مطالب مرتبط:
مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته را سازمان محیط زیست صادر نکرده است
محیط زیست خود اطلاع رسانی کند
صدور مجوز معدنکاوی در پناهگاه حیات وحش موته غیرقانونی است/ محیط زیست پیگیری می کند
مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته را سازمان محیط زیست صادر نکرده است
رییس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران: 95 درصد موتورسیکلت ها کاربراتوری هستند/ ممنوعیت پلاک گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 14:102018-06-24اجتماعي

تفریحی لوکس که برای محیط زیست گران تمام می شود


سالهاست در مناطق مختلف از جمله منطقه شکار ممنوع سید مرتضی شاهد ناجوانمردانه ترین شیوه های شکار هستیم.

هرازگاهی صدای شلیک گلوله هایی در کوه ها و مناطق کوهستانی منطقه ترشیز به قلب محیط‎ ‎زیست شنیده می شود که نتیجه آن از بین بردن یکی از نادرترین گونه های .

- سالهاست در مناطق مختلف از جمله منطقه شکار ممنوع سید مرتضی شاهد ناجوانمردانه ترین شیوه های شکار هستیم.

هرازگاهی صدای شلیک گلوله هایی در کوه ها و مناطق کوهستانی منطقه ترشیز به قلب محیط‎ ‎زیست شنیده می شود که نتیجه آن از بین بردن یکی از نادرترین گونه های جانوری از جمله قوچ و میش اوریال است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وجود گونه های باارزش جانوری مانند قوچ و میش اوریال، کل و بز، پلنگ، کفتار، گرگ، شغال، راسو، روباه، تشی، خرگوش، خارپشت، سنجاب زمینی و خفاش و خانواده پرندگان مانند عقاب طلایی، قرقی، سنقر، دلیجه، سارگپه، جغد، هوبره، کبک و تیهو، باقرقره، بلدرچین، قمری، هدهد، کلاغ ها و گونه هایی از گنجشک، چکاوک کاکلی و معمولی و گونه های مختلفی از سوسمارهای ایران و همچنین مارها در منطقه 60 هزار هکتاری شکار ممنوع سیدمرتضی موجب افزایش حضور شکارچیان و همچنین شکارهای غیر‎‎مجاز در منطقه کاشمر شده است.

این شکارچیان با شکار گونه‎‎های جانوری در منطقه شکار ممنوع حیات برخی از گونه‎‎های جانوری را در معرض تهدید قرار داده اند این در حالی است که تعداد نیروها برای محافظت از این منطقه کفایت نمی ‎‎کند.

همکاری افراد بومی با شکارچیان وجود بالغ بر 1300 گونه جانوری قوچ و میش اوریال در منطقه کاشمر و دیگر حیوانات موجب شده هرساله شکارچیان غیر مجاز بسیاری را از سراسر کشور به این منطقه بکشاند.

در همین خصوص رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در بازدید از منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی در گفت وگو با ایسنا، از قوچ و میش اوریال به عنوان یکی از مهمترین گونه های جانوری منطقه نام برد و افزود: این جانوران حمایت شده هستند و تاکنون برای حفاظت و جلوگیری از شکار قوچ و میش تلاش های بسیاری شده است.

مهدی جمعه پور از منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی یکی از زیستگاه های منحصر به فرد گونه قوچ و میش اوریال در استان و حتی کشور نام برد و گفت: به خاطر شکار قوچ و میش افراد بسیاری از نقاط مختلف کشور به این منطقه می آیند.

وی ظرفیت تنوع زیستی منطقه را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: گروهی که اخیرأ دستگیر شده اند در فاصله 6 کیلومتر شهر شکار می کردند که این نشان می دهد وضعیت تنوع زیستی به گونه ای است که در تپه ماهورهای اطراف شهر هم این گونه جانوری پیدا می شوند.

جمعه پور شکار را یکی از عوامل در روند انقراض گونه های جانوری دانست و بیان کرد: در حال حاضر عوامل متعددی از جمله خشکسالی، تغییر اقلیم، کم آبی، نابودی زیستگاه ها و شکار در انقراض گونه های جانوری دخیل هستند.

وی با بیان اینکه شکارهای غیرمجاز در منطقه شکار ممنوع کوهسرخ و کاشمر اتفاق می افتد، اظهار کرد: متاسفانه هر شکارچی غریبه ای که به این منطقه می آید عامل اصلی آن افراد بومی هستند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر بیان کرد: در بین شکارچیان افراد مختلف از همه نوع قشری هستند که برخی از آن ها هیچ گونه مشکل مالی نداشته و فقط برای تفریح به این منطقه می آیند و به شکار می پردازند.

وی با اعلام اینکه برخی هم از طریق شکار به سودجویی می پردازند، بیان کرد: چون این افراد می بینند گوشت رایگان است با سودجویی و خلاف می خواهند آن را به دست بیاورند.

جمعه پور با بیان اینکه اغلب شکارچیان با اسلحه به شکار حیواناتی چون قوچ و میش می پردازند، گفت: برای پرندگان به خصوص پرندگان زینتی اقدام به زنده گیری می کنند.

وی با اعلام اینکه اگر هزاران نفر هم نیرو داشته باشیم اما بازهم تخلفات غیر مجاز را نمی توانیم به صفر برسانیم، اظهار کرد: وقتی می توانیم موفق باشیم که مردم به این موضوع مهم حساس شده و مشارکت داشته باشند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر با اظهار تاسف از اینکه وقتی خود مردم مشارکت ندارند و روستاییان متخلفانی از مشهد را برای شکار می آورند چگونه می توان موفق بود، افزود: مردم باید درک کنند که ضرر این خسارت ها به خودشان برمی گردد.

وی با اشاره به اینکه اگر جمعیت حیات وحش از بین برود موجب حمله حیوانات وحشی به دام های خود روستاییان می شود، عنوان کرد: روستاییان حاشیه منطقه اولین کسانی هستند که به خاطر از بین بردن گونه های حیات وحش خسارت وارد می شود.

جمعه پور با اعلام اینکه از روستاییان انتظار داریم اگر غریبه ای را می بینند به محیط زیست اطلاع دهند، گفت: هنوز آنگونه که باید مردم به اهمیت محیط زیست و تنوع زیستی آگاه نیستند.

وی با بیان اینکه تا وقتی مردم نسبت به این گونه اتفاقات بی تفاوت باشند موجب می شود شکارهای غیرمجاز بیشتری در منطقه اتفاق بیفتد، عنوان کرد: برخی گونه های گوشتخوار همانند کفتار، پلنگ، گرگ، شغال، روباه و.

هستند که از گوشت استفاده می کنند که اگر باشکار آنها محل تغذیه شان را از بین ببریم موجب می شود برای تامین غذا به مناطق روستایی حمله کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر با اشاره به اینکه برای شکار گونه قوچ و میش فقط باید از اسلحه استفاده کرد که برخی گلوله زنی و برخی اسلحه های ساچمه زنی هستند که برروی آتها فشنگ غیر مجاز چارپاره می گذارند، بیان کرد: چند وقت قبل در روستای ایور پلنگی به یکی از روستاییان حمله کرد و زخمی شد که این نشان می دهد وضعیت تنوع زیستی در منطقه رو به بهبود است.

وی با بیان اینکه این تنها مستند ما از وجود پلنگ در کاشمر است، افزود: تعداد گونه جانوری پلنگ در منطقه زیاد نیست به همین خاطر کمتر دیده می شود.

جمعه پور در ادامه وسعت منطقه شکار ممنوع سید مرتضی را 60 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: از این منطقه تنها 6 نفر محیط بان حفاظت می کنند در صورتیکه که براساس استاندارد بین هزار تا 5000 هکتار باید یک نفر محیط بان باشد.

وی با اشاره به اینکه تمامی شکارچیان منطقه غیر مجاز هستند، افزود: حداقل طی 4 یا 5 سال گذشته هیچ گونه مجوز و پروانه ای برای شکار صادر نشده است.

وی در پایان با بیان اینکه طی سال گذشته سه نهاد مردمی در حوزه محیط زیست به ثبت رسیده که اقدامات خود را آغاز کرده اند، گفت: برخی در حوزه فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی و برخی از این نهاد مختص خیرین محیط زیست هستند که یکی از اقداماتشان حصارکشی محدوده ای برای حفاظت از محیط زیست بوده است.

شکایت به دادستان هرسال هزاران گونه از حیوانات منقرض می شوند.

حیواناتی که زمانی با تعداد زیاد، روی زمین جولان می دادند حالا با سرعتی که نفس را در سینه حبس می کند در حال ناپدید شدن هستند.

طبق برآورد دانشمندان، آهنگ فعلی انقراض و بر افتادن این گونه ‏ها هزار بار از آنچه باید باشد سریع تر است.

دلیل آن یک عامل است: انسان ها.

در همین خصوص مدیر موسسه زیست محیطی زاد سرو ترشیز به ایسنا گفت: موضوع شکار و شکارچی همیشه وجود داشته و خواهد داشت فقط باید کنترل شده، در فصل مناسب خود، با مجوز و نظارت اداره حفاظت محیط زیست باشد.

فهیمه رییس زاده اظهار کرد: در خصوص مجوزهایی که طی چند هفته گذشته توسط اداره کل حفاظت محیط برای شکار چند رأس قوچ و میش اوریال توسط شکارچیان آمریکایی در منطقه صادر شده به دادستان شکایت کرده ایم.

وی با بیان اینکه فعالان محیط زیست خواستار لغو مجوزهای صادر شده هستند، بیان کرد: اکنون در فصل شیردهی و نگهداری بره های قوچ و میش اوریال هستیم.

مدیر موسسه زیست محیطی زاد سرو ترشیز با اشاره به اینکه مجوزهای شکار در بدترین فصل سال صادر شده است، اظهار کرد: اکنون در بی آبی، خشکسالی و سایر بحران های منطقه قرار داریم.

وی همچنین با اعلام اینکه مبلغ 5 میلیون تومانی که اداره کل محیط زیست از این شکارچیان برای صدور مجوز شکار در منطقه گرفته است به اندازه همان مبلغی بوده که از شکارچیان بومی می گیرند، عنوان کرد: از 70 میلیون تومانی که از شکارچیان گرفته اند تاکنون فقط یک میلیون تومان به حساب واریز شده است.

رییس زاده بیان کرد: افرادی که دارای مجوز شکار هستند و سالیانه مبلغی را در این خصوص هزینه می کنند تا در فصل مناسب مجوز شکار برایشان صادر شود به این موضوع معترض شده اند که اگر این امکان وجود دارد چرا برای ما در این فصل مجوز صادر نمی شود.

وی گفت: صدور این مجوزها توسط محیط زیست در فصل گرما و خشکسالی یک اقدام غیراصولی و غیراخلاقی بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: منطقه - شکار - شکار ممنوع - شکارچیان - ممنوع - زیست - مرتضی - مناطق - محیط - کوهستانی - کاشمر - حفاظت محیط زیست - هایی - کشور - گلوله - محیط زیست - جمعه - مجاز - غیر مجاز - خانواده - پرندگان - حیوانات - افزایش - دستگیر - ایران - اداره - حمایت - چکاوک - استان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
رونمایی از سامانه «هوشمند تشخیص چهره»+عکس

تغییر ساعات کاری ناوگان اتوبوس رانی و متروی +فیلم

خدمت رسانی به مناطق محروم در قالب اردوهای جهادی

فعالیت موکب الرضا (ع) در سمنان آغاز شد

تهرانی ها منتظر وزش باد شدید باشند

بارش خفیف باران در گیلان و مازندران/ تهران همچنان در مدار 40 درجه

گزارش تصویری: حضور دختران شین آبادی در ایسنا

سفر رییس سازمان نوسازی مدارس کشور به بجستان

جاذبه های گردشگری مشهد

اتوبوس هایی با صندلی داغ...!

میزان «فرار» از مراکز شبه خانواده بهزیستی/ این مراکز زندان نیستند

وزش باد نسبتا شدید در تهران

آبرسانی سیار به 5500 روستا

اشتغال و درمان مهمترین مشکل مددجویان گتوندی است

تلفات آهوان "میشداغ" در کانال سازمان آب و برق ادامه دارد

غبارروبی ضریح مطهر امامزاده سیدحمزه کاشمر

34 باب واحد آموزشی در سمیرم تخریبی است

آغاز ثبت نام دانش آموزان پایه دهم در مازندران

بارش باران در گیلان و مازندران

وزش بادهای شمالی میهمان استان قزوین+ فیلم

برگزاری کارگاه «روان شناسی قرآنی» در پیش دبستانی فرهنگسرای قرآن

ارائه "آموزش های پیشگیری از اعتیاد" به 12 هزار روحانی

اصلاح هندسی معابر منطقه یک کرمان

ذرات معلق، آلاینده شاخص هوای تهران در تابستان

اشتغال و درمان مهمترین مشکل مددجویان گتوندی است

سردرگمی ترافیک پشت چراغ های راهنمایی خاموش/چه کسی پاسخگوست

وزش باد نسبتا شدید در تهران

زنجان کمی خنک ترمی شود

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

کلنگ زنی پارک ویژه نوجوانان در سمنان

ساخت موزه ایران درودی درانتظار امضاشهردار

حال و روز کاخ ساسانی سروستان مساعد نیست /تصاویر

عکس روز نشنال جئوگرافیک

میزان «فرار» از مراکز شبه خانواده بهزیستی/ این مراکز زندان نیستند

گزارش تصویری / رضا ذاکری همنشینی ماه با ستاره دل‎شیر

کیفیت هوای تهران در 25 تیر سالم است

انتقاد ناجا از عدم لحاظ "پیوست انتظامی و امنیتی" در طرح های توسعه و نوسازی/ هر قصوری در طراحی محیط شهری به افزایش جرائم می انجامد

اولین دوره آموزش روایتگری دفاع مقدس در کاشمر

هوای شمال و غرب کشور خنک می شود

از انتقال کندوها به جای خنک تا آبیاری شبانه در مناطق شور

تمام پاداش پایان خدمت فرهنگیان تا شهریور 97 پرداخت می شود

نیازمندی های استخدامی قم 25 تیر 97

بازدید دانش آموزان پسر دوره های تابستانه سازمان دانش آموزی از موسسه فرهنگی شهر آرا مشهد

اشکالات تألیفی کتاب قرآن پایه اول از نگاه یک مدرس قرآن

اتوبوس هایی با صندلی داغ...!

دهکده ییلاقی جهان نما کجاست؟

بازسازی در حوزه آبخیز سنگتراشان شهرستان ری انجام می شود

حضور 550 پزشک در حج 97

اختتامیه دوره اول سیزدهمین اردوی دانش آموزان زیارت اولی

وزش باد نسبتا شدید در تهران

متقاضیان سرویس مدارس در سامانه سپند ثبت نام کنند

سرخ کردن تخم مرغ زیر آفتاب سوزان اهواز

پردیس"ناتمام تئاتر صبا" پس از 11 سال هنوز بلاتکلیف قانونی است

فسیل زنده میگوی بچه وزغی در زیستگاه نایین ثبت شد

آبیاری درختان باغ رضوان اصفهان با پساب

اتوبوس هایی با صندلی داغ...!

کاهش نامحسوس دما

اعطای اختیار به مراکز آموزشی استان ها برای ساماندهی نیرو های وزارت آموزش و پرورش

7هکتار حوضچه پرورش ماهی غیرمجاز شناسایی و تخریب شد

عطر و بوی حرم رضوی در بیضا پیچید

هوای شمال و غرب کشور خنک می شود

توصیه های تابستانی رییس پلیس راهور

فسیل زنده میگوی بچه وزغی در زیستگاه نایین ثبت شد

چرا معلمان با کتاب های درسی جدید همسو نشدند؟

آبرسانی سیار با 11 تانکر به مناطق عشایری خراسان شمالی

آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره حذف یا ماندگاری کنکور نظرات متفاوتی دارند

بارش خفیف باران در گیلان و مازندران/ دمای هوای تهران همچنان 40 درجه است

کرمانشاه آماده تدوین طرح جامع اربعین می شود

پلنگ وحشی هشت حیوان باغ وحش را کشت

فسیل زنده میگوی بچه وزغی در زیستگاه نایین ثبت شد

سند اجرایی نمی شود، سندنویسی را کنار بگذاریم

اوقات شرعی امروز زنجان

پلنگ وحشی هشت حیوان باغ وحش را کشت

هشدارهای مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان

نشانی واحدهای رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

اسکان بیش از 2 هزار مسافر تابستانی در مدارس

بهره مندی مددجویان کرمانشاه از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی

تجلیل از دانش آموزان پژوهش گر لرستانی

8 محور کشور تا اطلاع ثانوی مسدود است

گرمای شدید خوزستان، علت تاخیر در برنامه های آموزشی هیات گلف

بارش خفیف باران در گیلان و مازندران/ تهران همجنان در مدار 40 درجه

بارش خفیف باران در گیلان و مازندران/ تهران همچنان در مدار 40 درجه

با وجود اعتراض کارشناسان محیط زیست کلبه های شناور مهمان دائمی تالاب های گیلان می شوند

میدان های گمشده در چهارراه توسعه

هم زیستی با رنج و گنج

گرد و خاک و گرمای 40 درجه در پایتخت

طلوع نور؛ صفحه 314 سوره طه آیات 38 تا 51

آموزش 40 قرآن آموز در «مکتب القرآن» تبریز

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد افزایش تردد ناوگان سنگین و کاهش ترافیک جاده ها/ انسداد محور خلخال-اسالم

آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده ها در 25 تیر

معاون آموزشی جهاددانشگاهی منصوب شد

بارش خفیف باران در گیلان و مازندران

چاره ای جز جراحی های بزرگ برای حفظ حداقل ها در پایتخت نداریم

سیاسی کاری، عامل کم آبی در چهارمحال و بختیاری

واکنش سردار جلالی به مسئولانی که ابر دزدی را رد می کنند + فیلم

شهر درهم و برهم

شرکت بیش از 5000 نفر کردستانی در طرح نشاط معنوی

کمبود ویتامین دی در خراسان رضوی 75 درصد کاهش یافت

طلوع نور؛ صفحه 313 سوره طه آیات 38 تا 51

هواشناسی برای سمنان بارش پراکنده باران پیش بینی کرد

تفریحی لوکس که برای محیط زیست گران تمام می شود

تفریحی لوکس که برای محیط زیست گران تمام می شود