مطالب مرتبط:
سفرنامه منظوم حج بانوی اصفهانی؛ گوهری درخشان در ادبیات فارسی
دعوت دختران و پسران اصفهانی به اردوهای تیم ملی
هفت اصفهانی به اردوی تیم ملی بانوان دعوت شدند
هفت اصفهانی به اردوی تیم ملی بانوان دعوت شدند
رسیدگی به 16 میلیون پرونده در سال 96 /سیاست تجاری در آفساید /فصل جدید در انتظار ترکیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 13:552018-06-24اجتماعي

تابستان خنک تری در انتظار اصفهانی هاست


ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گرمای هوا در طول تابستان امسال را کمتر از سال قبل ودر حد نرمال پیش بینی کرد.

- مجید بیجندی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کشور سال گذشته تابستان گرم وغیر طبیعی را سپری کرد ، افزود:دمای هوا در تابستان امسال نرمال پیش بینی می شود اما نسبت به سال گذشته دمای هوا کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به پیش بینی های طبیعی و علمی بارش های پاییز امسال زودتر شروع خواهد شد گفت: انتظار داریم که بارش ها از شهریورماه در استان شروع شود.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارش های تیر و مرداد امسال هم نرمال پیش بینی می شود اظهار کرد: بارش ها در برخی از مناطق استان فراتر از نرمال خواهد شد اما میزان بارش ها آنقدر نیست که کمبود بارش ها ی گذشته را جبران کند.

وی افزود : مناطق شرق و شمال استان در بهار امسال بارش های خوبی را دریافت کردند و کانون های گرد و غبار استان در سال جاری نسبت به سال های گذشته از وضعیت بهتری برخوردار شده اند و تاثیر کمتری را بر آلودگی هوای استان خواهند گذاشت .

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارش ها در این استان در مقایسه با میزان بارش ها در بلند مدت بهتر شده است گفت: این استان در رده دوازدهمین استان کشور از نظر میزان کم بارشی بلند مدت قرار دارد.

بیجندی میزان بارش های سال زراعی جاری در استان اصفهان تا 31 خرداد سالجاری را 114 میلی متر اعلام کرد و افزود: این میزان بارش نسبت به سال گذشته 13درصد و نسبت به بلند مدت 27درصد کاهش نشان می دهد.

وی بااشاره به میزان بارش ها در کوهرنگ به عنوان سرچشمه اصلی زاینده رود گفت: میزان بارش های سال جاری در کوهرنگ 763میلی متر ثبت شد که نسبت به سال گذشته و بلند مدت 44 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: میزان بارش های سال گذشته در کوهرنگ یکهزار و 352 میلی متر رسید.

وی با بیان اینکه بارش های سالجاری در بیشتر شهرستانهای استان بجز اردستان، نطنز و ورزنه نسبت به آمار بلند مدت کاهش داشته است گفت: مناطق غرب استان از جمله چادگان، داران، فریدونشهر، خوانسار ، گلپایگان و سمیرم بارش های کمتر از سال گذشته دریافت کردند.

بیجندی افزود: میزان بارش های سالجاری در چادگان نسبت به سال گذشته 62 درصد کاهش پیدا کرده است.

**بیشتر شهرستانهای استان در بهار امسال بارش موثر دریافت کردندمدیر کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه محاسبه شاخص بارش موثر یکی از کارهایی دیگر هواشناسی است گفت: بیشتر شهرستانهای استان در بهار امسال بارش موثر دریافت کردند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت:تمام ایستگاههای هواشناسی استان در نیمه دوم بهار سال 97 بارش موثر داشتند و حتی در مناطق شرق و شمال استان وضعیت به ترسالی موقت تبدیل شد.

وی افزود: میزان دریافت بارش ها در بیشتر شهرستانهای استان در اردیبهشت امسال در مقایسه با سال گذشته و بلند مدت بیشتر بود .

بیجندی با بیان اینکه رکود بارش در پاییز سال گذشته در 50 سال اخیر کم سابقه بود اظهار کرد: کم بارشی در زمستان سال 96 هم تداوم پیدا کرد و بارش های رگباری شدید و سیلابی از اواخر اسفندماه سال 96 در مناطق غربی و سرچشمه های آبی استان آغاز شد و تا اواخر خرداد سالجاری ادامه پیدا کرد.

وی گفت:استقرار الگوهای پایدار جوی دلیل اصلی بی بارشی در پاییز و زمستان سال گذشته محسوب می شود.

** 99 درصد از جمعیت و 99.

5 درصد از مساحت این استان درگیر خشکسالی استوی در تشریح وضعیت فعلی این استان گفت: حدود 99 درصد از جمعیت و 99.

5 درصد از مساحت این استان درگیر خشکسالی درازمدت است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه خشکسالی استان اصفهان از نوع خشکسالی هیدرولوژیکی ، اقتصادی و اجتماعی است گفت: این نوع خشکسالی از سخت ترین انواع خشکسالی محسوب می شود که خروج از آن زمان بر است و نیاز به سال های زیاد ترسالی دارد.

وی بابیان اینکه بیشتر مناطق استان اصفهان با پدیده خشکسالی مواجه هستند،افزود: بجز نقاطی از شمال استان ، سایر مناطق استان با لایه های مختلف خشکسالی درگیر هستند.

بیجندی افزود: با توجه به بارش های اخیر در استان اصفهان خشکسالی استان در دوره کوتاه مدت ( سه ماهه) وضعیت مناسبی پیدا کرده است.

***راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان اصفهان مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: سامانه تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) که فعالیت خود را از سه سال گذشته در هواشناسی این استان آغاز کرده، راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی این سامانه ارتباط بی واسطه با کاربران نهایی و تولید محصول مرتبط با نیاز کاربران است افزود: این برنامه های کاربردی در زمینه های مختلف مانند آلودگی هوا، هواشناسی جاده ای، میراث فرهنگی و گردشگری و کشاورزی است.

بیجندی با بیان اینکه هدف اولیه این سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در حوزه هواشناسی است گفت: این سامانه در حال حاضر 46 هزار کاربر در حوزه کشاورزی را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی گفت : حدود 172 هزار کشاورز، دامدار و باغدار در استان اصفهان از خدمات کاربردی هواشناسی بهره مندند و یکی از برنامه این اداره کل در سال 97 تحت پوشش قرار دادن یکصد هزار کاربر در سامانه تهک است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: بر اساس دستورالعمل دولت موظفیم که خدمات خود را بصورت الکترونیکی به کاربران ارائه دهیم .


کلید واژه ها: استان - بارش - هواشناسی - اصفهان - میزان - پیش بینی - تابستان - کاهش - بینی - درصد - مناطق - دمای هوا - انتظار - میلی - طبیعی - زاینده رود - گرد و غبار - خبرنگاران - کشور - شروع - اصفهانی - خوانسار - آلودگی - زاینده - یکشنبه - خرداد - ایرنا - سمیرم - پاییز - علمی

آخرین اخبار سرویس:

تابستان خنک تری در انتظار اصفهانی هاست

تابستان خنک تری در انتظار اصفهانی هاست