مطالب مرتبط:
همه آنچه که باید درباره انتخابات ترکیه بدانیم
آنچه که باید درباره انتخابات سراسری 2018 ترکیه بدانیم
انتخابات ترکیه، حساس ترین انتخابات تاریخ کشور
وزیر کشور ترکیه: دمیرتاش، نامزد پ.ک.ک در انتخابات است
رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه داغ تر شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 3 تیر 1397 ساعت 01:322018-06-23سياسي

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم


انتخابات روز یکشنبه 24 ژوئن در ترکیه در حالی برگزار می شود که وضعیت اضطراری دولت پس از کودتای نافرجام 15 ژوییه همچنان ادامه دارد.

این انتخابات تکلیف تعادل قدرت سیاسی اردوغان و پارلمان این کشور را مشخص خواهد کرد.

- رییس جمهوری حق ریاست بر حزب حاکم را دارد و می تواند نامزدهای حزب را برای انتخابات پارلمان انتخاب کند.

بدین صورت بالاترین مقام اجرایی می تواند بالاترین نهاد قانونگذاری ترکیه را به نوعی کنترل کند.

در صورتی که حزب رییس جمهور اکثریت کرسی های پارلمان را بدست آورد، می تواند بدون هیچ مقاومتی قوانین مورد نظر خود را تصویب کند.

علاوه بر این در صورت یک دست شدن پارلمان و دولت، هرگونه اقدام علیه دولت مستقر و وزرای او بسیار سخت خواهد بود زیرا برای انجام یک اقدام سیاسی نظیر استیضاح وزرا، به امضای 360 نماینده از 600 نماینده نیاز است و برای کشاندن رییس جمهور به دادگاه قانون اساسی موافقت 400 نماینده لازم است.

علاوه بر این در صورتی که ساختار سیاسی مجلس در راستای سیاست های رییس جمهور نباشد او می تواند با انتخابات زودهنگام پارلمان آن را از انتخابات ریاست جمهوری جدا کند.

اکثر هواداران سیستم سیاسی جدید بر رهبری قدرتمند و حکومت کردن موثر و سریع و نداشتن دولت ائتلافی ضعیف تاکید می کنند.

نخست وزیر فعلی بن علی یلدیریم، در زمان همه پرسی دفاع از این اصلاح قانون اساسی آن را بازسازی به قصد پایان دادن به درگیری های بین احزاب خوانده بود.

البته مجلس حتی با یک اپوزیسیون ضعیف نیز می تواند موانعی را برای دولت ایجاد کند و حتی بن بست سیاسی به وجود آورد.

بنابراین برای هر کدام از نامزدهای ریاست جمهوری بردن هر دو انتخابات بسیار حیاتی است.

شایان ذکر است که این سیستم ریاست جمهوری تنها در حالی باقی خواهد ماند که رجب طیب اردوغان و حزب او برنده این انتخابات شود زیرا دیگر نامزدها اعلام کرده اند که قصد توقف اصلاحات و بازگشت به نظام پارلمانی را دارند.

دو انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری ترکیه چگونه برگزار می شود؟ رای های انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری بر روی برگه های مجزا نوشته و در صندوق های جداگانه انداخته می شوند.

در انتخابات ریاست جمهوری رای دهندگان از میان 6 نفر نامزد مورد نظر خود را انتخاب می کنند و در انتخابات پارلمان از میان 10 حزب یا ائتلاف های شکل گرفته رای مورد نظر خود را به صندوق می اندازند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری نامزدی که بیش از 50 درصد آراء را کسب کند، پیروز است و در صورتی که هیچ کدام از نامزدها موفق به کسب این میزان رای نشدند از میان آنها دو نفر با بیشترین رای به مرحله دوم انتخابات می روند.

در حال حاضر نظرسنجی ها حاکی از آن است که رجب طیب اردوغان از حزب عدالت و توسعه و محرم اینجه از حزب جمهوری خواه خلق بالاترین امکان برای رسیدن به دور دوم را دارند.

محرم اینجه نازد حزب جمهوری خواه خلق و رقیب اصلی رجب طیب اردوغان پدیده های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری برخی نظرسنجی ها نشان می دهد که مرال آکشنر ، نامزد حزب ملی گرا، سکولا و محافظه کار حزب خوب با میانگین 12 درصد آراء، شانس بالایی برای رسیدن به دور دوم انتخابات مقابل رجب طیب اردوغان دارد.

وضعیت سیاسی ترکیه به شدت دو قطبی است و بنابراین استراتژی اصلی مخالفان اردوغان بیش از هر چیز این است که چه کسی می تواند نظر و رای هواداران وی را به سمت خود جلب کند.

به همین خاطر است که خانم آکشنر به عنوان پدیده احتمالی این انتخابات ارزیابی می شود زیرا می تواند رای محافظه کاران و ملی گرایان اردوگاه اردوغان را از آن خود کند.

البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که مرال آکشنر اولین نامزد حزب تازه تاسیس مردم خوب است و نمی توان به صورت قطعی از شانس وی سخن گفت.

مرال آکشنر، نامزد حزب ملی گرا، سکولا و محافظه کار حزب خوب چالش مهم محرم اینجه و مرال آکشنر، دو نامزد رقیب اردوغان این است که چه کسی می تواند رای کردهای ترکیه را از آن خود کند.

اخیرا اپوزیسون ترکیه از جمله صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق که از سال 2016 در زندان بسر می برد اعلام کردند که از هر نامزدی که در دور دوم مقابل اردوغان قرار گیرد، حمایت خواهند کرد.

با این حال باید دانست که نظر تمام کردها و احزاب آنها یکسان نیست.

بسیاری از آنان که خود را محافظه کار و مذهبی می دانند به حزب عدالت و توسعه رای خواهند داد.

انتخابات استراتژیک پارلمان ترکیه و احزاب پیشتاز نکته کلیدی در انتخابات پارلمانی ترکیه قانون ائتلاف است.

این قانون می گوید که هر حزبی که با حزب دیگری که حد نصاب 10 درصد رای را به دست آورده باشد ائتلاف کند، بدون در نظر گرفتن میزان رای خودش می تواند وارد پارلمان شود.

بنابراین رای احزاب متحد در انتخابات تحت نام ائتلاف این احزاب معرفی و شمارش می شود.

ائتلاف های احزاب ترکیه در انتخابات پارلمانی در انتخابات اخیر پارلمان ترکیه دو ائتلاف مهم وجود دارد: ائتلاف احزاب عدالت و توسعه (AKP) و حزب راست گرای حرکت ملی (MHP) ائتلاف مردم شامل حزب جمهوری خواه خلق CHP ، حزب خوب (The Good Party)، احزب دموکرات و حزب اسلامگرایان اعتدال گرای سعادت (SP ) حزب کرد" دموکراتیک خلق در این دوره در ائتلاف ملی شرکت نکرد تا تصمیم سیاسی ملی گرایانی که هنوز در انتخاب مردد هستند را از دست ندهند و ائتلاف تحت تاثیر قرار نگیرد.

باید افزود که در این صورت برای احزاب کرد مشکل به دست آوردن ده درصد حد نصاب برای ورود به پارلمان پیش خواهد آمد.

ترکیه بالاترین حد نصاب رأی برای ورود به پارلمان در جهان را دارد.

این قانون را ارتش در سال 1981 پس از کودتای نظامی مقرر کرد تا به طور ضمنی کردها را از ورود به پارلمان دور نگاه دارد.

ده ها سال است که احزاب و جنبش های کرد ترکیه 6 یا 7 درصد کل آرا را تشکیل می دهند که بیشتر رأی دهندگان از مناطق کردنشین جنوب شرقی این کشورهستند.

در نتیجه چنانچه حزب کرد دموکراتیک خلق نتواند حد نصاب 10 درصدی را کسب کند، حزب عدالت و توسعه 80 درصد آراء را از آن خود می کند و اکثریت کرسی های پارلمان را به دست می آورد.

عکس صلاح الدین دیمیرتاش، رهبر حزب کرد دموکراتیک خلق ترکیهدر دست هواداران البته پیش از این نیز عرصه سیاست ترکیه با چنین موقعیتی روبرو شده است.

در چنین وضعیت سیاسی پدیده حمایت موقت ، احزاب مخالف را متحد می کند.

در انتخابات سال 2015 رای دهندگان مخالف حزب عدالت و توسعه باری کاهش رای این حزب در پارلمان به حزب دموکراتیک خلق رای دادند و حزب اردوغان یعنی عدالت و توسعه برای اولین بار اکثریت را در پارلمان از دست داد.

تولد ملی گرایان جدید در ترکیه پس از اولین شکست حزب عدالت و توسعه در کسب اکثریت پارلمان در سال 2015، حزب راست افراطی حرکت ملی و دولت باغچلی رهبر آن از شرکت در ائتلافی که حزب دموکراتیک خلق در آن حضور داشت سر باز زدند و خواهان برگزاری انتخابات زود هنگام شدند.

با به وجود آمدن این بن بست سیاسی، 5 ماه بعد انتخابات مجدد برگزار شد و حزب عدالت و توسعه توانست اکثریت پارلمان را از آن خود کند.

دولت باحچلی، رهبر حزب راست افراطی حرکت ملی و متحد اردوغان در انتخابات ترکیه به همین دلیل در آن زمان مرال آکشنر از نماینده حزب حرکت ملی در پارلمان و دوستانش با دولت باغچلی به مشکل برخوردند و حزب خوب را تاسیس کردند.

در نتیجه این جدایی بود که ائتلاف های ملی توانستند یک حزب ملی گرا را نیز با خود همراه کنند و به حد نصاب ده درصدی انتخابات دست یابند.

همین وضعیت سیاسی بود که ایده قانون ائتلاف را پدید آورد و سیستم رای الکترال طرح اردوغان را به نحوی به ضد خود او تبدیل شد.

ممکن است بپرسید که چرا حزب حرکت ملی و رهبر آن دولت باغچلی از زمان انتخابات 2015 در این ائتلاف ملی شرکت نمی کند و با حزب عدالت و توسعه اردوغان همراه شده است.

این دو رهبر سیاسی در آن زمان منتقدان سر سخت یکدیگر بودند و ائتلاف آنها تقریبا غیر مممکن به نظر می رسید.

اما ظاهرا در حال حاضر هر دو برای عبور از موانع سیاسی نیاز به حمایت یکدیگر دارند.

اما باید افزود که ائتلاف آنها لزوما به معنای تشکیل دولت ائتلافی نیست.

همین موضوع درباره حزب دموکراتیک خلق نیز صدق می کند و رای آنان حمایت موقت احزاب اپوزیسون است و به نوعی این احزاب مخالف از رای به این حزب به نفع خود استفاده می کنند.

هواداران رجب طیب اردوغان در کارزار انتخاباتی ترکیه مسائل و وعده های کلیدی انتخابات اخیر ترکیه چیست؟ سقوط ارزش لیره ترکیه، سقوط بورس اوراق بهادار، تورم بالا و افزایش نرخ بهره، اقتصاد را به مهمترین چالش احزاب و نامزدهای انتخابات ترکیه تبدیل کرده است.

موضوع سوریه، درگیری با کردها، موضوع پناهجویان، آزادی مطبوعات و آزادی بیان، بی طرفی قوه قضاییه و مشکلات آموزش و پروش نیز از جمله مهمترین مسائل مطرح در انتخابات روز یکشنبه در ترکیه است.

منبع: یورونیوز
کلید واژه ها: انتخابات - انتخاب - ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - جمهوری - رییس جمهور - سیاسی - نامزد - ترکیه - قانون اساسی - دولت - صورت - نامزدهای ریاست جمهوری - بالاترین - صورتی - قانون - اردوغان - رجب طیب اردوغان - برگزار - ائتلاف - دولت ائتلافی - رییس جمهوری - صندوق - اصلاح - نظام - مجلس - هواداران - کشور - جدید - بازسازی

آخرین اخبار سرویس:
احسان رحیمی، اسداله گنجعلی تبیین مبانی انسان شناختی مدیریت منابع انسانی اسلامی با تأکید بر نظرات علامه طباطبایی

احمد ولیعی ابرقویی، عبدالله محمدی نقد روش ‏شناسی عرفانی مکتب حلقه

گزارش تصویری / محسن عطایی نشست هم اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران و فعالان تجاری

پیشوای متقیان در مصرف بیت المال چگونه رفتار می کرد؟

می خواهم راه بروم

فاطمه اربابی فر، امیرمحمد گمینی نقش قطب الدین شیرازی در علم مناظر (اپتیک)

صفحه نخست روزنامه های امروز

خبرهای عجیب از اردوی استقلال

تاکید حکیم بر ضرورت مقابله با عناصر خرابکار در عراق

مسلم باقری، سمانه اصغری، سید محمدهاشم پورمولا تبیین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فعل اخلاقی همگانی در سازمانها

صفحه نخست روزنامه های امروز

تقدیر از عوامل اجرایی طرح استقبال بهار

انتصاب یک بوشهری در قوه قضاییه

"لیلا برخورداری" با لباس محلی ترکمن ها + عکس

"فاطمه گودرزی" کنار دختر جوانش + عکس

یادداشت | جنبش حمایت از کالای ایرانی و ظرفیت مغفول جبهه انقلاب

خانه ای که در آن قرآن خوانده نمی شود، دچار 3 گرفتاری می شود

قدرت الله قربانی تجلّی عدالت در سنّتهای الهی و اجتماعی قرآن

عمار حکیم: به خواسته های مشروع مردم عراق باید سریعا پاسخ داده شود

علی آدمی، عبداله مرادی ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

مجلس عوام به برنامه برگزیت دولت «می» رأی موافق داد

هم فکری و اجتهادات علما پاسخگوی مشکلات عرصه زنان است

برای مدیریت افکار عمومی همه باید احساس مسئولیت کنند

فرایند جذب اعضای هیأت علمی"استانی" می شود

رهبری بر کمک به دولت برای حل مشکلات کشور تاکید دارند

زخم کهنه ای که با قتل «وحید مرادی» دهان باز کرد

آخرین اخبار از تعیین قائم مقام جدید آیت الله جنتی

دولت در اجرای رهنمودهای رهبری عزم جدی دارد

سخن امام صادق(ع) درباره گناهی که عمر را کوتاه می کند

ماجرای ممنوع التصویری مجری زن جنجالی از زبان خودش

محمد تقی پوریان نقدنظریه انتخاب عقلانی در تصمیم گیری سیاست های راهبردی

تجاوز یک تهیه کننده به بازیگر معروف+ عکس

نماینده مجلس: حتما فردا می خواهند زیر میز رییس جمهور را هم حفاری کنند

صدا و سیما تذکر گرفت

سخنرانی سردار سلیمانی صهیونیست ها را دستپاچه کرد

جدیدترین شرایط عفو رهبری

اعظم ریاحی، صالح پرگاری علل مهاجرت از مرزهای خراسان به افغانستان (دوره پهلوی اول)

نحوه پیدا کردن کار بدون مدرک

آیا کودکان را به مادربزرگ ها و پدربزرگ ها بسپاریم؟

متن های زیبا و آموزنده (5)

چه کسی قائم مقام جدید آیت الله جنتی خواهد شد؟

حمید نساج، نصیبه عبدی پور، پرویز جمشیدی مهر علل ظهور و تکوین گروه های تکفیری در جهان اسلام

اعمال و وقایع ماه ذی القعده

ارزش زن در نگاه اهل بیت فراتر از یک حقوق است

مصطفی مطلبی کربکندی، غلامرضا گودرزی، عبدالرحیم پدرام روندهای تأثیرگذار بر آینده دانشگاه امام صادق(ع)

از احیای «دریاچه ارومیه» تا توسعه خدمات بهداشتی و حمل ونقل ریلی

هاشم قربانی الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام»

امیر بهرام عرب احمدی ردپای هویت بلوچ در زنگبار

مجموعه تاریخی ینگی امام البرز با مشارکت یونسکو مرمت می شود

حضور ایران در سوریه ربطی به آمریکا و روسیه ندارد

جلیل بیات، محسن اسلامی امکان کاربرد الگوی تنش زدایی آمریکا - کوبا در روابط ایران و آمریکا

حوزه علمیه نمی تواند با روش های 50 سال قبل پاسخ گویی نیازهای روز باشد

روایت جهانگیری از دیدار هیات دولت با رهبر انقلاب

حشمت الله فلاحت پیشه، مجتبی نوروزی مبانی انسانی پیشرفت سیاسی از دیدگاه اسلام

انتقال نادرست عملکرد دستگاههای اجرایی یک تهدید است

مراتع ایران به قطری ها اجاره داده شده است؟

فواید مدیتیشن برای مغز و خلق و خو

راهکار کشورهای پرمصرف برای مقابله با خاموشی

یونسکو برای مرمت یک اثر تاریخی در البرز اعلام آمادگی کرد

قول سردار آزمون به کارلوس کی روش

چه خبر از شفاف سازی مالی معاونت هنری؟

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب خبر داد تصویب دستورالعمل نحوه تخصیص اعتبارات کمک به احزاب

امیرانتظام: از زندان اخراج شدم (بازخوانی گفت وگوی سید ابراهیم نبوی با عباس امیرانتظام)

سید علی مزینانی، حسن قرچانلو جاده وخان در مبادلات تجاری میان ایران و چین

کلید ورود به قلب خانم ها

رزمایش واکنش در شرایط اضطراری

انتقال نادرست عملکرد دستگاههای اجرایی یک تهدید است

در این ساعت هر چیز نیکی از خدا بخواهید،به شما عطا می شود

تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی

امربه معروف و نهی از منکر و توسعه سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

ترویج نگاه جنسیتی و توهینی آشکار به شعور شهروندان بوشهری! +عکس

همایش بصیرتی طلاب و روحانیون بسیجی

سکانس هایی از زندگی خصوصی یک رییس جمهور

راه برون رفت از مشکلات فعلی توجه به ظرفیت های داخلی است

هدیه ویژه رییس جمهور کرواسی به پوتین/ عکس

میراث اداری ساسانیان در ایران دوره سامانی

یک سفر با چند گام بلند

هلاکت 12 مزدور ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه ساحل غربی یمن

تذکر به صداوسیما برای پخش مستند "بی راهه"

روایت اتهام 39 ساله؛ گزارش روزنامه شرق وقتی عباس امیرانتظام در گذشت

بازداشت یک دختر جوان روسی به جرم جاسوسی در امریکا

«هزار راه نرفته»|یک راه ساده برای رفع 50 درصد تحریم‎ها

رویکرد روزنامه اختر به توسعه علمی و پیشرفت و عقب ماندگی

سامان ستاریان، هوشنگ خسرو بیگی، جمشید نوروزی، سید حسن قریشی میراث اداری ساسانیان در ایران دوره سامانی

عناوین روزنامه های سیاسی 26 تیر 97/ معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد +تصاویر

محمدباقر خرمشاد، اسحق صیاد رودکار امربه معروف و نهی از منکر و توسعه سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

یادداشت/ سعدالله زارعی یک سفر با چند گام بلند

برای خشکاندن ریشه فساد با رانت سازان دیوانی هم برخورد شود

افشای اسناد مرموزترین زن جاسوس در صحنه آمریکا+ تصاویر

به آسانی فایل های تلفن همراه خود را مدیریت کنید

مادر شهید ردانی پور به دیار باقی شتافت

با کولر شخصی از تابستان لذت ببرید

رکوردشکنی کاربران در شبکه های اجتماعی

آثار و برکات زیارت امام رضا(ع)/ فراهم شدن توشه آخرت با زیارت امام هشتم

سرورهای تلگرام پیدا نشد

تجهیزات و تسلیحات بدست آمده از تروریست های شمالغرب کشور+ تصاویر

وزیر اطلاعات: رییس جمهوری آمریکا ارزش مذاکره ندارد

مدیر کل بازرسی وزارت نفت منصوب شد

مناظره قدیمی عباس عبدی و عباس سلیمی نمین درباره زندانی کردن عباس امیرانتظام

پیام اقتدار یک دیدار

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم