مطالب مرتبط:
دولت پیش از خروج آمریکا از برجام به فکر اصلاح بازار ارز بود
کشورها آمریکا را در خروج از برجام همراهی نمی کنند
آمریکا در خروج از برجام تنهاست
تلاش "هند" برای دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران
آمریکا به تصور خود جنگ اقتصادی را علیه ایران شروع کرده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 02:552018-06-24سياسي

اروپا تضمین کرده ایران بتواند نفتش را بفروشد/ هدف آمریکا خروج ایران از برجام است


در موضوع پولشویی و تامین مالی تروریسم می توانیم در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کنیم و بازار نگران FATF نباشد.

- : محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز (یکشنبه) در نشستی در اتاق بازرگانی، صنایع، تعاون و کشاورزی ایران طی سخنانی به تشریح آخرین تحولات در برجام پس از خروج آمریکا پرداخت و عنوان کرد: بخش خصوصی را موتور محرکه اقتصاد خارجی کشور است.

*بخش خصوصی موتور محرکه توسعه و اقتصاد خارجی کشور وی افزود: گرچه وزارت خارجه نقش بسیار محدودی در اقتصاد خارجی کشور دارد اما در همان نقش محدود، از ابتدای مسئولیت به نقش بخش خصوصی اعتقاد داشتیم و تلاش کردیم همواره از بخش خصوصی هم به عنوان مشاور و هم کمک کار و در خیلی از موارد به عنوان کارفرما استفاده کنیم و کماکان بر این اعتقاد هستیم و در آینده پرامیدی که این کشور خواهد داشت می توانیم بهتر و بیشتر با هم کار کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اظهارات فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نگرانی هایی که در این نشست توسط آنها مطرح شد، بیان کرد: نگرانی های به جای بخش خصوصی بود البته مواردی از آن مربوط به مسائل داخلی کشور بود که می توانم منتقل کننده نظرات شما به همکارانم باشم.

ظریف با بیان اینکه در مدتی که درس خواندم و کار کردم یاد گرفتم که فقط در حوزه تخصصی خود کار کنم و حتما اقتصاد حوزه تخصصی من نیست، خاطرنشان کرد: من جلوی کسانی که عمری را در این حوزه گذرانده اند نمی توانم در این حوزه ها نظر بدهم.

رییس دستگاه دیپلماسی به دو مقدمه اشاره کرد و گفت: مقدمه اول اینکه دوستانی که صحبت کردند به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی اشاره کردند و من هم به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی کاملا واقفم.

یکی از مواردی که بعضی دوستان دلواپس خیلی به من ایراد گرفتند و بارها گفتم و کماکان هم می گویم که گرچه قدرت اقتصادی برای امنیت کشور مهم است ولی قدرت، تنها قدرت نظامی نیست.

وزیر خارجه اضافه کرد: اگر در زمانی در دوران دیپلماسی قایق های توپدار تعداد قایق ها و تعداد توپ هایی که روی این قایق ها بود و برد این توپ ها قدرت یک کشور و میزان نفوذش را در روابط بین الملل تعیین می کرد، این مربوط به قرن 18 و 19 بود.

از ابتدای قرن 20 میلادی، قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی باعث پیشرفت و یا عقب ماندگی کشورها شد و به همین دلیل شما از ابتدای قرن 20 ملاحظه کردید که دیپلمات ها دیگر تنها نمایندگان بخش دولتی، سیاسی و امنیتی کشورها نبودند و یک عاملی به اسم دیپلماسی اقتصادی را به حوزه دیپلماسی وارد کردید.

وی ادامه داد: بعد از آن این حوزه قدرت حتی متنوع تر و متکثرتر از قدرت های مادی شد، چون بحث اقتصادی یک قدرت مادی است.

وارد یک حوزه معنایی شدیم، یعنی اینکه دولت ها دیگر صرفا براساس میزان برد اقتصاد و برد تانک ها و توپ ها و هواپیماها و موشک هایشان قدرتشان تعیین نمی شود، بلکه نفوذ کلامشان مطرح می شود.

*امروز هزینه بدنامی را آقای ترامپ پرداخت می کند وزیر خارجه با بیان اینکه در دوران تحریم های گذشته یک عاملی که باعث عدم کار با ایران می شد، به آن عامل بدنامی می گفتند و بیان می کردند که هزینه بدنامی با ایران باعث می شود با ایران کار نکنیم، اظهار داشت: این خودش یک هزینه بود، امروز هزینه بدنامی را آقای ترامپ پرداخت می کند.

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به بهکیش دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی که در سخنانش خطاب به ظریف گفت شما که در برجام با آمریکا مذاکره کردید که خودشان می گویند ایران سر ما را کلاه گذاشت، چرا از مذاکره با آمریکا باز هم می ترسید؟ بیان کرد: من ارادت فراوانی به آقای دکتر بهکیش دارم ولی معتقدم گرچه در کوتاه مدت هارت و پورت آمریکایی ها موثر می شود، ولی در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما تمام خواهد شد.

(این اظهارات ظریف با تشویق حاضران روبرو شد.

) ظریف با بیان اینکه همه صحبت هایی که دوستان در این نشست مطرح کردند را قبول دارم، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها مجاری تنفسی ما را شناسایی کردند، اگر به اندازه کافی شناسایی نکرده بودند با دستگیری رضا ضراب و پسر آقای صدرهاشمی اینها را شناسایی کردند و من تقریبا علیرغم اینکه تخصصم نیست ولی به خاطر اجبار این مسائل را کامل دنبال می کنم و می دانم چه اتفاقی دارد می افتد و می فهمم که دشواری که شما دارید، چیست.

وی یادآور شد: ولی آن هزینه بدنامی را امروز ما نمی دهیم، هزینه بدنامی را ترامپ می دهد و یکی از هزینه هایی بود که در آن دوران برای ما سنگین تمام شد.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به متکثر شدن منابع قدرت گفت: باید به این متکثر شدن بسیار توجه کنیم و تلاش کنیم در این تکثر ما بیشتر منابع خود را از دست ندهیم.

وی به نکته دوم اشاره کرد و افزود: پیش بینی یک مسئول و یک فعال اقتصادی، فقط پیش بینی نیست بلکه پیش بینی آن به واقعیت نزدیک است.

به این در اصطلاح روابط بین الملل پیش بینی هایی می گویند که خود به خود تحقق می یابد.

وزیر خارجه خطاب به حاضران در نشست گفت: اگر شما به عنوان سهامدار عمده یک بنگاه اقتصادی اعتقاد داشته باشید که سهام آن بنیاد در آینده نزدیکی سقوط خواهد کرد و شما هم سهامدار عمده باشید، اگر به عنوان کنشگر عقلانی بخواهید عمل کنید، باید سهامتان را بفروشید و اگر بفروشید باعث می شود عرضه بالا رفته و تقاضا هم که تغییر نکرده و بنابراین پیش بینی شما خود محقق شده است.

* آمریکا از نفتا و توافق پاریس و .

خارج شد، آیا آنها هم ایراد داشت؟ وی با بیان اینکه ما باید مواظب پیش بینی های خودمان باشیم، اظهار داشت:اگر پیش بینی کنیم برجام شکست می خورد و در موقعیتی باشیم که این پیش بینی را به عمل تبدیل کنیم، نه برجام بلکه هر چیز دیگری شکست می خورد.

هیچ دلیلی ندارد و نداشت که ما چنین پیش بینی کنیم.

وی عنوان کرد: ادعا می شود چرا آمریکا از برجام خارج شد، حتما برجام ایرادی داشته است.

آمریکا از نفتا، توافق پاریس، توافق همکاری های اقتصادی اقیانوس آرام خارج شده و مقررات بین المللی دیگری را زیر پا گذاشته، آیا این توافقات و مقررات ایراد داشته است؟ رییس دستگاه دیپلماسی پرسید: چرا ما به دست خودمان دستاورد خود را زیر سؤال می بریم، پیش بینی می کنیم، در بازار تاثیر می گذاریم و این تاثیر ما در بازار، پس فردا می شود برای برجام.

الان دو سال از برجام گذشته، دوستانی که می گفتند برجام هیچ چیزی برای کشور نداشته امروز در روزنامه هایشان می نویسند چرا این شرکت و یا آن شرکت خارج شد؟ وی ادامه داد: پیش بینی های خود محقق ساز را نداشته باشیم.

دنیا نگاه می کند وقتی یک بنده خدایی روز اولی که برجام تصویب شد می گوید کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه گذاری می کند، دنیا می گوید وقتی اینها این گونه درباره خودشان فکر می کنند پس چرا ما سرمایه گذاری کنیم؟اینها پیش بینی های خود محقق ساز است.

* خودمان ناامیدی از اقتصاد ایران را به دنیا تزریق نکنیم ظریف افزود: امروز ما نه نیاز به خیالبافی داریم بلکه نیاز به امید داریم، نیاز به این داریم که نسبت به آینده امیدوار باشیم.

اگر خودمان براساس رفتار و گفتار و عملکرد خودمان ناامیدی از اقتصاد ایران را به دنیا تزریق کنیم، نباید انتظار داشته باشیم که دنیا به اقتصاد ایران امیدوار باشد.

اعتقادمان باید این باشد که امکانات فراوانی را داریم، ما وارد یک حوزه بسیار دشواری می شویم ولی ما به دشواری عادت داریم، اینگونه نیست که دشواری برای ما ناشناخته باشد.

وی با بیان اینکه ما جنگ را با نفت بشکه ای هشت دلار در منطقه اداره کردیم، اظهار داشت: در شرایطی که نفت بشکه 75 دلار است نتوانیم وضعیت خود را کنترل کنیم، در شرایطی که اروپا می گوید من تضمین می کنم نفت شما خریده بشود، کشورهای دیگر این تضمین را می کنند.

وزیر خارجه اضافه کرد: من یقین دارم که آمریکایی ها دوران بسیار پرفشاری را دنبال می کنند، ولی در گذشته آمریکایی ها چه کار می کردند؟ آنها در گذشته در کاخ سفید نشسته بودند و پیاده نظام آمریکا در اروپا و کشورهای دیگر به جای آمریکا تحریم می کردند.

یعنی در دوران قبل از برجام، علاوه بر تحریم آمریکا، به جای اینکه اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا ایستاده باشد، اتحادیه اروپا نیز همان تحریم ها را داشت.

در بعضی موارد بانکی ما تحریم های اتحادیه اروپا بیش از تحریم های آمریکا بود.

*در روزهای بعد از مذاکرات ما و آمریکا با قطعنامه شورای امنیت بانک سپه را از تحریم درآوردیم وی توضیح داد: ما بعضی بانک هایمان را مثلا بانک سپه که در روزهای بعد از مذاکرات ما و آمریکا با قطعنامه شورای امنیت از تحریم درآوردیم، اروپایی ها نمی آمدند پای کار.

ما و آمریکا این کار را کردیم، بعضی موارد تحریمی اروپا بیشتر از آمریکا بود.

تحریم بانک صادرات برای اروپا سخت تر از آمریکا بود.

ظریف با بیان اینکه آن دوران الان تکرار نشده و به نظر من تکرار هم نخواهد شد، اظهار داشت: بعضی دوستان ما از دلواپسان، سخنرانی که من دو سه هفته بعد از برجام در شورای راهبردی روابط خارجی را یک تکه آمدنیوز بریده پخش کرده و یک تکه را دوستان دلواپس بریده پخش کردند که من گفتم هیچ وقت هیچکس نمی تواند از برجام خارج شود.

اتفاقا من شرایط امروز را آن روز کامل پیش بینی کرده بودم، گفتم اگر آمریکا کامل از برجام خارج شود دیگر بقیه دنیا همراهی نمی کنند.

*خبرگزاری رویترز روزی 50 خبر دروغ از اقتصاد ایران تولید می کند وی خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در نشست گفت: الان شما شاهدید که خیلی از بنگاه های اقتصادی پیام هایی را به شما می دهند.

اما این را هم بدانید که خبرگزاری رویترز روزی 50 خبر دروغ از اقتصاد ایران تولید می کند و در جریان باشید که یک گروه مشخصی توسط یکی از کشورهای همسایه ما حمایت مالی می شود که در دنیا همین را پخش کند که همه دارند از ایران خارج می شوند و این باعث می شود که مثل یک بهمن تشکیل شود.

وی افزود: گروهی هم در ایران منتظر نشستند که بگویند تحریم ها موفق شد البته یادشان نمی آید که پریروز می گفتند برجام هیچ چیزی نداشته است.

متاسفانه خیلی فراموشکار هستند، الان هم بازار را تحریک می کنند که همه دارند از ایران می روند و بیچاره شدیم.

وزیر خارجه خطاب به حاضران گفت: پیش بینی های شما صرفا یک عمل فکری نیست، بلکه یک اقدام عملی و تاثیرگذار است.

پیش بینی مثبت کنید می بینید.

*هدف آمریکا خروج ایران از برجام است رییس دستگاه دیپلماسی به اوضاع کنونی پرداخت و اضافه کرد: آمریکا قدرت اول اقتصادی دنیاست و برای اینکه برجام را نابود کند و ایران را مجبور کند از برجام خارج شود، کمر همت بسته است.

ظریف اضافه کرد: هدف آمریکا خروج ایران از برجام است، این هدف استراتژیک آمریکاست، البته این بدان معنا نیست که ما هیچ وقت از برجام خارج نمی شویم، اما به این معناست که ما هدف طرف مقابل را می دانیم.

آمریکا در این هدف در دنیا منزوی است.

وی گفت: اگر شرکتی پنج سال پیش می خواست در ایران کار کند باید هزینه اعتباری می پرداخت، ولی الان مجبور است به شما نامه بدهد و بگوید ببخشید من گرفتارم و نمی توانم کاری کنم.

الان هزینه اعتباری را آن کسی باید بدهد که بخواهد با آمریکا همکاری کند.

این الان عامل مهمی شده در کنار این واقعیت که آمریکایی ها می خواهند از برجام خارج شوند و می خواهند برجام را نابود کنند.

ظریف افزود: بعضی ها در ایران می گویند زمانی آمریکایی ها حاضر شدند از برجام خارج شوند که فکر کردند ایران در برجام می ماند، این طور نیست، اتفاقا تمام تلاش آمریکا این بود که می خواستند ایران خارج شود و الان کارهایی که انجام می دهند ایذایی است.

یعنی کار واقعی نمی کنند، فقط کار تبلیغاتی و روانی می کنند که ایران را وادار کنند به خارج شدن از برجام.

این بدان معنا نیست که ما به هر قیمتی از برجام خارج شویم، اما به این معناست که بفهمیم طرف مقابل چه می خواهد بکند.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما الان در مذاکرات با اروپایی ها و روسیه و چین، هند و آفریقای جنوبی داریم، همه متفق هستند که باید راهی پیدا کرد که برجام اجرا شود.

یعنی الان چهار تا کشور را بگذاریم کنار و یک رژیم غاصب یعنی آمریکا و به اضافه این سه تایی که این پایین هستند و با همه دنیا دعوا دارند و حتی همسایگان خود را نمی توانند تحمل کنند و رژیم صهیونیستی را کنار بگذاریم، یک کشور را در دنیا پیدا نمی کنید، حتی نزدیک ترین متحدان آمریکا را که بگویند ما با آمریکا همراهیم، حتی کانادا، علیرغم همه دشواری هایی که اخیرا داشتیم، مواضعی که اعلام کرده این بوده که می خواهیم برجام حفظ شود.

وی افزود: دوستانی که نگران هستند تفاوت این را با سال 90 نگاه کنند که اروپایی ها به ما 6 ماه وقت دادند، خرید نفت را قطع کردند، بانک هایشان را بستند، الان می گویند ما دنبال می کنیم که راهی را پیدا کنیم.

حتما این راه خیلی سرراستی نخواهد بود، وزیر خارجه بیان کرد: اما راهی است که می تواند برای ما آینده بهتری را در اقتصاد ما درست کند.

* کلید حل مشکل ما شرکت های کوچک و متوسط است رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه موتور محرکه اقتصاد اکثر کشورهای اروپایی شرکت های کوچک و متوسط هستند، عنوان کرد: این شرکت ها می توانند حتی جایگزین شرکت های بزرگ شوند.

من خیلی تخصص ندارم ولی شنیدم وقتی توتال می خواهد یک پروژه نفتی در ایران ایجاد کند دو کار را توتال می کند بقیه را شرکت های کوچک و متوسط می کنند.

وی با بیان اینکه شرکت های اروپایی این شرکت های خودشان را شناسایی کرده اند، افزود: کلید حل مشکل ما شرکت های کوچک و متوسط است.

وزیر خارجه پیشنهاد داد: کمیته ای در اتاق بازرگانی تشکیل شود و شرکت های کوچک و متوسط ایرانی و متناظر شرکت های اروپایی آنها را شناسایی کند.

ما در وزارت خارجه یک کاری را شروع کرده ایم، ولی ما نه علم و شناختش را نداریم و همه در اختیار شماست.

این شرکت ها را شناسایی کنید و متناظر اروپایی را خودمان شناسایی کنیم که فقط مصرف کننده نباشیم.

وی با بیان اینکه اخیرا اروپایی ها گفتند ما 5 هزار شرکت را تجهیز می کنیم با شما کار کنند، اظهار داشت: ما باید به اروپایی ها بگوییم کدام شرکت را می خواهیم حالا یک دلواپسی بگوید شرکت ورشکسته را برای کار با شما فرستاده اند.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: دنیا الان دلیل دارد به ترامپ بگوید تو نمی توانی اعمال نظر کنی چرا که برای بقیه دنیا فقط ایران نیست.

ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی آمریکا می گوید ترامپ نظم لیبرالی بین المللی را که خودمان بنا نهادیم نابود می کند.

وزیر خارجه گفت: بحث نظم بین المللی است، بحث توافق هسته ای ایران و نفتا و .

.

نیست، بحث نظم لیبرال بین المللی است که 70 سال روی آن سرمایه گذاری شده است، هیچ آدم عاقلی در غرب نمی خواهد این نظم نابود شود، ممکن است این طرف ها خیلی ها دوست داشته باشند این نظم به هم بخورد، ولی هیچ آدم عاقلی در غرب نمی خواهند یک آدمی بخواهد بیاید این کار را انجام دهد.

هر چه ترامپ نامردی نسبت به مهاجران داشته باشد و نامردمی و ضد انسانی نسبت به آنها رفتار کند آن بیسی که 32 درصد آمریکاست و به قول ما پایگاه توده ای آنجاست خوشش می آید، ولی بقیه آمریکا در یک تقابل با آن قرار دارند و مابقی دنیا در تقابل با این قرار دارند.

ظریف افزود: احتمال دارد این خودش را در انتخابات آمریکا نشان دهد.

من بعنوان کسی که پیروزی ترامپ را پیش بینی کرده بود، خیلی سفت نمی گویم دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای می برند، ولی احتمالش در مجلس نمایندگان زیاد است، چون ایشان با اصل نظمی که دنیا به آن عادت کرده، مقابله می کند.

اگر این شرایط است اروپایی ها منافع دارند در اینکه این نظم را حفظ کنند.

وی عنوان کرد: اروپا منافع راهبردی در حفظ برجام دارد، ولی اینکه چقدر حاضر باشد برای این منافع هزینه دهد، سوال دیگری است.

وزیر خارجه گفت: آنهایی که از نظر ما مانع رشد اقتصادی و توسعه کشور هستند، شرکت های خصوصی و متوسط را در اختیار ندارند، تقاضای من از بخش خصوصی این است که در این زمینه کار کنند و ما هم کمک می کنیم، می توانیم برجام را موفق کنیم و می توانیم ناموفق کنیم.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: ناموفق شدن برجام برای ما خیلی خطرناک است، گرچه اگر مجبور باشیم این کار را می کنیم، ولی این حتما انتخاب نظام نیست.

وی به بحث بانکی اشاره کرد و گفت: موانع بانکی با بحث برجام رفع شد، موانع باقیمانده بحث بانکی دو موضوع اساسی بود یکی بحث شفافیت بود یکی بحث امکانات داخلی بانک ها.

*بیخود بازار نگران FATF نباشد همچنین گفت: مشکل بانکی ما برجام نبود.

متاسفانه یک لغتی را در کشور تبدیل کرده اند به تابویی به اسم FATF که اصلا برخی ها خیال می کنند یک قرارداد است و اکثر کسانی که راجع به آن صحبت می کنند که خیلی توجه ندارند راجع به چه چیزی صحبت می کنیم، واقع این همه رگ های گردن و حجت قوی است بدون اینکه بدانیم FATF چیست، آیا FATF مبنای مذاکره است، آیا FATF یکسری چارچوب در رابطه با شفافیت است.

من نمی خواهم وارد این بحث شوم، ولی این دو مشکل بانکی ما بود.

این دو مشکل نه برجام توان حلش را داشت و نه قرار بود آنها را حل کند.

وی ادامه داد: این دو مشکل مکانیسم های حلی دیگری دارد.

معتقدم در چارچوب فرمایشات رهبری می توانیم مشکل شفافیت و مبارزه با تروریسم و پولشویی را حل کنیم و انشاءالله طرح هایی را داریم و در حال گفت وگو هستیم هم همکاران من در این زمینه کار می کنند و اینها موضوع وزارت خارجه نیست و موضوع بخش اقتصادی کشور است، ولی چون قرار ما این است که هر جایی کتکی هست میل کنیم، در این زمینه پیگیری کرده و راهش را پیدا می کنیم.

وزیر خارجه همچنین در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد: معتقدم باید در کشور یک سیاست خارجی داشته باشیم و از نظر اجرای سیاست خارجی نمی شود در کشور دو سیاست خارجی داشت.

همانطور که در قانون اساسی هم آمده که خطوط کلی سیاست خارجی کشور توسط رهبر انقلاب تعیین می شود و ما همانطور که در برجام در قالب فرمایشات ایشان پیش رفتیم، در موضوع پولشویی و تامین مالی تروریسم می توانیم در چارچوب فرمایشات ایشان عمل کنیم ولذا بیخود بازار نگران FATF نباشد.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: به امید خدا از این مرحله عبور می کنیم، اگر همه همکاری کنند، دوستان ما دوباره نیایند بحث های انحرافی و احساسی مطرح کرده و تهییج افکار عمومی کنند.

اگر ما می خواهیم راجع به عزت کشور صحبت کنیم می توانیم امروز راجع به این عزت صحبت کنیم که ایران دنیا پشتش است و ترامپ در دنیا منزوی است.

وی خاطرنشان کرد: گفتمان نیاز به یک فریم و تصویر و قاب دارد.

امارات می خواهد بگوید ایران به یمن سلاح می دهد چند تا عکس را ساخته دو تا از این عکس ها یکی مشعل شوفاژ کاوه است، یکی دیگر هم ترموستات شوفاژ است.

مثل آن روزی که آمریکایی ها قطعات موشکی ما را نشان دادند روی یکی از قطعات موشکی علامت سازمان استاندارد بود، یعنی ما موشک هایمان را می بریم سازمان استاندارد که روی آن مهر بزند.

تصویرسازی مهم است.

مبانی عزتمندی ما را خودمان تعریف می کنیم نه دیگران.

البته دنیا معتقد است ما خیلی عزتمند هستیم، چرا خودمان به غلط مبانی غلط عزتمندی تعریف کنیم.

وزیر خارجه افزود: انسجام ملی امروز از نان شب، آب و هوا برایمان مهمتر است.

وی گفت: موضوع بانکی از طریق بانک های یورویی و .

قابل حل است.

الان میزان خرید و فروش ما از چین یکی است.

میزانی که به چین صادرات و واردات داریم، یکی است پارسال فکر کنم 20 الی 30 میلیون دلار تفاوت دارد.

همه چیز را سیاه و سفید نبینیم، برای شرایط ویژه راه های ویژه ببینیم.

ظریف خطاب به فعالان اقتصادی و اعضای اتاق های بازرگانی گفت: کارفرمای ما شما هستید و شما باید به ما بگویید چه چیزهایی می شود چه چیزهایی نمی شود.

رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مشاوره بخش خصوصی برای ما ضروری است.

شرایط کشور ویژه است و با این شرایط باید ببینم چه کار می توانیم بکنیم.

با شرکت هایی عادت کرده اید کار کنید، عادت کنید با شرکت های دیگر کار کنید.

وی افزود: شرکت های کوچک و متوسط اروپایی این آمادگی را برای کار دارند، باید راجع به راه های جدید فکر کنیم ولی راه های جدید ما غیرشفاف نیست، نیاز ندارد در بوق و کرنا کنیم، ولی نیاز هم ندارد مثل گذشته راه هایی برویم که از درون فسادهای هزاران میلیاردی و کاسبان روش جدید دربیاید.

نیاز داریم به راه های فکر شده، نوآورانه و شفاف.

وزیر خارجه به مذاکره به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: ما از این مذاکرات استقبال می کنیم.

وی به سفرهای دوجانبه ای که افرادی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی او را همراهی می کردند نیز اشاره کرد و افزود: مذاکره اصلی را بخش خصوصی انجام دهد و بعد به ما بگوید کجا دولت وارد شود.

من در طرف دولتی آمادگی فراوان می بینم در اروپا، هند، روسیه، چین، آفریقا آمادگی فراوان می بینم، دشواری وجود دارد نمی خواهم یک تصویر غیرواقع بینانه ترسیم کنیم، دشواری و سختی و مانع در مسیر راه فراوان است ولی معتقدم این موانع قابل رفع است.

معتقدم می شود این موانع را رفع کرد اگر ما همه قرارمان این باشد.

*هدف ایران است/بعضی ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی رفت آنها سرکار می آیند ظریف اضافه کرد: ما در ایران از اصولگرا، اصلاح طلب، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی، مخالف دولت همه در یک کشتی هستیم.

هدف نه نظام است، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است.

این ایران است که برای بعضی اهداف و تمایلات، مانع است.

وی خاطرنشان کرد: می خواهند ایران را نابود کنند، خیال نکنید اگر روحانی رفت، اصولگرا موفق می شود، بعضی ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی رفت آنها سرکار می آیند، ایران، این وضعیت جغرافیایی و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم، توانمندی، ذخایر، امکانات و آینده درخشان، هدف است، انشاءالله همه با هم هدف را ناکام می کنیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری مشرق نیوز ، تاریخ انتشار: 3 تیر 1397 ، کدخبر: 867964 ، www.

mashreghnews.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - دیپلماسی - کشور - اقتصادی - ایران - وزیر امور خارجه ایران - خارجه - مقام معظم رهبری - وزیر امور خارجه - کشاورزی ایران - محمدجواد ظریف - آمریکا - قایق - وزارت خارجه - امنیت - اهمیت - موتور - نظامی - وزیر خارجه - قرن 20 - هایی - وزیر - خروج - ظریف - پولشویی - دیپلمات - کشاورزی - تروریسم - پیشرفت - دلواپس

آخرین اخبار سرویس:
امیر حاتمی در بازدید از صنایع زرهی بنی هاشم دورود: تغییر نگاه وزارت دفاع در ارتقای صنایع زرهی/از کشورهای برتر دنیا در صنایع دفاعی هستیم

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با فارس اعلام کرد شماره معکوس برای نجات اردوگاه شهید باهنر/ چرا «کت معلم» را فروختند!

معاون وزیر ارشاد: تاکنون پای ما به مدارس باز نشده است

الگوگرفتن از بزرگان دینی ربطی به زمان و مکان ندارد/ روایات امیدوارکننده و هشداردهنده در مورد قم

خوراکی هایی برای مقابله با خستگی صبحگاهی

رییس سازمان میراث فرهنگی به لرستان سفر می کند

استحکام اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در سایه شورای نگهبان

باقر زاده: تفحص پیکر چهارهزار شهید در خاک عراق ادامه دارد

فتاح: حتی یک مددجوی کمیته امداد در ناآرامی های دی ماه 96 بازداشت نشد/ اغتشاشات ربطی به فقرا نداشت

فراخوان عضویت در مدرسه رسانه ویژه ترم تابستان منتشر شد

معاون وزیر راه خبر داد شناسایی شهرک های گردشگری در گلستان/ هشدار درباره تخریب فرصت های زیست محیطی در زیارت

طلسم 13 ساله راه آهن اردبیل می شکند

رونمایی از صدور و تحویل دفترچه بیمه به صورت غیرحضوری

پیگیر طرحی برای آب دام ها از چشمه هستیم/ نمونه برداری از خاک روستا برای تعیین کشت مناسب

نمایندگان باید پاسخ دهند وکیل مردم هستند یا وکیل دولت

تشرف 7000 نفر از نیروی های مسلح استان خراسان رضوی به حرم رضوی

رزمایش امنیت و آرامش در مهاباد

جداسازی ترمینال پرواز حجاج از پروازهای خارجی

ویدئو / اعزام نخستین گروه حجاج از فرودگاه امام

توصیه کوتاهی که خیر دنیا و آخرت در آن است

استخدام آشپز، کمکی ماهر و پیک جهت کار در آشپزی گل سان

استخدام دربان جهت یک رستوران در تهران

مدیران کشور برای کاهش رنج و مشکلات شهروندان چه اندازه تلاش می کنند

رونالدو برابر تیم قبلی خود بازی نمی کند

استخدام شرکت نصب نیروی ایران

مخالفت دیوان عدالت با تامین اعتبار مسکن مهر از محل بودجه مدیریت بحران

قانون جایگزین حبس شامل مجرمین خطرناک و خشن نمی شود

استخدام حسابدار نیمه وقت برای شیفت صبح در خراسان رضوی

استخدام نیروی خانم جهت تولیدی برس در قم

استخدام فروشنده خانم بصورت پاره وقت در خراسان رضوی

استخدام همکار مسلط به برنامه مکانیکال و نقشه کشی صنعتی در تهران

دکتر فرحی: تقویت باجه های بانکی از برنامه های اصلی پست بانک ایران است

استخدام تعدادی فروشنده در محدوده چهارباغ پایین اصفهان

دشمن به دنبال استحاله و نابودی انقلاب از درون کشور است

استخدام کارشناس شبکه مسلط به میکروتیک و ESX در تهران

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

استخدام راننده با ماشین مدل بالا در خراسان رضوی

بسته پیشنهادی 55 محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

وحید مرادی با چه چیزی به قتل رسید؟

چهارمین اجلاسیه استانی نماز در آق قلا برگزار می شود

تجمع دانش آموزان شین آبادی مقابل نهاد ریاست جمهوری + عکس

دولت از موضع آتش زدن برجام به سراغ التماس کردن اروپا رفت

پروتز مفصل کمیاب شد

صنعتی شدن ساختمان سازی در ایران یک ضرورت است

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با فارس اعلام کرد اردوگاه شهید باهنر حیثیت آموزش و پرورش است/ چرا کت معلم را فروختند!

فیلم/ بازار گرمی در فضای مجازی و تلاش برای بر سر زبان انداختن نام مریم فرجی

روایت فضانوردانی که با سفر به فضا شاعر و نقاش شدند!

سامانه سامد پل ارتباطی مردم و مسئولان گلستان+فیلم

راه‎حل ریشه کن کردن فساد، اصلاح فرآیندها و اجرای دولت الکترونیک است

تقلیل حج به یک مراسم عبادی؛ مصداق امروزی «صدّ عن سبیل الله»

"روحانیون" فرماندهان جبهه های جدید مقابله با استکبار

در حوزه صنایع دفاعی جزو کشورهای برتر دنیا هستیم/ آمادگی کامل نیروهای مسلح برای پاسخ دندان شکن به هر تجاوزی

تحلیلی دینی بر شعار «حمایت از کالای ایرانی»

برپایی جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم

فرهنگسرای زیارت در فرودگاه مهرآباد

بزرگداشت امامزادگان در 43 بقعه همدان برگزار می شود

عیادت نوبخت از «جمشید مشایخی» + عکس

امروز برای قدرت جمهوری اسلامی می جنگیم

گزارش تصویری : مراسم تجلیل از دست اندرکاران تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

«ترزا می» اعضای شورشی حزب را تهدید به برگزاری انتخابات زودهنگام کرد

جولان احزاب کاغذی در خراسان رضوی/ علت ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران چیست؟

بحران محیط زیست،اخلاقی است

حضور بیشتر زنان ایرانی در مجامع بین المللی تصویر غلط از کشورمان را اصلاح می کند

تاکید بر اجرای هر باشکوهتر ویژه برنامه های دهه امامت وولایت

طنین انداز شدن آوای رضوان در کشور

ابلاغ قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی

مطالبات مردمی نیازمند راهکارهای قانونی

خواننده معروف پسر دار شد +عکس

سرکرده باند قداره به دست در تله پلیس مشهد

پیمانکاران متخلف فضای سبز درخصوص آبیاری نامناسب جریمه می شوند

5 خانواده در بازار خودرو هزار میلیارد تومان پول به جیب زدند/ آزادی مطبوعات و رسانه تنها راه جلوگیری از فساد است

حذف دروس اسلامی در مدارس عربستان

بخشی از بسته پیشنهادی اروپا به ایران / چتر حمایتی اروپا شرکت های کوچک و متوسط را در برمی گیرد

نخستین گروه زائران ایرانی حج تمتع اعزام شدند

جدیرترین آزمایشگاه هوش مصنوعی فیس بوک افتتاح شد

پارلمان اسراییل اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

پدر و دختر بازیگر مشهور سینما در یک فیلم همبازی شدند

فلسطین از دادگاه لاهه خواست به جرائم رژیم صهیونیستی رسیدگی کند

هیات رییسه فراکسیون امید با روحانی دیدار می کنند

دولت از موضع آتش زدن برجام به سراغ التماس کردن اروپا رفت

نماینده ولی فقیه در سپاه: دشمن به دنبال استحاله و نابودی انقلاب از درون کشور است

استخدام کمک راننده جرثقیل در مشهد

محافظه کاری مانع از پخش «اتاق جنگ» شد

نقوی حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می شود

دانش آموزان شین آبادی مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند + تصویر

میرزایی: مسئولان اجرایی نقش موثری در مدیریت افکار عمومی جامعه دارند

تلاش دشمن برای کاهش قدرت ایران مبدل به سکویی برای قدرت انقلاب شد

عکس | احترام جالب یک زرتشتی به پرچم حرم مطهر امام رضا

اولین گروه از زائران حج تمتع، کشور را ترک کرد

«شاباش مرگ» در مجلس عروسی

فیلم/ اثبات حمایت آمریکا از داعش توسط سپاه پاسداران

«دوستعلی» معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره) شد

بادامچیان: حکم اعدام انقلابی حسنعلی منصور را مرحوم خاموشی از آیت الله میلانی گرفت

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز وارد لرستان می شود

مطالبات مردمی نیازمند راهکارهای قانونی

ثبت ملی درخت گردوی 400ساله روستای قوهک فریدن

دیدار رییس جمهوری با خانواده شهیدان یاسری

"روحانیون" پرچمداران بصیرت و فرماندهان جبهه های جدید مقابله با استکبار

آتش سوزی 100 هکتار از جنگلها و مراتع"هفت برارون"بویراحمد

جبهه استکبار با اصل انقلاب اسلامی و ملت ایران دشمنی داشته و آمریکا همچنان شیطان بزرگ است

اروپا تضمین کرده ایران بتواند نفتش را بفروشد/ هدف آمریکا خروج ایران از برجام است

اروپا تضمین کرده ایران بتواند نفتش را بفروشد/ هدف آمریکا خروج ایران از برجام است