مطالب مرتبط:
خانواده ها و تنوع بیش از حد مدارس
فعالیت بیش از 2400 تیم بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان
پرداخت 20 میلیارد تومان تسهیلات برای راه اندازی پایانه صادارتی گل و گیاه کشور
محرومیت پایتخت انرژی کشور از دستگاه دیالیز
افزایش تدریجی دما در بیشتر نقاط کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 23:162018-06-23سياسي

تنوع زیستی کشور زیر شخم


دبیر گروه زیست بوم:تخریب سرزمین که ریشه در تصمیمات بدون پشتوانه کارشناسی دارد همچنان در کشور ادامه دارد ؛ تصمیماتی که باعث خشک شدن تالاب ها، - شهر > محیط زیست ایران - اسدالله افلاکی -دبیر گروه زیست بوم:تخریب سرزمین که ریشه در تصمیمات بدون پشتوانه کارشناسی دارد همچنان در کشور ادامه دارد ؛ تصمیماتی که باعث خشک شدن تالاب ها، شکل گیری کانون های گردوغبار و نابودی بخش عمده ای از مراتع و رویشگاه های جنگلی شده و از همه مهم تر غارت منابع آبی کشور را در پی داشته است.

حالا در تازه ترین تصمیم گیری ها، بحث واگذاری کنوانسیون تنوع زیستی و سلب مسئولیت ازکه از چندی پیش در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مطرح شده بود درآستانه اجرا قرار گرفته است.

دکتر هادی کیادلیری، رییس سابق دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی واحد علوم و تحقیقات با بیان این مطلب به همشهری گفت: کنوانسیون تنوع زیستی 5ژوئن 1992 در ریودوژانیروی برزیل تشکیل و 29دسامبر سال1993 لازم الاجرا شد و ایران هم ششم آگوست1996 به عضویت آن درآمد.

این کنوانسیون با اهداف مهمی چون حفظ تنوع زیستی ، استفاده پایدار از گونه ها و سهیم شدن عادلانه و برابر در مزایای حاصل از کاربرد منابع ژنتیک ، ازجمله از طریق دسترسی مناسب به منابع ژنتیک و انتقال صحیح تکنولوژی های مربوط شکل گرفت و مرجع ملی این کنوانسیون بنا به ماهیت سازمان حفاظت محیط زیست به معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این سازمان واگذار شد.

رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران افزود: در سال2010 در کنفرانس ای کی ژاپن، 5 هدف استراتژیک برای کنوانسیون تنوع زیستی تعریف شد که عبارت بودند از پرداختن به علل از دست رفتن تنوع زیستی، کاهش فشار مستقیم بر تنوع زیستی و ترویج بهره برداری پایدار، بهبود وضعیت تنوع زیستی از طریق حفاظت از اکوسیستم ها، گونه ها و تنوع زیستی، افزایش منابعی که از تنوع زیستی حمایت می کند، پیشبرد اجرا از طریق برنامه های مشارکتی مردم و مشارکت مدیریت دولتی.

به همین دلیل است که این کنوانسیون به محیط زیست سپرده شد زیرا سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی و فرابخشی است و وظیفه این سازمان براساس جایگاه قانونی، نظارت برتمامی موارد ازجمله تنوع زیستی است.

جایگاه قانونی سازمان محیط زیست کیادلیری تصریح کرد: به استناد برخی مواد یک و3قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست مسئول بهبود و بهسازی همه موارد مرتبط با محیط زیست ازجمله حیات وحش، آبزیان و مناطق حفاظت شده است؛ اینها مواردی است که به صراحت در این مواد بیان شده و در شمار وظایف قانونی سازمان محیط زیست تعریف شده است.

علاوه بر این، بنا به ساختاری که این سازمان دارد مهم ترین هدف این سازمان حفاظت از گونه های جانوری( شامل ژن، گونه و اکوسیستم جانوری) و نیز گونه های گیاهی است و به همین دلیل این سازمان از نظر کنوانسیون بین المللی دارای اعتبار لازم برای مرجع بودن کنوانسیون تنوع زیستی است.

رییس گروه جنگل، مرتع و آبخیز دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست واحد علوم و تحقیقات یادآور شد: تنها کنوانسیون تنوع زیستی نیست که مسئولیت آن برعهده سازمان محیط زیست است بلکه کنوانسیون های دیگری مثل کنوانسیون رامسر یا کنوانسیون های مرتبط با گونه های نادر و در معرض انقراض که در ارتباط با کنوانسیون تنوع زیستی است هم ذیل وظایف سازمان محیط زیست قرار دارد.

حالا می خواهند کنوانسیون تنوع زیستی را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کنند.

کیادلیری خاطرنشان کرد: درست است که بخش هایی از وزارت جهاد کشاورزی ازجمله سازمان جنگل ها و مراتع وظیفه حاکمیتی دارند اما این سازمان قابلیت نظارتی ندارد و وظیفه نظارتی برای این بخش ها تعریف نشده است.

شرح وظایف وزارت جهاد کشاورزی هم نشان می دهد که این وزارتخانه مسئول اجرای برنامه های توسعه کشاورزی با هدف تولید مایحتاج غذایی مردم از طریق محصولات کشاورزی است.

در واقع وزارت جهاد کشاورزی یک نهاد بهره بردار است.

به گفته وی، کار وزارت جهاد کشاورزی، ساده سازی در منابع طبیعی با کشت یک گونه در سطح وسیع با هدف ایجاد درآمد اقتصادی است.

با همین رویکرد این وزارتخانه در برخی موارد 90درصد تنوع زیستی را از بین برده است.

همین الان 90درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود که 70درصد آن به دلیل مدیریت نادرست هدر می رود.

ماموریت جدیدی که وزیر جهاد کشاورزی برای کشت در اراضی شیبدار به رییس سازمان جنگل ها محول کرده نمونه دیگری از بهره برداری غلط از سرزمین است همچنان که تبدیل و تغییر کاربری مراتع کشور برای بهره برداری با توجیه اینکه این مراتع ضعیف شده از دیگر تصمیمات بدون پشتوانه کارشناسی است که جز تخریب سرزمین و تنوع زیستی ثمر دیگری ندارد.

از نگاه یک گیاه شناس دکتر حسین آخانی، استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران هم در این باره به همشهری گفت: در 4دهه اخیر محیط زیست کشور بی صاحب بوده و این بی صاحب بودن 2دلیل عمده داشته است؛ نخست، ضعیف نگه داشتن سازمان محیط زیست که وظیفه نظارت، مدیریت و کنترل منابع را بر عهده دارد و دیگر اینکه وزارتخانه هایی که جنبه بهره برداری از سرزمین را دارند بی حساب و کتاب و بدون هیچ کنترلی از سرزمین بهره برداری و آن را تخریب کرده اند.

یکی از این وزارتخانه ها که نقش پررنگی در تخریب ها داشته وزارت جهاد کشاورزی بوده چه زمانی که عنوان جهاد سازندگی داشته و چه زمانی که با عنوان کشاورزی فعالیت کرده و چه الان که عنوان وزارت جهاد کشاورزی را یدک می کشد.

دراین مدت طولانی براساس گفته های عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، براثر بی دانشی و بی توجهی و تأکید بر شعار خودکفایی، منابع آب کشور را غارت کردند.

همزمان منابع طبیعی را هم به دلیل بهره برداری های بی رویه از مراتع و جنگل با چرای بی رویه دام، جنگل تراشی، تغییر کاربری اراضی ملی و طبیعی به معدن کاوی، جاده سازی های غیراصولی و گسترش بی رویه شهرها نابود کردند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه کشور هم اکنون با معضلات بزرگ محیط زیستی مثل کمبود آب، خشک شدن تالاب ها و بروز پدیده گردوغبار مواجه است، تصریح کرد: در چنین شرایطی باز می بینیم طرح هایی مطرح می شود که به شدت نگران کننده است.

برای نمونه اجرای طرح کشت در اراضی شیبدار در کشوری که دارای آب و هوای قاره ای است و سرزمین ناپایداری دارد و به همین دلیل کوه های آن بسیار آسیب پذیر است؛ طرح خطرناکی است که به تخریب سرزمین دامن می زند.

آخانی با تأکید براینکه هدف کنوانسیون تنوع زیستی حفظ تنوع زیستی در هر کشوری و سپردن مالکیت و حفاظت این ذخایر به مردم است، گفت: این اهداف، حفظ تنوع زیستی را برای نسل آینده دنبال می کند درحالی که همین الان ما به دلیل ساخت وسازهای بی رویه و دخالت های غیرمسئولانه وزارت جهاد کشاورزی ازجمله اجرای طرح های آبخیزداری در برخی مناطق شاهد تهدید تنوع زیستی هستیم.

وقتی می گوییم تنوع زیستی معنای آن حفظ یک گونه جانوری یا یک گونه گیاهی نیست بلکه حفاظت از خاک است؛ خاکی که برای تشکیل هر سانتی متر آن به چندصد سال زمان نیاز است.

اگر به تنوع زیستی به عنوان یک کالا نگاه کنیم سرزمین مان را که وضعیت بسیار شکننده ای دارد آسیب پذیر تر می کنیم.

با همین نگاه خاک تبدیل به گردوغبار می شود و با سیلاب هدر می رود.

در یک کلام بی توجهی به تنوع زیستی امنیت غذایی و امنیت کشور را به مخاطره می اندازد.

تهدید امنیت غذایی کشور حسین آخانی،استاد دانشگاه تهران ضمن انتقاد از طرح های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست یاد آور شد: این وزارتخانه اخیرا برای مقابله با گردوغبار در خوزستان کاشت یک گیاه مهاجم خارجی را که همه منابع علمی بر مهاجم بودن آن صحه گذاشته اند در دستور کار دارد.

او به نمونه های دیگری که باعث تخریب سرزمین می شود اشاره کرد وگفت: نمونه ای از این طرح ها تولید محصولات تراریخته است که رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی با دفاع تمام قد از تولید آن حمایت می کنند درحالی که تولید این محصول، تنوع زیستی کشور اعم از گیاهان خودرو و محصولات زراعی را که قدمت چندهزارساله دارد با خطر جدی مواجه می سازد.

این گیاه شناس افزود: اگر بنا باشد وزارت جهاد کشاورزی با نگاه اقتصادی و بهره برداری و نگاه واگذاری، تنوع زیستی را مدیریت کند طبیعی است که تنوع زیستی با مخاطرات جدی در آینده نزدیک مواجه خواهد شد.

او یادآور شد: آنچه ما در طول سال های اخیر شاهد بوده ایم بهره برداری های غلط از منابع آبی و تخریب سرزمین برای تأمین منافع کوتاه مدت بوده که باعث تخریب اکوسیستم های طبیعی کشور شده و نابودی بسیاری از ذخایر ژنتیک بومی را در پی داشته است.

تداوم این روند و واگذاری مسئولیت تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی نه تنها امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد که امنیت سرزمین را هم با تهدید جدی مواجه می سازد.

واگذاری تنوع زیستی با کدام کار کارشناسی هادی کیادلیری، استاد دانشگاه واحد علوم و تحقیقات با تأکید براینکه وزارت جهاد کشاورزی به اندازه کافی به مراتع و جنگل آسیب زده و اکنون در جای جای طبیعت کشور، رد پای کشاورزی بی ضابطه نمایان است، گفت: عملکرد وزارت کشاورزی حتی داد کارشناسان با تجربه و دلسوز سازمان جنگل ها و مراتع را درآورده به طوری که آنها مصرانه خواستار تفکیک سازمان جنگل ها و مراتع از وزارت جهاد کشاورزی هستند زیرا سیاست های این وزارتخانه را به درستی باعث نابودی جنگل ها و مراتع کشور ارزیابی می کنند.

با این اوصاف می خواهند بخش تنوع زیستی را به این وزارتخانه واگذار کنند.

اکنون این پرسش ها مطرح است که این تصمیم براساس کدام کار کارشناسی اتخاذ شده است؟ آیا پشت این مسئله مقاصد دیگری نظیر تولید محصولات تراریخته مطرح است؟ آیا با این تصمیم می خواهند راه را برای تولید این محصولات باز کنند؛ محصولاتی که تولید آن امنیت غذایی و در درازمدت امنیت کشور را با خطر جدی مواجه می کند؟ چرا نباید در چنین تصمیماتی از کارشناسان شناخته شده نظرخواهی شود؟
کلید واژه ها: زیست - محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - محیط - حفاظت محیط زیست - سازمان محیط زیست - تصمیم - کشور - ایران - منابع طبیعی - طبیعی - تصمیم گیری - تکنولوژی - کشاورزی - کنفرانس - برنامه - نابودی - همشهری - افزایش - مدیریت - انتقال - مناطق - برزیل - سپرده - حمایت - وظیفه - نظارت - دکتر - علمی - علوم

آخرین اخبار سرویس:
مصوبه مجمع تشخیص مصلحت درباره اقلیت های دینی حاکی از درک شرایط کشور است

موضوع ‎سپنتا نیکنام ختم به خیر شد اما هزینه های فراوانی را ایجاد کرد

120 محیط بان شهید مشمول خدمات بنیاد شهید شدند

واکنش ها به رای مجمع درباره سپنتا نیکنام/ حمله تروریست ها به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ برگزاری دهمین جلسه دادگاه موسسه ثامن الحجج/ شکایت مهران مدیری از روزنامه شرق/ توصیه رهبری به دیپلمات های کشورمان

بایدها ونبایدهای سیاست خارجه از نگاه رهبرمعظم انقلاب

بایدها و نبایدهای سیاست خارجه از نگاه رهبر معظم انقلاب

سهل انگاری دلیل بیش از 80 درصد پرونده های تخلف اداری

استاندار: مردم کردستان به عقب باز نخواهند گشت

تشریح جزییات درگیری تروریستی مرزهای مریوان این حادثه 11 شهید داشت

برداشت از ذخائر معادن، نظارت شود

2روایت ازمصوبه حضور اقلیت ها درشوراها/عارف:مجمع بن بست شکنی کرد/صدر:بسیاری ازتوطئه های ترامپ خنثی شد

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو تجدید میثاق ظریف و سفرای ایرانی با آرمان‎های امام راحل

حجت الاسلام رییسی: خدمت کریمانه سیره ائمه اطهار(ع) است

تکلیف 50 قرارداد بعد از برجام مشخص شود

وزارت خارجه: تنها 3 سفیر بازنشسته مشغول کار اند

رییس شورای عالی سیاسی یمن نامه ای برای مکرون ارسال کرد

استقبال پنتاگون از دعوت پوتین به واشنگتن

حمله به پاسگاه زمینی سپاه؛ شهادت 10 رزمنده

دوره «اختبار و تثبیت» طلاب جدید قزوین اول مرداد آغاز می شود

اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی

بانوان البرز در عرصه های مختلف حضور قوی و چشمگیر دارند

تجدید میثاق کارکنان وزارت امور خارجه با آرمان های امام (ره)

استاندار: مردم کردستان به عقب باز نخواهند گشت

30 پرونده رفع تصرف اراضی در سبزوار تشکیل شد

آزمایشگاه آبفای کهگیلویه و بویراحمد به دستگاه پیشرفته مجهز شد

دولت تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات اقتصادی بکار گرفته است

ظریف: اروپا برای حفظ برجام اقدام عملی انجام دهد

مردم ابرکوه 21خشت طلا به ستاد عتبات اهدا کردند

حمایت از تولید داخلی عمل به منویات رهبری است

اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی خلاف امنیت ملی است

70 پروژه داوطلبی توسط هلال احمر اصفهان اجرا شد

پیکر آیت الله مرتضی تهرانی در مشهد تشییع شد

جرییات 3 میلیارد پول واریزی ثامن الحجج به حساب مجری معروف/چتر حمایت صدا و سیما برای احسان علیخانی/

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

گرگرفتگی و درمان آن

وزارت خارجه: تنها سه سفیر بازنشسته را به کار گرفته ایم

به زودی  تلگرام در ایران فراموش می شود

کسب 7 عنوان برای دوومیدانی کاران ایران/یک رکورد ملی شکسته شد

سرمایه گذاران دریاچه نمک حمایت می شوند

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

واکنش سینا حجازی به خبر دستگیری خواننده پاپ جنجالی + عکس

نگذاریم ‎خشونت و ‎ترور جای ‎صلح و ‎گفت وگو را در این سرزمین بگیرد/ مناطق مرزی ایران را دریابیم

تاکید ابتکار بر پیگیری های جدی برای تسریع در روند درمانی دختران شین آبادی

لحظه ی حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر

نمی توان دین مردم را با زور تغییر داد/ دشمنان می خواهند اسلام را به عنوان دین خشونت، تحجر و اجبار معرفی کنند

دیدار خادمان حرم رضوی با خانواده های شهدای آبیک+ عکس

سراج: خوشحالیم که سد مقاومت در برابر موسیقی در مشهد شکست

به زودی تلگرام در ایران به بوته فراموشی سپرده خواهد شد

وقتی که شیخ کافی به کاباره رفت!

مدیر حوزه تهران درگذشت فقیه انقلابی را تسلیت گفت

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

هیچ یک از معاونان ظریف در سفر ولایتی به مسکو حضور نداشتند

تجدید میثاق ظریف و روسای نمایندگی های ایران در جهان با آرمان های امام خمینی (ره)

بازی Middle-earth: Shadow of War را به صورت رایگان تجربه کنید

فعالیت 29 میلیون ایرانی در 7 پیام رسان داخلی

لباس اقوام ایرانی باید به جهان معرفی شود

تشییع پیکر آیت الله مرتضی تهرانی در مشهد

درخواست ربیعی درباره تحقیق از صندوق بازنشستگی

دستگاه های دولتی برای حفظ باغستان سنتی قزوین به میدان بیایند

از آماده باش پلیس فرودگاه برای سفر حجاج تا دهه هفتاد و هشتادی هایی که مضیقه ازدواج ندارند

آمار اسیدپاشی در انگلستان 8 برابر ایران

رحلت آیت الله مرتضی تهرانی

تعقیب قضایی عاملان شهادت 11 رزمنده سپاه

جایگزینی جریان دیجیتال به جای سیستم سنتی کتابخوانی ظلم به علم است

خدا را شکر که سد موسیقی در مشهد شکسته شد

واکنش وزارت امور خارجه به ادعای برکناری 75 سفیر

مردم پشتوانه محکم برای شورا هستند/ ساختار شهرداری نیاز به اصلاح جدی دارد

سرمایه گذاران دریاچه نمک حمایت می شوند

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

تشییع پیکر شهدای عملیات تروریستی شهرستان مریوان

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

مراسم ذکر سالیانه فرقه تیجانیه در سنگال برگزار شد

توضیح بطحایی درباره حجاب برخی دختران در المپیاد

معاون روحانی: اقلام اساسی با تمام توان دولت تامین خواهد شد / متأسفم اگر پرونده اسیدپاشی مختومه شده باشد

تلاش ها و مجاهدت های علما مانع تحریف دین شد

ابتکار: اقلام اساسی با تمام توان دولت تامین خواهد شد

دستگیری 570 تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

صحبت های ابتکار در مورد حضور با لباس سنتی برای کارمندان

آیت الله علم الهدی: جایگزینی جریان دیجیتال به جای سیستم سنتی کتابخوانی ظلم به علم است

ابتکار: اقلام اساسی با تمام توان دولت تامین خواهد شد/متأسفم اگر پرونده اسیدپاشی مختومه شده باشد

سرمایه گذاران دریاچه نمک حمایت می شوند

وزارت خارجه: تنها سه سفیر بازنشسته را به کار گرفته ایم

امکانات اطفای حریق ،حلقه گمشده در ساختمان های بلند

برجام،جهت افکار عمومی جهان را به سمت ایران تغییر داد

آیت الله تهرانی در حمایت از رهبری کوتاهی نکرد

درخواست همسران معلمان زندانی را به مسئولان قضایی و دولتی منتقل کردم

وزارت خارجه تنها سه سفیر بازنشسته را به کار گرفته است

ابتکار: اقلام اساسی با تمام توان دولت تامین خواهد شد/متأسفم اگر پرونده اسیدپاشی مختومه شده باشد

شهرداری متولی ساخت مسجد جامع نیست/ 7درصد جامعه شهری حاشیه نشین هستند

برجام،جهت افکار عمومی جهان را به سمت ایران تغییر داد

حضور بانوان در ادارات با پوشش محلی بلامانع است

تجدید میثاق وزیر، معاونان، سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در جهان با آرمان های امام خمینی(س)-2

آیت الله علم الهدی: فطرت انسان با کتاب انس بیشتر دارد

برجام جهت افکار عمومی جهان را به سمت ایران تغییر داد

تجدید میثاق دستگاه دیپلماسی کشور با آرمان های امام خمینی (ره)

مدیران و ائمه جمعه دستاورد های 40 ساله نظام را تبیین کنند

کمک مجلس به ناجا

داکتر رییس جمهور پیشین امریکا به ضرب گلوله کشته شد

تصاویر/ دیدار روحانیون رزمنده دفاع مقدس با آیت الله موسوی جزایری

تنوع زیستی کشور زیر شخم

تنوع زیستی کشور زیر شخم