مطالب مرتبط:
توافق صدر و العبادی برای ائتلافی بزرگتر در عراق
ائتلاف بین مقتدی صدر و العبادی برای تشکیل دولت عراق
ائتلاف مقتدی صدر و حیدر العبادی برای تشکیل دولت/ العبادی نخست وزیر می شود؟
نقاط مورد توافق »مقتدی صدر» و «حیدر العبادی» برای همپیمانی
نقاط مورد توافق مقتدی صدر و حیدر العبادی برای همپیمانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 19:152018-06-24بين الملل

صدر و العبادی، ائتلافی بدون واکنش تعیین کننده


ایرنا – به رغم گذشت بیش از 12 ساعت از اعلام ائتلاف دوتایی جدید بین سید مقتدا صدر (رهبر معنوی سائرون) و حیدر العبادی نخست وزیر عراق و رهبر ائتلاف النصر ، - هنوز ائتلاف بزرگ الفتح و دیگر گروه های سیاسی عراق پیرامون آن سکوت اختیار کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، مقتدا صدر در یک اقدام سیاسی غیر منتظره دیگر، شنبه شب گذشته 2 تیرماه 97 ائتلاف دوگانه خود را با حیدر العبادی در نجف اشرف اعلام کرد اما هنوز پیرامون این ائتلاف سیاسی جدید اغلب گروه های بزرگ انتخابی از جمله الفتح (ائتلاف گروه های مقاومت اسلامی عراق و نزدیک به الحشد الشعبی) سکوت اختیار کرده اند.

تاکنون هیچ یک از گروه های پیروز انتخابات از شیعیان، اهل سنت و کردها درباره آن بیانیه رسمی در تایید یا رد یا اعلام ملاحظات احتمالی صادر نکرده اند.

این درحالیست که وقتی ائتلاف سابق بین مقتدا صدر و هادی العامری رهبر فهرست انتخابی الفتح در 23 خرداد ماه گذشته اعلام شد، دو حزب عمده کردستان عراق (اتحادیه میهنی و دمکرات) در تایید آن به سرعت بیانیه صادر کردند.

صحنه سیاسی عراق به سرعت شاهد تحرکات سیاسی برای بستر سازی به منظور پیوستن فهرست انتخابی دولت قانون (نوری المالکی) و جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم) به این ائتلاف جدید شد.

اغلب رهبران سیاسی عراق پیرامون ائتلاف دوگانه مقتدا صدر و هادی العامری موضع گرفتند و حتی این ائتلاف در سطح منطقه بازخوردهای مختلفی به دنبال داشت، در حالی که مورد حمایت محور مقاومت قرار گرفت، با انتقادات شدید سعودی ها و همپیمانان آمریکایی و منطقه ای اش مواجه شد.

شرایط بعد از اعلام ائتلاف مقتدا صدر و حیدر العبادی کاملا متفاوت است و نوعی سکوت توام با نوعی تامل و یا بی اعتنایی نسبت به آن حس می شود.

برخی نمایندگان و شخصیت های سیاسی کوشیده اند در اظهار نظرهایی از ائتلاف جدید سیاسی حمایت کنند و برخی نیز از آن انتقاد کرده اند، اما هنوز این مواضع نتوانسته است که علت این درنگ و یا شاید احتیاط را به درستی توجیه کند.

کارشناسان درباره علت این امر تفسیرهای مختلفی را ارائه کرده اند:- اعلام ائتلاف بین صدر و العبادی اصولا غیر منتظره نبوده زیرا صدر بارها اعلام کرده بود که باورهای سیاسی او به العبادی نزدیک است و از نخست وزیری مجدد العبادی حمایت می کند.

- ادعای بی اعتمادی به رفتارهای یکجانبه صدر در عقد توافق ها با گروه های سیاسی دیگر، بدون اخذ نظر شرکای سیاسی اش از جمله در داخل ائتلاف سائرون (حزب کمونیست) و حتی با ائتلاف الفتح.

- این ائتلاف بخشی از تحرکات آرام و طبیعی گروه های پیروز انتخابات عراق برای تشکیل فراکسیون بزرگ پارلمان و در نتیجه بسترسازی برای تشکیل دولت آینده است و همه را باید در کنار هم دید و نه جدا از هم.

- بی حاصل بودن ائتلاف های موجود سیاسی در سایه تاخیر قضات معتمد کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق در تایید رسمی نتائج انتخابات 22 اردیبهشت ماه به ویژه که عراق تا شش روز دیگر رسما وارد مرحله خلاء قانونی می شود.

یکی از کارشناسان عراقی که به طور ویژه به مسئله اعلام یکباره ائتلاف صدر و العبادی واکنش نشان داده، هاشم الهاشمی است که در صفحه شخصی اش در فیسبوک نوشته است که اصل در همه ائتلاف های جاری در عراق، حول محور ائتلاف راهبردی بین الفتح به رهبری هادی العامری و سائرون به رهبری مقتدا صدر است.

الهاشمی گفته است که تاکتیک صدر در ائتلاف های دوگانه و چندگانه جدید، جستجو به دنبال نقاط مشترک و ترک نقاط اختلافی است.

وی با اشاره مقایسه ای به نقاطی که صدر و العبادی حول آن توافق کرده با نقاط مشترک صدر و العامری گفته است که صدر روی مسائلی با العبادی به توافق رسیده که العبادی نیز روی آن دیدگاه مشترک با صدر دارد.

در توافق العبادی و الصدر به مسائلی مانند انحصار سلاح در دست دولت و تقویت نیروهای ارتش و پلیس اشاره شده و به موضوع الحشد الشعبی به هیچ عنوان نپرداخته وبه اعتقاد الهاشمی، به مسائل جزیی تر مانند تقسیم قدرت و پست های وزارتی نیز ورود نکرده اند.

به گفته وی، این درحالیست که رایزنی العامری ومقتدا صدر کاملا رایزنی دو گروه اصلی و بزرگ تشکیل دهنده دولت آینده بود که هسته دولت آینده عراق را تشکیل می دهند و به صورت ریز بسیاری از مسائل از جمله تقسیم قدرت را نیز بحث کردند.

این اعتقاد وجود دارد که صدر با تاکتیک جستجو به دنبال نقاط مشترک از طریق ائتلاف های دوتایی و چندتایی، زمینه را برای اعلام ائتلاف بزرگتر که هسته اصلی آن را دو ائتلاف الفتح و سائرون تشکیل می دهند، آماده می کند.

بر همین اساس، سکوت الفتح و دیگر ائتلاف های انتخاباتی در صحنه داخلی عراق نسبت به ائتلاف دوگانه مقتدا و العبادی نه از سر دلخوری است بلکه همه گروه ها به این باور رسیده اند که حوادث خطرناکی که بعد از انتخابات، اوضاع داخلی عراق را درنوردید، نیاز دارد که به دور از هیاهو سیاسی، روند تشکیل دولت آینده با آرامش دنبال شود.

با وجود این همچنان این نگرانی هم وجود دارد که برخی رفتارهای یک جانبه در عقد توافق با گروه های سیاسی دیگر، در نهایت منجر به فروپاشی همه این اتفاقات و در نتیجه بازگشت عراق به نقطه صفر شود.

کارشناسان امیدوارند که عراق به نقطه صفر برنگردد زیرا معتقدند که جو افکار عمومی در عراق، دیگر بیش از این تحمل جدال سیاسی بین احزاب موجود در قدرت را ندارد و ممکن است که تبعات نگران کننده ای برای کل عراق به دنبال داشته باشد.

در همین حال رسانه های عراق نیز با اشاره به ماندن کمتر از یک هفته تا پایان وقت قانونی برای تشکیل پارلمان و دولت جدید، نوشته اند که رهبران سیاسی عراق هنوز نتوانسته اند تکلیف شاکله ائتلاف بزرگ سیاسی آینده را برای تشکیل دولت مشخص کنند.

همه این تحولات در حالی صورت می گیرد که از طرفی بخشی از جریان ها و رهبران سیاسی - که به بازندگان انتخابات اخیر معروف شده اند- از طریق اعتبار قانونی پارلمان سابق، همچنان به دنبال تمدید دوره پارلمان تا شش ماه آینده به منظور تعیین تکلیف نتائج انتخابات 22 اردیبهشت ماه 97 یا بستر سازی برای برگزاری انتخابات جدید هستند.

در حالی که گروه های بزرگ پیروز انتخابات همچنان خط تشکیل ائتلاف (فراکسیون) بزرگ سیاسی را برای تشکیل دولت آینده دنبال می کنند، هنوز قضات معتمد بر کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق نتوانسته اند تکلیف شمارش دستی آرا را روشن کنند و هنوز نتائج انتخابات 22 اردیبهشت ماه گذشته رسما تایید نشده است.

در همین راستا گروه ها و رهبران بازنده انتخابات از طریق اعتبار قانونی پارلمان سابق، همچنان دنبال دستیابی به امتیازات خود به ویژه بسترسازی برای انتخابات جدید هستند، حال در این کارزار سیاسی کدام طرف می تواند نتیجه را به نفع خود به پایان برساند به اعتقاد کارشناسان، تصمیم قضات معتمد از طرف شورای عالی قضایی عراق بر کمیسیون عالی مستقل انتخابات، می تواند تعیین کننده باشد.


کلید واژه ها: ائتلاف - سیاسی - العبادی - حیدر العبادی - عراق - انتخابی - غیر منتظره - انتخابات - جدید - رهبر - حمایت - نخست وزیر عراق - مقاومت - بیانیه - انتقاد - کردستان عراق - ایرنا - منطقه - آمریکایی - وزیر - بزرگ - نجف اشرف - کردستان - اعتمادی - خبرنگار - اهل سنت - متفاوت - اسلامی - سعودی - توافق

آخرین اخبار سرویس:
مذاکرات کره جنوبی با آمریکا برای واردات نفت از ایران

ارمغان نزدیکی امریکا به روسیه برای دنیا چیست؟

ایرانیان و یهودیان در دل تاریخ

شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه اعمال تحریم ها را متوقف می کند؟

سفر هیئت آمریکایی به ترکیه برای گفتگو درباره تحریم های ایران/درخواست مقتدی صدر برای تعلیق گفتگوهای سیاسی عراق/ کشته شدن 12 نفر در اعتراضات عراق/ اولین سفر رییس جمهور چین به امارات پس از 29 سال

پکن به تجارت با تهران ادامه می دهد

حربه نتانیاهو برای شکستن اتحاد اروپایی ها

حمله هوایی به افغانستان

فروش کویل نورد گرم به ایران کاهش یافته

احتمال کشف گنجینه طلا در کشتی غرق شده روسی

شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن 3 تن دیگر در حمله رژیم صهیونیستی به رفح

درخواست سناتور ارشد دمکرات برای جلوگیری از دیدار دوجانبه ترامپ و پوتین

نمایش هوایی به مناسبت سالگرد انقلاب فرانسه/عکس

برداشت گلهای لاله

ادعاهای ضد ایرانی سفیر امارات در اندیشکده آمریکایی

ترامپ، پوتین را به آمریکا دعوت کرد

«صدر» خواستار تعلیق گفتگوهای تشکیل دولت جدید عراق شد

یمن خواستار مشارکت روسیه در رفع محاصره این کشور شد

نقض عهد تروریستها در فوعه و کفریا

مدیرکل توسعه پایدار وزارت خارجه ایران بیان کرد تحریم های یکجانبه مانعی جدی در دستیابی کشورها به اهداف توسعه پایدار

درخواست مقتدی صدر برای تعویق مذاکرات سیاسی

حمله پهپاد های یمنی به نشست فرماندهان سعودی

142شهید فلسطینی از ابتدای راهپیمایی های بازگشت

صلیب سرخ برای کاهش آثار تخریبی مین درغیرنظامیان تلاش می کند

هیات کره جنوبی برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا سفر کرد

صلیب سرخ برای کاهش آثار تخریبی مین در غیرنظامیان تلاش می کند

هیات کره جنوبی برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا سفر کرد

نقش رژیم صهیونیستی در سناریوی بمب گذاری نشست منافقین

صلیب سرخ برای کاهش آثار تخریبی مین درغیرنظامیان تلاش می کند

تلاش آمریکا برای جلب همکاری ترکیه برای تحریم ایران

اتحادیه اروپا برای توسعه همکاری ها با ایران آماده است

درخواست صدر از گروه های سیاسی برای تعلیق گفت وگوها

صلیب سرخ برای کاهش آثار تخریبی مین درغیرنظامیان تلاش می کند

موافقت حماس با طرح پیشنهادی مصر برای آشتی گروه های فلسطینی

سیسی در خارطوم: امنیت کشورهای همسایه بخشی از امنیت ما است

مریوان، بهشت جنگل خواران

ادامه تظاهرات ها در بصره/ بغداد امروز صحنه تظاهرات گسترده

آیا مردم اروپا می پذیرفتند که آمریکا بر روند تصمیم گیری در اقتصاد جهانی چیرگی داشته باشد؟

موساد مدعی افشای نقشه بمب گذاری در نشست گروهک منافقین شد

حملات پهپادی یمن به مقر نشست فرماندهان شبه نظامیان در مارب

پایان عملیات انتقال ساکنان فوعه و کفریا به حلب سوریه

محکومیت جهانی تصویب قانون نژاد پرستانه در کنست

شناسایی عامل حمله انتحاری به نشست انتخاباتی در جنوب غرب پاکستان

درخواست برای تحریم صدا و سیمای ایران

محنت بازداشت شدگان سعودی در مملکت خوف: گزارش الجزیره

عابدینی: پوتین حاضر نیست با آمریکایی ها همنوا شود

حمله با گاز اعصاب به جاسوس سابق روس تبار

اهداف پوتین و ترامپ در نشست «هلسینکی»

ادعای رسانه آمریکایی درباره بازگشت داعش

کودکان جاسوس» در عملیات های محرمانه

ترامپ، پوتین را به واشنگتن دعوت کرد

24 مظنون داعشی در استانبول ترکیه دستگیر شدند

داریوش ارجمند بر دستان استاد مشایخی بوسه زد+عکس

فاصله ایده ال با تلویزیون چقدر است ؟

ترکیه قانون نژادپرستانه کنست رژیم صهیونیستی را شدیدا محکوم کرد

مجارستان در آستانه تحریم های مالی اتحادیه اروپا قرار گرفت

آخرین وضعیت ابتلای شهروندان «رفیع» به اسهال

حمله به آرامکو تجربه ای موفق و ویژه بود

واکنش ایران به ادعای سرقت اسناد محرمانه هسته ای

سفر هیات بلندپایه نظامی ایران به سوریه، ترکیه، روسیه و پاکستان، قبل از اجرایی شدن تحریم های آمریکا؛ ماجرا چیست؟

سفیر اتریش: خروج آمریکا از برجام مانع همکاری تهران-وین نیست

طرح جدید «آشتی ملی» در فلسطین/بدعهدی های خسته کننده تکرار می شود؟

دادگاه صهیونیستی دو فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد

ووتل: حضور ایران در سوریه، درگیری را طولانی می کند

جدال نفسگیر آمریکایی ها در روز دعوت از پوتین به کاخ سفید

مهران مدیری از روزنامه شرق به دلیل نشر اکاذیب شکایت کرد

صلوات خاصه حضرت «امام رضا علیه السلام»+فیلم

نخستین استوری بهاره رهنما بعد از مصدومیت+عکس

احتمال کشف گنجینه طلا در کشتی روسی که یک قرن پیش غرق شد

ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می کند

قبایل یمنی «الحداء» به درخواست رهبر انصارالله لبیک گفتند

آمریکا از ابتکار نماینده ویژه سازمان ملل در یمن استقبال کرد

علل ورشکستگی آبی در کشور/ آب مصداق حقوق بشر است

پیمان های پولی؛ ازحرف تاعمل/ضرورت عملی شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

چین سفر به کشور پالائو را غیرقانونی اعلام کرد

نگاه وزیر حج عربستان درباره حجاج ایرانی

حکیم در دیدار سفیر انگلیس در بغداد اولویت های دولت جدید را تشریح کرد

رتبه قدرت نیروی نظامی ایران در جهان چیست؟

اروپایی‎ها برای مذاکره با ترامپ به واشنگتن می‎روند

رهبر دموکرات های سنا: ترامپ نباید یک بار دیگر با پوتین دیدار کند

غزه مثل استخوانی در گلوی صهیونیست ها گیر کرده است

تاکید «مقتدی صدر» بر لزوم محقق ساختن مطالبات مشروع مردم عراق

چابهار قلب ترانزیت خاورمیانه است

رد شدن ترامپ از خطوط قرمز ملکه الیزابت+عکس

سناریوسازی ضدایرانی اخیر در اروپا بر اساس اطلاعات موساد اجرا شده است

ترامپ دیو و ملانیا دلبر +عکس

سفیر اتریش: خروج آمریکا از برجام مانع همکاری تهران-وین نیست

پیش بینی کناره رفتن «ترامپ» از قدرت

امیدی به بهبودی اوضاع حقوقی بحرین نیست/ نقض حقوق بشر در بحرین مستند سازی شود

تلاش اعضای کنگره آمریکا برای تحریم صداو سیمای ایران

حملات پهپادی یمن به مقر نشست فرماندهان شبه نظامیان در مارب

سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد پوتین به ترامپ را رد کرد

مسئولان آمریکا بر سر ایجاد ناآرامی در ایران اختلاف دارند

ناگفته هایی از تجارت جنسی و مواد مخدر در میان تروریست های داعش

وزارت امور خارجه پیگیر حقآبه سیستان است

نتانیاهو: ایران بزرگترین تهدید برای همه ماست

قیمت خانه های شمال شهر تهران؟

مخالفت با دیدار دوباره ترامپ با پوتین

خاطره مقام سابق آمریکا درباره تماس ها با «ظریف»

نشست فرماندهان سعودی هدف پهپادهای یمنی

صدر و العبادی، ائتلافی بدون واکنش تعیین کننده

صدر و العبادی، ائتلافی بدون واکنش تعیین کننده