مطالب مرتبط:
بسیاری از ازدواج ها به دلیل مشکلات جنسی به طلاق منجر می شود
راه اندازی مرکز غربال کودکان کار با نگاه ساماندهی و سازماندهی؛ برپایی مشاوره رایگان و اجباری پیش از ازدواج و طلاق
ثبت 2408 ازدواج در بروجرد/705 مورد ختم به طلاق شد
حذف اذن پدر برای ازدواج دختران 28 ساله ، صلاح نیست
بزرگترین معضل ازدواج دانشجویی چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 17:352018-06-24سياسي

بسیاری از ازدواج ها به دلیل مشکلات جنسی به طلاق منجر می شود


وقوع بسیاری از مشکلات در خانواده ها و رشد طلاق در جامعه ناشی از عدم درک صحیح و آموزش درست مسائل جنسی زوجین است؛ کلینیک ها و مراکز مشاوره خانواده، - نقش مهمی در کاهش طلاق در جامعه دارند، اگر به درستی به آنها پرداخته شود.

ازدواج آغاز یک زندگی مشترک است که دین اسلام رسیدن به آرامش، تکامل و دستیابی به رشد و تحول را از اهداف اصلی آن می داند.

برای اینکه دوام زندگی مشترک افزایش یابد و تمام اهداف آن محقق شود زوجین قبل از ازدواج و آغاز راه، باید در خصوص نیازها، باورها، عقاید، سلایق، اهداف و .

یکدیگر به بحث و گفت و گو بپردازند.

هر چه جوانان در بیان مطالبات خود و طرف مقابل صادق باشند راحت تر می توانند به نتیجه دست پیدا کنند.

متاسفانه امروزه به دلیل عدم صداقت افراد قبل از ازدواج یا امتناع از صحبت کردن در مورد برخی موضوعات مهم زندگی مشترک جوانان با وجود اشتراکات بسیار در سایر زمینه ها، دچار مشکل می شود و گاه با به رابطه خاتمه داده می شود.

این مشکلات در حالی است که کلینیک ها و مراکز مشاوره خانواده، به خوبی می توانند یاری گر دو طرف، در شناخت و بیان نیازهای خود از یکدیگر باشند اما متاسفانه به دلیل عدم توجه به فرهنگ مشاوره در کشور، این موضوع تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

یکی از نیازهایی که باید به موقع طرفین با آن به طور صحیح آشنا شده و در خصوص آن راهنمایی شوند، نیاز جنسی است.

برعکس تصور عامه، اطلاعات جامعه در این خصوص بسیار پایین است و طرفین هم به دلایل مختلف شاید نتوانند به خوبی در خصوص آن صحبت کنند.

نتایج تحقیقات انجام شده از سوی پژوهشکده خانواده در دانشگاه بهشتی نشان می دهد 60 الی 70 درصد طلاق ها در کشور به دلیل مشکلات جنسی است بنابراین ضرورت دارد برای رفع مشکلات زوجین و پیشگیری از بروز آن، کلینیک های سلامت خانواده راه اندازی شود.

با وجود اینکه زنگ خطر مشکلات جنسی در کشور به صدا درآمده اما مسئولان کشور نسبت به راه اندازی این کلینیک ها و دسترسی مردم به خدمات آن اقدام قابل توجهی انجام نمی دهند.

آمارهای طلاق به دلیل مشکلات جنسی و عدم دسترسی به کلینیک سلامت خانواده، ضرورت صحبت در خصوص تمایلات جنسی قبل از ازدواج را افزایش می دهد.

اما جوانان باید به خاطر داشته باشند که بیان و مطرح کردن تمایلات جنسی به معنای تحریک طرف مقابل و انتخاب ویژگی های متمایز نیست بلکه باید با حفظ حرمت ها صرفا خواسته خود را بررسی کنند.

بنابراین برای آشنایی جوانان با این ضرورت و نحوه مطرح شدن آن با دکتر سید علی آذین، متخصص پزشکی اجتماعی و فلوشیپ پزشکی جنسی و روان درمانگر جنسی به گفت و گو پرداختیم.

-آیا ضرورتی دارد جوانان قبل از ازدواج در خصوص مسائل جنسی و نیازهای خود با یکدیگر صحبت کنند؟ازدواج پدیده ای است که ذاتا با پذیرش حد قابل قبولی از ریسک همراه است چرا که دو فرد با ژنتیک، تعلیم و تربیت، خانواده و گذشته متفاوت می خواهند زیر یک سقف بروند و لذا برای کاستن از این ریسک، باید حداقلی از تناسب در یک سری از متغیرها بین دوطرف وجود داشته باشد.

به این ترتیب موضوعات مختلفی همچون ویژگی های شخصیتی، جنبه های فرهنگی، انتظارات دو طرف از همسر آینده و موقعیت فعلی او و در همین حال مهارت هایی همچون مهارت های ارتباط موثر و مهارت های تصمیم گیری و حل مسائل و تعارضات باید پیش از ازدواج و در طول دوره آشنایی یا حتی نامزدی به شکل جدی مدنظر قرار گیرند.

نگرش افراد در خصوص مسائل جنسی و انتظارات آنها از زندگی جنسی و ویژگی های طرف مقابل نیز از موارد مهم این تناسب است که جوانان پیش از ازدواج باید به آن توجه داشته باشند و در خصوص آن تبادل نظر کنند.

البته این بدان معنا نیست که دو طرف باید ویژگی های جسمی یا ظاهری ویژه ای داشته باشند یا بتوان به سادگی در خصوص درست یا غلط بودن این خواسته ها قضاوتی داشت.

به همین دلیل تاکید می شود برای ازدواج کافی نیست که شما یک پسر یا دختر خوب را پیدا کنید(با مفهومی مبهم از خوب بودن)؛ بلکه باید فرصت را برای جوانان فراهم کرد تا بتوانند در خصوص اشتراکات، تناسب و مهارت های خود با یکدیگر صحبت کنند و طی تعاملاتی که می تواند کاملاً هم در چارچوب نظام ارزشی و فرهنگی خانواده ها باشد به ارزیابی یکدیگر بپردازند.

-آیا عدم صحبت در مورد تمایلات و نیازهای جنسی می تواند آینده ازدواج را با خطر مواجه کند؟نسبت قابل ملاحظه ای از ازدواج هایی که امروزه با شکست مواجه می شود به دلیل بی توجهی به این امر مهم است.

به خصوص در ازدواج های سنتی که ملاک سر گرفتن ازدواج آشنایی خانواده ها و صرفا حداقلی از تناسب های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است، به این موضوع و این که هر فردی در حوزه جنسینگی (Sexuality) ویژگی های کاملا مختص به خود را دارد عنایت نمی شود.

بسیاری از جوانان حتی خود نیز در این خصوص تعمق کافی ندارند و به عبارتی خودشان هم هیچگاه در خصوص سلایق و نیازها و ترجیحات جنسی خود به یک جمع بندی مناسب نرسیده اند.

بنابراین وقتی متوجه این عدم تناسب می شوند که متاسفانه دیر است و هر دو طرف و خانواده ایشان هزینه های عاطفی، مالی و اجتماعی قابل توجهی پرداخته اند.

امروزه در کلینیک به موارد متعددی از این زوج های جوان برمی خوریم که در فاصله حتی کمتر از یک سال بعد از ازدواج احساس می کنند زندگی جنسیشان با آنچه تصور می کرده اند، فاصله جدی دارد.

طبیعتا پیشگیری بهتر از درمان است، ولی اگر در همین مقطع نیز از مشاوران دارای صلاحیت در این حوزه بهره مند نشوند در ادامه، فروپاشی این خانواده به شکل طلاق عاطفی یا حقوقی یا حتی در مواردی رفتارهای فرازناشویی محتمل خواهد بود.

بسیاری از ازدواج هایی که امروزه با شکست مواجه می شود به دلیل عدم توجه به این مهم است به خصوص در ازدواج های سنتی که جوانان صرفا به دلیل آشنایی خانواده ها تن رابطه زناشویی می دهند و تصور می کنند عشق و علاقه پس از ازدواج ایجاد می شود اما خانواده ها باید توجه داشته باشند نیازهای دخترها و پسرها امروزه متفاوت شده و آنها تمایل دارند ضمن داشتن اشتراکات فراوان بتوانند بهترین کارکرد را روابط جنسی داشته باشند.

متاسفانه در ازدواج های سنتی بیشتر به اشتراکات و خانواده ها توجه می شود و جوانان از طرح تمایلات جنسی خود امتناع می کنند که همین امر باعث می شود وارد زندگی مشترک می شوند به دلیل تامین نشدن حداقل های توقعات جنسی دچار مشکل شوند که متاسفانه گاه این مشکلات منجر به طلاق و آغاز روابط فرازناشویی نیز می شود.

متاسفانه امروزه در جامعه ما داشتن رفتارهای فرازناشویی از سوی خانم ها یا آقایان دیده می شود که تنها راه پیشگیری از این معضل طرح تمایلات جنسی قبل از ازدواج است.

-آیا منبع صحیحی برای آشنایی با الگوی روابط جنسی سالم در کشور ما وجود دارد؟در این مورد در کشور فقدان جدی احساس می شود.

این تصور در تعدادی از مسئولان وجود دارد که تا پیش از ازدواج، جوانان نیاز به آموزش ندارند.

کلاس های پیش از ازدواج نیز کیفیت لازم را ندارند و حتی بعضا خود جوانان هم از همین فرصت محدود پیش آمده استقبال نمی کنند.

البته می دانم که متولیان در وزارت بهداشت برای ارتقاء کیفیت این کلاس ها در حال تلاش هستند.

کتاب های آموزشی مناسب نیز بسیار انگشت شمار هستند و سرانه مطالعه در کشور هم رضایت بخش نیست.

بنابراین شرایط فعلی یعنی بی توجهی به این موضوع و آسیب های ناشی از آن اصلا دور از انتظار نیست.

-نحوه برخورد وزارت بهداشت با این مساله چگونه است؟همانگونه که آموزش های مسائل جنسی برای مردم عادی پیش بینی نشده است در نظام آموزش پزشکی ما نیز به این موضوع توجه کافی نشده است.

به همین دلیل ارائه دهندگان خدمات سلامت نیز آمادگی پاسخگویی به نیازهای جامعه را ندارند.

یعنی ما پزشکی را تربیت نکرده ایم که در این حوزه بتواند به مردم کمک کند و این خلاء در فارغ التحصیلان حوزه مشاوره و سلامت روان نیز مشهود است.

بنابراین دانشگاه ها ابتدا باید کریکلوم های آموزشی را در حوزه تربیت نیروی ارائه دهنده خدمات سلامت اصلاح کنند و البته واضح است که نیروهای فعلی ارائه دهنده خدمت نیز باید از طریق برنامه های بازآموزی در این خصوص به توانمندی های لازم دست یابند.

نهایتا نظام سلامت باید در حوزه سلامت جنسی نیز از سطح مراقبت های اولیه بهداشتی تا سطوح تخصصی امکانات لازم را فراهم کرده باشد.

علاوه بر برگزاری دوره های پیش از ازدواج نیز نباید زوج ها بدون پشتیبانی آموزشی و خدمات مشاوره ای و پزشکی رها شوند چون بسیاری از مشکلات جنسی طی مقاطع خاصی از زندگی زناشویی مثل سال های نخست بعد از ازدواج، بارداری و شیردهی، یائسگی و نهایتا سالمندی خودنمایی می کنند.

متاسفانه گسترش کلینیک های سلامت جنسی در کشور با موانع بسیاری همراه بوده است و دیدگاه هایی وجود دارد که فعلا اجازه نداده تا وعده های مسئولان در این خصوص محقق شود.

آیا تماشای فیلم های پورنوگرافی موجب ایجاد نیاز های القایی در جوانان می شود؟دنیای پورنوگرافی دنیای جدیدی نیست.

به گونه ای که می توان گفت طی مدت کمی بعد از آن که برادران لومیر صنعت فیلم را معرفی می کنند از آن برای تهیه اینگونه محصولات استفاده شده است.

البته طبیعی است که تحولات عمده ایجاد شده در فناوری بر تولید و دسترسی به این محتوا اثرات چشمگیری داشته است.

اما مشکل از آنجا شروع می شود که برخی افراد توجه ندارند که محتوای فیلم هایی که در عالم سرگرمی و به قصد انتفاع مالی ساخته می شوند با حقیقت تفاوت بسیار زیادی دارد.

برای مثال تمام افراد به صورت تدریجی در ژانرهای مختلف مانند فیلم های پلیسی، جنگی،حادثه ای و .

متوجه شده اند که آنچه در دنیای تصویر وجود دارد با دنیای واقعی فاصله بسیار دارد و نمی تواند الگوی مناسبی برای زندگی معمولی یا حتی انتظارات فرد از قابلیت های خود یا اطرافیان باشد.

از طرفی فقدان آموزش در حوزه جنسینگی (Sexuality) و عدم دسترسی به اطلاعات مناسب و علمی باعث می شود تا مردم ما به شکل رایجی این محصولات را به عنوان یک مرجع آموزشی یا کسب اطلاعات مورد استفاده قرار دهند.

تصور کنید اگر بنا بود تعداد قابل توجهی از مردم، رانندگی را بر اساس آن چه در فیلم های حادثه ای پر از تعقیب گریز دیده اند تجربه کنند، چه وضعیت نابسامانی پیش می آمد!بنابراین قابل پیش بینی است که محتوای این صنعت بر سبک و سیاق رفتارهای جنسی جامعه تاثیر می گذارد، ولی بیشترین آسیب از آنجا شروع می شود که افراد بخواهند محتوای این محصولات را مفهومی واقعی از تعاملات جنسی تلقی کنند و ضمن داشتن برخی مقایسه های ناصواب به الگوگیری چشم بسته از این نقش ها یا رفتارها نیز بپردازند.

-متاسفانه برخی جوانان به خصوص افرادی که به صورت سنتی ازدواج می کنند برای آغاز روابط جنسی تحت تاثیر آموزش های خانواده ها قرار می گیرند آیا خانواده می تواند منبع صحیح اطلاعاتی باشد؟ما به زوجین توصیه می کنیم که تا حد ممکن حریم خصوصی خود را حفظ کنند که در این حریم مسائل جنسی نیز جای دارد؛ زیرا ممکن است والدین با وجود دلسوزی و حتی داشتن اطلاعات نتوانند به صورت مناسب آنها را راهنمایی کنند و بعضا باعث افزایش نگرانی ها یا مشکلات موجود شوند.

وقتی که پای والدین به مشکلات جنسی زوجین باز می شود سوء تفاهم ها و فشارهای روانی به زوجین افزایش می یابد.

الگوی زندگی جنسی والدین نیز (حتی به فرض رضایت بخش بودن) الزاما نباید به زندگی زوج جوان وارد شود.

بهترین کار این است که زن و شوهر بتوانند در هر مقطع از زندگی مشترک در مورد خواسته ها و توقعات جنسی خود صمیمانه با یکدیگر گفتگو کنند، از منابع اطلاعاتی معتبر استفاده کنند و در صورت نیاز (مثل اختلاف دیدگاه یا تردید در خصوص سلامت برخی رفتارها یا وجود اختلال در کارکرد جنسی) از مشاوران و متخصصان دارای صلاحیت کمک بگیرند.

-ملاک رفتار جنسی سالم چیست؟به شکل کلی می توان دو ویژگی برای یک رفتار جنسی سالم برشمرد.

نخست آن که یک رفتار جنسی نباید سلامت جسمی و روانی هیچ یک از دو طرف رابطه را با خطر مواجه کند.

دوم آن که این تعامل باید با رضایتی دوطرفه و توام با آگاهی کافی از پیامدهای یک رفتار اتفاق بیافتد.

طبیعی است که ملاحظات فرهنگی و اجتماعی، مذهبی و شرعی و بسیاری از ترجیحات شخصی بر این رضایت اثرگذار خواهند بود و باید به رسمیت شناخته شوند.

-اگر فردی قبل از ازدواج رابطه جنسی را تجربه کرده باشد، ضرورتی دارد در این خصوص با همسر آینده اش صحبت کند؟در این خصوص شاید بتوان دو موقعیت متفاوت را در نظر گرفت.

اگر یکی از زوجین یا هر دوی آنها قبلا سابقه ازدواج داشته اند، شواهد نشان می دهند که صحبت کردن در مورد زندگی قبلی و به ویژه امور جنسی در تجربه پیشین چندان نقش سازنده ای در این زندگی جدید ندارد به ویژه اگر به شکلی بخواهد مقایسه ای را به ذهن بیاورد.

در مورد دختر و پسری که قبلا سابقه ازدواج رسمی نداشته اند نیز صحبت در خصوص روابط جنسی گذشته غالبا سازنده نیست، اگرچه در خصوص اصل وجود چنین تجاربی دو طرف بهتر است با یکدیگر صادق باشند و شریک زندگی خود را با همین ویژگی قبول و انتخاب کنند.


کلید واژه ها: مشکلات جنسی - مشکلات - خانواده - جنسی - قبل از ازدواج - مشکل - زندگی مشترک - ازدواج - جوانان - طلاق - کشور - جامعه - زندگی - نتایج تحقیقات - افزایش - پزشکی - سلامت - مسائل جنسی - درست - آشنا - پژوهشکده - پیشگیری - اجتماعی - مسئولان - مطالبات - دانشگاه - اطلاعات - سید علی - انتخاب - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
امیر حاتمی در بازدید از صنایع زرهی بنی هاشم دورود: تغییر نگاه وزارت دفاع در ارتقای صنایع زرهی/از کشورهای برتر دنیا در صنایع دفاعی هستیم

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با فارس اعلام کرد شماره معکوس برای نجات اردوگاه شهید باهنر/ چرا «کت معلم» را فروختند!

معاون وزیر ارشاد: تاکنون پای ما به مدارس باز نشده است

الگوگرفتن از بزرگان دینی ربطی به زمان و مکان ندارد/ روایات امیدوارکننده و هشداردهنده در مورد قم

خوراکی هایی برای مقابله با خستگی صبحگاهی

رییس سازمان میراث فرهنگی به لرستان سفر می کند

استحکام اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در سایه شورای نگهبان

باقر زاده: تفحص پیکر چهارهزار شهید در خاک عراق ادامه دارد

فتاح: حتی یک مددجوی کمیته امداد در ناآرامی های دی ماه 96 بازداشت نشد/ اغتشاشات ربطی به فقرا نداشت

فراخوان عضویت در مدرسه رسانه ویژه ترم تابستان منتشر شد

معاون وزیر راه خبر داد شناسایی شهرک های گردشگری در گلستان/ هشدار درباره تخریب فرصت های زیست محیطی در زیارت

طلسم 13 ساله راه آهن اردبیل می شکند

رونمایی از صدور و تحویل دفترچه بیمه به صورت غیرحضوری

پیگیر طرحی برای آب دام ها از چشمه هستیم/ نمونه برداری از خاک روستا برای تعیین کشت مناسب

نمایندگان باید پاسخ دهند وکیل مردم هستند یا وکیل دولت

تشرف 7000 نفر از نیروی های مسلح استان خراسان رضوی به حرم رضوی

رزمایش امنیت و آرامش در مهاباد

جداسازی ترمینال پرواز حجاج از پروازهای خارجی

ویدئو / اعزام نخستین گروه حجاج از فرودگاه امام

توصیه کوتاهی که خیر دنیا و آخرت در آن است

استخدام آشپز، کمکی ماهر و پیک جهت کار در آشپزی گل سان

استخدام دربان جهت یک رستوران در تهران

مدیران کشور برای کاهش رنج و مشکلات شهروندان چه اندازه تلاش می کنند

رونالدو برابر تیم قبلی خود بازی نمی کند

استخدام شرکت نصب نیروی ایران

مخالفت دیوان عدالت با تامین اعتبار مسکن مهر از محل بودجه مدیریت بحران

قانون جایگزین حبس شامل مجرمین خطرناک و خشن نمی شود

استخدام حسابدار نیمه وقت برای شیفت صبح در خراسان رضوی

استخدام نیروی خانم جهت تولیدی برس در قم

استخدام فروشنده خانم بصورت پاره وقت در خراسان رضوی

استخدام همکار مسلط به برنامه مکانیکال و نقشه کشی صنعتی در تهران

دکتر فرحی: تقویت باجه های بانکی از برنامه های اصلی پست بانک ایران است

استخدام تعدادی فروشنده در محدوده چهارباغ پایین اصفهان

دشمن به دنبال استحاله و نابودی انقلاب از درون کشور است

استخدام کارشناس شبکه مسلط به میکروتیک و ESX در تهران

شهریور، ماه مرگ در جاده ها

استخدام راننده با ماشین مدل بالا در خراسان رضوی

بسته پیشنهادی 55 محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

وحید مرادی با چه چیزی به قتل رسید؟

چهارمین اجلاسیه استانی نماز در آق قلا برگزار می شود

تجمع دانش آموزان شین آبادی مقابل نهاد ریاست جمهوری + عکس

دولت از موضع آتش زدن برجام به سراغ التماس کردن اروپا رفت

پروتز مفصل کمیاب شد

صنعتی شدن ساختمان سازی در ایران یک ضرورت است

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفت وگو با فارس اعلام کرد اردوگاه شهید باهنر حیثیت آموزش و پرورش است/ چرا کت معلم را فروختند!

فیلم/ بازار گرمی در فضای مجازی و تلاش برای بر سر زبان انداختن نام مریم فرجی

روایت فضانوردانی که با سفر به فضا شاعر و نقاش شدند!

سامانه سامد پل ارتباطی مردم و مسئولان گلستان+فیلم

راه‎حل ریشه کن کردن فساد، اصلاح فرآیندها و اجرای دولت الکترونیک است

تقلیل حج به یک مراسم عبادی؛ مصداق امروزی «صدّ عن سبیل الله»

"روحانیون" فرماندهان جبهه های جدید مقابله با استکبار

در حوزه صنایع دفاعی جزو کشورهای برتر دنیا هستیم/ آمادگی کامل نیروهای مسلح برای پاسخ دندان شکن به هر تجاوزی

تحلیلی دینی بر شعار «حمایت از کالای ایرانی»

برپایی جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم

فرهنگسرای زیارت در فرودگاه مهرآباد

بزرگداشت امامزادگان در 43 بقعه همدان برگزار می شود

عیادت نوبخت از «جمشید مشایخی» + عکس

امروز برای قدرت جمهوری اسلامی می جنگیم

گزارش تصویری : مراسم تجلیل از دست اندرکاران تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

«ترزا می» اعضای شورشی حزب را تهدید به برگزاری انتخابات زودهنگام کرد

جولان احزاب کاغذی در خراسان رضوی/ علت ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران چیست؟

بحران محیط زیست،اخلاقی است

حضور بیشتر زنان ایرانی در مجامع بین المللی تصویر غلط از کشورمان را اصلاح می کند

تاکید بر اجرای هر باشکوهتر ویژه برنامه های دهه امامت وولایت

طنین انداز شدن آوای رضوان در کشور

ابلاغ قانون الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی

مطالبات مردمی نیازمند راهکارهای قانونی

خواننده معروف پسر دار شد +عکس

سرکرده باند قداره به دست در تله پلیس مشهد

پیمانکاران متخلف فضای سبز درخصوص آبیاری نامناسب جریمه می شوند

5 خانواده در بازار خودرو هزار میلیارد تومان پول به جیب زدند/ آزادی مطبوعات و رسانه تنها راه جلوگیری از فساد است

حذف دروس اسلامی در مدارس عربستان

بخشی از بسته پیشنهادی اروپا به ایران / چتر حمایتی اروپا شرکت های کوچک و متوسط را در برمی گیرد

نخستین گروه زائران ایرانی حج تمتع اعزام شدند

جدیرترین آزمایشگاه هوش مصنوعی فیس بوک افتتاح شد

پارلمان اسراییل اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

پدر و دختر بازیگر مشهور سینما در یک فیلم همبازی شدند

فلسطین از دادگاه لاهه خواست به جرائم رژیم صهیونیستی رسیدگی کند

هیات رییسه فراکسیون امید با روحانی دیدار می کنند

دولت از موضع آتش زدن برجام به سراغ التماس کردن اروپا رفت

نماینده ولی فقیه در سپاه: دشمن به دنبال استحاله و نابودی انقلاب از درون کشور است

استخدام کمک راننده جرثقیل در مشهد

محافظه کاری مانع از پخش «اتاق جنگ» شد

نقوی حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می شود

دانش آموزان شین آبادی مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند + تصویر

میرزایی: مسئولان اجرایی نقش موثری در مدیریت افکار عمومی جامعه دارند

تلاش دشمن برای کاهش قدرت ایران مبدل به سکویی برای قدرت انقلاب شد

عکس | احترام جالب یک زرتشتی به پرچم حرم مطهر امام رضا

اولین گروه از زائران حج تمتع، کشور را ترک کرد

«شاباش مرگ» در مجلس عروسی

فیلم/ اثبات حمایت آمریکا از داعش توسط سپاه پاسداران

«دوستعلی» معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره) شد

بادامچیان: حکم اعدام انقلابی حسنعلی منصور را مرحوم خاموشی از آیت الله میلانی گرفت

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز وارد لرستان می شود

مطالبات مردمی نیازمند راهکارهای قانونی

ثبت ملی درخت گردوی 400ساله روستای قوهک فریدن

دیدار رییس جمهوری با خانواده شهیدان یاسری

"روحانیون" پرچمداران بصیرت و فرماندهان جبهه های جدید مقابله با استکبار

آتش سوزی 100 هکتار از جنگلها و مراتع"هفت برارون"بویراحمد

جبهه استکبار با اصل انقلاب اسلامی و ملت ایران دشمنی داشته و آمریکا همچنان شیطان بزرگ است

بسیاری از ازدواج ها به دلیل مشکلات جنسی به طلاق منجر می شود

بسیاری از ازدواج ها به دلیل مشکلات جنسی به طلاق منجر می شود