مطالب مرتبط:
تأمین داروی بیماران خاص در اولویت سازمان غذا و دارو
بهترین تغذیه برای بیماران مبتلا به سرطان خون
نوجوانان با خواب ناکافی بیماران قلبی آینده هستند
تاملی در روان شناسی سارقان/آیا سارقان بیماران روانی اند؟
خبر خوش برای بیماران دیالیزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 10:052018-06-24پزشكي

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی/ بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند


مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با اشاره به دو مشکل اصلی در داروی بیماران هموفیلی، گفت: باید توجه کرد که هیچ کس به جز پزشک معالج اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد، - دارو را کاهش یا افزایش دهد، اما متاسفانه بیمه ها این اقدام را انجام می دهند و در برخی مواقع تنها نصف داروی بیماران هموفیلی را تایید می کنند.

احمد قویدل در گفت وگو با ایسنا، درباره برخی اظهارات مبنی بر ایجاد مشکل در دسترسی به داروهای بیماران خاص، گفت: موضوع داروهای بیماران خاص بویژه داروهای بیماران هموفیلی دو مشکل مهم دارد؛ اولین مشکل تاخیر سازمان های بیمه گر در پرداخت مطالبات شان به داروخانه هاست.

این عقب ماندگی عملا گردش مالی داروخانه ها را دچار مشکل کرده و باعث شده که داروخانه نتواند مطالبات شرکت های پخش را پرداخت کند و این قضیه باعث می شود که انگیزه ای برای شرکت پخش نباشد.

طلب 12 میلیاردی بیمه ها به کانون هموفیلی وی با بیان اینکه در حوزه بیماران هموفیلی، بیمه سلامت تا پایان تیر ماه سال گذشته و سازمان تامین اجتماعی نیز تا آذر ماه 96 را به عنوان هزینه های دارویی بیماران پرداخت کرده اند، افزود: مجموع طلب مانده ما از سازمان های بیمه گر 12 میلیارد تومان است.

بنابراین کانون هموفیلی ایران که مجموعه ای کوچک است، 12 میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد.

همین موضوع باعث می شود که شرکت های پخش همکاری لازم را با سیستم درمانی نداشته باشند.

همراهی شرکت های پخش داروهای داخلی با بیماران خاص مدیرعامل کانون هموفیلی ایران ادامه داد: البته شرکت های پخش داروهای تولید داخل همکارترند و عملا مانعی برای ارائه داروهایشان به دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات ایجاد نکرده اند.

در عین حال ما هم با این شرکت ها توافق کردیم که هر زمان که بیمه ها پول کانون را دادند، ما هم پول این شرکت ها را پرداخت می کنیم و با اعتمادسازی مشکلات مان را حل کرده ایم.

یعنی کانون هموفیلی ایران به تمام شرکت های پخش دارو اجازه می دهد که کل سیستم نرم افزاری و حساب های ما را در رابطه با پرداختی های بیمه ای بررسی کنند.

ما این اعتمادسازی را در سیستم خودمان به وجود آوردیم و هیچ شرکت پخشی نیست که مدعی شود که کانون هموفیلی پول را از بیمه ها گرفته و آن را صرف هزینه های دیگر کرده است.

احتکار یا حبس دارو؛ چرا؟ قویدل با بیان اینکه بنابراین مهم ترین موضوع در زمینه داروهای بیماران خاص تاخیر در پرداخت مطالبات از سوی بیمه هاست، گفت: آنچه که درباره احتکار دارو گفته می شود، در حوزه هموفیلی به معنای احتکار وجود ندارد.

باید توجه کرد که احتکار با هدف افزایش قیمت انجام می شود، اما موضوعی که ما با آن مواجهیم به نوعی حبس کردن دارو برای اعمال فشار نسبت به پرداخت مطالبات شرکت های دارویی است.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های علوم پزشکی سهمیه های دارویی هموفیلی ها به صورت مرتب و درست تحویل داده نمی شود، اظهار کرد: بویژه دسترسی به داروهایی که قیمت های بالاتری دارند مانند فاکتور هفت و.

مشکل تر است.

با افزایش قیمت اخیری هم که ناشی از قیمت دلار بود، برخی از این داروها قیمت شان بیشتر شده است.

بنابراین گاهی می بینیم که مثلا نیاز یک دانشگاه علوم پزشکی برای تامین این داروها 300 میلیون تومان است و پرداخت این قیمت ها برای دانشگاه ها مقدور نیست.

بر همین اساس گاهی می بینیم شرکت های پخش، داروهای بیماران خاص را ارائه نمی کنند که این موضوع به دلیل بالا بردن قیمت دارو نیست، بلکه نوعی اعمال فشار برای دریافت مطالبات معوق شان است.

بنابراین معتقدم این حبس دارو برای دریافت مطالبات از سیستم دولتی است.

البته باید بدانیم که قربانی این اعمال فشارها بیماران خواهند بود.

سیمای سلامت هموفیلی ها با هزینه کردها تطابق ندارد قویدل با تاکید بر اینکه کمبودها و مشکلات دارویی در حوزه بیماران خاص موجب صدمه به بیماران می شود، افزود: بارها برای دولت و وزارت بهداشت توضیح داده ایم که اختلال در تحویل سهمیه های بیماران، برایشان مشکلاتی ایجاد می کند.

باید توجه کرد که هر ساله دولت میلیاردها تومان برای بیماران هموفیلی هزینه می کند، اما توزیع غلط این داروها، دسترسی به آنها را در برخی مواقع با چالش روبرو می کند و به همین دلیل سیمای سلامت بیماران هموفیلی با هزینه هایی که برایشان می شود، مطابقت ندارد و صدمه اصلی این ماجرا را هم بیمار می بیند؛ چراکه دارو مرتبا در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه البته چنین اتفاقاتی در همه جای کشور دیده نمی شود، گفت: در هر شوکی که در بدهی های بیمه ای ایجاد می شود، این مشکل را در چند نقطه در کشور می بینیم.

البته طی یک ماه گذشته آهنگ پرداخت بیمه ها تندتر شده است.

از طرفی دولت برای تامین هزینه های شرکت های پخش کننده دارو، به آنها اوراق می دهد، نه پول.

با توجه به اینکه نقد کردن اوراق با میزانی از ضرر همراه است، انگیزه های عمومی شرکت های پخش هم کاهش می یابد.

قویدل با بیان اینکه تامین ارز دارو و تامین بودجه مناسب برای دارو، سلامت مردم را تامین می کند و در این حوزه سیستم دولتی باید فعال تر باشد، گفت: از طرفی سازمان های بیمه گر هم پرداخت های دولت را بروز محاسبه نمی کنند.

بیمه ها یکسری بدهی های سنواتی دارند و هر پولی را که دولت به آنها می پردازد، بجای بخشی از بدهی شان محاسبه می کنند.

به نظر می رسد که راهکار موقت این سیستم در شرایط کنونی این است که پول دارو و تامین دارو که اکنون از طریق بیمه ها پرداخت می شود، مسیر جداگانه ای داشته باشد تا رفت وآمد پول در سیستم قابل کنترل باشد.

در حال حاضر ما در کانون هموفیلی ایران این کنترل را به وجود آوردیم و اجازه نمی دهیم که پرداخت های دارویی بیمه ها صرف هزینه های دیگر شود.

در دانشگاه های علوم پزشکی هم باید اینگونه باشد، نه اینکه پول داروی بیماران خاص در قسمت های دیگر هزینه شود.

بنابراین باید در این حوزه دولت، مراکز درمانی را تقویت کند.

در غیر اینصورت عارضه ایجاد شده و عارضه اش چیزیست که می توان نامش را تحریم داخلی گذاشت؛ یعنی سیستم دارویی ما و شرکت های پخش وارد بازی ناخواسته ای می شوند و از آنجایی که اهرم دیگری برای دریافت مطالبات شان ندارند، داروها را حبس می کنند.

در حال حاضر در حوزه هموفیلی کمبود دارویی نداریم، بلکه دسترسی ها مرتب نیست.

بیمه هایی بدون سابقه سیاست گذاری در حوزه بیماران خاص وی افزود: مشکل دوم در زمینه داروی بیماران هموفیلی، اقدامات سازمان های بیمه گر است.

بیمه ها با اینکه بالغ بر 30 سال در حوزه بیمه کردن بیماران هموفیلی سابقه دارند، اما به علت اینکه قبلا یارانه ها مستقیما توسط دولت پرداخت می شد، هیچگاه هزینه های دارویی بیماران هموفیلی را درک نمی کردند.

در گذشته داروهای هموفیلی با مبالغ پایین به بیمه ها داده می شد و بیمه ها به سیاستگذاری در این حوزه اهمیت نمی دادند.

بنابراین می توان گفت که بیمه ها فاقد سابقه مفید در حوزه بیمه ای بیماران هموفیلی هستند.

هموفیلی ها چقدر به دارو دسترسی دارند؟ قویدل ادامه داد: از سالی که قیمت ها واقعی و پول داروهای بیماران خاص به بیمه ها داده شد، بیمه ها وارد سیاست گذاری در زمینه بیمارانی چون هموفیلی شدند، اما سیاست گذاری هایشان شبیه سیاست گذاری در حوزه آنتی بیوتیک است و فکر می کنند اگر مصرف دارویی بیماران خاص و هموفیلی را کاهش دهند، برنده اند.

در حالیکه داروهای هموفیلی باید درست و اصولی مصرف شود تا بیمار درمان مناسبی داشته باشد.

باید بدانیم که دسترسی بیماران هموفیلی ایرانی به دارو 2.

6 واحد بین الملل است.

حال این میزان در کشورهای عقب مانده یک و زیر یک و برای کشورهای پیشرفته شش الی 9 است.

بنابراین داروی زیادی که در دسترس بیماران اروپایی و آمریکایی قرار دارد، برای این است که پیش از بروز خونریزی آن را مصرف کنند، اما در کشور ما سیاست درمان به جز برای کودکان زیر 15 سال مبتلا به هموفیلی شدید، درمان بعد از خونریزی است.

وی افزود: اگر بیمه ها به گونه ای مدیریت کنند که داروها درست و اصولی مصرف شوند، وضعیت بیماران بهبود می یابد.

سنگ هایی که در حال حاضر بیمه ها جلو پای بیماران می اندازند، باعث شده که دسترسی بیماران به دارو کمتر شود و صدمه ببینند.

بنابراین سازمان های بیمه گر ما درک درستی از هموفیلی ندارند و هنوز سیاست گذاری در این حوزه سابقه مفیدی پیدا نکرده است.

اگر بیمه ها باور نکنند که این داروها باید مصرف شود و به کاهش مصرف آنها افتخار کنند، معلولانی را تولید می کنند که در سال های آتی هزینه بیشتری را روی دست دولت می گذارند.

وی تاکید کرد: بیمه ها باید سیاست گذاری درستی داشته باشند.

بیمه باید دانش خود را درباره درمان بالا برده و باور کنند که وقتی یک جراحی ارتوپدی 300 میلیون تومان هزینه دارد، اگر برای یک کودک هموفیلی دارو تهیه نکنید، مفصلش خراب می شود و باید جراحی کند و میلیاردها تومان به دولت فشار می آرود.

از طرفی بیمه ها می گویند برای داروهای این بیماران پروتکل ندارند و بارها گفته اند که وزارت بهداشت پروتکل درمانی را به ما رائه نداده است.

در این باره از وزارت بهداشت سوال کردیم که به ما گفته اند ما پروتکل ها را به بیمه ها داده ایم.

به هر حال باید تکلیف این موضوعات مشخص شود.

خط قرمزهایی که رویه شدند قویدل ضمن انتقاد از دست بردن در نسخه بیماران خاص توسط بیمه ها، گفت: کار به جایی رسیده که در سازمان های بیمه گر تلاش می کنند، نسخه بیماران را کاهش دهند.

این درحالیست که برخی مسائل در کشور خط قرمز بوده است.

اینکه شرکت دارویی، دارو داشته باشد و به علت بدهی دارویش را ندهد، در کشور خط قرمز بوده، اما اکنون دیگر رویه شده است.

همچنین هیچ کس به جز پزشک معالج اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد و دارو را کاهش یا افزایش دهد، اما بیمه ها این اقدام را انجام می دهند و در برخی مواقع نصف دارو را تایید می کنند.

باید بدانیم که بیمار هموفیلی، بیماری نیست که بتوان همه آنها را با یک سهمیه ماهیانه اداره کرد، بلکه ممکن است برخی از آنها 10 برابر سهمیه ماهیانه نیاز داشته باشند، اگر دائما راه داروهای این بیماران را سد کنیم، فرد را معلول کردیم و بعدها هزینه های گزاف تری برای دولت به بار آورده ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هموفیلی - دارو - بیماران - بیمار - داروهای بیماران خاص - بیمه - بیماران خاص - مطالبات - داروی - داروخانه - مشکل - میلیارد - ایران - سازمان تامین اجتماعی - مدیرعامل - تامین اجتماعی - هزینه - بیمه سلامت - اجتماعی - مشکلات - افزایش - انگیزه - تولید - تامین - توافق - سلامت - اولین - رابطه - کاهش - مالی

آخرین اخبار سرویس:
کلیدهای برنامه درمانی موفق برای کنترل دیابت

آزمایش غربالگری و تشخیص نقص های مادرزادی جنین در سه ماهه اول بارداری

رشد مغزهای مینیاتوری انسانی درون جمجمه موش

بمب های خوشمزه منیزیمی رابشناسید

فروش شیر الاغ در فضای مجازی بدون مجوز سازمان غذا و دارو

معجزه ای برای مشکلات زنان پیدا شد

طرز تهیه اریس کاکائویی کشی

کلیدهای برنامه درمانی موفق برای کنترل دیابت

10 دلیل بد رنگ شدن دندان و رفع بد رنگی

فشارخون بالا را با 6 راه حل خانگی مدیریت کنید

اجرای طرح امنیت غذایی در ایذه

موخوره و ریزش موهای خود را باروغن زیتون درمان کنید

ادویه جاتی که هر کسی نیاز به مصرف آنها دارد

بچه های زمستان بهترند یا تابستان؟

پوستی صاف و درخشان با ماسک جو

فواید درمانی آبغوره که فکرش را نمی کنید

درمان هایی سنتی و ارزان برای رفع کتف درد

نکاتی درباره رایج ترین علامت بیماری در کودکان

بیماران را از داروی ایرانی نترسانید/انتقاد از تجویز برخی پزشکان

هاشمی: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

تصویری از چهره جدید علیرضا جهانبخش

ضرورت تشکیل پلیس ویژه آب در راستای صیانت از منابع آبی/ بررسی و آسیب شناسی آبیاری مزارع کشاورزی در دستور کار

موسیقی چه تاثیری روی جنین دارد؟

گیلان دارای 15 مرکز خدمات پرستاری در منزل است

تصویب پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل

60 درصد دیابت نوع دو با غذای سالم کنترل می شود

علائم روده تحریک پذیر را با 5 راه طبیعی به حداقل برسانید

علائم روده تحریک پذیر را با 5 راه طبیعی به حداقل برسانید

غم و غصه را با این 6 ماده غذایی فراموش کنید

اگر در گرما بیش ازحد دهانتان خشک می شود، بخوانید

بیمارستان و کلینیک مجازی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه اندازی می شود

اتش سوزی در مرکز بهداشت قلعه گنج+فیلم

روزنامه همبستگی تعطیل شد

تجلیل از برترین های آزمون دستیاری

اگر در گرما بیش ازحد دهانتان خشک می شود، بخوانید

پرستاران خطاهای پزشکی را رصد کنند

تیم منتخب فیفا در جام جهانی 2018 اعلام شد/حضور 4 بازیکن از فرانسه+عکس

مسکن و ضدالتهابی قوی از دل طبیعت

7 نشانه مهم و جدی که به شما میگوید بیماری قلبی دارید

آیا امواج وای فای موجب سقط جنین می شود؟

گرمازدگی را جدی بگیرید

آلودگی میکروبی شبکه آب عامل اسهال 50 نفر در هویزه است

نان سبوس دار نخورید

ماجرای افزودن مواد ضدعفونی کننده به لبنیات

از پرونده الکترونیک سلامت تا مشکلات بهداشتی و درمانی مردم

بسیاری از سبوس هایی که در نانوایی ها استفاده می شود آلوده هستند

تولید نانوذرات با کیفیت بالا از گیاه مرزه

سن واقعی بدن تان را حساب کنید

لزوم وجود نگاه تیمی میان کادر درمان جهت ارتقای ارایه خدمات

تشخیص دقیق سرطان با یک سیم مغناطیسی

طرز تهیه پشمک خانگی (آموزش تصویری و مرحله به مرحله)

وزیر بهداشت: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

4محموله وارداتی برنج مرجوع شد/واحد مجاز تولید شیر الاغ نداریم

افزودن سبوس به نان ممنوع است

پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها اولویت شهرداری ها نیست

ثبت نام اردوی زیارتی _ سیاحتی راهیان نور دانشگاه علوم پزشکی همدان آغاز شد

60 درصد دیابت نوع دو با غذای سالم کنترل می شود

وزیر بهداشت: پزشکان، بیماران را از داروی ایرانی نترسانند

وسایلی که نباید در حمام نگهداری کنید

مبارزه با سرطان با انفجار نانوحباب های دارویی توسط اشعه ایکس

برگزاری سمینار های آموزشی با رویکرد تمرکز بر پیشگیری از بیماری ها

درمان رایگان گاومیش های سوخته هورالعظیم

بیش از یک هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فسا معدوم شد

روش کریسپر می تواند به سرطان منجر شود

تجهیزات پزشکی که مشمول ارز حاصل از صادرات شد + سند

مغز چگونه پلاک های آلزایمر را در خواب پاک می کند؟

والدین توجه کنند | هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

تبدیل عجیب برهوت امارات به شبه «متروپولیس»

کدام زنان در معرض ریسک بالای سرطان روده هستند؟

افتتاح شعبه بیمه تامین اجتماعی در بهادران

بمب های خوشمزه منیزیمی رابشناسید

سن واقعی بدن تان را حساب کنید

افزودن سبوس به نان ممنوع است

 راه اندازی باشگاه مبتلایان به بیماری ایدز+فیلم

نوسانات برقی، خرابی دستگاه های پرتودرمانی و بلاتکلیفی بیماران!

منابع اعلام بدهی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان معتبر باشد

 راه اندازی باشگاه مبتلایان به بیماری ایدز

مردی که عاشق تان است این نشانه ها را دارد!

«پلیس آب» تشکیل شود

هشدار مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

اقامتگاه های پرستاری در 30 شهر ایجاد می شود

از تجویز دارو تا درمان بیماری‎های صعب‎العلاج در عطاری‎ ها!

منابع اعلام بدهی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان معتبر باشد

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

اقامتگاه های پرستاری در 30 شهر ایجاد می شود

مواد خوراکی حاوی منیزیم را بشناسید

کمبود شدید ذخایر خونی خراسان رضوی

موفقیت دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد

آب آلوده علت مسمومیت در هویزه اعلام شد

بیماران را از داروی ایرانی نترسانید | انتقاد از تجویز برخی پزشکان

باشگاه های بدنسازی در صورت تجویز دارو پلمپ می شوند

طلوع خورشید در شب های تنهایی

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

جمع آوری پسماند مناطق روستایی به صورت مکانیزه تا پایان سال

آب آلوده علت مسمومیت در هویزه اعلام شد

کیشوندان بالای 30 سال آماده غربالگری دیابت باشند

سازمان غذا و دارو: افزودن سبوس به نان ممنوع است

4محموله وارداتی برنج مرجوع شد/مزارع کشاورزی شناسنامه دار می شوند

با ریزش مو خداحافظی کنید

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی/ بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند

حبس داروی هموفیلی ها در شرکت های دارویی/ بیمه ها در نسخ بیماران دست نبرند