مطالب مرتبط:
امحاء مواد مخدر در استان ها
کمترین میزان مصرف مواد مخدر در سطح کشور متعلق به استان اردبیل است
طی یک ماه؛ 3 باند تهیه و توزیع مواد مخدر در شهرستان ماکو متلاشی شدند
امحای 40 تن مواد مخدر در زاهدان
همایش صیانت و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در ارومیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 16:552018-06-24اجتماعي

تهیه نقشه ریسک پذیری استان ها در زمینه شیوع مواد مخدر


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به جزییات برنامه های این ستاد در آموزش پیشگیری از اعتیاد بین دانش آموزان، دانشجویان و خانواده ها،از پوشش درمانی سالانه 800 هزار معتاد در مراکز مختلف ترک اعتیاد خبر داد.

- در هفته مبارزه با مواد مخدر قرار داریم.

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس درباره برنامه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای دانش آموزان و دانشجویان ، اظهار داشت: بیشتر برنامه های ستاد مبارزه با موادمخدر در این خصوص برای دانش آموزان و دانشجویان است و مهمترین موضوع، تفاهمنامه این ستاد با وزارت آموزش و پرورش است که در قالب برنامه پیشگیری بوده و برای همه دانش آموزان، والدین، مربیان و کارکنان مدارس اجرا می شود.

*اجرای طرح توانمندسازی دانش آموزان متوسطه اول و دوم در خصوص اعتیاد وی ادامه داد: مهمترین موضوع توانمندسازی دانش آموزان است که در سال تحصیلی 98 -97 برای نزدیک به 100 درصد دانش آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم انجام می گیرد؛ ضمن اینکه سال گذشته 1.

5 تا 2 میلیون دانش آموزان تحت پوشش این طرح قرار گرفته و امسال این روند افزایش پیدا می کند.

*آموزش و توانمندسازی روانی ـ اجتماعی دانش آموزان پایه نهم مدارس دولتیافشار با اشاره به طرح توانمندسازی و آموزشی خود مراقبتی دانش آموزان دوره دوم ابتدایی، گفت: این طرح دانش آموزان، والدین و کارکنان مدارس را پوشش می دهد؛ ضمن اینکه برنامه آموزش و توانمندسازی روانی ـ اجتماعی دانش آموزان نیز یکی دیگر از طرح ها است که بین دانش آموزان پایه نهم دوره اول متوسطه مدارس دولتی اجرا می شود.

* اجرای طرح مورد بین دانش آموزان متوسطه اول و دومسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به طرح مدیریت مورد که شناسایی و مداخله درمانی دانش آموزان در معرض خطر یا پرخطر را دنبال می کند، افزود: این طرح در حال حاضر بین دانش آموزان دوره های متوسطه اول و دوم انجام می شود که وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و قوه قضاییه در آن مشارکت دارند و در چارچوب سند نماد یعنی نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان که 12 دستگاه عضو آن هستند، اجرا می شود.

وی از اجرای برنامه همکاری خانه و مدرسه بین دانش آموزان پایه اول ابتدایی مدارس دولتی و تعدادی از مهدکودک ها خبر داد و گفت: جشنواره های استانی برای دانش آموزان داریم که در آن دانش آموزان آثاری هنری در قالب عکس، فیلم، روزنامه دیواری و نقاشی در خصوص مصرف موادمخدر و پیشگیری از آن ارائه می دهند.

*اجرای برنامه مدیریت کلاس در دوره اول ابتدایی و برنامه تحکیم بنیان خانواده افشار با اشاره به اجرای برنامه مدیریت کلاس در دوره اول ابتدایی و برنامه تحکیم بنیان خانواده بر اساس آموزه های دینی در مدارس، یادآور شد: برنامه اجتماع محور از سوی سازمان بهزیستی در روستاها و شهرها اجرا می شود؛ ضمن اینکه برنامه آموزشی خاص خانواده های آسیب پذیر نیز در محله های پرخطر اجرایی می شود.

*راه اندازی کانون های همیاران روانی سلامت دانشجویانسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای برنامه های آموزشی بین دانشجویان، خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه راه اندازی کانون های همیاران روانی سلامت دانشجویان است ضمن اینکه موفق شدیم در حال حاضر این برنامه را در 250 دانشگاه دولتی و غیردولتی اجرا کرده و کانون های یادشده تشکیل شود.

*اجرای برنامه آموزشی خانه و محله بین خانواده ها وی درباره برنامه های ستاد مبارزه با موادمخدر برای آموزش خانواده ها در پیشگیری از اعتیاد ، بیان داشت: برنامه های این حوزه معطوف به 5 برنامه است.

اولین برنامه، برنامه خانه و محله است که خانواده ها تحت پوشش این برنامه قرار دارند و در دل محلات توسط سازمان بهزیستی اجرا می شود.

دومین برنامه، کارزار رسانه ای است که رسانه ها در خصوص پیشگیری از اعتیاد فعالیت می کنند؛ضمن اینکه برنامه های مختلفی نیز در شبکه های صدا و سیما پخش می شود.

*فعالیت خط ملی مشاوره تلفنی اعتیاد افشار با اشاره به اجرای برنامه صدای مشاور در شبکه آموزش سیما، افزود: خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره 09628 خطی است که خانواده ها می توانند هر روز از 8 صبح تا 8 شب با آن ارتباط گرفته و از مشاوره های پیشگیری و درمان اعتیاد بهره مند شوند و در صورت نیاز مراکز درمانی به آنها معرفی می شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مراکز مشاوره ای نیروی انتظامی نیز فعال شده است،متذکر شد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در خصوص کمک و همکاری در پیشگیری از اعتیاد اعلام آمادگی کرده است.

*وجود حدود 40 تا 60 هزار معتاد متجاهر در کشوروی درباره تعداد معتادان متجاهر در کشور ، گفت: چیزی حدود 40 تا 60 هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد؛ البته معتادان متجاهر در همه دنیا وجود دارند و فقط مختص ایران نیست و باید رویکرد مقابله با آنها علمی و منطقی باشد.

افشار اضافه کرد: در قانون اشاره شده است تا معتادان متجاهر به وسیله ضابطین قضایی به مقام قضایی معرفی شوند و با این دستور برای درمان انتقال داده شوند که در مجموع، در کشور ما حدود 18 مرکز ماده 16 وجود دارد که ظرفیت 6 هزار نفری را برای ما ایجاد کرده است؛ البته از مراکز ماده 15 نیز در قالب تبصره 2 ماده 16 استفاده می کنیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در توضیح استفاده از مراکز ماده 15، یادآور شد: یعنی معتادان متجاهر به جای اینکه به مراکز ماده 16 بروند، به مراکز ماده 15 می روند و در آنجا گزارش درمان آنها برای مقام قضایی فرستاده می شود؛ ضمن اینکه یارانه درمان این افراد نیز به وسیله ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت می شود.

* استفاده 66 هزار معتاد از مراکز اقامتی ترک اعتیادوی ابراز داشت : در مجموع در سال گذشته حدود 66 هزار نفر از معتادان از خدمات مراکز اقامتی ماده 16 و مراکز تبصره 2 ماده 16 یعنی همان مراکز ماده 15 استفاده کردند و این افراد حداقل سه ماه تا حداکثر 6 ماه در این مراکز مستقر هستند.

افشار با بیان اینکه به طور متوسط حدود 20 هزار نفر از معتادان متجاهر خیابانی در طول هر دوره درمانی تحت پوشش قرار می گیرند، تصریح کرد: در طول سال سه دوره برگزار می شود که در مجموع تعداد افراد استفاده کننده از این مراکز 66 هزار نفر می شود.

*شیوع مصرف مواد مخدر در زنجان کمتر استسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره میزان شیوع مصرف موادمخدر در استان های مختلف کشور ، اظهار داشت: نقشه ریسک پذیری استان ها تهیه شده است، مانند استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان که ضریب خطرپذیری بیشتری دارند و استان هایی مانند زنجان که شیوع مصرف موادمخدر در آنها کمتر است.

وی درباره میزان مصرف موادمخدر در زنان ، متذکر شد: در سال 80 در طرح ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر از کل معتادان کشور 5 درصد زنان بودند که این عدد در سال 90 افزایش پیدا کرده و به 10 درصد رسید و زنگ خطر جدی بود که اعتیاد در حال زنانه شدن است.

افشار با بیان اینکه از سال 90 برنامه های ویژه ای برای جلوگیری از اعتیاد زنان و دختران اجرا شده است، گفت: یکی دیگر از برنامه ها جلوگیری از مصرف شیشه بین زنان بود که برای تناسب اندام و لاغری مورد استفاده قرار می گرفت؛ ضمن اینکه در این خصوص کارهای خوبی در آرایشگاه ها و کلوپ های ورزشی زنانه انجام شده است.

*8 تا 10 درصد از مجموع معتادان به زنان اختصاص داردسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد:مجموع اقدامات انجام شده باعث شد میزان شیوع مصرف مواد بین زنان که در مدت 10 سال دو برابر شده بود، ثابت بماند و از سال 90 تاکنون افزایش مصرف مواد مخدر را در زنان نداشته ایم که یعنی همان 8 تا 10 درصد از مجموع معتادان به زنان اختصاص دارد.

* فعالیت 8 نوع مرکز درمانی اعتیاد در کشوروی درباره فعالیت مراکز ترک اعتیاد ، ابراز داشت: مجموعاً 8 نوع مرکز درمانی در کشور وجود دارد که ستاد مبارزه با موادمخدر فقط سیاست گذار است و مجوز این مراکز را سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت می دهند و نظارت بر این مراکز علاوه بر این دو دستگاه در قالب کمیته های استانی و کشوری انجام می شود.

*فعالیت 8 هزار مرکز درمانی اعتیاد افشار از فعالیت 8 هزار مرکز درمانی اعتیاد در قالب 8 نوع مرکز خبر داد و گفت: بیشترین تعداد مراکز درمانی، مراکز سرپایی هستند که در مجموع بیش از 7 هزار مرکز در کشور فعال است.

* فعالیت 1200 مرکز اقامتی پرهیز مدار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: دومین نوع مراکز درمانی که حدود 1200 مرکز هستند، مراکز اقامتی پرهیز مدار میان مدت هستند که همان کمپ های ماده 15 است و افراد معتاد بین یک تا سه ماه در آنها اسکان دارند و با رویکرد پرهیزمدار کار درمان آنها انجام می شود.

*سالانه بیش از 800 هزار نفر معتاد تحت پوشش درمانوی یادآور شد: تخت های بستری و مراکز اجتماع درمان سازمان بهزیستی از جمله مراکز درمانی است؛ ضمن اینکه تخت های روانپزشکی، مراکز کاهش آسیب و مراکز موضوع ماده 16 از جمله مراکز دیگری هستند که در خصوص درمان معتادان فعالیت می کنند و در مجموع، سالانه بیش از 800 هزار نفر را تحت پوشش درمانی قرار می دهند.


کلید واژه ها: دانش آموزان - مبارزه با مواد مخدر - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - برنامه - آموزش - وزارت آموزش و پرورش - مدارس دولتی - مبارزه - پیشگیری - مخدر - اجتماعی - دانشجویان - مدارس - اعتیاد - آموزش و پرورش - ستاد مبارزه با موادمخدر - کمیته امداد امام خمینی - موادمخدر - وزارت - کارکنان - ابتدایی - خبرگزاری فارس - والدین - مراقبت - کمیته امداد - استان - ترک اعتیاد - امام خمینی - قوه قضاییه

آخرین اخبار سرویس:
مدیرعامل جامعه معلولان ایران: نیازمند طرح های یکپارچه و پیوسته برای مناسب سازی هستیم

نگهداری از 10 هزار کودک بی سرپرست در مراکز شبانه روزی/5 هزار نفر از آنان دختران هستند/بیش از 50 درصد کودکان خیابانی و کار کشور اتباع دیگر کشورها هستند

تیمور مرجانی، محمدرضا پورعابدی، لیلا سعیدی، علیرضا مینو ارائه مدل ارزیابی تکنولوژی پایدار در حوزه حمل و نقل شهری تهران‎ ‎

آسمان فارس کمی ابری همراه با غبارمحلی

مراحل پایانی کار مقاوم سازی ستون های اطراف ضریح امام حسین(ع)

تهیه سامانه جامع ثبت نام اتباع برای اعزام به اربعین

چالش مدرسه کانکسی

باغ منظریه به یغما رفت؟!

افزایش تمایل ساکنان تهران به مهاجرت از پایتخت

آغاز انتقال اهالی الفوعه و کفریا در حومه ادلب

آموزش ساخت وسایل تزیینی چوبی در منزل

روزنما: بدرقه نخستین گروه زائران خانه خدا

صغری ابراهیمی قوام ,مهرداد اسفنانی ,محمد رضایی‎ ‎ بررسی تطبیقی برنامه آموزش ایمنی ترافیک به کودکان پیش دبستانی در ایران و استرالیا

رسول حیدری سورشجانی مدل سازی ساختاری عوامل مؤثر بر رضایت مندی زنان از سیستم حمل ونقل عمومی

یک روز زندگی در ایستگاه فضایی بین المللی چطور می گذرد؟

اصحاب حبیب زاده ‏‎,‎رضا عبدالرحمانی ,محسن حاجی مقصود ‏‎,‎محمدرضا امینی‎ ‎ بررسی موانع اجتماعی اجرای قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

ریگ پاشی بهترین راهبرد مهار ریزگردها است

تأثیر 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98 برای پایه دوازدهم

ثبت نام های پولی در مدارس دولتی / آموزش وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می کنیم

شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح در هنگ مرزی زاهدان

مستمندان را یاری و یتیمان را نوازش کنید

دستبند حجاج کاغذی شد/ جزییاتی که سرویس های اطلاعاتی هم از آن بهره مند هستند

ادای احترام معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی سراسر کشور برمزار استاد باوند پور

ویدئو / با یکی از عجایب جهان هستی آشنا شوید

ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

طی 2 سال گذشته، حجاج ایرانی با داشتن دستبندهای مخصوص به حج اعزام می شوند دستبند حجاج کاغذی شد/ جزییاتی که سرویس های اطلاعاتی هم از آن بهره مند هستند

شهادت سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

اس ام اس های عاشقانه و زیبا (53)

ترتیل صفحه 409 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور 98

تصاویر/ بزرگ ترین غار خاورمیانه با قدمت 65 میلیون سال در ایران

کدام استان ها درگیر آلودگی آب هستند؟

علم الهدی:سند 2030 هنوز در آموزش و پرورش پیگیری می شود

پیوستن مادر شهیدان «خوش لفظ» به فرزندان شهیدش

تأثیر 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98 برای پایه دوازدهم

بازگشت پیکر های مطهر 75 شهید دفاع مقدس از مرز شلمچه

ربیعی : بی عدالتی منطقه ای بلای جان کشور

تصاویری از زیبایی های روستای هنام در استان لرستان

افتتاح شرکت تعاونی معلولین در شهرستان مهریز+تصاویر

خطر ریزگردها شرق اصفهان را تهدید می کند

آغاز به کار سامانه هوشمند ثبت تخلف خودروها در مشهد

تأثیر 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98 برای پایه دوازدهم

گردهمایی معاونان تربیت بدنی آموزش و پرورش در ارومیه

مردم جنوب تهران راضی تر از شمال شهری ها/ میل به مهاجرت از تهران

گردوخاک و افزایش دما برای البرز پیش بینی شد

روایتی از عنایت امام رضا (ع) به زوج بودایی

گردوخاک و افزایش دما برای البرز پیش بینی شد

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد تأثیر 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98 برای پایه دوازدهم

رویدادهای روز از قاب دوربین

باران طبیعت تشنه شرق گیلان را سیراب کرد

باران طبیعت تشنه شرق گیلان را سیراب کرد

گرما در راه است

آموزش و پرورش پاسخگوی حذف سختی کار از حقوق فرهنگیان باشد / برای حذف مزایا پیش قدم نشوید

کشف قدیمی ترین نان جهان + عکس

آموزش و پرورش پاسخگوی حذف سختی کار از حقوق معلمان باشد/ برای حذف مزایا پیش قدم نشوید

فرایند نظارت بر ثبت نام دانش آموزان

طرفداران بی حجابی در آخر عمر اغلب تبدیل به اعضای کانون دود و دخان می شوند

آزمون مکاتبه ایی دهیاران شهرستانهای بویراحمد و دنا

دوستداران محیط زیست دشتستان به یاری حیات وحش شتافتند

جداسازی آبیاری فضای سبز از آب شرب توسط ادارات استان

آغاز اعزام حجاج خوزستانی حج تمتع از فردا

افزایش 14 درصدی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

نگاهی به برنامه های پنجمین روز حضور کاروان «زیر سایه خورشید» در فارس

خدام حرم رضوی به دیدار خانواده های شهدای خوزستان رفتند

تصاویر/ بزرگ ترین غار خاورمیانه با قدمت 65 میلیون سال در ایران

تصاویر/ پیست اسکی عجیب در منطقه ای خشک!

تصاویر غیر فتوشاپی از یک پدیده شگفت انگیز طبیعی

موفقیت شیراز در بخش ترافیک و صوت بین الملل

320هزار مددجو در نوبت دریافت خدمات از بهزیستی هستند

36 مرکز یادگیری محلی در آذربایجان غربی فعال است

استخدام تحصیلدار در شرکت رهاورد سبز رادین در تهران

ارائه خدمات جهادی خدام شاهچراغ در مناطق محروم شیراز + عکس

کریمی قدوسی : خانم فرشچی دو تابعیتی است

افتتاح مرکز اشتغالزایی زنان سرپرست خانواده در آباده

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد اشتغال 2 هزار و 900 نفر در دفاتر اسناد رسمی بعد از آزمون سردفتری 97

نتایج جالب یک نظرسنجی/ مردم جنوب تهران راضی تر از شمال شهری ها/ میل به مهاجرت از تهران

ساعت پذیرش مراکز تعویض پلاک تهران تغییر کرد

پارک های سنندج کارگاه آموزش هنرهای تجسمی می شوند

اجرای طرح توان افزایی بانوان در بابلسر

آگهی استخدام کارشناس فروش خانم بدون سابقه کار در یک شرکت معتبر

استخدام نسخه پیچ خانم در یک داروخانه معتبر در اصفهان

ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی در مدارس

مرکز توانبخشی بیماران مزمن روان شمال فارس در آباده افتتاح شد

موسسه خیریه متخلف مشهد در کمیسیون بهزیستی تعیین تکلیف می شود

ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس بیشتر مورد توجه باشد

تقدیر از عوامل راه اندازی دوربین های ترافیکی/بیشترین تخلفات 22 تا 7 صبح

گرمای هوای سمنان تا نیمه مرداد شدیدتر می شود

46 فقره انشعاب آب فضای سبز در شیروان قطع شد

مرمت گنبد مسجد شیخ لطف ا... اصفهان

گرمای هوای سمنان تا نیمه مرداد شدیدتر می شود

همه چیز درباره Seetroen ؛ عینک مخصوص سیتروئن +عکس

محور ترشابه ـ مهران پیش از اربعین زیر بار ترافیک می رود

افراد مذهبی عمری طولانی تر دارند چرا؟

مرگ مجازی مهم ترین چشمه میراثی ایران

قدمت 3 هزار ساله "سه تپه" نیشابور

استمرار شرایط جوی پایدار در اصفهان

5 دقیقه خاموشی مطلق در ایستگاه مترو طالقانی

تردد اتوبوس های شهری در مسیرهای بین شهری ممنوع است

پاداش فرهنگیان بازنشسته سمنان پرداخت می شود

پاداش فرهنگیان بازنشسته سمنان پرداخت می شود

تهیه نقشه ریسک پذیری استان ها در زمینه شیوع مواد مخدر

تهیه نقشه ریسک پذیری استان ها در زمینه شیوع مواد مخدر