مطالب مرتبط:
«زنگنه» چگونه توافق مخفیانه «روس ها با سعودی ها» در اوپک را خنثی کرد؟
نمایندگان قانع نشدند/ استیضاح زنگنه پس از تعطیلات مجلس
استیضاح زنگنه پس از تعطیلات مجلس
استیضاح زنگنه به هیئت رییسه مجلس ارجاع شد
بدرقه مدافع کُشتی گیر/ تغییر رییس کمیسیون امنیت ملی پس از 14 سال/ پایان ایست و بازرسی بسیج/ همه چیز درباره انتخابات ترکیه/ ارسال گزارش استیضاح زنگنه به هیئت رییسه مجلس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 20:522018-06-24اقتصادي

طعنه سنگین زنگنه به پوتین


جلسه اوپک که تمام شد زنگنه، وزیر نفت ایران، در جمع خبرنگاران حاضر شد تا جواب بسیاری از پرسش ها را بدهد.

- تاریخ انتشار: 3 تیر 1397 ساعت 20:50 جلسه اوپک که تمام شد زنگنه، وزیر نفت ایران، در جمع خبرنگاران حاضر شد تا جواب بسیاری از پرسش ها را بدهد.

همکاری نکردن ایران و روسیه در به توافق رسیدن اوپک و غیراوپک منجر شده بود زنگنه که به عنوان عضو ناظر جلسه بود، پیش از برگزاری نشست صدو هفتادوچهارم سازمان را ترک کند.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به موضع‎گیری‎های اخیر روسیه درباره افزایش عرضه نفت، درباره این کشور چه احساسی دارید، گفت: چرا دلخور باشیم؟ باید واقعیت‎ها را درک کنیم.

نباید توقع زیادی از کسی داشته باشیم.

جمله معروف چرچیل را از یاد نبرید که وقتی از او پرسیدند چطور با روسیه که دشمن استراتژیک ما در جنگ جهانی دوم بود، متحد شدید، پاسخ داد بریتانیا دوست و دشمن دائمی ندارد، فقط منافع ملی دائمی دارد.

.

همیشه گفته‎ام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست.

ما برحسب منافعمان باید روابطمان با کشورها را تنظیم کنیم .

این سخن او زمانی حائز اهمیت می شود که الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و خالد الفالح، وزیر نفت عربستان، با یک ماشین خود را به محل برگزاری اجلاس اوپک و غیراوپک رساندند تا نزدیکی مواضع خود را نشان دهند.

هرچند نشست اوپک با خنثی کردن برنامه ریزی آمریکا برای مقصر نشان دادن ایران در برهم زدن توافق اوپک و غیراوپک همراه بود؛ در عین حال همراهی مواضع دو کشور دیگر نشان داد که جمله زنگنه در نشست اوپک، همان است که به گفته او باید در تاریخ به ثبت برسد: برخی اعضا نمی خواستند حرفی علیه آمریکا یا درباره سیاست زدایی از بازار نفت بزنند.

من این را می دانستم و یادآور شدم که این اتفاق ممکن است برای هریک از اعضا بیفتد.

می دانستم همه از این حرف استقبال نمی کنند؛ اما خواستم ثبت شود .

نکته درخور توجه آن است که همراهی عربستان به عنوان یکی از کشورهای پرچالش با ایران با مواضع کشور، هرچند پیش تر در لابی با روسیه وعده همکاری با این کشور برای افزایش تولید 1.

8 میلیون بشکه در روز را داده بود، نشان دهنده شکست خواست روسیه در این اجلاس و پایبندی اعضا به توافق بود.

علاوه بر آن کارشناسان بر این عقیده هستند که نشست دیروز اوپک و غیراوپک صرفا برای نشان دادن زنده بودن توافق 2016 است؛ زیرا پس از توافق دیروز اوپک که با اطلاع اعضای مهم غیراوپک نظیر روسیه و عمان به انجام رسید، در این اجلاس نظر مخالفی بیان نخواهد شد.

نعمتی: روس ها با ایران صادق تر باشند بهروز نعمتی، عضو هیئت رییسه مجلس که زنگنه را در این سفر همراهی کرده بود، هم به همین نکته اشاره کرد.

نعمتی با بیان اینکه سناریوی پیشنهادی روس ها احتمالا بر مبنای توافق با ترامپ، رییس جمهور آمریکا، بوده، اظهار کرد: به نظر می رسد آنها می خواستند افزایش تولید را در حد یک میلیون و 800 هزار بشکه پیشنهاد دهند تا اوپک به یک میلیون بشکه راضی شود؛ اما اوپک این را نپذیرفت و اصل موضوع هم اوپک است.

ما نمی توانیم برای اعضای خارج از اوپک تصمیم بگیریم همچنان که آنها نمی توانند برای ما تصمیم گیری کنند.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس با بیان اینکه اوپک به صیانت از تشکیلات خود پایبند است، گفت: روس ها باید با ما صادق تر باشند، اگر قرار است در موضوعات استراتژیک همکاری داشته باشیم باید در این موارد نیز هم فکری بیشتری انجام شود.

اینکه آنها با اصرار به دنبال بحث های خود باشند، ایرادی است که تیم دیپلماسی باید آن را با روس ها مطرح کند.

2 اشتباه بزرگ ترامپ حرف های زنگنه درباره دو خطای ترامپ هم حائز اهمیت بود.

به گفته وزیر نفت، ترامپ دو اشتباه دارد؛ نخستین اشتباه آنکه فکر می‎کند خیلی زود در ایران شاهد تغییر رژیم خواهد بود.

این یک اشتباه بسیار بزرگ است و اشتباه دیگر این است که فکر می کند ظرفیت مازاد تولید عمده در جهان وجود دارد.

این هم اشتباه است.

ظرفیت تولید مازاد نفت شبیه یک شوخی است وزیر نفت ادعاهایی مبنی بر اضافه کردن حدود 1,8 میلیون بشکه نفت به بازار را به شوخی تشبیه کرد و گفت: دنیا باید هوشیار باشد؛ چنین ظرفیت‎های مازادی وجود ندارد، اما سیاست مدارانی مانند آقای ترامپ نمی‎خواهند این واقعیت را باور کنند.

زنگنه البته در ادامه گفت: باور نمی کنم که ترامپ خواهان قیمت بالای نفت نباشد.

او می خواهد به مردم بگوید مخالف قیمت بالای نفت است، زیرا شنیده ام قیمت چهار دلار برای هر بشکه بنزین در آمریکا خط قرمز است.

او می خواهد بگوید این نتیجه عمل من نیست و این از عملکرد اوپک ناشی می شود، در حالی که همه رشد قیمت به دلیل رفتارهای ترامپ است.

اوپک نمی‎تواند کار بیشتری بکند.

زنگنه در پاسخ به اینکه برخی معتقدند توافق امروز اوپک ابهاماتی دارد، گفت: در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده است که عده‎ای حرف‎های عجیب و غریبی می زنند و می‎گویند یک میلیون بشکه به تولید اعضای اوپک اضافه می‎شود.

اصلا عددی گفته نشده، بلکه گفته شده است آنهایی که بیش از صد درصد به توافق قبلی متعهد بوده‎اند، پایبندی‎شان را باید به صد درصد برسانند.

زنگنه با تأکید دوباره مبنی بر اینکه هیچ عددی در این بیانیه اعلام نشده و در ماه‎های آتی این عدد مشخص می شود، تصریح کرد: قبلا توافقی داشتیم که قطعی بود و سقف تولید اوپک را اعلام کرده بود و اعضای اوپک باید در آن سقف مشخص تولید می کردند، ما هم گفتیم همان سقف رعایت شود، نمی‎توانستیم از اعضای اوپک انتظار داشته باشیم بیش از صد درصد رعایت کنند.

زنگنه با بیان اینکه آنچه در توافق اوپک اعلام شده روشن است، گفت: اگر فردی بیش از آنچه گفته‎ ایم میزان تولید اعضای اوپک را اعلام می‎کند، نظر خود را گفته است؛ اما نظر اوپک چیزی است که تصویب شده و آن را امضا کرده ایم.

اعضای اوپک نگرانی و جدیت ما را باور کردند او ادامه داد: دیروز به شوخی گفتم ما یک بیانیه عدم همکاری صادر می‎کنیم و بسیار به آن نزدیک بودیم.

فکر می‎کنم دیگر اعضای اوپک پذیرفتند که نگرانی‎های ما را در نظر بگیرند و باور داشتند که از توافق‎هایی که به شکل‎های دیگری باشد، جلوگیری می‎کنیم.

زنگنه با بیان اینکه ایران پایبندی صددرصدی اعضا را پذیرفت و موضع خود را تغییر نداد، افزود: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد.

اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می فرستند تا آنها را راضی کنند؛ اما این طور نیست.

تصمیم ما همان است که از سوی 14 کشور عضو امضا شده است.

زنگنه با بیان اینکه فکر می‎کنم عرضه واقعی جدید در بازار کمتر از 500 هزار بشکه باشد، در پاسخ به این پرسش که این 500 هزار بشکه‎ از سوی چه کشورهایی می‎تواند عرضه شود، گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و.

می توانند تولید کنند.

خارج کردن ایران از بازار آسان نیست زنگنه در ادامه تأکید کرد: دنیا باید بسیار هوشیار باشد، ظرفیت عظیم تولید مازاد وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست.

هر بشکه بر بازار تأثیر می گذارد و حتی یک میلیون بشکه، حجم کمی از نفت نیست که بازار بتواند آن را بپذیرد و از سوی دیگر، خروج ایران از بازار نفت موجب افزایش قیمت نفت می شود.

او درباره مشتریان نفتی ایران در زمان تحریم گفت: از مشتریان و شریکان خود نام نمی بریم؛ زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا نیز با آنها تماس می گیرد و از آنها برای خروج از ایران و همکاری نکردن با ما قدردانی می‎کند.

بعضی شرکت‎های بزرگ اروپایی که با آمریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمی‎خرند، مثل شل و توتال؛ اما ما همه تلاش مان را خواهیم کرد تا سقف صادرات مان را حفظ کنیم، البته نمی توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم.

مقاومت می کنیم زنگنه تأکید کرد: ما تلاش می کنیم، مقاومت می کنیم، راه های بسیاری خواهیم یافت؛ اما نمی دانم در ماه های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

وضع بازار بسیار مهم است.

واکنش بازار در این زمینه چه است؟ چه اتفاقی در بازار می افتد؟ قیمت در چه سطحی می‎ایستد؟ همه اینها مهم هستند؛ به ویژه پیش از نوامبر؛ زیرا پیش از نوامبر آنها یک انتخابات دارند.

اروپایی‎ها مایل اند برجام را حفظ کنند و شکی در اراده سیاسی آنها ندارم؛ اما در توانایی‎شان تردید دارم که باید این توانایی را نشان دهند.

او درباره دیدار با وزیر انرژی عربستان و ارزیابی خود از این دیدار نیز گفت : ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده ایم در عین اختلاف‎هایی که با یکدیگر داریم، همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است.

چارچوب همکاری اوپک و غیر اوپک باید حفظ شود وزیر انرژی روسیه در نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک اعلام کرد چارچوب همکاری اوپک و غیر اوپک باید حفظ شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، اعلام کرد: شرایط کنونی بازار بسیار مهم است؛ زیرا نه تنها باید دوباره اقدامی قاطع انجام دهیم، بلکه نیازهای بازار در مقطع کنونی را نیز باید تأمین کنیم.

به نظر من سازوکارهای کنونی عرضه و تقاضا در بازار، سبب می شوند تصمیم اخیر اوپک درست باشد و این تصمیم به توازنی که می خواهیم ببینیم، کمک می کند.


کلید واژه ها: اوپک - روسیه - ایران - زنگنه - کشور - توافق - وزیر نفت - نشان - خبرنگاران - وزیر - اجلاس - همراه - هیئت رییسه مجلس - عربستان - افزایش - آمریکا - جنگ جهانی دوم - ایران و روسیه - برنامه ریزی - تاریخ - بازار نفت - عمان - ماست - بریتانیا - برنامه - روس ها - اهمیت - ماشین - جهانی - معروف

آخرین اخبار سرویس:
معاون اقتصادی رییس جمهور خبر داد تهاتر طلب ها و بدهی های بخش خصوصی و دولت تا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان

دارپا میکروربات می سازد

باز هم دلار و سکه خبرساز شد

رییس سازمان حج و زیارت: برای تامین ارز هیچ سوبسیدی نگرفتیم

حرکت قطار شیراز به مشهد روزانه خواهد شد

قدیمی ترین کارخانه قند خاورمیانه

قیمت های عجیب میوه ها در بازار تجریش(گزارش تصویری)

نماینده ای که 40 میلیارد تومان سپرده گذاری کرد کیست؟

از سوی مدیر عامل بانک صادرات ایران عنوان شد شفاف سازی بانک صادرات ایران در مورد روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه

تسهیلات 500 هزار تومانی ویژه ساکنان مناطق محروم برای زیارت عتبات

333 چند قلو از ابتدای امسال در سیستان و بلوچستان متولد شدند

13 هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی پرداخت می شود

بررسی مشکلات چهار طرح تولیدی در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

کاهش 12 درصدی اهدای خون+فیلم

سایپا به دنبال اصلاح قیمت خودرو است

بازاریابی کشاورزی را زجر می دهد

پرداخت تسهیلات کارآفرینی تا سقف 100 میلیون تومان

تحویل یک میلیارد و 760 میلیون دلار ارز پتروشیمی به کشور

شفاف سازی بانک صادرات ایران در خصوص روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه

افزایش امیدواری برای احیای نگین آبی آذربایجان

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان تهران خبر داد برخورد با خاطیان بانکی در امور ستاد رفع موانع تولید

شاغلان جدید صنایع دستی اصفهان بیمه می شوند

شهروندان مرکزی4 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات مشارکت کردند

پرداخت حدود 40میلیارد ریال خدمات بیمه ای به نیازمندان

تحویل یک میلیارد و 760میلیون دلار ارز پتروشیمی به کشور

آبادان و خرمشهر با فقر امکانات روبه رو هستند

بررسی افزایش قیمت ها با حضور مسئولان وزارت صنعت در کمیسیون قضایی

300نفر از مخلان بازار سکه و ارز دستگیر شدند

دستگیری 300 نفر از مخلان بازار سکه و ارز

وقتی سکه بهار آزادی 38 هزاز تومان بود +عکس

دریای دو رنگ در چابهار + عکس

حق کارآفرینان را از فراریان مالیاتی می گیریم

اینفوگرافیک | راه های صرفه جویی در مصرف آب

ارز مورد نیاز حجاج بدون کمک دولت تأمین شد

اجرای طرح هادی در روستاهای خلیفان

شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه های مرزی

واگذاری تسهیلات اشتغالزایی به سایر شهرستان ها

آژیر قرمز برای آب شرب اردبیل

طعم شیرین افزایش تولید عسل به کام زنبورداران

گردشگری داخلی در فضای تحریمی یک فرصت است

اجرای طرح هادی در 10 روستای خلیفان

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

مبادله نفت ایران با کالای روسی

ضرورت بهره گیری از ظرفیت های داخلی و دیپلماسی برای توسعه

اختصاص 18 میلیارد تومان به تصفیه خانه های بجنورد و آشخانه

شهروندان مرکزی4 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات مشارکت کردند

بررسی التهابات بازار سکه و ارز در کمیسیون حقوقی

استخدام کارشناس کال سنتر، کارشناس فروش در شرکت تک نت در همدان

داروی چینی وارد نمی کنیم

ماجرای سپرده 40 میلیاردی یک نماینده در ثامن الحجج

وقتی سکه بهار آزادی 38 هزاز تومان بود +عکس

افزایش قمیت آب معدنی

امروز در بازار تهران؛ بهای سکه 124 هزار تومان افزایش یافت+ جدول

پیشرفت 95 درصدی بزرگترین طرح عمرانی شهر بوکان + گزارش

توقف کامیون حامل موتور برق قاچاق

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

نشستی پیرامون "شفاف سازی ارز دولتی"

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

راهکارهای امنیتی کدهای دستوری موبایل به بانک مرکزی ارائه شد

تسهیلات ارزی با نرخ 3.5 درصد در اختیار کشاورزان

فوت و فن نگهداری از مبل چرمی

بررسی افزایش قیمت ها با حضور مسئولان وزارت صنعت در کمیسیون قضایی

دیالیزی‎های آذربایجان شرقی، دربه‎در دنبال «کاتتر» می‎گردند

بیمه تکمیلی رانندگان به زودی

تدوین پیش نویس معافیت مدارس از قبوض آب ، برق، گاز+ فیلم

آژیر قرمز برای آب شرب اردبیل به صدا درآمد

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

افزایش امیدواری برای احیای نگین آبی آذربایجان

شاغلان جدید صنایع دستی اصفهان بیمه می شوند

معرفی هیوندای ولوستر N اسپورت جدید

S60 جدید باکیفیت ترین خودروی تاریخ ولوو!

برنامه آزمایشی استفاده از اسکوترهای برقی در سانفرانسیسکو

شایعه حذف ارز مسافرتی بهانه دست بازار داد

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

خودداری از فروش طلا به بهانه افزایش لحظه ای قیمت!

مدیرعامل بانک کشاورزی مطرح کرد تسهیلات ارزی با نرخ 3.5 درصد در اختیار کشاورزان

ارز مورد نیاز حجاج بدون کمک دولت تأمین شد

سنگ های تزیینی زمینه ساز اشتغال

باید توازنی از نیروی اجتماعی در حقوق آب شکل گیرد/توازن نباشد حاکمیت قدرت خود را با ذی نفعان به اشتراک نمی گذارد

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

معاون وزیر تعاون: رسانه ها سیاست زده شده اند

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

تمدید تغییر ساعت کاری اداره های دولتی گیلان

مسافری که ده هزار دلار پول را در پارک چوبر تالش جا گذاشت!

ایران ویترین باغبانی جهان است

یک ماه میهمان یار مهربان در قشم

گوشت گرم وارداتی در 20 نقطه اراک توزیع می شود

رییس کل بیمه مرکزی نیروی انسانی متخصص عامل توسعه صنعت بیمه است

بیش از 2 هزار میلیارد ریال در گردشگری اردبیل سرمایه گذاری شد

مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر همسان شود

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

بررسی التهابات بازار سکه و ارز در کمیسیون حقوقی

تسهیلات ارزان قیمت به بهره بردارن و کشاورزان اردبیلی تعلق می گیرد

شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در استان اردبیل تعطیل شد.

معاون وزیر تعاون: رسانه ها سیاست زده شده اند

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

مهلت ارسال مقالات به دومین همایش سواد رسانه ای تمدید شد

یک ماه میهمان یار مهربان در قشم

طعنه سنگین زنگنه به پوتین

طعنه سنگین زنگنه به پوتین