مطالب مرتبط:
ظریف:مشکل بانکی ما برجام نبود بلکه شفافیت بود/بازار نگران FATF نباشد
بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ قرار نبود برجام موانع بانکی را رفع کند
قرار نبود برجام موانع بانکی را رفع کند
امروز اروپایی ها در مقابل آمریکا قرار دارند/ قرار نبود برجام موانع بانکی را رفع کند
امروز اروپایی ها در مقابل آمریکا قرار دارند/ قرار نبود برجام موانع بانکی را رفع کند/ اگر مجبور شویم از توافق خارج می‎شویم/ عده‎ای از FATF تابو ساخته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 15:352018-06-24سياسي

ظریف: مشکل بانکی ما برجام نبود


وزیر امور خارجه با بیان اینکه مشکل بانکی ما برجام نبود گفت: موانع بانکی با برجام رفع شد اما مشکل ما برای ارتباطات بانکی موضوع شفافیت و امکانات داخلی بانک ها بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبانک و بیمه ( bima.

ir )، محمدجواد ظریف در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی اظهار داشت: یکی از مواردی که دوستان دلواپس به ما ایراد گرفتند برای این است که بارها گفته ام گرچه قدرت نظامی برای امنیت کشور مهم است اما قدرت تنها قدرت نظامی نیست.

امروز دیگر دیپلمات ها نمایندگان بخش دولتی و امنیتی کشورها نیستند و گفتمان اقتصادی وارد حوزه دیپلماسی شده و نفوذ کلام بیش از قدرت نظامی تاثیرگذار است.

وی افزود: در دوران تحریم های گذشته عامل بدنامی مشکل بزرگی برای پیشرفت کار ایران بود و هزینه های زیادی برای کشور داشت، اما امروز هزینه بدنامی را ترامپ پرداخت و گرچه برخی معتقدند هارت و پورت های او در کوتاه مدت موثر واقع شده، اما در درازمدت هزینه بدنامی ترامپ به نفع ما خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه تکثر منابع قدرت نکته بسیار مهمی است، گفت: باید تلاش کنیم در این تکثر بیشتر منابع را از دست ندهیم.

ظریف با اشاره به اینکه نکته مهم دیگر این است که پیش بینی یک مسئول یا فعال اقتصادی تنها پیش بینی نیست و به واقعیت تبدیل می شود اظهارداشت: زمانی که یک سرمایه گذار احتمال سقوط سهام بنگاهی را می دهد سرمایه اش را از آن بنگاه خارج می کند و این خروج سرمایه خود باعث می شود که پیش بینی درست از آب درآید و سهام سقوط کند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اگر پیش بینی کنیم برجام شکست می خورد و در موقعیتی باشیم که بتوانیم در این راستا عمل کنیم نه تنها برجام بلکه هر چیز دیگری شکست خواهد خورد؛ بنابراین دلیلی نداشته که شکست برجام را پیش بینی کنیم.

ظریف تصریح کرد: برخی عنوان می کنند که برجام مشکل داشته که آمریکا توانسته از آن خارج شود.

این سوال مطرح می شود که آیا پیمان همکاری های اقتصادی اقیانوس آرام، نفتا، معاهده پاریس و چند پیمان دیگری که آمریکا از آنها خارج شده نیز مشکل داشتند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در گذشته پیاده نظام های آمریکا مانند اروپا و سایر کشورها ما را تحریم می کردند و در برخی موارد حتی تحریم های آنها از آمریکا نیز سخت تر بود به طوری که تحریم بانک سپه با کمک آمریکا برداشته شد یا تحریم بانک صادرات در اروپا سخت تر از آمریکا بود، اما اکنون آن دوران دیگر تکرار نخواهد شد.

ظریف با بیان اینکه آمریکا قدرت اول اقتصادی دنیا است و برای اینکه ایران را مجبور به خروج از برجام کنند کمر همت بسته است، افزود: هدف استراتژیک آمریکا خروج ایران از برجام است، اما آمریکا در این هدف منزوی شده است.

وی با اشاره به جوسازی های گسترده این روزهای رسانه های غربی علیه ایران، تصریح کرد: این روزها خبرگزاری رویترز حدودا روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می کند.

یک گروه مشخص توسط یک کشور همسایه مورد حمایت مالی قرار گرفته اند و این گروه وظیفه دارد که این اخبار را پخش کند و به نحوی مطرح کند که همه دنیا دارند از ایران خارج می شوند.

ظریف ادامه داد: گروهی نیز منتظر نشسته اند که بگویند تحریم ها موفق شد در حالی که آنها گویی یادشان رفته که تا دیروز می گفتند برجام هیچ دستاوردی نداشته است و اکنون با برخی از اخبار بازار را تحریک می کنند که همه دارند از ایران خارج می شوند.

وی با بیان اینکه برخی تلاش های آمریکا ایذایی و تبلیغاتی برای خروج ایران از برجام است، تصریح کرد: خروج از برجام برای کشور هزینه اعتباری دارد اما امروز هزینه اعتباری را شرکت هایی باید بدهند که می خواهند با آمریکا همکاری کنند و از ایران خارج شوند.

وی ادامه داد به جز آمریکا و سه کشور حوزه خلیج فارس به همراه رژیم صهیونیستی هیچ کشوری امروز با آمریکا در خروج از برجام همراه نبوده و حتی موضع کشوری مانند کانادا که دشواری های زیادی با یکدیگر داشته ایم حفظ و ادامه برجام است.

ظریف با تاکید بر اینکه این مسیر هموار نخواهد بود اما می تواند آینده بهتری را در اقتصاد ما ایجاد کند، تصریح کرد: کلید حل مشکل ما شرکت های کوچک و متوسط (SMEها) هستند، موتور محرکه اکثر کشورهای اروپایی شرکت های کوچک و متوسط هستند که می توانند جایگزین شرکت های بزرگ شوند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اروپایی ها از طرف خود شرکت های کوچک و متوسطی که می توانند در ایران کار کنند را شناسایی کرده اند و ما نیز باید کمیته ای در اتاق بازرگانی تشکیل دهیم تا شرکت های کوچک و متوسط ایرانی که می توانند با اروپا همراهی داشته باشند، شناسایی شوند.

اروپا اعلام کرده که 5 هزار شرکت کوچک و متوسط را تجهیز می کند اما ما باید خود شرکت ها را شناسایی و با آنها رابطه برقرار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از امکانات جدیدی که برای ما فراهم می شود استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: دنیا امروز دلیل دارد که به ترامپ بگوید نمی تواند نظم بین المللی را به هم بریزد، امروز مسئله برجام، نفتا یا معاهده پاریس نیست بلکه بحث نظم لیبرال بین المللی است که هیچکس در غرب نمی خواهد به این نظم لطمه بخورد، بنابراین اروپا برای حفظ برجام منافع دارد اما اینکه چقدر حاضر است برای حفظ این منافع هزینه دهد سوال دیگری است.

تصریح کرد: ما می توانیم برجام را موفق کنیم و همچنین می توانیم ناموفق کنیم ولی باید به این نکته توجه کنیم که ناموفق شدن برجام برای ما خیلی خطرناک است گرچه ممکن است در مرحله ای مجبور شویم که این کار را بکنیم ولی قطعا این انتخاب نظام نیست.

ظریف با بیان اینکه مشکل بانکی ما برجام نبود اظهار داشت: موانع بانکی با برجام رفع شد اما مشکل ما برای ارتباطات بانکی موضوع شفافیت و امکانات داخلی بانک ها بود، در مورد FATF نیز نه برجام توان حل این موضوع را داشت و نه قرار بود که با برجام حل شود و برای حل این موضوع مکانیزم های دیگری لازم است.

وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع مبارزه با پولشویی اظهار داشت: متأسفانه عده ای امروز از FATF تابویی ساخته اند که البته باید این را بگویم که اکثر کسانی که در خصوص این موضوع صحبت هایی را داشته اند، اطلاع چندانی از آن ندارند و بعضاً می گویند FATF شاید یک قرارداد باشد، شاید یک چارچوبی برای مذاکره است و یا اینکه آنها احتمالا نمی دانند چه تأثیراتی این موضوع می تواند برای کشور در پی داشته باشد که امروز من نمی خواهم در این رابطه صحبتی کنم.

ظریف تأکید کرد: به اعتقاد ما این دو مشکل قابل حل است و هرچند که ارتباط مستقیمی هم با وزارت امور خارجه ندارد ولی ما در این زمینه هم پیگیر هستیم، ما معتقدیم که در کشور باید یک سیاست خارجی وجود داشته باشد و همانطور که در قانون اساسی هم آمده، تعیین خطوط و سیاست های کلان، سیاست خارجی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت می گیرد و ما همانگونه که در بحث برجام در چارچوب فرمایشات ایشان حرکت کردیم در موضوع FATF هم این کار را ادامه خواهیم داد و جای نگرانی برای بازار نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ما در ایران از اصولگرا، اصلاح طلب، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی ایران و یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته ایم و اکنون هدف دشمنان نه نظام ایران، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است.

این ایران است که اکنون برای تحقق برخی از اهداف و تمایلات مانع است، می خواهند ایران را نابود کنند.

ظریف ادامه داد: خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می شوند.

بعضی ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می آیند.

اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی ها و امکانات مورد هدف است و ان شاءالله ما این هدف را ناکام می کنیم.


کلید واژه ها: وزیر امور خارجه - آمریکا - پیش بینی - بانک - اقتصاد - اقتصادی - تحریم - ظریف - مشکل - بانکی - بینی - سرمایه - اتاق بازرگانی ایران - کشور - نظام - هزینه - خارجه - نظامی - ایران - محمدجواد ظریف - اتاق بازرگانی - وزیر - شکست - سرمایه گذار - بانک صادرات - اروپا - امروز - امنیت - سهام - دیپلماسی

آخرین اخبار سرویس:
عارف در نطق میان دستور: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم

یادداشت فرجام برجام ها

اخلاق حسنه نیاز مهم امروز محسوب می شود

هرگونه عمل خشونت آمیز مصداق اقدام تروریستی محسوب می شود

حضرتی: وظایف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه از یکدیگر تفکیک شود

در پاسخ به سوالی درباره بازداشت ادمین های 12 کانال تلگرامی حضرتی از توضیحات وزیر اطلاعات قانع شد

آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن

لزوم بر خورد با اخلالگران اقتصادی

مجلس از پاسخ های «علوی» درباره دستگیری مدیران کانال های تلگرامی قانع شد

ویدئو /  دکتر قاسم پورحسن: در جامعه ما شکاف های اجتماعی بیشترین پیوند را با بحران های سیاسی و شورش های اجتماعی پیدا کردند

شایعه ای برای نوه 5 ساله رییسی

تاکید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور بر حل مشکلات خوزستان

تکنولوژی باید تسهیل کننده خدمت به مردم باشد

کارت خدمت رسانی به رزمندگان قطعی و اجرایی می شود

ایران اسلامی به شهدای حمله تروریستی مرزی مریوان افتخار می کند

انتقاد از مغایرت سندهای بالادستی با توسعه محله محور

یک رای، یک خبر و یک عکس البته بی ربط!

دانلود آهنگ جدید شاهرخ افشار بنام مرز

رییس جمهور: آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ تجلیل از از نقش سپاه در پاسداری از ایران

دانلود آهنگ جدید سعید کیا بنام دلت میاد

طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس اعلام وصول شد

دانلود آهنگ جدید میثاق جوهری بنام عادت کردم

روحانیون نباید از موضع اقتدار و قدرت با دانشگاه برخورد کنند

استخدام منشی خانم برای خشکشویی در زنجان

استخدام چرخکار راسته دوز در گلشهر، بلوار کرامت مشهد

استخدام فروشنده در فروشگاه اسباب بازی

هوش مصنوعی گوگل با اسکن ژست ها، تصویر مشابه شما را نشان می دهد

استخدام منشی دفتری خانم در محدوده خیابان پروینِ اصفهان

کمک رژیم صهیونیستی به فرار کلاه سفیدها از سوریه

استخدام تراشکار، جوشکار و حسابدار در گروه صنعتی ماشین سازان

صادرکنندگان صنایع دستی ملزم به ارائه ارز در سامانه نیما نیستند

واکنش پارسایی به بازگشت سپنتا نیکنام /اتلاف یک سال وقت و انرژی برای احقاق حقی عادی

کاهش نیم متری تراز آب سفره های کم عمق گلستان

جزییات زلزله شدید در هرمزگان

عارف: خودتحریمی و خودزنی داخلی را کنار بگذاریم

استخدام کارمند خانم در انتشارات برترین اندیشه

هوای پایتخت در وضع سالم است

افزایش 20 درصدی قیمت آب آشامیدنی؛ پتروشیمی ها قصر گرانی

استخدام مهندس متالوژ جهت شیفت شب در تهران

توضیحات «شریعتمداری» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

جلسه هم اندیشی دیپلماتها و سفرای ایران با حضور روحانی

باقری در جمع خبرنگاران: کارت ایثارگری رزمندگان به زودی اعطا می شود

ضرورت یافتن گیاهی مناسب برای جایگزینی با چمن

مجازات فروش خاک تعیین شد + جزییات

استخدام مهندس پزشکی خانم در شرکت تجهیزات پزشکی

افشای تلاش ترامپ برای تهاجم نظامی به ایران

انتقال و فروش خاک به خارج کشور ممنوع می شود

عکس/ تویوتا کمری جدید در ایران

سروده ای در آستانه میلاد امام رضا(ع) ای علی، ای که ز موسی ید بیضا داری/ چون علی تاج ولایـت، به سر تو پیـداست

تشکیل کمیته چگونگی بهره برداری از باغات

عکس/ گفتگوی شاعر مشهور با رضاخان

الیاس حضرتی: از پاسخ های وزیر اطلاعات قانع شدم

«امین موقت» روشی برای فرزندخواندگی کودکان بی سرپرست

کشف مقدار زیادی مهمات و تجهیزات نظامی توسط قوماندانی امنیه کابل +عکس

پیکر آیت الله مرتضی تهرانی در حرم مطهر رضوی تشییع شد

تکلیف مجلس به صداوسیما برای پخش رایگان برنامه های مقابله با آلودگی و تخریب خاک

روحانی: آقای ترامپ!با دم شیر بازی نکن/یا تسلیم یا مقاومت،راه دیگری نداریم

خروج آمریکا از برجام ریسک هایی برای اقتصاد جهانی دارد

سروده ای در آستانه میلاد امام رضا(ع) ای علی، ای که زموسی ید بیضا داری/ چون علی تاج ولایـت، به سر تو پیـداست

جمعیت تهران به 20 میلیون می رسد

فیلم/ طراحی زیبای پاسداران در حرکات گروهی

فیلم/ توضیحات احسان علیخانی در مورد ماجرای موسسه ثامن الحجج

شهرداری گرفتار بیماری مزمن «خویشاوند گزینی»

سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم ندارد؛ آقای ترامپ! با دُم شیر بازی نکن/ صلح با ایران مادر صلح‎ها و جنگ با آن مادر جنگ‎هاست

جهت گیری دانشگاه آزاد به سمت ارتقای کیفیت در تولید علم است/ صنعت باید خریدار علم دانشگاه باشد

مجلس از پاسخ های «علوی» درباره دستگیری مدیران کانال های تلگرامی قانع شد

گرما و بی آبی در خوزستان زورش را به گاومیش ها هم نشان داد/ روستاییانی که حاضرند با آب شور حمام کنند؛ اما دام هایشان سیراب شود

ارزیابی آمادگی استان های معین از اختیارات سازمان مدیریت بحران است

تجمع آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس/انتقاد اصلی از محدودیت های «قانون تعیین تکلیف» است

به همت اداره کل میراث فرهنگی استان همدان شهر زیرزمینی ارزانفود با انرژی خورشیدی روشن شد

صدور احکام جدید برای مقصران حادثه سنندج

نقش رهبری در جلوگیری از وقوع فاجعه در حوزه بهداشت و آموزش و پرورش

مجلس از پاسخ های وزیر اطلاعات قانع شد

سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد حضور یافت

رییس شورای عالی سیاسی یمن خواستار بازگشایی سفارت فرانسه در صنعا شد

چرا وزارت اطلاعات اجازه می دهد برخی در حوزه او دخالت کنند

رحلت عالم ربانی و معلم اخلاق

آذری: آقایان اگر مدیری دارند که می تواند در این شرایط کار کند، بسم الله/ استعفای رسمی نداده ام و فقط حق بازیکنانم را می خواهم

کاهش ظرفیت استخدام دستگاه های اجرایی

شعبه ویژه دادرسی در دادگستری یزد افتتاح شد

جزییاتی از دیدار اخیر هیأت دولت با رهبر انقلاب از زبان معاون پارلمانی رییس جمهور

پیشگیری از جرم، مستلزم مشارکت همگانی

خودزنی های داخلی را کنار گذاریم/کشورداری سلیقه ای مانع پیشرفت شده است

علوی:
 
 دخالت دادن مسائل جناحی، قومی و دینی کار اطلاعاتی را به انحراف می کشاند

لزوم جلوگیری از تفکیک و بارگذاری اردوگاه شهید باهنر توسط شهرداری تهران

تاثیر 30 درصد معدل در کنکور، موضوع عدالت آموزشی را به چالش می کشد

استخدام کارگر ماهر در کارواش رضا

اعزازی: روابط نمی گذارد با فساد برخورد شود

مونسان: میدان مشق به محلی برای موزه های فاخر تبدیل شود

جزییات سوال علی مطهری از وزیر اطلاعات

استخدام مصالح ساختمانی صاحب پند در گیلان

برداشت زردآلو از باغهای چهارمحال و بختیاری

بهترین روشها برای ابراز علاقه به همسر چیست؟

­آن سوی افشاگری رویترزاز کارزار تبلیغاتی دولت ترامپ علیه ایران

اجازه فروش ملک دولتی را نداریم / واگذاری اردوگاه باهنر به صورت اجاره به شرط تملیک

افراد بد اخلاق کارآیی بالاتری دارند

استخدام نیروی آقا برای سوپر مارکت در زنجان

آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن

وزیر اطلاعات: هشدار، اخطار و تذکر را بر برخورد سخت افزاری مقدم داریم

استخدام آشپز و کمک آشپز آقا با جای خواب در اصفهان

ظریف: مشکل بانکی ما برجام نبود

ظریف: مشکل بانکی ما برجام نبود