مطالب مرتبط:
استاندار آذربایجان شرقی:مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند مدیریت جهادی است
گذر از وضعیت اقتصادی موجود مدیریت جهادی می خواهد
کارگروه مشترک مدیریت اقتصادی کشور تشکیل شده است
کارگروه مشترک مدیریت اقتصادی کشور تشکیل شده است
مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند مدیریت جهادی است/ ضرورت اصلاحات در رویه های جاری اداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 17:152018-06-24اقتصادي

جهانی شدن مدیریت ریسک های اقتصادی


از آن جا که حجم اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شود رو به رشد است، به دام افتادن افرادی که بخشی از اقتصاد سایه محسوب می شوند آسانتر خواهد بود.

- - سالهای پیش روی قرن حاضر مجموعه ای از خطرات را با خود به همراه خواهد آور, چرا که جمعیت بی سابقه ای از مردم تلاش خواهند کرد در سیاره ای با منابع محدود و در معرض خطر، زندگی خوبی داشته باشند؛ آن هم در حضور سلاح های کشتار جمعی ای خطرناک تر از امروز و همراه با شکو فایی فناوری های اطلاعاتی تازه که بازار اشتغال را زیرورو خواهد کرد و بسیاری از مشاغل را به خطر خواهد انداخت.

بخش اصلی مدیریت این خطرات به عهده ی علوم مهندسی خواهد بود اما بخشی از آن نیز تنها در حوزه ی امور مالی و بیمه جای می گیرد.

باید با کمک فناوری های تازه، مدیرت به مراتب بهتر و جدید تری در مقابل این خطرات به کار گرفته شود.

می توانیم امیدوار باشیم یا انتظار داشته باشیم، که شاهد نوع بهتری از مدیریت ریسک باشیم که نگرانی ها را بابت قرن حاضر برطرف کند، مدیریت ریسکی که برای توسعه و اجرای راه کارهای بهتر برای حل مشکلات اساسی در مورد این خطرات بتواند با تلاش های دانشمندان و مهندسان همراه شود.

بیشتر ما آشنایی چندانی با اندیشیدن در مورد خطرات پیش رو نداریم، اما کار خیلی سختی هم به نظر نمی رسد.

برای واقعی جلوه دادن اندیشه های مربوط به سالهای پیش رو می توان آن ها را در افق دید بلند مدت قرار داد.

یکی ممکن است مطالعه ی کتاب سقوط نوشته جرد دایموند را در نظر بگیرد که در آن فجایعی اقتصادی قرن گذشته شرح داده شده ، یا کتاب 1491 نوشته ی چارلز من را که تصویری از امریکایی به مراتب پیشرفته تر و پر جمعیت تر از زمانی را که کریستف کلمب به آن پای نهاد به تصویر می کشد که تصوری از آن نداریم و بنابر این به ما اجازه می دهد شدت اضمحلال اقتصاد بومی امریکا پس از سال 1492 میلادی را بهتر درک کنیم.

یکی دیگر هم می تواند تنها تصور کند چه تحولاتی ممکن است در طول صد سال ظهور کنند؛ یعنی وقتی فجایعی زیست محیطی یا جنگ های بزرگ یا بیماری های واگیر روی می دهند، یا وقتی بخش مشخصی از جمعیت جهان به خاطر انقلاب در فناوری برتری اقتصادی شدیدی نسبت به دیگران کسب کنند.

در همین زمان، نظریه ی مدیریت ریسک مالی پیشرفت های عظیمی را تجربه کرده: نظریه های ریاضی بهتر و بهتر می شوند و توسعه ی اقتصاد رفتاری فرصت هایی را برای ملموس تر ساختن راه حل های مالی برای مردم واقعی مهیا ساخته است.

روندی به سوی دموکراتیک شدن مدیریت ریسک هم قابل مشاهده است که باعث شده مبانی مدیریت ریسک برای بخش بیشتری از جمعیت جهان قابل دسترس باشد.

قرن ها پیش، تنها ثروتند ترین و پیچیده ترین افراد از هرگونه بیمه یا خدمات بانکی یا خدمات مربوط به بازار سهام برخوردار بودند اما اکنون این خدمات، دست کم در اقتصادها ی پیشرفته، به میزان قابل توجهی گسترش یافته اند.

اما برای حفظ تداوم چنین روندهایی کارهای بسیاری باید انجام شوند.

خوش بختانه، پیشرفت های تازه ی مدیریت ریسک، لازمه تداوم روند فعلی به سوی مدیریت بهتر ریسک است و نتیجه ی هر آزمونی نامشخص است و می تواند با عقب گرد همراه باشد.

بحران مالی پیشین جهانی، که از بحران وام های بی پشتوانه در امریکا در سال 2007 آغاز شد و با بحران بدهی دولت های اروپایی در سال 2009 تداوم یافت، یک مورد از چنین عقب گردی است.

ولی ما در حالی که با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می آموزیم چگونه با چنین بحران هایی مواجه شویم، وضعیت مان نیز بهبود می یابد.

بدون ورود به ایده های جدید نمی توان به خوبی در مورد آینده دست به پیش بینی زد.

اگر قرار است کاری بیشتر از برون یابی روندهای فعلی انجام دهیم، باید به حس مان نسبت به این که کدام ایده ها برای آینده مناسب اند اعتماد کنیم و باور داشته باشیم که ایده های واقعا خوب، که ممکن است امروز قابل اجرا نبود و ناشناخته باشند، در آینده اجرا خواهند شد.

علاوه بر این ، باید خطر ورود به جزییات این ایده ها را هم بپذیریم و مشاهده کنیم این جزییات در عمل چگونه خواهند بود.

ما در دوران بیگ دیتا ها به سر می بریم، مجموعه ای عظیم از داده ها که در سرتاسر جهان به اشتراک گذاشته شده اند، و این روند در سالهای پیش رو تشدید خواهد شد.

و بدین ترتیب چارچوب تصمیمات اقتصادی و سیاست گذاری توسط مجموعه ی اطلاعات تعیین خواهند شد.

از این رو سیاست گذاری بخش بیمه به گونه ای باید طراحی شود که نه تنها برای پاسخگویی به حوادثی که به راحتی قابل تایید هستند به کار بیایند بلکه تغییرات در ارزش های اقتصادی یا درآمد های بالقوه را نیز در نظر بگیرند، به گونه ای که نسبت به خطر اخلاقی آسیب پذیر نباشند.

مزایای جمع آوری بهتر داده برای مدیریت ریسک مالی مدت ها ست که رو به گسترش است.

صد سال پیش یعنی در سال 1913 بود که ایالات متحده شاخص قیمت مصرف کننده را با هدف بهبود قرارداد ها( مربوط به بازار کار) ارایه کرد که بر اساس آن ایجاد قرارداهای مالی بر اساس قیمت های حقیقی ای که برای همگان معنادار باشد امکان پذیر شد و در نتیجه شاهد قراردادهای تنظیم شده بر اساس نرخ تورم و ابزارهایی مالی بودیم که برای رفاه بشر دست آوردی حقیقی داشتند.

با بحران دهه ی1930 بود که مفهوم تولید ناخالص ملی برای نخستین بار به کار گرفته شد و اکنون شاهد به کارگیری ابزارهایی در مدیریت ریسک هستیم که از این مفهوم بهره می گیرند و نمونه ی متاخر آن اقدام دولت بحران زده ی یونان برای استفاده از تولید ناخالص داخلی برای تضمین تامین مالی مربوط به کاهش ریسک است.

اما تولید ناخالص داخلی را به سختی می توان بهترین راه برای سنجش میزان رفاه اقتصادی دانست.

در سالهای باقی مانده از قرن 21 ، باید شاهد گسترش شاخص هایی تازه باشیم که رفاه یا عدم رفاه فرد را می سنجند و همه این شاخص های ممکن است پایه هایی باشند برای مدیریت ریسک.

کلان داده ها این خطر را ایجاد می کنند که برخی از ریسک های پیش تر قابل بیمه گذاری به غیر قابل بیمه گذاری تبدیل شوند؛ چرا که خروجی آن ها برای بیمه گر قابل پیش بینی باشد.

برای مثال؛ آزمون ژنتیک ممکن است نشان دهد برخی زمینه ی ابتلا به بیماری های مشخصی را دارند و این دانش می تواند باعث شود شرکت های بیمه ی عمر از بیمه کردن این افراد اجتناب کنند یا بالاترین نرخ بیمه را از آن ها طلب کنند.

البته چنین اقدامی می تواند توسط قانون ممنوع شود؛ همان طور که برای مثال در ایالات متحده قانون حمایت از بیماری سال 2010 برای بیمه سلامت چنین کرده و کلان داده ها و سیستم های تحلیل گر آن به قانون گذاران اجازه می دهند بر شیوه ی اجرای چنین قوانینی نظارت کنند.

فناوری اطلاعات باعث کوچک شدن اقتصاد زیرزمینی، غیر رسمی و سایه خواهد شد.

در این نقطه از تاریخ، حتی در پیشرفته ترین کشورها، هنوز فعالیت های اقتصادی زیر زمینی بسیاری در جریان است.

افراد ترجیح میدهند قانونی کردن قراردادهای تجاری اجتناب می کنند تا بتوانند از پرداخت مالیات طفره رفته و درگیر بسیاری از مقررات و دعاوی قضایی نشوند.

اما در سالهای پیش رو، مخفی نگه داشتن چنین تقلب هایی و فرارهای مالیاتی به مراتب مشکل تر خواهد بود.

از آن جا که حجم اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شود رو به رشد است، به دام افتادن افرادی که فعالیت های زیرزمینی دارند، یا بخشی از اقتصاد سایه محسوب می شوند آسانتر خواهد بود.

در حال حاضر مدل های مختلف پول الکترونیکی در حال تسلط بر بازار است و استفاده از پول نقد در معاملات تجاری باعث ایجاد ظن و بدبینی خواهد شد.

طفره رفتن خریداران خانه در سرتاسر جهان از گزارش قیمت واقعی معامله ی ملک به مقامات به خاطر نگرانی بابت مالیات املاک و عوارض مشابه می تواند در زمره فعالیت های زیر زمینی طبقه بندی شود.

وقتی گزارش صادقانه درباره قیمت املاک موجود نباشد، اطلاع از قیمت های بخش مسکن، حتی به صورت کل بازار، غیر ممکن است.

وقتی قیمت های واقعی گزارش شوند، دولت ها می توانند بر اساس آن ها سیاست های بهتری را به کار بگیرند و شرکت های بیمه ی بخش خصوصی هم می توانند قرارداد های مربوط به مدیریت ریسک برای بهای مسکن را به جای قیمت های موردی بر اساس قیمت های تجمعی بازار تعیین کنند که در نتیجه باعث کاهش خطر اخلاقی خواهد شد.

افول اقتصاد زیرزمینی این امکان را فراهم می آورد که فعالیت های اقتصادی منجر به تولید کلان داده ها شوند و این پیامدی کلیدی برای مدیریت ریسک خواهد بود؛ چرا که تا شاهد نوساناتی در فعالیت های اقتصادی باشیم می توانیم مکانیزم هایی را برای کنترل ریسک اندازه گیری شده توسط کلان داده ها ابداع کنیم.

تعین هویت فردی به مراتب بهتر خواهد شد و حریم شخصی محفوظ خواهد ماند .

اگر مدیریت ریسک برای به کار آمدن در خطراتی واقعا مهم و سرنوشت ساز برای افراد باید وجه دموکراتیک تری بیابد، پس افراد باید با مرکز داده های اطلاعات مربوط به آن ها در ارتباط باشند.

در دوران اقتصادهای سنتی، تشخیص حسن شهرت و هویت افراد توسط معرفی نامه، برگه شناسایی، گذرنامه و راه کارهایی ابتدایی تر مانند استفاده از افرادی که قادر به شناسایی چهره ی دیگران هستند صورت می گرفت.

اما چنین شیوه هایی به افراد اجازه نمی داد با مرکز داده های اطلاعات در ارتباط باشند.

رایانه هایی بیومتریک جدید می توانند چنین ارتباطی را برقرار سازند و انتظار داشت در دوره ای در این قرن چنین امکانی فراهم آید.

در همین زمان، فناوری رایانه ای باید به افراد اجازه دهد از حریم شخصی خود حفاظت کنند.

فناوری دیجیتال در آینده به افراد اجازه خواهد داد اطلاعاتی را در سطحی که می خواهند با شرکای تجاری خود به اشتراک گذاشته و جلوی درز اطلاعات توسط دریافت کنندگانش را بگیرند.

سیستم های تشخیص هویت در اختیار دولت ها خواهند بود( به خصوص برای جلوگیری از عملیات تروریستی)، یا توسط بخش خصوصی صادر خواهند شد.

با ایمن تر( و با ثبات تر) شدن سیستم های تشخیص هویت، افراد بهتر می توانند قراردادهای بلند مدت لازم الاجرا را که به درآمد و دارایی آن ها مرتبط می شود منعقد کنند.

برای مثال، افراد می توانند سهمی از درآمدهای آینده ی خود را به فروش برسانند، ایده ای که میلتون فریدمن زمانی پیشنهاد داده و البته به خاطر اجرایی نبودن کنار گذاشته شده بود.

با این حال فناوری اطلاعات هزینه های نظارت و اجرای قرارداد را کاهش می دهد؛ چرا که بسیاری از این امور توسط رایانه ها قابل اجرا خواهند بود و با دیجیتالی شدن حساب ها، یک قرارداد می تواند ابتدا یک برنامه ی کامپیوتری باشد و بندهایش به طور خودکار تنظیم شده و به صورت قرارداد حقیقی دربیاید.

در نتیجه قراردادها می توانند به صورت دقیق تری بر اساس نیازهای طرقین معامله تنظیم شوند که باعث موفقیت بیشتر مدیریت ریسک خواهد شد.

در حالی که آینده از راه می رسد، می توانیم امیدوار باشیم که قراردادهای پیچیده بتوانند به درستی به اطلاعات دیگر قرادادها ارجاع داده شده و با آن ها تعامل داشته باشند.

به عنوان مثال در قراردادهای مالی امروزه وام دهنده ی مسکن می تواند سابقه ی وام های مسکن را بررسی کند تا ببیند فرد دیگری برای وام همان خانه را گروه گذاشته یا خیر.

همچنین سابقه ی اعتباری نیز به صورت آنلاین موجود است که خلاصه ای از دیگر قراردادهای مشابه وام گیرنده و همچنین عملکرد او را در بازپرداخت وام ها نشان می دهد.

در آینده عرضه کنندگان کلان داده ها اطلاعات بسیار بیشتری را در مورد فعالیت های افراد شامل قراردادهای اجاره، کار، مدیریت ریسک درآمد ارایه خواهند داد که همه ی این اطلاعات قابل استفاده خواهند بود.

یک رایانه با توانایی نزدیک به هوش مصنوعی می تواند سابقه ی همه ی این قراردادها را به شیوه ای هوشمندانه ثبت و امکان انعقاد قراردادهایی کارآمدتر در مدیریت ریسک فراهم کند.

در آینده دولت جهانی وجود نخواهد داشت اما نهادهای مالی جهانی قوی تر خواهند بود.

دولت جهانی ایده ای است که توسط بسیاری مورد تاکید قرار گرفته اما همچنان با موانعی عظیم مواجه خواهد بود.

جامعه ملل، که در سال 1919 ایجاد شد و در سال 1946 به کار خود پایان داد، تنها نمونه ای ابتدایی از این ایده بود که باشکست مواجه شد و با تلاش برای توسعه ایده نظم نوین که آغاز آن به دهه 1930 و آدولف هیتلر باز می گشت کنار گذاشته شد.

جنگ جهانی به طور قطع ایده ای حکم رانی جهانی را به طور کامل در نطلفه خفه کرد.

سازمان ملل متحد که از دل این درگیری و در سال 1945 ظهور کرد در برخی زمینه ها موفقیت چشم گیری داشته.

اما بودجه ی سالانه این نهاد در سال های اخیر تقریبا 5 میلیارد دلار بوده، رقمی در حدود بودجه اداره پلیس یک شهر بزرگ در امریکا.

گروه بیست نیز سطوح تازه قابل توجهی از همکاری بین المللی را نشان داده، اما هنوز دبیرخانه یا کارمندهای دایمی خود را ندارد.

پیشرفت واقعی در این زمینه در یک قرن اخیر توسعه ی نهادهای مالی بین المللی بوده که این موارد را در بر می گیرد: بانک تسویه حساب های بین المللی در سال 1930، صندوق بین المللی پول در سال 1944، بانک جهانی در سال 1944 که بعدها به گروه بانک جهانی تبدیل شد، بانک توسعه ی آسیایی در سال 1966 انجمن بین المللی سواپ و مشتقات در سال 1985، سازمان تجارت جهانی در سال 1995، کمیته ی بین المللی استانداردهای حسابداری در سال 2001، حتی سازمان ملل متحد نیز از طریق شورای اقتصادی و اجتماعی این نهاد و از طریق همکاری با شرکایش در انجمن همکاری توسعه از سال 2007 در ارتقای نهادهای مالی بین المللی خوب مشارکت داشته است.

اگر روند های فعلی ادامه یابند، نهاد های مالی بین المللی از نظر اندازه بزرگتر خواهند شد و قراردادهای مالی بین المللی پیچیده تری را تسهیل خواهندکرد.

چنین پدیده ای به این خاطر قابل توجه خواهد بود که به اشتراک گذاری ریسک زمانی می تواند به رفاه بشر بیفزاید که در سطحی بین المللی صورت پذیرد.

اصلی ترین خطرات قرن آینده به احتمال زیاد به کشورهای خاصی بیشتر ضربه خواهد زد و اگر ریسک در سطحی جهانی توزیع نشود، به اشتراک گذاری ریسک مناسبی حاصل نخواهد شد.

سازوکارهای مالی می توانند و به طور تاریخی هم نشان داده اند که خارج از محدوده ی دولت هایی که آن ها را ایجاد کرده انند به حیات خود ادامه دهند، چرا که افراد ذاتا برای سازوکارهای مالی ایجاده شده بر اساس صداقت و نیت خوب احترام قائلند.

در پایان جنگ جهانی اول، غرامت هایی سنگین به آلمان تحمیل شد، اما این غرامت ها از طریق شیوه ای خاص و بر اساس اخذ مالیات از مردم آلمان پرداخت می شد و نه از طریق لغو ناگهانی قراردادهای مالی.

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نظام جدید، پرداخت های مالی متعهد شده توسط شاه را لغو نکرد.

دولت اقلیت سفید پوست در آفریقای جنوبی هم جای خود را به دولتی داد که اکثریت سیاه پوست را نمایندگی می کرد و قرادادهای مالی فسخ نشدند.

البته می توان نمونه های را یافت که تغییر در حاکمیت به لغو قراردادهای مالی انجامید که مثال های بارز آن انقلاب هایی است که به تشکیل اتحاد جماهیر شوروی و چین کمونیست انجامید.

نکته اینجاست که قراردادهای مالی معمولا از تحولات اساسی در حاکمیت جان سالم به در می برند و افراد می توانند تصور کنند که به احتمال زیاد قرارداد های مالی آنها حتی پس از تغییر اساسی در حاکمیت نیز پابرجا خواهند ماند.

در آخر: بنابراین در سالهای پیش رو از قرن 21، برخی از انواع اشتراک گذاری های ریسک در میان کشورها روی خواهد داد؛ حتی اگر برخی اوقات آشوبی سیاسی روی دهد و دولت ها سقوط کنند.

چنین عاملی همراه با دیگر عوامل و فناوری اطلاعات، احتمالا باعث خواهند شد در به اشتراک گذاری ریسک تازه در سطح بین المللی در مدیریت مهم ترین ریسک های قرن آینده موفقیت های روی دهد .

/ اخبار پولی مالی نویسنده: حامد هدایی، مدیر دفتر مطالعات و بررسی های اقتصادی گروه اخبار مالی - اقتصاددان رفتاری
کلید واژه ها: مدیریت - اقتصاد - اقتصادی - جمعیت - جمعیت جهان - فناوری - اطلاعاتی - همراه - مالی - پیشرفت - جهان - امریکا - کریستف کلمب - تصویر - توسعه - امور مالی - امریکایی - مردم - کتاب - پر جمعیت - مهندسان - تصویری - اشتغال - بیماری - انتظار - اندیشه - مطالعه - خطرناک - مشکلات - امروز

آخرین اخبار سرویس:
درآمدزایی پایدار، رویکرد نوین در مدیریت شهری

گزارش تصویری از دستگیری سارق مسلح بانک ملی

سوژه مردمی؛

وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد

پیگیری تمدید مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار

امسال 816 روستای آذربایجان غربی از نعمت گاز بهره مند می شود

320 میلیاردریال برای اشتغال در کشاورزی بوشهر جذب شد

توقف قطع گوشی های مسافری ثبت نشده پس از اجرای یک روزه

طرح احیای خلیج گرگان اجرا می شود

توقف قطع گوشی های مسافری ثبت نشده پس از اجرای یک روزه

خرم آبادی: رتبه تلگرام در ایران و جهان سقوط کرده است

آغاز افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی

عرضه یک مدل GT قدرتمند توسط لکسوس

گرانی مرغ با افزایش هزینه های تولید

بی توجهی کشاورزان نسبت به ممنوعیت کشت برنج/ آب کافی وجود ندارد

مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز تمدید شد

دادستان انتظامی مالیاتی سازمان مالیات: آخرین اخطار به بانک ها / اطلاعات ندهید اعلام جرم می کنیم

اولین خودرو ایرانی تولیدی روی پلت فرم SP100 معرفی شد

تمدید تمام قطعات خودروها تا پایان سال97/تعلیق فعالیت سیتروئن در ایران/مذاکره با کیاموتورز برای ادامه همکاری

320 میلیاردریال برای اشتغال در کشاورزی بوشهر جذب شد

قیمت سبد نفتی اوپک یک گام دیگر عقب نشست

امسال 816 روستای آذربایجان غربی از نعمت گاز بهره مند می شود

کالاهای اموال تملیکی دراختیار اقشار آسیب پذیر قرار گیرد

رتبه تلگرام در ایران و جهان سقوط کرده است

در یک خانه اما جدا زندگی می کنیم

پر طرفدار ترین جوک تاریخ؛ فروش نیسان جوک از یک میلیون دستگاه گذشت

تصاویر/ سارق مسلح بانک ملی به دام افتاد

مطالبات داروخانه های بخش خصوصی در قزوین پرداخت شد

تاکید بر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر

نمایشگاه مبلمان و روشنایی در مشهد گشایش یافت

خودروی جدید سایپا رونمایی شد+عکس

کالاهای اموال تملیکی دراختیار اقشار آسیب پذیر قرار گیرد

کاهش 45 درصدی فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام +عکس

بزرگترین تولیدکننده ورق های MDF

طرح های ساعت فرانک مولر از 2007 تا 2017

بخش خبری 20 چهارشنبه بیست و هفتم تیر + فیلم

50درصد از نرخ بهره تسهیلات طرح بازآفرینی را دولت پرداخت می کند

استخدام کارشناس خرید در یک شرکت معتبر بازرگانی

اعمال تعرفه 45 درصدی چین روی پسته آمریکا

هیچ روستایی نباید گرفتار تشنگی شود

احتمال بروز کم آبی برای کشت پاییزه گندم در دزفول

جنگ تجاری برای اقتصاد جهان 430 میلیارد دلار هزینه دارد

فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام 45 درصد کاهش یافته است

افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل نفتکش ها

خودروی جدید سایپا در شیراز رونمایی شد/ رهام به بازار ایران می آید (+عکس و مشخصات فنی)

مهلت تسلیم اظهارنامه های مالیاتی، تاپایان تیر

کمبود ذخایر آب، انگلیسی ها را وادار به صرفه جویی کرد

50درصد از نرخ بهره تسهیلات طرح بازآفرینی را دولت پرداخت می کند

واکنش ترانه علی دوستی به قطعی برق+عکس

نخبگان علمی در کمند همه چیز می دانیم

صداقت و انصاف بزرگترین تبلیغ برای جذب گردشگر است

کار بانک ارائه خدمات است نه خرید و فروش ملک

فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام 45 درصد کاهش یافته است

خرم آبادی: رتبه تلگرام در ایران و جهان سقوط کرده است

ارسال 700 پرونده مرتبط با واردات خودرو به سازمان تعزیرات

بیمه سلامت 7 هزار میلیارد تومان بدهی دارد

گشت تعزیرات در بازار امین حضور

برخورد با واحدهای تولیدی متخلف در زمینه بسته بندی آب معدنی

توزیع لاستیک یارانه ای وسایل نقلیه سنگین در هرمزگان آغاز شد

سامانه جامع تجارت: تمدید مجدد مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز تمدید شد

جیب هایی که با این رانت پر شدند

اعطای گواهینامه ی استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان

گردهمایی بزرگ تولیدکنندگان و صنعتگران حوزه متالورژی، فولاد، ریخته گری

توزیع لاستیک یارانه ای وسایل نقلیه سنگین در هرمزگان آغاز شد

افزایش نرخ کرایه حمل نفتکش ها

تحویل ارز پتروشیمی به سامانه نیما

سالانه 240 هزار تن محصولات کشاورزی در بروجن تولید می شود

230 زوج زیرپوشش کمیته امداد هرمزگان هدیه ازدواج دریافت کردند

یوونتوس برای خرید گودین باید 20 میلیون یورو بپردازد

ارسال 700 پرونده مرتبط با واردات خودرو به سازمان تعزیرات

کمبود و قطع آب در تبریز

«بانک سرمایه گذاری اروپا» قادر به فعالیت در ایران نیست

با لباس های آب رفته چه کنیم؟

آغاز افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی

تولید ماهانه 724 هزار لیتر روغن خودرو در واحد تولیدی استان+فیلم

افزایش 69 درصدی صادرات ایران به روسیه + فیلم

773 مورد بازرسی صنفی در پلدشت انجام شد

بانک تخصصی اطلاعات دندانپزشکی بیمه شدگان ایجاد می شود

آیین نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در محمودآباد برگزار شد

230 زوج زیرپوشش کمیته امداد هرمزگان هدیه ازدواج دریافت کردند

سالانه 240 هزار تن محصولات کشاورزی در بروجن تولید می شود

افزایش 14 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد امام

ارسال 700 پرونده درباره واردات خودرو به سازمان تعزیرات

کاهش 45 درصدی فعالیت ایرانی ها در تلگرام

کاهش 45 درصدی حجم فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام+ نمودار

نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در محمودآباد اغاز شد

آیین نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در محمودآباد برگزار شد

انتشار فهرست جدید شرکت های صادرکننده فرآورده های نفتی

بانک تخصصی اطلاعات دندانپزشکی بیمه شدگان ایجاد می شود

سکه گران شد

773 مورد بازرسی صنفی در پلدشت انجام شد

میزان درآمد روسیه از جام جهانی 2018 اعلام شد

استخدام یک فروشگاه معتبر اینترنتی پوشاک در ارومیه

از سوی سامانه جامع تجارت اعلام شد تمدید مجدد مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

ضرر اروپا از کاهش صادرت نفت ایران

کشف کشتی روسی حامل "گنجینه طلا"بعد از 113 سال

نمودار کاهش 45 درصدی حجم فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام

عکس/ سفری به غار قوری قلعه واقع در پاوه

ستاد توسعه بیمه روستایی در تمام استان ها ایجاد می شود

جهانی شدن مدیریت ریسک های اقتصادی

جهانی شدن مدیریت ریسک های اقتصادی