مطالب مرتبط:
چرا هلند شادترین کودکان و نوجوانان جهان را دارد؟
سرزمین تربیت بزرگان فوتبال جهان
همه لحظاتی که جهان در لبه پرتگاه جنگ هسته ای قرار داشت
جدیدترین رنگینگ فیفا در بخش بانوان اعلام شد/ایران بدون تغییر پنجاه و هشتم جهان باقی ماند
جدیدترین رنگینگ فیفا در بخش بانوان اعلام شد/ایران بدون تغییر پنجاه و هشتم جهان باقی ماند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 10:402018-06-23اجتماعي

طولانی ترین قنات جهان غرق در فاضلاب/ مسیر گردشگری قنات ساماندهی می شود


قنات زارچ با بیش از 80 کیلومتر طول و 3000 سال قدمت از جمله قدیمی ترین و طولانی ترین قنوات جهان است که چند سالی است به دلیل اهمیت سازه ‎‎ ای و شاخصه ‎‎ های گردشگری در قالب مجموعه قنات‎‎های ایران به ثبت جهانی رسیده است.

- این قنات که در سال‏‏های اخیر با کاهش آبدهی روبرو شده بود، علاوه بر نیاز به لایروبی و پیشکار کنی به دلیل اتصال برخی از فاضلاب ‎‎ های خانگی و شهری، از لحاظ سلامت بهداشتی نیز تهدید می شد ولی با توجه به جهانی شدن این قنات، احیا و مرمت آن در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان یزد قرار گرفت.

البته با جهانی شدن شهر یزد، قنوات استان به ویژه قنات‏‏های زارچ و حسن آباد مهریز که به ثبت جهانی رسیده ‏‏اند نیز مورد توجه بیشتری قرار گرفتند چرا که این سازه های تاریخی به دلیل مهندسی بی ‏نظیر دارای جاذبه ‎‎ های گردشگری متنوعی هستند.

قناتی با بیش از 2000 میله چاه و مادر چاه و 80 پایاب مشاور ارشد مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی با اشاره به ثبت جهانی قنات زارچ، حفظ حیات این قنات را با توجه به ویژگی های کالبدی و ناملموس آن از سوی تمام مردم استان حائز اهمیت می داند.

علی اصغر سمسار یزدی، مشاور ارشد مرکز بین ‎‎ المللی قنات و سازه ‎‎ های تاریخی آبی در گفت ‎‎ وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به قنات زارچ به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب زیرزمینی استان در گذشته‎‎های دور، اظهار می‏‏ کند: نات زارچ با طول بیش از 80 کیلومتر، یکی از قدیمی ‏ ترین قنوات یزد است که حدود دو سال پیش در قالب 11 حلقه قنات کشورمان به ثبت جهانی رسیده است.

وی اضافه می‎‎کند: در شرایط کنونی هر چند هنوز آب در این قنات جریان دارد ولی برداشت از آن بسیار محدود است چرا که در برخی از مناطق، فاضلاب ‏ های خانگی به آن متصل شده‎‎اند.

دبیر کانون تفکر آب استان در مورد افزایش آبدهی این قنات، بیان می‎‎کند: قنات زارچ با وجود خشک ‎سالی‎ ها و تغییرات اقلیمی مقاومت کرده و هنوز خشک نشده است ولی با حفر پیشکار و لایروبی ورودی این قنات در خویدک و فهرج می‎‎توان آبدهی کنونی آن را افزایش داد.

وی در رابطه با اهمیت حفظ حیات این قنات تاکید می‏‏ کند: کالبد و طول 80 کیلومتری این قنات، برخورداری از بیش از 2000 حلقه میله چاه و مادر چاه 90 متری آن از شاخصه ‎‎ های اصلی این قنات محسوب می‏‏ شود و علاوه بر ویژگی ‎‎ های خاص آن، چگونگی استحصال آب توسط پدران ما را به نمایش می ‎‎ گذارد لذا حفظ حیات آن از اهمیت ویژه‎‎ای برای استان برخوردار است.

سمسار یزدی در مورد ویژگی ‎‎ های ناملموس این قنات نیز اظهار می‏‏ کند: نظام‎های حاکم بر قنات که شامل حفر و مدیریت آن در تقسیم و توزیع آب و مالکیت آن بوده، هر کدام ساز و کارهای ویژه‎‎ ای را در خود جای داده است.

از طرفی بخشی از اراضی کشاورزی در محله سرچشمه زارچ نیز هنوز تحت شرب این منبع آب زیرزمینی قرار دارند که این موضوع به اهمیت حفظ حیات آن افزوده است.

این مسئول در رابطه با مسئولیت مردم یزد در قبال حفظ حیات این قنات نیز خاطرنشان می‏‏ کند: یکایک افرادی که در این استان کویری یزد زندگی می‎ کنند باید آگاه به مسئولیت خود در قبال حفظ منابع آبی استان از جمله این قنات و سایر قنوات استان باشند تا به طور غیرمتعارف آب آنها مصرف نشود.

وی با اشاره به استفاده 82 درصدی از آب ‎‎های زیرزمینی استان در حوزه کشاورزی، عنوان می‎‎کند: این بخش مسئولیت بیشتری در زمینه حفاظت از این منابع و مصرف بهینه آب آنها دارد و کشاورزان باید دقت کنند که منابع محدود آن را به درستی مصرف کنند تا نسل ‎‎های آینده نیز که در این منابع آبی سهیم هستند، بتوانند از آن بهره‎‎مند شوند.

از ورود فاضلاب ‎‎های شهری به طولانی ترین قنات جهان جلوگیری شود جواد دائمی نماینده و کارشناس قنات زارچ نیز در رابطه با این قنات به خبرنگار ایسنا می ‏‏گوید: 50 سالی است که به عنوان مقنی روی قنات زارچ کار می ‎‎ کنم و آن را خوب می ‎‎شناسم.

وی این قنات را یکی از مواریث بزرگ یزدی ‏ ها و جهان می‎‎خواند و در این باره اضافه می‎‎کند: قنات زارچ 3840 سال قدمت دارد و در این مسیر نزدیک به 100 کیلومتری دارای 2250 میله چاه و 82 پایاب در بافت تاریخی است.

این مقنی سرشناس یزدی ادامه می ‏‏دهد: این قنات در مسیر خود، دو آسیاب را به چرخش در می ‎‎ آورده که هر کدام از این آسیاب ‏ ها نیز به عنوان میراث تاریخی این استان هم‎‎اکنون توسط میراث فرهنگی در حال مرمت هستند.

این قنات به دلیل توانایی در تامین آب کشاورزی، مورد خرید و فروش سهم کشاورزان قرار می ‎‎گرفته است.

دائمی با اشاره به این که این قنات دارای حیات آبزیانی نیز بوده است، اظهار می‎کند: به دلیل طولانی بودن قنات، حشرات ‎‎ زدایی آن کار راحتی نیست و این درحالی است که با ورود فاضلاب ‎‎ های شهری و خانگی به آن، مشکل هجوم جانواران موذی در آن دوچندان شده است.

وی در مورد فاضلاب بیمارستان گودرز به عنوان مهمترین منبع آلاینده این قنات نیز بیان می‏‏ کند: این قنات یک دهه قبل توسط این فاضلاب آلوده می ‏‏شد ولی خوشبختانه با پیگیر‎‎ی‎‎های اداره کل میراث فرهنگی، از ورود این فاضلاب هم اکنون جلوگیری شده و در حال حاضر با توجه به جهانی شدن دیگر هیچ فاضلابی نمی تواند باعث آلودگی آن شود.

این مسئول، عمده ‎‎ ترین مشکل کنونی قنات زارچ را عدم اختصاص اعتبار کافی برای حفاظت از آن می‎‎داند.

فاز اول ساماندهی مسیر گردشگری قنات زارچ در حال انجام است ساشا ریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هم در گفت‏‏ وگو با خبرنگار ایسنا، از اجرای برنامه دوره ‎‎ ای مه‎ پاشی پایاب ‎‎ها و آسیاب ‎‎های آبی در مسیر این قنات به منظور از بین بردن حشرات و آلودگی ‏های آن خبر می‎‎دهد.

وی می‎‎گوید: طرح حفاظت و مرمت قنات زارچ از ابتدای سال 94 در راستای اهداف ثبت جهانی قنوات ایرانی با احیا و مرمت سازه ‎‎ های وابسته به قنات آغاز شده است .

وی همچنین اضافه می‏‏ کند: فاز اول ساماندهی مسیر گردشگری این قنات نیز از محدوده مسجد جامع تا آسیاب وزیر در محله کوشک ‏ نو شهر یزد در حال انجام است.

این مسئول از دیگر اقدامات صورت گرفته برای حفظ و مرمت قنات جهانی زارچ به انجام لایروبی قنات، تعریف محورهای گردشگری قنات، حفر مادر چاه و حفاری پیشکار کنی در دشت فهرج اشاره می ‏‏کند.

وی اضافه می‎‎کند: ساماندهی و احیای سازه ‎‎های وابسته به معماری قنات زارچ و قنات حسن آباد مشیر در باغ شهر تاریخی مهریز، نورپردازی و خرید انشعابات برق و آب سازه های وابسته به این قنوات جهانی و حذف فاضلاب ها و پساب ‎‎ های ورودی به آنها از دیگر اقدامات در حوزه مرمت قنات جهانی زارچ است .

ریاحی ‎‎ مقدم با اشاره به حفر مادرچاه و اضافه کردن گالری قنات که به افزایش آب دهی قنات منجر شده است، بیان می‎‎کند: بازدید مقامات و مسئولان در راستای جلب حمایت و آشنایی با اهیمت حفاظت از این میراث آبی شامل قنات و سازه های وابسته و همچنین تهیه کتابچه، بروشور و نقشه گردشگری قنات زارچ به دو زبان و مستند نگاری سازه های وابسته به قنات شامل پایاب ‎‎ها، آسیاب ‎‎ها و آب انبارها از دیگر اقدامات مهم در راستای احیای قنات زارچ است.

وی در مورد مشکل مسجد جامع کبیر یزد از ورودی فاضلاب مسجد فرط نیز تصریح می کند: دستگاه تهویه به دلیل مسدود شدن اخیر این ورودی جهت بوگیری در پایاب نصب شده و دیگر باعث آزردن مردم و گردشگران نخواهد شد.

این مسئول با بیان این که قنات زارچ دارای سه سرشاخه به نام ‎‎ های شور، شیرین و ابراهیم خویدکی است، بیان می‏‏ کند: در حال حاضر تنها شاخه شور این قنات فعال است و دو سرشاخه دیگر به دلیل افت سطح آب ‎‎ های زیرزمینی، کم آب و خشک شده ‏اند.

ریاحی مقدم مبدا این قنات را در حوالی روستای فهرج ذکر می‏‏ کند و می‏‏ وید: این قنات پس از طی روستاهایی مانند خویدک، دهنو و اکرمیه، وارد شهر یزد می‎‎شود و سپس از محلات و مناطق مختلف یزد مانند میدان امیرچخماق و مسجدجامع یزد گذر کرده و به طرف زارچ حرکت می ‎‎کند.

وی ادامه می‎‎دهد: در مسیر این قنات در شهر یزد، بیش از 30 پایاب ایجاد شده که بیشتر آنها عمومی و وقف هستند و در عین حال تعدادی از آنها نیز در بناهای مذهبی ایجاد شده ‎‎ اند.


کلید واژه ها: جهان - جهانی - استان - زارچ - گردشگری - طولانی ترین - اهمیت - تاریخی - فاضلاب - تغییرات اقلیمی - طولانی - افزایش - میراث فرهنگی - قدیمی - مشاور - بین المللی - قدیمی ترین - مادر - زیرزمینی - یزدی - ارشد - علی اصغر - خبرنگار - برداشت - فرهنگی - مقاومت - نمایش - پدران - تامین - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
ابتکار: حضور با لباس سنتی برای کارمندان ممنوعیتی ندارد

مجوز جذب 25 هزار معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان داده شد

نشست خبری مدیر کل بهزیستی استان اصفهان

«سارینا»، دختر 9 ساله گرگانی که قربانی اشتباه پزشکی پرستار شد + عکس ها

120 محیط بان شهید مشمول خدمات بنیاد شهید شدند

نهبندان میزبان کاروان زیر سایه خورشید

کمبود 600 هزار معلم در مدارس

رتبه کشوری سرانه آموزشی خوزستان 23 است

نمایشگاه توانمندی های فنی و حرفه ای در قوچان افتتاح شد

12 هزار و 125 کودک بازمانده ازتحصیل در خوزستان وجود دارد

دستاورد ایران از المپیادهای جهانی زیست شناسی 72 مدال است

آب لوله کشی یزد قبل و بعد از تصفیه خانگی! + عکس

شادی خانوادگی زیر درختان شاتوت

36 واحد مسکونی به مددجویان معلول هرمزگان واگذار شد

آب لوله کشی یزد قبل و بعد از تسویه خانگی!/ عکس

کلنگ ساخت بیمارستان 320 تختخوابی تأمین اجتماعی شیراز، به زمین زده شد

هفته ای بارانی در انتظار گیلانی ها

کاهش دما و وزش باد شدید طی 2 روز آینده برای البرز پیش بینی شد

ماندگاری معلمان درآموزش و پرورش به ایجاد انگیزه نیاز دارد

بوکان مقام نخست طرح کیفیت بخشی پایه اول کشور را کسب کرد

معرفی فیضیه قم +تصاویر

کاهش دما و وزش باد شدید طی 2 روز آینده برای البرز پیش بینی شد

افزون بر 41 هزار مسافر در مدارس گیلان اسکان یافتند

عملیات عمرانی و ایمنی در بخشی از جاده کرج- چالوس انجام شد

چهار دستگاه خودرو سنگین متخلف در تالاب هامون توقیف شدند

عملیات عمرانی و ایمنی در بخشی از جاده کرج- چالوس انجام شد

رهاسازی سه قطعه بوتیمار و سارگپه در طبیعت آوج

جوانی که داخل تابوت به رفقایش وصیت کرد

افزایش 3 برابری ورودی دانشجو به دانشگاه فرهنگیان/ کمبود 600 هزار معلم در مدارس

گرد و غبار نفس برخی نقاط خوزستان را گرفت

سفر یکروزه معاون رییس جمهوری به آذربایجان غربی

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

هفته ای بارانی در انتظار گیلانی ها

آمادگی ایران برای برگزاری المپیاد جهانی سلول های بنیادی/حضور64معلم نخبه ایرانی در المپیاد زیست

نیازمندی های استخدامی آذربایجان شرقی 30 تیر 97

انتشار کتاب به قلم نویسنده جهرمی

غار سهولان

خوزستان رتبه سوم کشوری را در تعداد دانش آموز دارد

نیازمندی های استخدامی البرز 30 تیر 97

استخدام حسابدار در شرکت سابراه پی طبرستان در مازندران

آمادگی ایران برای برگزاری المپیاد جهانی سلول های بنیادی/حضور64معلم نخبه ایرانی در المپیاد زیست

راه اندازی سامانه هواشناسی کشاورزان

سه پرنده پس از مداوا در طبیعت آوج رها سازی شد

گلایه مردم از نامناسب بودن جاده ممبی ـ سرآسیاب

معاون دانشگاه فرهنگیان : 24 هزار دانشجو معلم جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند/تغییر نام دانشگاه به تربیت معلم

دریافت شهریه از انکار مسئولان تا تایید والدین

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

کارگاه آموزشی چینه در مهریز

استقبال از کاروان زیرسایه خورشید در بهرام بیگی

استخدام منشی جهت کار در دفتر وکالت در همدان

ایلام خنک می شود

به کسی بر نخوره هفته آخر تیر

هوای استان خنک می شود

آسفالت 16 متری شهرک جهاد یاسوج تا هفته آینده

بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام رفع می شود

کیفیت هوای 6 منطقه مشهد در وضعیت هشدار

آنتن دهی تلفن همراه در 40 محله مشهد ضعیف است

نیازمندی های استخدامی اصفهان 30 تیر 97

ریزگردها، میهمان ناخوانده آسمان اراک

مجوز بهره برداری از معدن سنگ آهن اسدآباد باطل شد

دوره های فنی و حرفه ای باید مطابق با نیازهای روز توسعه یابند

دوره های فنی و حرفه ای باید مطابق با نیازهای روز توسعه یابند

مشاوره قبل از ازدواج ضروری است

بازسازی خانه پدری استاد شهریار تمام شد

آمادگی ایران برای برگزاری المپیاد جهانی سلول های بنیادی/حضور64معلم نخبه ایرانی در المپیاد زیست

آموزش بهداشت روان در مدارس انگلستان اجباری می شود

قصه پر غصه هور العظیم

خانه دار شدن 11 مددجوی بهزیستی سراب

قطع مکرر آب شرب در برخی مناطق شهریار

بازدید استاندار قزوین از یک مرکز فنی و حرفه ای

هوشمندی کارت ملی 70 درصد از جمعیت آذربایجان شرقی

آمادگی ایران برای برگزاری المپیاد جهانی سلول های بنیادی/حضور64معلم نخبه ایرانی در المپیاد زیست

انتظار زنجانی ها برای روزهای خنک

بزرگترین خسوف قرن در 5 تیر رخ می دهد

گرد و غبار به دزفول رسید

کاشت چمن در تهران ممنوع شد

«ویشکا آسایش»در طبیعت شیرپلا/عکس

احداث یک باب زمین ورزشی در آخماقیه توسط شهرداری منطقه 7 تبریز

دوره مهارت های عمومی تدریس در گرگان برگزار شد

تصاویر/ اردوی علمی - آموزشی طلاب مدرسه علمیه علوی قم در آشتیان

راهبری دانش آموزان المپیادی با حضور 64 معلم نخبه زیست

اعلام کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

دمای هوای همدان کاهش می یابد

تشرف 100 هزار نفر از گروه های خاص جامعه به حرم امام رضا(ع) در دهه کرامت

رکورد حفر تونل در طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه

استخدام مهندس مکانیک ساخت و تولید آشنا به CNC و تراشکاری – کرج

فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد گردوخاک در خوزستان و بوشهر/ خشکسالی ها ادامه دارد

گزارش / پیش بینی کاهش یک تا سه درجه ای دمای لرستان در روزهای آینده

خودروهای فاقد کیسه هوا شماره گذاری نمی شوند

پیش بینی کاهش یک تا سه درجه دمای لرستان در روزهای آینده

کشف عجیب فسیل بچه ماهی از دوران زندگی دایناسورها+ عکس

نیروهای حق التدریس فنی و حرفه ای مازندران تعیین تکلیف شدند

تدریس به کودکان کار توسط دانشجویان در ایام تابستان

ورود خادمان حرم رضوی به میبد

ادامه وزش تند باد و گردوخاک در خراسان جنوبی

نیروهای حق التدریس فنی و حرفه ای مازندران تعیین تکلیف شدند

روایتی تلخ از بی توجهی آموزش و پرورش خوزستان به مناطق محروم

آموزش کمک های اولیه در مدارس انگلیس اجباری می شود

موج جدید گرما در راه کشور

ایجاد راسته رودکی در قلب تاریخی پایتخت/مطالعه و اجرای 10 پروژه عمرانی در سال جاری

طولانی ترین قنات جهان غرق در فاضلاب/ مسیر گردشگری قنات ساماندهی می شود

طولانی ترین قنات جهان غرق در فاضلاب/ مسیر گردشگری قنات ساماندهی می شود