مطالب مرتبط:
توصیه های هواشناسی کشاورزی تا 5 تیر به تفکیک استان
22 درصد محصولات گلخانه ای کشور در استان یزد تولید می شود
عملکرد بانک های استان مرکزی در تسهیلات اشتغال بهبود یابد
هوای 4 شهرستان استان ایلام در وضعیت هشدار/ هوای مهران به 10 برابر حد مجاز رسید
مخالفت با ایجاد شهرک های صنعتی در استان تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 04:052018-06-23اقتصادي

خام فروشی محصولات کشاورزی در استان مازندران


دکترای باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گفت: علاقه کشاورزان به خام فروشی و عرضه فصلی محصولات خود به بازار نشان از عدم اطلاع و ناآگاهی آنان به مزایای صنایع تبدیلی دارد که حضور پررنگ بخش ترویج در این حوزه را طلب می کند.

- سیدجواد موسوی زاده نبود آگاهی در بسیاری از بخش ها در حوزه باغبانی را موجب آسیب به این بخش از کشاورزی دانست و اظهار کرد: عدم آگاهی نسبت به آمایش سرزمین و مدیریت بازار از سوی مسئولان و مشکلات کوددهی، سم پاشی، الگوی کشت نامناسب و بی توجهی به مراحل کاشت تا برداشت از سوی کشاورزان هر سال آسیب های متفاوت و متعددی را عاید باغبانی کرده است.

تأثیرات منفی کمبود بذرهای مرغوب بر عملکرد مزارع و گلخانه ها موسوی زاده با بیان مشکلات بذر در باغبانی به ویژه محصولات جالیزی و سبزی تصریح کرد: بذر بومی مورد استفاده کشاورزان از سلامت کافی برخوردار نبوده و در ادامه دچار مشکلات بیماری و آفتی می شود که در نتیجه نیاز به استفاده از سموم و آفت کش ها از نخستین مراحل کاشت تأثیرات مخربی بر محصول تولیدی خواهد داشت.

استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان درباره بذرهای وارداتی اصلاح شده، گفت: به علت مشکلات حال حاضر کشور در معضل واردات و ارز، کمبود بذرهای مرغوب بر روی عملکرد مزارع و گلخانه ها تأثیرات منفی برجا گذاشته و از کیفیت بازار میوه تا حدودی کاسته شده است.

وی درباره نهال های مورد استفاده در باغبانی نیز خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور، تولیدکننده نهال مرغوب و شناسنامه دار وجود ندارد و از آن جا که نهال برای ثمردهی به چند سال زمان نیاز دارد، نمی توان کیفیت آن را از ابتدا تضمین کرده و به کشاورز اطمینان داد.

موسوی زاده با بیان این که بیش تر باغ های استان مازندران کوچک و خرد بوده و امکان استفاده از ماشین آلات برای بهره وری بیش تر در آن میسر نیست، یادآور شد: با توجه به هزینه زیاد استفاده از امکانات مدرن و ماشین آلات کشاورزی برای باغبانی و از طرف دیگر وجود کم زمین های هکتاری بزرگ در استان، مکانیزاسیون رونق نداشته و نسبت به زراعت استفاده به مراتب کم تری دارد.

وی با اشاره به این که روش های سنتی هم مستلزم هزینه های جانبی متعدد است، خاطرنشان کرد: هزینه های زیاد دستمزد کارگران در باغبانی که نیاز به کارگر کارآزموده دارد، به شکل عمومی بالا است به علاوه در فصول برداشت نیز شمار آنان کاهش یافته و هزینه ها را افزایش می دهد.

نبود مدیریت بازار از سوی کشاورزان و مسئولان استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این که در فصول برداشت همه محصول باغداران راهی بازارها می شود، آن را تصمیمی نادرست از سوی باغداران و متولیان امر دانست و گفت: عرضه زیاد محصول در بازار قیمت ها را شکسته و با برهم زدن نظم بازار نه تنها سود کافی عاید باغدار نکرده؛ بلکه به از میان رفتن مقادیر مازاد محصول در بازار منجر می شود.

موسوی زاده اتفاقات سال های اخیر درباره دور ریختن بسیاری از محصولات باغی و جالیزی را پیامد تصمیمات نادرست و غیراصولی بر مدیریت فروش محصول دانست و خاطرنشان کرد: نیاز به ذخیره سازی و انبارداری و استفاده از ظرفیت صادرات می تواند در این زمینه راهگشا باشد که این موارد مستلزم ورود تعاونی های فعال و قوی و پیگیری دولت در تنظیم بازار است.

این محقق و پژوهشگر با بیان این که بسیاری از محصولات باغی ایران در کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای خزر طرفدار دارد، افزود: توجه ویژه به مبحث صادرات راه حلی بر مشکلات بازار آشفته میوه و سبزی است؛ اما مشکلات گمرک و ارز سبب شده فعالان این عرصه دلسرد شده و تمایلی به آن نشان ندهند.

موسوی زاده با اشاره به بحث آمایش سرزمین یادآور شد: استفاده از محصول متناسب با منطقه و سازگار با محیط می تواند در کنار مدیریت باغبانی مقدار تولید را بالا برده و موجب رونق بیش تر باغبانی شود.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه درباره سرمازدگی مرکبات نیز خاطرنشان کرد: وجود درختان میوه مرکبات در دشت و جلگه، برداشت دیرهنگام با هدف ارائه محصول با قیمت بالاتر و عدم هرس درختان میوه دلایلی است که باعث سرمازدگی مرکبات شده و لزوم آموزش به کشاورزان در این موارد اجباری است.

وی با اشاره به این که بیش از 60 درصد باغداران مازندران به شکل سنتی مشغول به فعالیت بوده و این شغل میراثی خانوار است، گفت: ضرورت ورود متولیان و فارغ التحصیلان این حوزه برای گسترش فرهنگ کشاورزی مدرن و به ویژه مروجان بخش جهاد کشاورزی برای اطلاع رسانی به باغداران با ایجاد پیوند میان دانشگاه و جهاد کشاورزی کمک بزرگی به افزایش آگاهی باغداران و در نتیجه افزایش بهره وری می کند.

مصرف ناآگاهانه کود و سموم شیمیایی در حوزه کشاورزی موسوی زاده استفاده ناصحیح و غیرآگاهانه از سموم شیمیایی و کودهای موجود را ناشی از عدم دانش باغداران و کشاورزان دانست و تصریح کرد: اکثر باغداران آشنایی نسبت به کود و سموم، مواد شیمیایی موجود در آن ها، نحوه استفاده و زمان مصرف ندارند که این نبود شناخت مشکلات متعدد دیگر را در ادامه مراحل داشت و برداشت متوجه کشاورز می کند.

عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اعلام این که پوشش های بیمه گزینه های متعدد، مبهم و متفاوتی دارند، خاطرنشان کرد: وجود تبصره و ماده های متعدد در بیمه نامه ها باعث گمراهی و عدم اطمینان کشاورز و بیمه شونده می شود.

موسوی زاده با بیان این که پوشش های بیمه جبران کننده خسارت ها نیست، گفت: پرداخت هایی که از سوی بیمه ها صورت گرفته به هیچ عنوان تأمین کننده خسارت باغدار نبوده و همین امر موجب دلسردی کشاورزان شده است.

وی قوانین بیمه ای را پیچیده و فاقد ضمانت اجرایی دانست و گفت: بسیاری از کشاورزان از روی اجبار برای دریافت تسهیلات تن به پوشش های بیمه ای می دهند، قوانین بیمه درباره تولید به ویژه کشاورزی و باغداری باید مورد اصلاح جدی قرار گیرد.

کشت های گلخانه ای تیری در تاریکی موسوی زاده با اشاره به مشکلات کشت گلخانه ای در مازندران تصریح کرد: هزینه فراوان احداث چنین جایگاه هایی از عوامل بازدارنده ورود فارغ التحصیلان حوزه باغبانی به این بخش شده، چون به سرمایه گذاری در بخش گلخانه، اولویت اجرا و احداث آن نیاز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه گرگان افزود: هزینه فراوان خرید و استفاده از بذر مرغوب وارداتی، قیمت بالای نهاده ها مانند کود و سموم مصرفی، استفاده از پوشش پلاستیکی مرغوب و تعویض آن همچنین وجود بیماری های قارچی به علت رطوبت زیاد شمال از مشکلاتی است که در کشت گلخانه وجود دارد.

الگوی کشت مناسب اولویت نخست جهاد کشاورزی این محقق و استاد دانشگاه رعایت الگوی کشت را اولویت نخست جهاد کشاورزی در توسعه دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه الگوی کشت مناسب با هر منطقه توسط سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شود، مشکلات بازار عرضه و مدیریت آن برطرف می شود.

موسوی زاده با اشاره به برخی محصولات استراتژیک باغی و جالیزی نظیر سیب زمینی، پیاز، خیار و گوجه بر ضرورت استفاده از الگوی کشت و مدیریت برای جلوگیری از آشفتگی بازار تأکید و تصریح کرد: چنانچه الگوی منظمی از کاشت و برداشت این محصولات در سراسر کشور اجرایی شود، مقدار تولید هر استان و زمان عرضه آن به بازار مشخص بوده و به این ترتیب خللی در بازار عرضه و فروش این محصولات وارد نمی آید.

موسوی زاده در ادامه افزود: با اتخاذ چنین تصمیماتی می توان نیم نگاهی به صادرات این محصولات استراتژیک به دیگر کشورها داشت، چون مقدار آن در کشور متوازن شده و نظم موجود بازار این اجازه را فراهم می کند.

موسسه تحقیقات محصولات باغی گزینه ای برای توسعه عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این که موسسه تحقیقات محصولات باغی در شمال کشور وجود نداشته یا بسیار اندک است، گفت: تحقیقات پژوهشی و علمی بر روی محصولات باغی بیش تر در دانشگاه ها انجام شده و نبود محققان در این حوزه با داشتن جایگاه ویژه این امر، قطعاً برای بهره بیش تر و توسعه راهگشاست.

موسوی زاده ضمن بیان این مطلب که باید سیاست های کلان مدیریتی کشور تغییر کند، تصریح کرد: رسیدن به نمونه و گونه های سازگار با محیط منطقه و پرمحصول تنها در سایه تحقیق و پژوهش میسر می شود، نمونه بارز آن محصول پررونق نارنگی یونسی است که در موسسه تحقیقات رامسر به ثبت رسید.

وی با اشاره به این که در باغبانی زمان بیش تری نیاز است تا به محصول اصلاح شده برسیم، گفت: ایجاد چنین مراکزی در نقاط مختلف کشور می تواند بار هزینه های جاری پژوهشی را از دوش دانشگاهیان برداشته و به عنوان واحدی مستقل و در پیوند با دانشگاه کمک های قابل ملاحظه ای به باغبانی کشور کند.

مشکلات کم آبی و راهکارهای مقابله با آن موسوی زاده با بیان این که کشور در سیاست های کلان کشاورزی به سمت مبارزه با خشک سالی و کم آبی حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: استفاده از ارقام مقاوم در برابر خشکی و شوری، بهره وری بهینه و مناسب از کودها و سموم شیمیایی و استفاده از ارقام پیوندی بر روی پایه های مقاوم به خشکی راهکارهای نخستین در این حوزه است.

این محقق و پژوهشگر افزود: استفاده از مواد اضافه شده به خاک که باعث شود آب خاک از دست نرود و ظرفیت تبخیر آب کاهش یابد روش نوینی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با ذکر مثالی درباره پیوند گیاهان و افزایش مقاومت آنان به کم آبی گفت: در کشت جالیزی خیار را روی کدو پیوند می زنند، چون کدو دارای ریشه گسترده و عمیق تری برای جذب آب بوده و این چنین نیاز آبی گیاه خیار کم تر می شود.

موسوی زاده استفاده از آبیاری قطره ای و بارانی را روشی دیگر برای مصرف بهینه آب دانست و یادآور شد: استفاده از کوزه های سفالی که در کنار نهال کاشت می شود باعث شده آب به تدریج به خاک نفوذ کرده و نیاز آبی گیاه نیز از این طریق برطرف می شود.

وی روش آبیاری دیگری را با نام کم آبیاری مطرح کرد و افزود: استفاده از مینیمم یا رساندن آب کم تر به گیاه می تواند گیاه را به تنش آبی مقاوم کند.

این دکترای باغبانی تصریح کرد: کم آبیاری یعنی اگر گیاه با 100 مقدار آب رشد کرده آن را به 80 مقدار، یعنی حداقل ظرفیت کم آبی برسانیم، به طوری که گیاه دچار تنش نشود و از این طریق مقدار آب اضافی موجود گرفته شده است.

صنایع تبدیلی مقرون به صرفه اما خارج از دسترس موسوی زاده کمرنگ بودن بخش صنایع تبدیلی را نشان از کمبود کارخانجات وابسته و عدم حمایت از آنان توسط دولت و بانک ها دانست و افزود: لزوم در دسترس بودن کارخانجات صنایع تبدیلی برای کشاورزان حائز اهمیت است؛ چون هزینه زیاد حمل و نقل صرفه اقتصادی محصول را تحت الشعاع قرار می دهد.

استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان نبود شناخت کشاورزان به حوزه صنایع تبدیلی را نیز دیگر علت کم رنگ بودن این صنعت دانست و خاطرنشان کرد: علاقه کشاورزان به خام فروشی و عرضه فصلی محصولات خود به بازار نشان از عدم اطلاع و ناآگاهی آنان به مزایای صنایع تبدیلی دارد که حضور پررنگ بخش ترویج در این حوزه را طلب می کند.

وی با اشاره به صنعت رب گوجه فرنگی گفت: این محصول به وفور دارای کارخانجات متعدد در کل کشور بوده و محصول فرآوری شده آن به مراتب ارزشمندتر قرار گرفته است که این موضوع باید برای سایر محصولات باغی به اشکال گوناگون مثل کمپوت ها و مرباجات و.

وجود داشته باشد.

موسوی بر ضرورت اطلاع رسانی به کشاورزان تأکید و خاطرنشان کرد: هرچقدر دانش کشاورزان ما افزایش یابد به همان اندازه شاهد رونق و رشد و توسعه کشاورزی در استان و کشور خواهیم بود؛ به طوری که همه مشکلات عدیده بخش کشاورزی ریشه در عدم شناخت و آگاهی لازم دارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار:2تیر1397، کدخبر: 46314: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزی - کشاورزان - استان مازندران - استاد دانشگاه - بازار - مشکلات - دانشگاه - هزینه - برداشت - مازندران - استان - موسوی - مسئولان - دستمزد کارگران - علوم - واردات - مدیریت - زاده - نشان - کارگر - ماشین - فروشی - گرگان - بازار میوه - کشور - شناسنامه - منفی - زمین - کاشت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت کارمانیا پارس داریا در تهران

آغاز پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های سوخت از فردا

متهم اصلی پرونده ثامن الحجج: از م.م بالاترین وثیقه اخذ شده است/ الف.ع از طرف صداوسیما قرارداد بست

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

36 واحد مسکونی به مددجویان معلول واگذار شد

لغو آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک ملت برای سال مالی 96

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: پیشنهادی برای بنزین دونرخی نداریم

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی: 29 میلیون کاربر ایرانی در 7 پیام رسان داخلی فعالیت دارند

بازدید استاندار گیلان از پروژه های عمرانی بخش لشت نشاء

راه اندازی خط تولید تیولی و اتوبوس های بین شهری در ایران

بهره برداری موقت از طرح الگویی ساماندهی شناگاه و مبلمان ساحلی در ساحل سفیر امید آستارا

تقدیر مدیران اجرایی از تازه ترین فعالیت های استانی بانک صادرات

معافیت های مالیاتی کاهش می یابد!

ماجرای پرداخت ارز مسافری از سوی بانک ها

ناسا: کره ماه تا 8 سال آینده قابل سکونت می شود

بانک مرکزی: جزییات تخلفات تعاونی ثامن الحجج بعد از رسیدگی در محام قضایی، اعلام می شود

چگونه فایل های Illustrator را در فرمت های مختلف ذخیره کنیم؟

احسان علیخانی: کنایه های این چند روز مردم آزاردهنده بود / 3 میلیارد تومان از موسسه ثامن الحجج برای 6 برنامه دریافت شد / حتی هزار تومان وام هم نگرفته ام / ما حتی پشمک هم بدون مجوز سازمان نمی توانیم تبلیغ کنیم

استخدام منشی خانم یا آقا در یک شرکت معتبر در تهران

توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد

لغو پرواز تهران - استانبول به دلیل عدم فروش ارز

ذخایر گندم در سیلوها به مقدار کافی است

کاهش معافیت های مالیاتی برای کمک به اقتصاد کشور

وقف آب، راه حلی برای وضعیت نابسامان آب

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: پیشنهادی برای بنزین دونرخی نداریم

طارمی در الغرافه ماندنی شد؛ 12 میلیارد تومان درآمد خالص برای یک سال

حریم قیامدشت از بلاتکلیفی خارج شد

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی: 29 میلیون کاربر ایرانی در 7 پیام رسانی داخلی فعالیت دارند

پاسخ صریح احسان علیخانی به دریافت تسهیلات از موسسه ثامن الحجج/ هزار تومان وام هم نگرفته ام

آخرین خبر از بنزین دونرخی

آغاز پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های سوخت از فردا

ارائه ارز مسافرتی فعلا ادامه پیدا می کند/ تصمیم نهایی چهارشنبه اعلام می شود

بیش از 550 نیکوکار در طرح اکرام ایتام چالدران مشارکت کردند

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: پیشنهادی برای بنزین دونرخی نداریم

سکه هر روز گران و گران تر!

آغاز پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های سوخت از فردا

متهم پرونده ثامن الحجج: از م. م. بالاترین وثیقه اخذ شده است

حریم قیامدشت از بلاتکلیفی خارج شد

منتظر کاهش قیمت مسکن باشیم؟

خرید فرش کاشان با مناسب ترین قیمت ممکن در تهران

توجه به با سواد کردن و ارتقای مهارت های زندگی زندانیان کشور

همایش حمایت از کالاهای ایرانی در ایرانشهر برگزار شد

صادقی: از جایگزین های احتمالی در تیم اقتصادی دولت بی اطلاع هستم

توقف خرید و فروش سکه آتی

رشد ابر، رگبار، رعد و برق و تندباد در جنوب سیستان و بلوچستان

انشعاب کارواش های متصل به شبکه آب آشامیدنی البرزقطع می شود

تلاش تولیدکنندگان داخلی برای بی نیازی به واردات در وضع تحریم

استخدام صنایع کابینت سازی دلتا جهت شهر بندر عباس

JE Motorworks دست به کار شد

وضعیت اقتصادی کشور به تصمیمات ویژه نیاز دارد

انشعاب کارواش های متصل به شبکه آب آشامیدنی البرزقطع می شود

اعلام جزییات تخلفات تعاونی ثامن الحجج

نسخه «ترامپ» برای گونه های در خطر انقراض

لیست دریافت کنندگان ارز دولتی به دادستانی رسید

آغاز پیش پرداخت کارمزد در جایگاه های سوخت از فردا

21 میلیارد تومان معوقات آبرسانی سیار به روستاهای سیستان و بلوچستان

کسب رتبه 5 استان قزوین در نوسازی صنایع کشور

حریم قیامدشت از بلاتکلیفی خارج شد

پیشنهاد اختصاص امتیاز فوق العاده برای معلمان خوزستانی

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

متهم اصلی پرونده ثامن الحجج: از م.م بالاترین وثیقه اخذ شده است/ الف.ع از طرف صداوسیما قرارداد بست

خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد

اپیک گیمز معتقد است نسل آینده ی کنسول ها کیفیتی بسیار نزدیک به واقعیت ارائه خواهند کرد

نسخه «ترامپ» برای گونه های در خطر انقراض

شرط جدید پلیس برای شماره گذاری خودروها

منتظر افزایش گرما باشید

بی اطلاعی وزیر کار از آمار بیکاران/ ربیعی: درباره نرخ بیکاری حضور ذهن ندارم!

اطلاع رسانی شفاف در مورد تعاونی ثامن الحجج پس از رسیدگی در محاکم قضایی انجام می شود

بی اعتمادی اجتماعی و وقوع پدیده ای به نام "سواری مجانی"

چرا ایران، ترکیه و مالزی نشد؟

کاهش 26 درصدی صادرات میعانات گازی

ذخایر گندم در سیلوها به مقدار کافی است

استفاده از نوارهای تیپ در صرفه جویی آب کشاورزی تاثیر زیادی دارد

«ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید

توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد

اختصاص بیش از 110 میلیارد ریال بودجه عمرانی به آموزش وپرورش مهاباد

بانک ها در پرداخت تسهیلات به دنبال انتفاع خود هستند

«ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید

هزینه درمان تامین اجتماعی بیش از سه برابر افزایش یافت

پیشنهاد دولت برای دو نرخی شدن قیمت بنزین

منتظر کاهش قیمت مسکن باشیم؟

استخدام کارشناس منابع انسانی مسلط به فرآیندهای اداری در کرج

موج گرما در پیش است؛ لزوم صرفه جویی برای تامین برق پایدار

تکمیل واحدهای 2 و 3 نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان تأمین اعتبار می شود

تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاری در دهاقان

استفاده از نوارهای تیپ در صرفه جویی آب کشاورزی تاثیر زیادی دارد

30 میلیارد ریال به ساخت 2 آموزشگاه مهارتی درمشهد اختصاص یافت

بانک مرکزی: پس از رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج درباره جزییات اطلاع رسانی می کنیم

حمله به مسلمانان در انگلیس در سال 2017 رکورد زد

کریستال ایرانی که به نام خارجی فروخته می شود

طرح آبرسانی به دشت سیروان هنچنان در انتظار توجه مسئولان + گزارش

رشد شاخص های توسعه سلامت در آذربایجان غربی

پیشرفت 76 درصدی ساخت سد نرماب در گلستان

مهارت هایی که در آینده با اتوماسیون از بین نمی روند

نیازمندی های استخدامی قم 30 تیر 97

استخدام مهندس ناظر (رشته مهندسی برق یا کامپیوتر) در تهران

واکنش شهرام شکوهی به لغو کنسرت سیروان خسروی برای همدردی با مردم

ورشکستگی آب دامن گیر ایران

بانک مرکزی : بعد از رسیدگی به پرونده ثامن الحجج درباره جزییات آن اطلاع رسانی می کنیم

بانک مرکزی: پرداخت ارز مسافرتی کماکان ادامه دارد

خام فروشی محصولات کشاورزی در استان مازندران

خام فروشی محصولات کشاورزی در استان مازندران