مطالب مرتبط:
حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی/ بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند
حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی
حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی/ بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند
حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی
استخدام انباردار در شرکت معتبر پخش سراسری دارویی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 19:212018-06-24پزشكي

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی


مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: هیچ کس به جز پزشک معالج اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد، دارو را کاهش یا افزایش دهد، اما متاسفانه بیمه ها این اقدام را انجام می دهند و در برخی مواقع تنها نصف داروی بیماران هموفیلی را تایید می کنند.

- مدیرعامل کانون هموفیلی ایران: بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: هیچ کس به جز پزشک معالج اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد، دارو را کاهش یا افزایش دهد، اما متاسفانه بیمه ها این اقدام را انجام می دهند و در برخی مواقع تنها نصف داروی بیماران هموفیلی را تایید می کنند.

احمد قویدل در گفت وگو با ایسنا، درباره برخی اظهارات مبنی بر ایجاد مشکل در دسترسی به داروهای بیماران خاص، گفت: موضوع داروهای بیماران خاص بویژه داروهای بیماران هموفیلی" دو مشکل مهم دارد؛ اولین مشکل تاخیر سازمان های بیمه گر در پرداخت مطالبات شان به داروخانه هاست.

این عقب ماندگی عملا گردش مالی داروخانه ها را دچار مشکل کرده و باعث شده که داروخانه نتواند مطالبات شرکت های پخش را پرداخت کند و این قضیه باعث می شود که انگیزه ای برای شرکت پخش نباشد.

طلب 12 میلیاردی بیمه ها به کانون هموفیلی وی با بیان اینکه در حوزه بیماران هموفیلی، بیمه سلامت تا پایان تیر ماه سال گذشته و سازمان تامین اجتماعی نیز تا آذر ماه 96 را به عنوان هزینه های دارویی بیماران پرداخت کرده اند، افزود: مجموع طلب مانده ما از سازمان های بیمه گر 12 میلیارد تومان است.

بنابراین کانون هموفیلی ایران که مجموعه ای کوچک است، 12 میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد.

همین موضوع باعث می شود که شرکت های پخش همکاری لازم را با سیستم درمانی نداشته باشند.

همراهی شرکت های پخش داروهای داخلی با بیماران خاص مدیرعامل کانون هموفیلی ایران ادامه داد: البته شرکت های پخش داروهای تولید داخل همکارترند و عملا مانعی برای ارائه داروهایشان به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات ایجاد نکرده اند.

در عین حال ما هم با این شرکت ها توافق کردیم که هر زمان که بیمه ها پول کانون را دادند، ما هم پول این شرکت ها را پرداخت می کنیم و با اعتمادسازی مشکلات مان را حل کرده ایم.

یعنی کانون هموفیلی ایران به تمام شرکت های پخش دارو اجازه می دهد که کل سیستم نرم افزاری و حساب های ما را در رابطه با پرداختی های بیمه ای بررسی کنند.

ما این اعتمادسازی را در سیستم خودمان به وجود آوردیم و هیچ شرکت پخشی نیست که مدعی شود که کانون هموفیلی پول را از بیمه ها گرفته و آن را صرف هزینه های دیگر کرده است.

احتکار یا حبس دارو؛ چرا؟ قویدل با بیان اینکه بنابراین مهم ترین موضوع در زمینه داروهای بیماران خاص تاخیر در پرداخت مطالبات از سوی بیمه هاست، گفت: آنچه که درباره احتکار دارو گفته می شود، در حوزه هموفیلی به معنای احتکار وجود ندارد.

باید توجه کرد که احتکار با هدف افزایش قیمت انجام می شود، اما موضوعی که ما با آن مواجهیم به نوعی حبس کردن دارو برای اعمال فشار نسبت به پرداخت مطالبات شرکت های دارویی است.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های علوم پزشکی سهمیه های دارویی هموفیلی ها به صورت مرتب و درست تحویل داده نمی شود، اظهار کرد: بویژه دسترسی به داروهایی که قیمت های بالاتری دارند مانند فاکتور هفت و.

مشکل تر است.

با افزایش قیمت اخیری هم که ناشی از قیمت دلار بود، برخی از این داروها قیمت شان بیشتر شده است.

بنابراین گاهی می بینیم که مثلا نیاز یک دانشگاه علوم پزشکی برای تامین این داروها 300 میلیون تومان است و پرداخت این قیمت ها برای دانشگاه ها مقدور نیست.

بر همین اساس گاهی می بینیم شرکت های پخش، داروهای بیماران خاص را ارائه نمی کنند که این موضوع به دلیل بالا بردن قیمت دارو نیست، بلکه نوعی اعمال فشار برای دریافت مطالبات معوق شان است.

بنابراین معتقدم این حبس دارو برای دریافت مطالبات از سیستم دولتی است.

البته باید بدانیم که قربانی این اعمال فشارها بیماران خواهند بود.

سیمای سلامت هموفیلی ها با هزینه کردها تطابق ندارد قویدل با تاکید بر اینکه کمبودها و مشکلات دارویی در حوزه بیماران خاص موجب صدمه به بیماران می شود، افزود: بارها برای دولت و وزارت بهداشت توضیح داده ایم که اختلال در تحویل سهمیه های بیماران، برایشان مشکلاتی ایجاد می کند.

باید توجه کرد که هر ساله دولت میلیاردها تومان برای بیماران هموفیلی هزینه می کند، اما توزیع غلط این داروها، دسترسی به آنها را در برخی مواقع با چالش روبرو می کند و به همین دلیل سیمای سلامت بیماران هموفیلی با هزینه هایی که برایشان می شود، مطابقت ندارد و صدمه اصلی این ماجرا را هم بیمار می بیند؛ چراکه دارو مرتبا در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه البته چنین اتفاقاتی در همه جای کشور دیده نمی شود، گفت: در هر شوکی که در بدهی های بیمه ای ایجاد می شود، این مشکل را در چند نقطه در کشور می بینیم.

البته طی یک ماه گذشته آهنگ پرداخت بیمه ها تندتر شده است.

از طرفی دولت برای تامین هزینه های شرکت های پخش کننده دارو، به آنها اوراق می دهد، نه پول.

با توجه به اینکه نقد کردن اوراق با میزانی از ضرر همراه است، انگیزه های عمومی شرکت های پخش هم کاهش می یابد.

قویدل با بیان اینکه تامین ارز دارو و تامین بودجه مناسب برای دارو، سلامت مردم را تامین می کند و در این حوزه سیستم دولتی باید فعال تر باشد، گفت: از طرفی سازمان های بیمه گر هم پرداخت های دولت را بروز محاسبه نمی کنند.

بیمه ها یکسری بدهی های سنواتی دارند و هر پولی را که دولت به آنها می پردازد، بجای بخشی از بدهی شان محاسبه می کنند.

به نظر می رسد که راهکار موقت این سیستم در شرایط کنونی این است که پول دارو و تامین دارو که اکنون از طریق بیمه ها پرداخت می شود، مسیر جداگانه ای داشته باشد تا رفت وآمد پول در سیستم قابل کنترل باشد.

در حال حاضر ما در کانون هموفیلی ایران این کنترل را به وجود آوردیم و اجازه نمی دهیم که پرداخت های دارویی بیمه ها صرف هزینه های دیگر شود.

در دانشگاه های علوم پزشکی هم باید اینگونه باشد، نه اینکه پول داروی بیماران خاص در قسمت های دیگر هزینه شود.

بنابراین باید در این حوزه دولت، مراکز درمانی را تقویت کند.

در غیر اینصورت عارضه ایجاد شده و عارضه اش چیزیست که می توان نامش را تحریم داخلی گذاشت؛ یعنی سیستم دارویی ما و شرکت های پخش وارد بازی ناخواسته ای می شوند و از آنجایی که اهرم دیگری برای دریافت مطالبات شان ندارند، داروها را حبس می کنند.

در حال حاضر در حوزه هموفیلی کمبود دارویی نداریم، بلکه دسترسی ها مرتب نیست.

بیمه هایی بدون سابقه سیاست گذاری در حوزه بیماران خاص وی افزود: مشکل دوم در زمینه داروی بیماران هموفیلی، اقدامات سازمان های بیمه گر است.

بیمه ها با اینکه بالغ بر 30 سال در حوزه بیمه کردن بیماران هموفیلی سابقه دارند، اما به علت اینکه قبلا یارانه ها مستقیما توسط دولت پرداخت می شد، هیچگاه هزینه های دارویی بیماران هموفیلی را درک نمی کردند.

در گذشته داروهای هموفیلی با مبالغ پایین به بیمه ها داده می شد و بیمه ها به سیاستگذاری در این حوزه اهمیت نمی دادند.

بنابراین می توان گفت که بیمه ها فاقد سابقه مفید در حوزه بیمه ای بیماران هموفیلی هستند.

هموفیلی ها چقدر به دارو دسترسی دارند؟ قویدل ادامه داد: از سالی که قیمت ها واقعی و پول داروهای بیماران خاص به بیمه ها داده شد، بیمه ها وارد سیاست گذاری در زمینه بیمارانی چون هموفیلی شدند، اما سیاست گذاری هایشان شبیه سیاست گذاری در حوزه آنتی بیوتیک است و فکر می کنند اگر مصرف دارویی بیماران خاص و هموفیلی را کاهش دهند، برنده اند.

در حالیکه داروهای هموفیلی باید درست و اصولی مصرف شود تا بیمار درمان مناسبی داشته باشد.

باید بدانیم که دسترسی بیماران هموفیلی ایرانی به دارو 2.

6 واحد بین الملل است.

حال این میزان در کشورهای عقب مانده یک و زیر یک و برای کشورهای پیشرفته شش الی 9 است.

بنابراین داروی زیادی که در دسترس بیماران اروپایی و آمریکایی قرار دارد، برای این است که پیش از بروز خونریزی آن را مصرف کنند، اما در کشور ما سیاست درمان به جز برای کودکان زیر 15 سال مبتلا به هموفیلی شدید، درمان بعد از خونریزی است.

وی افزود: اگر بیمه ها به گونه ای مدیریت کنند که داروها درست و اصولی مصرف شوند، وضعیت بیماران بهبود می یابد.

سنگ هایی که در حال حاضر بیمه ها جلو پای بیماران می اندازند، باعث شده که دسترسی بیماران به دارو کمتر شود و صدمه ببینند.

بنابراین سازمان های بیمه گر ما درک درستی از هموفیلی ندارند و هنوز سیاست گذاری در این حوزه سابقه مفیدی پیدا نکرده است.

اگر بیمه ها باور نکنند که این داروها باید مصرف شود و به کاهش مصرف آنها افتخار کنند، معلولانی را تولید می کنند که در سال های آتی هزینه بیشتری را روی دست دولت می گذارند.

وی تاکید کرد: بیمه ها باید سیاست گذاری درستی داشته باشند.

بیمه باید دانش خود را درباره درمان بالا برده و باور کنند که وقتی یک جراحی ارتوپدی 300 میلیون تومان هزینه دارد، اگر برای یک کودک هموفیلی دارو تهیه نکنید، مفصلش خراب می شود و باید جراحی کند و میلیاردها تومان به دولت فشار می آرود.

از طرفی بیمه ها می گویند برای داروهای این بیماران پروتکل ندارند و بارها گفته اند که وزارت بهداشت پروتکل درمانی را به ما رائه نداده است.

در این باره از وزارت بهداشت سوال کردیم که به ما گفته اند ما پروتکل ها را به بیمه ها داده ایم.

به هر حال باید تکلیف این موضوعات مشخص شود.

خط قرمزهایی که رویه شدند قویدل ضمن انتقاد از دست بردن در نسخه بیماران خاص توسط بیمه ها، گفت: کار به جایی رسیده که در سازمان های بیمه گر تلاش می کنند، نسخه بیماران را کاهش دهند.

این درحالیست که برخی مسائل در کشور خط قرمز بوده است.

اینکه شرکت دارویی، دارو داشته باشد و به علت بدهی دارویش را ندهد، در کشور خط قرمز بوده، اما اکنون دیگر رویه شده است.

همچنین هیچ کس به جز پزشک معالج اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد و دارو را کاهش یا افزایش دهد، اما بیمه ها این اقدام را انجام می دهند و در برخی مواقع نصف دارو را تایید می کنند.

باید بدانیم که بیمار هموفیلی، بیماری نیست که بتوان همه آنها را با یک سهمیه ماهیانه اداره کرد، بلکه ممکن است برخی از آنها 10 برابر سهمیه ماهیانه نیاز داشته باشند، اگر دائما راه داروهای این بیماران را سد کنیم، فرد را معلول کردیم و بعدها هزینه های گزاف تری برای دولت به بار آورده ایم.


کلید واژه ها: هموفیلی - دارو - بیماران - بیمار - بیمه - داروهای بیماران خاص - داروی - مدیرعامل - بیماران خاص - ایران - داروخانه - میلیارد - مطالبات - مشکل - سازمان تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - افزایش - سلامت - بیمه سلامت - پزشک - کاهش - اجتماعی - همشهری - انگیزه - مشکلات - اولین - تامین - تولید - توافق - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
درمان سرفه/ سریع ترین روش درمان سرفه در 5 دقیقه

بهترین نسخه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های چشمی

باید ها و نبایدهای تغذیه ای در کودکان زیر یک سال

نیسان، رودخانه ای که در رُفَیع به گل نشست/ کمبود آب و سردی تن رنجور گاومیش ها

تقویت بینایی با یک نسخه خوشمزه

گزارش نیسان، رودخانه ای که در رُفَیع به گل نشست/ کمبود آب و سردی تن رنجور گاومیش ها

از خواص بی نظیر سیاه دانه چه می دانید؟

عجیب ترین کارهایی که فکرش را هم نمی کنید مُسری باشند+ تصاویر

بهترین و بدترین خوراکی ها برای سلامت دهان و دندان

بهترین و بدترین خوراکی ها برای سلامت دهان و دندان

موفقیت کشت گیاه دارویی آویشن به عنوان کشتِ جایگزینِ

چرا نشستن برای شما بد است و چگونه می توان از آن اجتناب نمود؟

ماجرای فروش کبد 500 میلیونی در تهران چه بود ؟

وجود خون در مدفوع خطرناک است؟

افزون بر چهار هزار یزدی تحت پوشش طرح سلامت بنیاد شهید هستند

اگر خوابتان زیاد است دور این مواد غذایی را خط قرمز بکشید

اگر خوابتان زیاد است دور این مواد غذایی را خط قرمز بکشید

فواید خیار در تابستان

آرتروز زانو را به تاخیر بیندازید!

انتشار اسناد گرانی 300درصدی داروی بیماران کلیوی

با معجزه ی درمان عفونت معده آشنا شوید

فواید خام خواری برای پوست

چقدر شانس دوقلوزایی دارم؟

روغن پرتقال و خواص فوق العاده ی آن برای پوست

علت جوش های چرکی روی گردن چیست؟

تاثیرات شگفت انگیز گذاشتن پا در آب گرم

چقدر شانس دوقلوزایی دارم؟

مبارزه مجری تلویزیون با بیماری سرطان

خشکی صبحگاهی بدن نشانه کدام بیماری است؟

خوشمزه ترین هایی که شما را از آسم دور می کند

درمان بی اشتهایی کودکان با چند راهکار جالب

اصول اولیه تشخیص بیماری در طب سنتی

چگونه در تابستان کمتر عرق کنیم؟

درمانی طبیعی برای آسیب های ناشی از شیمی درمانی

کم آبی بدن در هر سن با چه نشانه هایی بروز می کند؟

کبد چرب چگونه چرب میشود؟

چرا این قدرسرم درد می کند

4علت اصلی ریزش مو

رنگ ادرار شما چه رنگی است؟ علت رنگی بودن ادرار چیست؟

عفونت های بدن را با شربتی طبیعی ریشه کن کنید

7 نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

چاقی در کودکی زمینه ساز ابتلا به بیماری ها در بزرگسالی است

امگا 3؛ درمانی طبیعی برای آسیب های شیمیایی

چاقی در کودکی زمینه ساز ابتلا به بیماری ها در بزرگسالی است

کم آبی بدن در هر سن با چه نشانه هایی بروز می کند؟

اعضای دختر 17 ساله بجنوردی به 6 نفر جان بخشید

ارتقای تجهیزات پزشکی به بهبود خدمات درمانی هرمزگان کمک می کند

سنگ تمام چهره ها برای روز دختر

شب زنده داری عمرتان را کوتاه می کند

برگزاری کارگاههای آموزشی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

ارتقای تجهیزات پزشکی به بهبود خدمات درمانی هرمزگان کمک می کند

چگونه در تابستان کمتر عرق کنیم

اعضای دختر 17 ساله بجنوردی به 6 نفر جان بخشید

راز هولناک افزایش بیماران مبتلا به سرطان در لیبی

ارتباط بینایی با سلامت مغز

مصرف آب سبک در دراز مدت آسیب های قلبی و عرقی در پی دارد

عمل جراحی رباط زانو با استفاده از هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

عمل جراحی رباط زانو با استفاده از هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

دارویی پرمصرف در ایران که در 22 کشور دیگر در حال جمع آوری است/ «والزارتان» ماده شیمیایی دارد!

جرم گیری برای دندان مضر است؟

مصرف آب سبک در دراز مدت آسیب های قلبی و عرقی در پی دارد

داروی بیماران پیوند کلیه رایگان شد

انتشار اسناد گرانی 300درصدی داروی بیماران کلیوی

تعریف نظام بیمه ای مبتنی بر دانش روز

پنکه سقفی جان کودک 6 ماهه گرفت

چرا دارو مثل نقل و نبات شده است؟

7 تمرین برای زانوهای سالم تر و قوی تر

عکس دیده نشده از شناسنامه آدولف هیتلر

تکلیف جهانبخش و لسترسیتی مشخص شد

کنترل ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی به دنبال اجرای برنامه "کاهش آسیب"

مدگرایی، عامل موثر در خودزنی دختران نوجوان

دانستنی های جالب علمی

کنه ها کدام گروه خونی را دوست دارند و از کدام گروه خونی بیزارند؟

چگونه در فصل گرما کمتر عرق کنیم

تصاویر/ رخت خشکسالی بر تن بی جان «باداب سورت»

چرا مردان بیشتر از زنان دچار بیماری های قلبی می شوند ؟

چرا آب و هوای ابری خطرناک است؟

مبارزه مجری تلویزیون با بیماری سرطان

7نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

علت جوش های چرکی روی گردن چیست؟

45 درصد جرم دندان ها را میکروب تشکیل می دهد

دستور پخت پوچینگ تخم مرغ

کانون های آلوده به آنفلوانزای پرندگان در اصفهان افزایش یافت

7نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

45 درصد جرم دندان ها را میکروب تشکیل می دهد

کانون های آلوده به آنفلوانزای پرندگان در اصفهان افزایش یافت

وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی، در یک موضع واحد به دنبال خدمت به مردم هستند

ارتباط بینایی با سلامت مغز

قول تامین اجتماعی برای پرداخت سریع تر مطالبات وزارت بهداشت

مصرف روزانه پرتقال از کاهش بینایی پیشگیری می کند

جاری شدن آب در نخلستانهای آبادان از امشب

مغز هر فرد مانند اثر انگشت منحصر به فرد است

درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان

شناسایی آثار مخرب پارکینسون بر قلب

ارتباط بینایی با سلامت مغز

عفونت های بدن را با شربتی طبیعی ریشه کن کنید

چگونه در فصل گرما کمتر عرق کنیم

منشا: گادوین جدید را از سوپرجام ببینید!

روغن پرتقال و خواص فوق العاده ی آن برای پوست

روزیاتو: از طلاق تا ترک سیگار؛ 11 موردی که باور نمی کنید مسری باشند

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی