مطالب مرتبط:
اخلاق، عدالت، "بهشتی"
موفقیت های امروز ما نتیجه استقامت در برابر استکبار جهانی است/ ورزشکاران مبلغ اخلاق دینی در مسابقات جهانی باشند
چهره های حاضر در تشییع معلم اخلاق از برادر روحانی تا فرزند رهبر انقلاب
روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت
روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 10:422018-06-23سياسي

اخلاق، عدالت، "بهشتی"


هفته قوه قضاییه فرصتی است تا بنیان های فکری معمار انقلاب اسلامی و همچنین نظریه های بنیادین شهید بهشتی را به عنوان اولین رییس دستگاه قضا، در حوزه عدالت بهتر و بیشتر بازشناسیم.

- ": قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای سه گانه حاکم در جمهوری اسلامی ایران است که برای اعمال وظایف و اختیارات خود از ساختار خاصی برخوردار بوده و مسئولیت های مختلفی را نیز بر عهده دارد.

قضا و قضاوت در نگاهی عمومی، راهکاری است برای یافتن حق، برقراری عدل و رساندن حق به صاحب آن.

قضاوت در واقع از یک سو مسیری است که حق جویان را امیدوار می سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال و آرزوهای نابه جا باز می دارد.

به این ترتیب قضاوت، راه هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می انجامد و حقوق از دست رفته را براساس قوانین دقیق و قابل اجرا به حق داران باز می گرداند.

این گونه است که منصب قضا، ظریف ترین، حساس ترین، مهم ترین و در عین حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام به شمار می رود.

جهت ارج نهادن به مقام والای قضاء و قضاوت و تکریم از مقام شامخ شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی، اوّلین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در هفتم تیرماه 1360 بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید، بنا به پیشنهاد قوه قضاییه، مبنی بر نامگذاری هفته اوّل تیرماه به عنوان هفته قوه قضاییه، این پیشنهاد در تاریخ 27 تیر ماه سال 1373 در شورای فرهنگی عمومی مطرح شد و به تصویب رسید.

از اول پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز دستگاه قضایی در کشورمان در زمینه پیاده کردن موارد مورد نظر نظام جمهوری اسلامی در جهت تحقق آرمان های انقلاب و اوامر رهبری و امام مسیر خود را تعیین و در این چارچوب به حرکت خود ادامه داده است.

در برخی از ادوار موفقیت های بیشتر و در بعضی از سال ها موفقیت کمتری را در دستگاه قضایی شاهد بوده ایم اما به دلیل این که تحقق عدالت معیار اصلی کار دستگاه قضایی کشور ما در نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود قوه قضاییه توانسته است رسالت خود را به بهترین شکل ممکن در حیطه های مختلف انجام دهد.

عملکرد مثبت دستگاه قضایی کشورمان در تشخیص حقیقت از باطل در مقاطع حساس کشور سبب شده است تا از این قوه به عنوان یکی از بهترین دستگاه های مهم کشور نام برده شود.

در سالهای اخیر دستگاه قضای کشور ما در شناسایی مفسدان اقتصادی، برخورد با فساد، مقابله با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر عملکرد بسیار درخشانی داشته است که این موضوع قابل تقدیر است.

هفته قوه قضاییه فرصتی است تا بنیان های فکری معمار انقلاب اسلامی و همچنین نظریه های بنیادین شهید بهشتی را به عنوان اولین رییس دستگاه قضا، در حوزه عدالت بهتر و بیشتر بازشناسیم.

    حضرت امام، عدالت، دستگاه قضا دستورات امام راحل(رض) در سالهای اول انقلاب در مراحل مختلف نشانگر جایگاه رفیع دستگاه قضایی و قضات در اسلام و رسالت خطیر این دستگاه است.

امام خمینی در پیام 8 ماده ای خود به ابعاد مهم حقوق ملت و مراقبت از آن اشاره فرمودند و از تندرویهای بیجا و تخلف از قوانین و اقدامات خودسرانه و خارج از معیارهای قانونی و شرعی با شدت انتقاد فرمودند و دستورات اکیدی را در این رابطه به مسئولین امر دادند تا نظام قضایی عدالتخواه و عدالت گستر بر جامعه حاکم باشد.

و حبّ و بغضها و حوادث مربوط به شرائط و دوران پیروزی انقلاب نیز موجب ظلم و اجحاف و بیعدالتی و تبعیض نشود.

سفارش امام به دادگاهها و دادسراها و دادستان انقلاب و سرعت رسیدگی به وضعیت زندانیان و مرزبندی بین مجرمان و غیر مجرمان و تأکید بر آزادی آنان که مجرم شناخته نشده اند و اینکه باید با قید کفالت آزاد گردند و ضعف کادر قضایی و بازپرسی دادسرا مجوز نگهداری متهمان در بلا تکلیفی نمی باشد .

( فرمان 14/ 4/ 58 ) یا در بیان دیگری فرمودند دادگاه ها باید به تمام معنا اسلامی و توجه به اینکه خدای نخواسته یک بی گناهی یک وقت گرفتار نباشد .

یا یک کم گناهی زیاد از اندازه به او تحمیل نشود ، این از مسائل مهم است.

( 23/2/58 ) آنچه در اسلام و فرهنگ اهل البیت(ع) و امام راحل و فقه آل محمد (ص) بیشتر از همه می درخشد عدالت و عدالت محوری ، حرمت و کرامت انسانها ، اصل برائت ، اصل تناسب جرم و مجازات ، اصل صلح و اصلاح و اصلاحگری و داوری ، اصل عفو و اغماض ، اصل مساوات در برابر قانون ، اصل حرمت و کرامت و آزادی انسانها ، اصل حفظ حقوق انسانها ، تقدم اصل پیشگیری بر اصل علاج و درمان و ده ها اصل نورانی دیگر است.

موضوع بسیار مهم دیگر اصل استقلال قاضی و استقلال دستگاه قضا در اسلام است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قضاوت شریف ترین شغلهاست.

و قاضی باید پاک ترین و شایسته ترین انسانها باشد.

و در مقام و مسند قضاوت جز به خدا و حق و وظیفه و تکلیف به چیز دیگر نیندیشد.

و همه حق دارند از یک دادگاه منصفانه برخوردار و بهره مند باشند.

و این از حقوق اولیه انسانهاست و دادگاه طاغوتی و فرمایشی نظیر آنچه قبل از انقلاب اسلامی بوده و یا نظیر آنچه امروز در کشورهای بحرین و آل سعود و سرزمینهای اشغالی حاکم است.

هرگز ارزش و اعتباری نخواهد داشت.

و اقرار و اعتراف از روی زور و اجبار و تهدید و ارعاب به ویژه در حق دیگران نیز از دیدگاه اسلام جایگاهی نخواهد داشت.

دستگاه قضایی و آیین دادرسی و قاضی کاملاً باید بی طرف ، عادلانه و منصفانه باشد .

و متهم بطور کامل بتواند از خود دفاع کند و حقوق متهم در آن رعایت شود و محیط دادگاه محیط عدل و انصاف باشد نه محیط وحشت و ارعاب و مقدمات نیز کارشناسانه و عادلانه و به دور از حبّ و بغض های شخصی و جناحی و سیاسی و سلیقه ای باشد و قاضی در مقام قضاوت نباید تحت تاثیر هیچ عاملی جز وظیفه ، حق و تکلیف ، عدالت و انصاف قرار گرفته باشد.

و روابط سیاسی ، اقتصادی و خویشاوندی و خانوادگی ، رفاهی و مادی یا تمایلات عاطفی و یا سیاسی نباید در کار قاضی و در کار قضاوت کوچکترین تاثیری داشته باشد.

آری آنچه در دادگاه ، قاضی ، کارمندان دستگاه قضایی ، مراحل مختلف امر قضایی اعم از حقوقی و کیفری و یا خانوادگی نافذ است و دخالت دارد یک چیز بیشتر نیست و نخواهد بود و آنهم رضایت خداوند ادای تکلیف ، احقاق حق ، احیای عدالت ، اجرای قانون عدل و انصاف ، احقاق حقوق مظلومان ، حکم بحق و صیانت از حقوق عامه است.

قاضی باید سعی کند به تشخیص درست برسد و آنگاه طبق قانون حکم درست صادر نماید و سیستم قضایی نیز باید بکوشد تا در ایفای وظیفه قانونی و شرعی و وجدانی و اخلاقی خود به اقناع وجدانی و طمأنینه قضایی برسد و بر اساس آن و ادّله روشن و مستندات متقن و براهین و شواهد و قرائن قابل اعتماد به اصدار رأی اقدام نماید.

و از شتابزدگی و عجله در کارها جداً پرهیز نماید.

و رضایت خداوند را در کارها اصل قرار دهد و قواعد قضایی و اخلاقی و اصول و مبانی رسیدگی را بطور دقیق رعایت کند و به اصول متخذه از قرآن کریم و نهج البلاغه شریف و روایات اسلامی و تجارب بشری کاملاً پایبند و مقید باشد.

و در کلیه امور و شئون مربوط پا را از صراط مستقیم ایمان و عدالت و انصاف و رضایت خداوند متعال فراتر نگذارد که خسارت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت.

و ضوابط و قواعد و اصول قانونی و اخلاقی و مبانی پذیرفته شده قضایی و رویه های حکیمانه و تجربه های ارزشمند گذشته و بشریت را بطور کامل و دقیق رعایت کند.

و شخصیت قاضی و ظرفیت های فکری و اخلاقی و اعتقادی او باید از جایگاه رفیعی برخوردار باشد.

تا او را مانند کوهی با صلابت در جایگاهی بلند و خداپسندانه قرار دهد و در نظام قضایی نیز باید آنچنان حرمت و کرامت او مورد توجه قرار گیرد که چشم طمّاعان از طمع و وسوسه های شیطانی و دغدغه های نفسانی و سخن چینی درباره او به دور باشد و موقعیت او باید از شرّ دشمنان و حسودان در امان باشد و صلابت و شخصیت و عملکرد او باید زمینه هر گونه ابهام و اتهام و گرایش های ناصواب و انگ های جاهلانه یا مغرضانه را از بین ببرد.

سوابق و اعتبار و اعتماد عمومی باید به گونه ای باشد که همه قول او را قول فصل و رای او را رای حق بدانند و در برابر احکام صادره احساس اعتماد نمایند.

و البته این تکلیف مهم  و رسالت بزرگی است که بعهده قضاه پاکدامن و شریف و عدالتخواه نهاده شده تا شان قضا محفوظ و تیغ دستگاه قضا برنده و اهمال در انجام وظائف بدور باشد.

در اینجا به دیدگاه اسلام و امام راحل درباره رسالت بزرگ دستگاه قضایی اشاره شده و امید است خدمتگذاران حوزه قضا و نهادها و سازمانهای وابسته مانند پزشکی قانونی،سازمان زندانها،شوراهای حل اختلاف،سازمان قضایی نیروهای مسلح،سازمان ثبت اسناد و املاک و ضابطین عام و خاص و نهادهای شبه قضایی و تعزیرات حکومتی و دادسرای انتظامی قضاه و کارکنان مربوط با همت بلند و عشق بحق بتوانند الگویی کارآمد و تاثیر گذار و عدالتخواه به جامعه  و تشنگان عدالت ارائه نمایند انشاءالله بمنه و کرمه     شهید بهشتی و عدالت جامعه اسلامی از منظر شهید بهشتی در واقع همان امت اسلامی است که شامل گروهی از انسان ها با عقاید مشترک دینی بوده و تابع نظام امامتند.

چنین امتی از نگاه قرآن، یک ضرورت و به عنوان یکی از ارکان اسلام شناخته می شود.

نقطه ثقل و متغیر اصلی جامعه در نگاه شهید بهشتی بر خلاف تعاریف مدرن دولت نیست، بلکه این مفهوم امت است که به جامعه اسلامی مفهوم بخشی می کند و البته گستره چنین جامعه ای الزاماً توسط حدود جغرافیایی نیز قابل تعیین نیست.

کلیدی ترین مفهوم در جامعه اسلامی مدنظر شهید بهشتی عدالت است: عدالت رکن جامعه اسلامی است که هم امت و هم رهبری باید آن را نصب العین خود قرار دهند .

عدل در نگاه ایشان صرفاً محدود به مفهوم اقتصادی آن نیست.

بلکه جنبه های اجتماعی، سیاسی و اخلاقی را نیز شامل می شود.

شهید بهشتی عدل اخلاقی را در مرتبه مهم تری نسبت به همه درجات عدالت قرار می دهد و معتقد است زیربنای همه شقوق عدل، عدالت اخلاقی است.

انواع عدل از منظر ایشان در تعامل و اثربخشی متقابل با یکدیگرند: عدل اقتصادی و اجتماعی در عدل معنوی و اخلاقی اثر دارد.

عدل اخلاقی نیز در عدل اجتماعی و سیاسی مؤثر است.

لکن عدالتِ اصل، عدالت اخلاقی و معنوی است .

منظور از عدالت اخلاقی، رعایت کردن شایستگی در نظام تصمیمات است و منظور از رعایت عدالت در سایر ابعاد، در واقع عمل به دستورات مبتنی بر عدلِ انبیا و کتاب الهی و اقامه میزان در جامعه است.

ایشان در زمینه تقدم عدالت اخلاقی می نویسد: اگر در مقطع خاصی از زمان دیدیم باید عدل اخلاقی را قربانی کنیم تا به عدل اجتماعی یا اقتصادی برسیم، این حق را نداریم که به عدل اقتصادی و اجتماعی اولویت داده و عدل اخلاقی را قربانی نماییم .


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - دستگاه قضایی - قوه قضاییه - قضایی - اسلامی - اسلام - جمهوری - انقلاب اسلامی - کشور - پیروزی انقلاب اسلامی - ایران - پیشنهاد - بهترین - موفقیت - شهید - شورای فرهنگی - معمار - مواد مخدر - اختیارات - فکری - نظام - آیت الله - اجتماعی - انفجار - قوانین - ساختار - فرهنگی - اولین - اشرار - آرمان

آخرین اخبار سرویس:
ریشه هیئات مذهبی در تاریخ ایران

تحریم ها بر بازار دارو و تجهیزات پزشکی تأثیرگذار نیست/ تنها 3 درصد داروها وارداتی هستند

رییس سابق سازمان بسیج حقوقدانان: چالش ما با غرب در حوزه حقوق بشر بخاطر تعریف بشر است/ سنگسار یک مجازات اسلامی است

طرحی برای تحریم برخی مقام های ایران معرفی کردم+جزییات

ارزیابی 8 ماه اجرای طرح اشتغال روستایی؛ نه وامی دادند نه شغلی ایجاد شد

بانک های خصوصی به غده سرطانی تبدیل شده اند

شهردار رشت استعفا داد

عارف درگذشت پدر «وحید حقانیان» را تسلیت گفت

وقتی به دستور صریح رهبری انقلاب هم بی توجهی می شود

قضات باید در برابر مراجعین صبر پیشه کنند/ صدور آراء اشتباه زیبنده دستگاه قضایی نیست

استخدام بازاریاب در سرزمین سحرآمیز

سفر علی اکبر ولایتی به مسکو و ترمیم فاصله ای که بیژن زنگنه ها در مناسبات 2 دولت ایجاد کردند

جلوگیری از تعطیلی کارخانه آجرثبات قرچک با ورود مدعی العموم

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر و متعهد در خراسان رضوی

بصیرت یکی از ویژگی های مؤثر قرآن است

جلودارزاده: اگر تغییر کابینه با افراد کارآمدتر انجام نشود، نفعی که ندارد هیچ، باعث ضرر هم می شود / برخی انتظار تغییر کابینه به سمت جریان اصولگرا را دارند؛ شاید می خواهند چیزی را که در 8 سال خراب کردند، به طور کامل نابود کنند

چرا باید تا ابد با آمریکا قهر بود؟

حج را نمی توان به دلایل سیاسی تعطیل کرد

استخدام فروشنده تمام وقت آقا در پرده فروشی

مولاوردی: رییس جمهور روز 14 مرداد درخصوص حقوق شهرودی به مردم گزارش می دهد

هلاکت نظامی صهیونیست توسط تک تیراندازان فلسطینی

در این اوضاع رهبری اقدام نمی کنند؟

مدیر حوزه علمیه فولاد درگذشت

امیدهای غرب در آستانه 40 سالگی انقلاب محقق نمی شود

لبنیات و تخم مرغ گران شدند

مصدوم حادثه انفجار مخزن خمین درگذشت

استخدام مدیر اجرایی در شهرک اکباتانِ تهران

دود عنبر نسارا برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود

فقط کنایه زدم / روسیه هرگز یار ما نبوده / تحریم کار سلاح کشتار جمعی را می کند

ابتکار جالب یک هنرمند در نشان دادن بی رحمی ترامپ به کودکان مهاجر

بندرعباس زیرساخت های گردشگری ندارد

قیمت 8 واحد پولی کاهش یافت

مرده ای که زنده شد

جذب 1000 نفر سر دفتر در مصاحبه آزمون سر دفتری اسناد رسمی

دختران شین آبادی برای درخواست کارت ملی به دفاتر استانی ثبت احوال مراجعه کنند

آیت الله مرتضی تهرانی درگذشت

استخدام استادکار نجار ساختمانی در خراسان رضوی

سازوکار بیمه شاغلان مجازی بزودی اعلام می شود

استخدام همکار خانم جهت انجام امور دفتری در شرکت مهندسی

واکنش ترامپ به انتقاد رسانه ها از وی به علت رفتارش با پوتین

مولوی عبدالحمید: کل دنیا را بدهند به وجبی از این خاک خیانت نمی کنیم/ زمان احمدی نژاد من را ممنوع الخروج کردند/فکر نمی کردم جلوی سفرم به قطر را بگیرند/کشور دیگر که می رویم می گوییم اهل سنتیم می گویند نه شما ایرانی هستید شما جاسوسید

رفع مهمترین خلاء مرزی جنوب شرق نیازمند «پول»

مدارس غیردولتی بار دولت را سبک می کنند

همایش حمایت از کالاهای ایرانی در مسجد آل رسول ایرانشهر

نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی در سازمان دارالقرآن آغاز شد

نگذاریم مشکلات صنفی به مسائل سیاسی تبدیل شود نیازی به مدیران منفعل نداریم

آماده باش پلیس فرودگاه برای سفر 86 هزار حاجی

شهردار رشت استعفا کرد

پیکر رهبر مسلمانان چین با حضور 300 هزار نفر تشییع شد

مخالفت دیوان عدالت اداری با مصرف منابع سازمان مدیریت بحران خارج از محل تعیین شده قانونی

پیکر یک مرزبان شهید در مشهد تشییع شد

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت سوپر مارکتی واقع در تهران

استخدام نیروی خانم جهت کار دفتری جهت وارد کردن سایز mdf

سپرده گذاران موسسات مالی می توانند پول های خود را بگیرند

استخدام کارمند طراحی در سورنا گرافیک

عارف به وحید حقانیان تسلیت گفت

روحانی 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

محسنین و نیکوکاران دریافت کننده رحمت خاص الهی اند

عضو مجمع روحانیون مبارز: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

رفع کاستی های خوزستان در بودجه 98 لحاظ می شود

چرا آسیب های اجتماعی در شهر مشهد زیاد است؟ / شهردار مشهد: احتمالا به دلیل جمعیت بالای حاشیه نشین!

سپاه از فعالیت اقتصادی سودی نمی برد/ به خواست دولت ها وارد عرصه اقتصادی شدیم

چرا آسیب های اجتماعی در شهر مشهد زیاد است؟ / شهردار مشهد: احتمالا به دلیل جمعیت بالای حاشیه نشین!

پیگیری روند تخصیص اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی در افق

جلودارزاده: بعضی مسسولان هنوز به فکر زندگی لاکچری و تشریفات خودشان هستند

موتورها هم هویت داشته باشند

استخدام کمک حسابدار آشنا به نرم افزار های مالی و آفیس در تبریز

عهدشکنی با خدا و مردم، انسان را سنگدل می کند

اتهام تسلط مطلق مرد بر زن بر دین اسلام وارد نیست

لزوم مخالفت همه افراد مسئول با اشرافی گری و رانت خواری

اطلاعیه شروع دوره های 208 و 209 و 210 کارآموزی قضایی تهران

استخدام تایپیست مسلط به وُرد و فرمول نویسی در انتشارات

شماره 22/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

598 به روایت رهبر انقلاب

آقای روحانی ما حیرانیم! ملاک انتخاب افراد باید شایسته سالاری فارغ از مذهب باشد: گفت و گویی با مولوی عبدالحمید  

اعتراض داوطلبان کنکور به قطعی شدن تاثیر معدل

استخدام لیسانس حسابداری آقا در محدوده آتشگاه اصفهان

استخدام همکار خانم برای امور دفتری در قزوین

استخدام کارشناس کامپیوتر آقا مسلط به اکسل در تهران

هلاکت دهها متجاوز در حملات موشکی و توپخانه ای نیروهای یمنی

توتک ثبت ملی شد

دو فروند بالگرد اطفای حریق به عراق اعزام شد

خبر خوش برای مشتاقان زیارت عتبات در مناطق محروم

12 هزار نفر در شبکه نظارت بر انتخابات خوزستان عضویت دارند

استخدام حسابدار خانم در محدوده امام خمینیِ اصفهان

پزشک قلابی داروخانه در تله پلیس

ارز مسافری توجیهی ندارد؛ مسافران نیاز خود را از بازار تامین کنند

شایعه تعطیلی میادین و بازارهای میوه و تره بار به دلیل افزایش قیمت تکذیب شد

استخدام همکار خانم مسلط به کامپیوتر، امور اداری و ثبت انبار

انتقاد تند پارسایی از نتایج غیرمنطقی سقوط هواپیمای تهران - سنندج / می گفتند خلبان عمدا به کوه کوبیده منطقی تر بود

تعداد زائران در مدینه تا امروز به بیش از 5 هزار نفر می رسد

نبود قطعه تولید 50 هزار خودرو را متوقف کرد/وضعیت قطعه سازی بحرانی است

جهانبخش از آلکمار جدا می شود/ مذاکرات نهایی ستاره ایرانی با تیم بعدی

سپاه از فعالیت قتصادی سودی نمی برد/ تا کنون به خواست دولت ها وارد عرصه اقتصادی شدیم

آزمون سردفتری اسناد رسمی سال 97 برگزار شد

خوزستان در خط بحران آب

استخدام مجموعه غذایی باربد در اصفهان

استخدام صندوقدار مجرب با بیمه در محدوده ارتشِ تهران

عیادت نفیسه روشن، اکبر عبدی و داریوش ارجمند از جمشید مشایخی +تصاویر

کشف 13 میلیارد ریال کالای قاچاق توسط مرزبانان خوزستان

اخلاق، عدالت، "بهشتی"

اخلاق، عدالت، "بهشتی"