مطالب مرتبط:
استخدام مدرس خانم و آقا جهت اعزام به مدارس در تهران
اردوی پینگ پنگ بازان ترکیه ای در تهران با مربی ایرانی
اطلاعیه بیمه ایران درباره پرداخت غرامت حادثه دیدگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج
احداث ایستگاه آتش نشانی دیگری در بازار تهران
شفر امشب در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 02:252018-06-23اقتصادي

در مدارس لاکچری در تهران چه می گذرد؟


مدارسی لاکچری با لیستی از برنامه های عجیب و شهریه های نجومی ویژه فرزندان طبقات خاص جامعه در کنار بی توجهی دولت به مدارس دولتی شکاف طبقاتی در آموزش را رقم زده اند.

- شعارسال": مدارس لاکچری همان مدارسی هستند که نقطه تمرکزشان در مناطق بالایی پایتخت کشور است، مدارسی که خدمات ویژه به مخاطبان خاص خود (فرزندانی از طبقات قدرت و ثروت) ارائه می دهند و در قبال برنامه های لاکچری و فانتزی خود از منوی باز ناهار و استخر تا مشاوران خارجی و فوق برنامه هایی عجیب، هزینه های نجومی هم می گیرند، هزینه ای که در پایه اول ابتدایی از 14 میلیون تا 25 میلیون تومان است و کاملا طبیعی است که این هزینه برای سال های آخر دبیرستان و آماده سازی کنکور تا چندین برابر افزایش یافته و بسته به نوع خدمات به مرز 50 میلیون تومان می رسد و اگر کلاس های آمادگی المپیادها را هم به آن اضافه کنیم که هزینه دریافتی بسیار بالاتر از 50 میلیون تومان است.

مدارسی که در بخش بین الملل خود به دلار شهریه می گیرند و اگر شرایط و امکانات حاکم بر آنها را با وضعیت فعلی مدارس دولتی مقایسه کنیم به اختلاف طبقاتی عمیقی که در نظام آموزشی کشور ریشه دوانده است، می رسیم، اختلافی که کودکان را نیز قربانی می کند.

و حالا وقت آن است که به این سوالات پاسخ داد؛ آیا فرزندان طبقات خاص جامعه باید در مدارس به اصطلاح لاکچری مشغول به تحصیل باشند؟ کافی است یکبار به یکی از این مدارس سری بزنیم و لیست اسامی دانش آموزان آنها را مشاهده کنیم تا مشخص شود فرزندان چه افرادی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند؟ آیا سهم عامه مردم باید مدارس دولتی با اوضاع فعلی اش باشد که حتی برای ثبت نام در این مدارس نیز در هر فصل ثبت نام، باید دردسرهای مختلفی را تحمل کنند.

و در این میان تا زمانی که فرزندان طبقات قدرت و ثروت جامعه در مدارس لاکچری مشغول به تحصیل باشند طبیعی است که کسی به فکر حل مشکلات مدارس دولتی نخواهد بود.

در همین رابطه مجتبی همتی فر کارشناس آموزشی درباره برخی برنامه های مدارس غیردولتی همچون هزینه های سنگین، اردوهای خارج از کشور و استفاده از کارشناسان اروپایی اظهار کرد: برگزاری اردوها و بازدیدهای معلمان و مدیران مدارس از مراکز آموزشی خارج از کشور، استفاده از الگوها یا کارشناسان خارجی در مدارس خاص فی نفسه نمی تواند منفی یا مثبت باشد و اجرای چنین برنامه هایی از وجوه مختلف قابل تحلیل است.

وی افزود: یک نکته مهم این است که ما در نظام آموزش و پرورش خودمان، اصل مشارکت مردم را با تکیه بر مبانی دینی و فلسفه تعلیم و تربیت رسمی عمومی کشور پذیرفته ایم.

بنا به این اصل باید از توان همه افراد ذی صلاحی که لزوماً کارمند وزارت آموزش و پرورش نیستند، در سطوح مختلف نظام تعلیم و تربیت استفاده کنیم از سطح مشارکت خُرد و کمک های اجرایی و مالی در سطح مدرسه تا کمک فکری در سطح برنامه ریزی مدرسه، وزارتخانه و سیاست گذاری ها بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که این مشارکت به کمک های مالی والدین محدود باشد.

* انحراف مدارس غیردولتی از مسیر اصلی این کارشناس آموزشی گفت: ایده مدارس غیرانتفاعی هم بر اساس این اصل طرح شد، هر چند در اجرا دچار انحرافاتی شده است.

از جمله مفهوم مشارکت گرچه در شعار همچنان مبنای توسعه مدارسی است که اکنون غیردولتی نامیده می شوند، اما در عمل معنای محدودی از مشارکت مدنظر بوده و ذی صلاح بودن مشارکت کنندگان نیز از وجوه تربیتی، علمی، اخلاقی و دل بستگی به اسلام و کشور بعضاً از اولویت افتاده است.

* نگاه بازاری و بنگاهی حاکم در مدارس غیردولتی همتی بیان کرد: در چنین فضایی است که بخش قابل توجهی از مدارس غیردولتی به ارائه خدمات آموزشی به عنوان بازاری نگاه می کنند که باید مشتری را به آن جذب کرد.

لذا دست به اقداماتی می زنند که فقط در منطق بازار قابل توجیه است.

در این منطق، تفاوتی میان یک مرکز آموزشی و پرورشی و یک بنگاه اقتصادی و تجاری نیست! لذا همچنان که یک بنگاه برای فروش بیشتر محصول و خدمات خود دست به دامن شهرت افراد ـ همچون بازیگران سینمایی و ورزشکاران می شود یا با طرح تحت لیسانس برندهای معروف خارجی بودن، می خواهد کیفیت محصول خودش را القا کند، در مدارس غیردولتی از مهدکودک تا دبیرستان هم بعضاً شاهد اقدامات متناظری هستیم و این تأسف برانگیز است.

وی افزود: به عنوان مثال بعضی از مدارس خودشان را مجری الگوهای تربیتی خارجی معرفی می کنند، در حالی در واقع به دلایل اجرایی و تربیتی نمی توانند آن را اجرا کنند.

این چنین فعالیت هایی را می توانیم فعالیت های ویترینی و تزیینی بنامیم که در لایه هایی زیرین مدرسه و کلاس دنبال نمی شوند و صرفاً کارکرد تبلیغاتی دارند.

گاهی هم برای نشان دادن خاص بودن و در نتیجه جلب مشتریان خاص، فعالیت های خاصی تبلیغ و اجرا می شود که استفاده از معلمان مشهور و کنکوری، برگزاری اردوهای خارج از کشور برای دانش آموزان و معلمان، داشتن امکانات خاص مثل استخر و زمین اختصاصی ورزشی، چندزبانه بودن و .

از این جمله است.

این چنین مدارس را می توان لاکچری نامید.

این کارشناس آموزشی عنوان کرد: گذشته از اینکه این فعالیت ها، به لحاظ تربیتی چه میزان عمیق و مؤثر است، نفس چنین فعالیت هایی می تواند حاکی از یک انحراف باشد؛ انحراف از تعلیم و تربیت .

به ویژه اینکه با پررنگ تر و گسترده تر شدن نگرش تجاری و بازاری در آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت به حاشیه می رود و چه بسا ابزار سودجویی های افرادی قرار بگیرد که بخواهند از دغدغه های پدران و مادران نسبت به فرزندانشان، به صورت نادرست منفعت ببرند.

وی افزود: گذشته از این واقعیت های تلخ، اگر به اصل مشارکت در تعلیم و تربیت پایبند باشیم و مدارس غیردولتی هم کارکرد صحیح خودشان را داشته باشند، آنگاه بعضی از فعالیت های این چنینی را می توانیم معنادار و مطلوب هم بدانیم.

به عنوان مثال، استفاده از توان کارشناسی داخلی و بین المللی در مدارسی که بضاعت آن را دارند، می تواند ذیل مشارکت فکری در برنامه ریزی تربیتی دیده شود که البته منطقاً باید در چارچوب قوانین و فلسفه تعلیم و تربیت رسمی کشور باشد یا برگزاری اردوهایی که مربیان و دست اندرکاران تربیتی کشورمان را با تجربیات خارجی آشنا کند و به طور متقابل حتی می شود به برنامه هایی فکر کرد که فعالان تربیتی کشورهای دیگر ـ به ویژه کشورهای اسلامی ـ را برای آشنایی با تجربیات تربیتی داخلی میزبانی کنیم.

حتی می شود به بازدیدهایی فکر کرد که مسئولان آموزش و پرورش را با تجربیات شکست خورده خارجی آشنا کند که نخواهند با تقلید، آن ها را در کشور دنبال کنند.

این کارشناس آموزشی گفت: یک منظر دیگر برای تحلیل برنامه های این چنینی، وجاهت قانونی این اقدامات است.

بنا به قوانین و مقررات موجود آموزش و پرورش به نظر می رسد که در ظاهر انجام این چنین اقداماتی به خودی خود منعی نداشته باشد.

اما نکته مهم و مغفول این است که به لحاظ قانونی، مدارس غیردولتی موظف هستند که در چارچوب سیاست های وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

از آنجا که مبانی نظری سند تحول بنیادین و به ویژه فلسفه تعلیم و تربیت آن، ذیل همین سیاست ها می گنجد، هر الگو و ایده تربیتی که مدارس غیردولتی بخواهند پیاده کنند، باید در این چارچوب باشد.

البته این را نباید جلوگیری از نوآوری های آموزشی و پرورشی مدارس یا تحمیل برنامه های روتین و بعضاً کهنه تلقی کرد، بلکه منظور سازگار بودن هر ایده با اصول و مبانی نظریه کلان تربیتی است که نظام تعلیم و تربیت باید بر اساس آن فعالیت کند.

همتی ادامه داد: خطر ناهماهنگی با چارچوب و مبانی نظری نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی به ویژه در برنامه های تقلیدی از کشورهای دیگر یا سازمان های بین المللی بیشتر است بنابراین در استفاده از مستشار تربیتی خارجی، بهره بردن از اسناد و دستورالعمل های نهادهای بین المللی در حوزه تعلیم و تربیت همگی باید با این ملاحظه باشد به ویژه اینکه نباید از خطر نفوذ فرهنگی و استعمار فرهنگی غفلت کرد.

* نظارت دقیق در آموزش وپرورش معنا ندارد همتی فر ادامه داد: اعمال چنین ملاحظاتی برای آموزش و پرورش تکالیف و اقتضائاتی خواهد داشت.

نظارت بر مطابقت فعالیت های مدارس غیردولتی با سیاست آموزش و پرورش، سیستم نظارتی جامع و دقیقی را می طلبد که در عین اینکه درجه آزادی مشروعی را برای این مدارس در نظر می گیرد اما از وجوه مختلف نسبت به انحراف یا تخلف آن ها حساس باشد و برخورد کند.

در حال حاضر، چنین سامانه ای با این ملاحظات وجود ندارد و نظارت ها بیشتر به مکان فیزیکی و ایمنی مدارس، شهریه، گزینش نیروی انسانی مدارس غیردولتی متمرکز است که در همین موارد هم کاستی های قابل توجهی وجود دارد.

* شکاف طبقاتی میان لاکچری ها و دولتی ها این کارشناس آموزشی بیان کرد: در یک نگاه کلان، بخشی از چنین برنامه هایی را می توان ذیل عدالت تربیتی مورد توجه قرار داد.

در حال حاضر، فاصله قابل توجهی میان کیفیت مدارس وجود دارد.

در حالی که برخی مدارس غیردولتی با شهریه های میلیونی، امکانات و برنامه های ویژه ای را در اختیار دانش آموزان خانواده های طبقات خاص قرار می دهند، تعداد قابل توجهی از مدارس با کمبود امکانات و کیفیت پایین خدماتشان مواجه اند.

بخش قابل توجهی از چنین مدارسی که با وضع مطلوب فاصله دارند، دولتی هستند.

وضع مدارس در حاشیه شهرها و روستاها بدتر است.

گرچه استثناهایی وجود دارد همچون مدارس سمپاد یا برخی مدارس دولتی که با همت معلمان و مدیران آن، سعی کرده اند وضعیت مدرسه را ارتقا بدهند.

ضمن اینکه بنا به اذعان برخی از مسئولان وزارتی، کیفیت آموزشی و تربیتی برخی مدارس غیردولتی از مدارس دولتی هم پایین تر است.

با وجود این شکاف، نمی توان نسبت به برنامه های لاکچری مدارس خاص غیردولتی بی تفاوت بود.

همتی فر گفت: اینکه آموزش فرزندان برخی طبقات جامعه به نحوی خاص باشد و تفاوت بسیاری با سطح خدمات آموزشی و پرورشی ارائه شده به عموم جامعه داشته باشد، جای تأمل جدی دارد.

در این میان به طور خاص باید بر مسئولیت سنگین وزارت آموزش و پرورش تأکید کنیم.

مسئولین این وزارتخانه وظیفه دارند که کیفیت خدمات آموزشی و پرورشی مدارس به ویژه در مدارس دولتی را تا حد مطلوب و به صورت عادلانه ارتقا دهد.

وی خاطرنشان کرد: البته در شرایط کنونی، در فراهم کردن مقدمات لازم برای تحقق این مطلوب، کوتاهی هایی را از سوی دولت و وزارتخانه شاهد هستیم.

در عین حال شاهد هستیم که سیاست گسترش مدارس غیردولتی جزو اولویت های وزارتخانه قرار گرفته است.

از این رو، یک پرسش اساسی این است که اقدامات مسئولین آموزش و پرورش گذشته از وجوه شعاری و ظاهری، در راستای عدالت تربیتی بوده است؟ همچنین باید پرسید که وزارتخانه برای ارتقای کیفیت مدارس دولتی تا رسیدن به حد مطلوب چه اقدامات اساسی انجام داده است و برنامه مشخص و عملیاتی وزارتخانه برای نظارت بر مدارس به ویژه مدارس غیردولتی چیست؟ شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار: 1 تیر ، 1397 ، کدخبر: 785311، www.

khabaronline.

ir
کلید واژه ها: مدارس - مدارس دولتی - فرزندان - برنامه - هزینه - آموزش - دولت - کارشناس - کشور - جامعه - تحصیل - ثبت نام - آموزش و پرورش - دانش آموزان - نظام آموزشی - شهریه - طبیعی - هایی - مردم - لیست - نظام - عجیب - ابتدایی - اروپایی - مدیران - فانتزی - قربانی - پایتخت - کودکان - معلمان

آخرین اخبار سرویس:
راهکار پیچیده مدیر عامل برق تهران برای کاهش مصرف!/ عکس

تحلیلی متفاوت از دلایل بحران ارزی اخیر(1)؛ نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟

فاجعه بار بودن اعداد و ارقام مربوط به مصرف سوخت و تولید آلاینده های

68 درصد مردان چین سیگاری هستند

«چاقی» مهم ترین عامل ابتلا به سرطان سینه در جهان

افزایش 30 درصدی تعداد موکب های کرمانی در اربعین سال گذشته

بازار مسکن در منطقه 10 تهران داغ شد

سعید ساسانیان بحران برق در عراق و یک الزام راهبردی برای ایران

میلاد همافر، محمدرضا پورجعفر، نوید سعیدی رضوانی تحلیل الگوی پراکنش فضایی فعالیت های دانش بنیان در شهر تهران‎ ‎

سکه های تحویل داده شده وارد بازار نشد/سبقت تقاضا از عرضه

ناپدید شدن 100 هزار تن گندم در یک استان؟/جهاد کشاورزی: ادعای نماینده سبزوار کذب است/امکان بروز تخلف در خرید تضمینی گندم وجود ندارد

گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان

"احتراق"، حلقه مفقوده بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش آلاینده های زیست محیطی

مظنه آپارتمان های 30 ساله تهران

پایان انحصار بانک مسکن در بافت های فرسوده

خطری که احیای دریاچه ارومیه آن را خنثی کرد!

تاکید وزیر نیرو بر حل مشکلات اپراتورهای پست فشار قوی

پول حاصل از فروش سوهانک صرف وام ضروری نیازمندان می شود

چرا 90 درصد بازی کودکان در سیطره خارجی هاست؟

شناسایی ساخت وسازهای غیرقانونی در چند دقیقه

کار به نامه نگاری محرمانه به وزیر کشید

ضرورت رسیدگی فوری به تأمین ارز مورد نیاز رانندگان ترانزیت

برنامه مشترک ایران و فائو برای حفاظت و توسعه پایدار جنگل ها

محمدرضا احدی ,داود دعاگویان ,موسی وطن خواه‎ ‎ امکان سنجی اجرای هم پیمایی در شهر تهران

فتاح: 4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

فاطمه مرادی، زهرا سادات سعیده زرآبادی، حمید ماجدی تبیین مدل برندسازی شهری در راستای ارتقای رقابت پذیری و رشد اقتصاد شهری

گره کور تحویل خودروهای وارداتی

برگزاری جشن امضای تابستانه لاک پشت پرنده در شهرکتاب

200 سازه آبخیزداری چندمنظوره در هرمزگان راه اندازی می شود

قیمت پژو 405 کارکرده در بازار

جواد تن زاده ,هادی درخشانی‎ ‎ تحلیل روان سازی جریان ترافیک توسط مدل ماکروسکوپیک حجم

از «سقوط سنگین سرمایه گذاری چین در آمریکا» تا «معافیت احتمالی دومین خریدار بزرگ نفت ایران از تحریم های نفتی»

افت دسته جمعی «تسه»ها

200 سازه آبخیزداری چندمنظوره در هرمزگان راه اندازی می شود

خودروی جدید سایپا در شیراز رونمایی شد + عکس

خودروی جدید سایپا در شیراز رونمایی شد + عکس

خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند

علیرضا ادیب فر ,شهاب حسن پور ,سید رامتین باقری‎ ‎ مدل تخصیص خدمات کنترلی و نظارتی کاربر در شبکه معابر

محصول جدید سایپا رونمایی شد

خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملّی ایران بر جذب منابع با رویکرد حفظ مشتریان وفادار

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران: رعایت اخلاق حرفه ای ،زمینه ساز افزایش اعتماد مشتریان

عضو هیات مدیره بانک ملّی ایران تاکید کرد: جایگاه مهم برنامه ریزی و هدف گذاری در توسعه و تعالی اهداف بانک

13 دلیل داغ شدن گوشی و راه جلوگیری از آن

محصول جدید سایپا رونمایی شد

تکلیف آینده کارت سوخت چیست؟

هفدهمین نمایشگاه خودرو شیراز + تصاویر

افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

توفان توییتری در اعتراض به فیش های حقوقی معلمان

نرخ کرایه حمل نفتکش ها 20 درصد افزایش یافت

روپیه پاکستان سقوط کرد

محصول جدید سایپا در شیراز رونمایی شد

بازداشت مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

محصول جدید سایپا در شیراز رونمایی شد

شهر ارواح در "غرب وحشی" در بدل 1.4 میلیون دالر فروخته شد + تصاویر

دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

300 هزار شغل با نوسازی بافت فرسوده

4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

صادرات نفت ایران دو سوم کاهش خواهد یافت

4 بانک به تعهدات در قبال مددجویان کمیته امداد عمل نکردند

ثروتمندترین فرد آسیا را بشناسید

شهر ارواح به قیمت 1.4 میلیون دلار به فروش می رسد!

درآمد یک میلیارد و 600 میلیون دلاری ترکیه از توریست های ایرانی طی چهار ماه اخیر

استارت اصلا ح در نظام بانکی

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر تولید

«خودرو رهام» اولین خودرو ایرانی تولیدی روی پلت فرم SP100 معرفی شد

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

صدور کارت ملی هوشمند چالشی برای شهروندان با سازمان ثبت احوال

خروج 8 میلیون دلار ارز برای واردات قاچاق و چنگال+ جدول

نام 2 مجری تلویزیون در لیست دریافت کننده های میلیاردی

هشدار صندوق بین المللی پول

قیمت سبد نفتی اوپک یک گام دیگر عقب نشست

تمدید مجدد مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

دروغ 80 میلیارد دلاری طرح تازه فریب

هزینه میلیاردی گردشگری ایرانی ها در ترکیه

درآمد میلیاردی ترکیه از گردشگران ایرانی

جدیدترین قیمت وام مسکن

سامسونگ گوشی تاشو گلکسی ایکس را اوایل سال 2019 رسما معرفی می کند

تداوم روند افزایش قیمت ها/ هر سکه تمام بهار 2.903.000 تومان

فروش کالا تحت رویه مسافری

فاز نخست آبرسانی به روستای تیس چابهار افتتاح شد

«چاقی» مهم ترین عامل ابتلا به سرطان سینه در جهان

فاز نخست آبرسانی به روستای تیس چابهار افتتاح شد

اقدام سریع سران سه قوه برای مبارزه با مفسدان اقتصادی/ آمار بالای بیکاری در خوزستان قابل پذیرش نیست

گوشی انعطاف پذیر گلکسی ایکس سامسونگ، اوایل سال 2019 رسما معرفی می شود

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟

هزینه های نجومی برای واردات ماسک مخصوص جراحان

راهنمای فروش خودروی دست دوم

فعالان اقتصادی مناطق آزاد به سمت تولید با کیفیت حرکت کنند

فعالان اقتصادی مناطق آزاد به سمت تولید با کیفیت حرکت کنند

کشت تابستانه در گیر و دار بی آبی

قیمت مغازه های موجود جهت خرید در محدوده گیشا

جریمه 5 میلیارد دلاری برای گوگل

تصاویر جاسوسی هوندا سیویک تایپ R فیس لیفت

نمایشگاه خودرو در شیراز

واکنش معکوس بازار به تحویل سکه های پیش فروشی

خسارت قطع برق دامن واحدهای صنعتی تهران را هم گرفت

برای خرید خودرو تیبا در بازار چقدر باید هزینه کرد؟

هجوم مهاجران به مازندران

در مدارس لاکچری در تهران چه می گذرد؟

در مدارس لاکچری در تهران چه می گذرد؟