مطالب مرتبط:
چرا یمن برای آمریکا اهمیت دارد؟/ یمن بزرگترین ذخیره نفتی جهان
چرا آمریکا با وجود ذخایر نفتی گسترده ،برای نفت جنگ می کند ؟
انتقادها از مواضع دولت آمریکا جنبه بین المللی به خود گرفته است
چرا ترامپ داوطلبانه هنجارهای سیاست بین المللی را در هم می شکند؟
اعلام وضعیت آماده باش در رقه سوریه توسط کُردهای تحت حمایت آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 4 تیر 1397 ساعت 02:412018-06-24بين الملل

چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین المللی خودساخته برخاسته است؟


چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین المللی خودساخته برخاسته است؟ - گروه بین الملل خبرگزاری فارس- مهدی پورصفا: زمانی که کشتی های مهاجران به نزدیکی شهر نیویورک اصلی ترین گلوگاه ورود اتباع خارجی از اقیانوس اطلس شمالی به خاک آمریکا می رسید، همه بر فراز عرشه کشتی به دنبال این بودند تا به عنوان اولین نفر مجمسه آزادی را به عنوان نمادی از آزادی و قدرت انسان ببینند.

اما حالا در زمانه دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا مهاجران می دانند نه خبری از سرزمین موعود است و نه آمریکا دیگر آن موجودیت قابل اطمینانی است که در داستان های خیالی غرب آمده بود.

خروج چندی پیش آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل و برخی معاهدات بین المللی همچون پیمان ترانس پاسیفیک و برجام نشان داد که بسیاری از ساختارها و ارزش هایی که آمریکا خود پس از جنگ جهانی دوم باعث و بانی پدید آمدن آن ها بوده دیگر اهمیتی برای دولت فعلی این کشور ندارد.

حالا و در میانه این آشوب، سئوال اصلی برای بسیاری از مردم جهان این است که چرا این رویکرد ماکیاولیستی در مقابل ساختار و تعهدات جهانی آمریکا این چنین در دولت دونالد ترامپ برجسته شده است؟ * تنها ترامپ مقصر است؟ بر خلاف این که بسیاری تصور می کنند، بی اعتنایی به ساختارهای بین المللی و نگاه کاسبکارانه به مفاهیمی همچون حقوق بشر محصول به قدرت رسیدن دولت ترامپ است ولی می توان ریشه های آن را از اواسط دهه 80 میلادی و با روی کار آمدن میخاییل گورباچف در سال 1985 میلادی در شوروی سابق و اعلام برنامه اصلاحات سیاسی و اقتصادی (پروستریکا) که زنگ پایان جنگ سرد را به صدا در آورد، دنبال کرد.

در واکنش به این تحولات برخی نظریه پردازان سیاسی و اجتماعی آمریکا، فضای به وجود آمده را این گونه ترسیم کردند که در حال حاضر، یک حکومت جهانی یا پدیده ای مشابه آن وجود ندارد که امنیت دولت ها را تضمین کند، بنابراین امریکا باید در راستای تأمین منافع ملی خود، از هر حربه ای استفاده کند.

بر طبق این نگاه، منافع مادی و معنوی دولت بر اخلاقیات اولویت دارد.

هانس مورگانتا، پدر رئالیسم مدرن امریکایی، در این باره این گونه استدلال می کند که رهبران سیاسی و ملی آمریکا هیچ وظیفه اخلاقی دیگری ندارند، جز اینکه به دنبال منافع ملی و تأمین قدرت باشند.

با این وجود سال ها طول کشید تا تفوق قدرت آمریکا در حوزه نظامی و اقتصادی به درجه ای از بلوغ برسد که این دیدگاه جزو سیاست های اجرایی دولت آمریکا قرار بگیرد.

مدت ها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و گذر از عصر سردرگمی راهبردی در دوران بیل کلینتون رییس جمهور دموکرات، شاهد زایش نوعی یکجانبه گرایی فزاینده مبتنی بر همین دیدگاه رئالیستی در دوران جورج بوش پسر بودیم.

در این رویکرد جدید جهان به صورت آشکار شاهد سیاسی شدن مفاهیمی همچون حقوق بشر و استفاده از اهرم های فشار ناشی از آن برای افزایش قدرت مانور سیاست های خارجی – امنیتی ایالات متحده امریکا بود.

 این پازل بخشی از تغییر بزرگی بود که تقابل قدرت های بزرگ در دنیا را از حوزه برخوردهای سخت به سمت استفاده از ابزارهای نرم همچون حقوق بشر و یا تحریم های اقتصادی سوق می داد.

 اتفاقاً در همین دوران است که آمریکا به تشکیل شورای حقوق بشر در 15 می سال 2006 رأی مثبت نمی دهد و کوچکترین تلاشی نیز برای عضویت در آن نمی کند.

در آن سال تنها جزایر مارشال، توالو و رژیم صهونیستی در حمایت از آمریکا با این کشور همراهی کردند.

مهم ترین دلیلی که آمریکایی ها برای مخالفت با تشکیل این شورا عنوان کردند، بی عدالتی کمیسیون حقوق بشر در حق رژیم صهیونیستی و محکومیت مداوم این رژیم در این کمیسیون بود.

از سوی دیگر تقاضای عضویت کشورهایی همچون کوبا و ایران که به صورت مداوم از سوی این کشور به نقض حقوق بشر متهم می شدند، در این شورا برای آمریکا غیر قابل تحمل بود.

 اما در سال 2009 و با روی کار آمدن اوباما و تلاش برای استفاده از ظرفیت های سازمانهای بین المللی، آمریکا بار دیگر به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بازگشت.

حضور مستعجل آمریکا در این شورا تا سال 2018 به طول انجامید و دولت ترامپ بار دیگر با همان انگیزه ای که دولت بوش از دادن رأی مثبت به شورای حقوق یشر خودداری کرده بود، از این شورا خارج شد.

*دلیل قیام آمریکا علیه ساختارهای خودساخته با نگاهی به شعارهای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 و عملکرد یک ساله وی می توان عملکرد دولت ترامپ را تکرار همان یکجانبه گرایی فزاینده دوران بوش منتها با رویکرد اقتصادی دانست.

پیمان هایی همچون نفتا و پیمان ترانس-پاسیفیک که در ابتدا توانستند بازارهای سایر کشورها را در برابر محصولات آمریکایی باز کنند، حالا صنایع آمریکایی را در برابر مزیت های رقابتی طرف مقابل از پا در می آورند.

در اوایل دهه 90 میلادی زمانی که بازارهای کشور مکزیک بر اساس پیمان نفتا در برابر محصولات کشاورزی آمریکا گشوده شدند، درآمد کشاورزان مکزیکی نزدیک به 50 درصد کاهش یافت.

محصولات آمریکایی با استفاده از یارانه بازار مکزیک را تصرف کردند، اما در دهه اول قرن بیست و یکم ورق برگشته است.

صنایع مکزیکی با جذب شرکت های بین المللی و کارگرانی که نزدیک به 50 درصد کارگران چینی حقوق می گیرند به رقیبی سر سخت در مقابل کارگران آمریکایی تبدیل کنند.

همین کارگران خشمگین در ایالت هایی همچون پنسلیوانیا و ویسکانسین بودند که با رأی به ترامپ وی را به قدرت رساندند.

چین نیز به عنوان یک قدرت رقیب در برابر امریکا قد برافراشته است و کسری تجاری آمریکا در مقابل کالاهای چینی نزدیک به 300 میلیارد دلار رسیده است.

بانک مرکزی چین هم اکنون نزدیک به 2 تریلیون دلار از اوراق قرضه فدرال رزرو را خریداری کرده که اهرمی تاثیرگذار برای تحت فشار قرار دادن آمریکا تبدیل شده است.

به خصوص حالا که دولت ترامپ با کاهش مالیات ها از 35 درصد به 15 درصد دچار کسری بودجه فزاینده ای شده است.

با درک همین واقعیت ها است که دولت ترامپ پیمان های تجارت آزاد را با دوستان گذشته و رقبای فعلی را بر هم می زند و نزدیک به 50 میلیارد دلار بر روی کالاهای چینی تعرفه می بندد و خودروسازان اروپایی را تهدید می کند که اجازه ورود حتی یک خودروی اروپایی را به نیویورک را نخواهد داد.

* آغاز نگاه کاسبکارانه به حقوق بشر رویکر دوگانه آمریکا در مقابل حقوق بشر بر خلاف مباحث اقتصادی که ما حصل تحولات دو دهه اخیر است، نمود بسیار بیشتری در مقابل جهانیان داشته و آمریکا با وجود متهم کردن بسیاری از کشورها به نقض حقوق بشر بسیاری از پروتکل ها و کنوانسیون های حقوق بشری را به رسمیت نشناخته و به آن ها ملحق نشده است.

از جمله این معاهدات می توان به پروتکل هایی همچون پروتکل اختیاری منع شکنجه، کنوانسیون حقوق کودکان، کنوانسیون حمایت از حقوق کارگران مهاجران و خانوادهای آنان و کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان اشاره کرد.

همچنین آمریکا به دلیل ترس از محاکمه سربازان خود به دلیل انجام جنایات جنگی از پذیرفتن اساسنامه دادگاه بین المللی کیفری تحت کنوانسیون دولت رم خودداری کرده و پیمان هایی با کشورهایی همچون کویت، پاکستان و برخی کشورهای اروپایی به منظور مصونیت سربازان خود از هرگونه پیگرد قانونی در خارج از چهارچوب دستگاه های قضایی آمریکا بسته است.

با وجود این آمریکا به عنوان یکی از چهار قدرت اصلی متفقین در جنگ جهانی دوم اصلی ترین بانی ایجاد ساختارهای مرتبط با حقوق بشر بوده است.

 در حقیقت اعلامیه حقوق بشر به عنوان اصلی ترین سند بین المللی یکی از تعهدات دو کشور آمریکا و انگلیس در منشور آتلانتیک بود که در در اوت 1941 در یک کشتی جنگی انگلیسی به نام پرینس آف ویلس و با حضور فرانکلین روزولت و وینستون چرچیل به امضا رسید.

بسیاری از موضوعاتی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر مطرح هستند، توسط رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، فرانکلین روزولت، در ژانویه 1941، یعنی هفت سال قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، در کنگره آمریکا مطرح شده بودند.

پس از تشکیل سازمان ملل در ژوئن 1945، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 10 دسامبر 1948 قطعنامه 217، یعنی اعلامیه جهانی حقوق بشر را در پاریس به تصویب رساند.

48 کشور به این قطعنامه رأی مثبت دادند و هشت کشور از جمله شوروی، اوکراین، لهستان، یوگوسلاوی، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی به آن رأی منفی دادند.

از این رو اعلامیه حقوق بشر اساساً یک محصول آمریکایی است، اما آمریکایی ها در طول جنگ سرد به بهانه مقابله با کمونیسم بیش از هر قدرت دیگری آن را زیر پا گذاشته اند.

کودتا در ایران و گواتمالا، براندازی دولت مردمی پینوشه، حملات مکرر نظامی به کوبا، حمایت از شکنجه گسترده زندانیان و موارد دیگری که اشاره به آنها نیازمند فرصتی دیگر است و در این مقال نمی گنجد.

  حتی در داخل آمریکا نیز اوضاع به گونه ای است که با روی کار آمدن دولت ترامپ کاترین لامون رییس کمیسیون حقوق مدنی آمریکا می گوید: دولت ترامپ به صورت مدام در حال تضعیف قوه قضاییه است.

زیر قضاتی را منصوب می کند که با اجرای قانون قوانین مدنی فدرال مخالفند و دولت نیز با اجرای سیاست های امنیتی به دنبال به گروگان گرفتن قانون است.

نمونه واضح چنین سیاستی تلاش برای قانونی کردن شکنجه و استفاده از شیوه هایی همچون غرق مصنوعی است که جینا هاسپل رییس جدید سیا به عنوان شکنجه گری قهار در آن توانمندی های فراوانی دارد و بسیاری از نوارهای بازجویی های وی در یک زندان مخفی در تایلند به صورت کامل منهدم شده است.

*بار سنگینی که آمریکایی ها را آزار می دهد طبیعی است در چنین شرایطی آمریکا حتی از سوی همپیمانان خود نیز در مجامع حقوق بشری محکوم شود.

قطعنامه های فراوانی که در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و سلف آن شورای حقوق بشر در مورد آمریکا و رژیم صهیونیستی به تصویب رسیده به خوبی این مطلب را نشان می دهد.

در یک مورد نیز رژیم صهیونیستی از سوی قاضی ریچاد گلدستون قاضی یهودی الاصل آفریقای جنوبی به جنایات علیه مردم غزه متهم شد که در نهایت تبانی این رژیم با تشکیلات خودگردان فلسطین بود که از مطرح شدن این گزارش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلوگیری کرد.

 دونالد ترامپ که حضور در سازمان ملل و مشارکت در برنامه های آن را باری سنگین بر دوش بوجه فدرال این کشور می داند، توانایی تحمل محکومیت آمریکا و رژیم صهیونیستی را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ندارد.

همان گونه که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هنگام اعلام خروج آمریکا از شورای حقوق بشر از موضع گیری های مداوم این شورا علیه رژیم صهیونیستی انتقاد و از این که برخی کشورها مانند چین، کوبا، ونزوئلا و جمهوری دموکراتیک کنگو، در این شورا عضویت دارند، ابراز تأسف کرد.

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر بر طبق همان تفکری صورت گرفت که ادامه حضور این کشور در پیمان های اقتصادی را بی فایده می دانست.

*دو رویی آمریکا همواره به یاد خواهد ماند آمریکا در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری از سوی کشورهای جهان در موضوعاتی همچون حقوق بشر و بهره مندی منصفانه از پیمان های تجاری غیر قابل اعتماد شناخته شده است.

این که در نهایت ترامپ همچنان این مسیر را ادامه می دهد و یا نه، بستگی به نبردهایی دارد که در عرصه دیپلماسی و همچنین مبادلات تجاری بین آمریکا و سایر کشورهای جهان جریان دارد.

اما نتیجه این بازی هر چه باشد، دنیا آمریکا را به عنوان کشوری دو رو و پیمان شکن به یاد خواهد داشت.

انتهای پیام/  http://fna.

ir/bn60s0
کلید واژه ها: آمریکا - بین المللی - ساختار - دولت - دونالد ترامپ - جهان - رییس جمهور آمریکا - حقوق بشر - جهانی - سیاسی - میخاییل گورباچف - مهاجران - اقتصادی - شورای حقوق بشر - جنگ جهانی دوم - امریکا - اقیانوس اطلس - اتباع خارجی - دولت آمریکا - آزادی - شوروی - رییس جمهور - سازمان ملل - کشتی - خبرگزاری - حقوق - اقیانوس - نیویورک - اجتماعی - اصلاحات

آخرین اخبار سرویس:
دزدیده شدن ابرها

شاه سعودی حاضر به ترک قدرت نیست

در دیدار با پوتین عنوان شد تأکید «عباس» بر قطع روابط رام الله با واشنگتن

نیروهای مردمی یمن: خارجی ها عربستان را ترک کنند

نقض حقوق بشر در بحرین، مستند سازی شود

پیام رسان گپ در عربستان فیلتر شد

انتقاد شدید از کوتاهی اعراب در خصوص مسجدالاقصی

چرخش 180 درجه ای دونالد ترامپ!

در مصاحبه با سی بی اس: ترامپ: «بایدن» را اوباما از زباله دان بیرون کشید/دوست دارم رقیب انتخاباتی ام باشد

ماجرای کارتن خواب معتادی که 3 بار ازدواج کرد !

نتانیاهو در دیدار با نخست وزیر مجارستان هم درباره ایران حرف زد

نیویورک تایمز: گزارش یک گروه حقوق بشری از نسل کشتی نظام مند روهینگیایی ها

خباثت های البغدادی

از گلایه های کارگران و دعوت مسوولین به شفافیت اطلاعات تا پیش بینی ترامپ از جنگ جهانی سوم و مهلت سه روزه ی معترضان عراق به دولت

کاخ سفید امکان بازجویی روسیه از شهروندان آمریکایی را بررسی می کند

قبایل یمنی «الحداء» به درخواست رهبر انصارالله لبیک گفتند

نمایش قرآن بیرمنگام برای شیخ الازهر در لندن

ترامپ: اوباما، معاونش را از داخل زباله دان بیرون کشید/دوست دارم رقیب انتخاباتی ام باشد

لغو درخواست استرداد رهبران کاتالونیا از سوی مادرید

بازدید العبادی از پایگاه حشد شعبی در بغداد

قبایل یمنی «الحداء» به درخواست رهبر انصارالله لبیک گفتند

حمایت اتحادیه اروپا از شرکت های ایتالیایی درایران

واکنش موگرینی به قانون «کشور یهود»

نیویورک تایمز: پمپئو و بولتون استعفا کنند

یادداشت ظریف درباره هزینه های نظامی آمریکا

ادعای صهیونیست ها در سرقت اسناد محرمانه ایران رد شد

پادشاه عربستان حاضر به ترک قدرت نیست

پارلمان اسراییل قانون کشور-ملت یهود را تصویب کرد

فیلیپین در معرض اقدامات تلافی جویانه امریکا قرار گرفت

محل نشست بعدی اعضای برجام مشخص شد

جایگزینی نفت عربستان به جای ایران در ژاپن

حماس خواستار وحدت ملت فلسطین برای مقابله با سیاست های خطرناک رژیم صهیونیستی شد

سناتور آمریکایی: دیگر از پس جنگ با ایران برنمی آییم

عماد خمیس: هدف از جنگ سوریه تخریب کشور و بی ثباتی در منطقه بود

سردرگمی سعودی ها از حمله یمنی ها به آرامکو

ضرب‎وشتم دانشجوی معترض از سوی محافظ «ماکرون»!

حمله هوایی صهیونیست ها به غزه در پاسخ به بادبادک؛ یک فلسطینی شهید شد

آتش سوزی در اورگان آمریکا ده ها نفر را مجبور به ترک خانه هایشان کرد

واشنگتن: ما ارتباط بسیار مستحکمی با دولت عراق داریم

استقرار موشک انداز «آتش خورشید» در مرزهای عراق و سوریه

واکنش رییس جمهور آلمان به سیاست های مخرب رییس جمهور امریکا

دیدار وزیر خارجه کره جنوبی با همتای انگلیسی

آمریکا با سلاح هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است

واشنگتن باید الحاق جولان به اسراییل را به رسمیت بشناسد

رییس اف بی آی: روسیه در انتخابات آمریکا مداخله کرده

بازدید العبادی از پایگاه حشد شعبی در بغداد

تعداد قربانیان بیماری وبا در یمن از 2300 تن گذشت

حمله موشکی یمنی ها به فرودگاه جیزان

اروپایی‎ها برای مذاکره با ترامپ به واشنگتن می‎روند

دولت انگلستان و مدیریت چالش برگزیت

واکنش فلسطینیان به مصوبه پارلمان اسراییل

تظاهرات مردم نیویورک ضد ترامپ

نژادپرستانه ترین قانون رژیم صهیونیستی تصویب شد

ووتل: حضور ایران در سوریه، درگیری را طولانی می کند

ژاپن می تواند 6 هزار بمب اتم بسازد!

تعلیق یکی از محافظان رییس جمهور فرانسه از خدمت

نظامیان اریتره از مرز اتیوپی عقب نشینی کردند

العرب: قانون مبارزه با تروریسم؛ اختیارات اردوغان پا بر جاست

بهت زدگی سعودی ها در پی موفقیت پهپادهای دوربُرد ارتش یمن

آمریکا به تحت فشار قرار دادن ایران ادامه خواهد داد

انتقام سنگین تحریر الشام از داعش در ادلب

واشنگتن: با مراکز اعتراضات در عراق تماس دایمی داریم

جت تجملاتی رییس جمهور روسیه +عکس

هیأتی از آمریکا برای مذاکره درباره تحریم های ایران به آنکارا می رود

نظر مقام اطلاعاتی سابق آمریکا درباره دلیل رفتارهای ترامپ در برابر پوتین

جوان انگلیسی به ارتباط با داعش متهم شد

رفتار ترامپ چالشی بزرگ برای دیپلماسی آمریکا است

رییس جمهور آلمان: به نظر می رسد آمریکا، چین و روسیه به باثبات بودن اتحادیه اروپا علاقه ای ندارند

انتقاد مادلین آلبرایت از عملکرد ترامپ در دیدار با پوتین

انصارالله، عربستان را بهت زده کرد

توطئه برای قتل ترزا می

صحبت های سفیر روسیه در ایران درباره حضور نیروهای ایرانی در سوریه

مذاکرات ترکیه و آمریکا بر سر تحریم های ایران

سایه های مقاومت بر جولان

روابط روسیه و آمریکا از «جنگ سرد» نیز بدتر شده است

اتحادیه اروپا از تصویب قانون «کشور یهود» ابراز نگرانی کرد

گزارش وزارت بهداشت فلسطین در غزه درباره کودکان

تجمع اعتراضی مردم آمریکا و تعدادی از نمایندگان پارلمان در مقابل کاخ سفید

تقشه احتمالی Forza Horizon 4 توسط کاربران به وجود آمد

ظریف: آمریکا با صادرات سلاح دنیا را بی ثابت کرده و بودجه خود را هدر داده است

بسته خبری: از لباس ملانیا تا ترامپ دیو و ملانیا دلبر می شود!/فیلم چاقوکشی به خاطر طلاق/بانوی هزار قصه ایرانی در مصر/

پاسخ متقابل اتحادیه اروپا به اعمال تعرفه گمرکی بر خودروهایش

رویترز: شرکت «سوراستال روس» صادرات فولاد به ایران را متوقف کرد

حمایت اتحادیه اروپا از شرکت های ایتالیایی در ایران

افغانستان ناامن ترین کشور برای خبرنگاران

قاضی اسپانیایی حکم بازداشت بین المللی علیه پوژدمون را رد کرد

العهد: غافلگیری شدید سعودی ها از حمله هواپیمای بدون سرنشین یمن

صدر تعلیق مذاکرات سیاسی را تا زمان پاسخ گویی به مطالبات معترضان خواستار شد

هیاتی آمریکایی برای تحریم ایران به آنکارا سفر می کند

آیا ترامپ اجازه ی بازجویی از شهروندان آمریکایی مظنون به فعالیت غیرقانونی در روسیه را به مسکو می دهد؟

پایگاه‎های استراتژیک ابوظبی و ریاض در تیررس نیروهای یمنی قرار دارند

نشست بعدی اعضای برجام در نیویورک برگزار می شود

مقتدی صدر خواستار تعلیق مذاکرات تشکیل دولت عراق شد

موضع گیری خشن حکمتیار علیه شیعیان افغانستان و ایران

انتشار فیلم درباره سیستم اقیانوس پیمای روسی "پوسیدون"

گاف ترامپ این بار درباره دیدار با ملکه انگلیس

امیدی به بهبودی اوضاع حقوقی بحرین نیست/ نقض حقوق بشر در بحرین مستند سازی شود

سفر آمریکایی ها به آنکارا، برای تحریم ایران!

در ادامه جنجال ها بر سر رفتارهای ترامپ در برابر پوتین؛ مقام اطلاعاتی سابق آمریکا: روس ها احتمالاً از ترامپ آتو دارند

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین المللی خودساخته برخاسته است؟

چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین المللی خودساخته برخاسته است؟