مطالب مرتبط:
شریعتمداری: منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست
شریعتمداری: منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست
شریعتمداری: منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست
منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست/واحدهای متخلف پلمپ می شوند
منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 19:222018-06-24اقتصادي

منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست


باید به مردم اطمینان دهیم که منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش کردند نهادی خلق کنند که متناسب با محدودیت هایی که نظام سلطه علیه ایران ایجاد می کند اقدامات مناسبی انجام دهد که اطلاع رسانی آن آرامش بخش باشد.

- تاریخ انتشار: 3 تیر 1397 ساعت 19:00 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: باید به مردم اطمینان دهیم که منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش کردند نهادی خلق کنند که متناسب با محدودیت هایی که نظام سلطه علیه ایران ایجاد می کند اقدامات مناسبی انجام دهد که اطلاع رسانی آن آرامش بخش باشد.

محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دولت از گذرگاهی عبور می کند، در سال 92 با شروع دولت آقای روحانی و در حالیکه هنوز اقدامات اجرایی به ثمر ننشسته بود، وجود انتظارات تورمی مثبت یعنی عدم رنج اقتصاد ایران از نظر تورمی و ایجاد یک شرایط امیدبخش باعث شد نابسامانی های اقتصادی کاهش پیدا کند و تقاضا در بازار محدود شود و بازارهای مختلف متعادل شود.

وی ادامه داد: این نشان می دهد وجود جو روانی مثبت و حرکت به سمت پیشرفت و توسعه شرایطی را در جامعه مهیا می کند و برعکس اگر از نظر درآمدهای ارزی، نحوه استفاده از آنها، امکان انتقال صحیح منابع از محل فروش نفت قرار بگیریم طبیعتا انتقال این مفهوم به جامعه تحولاتی را در جامعه به وجود می آورد.

وی افزود: ما با دولتی(آمریکا) مواجهیم که متعهد به تعهدات بین المللی نیست، عهدشکن است، پای سند رسمی که کشورش با ایران امضا کرده نمی ماند و خیلی مستقیم به همه شرکت هایی که با ایران کار می کند فشار می آورد و تلاش می کند شرایط اقتصادی ایران را به هم بزند و فکر می کند از این نمد برای او کلاهی درست می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طبیعتا دولت در این شرایط پیش از اینکه آنها بخواهند اقدامی انجام دهند، به سمت خروج از برجام بروند و فکر کنند اگر این کار را انجام دهند همه مردم ایران رو به قبله خواهند شد تصمیم گرفت تغییری در نظام ارزی به وجود بیاورد و نرخ تثبیت شده ارز را با محاسبه روش های علمی ارائه کرد و گفت همه کالاهای مورد نیاز را با این نرخ تامین می کنم.

شریعتمداری گفت: اکنون دولت ساختاری را به وجود می آورد که در برابر فشار غربی ها انعطاف پذیر است و به نیازهای واقعی مردم در اولویت جواب دهد و به نیازهای ثانویه مرحله دوم رسیدگی کند.

وی تصریح کرد: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی کشور به کالاهای اصلی مردم اختصاص یابد و ارز حاصل از نفت به آنها تعلق گیرد که این ارز مطمئن از بانک مرکزی به صورت مستقیم می آید و کسی در آن دخالت نمی کند.

وزیر صنعت گفت: گروه دوم که سایر مواد اولیه تولید هستند و 80 هزار واحد صنعتی و بخشی از واحدهای کشاورزی از آنها استفاده می کنند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس، سرب و روی به دست می آید که این شرکت ها غالبا دولتی یا حکومتی هستند.

شریعتمداری ادامه داد: این شرکت ها نیز باید ارز خود را به صورت ارز نفتی به سیستم بانکی بفروشند، در گذشته مهلت آنها 6 ماه بود که اکنون به دو ماه کاهش یافته است.

وی افزود: مجموعه منابع ارزی کشور به دو بخش تقسیم شده است و بانک مرکزی این منابع ارزی را به مواد اولیه تولید اختصاص می دهد، گروه سوم کالاهایی هستند که مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیازهای مهم مردم نیز محسوب نمی شوند ولی نیاز است که در جامعه باشند که در این زمینه نیز حدود 6 میلیارد دلار تقاضا وجود دارد که می خواهد اینها را اتصال بدهد به آن 20 درصد ارز حاصل از صادرات که جزو اقلام اصلی صادراتی نیستند تا از آن محل استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مکلف شدیم که بخشی از کالاهایی که اکنون به اندازه کافی در داخل تولید می شود یا احیانا نیاز به واردات آنها نیست واردات آنها را ممنوع کنیم، حدودا هزار و 339 کالا هستند که به مدت یک سال واردات آنها ممنوع می شود اگر ثبت سفارشی نیز شده باشد نیز آن ثبت سفارش ابطال می شود.

شریعتمداری گفت: اگر تأمین ارزی برای ثبت سفارش آنها شده باشد مانع آن نمی شویم اما اگر غیر از این مراحل تأمین ارز، ثبت سفارش شده باشد، ثبت سفارش آنها معتبر نیست.

وی اظهار داشت: مجموعه این شرایطی که در نظام ارزی کشور وجود دارد به سیاست های تجاری دیکته شده باعث می شود که به مجموعه کالاهایی با ارز 4 هزار و 200 تومان تخصیص اعتبار شده برسیم که وارد کشور می شوند، ممکن است این موضوع عملی نباشد که 5 هزار قلم کالا را زیر نظر نظام تعزیرات ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به همین دلیل گروه بندی کردیم و نیازهای اصلی مردم اگر بیشتر از قیمت تعیین شده به فروش برسند واحدهای عرضه کننده را پلمب می کنیم تا کسی نتواند از قیمت گذاری تعیین شده تخطی کند.

وی گفت: گروه دوم کالاهایی هستند که آنها نیز ارز 4200 می گیرند ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند برای آنها نیز سامانه 124.

IR طراحی شده و اطلاعیه ای صادر گردید تا کلیه کسانی که از ارز 4200 تومانی استفاده می کنند مکلف باشند کالاهایی که به کشور وارد می کنند را بر اساس اصول قیمت گذاری کالا که در سایت حمایت از مصرف کننده اعلام شده قیمت گذاری کرده و به مردم اعلام کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما به صورت رندوم به سراغ آنها می رویم و اگر شکایتی از سوی مردم نیز با سامانه های تلفنی 137 و 124 وصول شده باشد رسیدگی می کنیم تا مشمول تعزیرات شوند به این ترتیب نظارت بر بازار را شکل داده ایم.

شریعتمداری اظهار داشت: اگر غربی ها می خواهند از بازار ایران استفاده کنند باید شرایط سهلی را برای نقل و انتقال منابع ارزی ایران در نظر بگیرند؛ آنها نمی توانند وارد کارزار اقتصادی با ایران شوند ولی ایران بازار خود را در اختیار آنها قرار دهد.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که وارد مسیر کنترل شده ای می شویم که دولت با استفاده از این نهاد تأسیس شده سیاست های ارزی و تجاری را با یکدیگر هماهنگ می کند.

بخشی از ارز کشور از طریق شبکه بانکی تخصیص داده می شود که قالب ارز کشور است و اندک معاملاتی نیز وجود دارد که هنوز ساز و کاری برای آن تعیین تکلیف نشده است، وقتی 98 درصد بازار با ارز 4200 تومانی تأمین می شود آن 2 درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین کننده نخواهد بود.

وی گفت: تحریک اقتصاد تورمی و دامن زدن به آن توسط رسانه ها می تواند کنترل شود یا بالعکس رسانه ها می توانند به تشکیل آن دامن بزنند، اگر مطبوعات برای بازار 2 درصدی شأنی قائل شوند که آن 98 درصد را تحت تأثیر قرار دهند شرایط سخت تر می شود.

وی تصریح کرد: جهت گیری سیاست های مطبوعاتی و رسانه ای می تواند در جهت ایجاد التهاب در بازار به زیان مردم حرکت کند؛ همچنین جهت گیری مناسب آنها می تواند در مقابل التهاب بازار بایستد.

اگر همه ما آگاهی صحیحی نسبت به مسائل اقتصادی کشور داشته باشیم و بدانیم چه موضوعاتی می تواند محرک بازار باشد متوجه خواهیم شد که چه موضوعاتی می تواند به ایجاد اطمینان در اقتصاد کمک کند.

شریعتمداری گفت: باید به مردم اطمینان دهیم که منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش کردند تا نهادی را خلق کنند که متناسب با محدودیت هایی که نظام سلطه علیه ایران ایجاد می کند اقدامات مناسبی را انجام دهد و اطلاع رسانی این امر می تواند آرامش بخش باشد.


کلید واژه ها: وزیر صنعت، معدن و تجارت - ایران - دولت - شرایط - اطلاع رسانی - شریعتمداری - کشور - نظام - مردم - اقتصاد - جامعه - محمد شریعتمداری - اقتصادی - انتقال - هایی - اقتصاد ایران - تصمیم - رسانی - آرامش - اطلاع - بازار - بانک مرکزی - بین المللی - خبرنگاران - معدن - وزیر - فروش نفت - پیشرفت - روحانی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت ارز دولتی متوقف نمی شود

ثروتمندترین افراد تاریخ؛ از کراسوس رومی تا معمر قذافی

پیشرفت 70 درصدی آزادراه اصفهان- شیراز/ احتمال افتتاح در سال 99

اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

واگذاری 19 شرکت صندوق بازنشستگی / فروش سهام شرکت های سودده

ویژه خواری و دلالی در نظام ارزی

ورق در بازار سکه و دلار برگشت

ویدئو / پولی که دولت می دهد تا به کشور ضرر بزنیم!

آب به نخیلات آبادان رسید

نروژ و ونزوئلا، دو مسیر نفتی متفاوت

تعطیلی شهربازی سبزوار بعد از تعطیلی کنسرت ها

نخستین مجوز سه ساله کار برای سرمایه گذار خارجی در استان صادر شد

افغانستانی ها بیشترین سرمایه گذاری در خراسان رضوی را دارند

فاجعه و بحران آبی در چهارمحال و بختیاری

تغییر تیم اقتصادی، نیازی فوری

اصابت ترکش دلار به گوشت قرمز

ماجدعلم الهدی: هیچ ارتباطی با بازار سکه و ارز نداشته و ندارم

شش باور اشتباه در مورد برق

تولید پتروشیمی کاویان در سال 98 به دو میلیون تن می رسد

نقش توافقنامه اقلیمی پاریس در خاموشی های امروزه ایران

صرفه جویی بیش از 100 میلیارد تومانی تعمیر 60 بوژی قطار شهری مشهد

پیشرفت 70 درصدی آزادراه اصفهان- شیراز/ احتمال افتتاح در سال 99

ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود

گوشی گلکسی گرند پرایم پلاس 2018 به اسکنر عنبیه مجهز می شود

قاچاق بنزین رونق گرفت/ خرید و فروش کارت سوخت با قیمت 30 تا 50 هزار تومان

مافیای پتروشیمی، فولاد و سیمان را دریابید

اعضای ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کالاهای وارداتی منصوب شدند

نخستین آزمایشگاه تشخیص ژنتیک در گچساران افتتاح شد

3 میلیارد ریال کمک مردمی در کهگیلویه وبویراحمد جمع آوری شد

وزیر کار: «پول پاشی» شغل ایجاد نمی کند

151میلیارد دلار مجموع مبادلات تجاری ایران در سال 96

بوسه جالب وزیر کار بر گونه یک بیمار سندروم داون / عکس

خودروهای حمل بار شهر قم پروانه دار می شوند

بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال، سرعت عمل به خرج دهند

سیلاب در قلعه گنج کرمان 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت

حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران

استاندار تهران: باید جهادی مشکلات صنعت گران را حل کرد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26 تیر

مقاومت هوشمندانه در برابر تحریم ها را آغاز خواهیم کرد

در آشفته بازار خودرو چه می گذرد؟+فیلم

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در چین

غول 2 میلیاردی آمریکایی در تهران +عکس

واردکننده مواد اولیه پلاستیک، یک میلیون یورو ارز گرفت، کالا وارد نکرد!

جلوی ریزش 300 هزار نیروی کار در کشور گرفته شد

گیلان می تواند به قطب فولاد کشور تبدیل شود

شیوه نامه سرمایه گذاری در قم مورد بازنگری قرار گرفت

حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران

فنی و حرفه ای کارآفرینان را آموزش می دهد

ایرانی ها سال گذشته چقدر مالیات دادند؟

در سال گذشته درآمد دولت از مالیات چقدر بود؟

فنی و حرفه ای کارآفرینان را آموزش می دهد

قرارداد مشاور برای احداث قطار شهری در رشت منعقد شد

تلاش آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت خیالی واهی است

نظارت بر بازار، چالش ها و راهکارها

بخشی از اقساط وصولی مسکن مهر برای وام مسکن اولی ها استفاده می شود

حرکت لاک پشتی بیمه اجتماعی روستاییان در مازندران

شیوه نامه سرمایه گذاری در قم مورد بازنگری قرار گرفت

گیلان می تواند به قطب فولاد کشور تبدیل شود

جلوی ریزش 300 هزار نیروی کار در کشور گرفته شد

سیلاب در قلعه گنج کرمان 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت

شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید

پارسال از ریزش 300 هزار نیرو در کشور جلوگیری شد

پارسال از ریزش 300 هزار نیرو در کشور جلوگیری شد

ضرر 10 میلیارد دلاری قطع صادرات اروپا به ایران

نگاه عمیق به پورشه 911DLS سینگر؛ شاهکار 2 میلیون دلاری

اولین رندر از اس یووی کوچک مازراتی منتشر شد

اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد

دولت برای نوسازی صنایع اعتبار قابل توجهی درنظر گرفته است

تسهیل ترخیص مواد اولیه تولید

چغندرقند نباید بیش از سهمیه ابلاغی در آذربایجان غربی کشت شود

6 ترفند ارزان که دندان هایتان را مثل مروارید سفید می کند

تولید گوگرد مایع در شیراز

30 میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکا

سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در صنعت نفت ایران

متولیان آب نیز حکم قانونی بگیرند- غلامرضا مالک زاده*

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

شوک به هواداران پرسپولیس ؛ عابربانک پرسپولیس بازداشت شد!

مبادلات تجاری ایران در سال 96: 151 میلیارد دلار

کاهش قیمت نفت با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان

کشف و معدوم سازی 200 کیلوگرم گوشت از رستوران های مهریز

تاثیر بزرگ ورزش برکاهش آسیب ها و درمان کارگران

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

بهترین عملکرد کنترل آفت سن غلات در سال زراعی جاری/ سن زدگی گندم نزدیک به صفر بوده است

خبری در مورد رونالدو که تکذیب شد!

مجموع مبادلات تجاری ایران در سال1396 معادل 151 میلیارد دلار است

400 دستگاه اتوبوس شهری برای شیراز خریداری می شود

به منظور هم افزایی در معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری بررسی شد

مهاجرت اجاره نشین ها از تهران

ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود

جهانگیری: ایران حبس شدنی نیست

نامه زنگنه به رییس دوره ای اوپک

داشتن سند 5 برگی مسکن مهر برای نقل وانتقال الزامی است

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد

مشکلات ارزی و اشتغال را با تدبیر حل می کنیم

راه اندازی سامانه ارزی محصولات و خدمات فناوری

1.6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند

700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد

منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست

منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست