مطالب مرتبط:
رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه داغ تر شد
رقابت تنگاتنگ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
اینفوگرافی/ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
شمارش معکوس برای انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه
وعده متفاوت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ بهبود روابط با دمشق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 22:022018-06-23سياسي

4 نکته مهم و حیاتی که باید در مورد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بدانید


در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که همراه با انتخابات پارلمان و به صورت پیش از موعد برگزار می شود می خواهیم این رخداد تاریخی برای ترکیه را از چندین جنبه مورد بررسی قرار دهیم.

- روز یکشنبه 2 تیر مصادف با 24 ژوئن (فردا)، شهروندان ترکیه در دو بخش مجزا اما مرتبط، رأی های خود را به صندوق خواهند انداخت: یکی برای ریاست جمهوری و دیگری برای پارلمان.

نظرسنجی ها از رقابتی سخت و نزدیک خبر می دهد که که انتخابات اخیر را برای ترکیه و رییس جمهوری کنونی آن، رجب طیب اردوغان، بسیار حیاتی و تاریخی خواهد ساخت.

در ماه آوریل سال گذشته بود که اردوغان با تنها 2 درصد بیشتر از نصف آرا توانست رفراندوم برای تغییر قانون اساسی این کشور را به نفع خود انجام دهد.

این رفراندوم پر حرف و حدیث باعث شد که سیستم ریاست جمهوری اجرایی محور برای اولین بار بعد از دوران آتاتورک در این کشور برپا شود و برخلاف گذشته قدرت اصلی و اجرایی کشور در دست رییس جمهور و نه نخست وزیر باشد؛ قدرتی که اکنون به طور مطلق در دست اردوغان خواهد بود.

اکنون در انتخاباتی زودهنگام که خود او درخواست انجام آن پبش از موعد مقرر و در 22 ژوئن را داده است، اردوغان به پیروز شدن امید دارد که در صورت تحقق، قدرتی کامل و بسیار بی سابقه را در اختیار رییس جمهور جنجالی ترکیه خواهد داد؛ رییس جمهوری که در سال های اخیر شیوه ای متفاوت را در حکومت داری در پیش گرفته است.

وی بعد از کودتای سال 2016 به شدت رسانه ها را سرکوب کرده و صدها هزار نفر از کارمندان تمامی بخش های دولتی و ارتش این کشور را به جرم مشارکت در کودتا یا همکاری با جریان مخالف گولن از کار برکنار کرده و یا به زندان فرستاده است.

حتی نمایندگان مجلس این کشور نیز از اقدامات شدید رییس جمهور در امان نمانده و برخی از آن ها به جرم همکاری با پ ک ک به زندان فرستاده شده اند که مشخصاً می توان به نام صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها اشاره کرد.

وی که از محبوبیت بالایی در میان کردهای ترکیه برخوردار است در اتفاقی جالب برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری نیز کاندید شده  هر چند هنوز در زندان به سر برده و باید از همان جا تبلیغات خود را هدایت کند.

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال 2018 اگر اردوغان برنده این انتخابات شود، وی نه تنها نفر اول جزب عدالت و توسعه و رهبر اجرایی و قدرتمند کشور باقی نخواهد ماند بلکه مقام  ریاست جمهوری اجرایی، رهبری دولت را برای او به ارمغان خواهد آورد، مقامی که در حال حاضر به طور اسمی و صوری در اختیار بن علی ییلدریم است.

علاوه بر این، در صورت پیروز شدن در این انتخابات، اردوغان کنترل کامل ارتش و پلیس این کشور را بدست خواهد گرفت که نیروهایی ملی محسوب می شوند.

تاکنون نیز اکثر قضات دادگاه عالی ترکیه توسط اردوغان تعیین و نصب می شدند و اگر وی موفق شود در هر دو صندوق انتخابات روز یکشنبه به پیروزی برسد، هم پارلمان و هم بخش اجرایی کشور به طور کامل در دست او خواهد افتاد.

به عبارت دیگر، اگر اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان روز یکشنبه در ترکیه به پیروزی برسد به قدرتمندترین رهبر ترکیه از زمان تشکیل کشور ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال 1923 تبدیل خواهد شد.

در حالی که قرار است این انتخابات فردا (یکشنبه) برگزار شود، باید 4 موضوع را در نظر داشته باشید.

1- رقابت بین کاندیداها بسیار سخت و البته تا حدود زیادی ناعادلانه است از زمانی که رقابت های انتخاباتی در کشور ترکیه و در سال 1950 به صورت چند حزبی درآمد، انتخابات فردا اولین انتخابات کاملاً ناعادلانه و کاملاً عجیب و غریبی است که در این کشور برگزار خواهد شد.

رأی گیری در شرایطی صورت خواهد گرفت که حالت فوق العاده در کشور برای چندمین ماه متوالی تمدید و برقرار است، حالت فوق العاده ای که بعد از شکست کودتا در سال 2016 وضع شده و تا به امروز 7 بار متوالی تمدید شده است.

دولت اردوغان، همچنین، به شدت رسانه های اینترنتی و محتوای آنلاین را سانسور می کند در حالی که رسانه های طرفدار دولت اردوغان اکنون بیش از 90 درصد تمامی رسانه های این کشور را تشکیل می دهند.

انتشار اخبار و پخش برنامه های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری به طور کامل به نفع اردوغان در جریان است به نحوی که تلویزیون ظاهراً ملی تی ان تی این کشور که هزینه های آن از منابع مالی عمومی تامین می شود از اول ماه می تا 25 همان ماه بیش از 31 ساعت و 25 دقیقه وقت در اختیار اردوغان و برنامه های تبلیغاتی او قرار داده است.

این تبعیض آشکار در حالی است که مهم ترین رقیب او، محرم اینچه، که از جانب حزب جمهوری خلق کاندید شده، در همین مدت زمانی تنها 3 ساعت و 38 دقیقه زمان در اختیار داشته تا از طریق این شبکه تلویزیونی برنامه های خود را به مردم ارایه نماید.

این ارقام برای مرال آکشنر، رهبر حزب خوب، و صلاح الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلق ها به ترتیب 9 و صفر دقیقه بوده است.

2- هر حزبی که پیروز شود، اختلاف عقیده و تفاوت آرا در ترکیه در مقیاس بالایی باقی خواهد ماند از زمان حضور او به عنوان نخست وزیر ترکیه از سال 20023 تا 2014، و پس از آن به عنوان رییس جمهور کشور، اردوغان همواره محافظه کار تر و پوپولیست تر شده است.

او در این مدت، به طور مرتب بسیاری از قوانین سکولار کشور را تغییر داده و به جدایی و هیولاسازی از برخی از اقلیت های قومی و مذهبی کشور دامن زده است؛ از ملی گرایان کرد و سوسیال دموکرات ها گرفته تا چپگراها و لیبرال ها که اکثر قریب به اتفاق آن ها از رأی دهندگان به او نبوده و نیستند.

این دیدگاه ها، سیاست ها و اظهارنظرهای شدید اللحن پوپولیستی باعث شد که پایگاه راستگرایی، اسلامی و ملی گرایانه اردوغان به شدت در بین اکثریت مسلمان این کشور تقویت شود.

استراتژی های انتخاباتی اردوغان همراه با رشد اقتصادی قابل توجه این کشور در دوران زمامداری او باعث شده که رییس جمهور کنونی ترکیه باعث جدایی و تفرقه بی سابقه ای بین مردم کشور شود به نحوی که بسیاری به شدت طرفدار او بوده و بسیاری دیگر (با اختلافی نه چندان فاحش در تعداد) سرسختانه دشمن او و سیاست هایش باشند.

طرفداران محافظه کار اردوغان، که در حدود نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند برای دفاع از او هر کاری می کنند و نیمی دیگر که اردوغان همواره آنان را سرکوب و مرعوب کرده و در خطابه هایش تهدید می کند، به شدت از او ناراضی بوده و از او انتقاد می کنند.

در چنین شرایطی که دولت او به طور ناعادلانه ای همه چیز را در دست دارد، برنده شدن او در انتخابات ریاست جمهوری فردای ترکیه دور از انتظار نیست.

حتی اگر هیچ یک از کاندیداها نتوانند در دور اول انتخابات، نیمی از آرای صندوق ها را به خود اختصاص دهند، مطمئناً اردوغان یکی از دو کاندیدای نهایی خواهد بود که در 8 جولای بار دیگر محبوبیت و مقبولیتشان به رأی گذاشته شده و احتمال برنده شدن او در دور دوم انتخابات نیز محتمل به نظر می رسد.

بدون شک در صورت برنده شدن، اردوغان بیش از پیش کنترل حکومت و قدرت را در دست خواهد گرفت زیرا می داند که بسیاری از شهروندان این کشور دیگر از او حمایت نخواهند کرد.

بدین ترتیب می توان گفت که سیاست های پوپولیستی او بیش از پیش جامعه ترکیه را دو شقه کرده است.

3- اردوغان برخلاف گذشته با یک جریان نسبتاً متحد از رقبا مواجه خواهد شد محرم اینچه اردوغان تاکنون 12 انتخابات کشوری را به نفع خود به پایان رسانده که جدایی و انشقاق بین جمعیت این کشور بیشترین سهم را در موفقیت های او داشته است.

کمپین ضد اردوغان قبلاً از گروه های مختلف و بدون اتحادی متشکل از ملی گرایان کرد و ترک، سکولارها و حتی برخی از اسلام گراها بوجود می آمد.

شانس اردوغان در انتخابات های گذشته این بود که اختلاف این گروه ها با یکدیگر حتی از اختلافشان با حزب و سیاست های اردوغان نیز بیشتر بود و تا به انتخابات اخیر این موضوع همواره به برگ برنده ای برای اردوغان تبدیل شده بود اما این بار اوضاع کمی متفاوت به نظر می رسد.

مرال آکشنر این فضا به دلیل یک اشتباه انتخاباتی نادر توسط اردوغان تغییر کرده است.

ترکیه آستانه انتخاباتی بسیار بالای 10 درصدی دارد، بدین معنا که احزابی که نتوانند بیش از 10 درصد آرا را به خود اختصاص دهند نمی توانند حتی یک کرسی در پارلمان این کشور بدست بیاورند.

به منظور آماده شدن برای انتخابات 24 ژوئن (فردا یکشنبه 3 تیر)، اردوغان ایده پیمان انتخاباتی یا الکتورال را ارایه داد تا به حزب متحد و تازه شکل گرفته حرکت ملی که اکنون تنها حدود 5 درصد آرا را در اختیار دارد کمک کند که از محدودیت 10 درصدی تعیین شده برای آرا به منظور راهیابی به پارلمان عبور نماید.

صلاح الدین دمیرتاش احزاب مخالف نیز دریافته اند که می توانند با استفاده از ایده ایجاد مانع الکتورال برای همبستگی بیشتر در کمپین خود علیه اردوغان و احزاب متحد او، برای اولین بار شانس قابل توجهی برای شکست رییس جمهوری اقتدارگرای کنونی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که فردا برگزار خواهد شد داشته باشند.

بدین ترتیب آن ها نیز اتحادی البته نه چندان محکم را بر علیه کمپین اردوغان ترتیب داده اند که از حزب چپگرای سکولار جمهوری خواه خلق، حزب میانه رو ملی گرای خوب، حزب دموکرات میانه متمایل به راست و حزب اسلام گرای سعادت تشکیل شده است.

بعد از پایان انتخابات فردا، اردوغان تلاش خواهد کرد که این ائتلاف صورت گرفته علیه خود را از هم جدا کند؛ همان کاری که از قبل و تاکنون انجام داده است.

اما ماهیت ائتلاف صورت گرفته مخالفان نشان می دهد که دیگر خبری از جبهه ناکارآمد (برای مخالفان اردوغان) سنتی راست در برابر چپ یا محافظه کار در برابر سکولار خبری نیست و اکنون همه چیز بین طرفداران و مخالفان اردوغان است.

4- رأی ملی گرایان کرد بسیار تعیین کننده بوده و برنده را تعیین خواهد کرد حزب متحد مخالف اردوغان از عضویت حزب دموکراتیک خلق ها، که یک حزب کردی به ریاست صلاج الدین دمیرتاش است، در ائتلاف خود خودداری کرده است تا بدین ترتیب رأی دهندگان ملی گرای ترک را با خود همراه داشته باشد و باعث دور شدن آن ها از این ائتلاف نگردد؛ از این رو این حزب کردی به تنهایی و به طور مستقل در انتخابات شرکت خواهد داشت.

اکنون میزان حمایت و طرفداری از این حزب کردی در همان حدود 10 درصد است و اگر این حزب بتواند میزان آرای خود را به بالای 10 درصد برساند، احزاب مخالف حزب عدالت و توسعه اردوغان خواهند توانست که اکثریت پارلمان را از دست او بیرون آورده و در انتخابات ریاست جمهوری نیز برای او دردسرساز شوند.

در هر صورت شکست در یکی از این رقابت ها حتی با اختلاف اندک نیز برای اردوغان بسیار سخت و دردناک خواهد بود.

صلاح الدین دمیرتاش که بر اساس قانون انتخابات می تواند 20 ساعت حضور تلویزیونی داشته و از برنامه های خود برای انتخابات فردا سخن بگوید،در اتفاقی بی سابقه از درون زندان رقابت را دنبال کرده و بیشتر از طریق رسانه های اجتماعی به تبلیغ برای برنامه های خود می پردازد.

او شانس بسیار کمی برای برنده شدن دارد اما آرای حزب او می تواند برگ برنده برتری مخالفان در بدست آوردن اکثریت پارلمان باشد و بدین ترتیب این حزب می تواند از تبدیل شدن ترکیه به رژیمی متعلق به یک مرد که کسی جز رجب طیب اردوغان نیست جلوگیری نماید.

دمیرتاش جوان که از سال 2007 از اعضای پارلمان ترکیه بوده به جرم تبلیغ برای شبه نظامیان کرد در زندان به سر می برد اما وی ادعا می کند که به جرم های ساختگی و دروغین به زندان فرستاده شده زیرا اردوغان از او و حزبش ترس دارد.

وی در مصاحبه ای در سال 2015 در مصاحبه ای با تایم و مدت کوتاهی قبل از دستگیری اش چنین گفت: او ترس از خشونت را به عنوان ابزاری مورد استفاده قرار می دهد.

وی به همین شیوه توانسته است افراد جامعه را دور خود جمع کند .

اگر دمیرتاش بتواند بیش از 10 درصد آرای انتخابات پارلمانی فردا را بدست آورد، خواهد توانست بسیاری از سیاست های تدوین شده اردوغان برای بعد از انتخابات را ناکام گذاشته و حتی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را به کام وی تلخ نماید.

بن بست در تشکیل پارلمان می تواند اعمال قدرت های بی سابقه ای که رفراندوم سال گذشته برای ریاست جمهوری ترکیه و شخص اردوغان به ارمغان داشته را بسیار سخت کند.

این قدرت ها که شامل تصویب قوانین، انتخاب وزرا، تصمیم گیری یکجانبه در مورد بودجه و در کنترل داشتن بخش امنیتی می شود، اردوغان را به رهبری بسیار اقتدارگراتر و خودسرتر از قبل تبدیل خواهد کرد.

اما اعمال این قدرت اکنون در دستان مردی است که که حکومت او دو سال پیش به زندان انداخته است.


کلید واژه ها: ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات - جمهوری - رییس جمهور - ترکیه - اردوغان - کشور - رییس جمهوری - کاندیداهای انتخابات - زندان - نمایندگان مجلس - برگزار - کاندید - رهبر - تاریخی - قانون اساسی - کودتا - صورت - دولت - کارمندان - قدرتمند - تبلیغات - نظرسنجی - متفاوت - یکشنبه - برکنار - همراه - توسعه - اولین

آخرین اخبار سرویس:
آذربایجان همیشه مدافع اسلام و تشیع بوده است

مسکن مهر داخل شهری راه حل دولتی ها برای نوسازی بافت فرسوده

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب

استخدام نیروی پذیرش آقا جهت مهمانپذیر در قم

استخدام چند نفر برشکار و چرخکار خانم در محدوده حصارک کرج

استخدام آپارات کار و تعویض روغنی حرفه ای در خراسان رضوی

استخدام تعدادی نیروی وارد برای کارخانه کفش طلایی در قم

استخدام آموزشگاه پوریان در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر خانم با مدرک مدیریت یا کامپیوتر در اصفهان

استخدام نیروی دفتردار دارای سابقه کار در قم

استخدام نیروی خدماتی خانم در کرج

استخدام کارمند، تکنسین تاسیسات و تعمیرکار دستگاه کارتخوان

ایرلاین ها از یک ماه پیش ارز نگرفتند/احتمال لغو پرواز ایرلاین های ایرانی

استخدام طراح خانم مسلط به وبسایت و پشتیبانی

خودکشی یک کاندیدای انتخابات پاکستان به دلیل مخالفت فرزندان

استخدام نیروی ساده و گل کن در سوهان پزی دیانا

در گوگل، احمق را جست وجو کنید ترامپ را ببینید

بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه خرید از ایران را کاهش داد

واکنش روزنامه شرق به سخنان منوچهر متکی / هرگز درباره گزارش ثامن الحجج ابراز شرمندگی نکردم

استخدام کارگر ساده با مدرک تحصیلی حداقل دیپلم در خراسان رضوی

مرگ 18 نفر به دلیل سوختگی در تهران

حقوقدان سرشناس از دلایل ناکامی مقابله با مفسدین می گوید

پاسخ رییس کمیسیون بررسی سانحه ATR به انتقادها درباره خطای خلبان

برنی سندرز: ترامپ قدرتش را به رُخ کودکان مهاجر می کشد

استخدام راننده جرثقیل با گواهینامه پایه یک در تهران

ویژه برنامه های طرح شادستان در قلب پایتخت

استخدام سه رده شغلی در شرکت ریسندگی تاراریس آریا

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد+ عکس

استخدام نیرو جهت ارتباط با مشتری و پیگیری پروژه ها در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا جهت کار چینی و بلور در کرج

عضو مجمع محققین و مدرسین: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

مراسم تشییع پیکر مطهر سرباز شهید مرزبانی، «محمدحسین فنایی» +عکس

آغاز براندازی از درون نظام

نمایندگان مجلس به دنبال حذف ارز مسافرتی

انتقاد تند عضو کمیسیون اصل 90 از نتایج علت سقوط هواپیمای تهران  سنندج | می گفتند خلبان عمدا به کوه کوبیده منطقی تر بود

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب

جدیدترین نرخ تخم مرغ رسمی در بازار

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر حکم گرفت

هنوز نتوانسته ایم «بیگانه دیتا»های تلگرام در داخل کشور را حذف کنیم

حاشیه های بحران موسسات مالی همچنان در مطبوعات

سردار شیرازی: جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است

نماینده کهگیلویه بویراحمد دعوت دانشجویان جهادی را بی پاسخ گذاشت

خارج کردن بیش از 1200 جسد از 3 گور جمعی در رقه

دیدار ظریف، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری

پیام تسلیت پیوندی در پی شهادت نجاتگر هلال احمر در کامیاران

انتقاد انصارالله از تشکیل شوراهای هماهنگی عربستان با دیگر کشورها

دستور «توقف پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسات مالی» صحت ندارد

فراخوان جذب روایتگر افتخاری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

قضات امانتداران راستین و محاکم قضایی مرجع و مأمن عدالتند

ایران در اجرای حقوق شهروندی از کشور های اروپایی نیز جلوتر است

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

اعلام 10 عامل اصلی وقوع سانحه ATR / برای اعلام گزارش تحت فشار نبودیم

اعلام نفرات برتر ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان

خاطره مجری تلویزیون از برنامه ای که وی را با خطر مرگ مواجه کرد/پخش برنامه ویژه دهه کرامت از حرم مطهر امام رضا(ع)

دیدار خدام رضوی با خانواده شهید حاتمی تاجیک در یزد

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

دیدار سفیران و مسئولان وزارت خارجه با رهبر انقلاب

سردار سلیمانی خادم امام رضا شد /عکس

پرستو صالحی داغدار شد+عکس

شایعه جابه جایی فرمانده سپاه!

سال تحصیلی حوزه علمیه از 10 شهریور آغاز می شود

جشنواره کتاب خوانی رضوی راه معرفت افزایی را هموار می کند

بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه از مراکز آموزشی و فرهنگی مسجدسلیمان

فعالیت نمایندگان گروه فارک در کنگره کلمبیا آغاز شد

تمامی عناصر ناامنی استان کرمان به سخت ترین شکل از سوی دستگاه قضایی مجازات شدند

نمایش طرح های گرافیکی متنوع در بیش از 150 نقطه حرم مطهر رضوی

رییس دفتر فرماندهی کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است/ چنین چیزی فعلاً در برنامه نیست

حجاب؛ کرامتی که نباید لگدمال شود

رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

طراحی 52 برنامه برای ایام دهه کرامت توسط آستان قدس رضوی

نحوه برخورد با کودکان بی ادب و لوس

سمپوزیوم «دماوند 2018»

راز جواز شهادت

کشورهای مستقل همسود برای مبارزه با تروریسم متحد شدند

یک سوم جمعیت کشور فشار خون بالا دارند

استخدام کارشناس رشته فیزیک یا شیمی در شرکت فنی مهندسی

استخدام فرزکار و تراشکار ماهر در محدوده جاده ملارد

اصلاح آیین نامه بازنشستگی اعضای هیات علمی دانشگاه ها

استخدام سالن کار آقا با جای خواب حهت فست فود در تهران

استخدام صندوقدار در کترینگ شهرزاد

استخدام منشی دستیار دندانپزشک خانم جهت کار در قم

استخدام نیروی انتظامات جهت شرکت تولیدی در تهران

استخدام حسابدار ارشد خانم بصورت تمام وقت در دفتر رستوران

نماینده ای که سپرده 40 میلیاردی دارد کیست؟

استخدام رزرویشن شیفت شب جهت تاکسی سرویس در اصفهان

اژدهای دریایی + عکس

آیت الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت

پیام رسان های داخلی خواستار فیلتر هاتگرام و طلاگرام شدند

استخدام بازاریاب و انباردار در شرکت پخش مواد غذایی

استخدام حسابدار خانم برای شرکتی در قم

رییس پیشین افغان فلم: مرا تهدید کردند بارسانه ها گفت وگو نکنم

7 پدیده ی عجیب در اقیانوس ها+عکس

مردم عراق منتظر عملکرد مسئولان هستند/ شعار توخالی نتیجه منفی دارد

تصاویر/ دوره «میثاق طلبگی» طلاب جدیدالورود حوزه کرمان

پیگیر نادیده گرفته شدن قانون مجلس در افزایش حقوق کارکنان هستیم

عضو مجمع روحانیون مبارز: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

تشکیل کمیته قرآن و معارف در دانشگاه ادیان و مذاهب

جابجایی فرمانده سپاه صحت دارد؟

بطحایی: پرورش هدف است و آموزش ابزار؛ جایگاه این ها عوض شده است

آذری جهرمی: به آنهایی که نگرانند بگویید خیالشان راحت باشد، کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم

4 نکته مهم و حیاتی که باید در مورد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بدانید

4 نکته مهم و حیاتی که باید در مورد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بدانید