خلیل زاده

نسخه های گیاهی برای کاهش فشار خون

این 10 گیاه شفابخش را امتحان کنید

علت درد و سوزش معده چیست؟

سیب زمینی هایی که باعث مرگ می شود!

دارو فشار خون«والزارتان» این 8 شرکت دارویی ممنوع شد

مهلت داوطلبان ارشد پزشکی برای استفاده از سهمیه ایثارگران

علت ضخیم شدن دیواره رحم و راههای پیشگیری و درمان آن

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه

آخرین خبر از وضعیت سلامت محمدرضا شجریان

تولید داروی درمان پارکینسون با استفاده از آنزیم

علت ضخیم شدن دیواره رحم و راههای پیشگیری و درمان آن

اکسیر جوانی کجاست؟

راه پر پیچ و خم بچه دار شدن

حمایت از ساخت و تجهیز اتاق تمیز، گامی موثر در جهت اقتصاد دانش بنیان / هر دانشگاه چند اتاق تمیز دارد؟

پلوپز ارزش غذایی مواد خوراکی را حفظ می کند

60 درصد طلاق ها ناشی از مصرف مواد مخدر است

تبلیغ محصولات جنسی در پناه بی قانونی

زندگی بسیار عجیب این مرد سه پا

طرز تهیه پیراشکی دونات با سس شکلاتی

حقیقت: شجاع مراحل درمانی را دنبال می کند

تلخی دهان نشانه چیست؟

ماست بخورید کمر باریک بمانید

لیمو ترش در درمان بیماری ها معجزه می کند

افزایش حافظه و تمرکز کودکان با دانه های غنی شده با آهن

افزایش نظارت بر رستوران های بین راهی کوار

روزمرگی

روزگار پُر رنج "فرید"

2 نفر از هر 100 ایرانی به نارسایی قلبی مبتلا هستند

عوارض خودارضایی در زنان

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

تلخی دهان نشانه چیست؟

ویتامین های مورد نیاز برای داشتن پوستی جوان

تلخی دهان نشانه چیست؟

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ؛ داروی ضدپارکینسون به صورت آنزیمی تولید شد

نتایج رتبه بندی خدمات تغذیه ای اعلام شد

گزارش مکتوب ... قلبها دفن می شوند

350 نفر از روستاییان آستارا رایگان ویزیت شدند

رفع فوری جرم دندان در 5 دقیقه

ادعای تازه محققان درباره تاثیر مکمل های ویتامینی بر سلامت بدن

چقدر مراقب خودتان هستید؟

توضیح پزشک پرسپولیس درباره آخرین وضعیت خلیل زاده

غذاهایی که میل جنسی مردان را می کشد

دختر جوان به خاطر مارمولک بیمارش فعلا عروسی نمی کند+عکس

350 نفر از روستاییان آستارا رایگان ویزیت شدند

غذاهایی که میل جنسی مردان را می کشد

تاثیر سرکه سیب بر پوست : صورت پوست تان را با سرکه سیب جلا بدهید!

کشف یک خاصیت عجیب برای نوشابه های گازدار

تب دام های زنجان فروکش کرد

نوشیدنی های مناسب برای کاهش وزن

هجدهمین نشست منطقه 4 معاونت های غذا و داروی فطب 4 در اهواز

هشدار درباره شیوع تب کریمه

غذاهایی که نباید دوباره گرم شوند

برنزه کردن پوست، سرطان زاست

تامین داروهای بیماران مبتلا به سرطان

مسمومیت با خورشید چیست؟

زیاده روی در مصرف خوراکی های رژیمی ممنوع !

اعضای یک جوان مرگ مغزی ایذه ای به سه نفر جان بخشید

نسخه های گیاهی برای کاهش فشار خون

کاهش چربی خون و پاکسازی عروق با درمان سنتی آلمانی

خوراکی هایی برای مقابله با خستگی صبحگاهی

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

بازرسی از مجتمع های آبی مشهد آغاز شد

گزارش تصویری: داستان رنج فرید

ضیاءالدین دری در بخش آی سی یو در انتظار عمل پیوند کبد است

راه اندازی پویش نه به کیسه های پلاستیکی در نانوایی های گناوه

توصیه های طلایی برای درمان خشکی پوست

جوان ایذه ای فرشته نجات شد

بخش خون و آنکولوژی بیمارستان شهدای خلیج فارس فعال ترین بخش تشخیص سرطان

بازرسی از مجتمع های آبی مشهد آغاز شد

از خودشیفتگی تا خودکشی

ترفندهای سریع برای کاهش فشار خون

لیزر موهای زائد سرطان زا نیست

تهدید ذخایر خونی با قطع برق در خراسان رضوی

مشکلی در تأمین داروی «والزارتان» وجود ندارد

تولید داروی درمان پارکینسون با استفاده از آنزیم

پسری که به ناچار مثل سگ زندگی می کند

تصورات اشتباه درباره «حساسیت پوستی»

تهدید ذخایر خونی با قطع برق در خراسان رضوی

محافظت از حیوانات در برابر ویروس ها با آنتی بادی ابولا

دخترافغانی خودش را از خودرو پسر پرت کرد

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

سرجیو مارکیونه از مدیر عاملی فیات کرایسلر استعفا داد

چقدر مراقب خودتان هستید؟

ساده ترین راه برای شناسایی یک فرد دروغگو

21 ترفند برای نجات از شب های گرم تابستان

اولین جلسه شورای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سال 97

تولید داروی درمان پارکینسون با استفاده از آنزیم

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می پردازد؟

انتشار دفترچه سئوالات آزمون علوم آزمایشگاهی و پیش کارورزی

هشدار های قبل از سکته قلبی

این معجون به از بین بردن چربی شکم کمک می کند

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی/ تلخی دهان نشانه چیست؟/ این غذا ها را به هیچ وجه دوباره گرم نکنید

ارتباط تعداد فرزندان با ابتلای به زوال عقل در پیری

نوشابه های گازدار عامل اصلی ابتلا به سرطان

مارکیونه از مدیر عاملی فیات کرایسلر استعفا داد

این 10 گیاه شفابخش را امتحان کنید

دختران شین آبادی: موش آزمایشگاهی شده ایم!

دختران شین آبادی: موش آزمایشگاهی شده ایم!