مطالب مرتبط:
برخی اصلاح طلبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا هستند
برخی اصلاح طلبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا هستند
برخی اصلاح طلبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا هستند
گلایه ها و دغدغه های اصلاح طلبان
متقی فر در گفت وگو با فارس: نامه اخیر جمعی از اصلاح طلبان برای تحقق اهداف دشمن برنامه ریزی شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 10:322018-06-23سياسي

حنای اصولگرایان و اصلاح طلبان دیگر رنگی ندارد


به نظر می رسد در انتخابات آینده با یک عدم مشارکت بالا روبرو باشیم.

واقعیت این است که بر اساس تجربه این بار اصلاح طلبان با شکست مواجه خواهند شد.

- شهردارآنلاین: به نظر می رسد در انتخابات آینده با یک عدم مشارکت بالا روبرو باشیم.

واقعیت این است که بر اساس تجربه این بار اصلاح طلبان با شکست مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر اصولگرایان با توجه به تجربه هشت ساله دولت احمدی نژاد وضعیت خوبی ندارند… آنچه مسلم است به نظر می رسد حنای اصولگرایان و اصلاح طلبان که اغلب آنها به صورت متوسط 30 سال تجربه کاری در این سیستم داشته اند، دیگر رنگی ندارد.

جامعه ایرانی نگران، ناامید، خسته؛ توصیف اجمالی از وضعیت کنونی جامعه ایران است ؛ این مقدمه سخنرانی عباس عبدی پژوهشگر اجتماعی و روزنامه نگار در دیدار روزنامه نگاران و خبرنگاران با حسن روحانی، رییس جمهوری در ماه رمضان است؛ سخنی که البته با واکنش روحانی در همان جلسه روبرو شد و او اگرچه این نگرانی را مفید دانست اما ناامیدی در جامعه را انکار کرد و خواستار پرهیز از تزریق ناامیدی در جامعه شد.

اما واقعیت جامعه به کدام دیدگاه نزدیک است؟ وجود ناامیدی یا امیدواری پایگاه اجتماعی روحانی به تغییر و تحقق وعده هایی که او در انتخابات داده بود؟ اگر میزان سنجش افکار عمومی به طور را عام شبکه های اجتماعی قرار دهیم، ارزیابی ها به دیدگاه نخست نزدیک تر است.

آن چنان که بسیاری معتقدند بر پی بروز و افزایش ناامیدی در جامعه پایگاه رأی روحانی در مقایسه با یک سال گذشته به شدت ریزش کرده است.

دکتر سید حسن حسینی جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با جامعه ایرانی، افزایش ناامیدی و ریزش‎ها در پایگاه اجتماعی روحانی را ناشی از طرح شعارها و وعده های تحقق نیافته می داند.

او پیامد این ناامیدی را نیز بروز بی تفاوتی سیاسی در جامعه می داند؛ بی تفاوتی که سبب می شود مشارکت در بحث معضلات اجتماعی و اقتصادی جامعه کمتر شود.

حسینی همچنین پیش بینی کرد در انتخابات آینده با یک عدم مشارکت بالا روبرو باشیم.

مدتی است که نسبت به تغییر پایگاه اجتماعی حسن روحانی حرف و حدیث هایی مطرح می شود و برخی درباره کاهش آن گمانه زنی هایی را مطرح کرده اند.

ارزیابی شما از پایگاه اجتماعی دولت چیست؟ پایگاهی که با یک سری خواست ها و مطالبات از او به صورت همه جانبه ای حمایت کرد.

در حال حاضر با شرایطی که با خروج آمریکا از برجام و وضعیت داخلی کشور به وجود آمده است، نمی توان وضعیت این پایگاه اجتماعی را مستحکم ارزیابی کرد و به خوبی می توان موج نارضایتی را در بین گروه های مختلف اجتماعی دید.

اما واقعیت این است که شرایط فعلی کشور به لحاظ تاریخی یک امر تکرار شده است.

ما بارها شاهد بوده ایم که روسای جمهور در دور اول خود با اقتدار فعال بوده اند و در دور دوم به دلایل مختلفی شروع به نزول کرده و به صفر رسیده اند.

البته به صفر رسیدن آنها به این مفهوم نیست که خودشان از بین رفته باشند، بلکه به این معناست که مردم دائماً با یک تجربه ناموفق در تحقق ایده ها و آرزوهای شان مواجه شده اند.

تجربه این موضوع را در دولت آقای خاتمی داشته ایم.

در دولت احمدی نژاد نیز به شکل شدیدتری آن را از سر گذراندیم و در دولت روحانی نیز شاهد آن هستیم و به نوعی حتی می توان گفت که در دولت آقای هاشمی رفسنجانی نیز همین اتفاق افتاده بود.

این نزول پایگاه اجتماعی روسای جمهور در ایران را نتیجه چه چیزی می دانید؟ این موضوع تنها به انتخابات ریاست جمهوری و روسای جمهوری خلاصه نمی شود.

ما شاهدیم که حتی در سایر انتخابات در کشور هم همین تجربه تکرار می شود و کسانی که برای انتخابات شوراهای شهر و حتی روستا یا مجلس شورای اسلامی کاندیدا می شوند، معمولا بی توجه به اینکه وعده هایی که می دهند به لحاظ بین المللی و ملی تا چه حد امکان اجرایی شدن دارد، شعار می دهند.

مثلا بارها شاهد بودیم که فلان نماینده مجلس یا حتی یک عضو شورای روستا برای پیروزی در انتخابات بی توجه به توان و ابزار ی که در اختیار دارد شعارهایی داده که هیچ گاه امکان تحقق پیدا نمی کند.

تکرار این موارد ایجاد یاس و ناامیدی در کشور می کند.

این در حالی است که اغلب کسانی که در مناسب قدرت در کشور هستند چیزی حدود چهل سال درعرصه سیاسی فعالیت داشته اند.

کسی که این مقدار در حوزه سیاسی و اجرایی فعال بوده باید به خوبی با اختیاراتی که قانون اساسی به آنها می دهد آشنا باشند و هر کسی که زیر این چتر فعال است، باید بداند قانون اساسی چه اختیاراتی به او داده و در کنار این اختیارات چه امکاناتی برایش فراهم کرده است تا بر اساس آن، وعده های قابل اجرا به مردم ارائه دهد.

به نظر می رسد وعده هایی که از سوی کاندیداها در انتخابات داده می شود به نوعی مطالبات و حقوق مردم است.

به همین دلیل شاید مردم هم دلشان می خواهد در هنگام انتخابات طعم این حقوق را ولو در حد وعده بشنوند.

آیا قانون اساسی این امکان را در اختیار دولتمردان قرار می دهد که بتواند به آن چیزی که حق و حقوق مردم است عمل کنند.

شاید بتوان گفت در همه جای دنیا همین طور است.

حتی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هم کاندیداهای انتخابات ممکن است وعده های فراوانی بدهند.

اما حداقل می توان گفت مثلا آنها به جای هشت وعده ، 24 وعده نشان مردم می دهند تا آنها را به رای دادن ترغیب کنند.

در واقع این فاصله بین حرف تا عمل آنقدر عجیب نیست.

چرا که احزاب با رویکردهای مشخص و تبین شده ای که برای مردم ارایه داده اند، دورنما و برنامه مشخصی دارند و عملا مردم می دانند که چه بخشی از وعده های آنها اجرایی خواهد شد.

در ایران اما همه شعارهای تند می دهند و همه می خواهند یک رفاه عمومی ایجاد کنند.

همه می خواهند شغل ایجاد کنم.

همه در پی عزت ملی هستند.

اما کدام اینها محقق می شود.

گرچه به نظر می رسد که قانون اساسی هم در این مشکلات نقش دارد.

البته این موضوعی است که کارشناسان حقوقی باید در خصوص آن نظر دهند.

با این حال به نظر می سد که قانون اساسی ما باید صراحت بیشتری داشته باشند.

اگر در قانون اساسی آمده است که یک رییس جمهور باید از حقوق مدنی مردم دفاع کند، باید مشخص کند که کجا؟ چگونه و با چه ابزار و امکاناتی؟ اینکه به صورت کلی تنها این موضوع را به عهده رییس جمهور گذاشته باشیم و نهادهای مختلف دیگری هم تعریف کرده باشند که آنها نیز در جایگاه خودشان وظایفی در این باره دارند، مثل قوه قضاییه، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و غیره باعث می شود که تشتت در اجرای قوانین به وجود آید و همین موضوع تحقق مطالبات مردم را با مشکلات فراوانی روبرو می کند.

اگر این موضوع مورد اصلاح واقع شود، حتی بخشی از این خلل و فرج های موجود در قانون اساسی به نحوی حل خواهد شد.

همانطور که گفتید بعد از هر دوره انتخابات به دلیل ناکامی در مطالبات به نوعی ناامیدی در جامعه تزریق می شود.

برآیند این ناامیدی در بخش های اجتماعی چه شکلی ظهور و بروز پیدا می کند؟ یکی از این پیامدها عمده این موضوع بی تفاوتی سیاسی است.

بی تفاوتی سیاسی سبب می شود که مشارکت در بحث معضلات اجتماعی و اقتصادی جامعه کمتر شود.

همه دولت ها در هر جای دنیا نیاز به یک مشارکت همدلی با مردم خود دارد.

وقتی اتفاقاتی می افتد که این همدلی و مشارکت تضعیف می شود و بخشی از آن ایده آل هایی که شهروندان به آن دل خوش کرده بودند، محقق نمی شود، همراهی مردم با حکومت در مقاطع حساس تاریخی کم می شود.

این در حالی است که بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی و اقتصادی با همراهی مردم قابل حل خواهد بود.

از سوی دیگر یک نظام جمهوری و مبتنی بر انتخابات نیازمند مردمی است که پا به کار باشند.

وقتی که انتخاباتی برگزار می شود رقابت در آن صورت گیرد و مردم بتوانند فرد اثربخشی را انتخاب کنند.

زمانی که این مشارکت بالا از بین بروند، می توان پیش بینی کرد که گروه هایی راس کار بیایند که مردم را تعجب زده کنند.

اما همین مردم بعد از آن اتفاقات به خودشان لعن و نفرین می فرستند که چرا با عدم حضور در انتخابات شرکت سرنوشت کشور را به خطر انداختند و این خود انگیزه ای برای حضور بعدی می شود حضوری که باز هم موجبات ناکامی می شود واین پدیده همین طور تکرار خواهد شد.

این تجربه ایست که ما در دوره احمدی نژاد و انتخاب حسن روحانی از سر گذراندیم.

با توجه به وضعیت فعلی پیش بینی می کنید که میزان مشارکت در انتخابات آینده به چه صورت باشد؟ به نظر می رسد در انتخابات آینده با یک عدم مشارکت بالا روبرو باشیم.

واقعیت این است که بر اساس تجربه این بار اصلاح طلبان با شکست مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر اصولگرایان با توجه به تجربه هشت ساله دولت احمدی نژاد وضعیت خوبی ندارند.

با اینکه آنها اغلب از احمدی نژاد برائت جستند، اما حافظه مردم همچنان آنها را مقصر پیش آمده های دوره هشت ساله او می داند.

حال اینکه این وسط گروه سومی داشته باشیم که بتواند مشروعیت سیاسی پیدا کند و قدرت اجرایی را دست بگیرد و در مجلس و سایر مراکز تصمیم گیری حضور پیدا کند، قابل پیش بینی نیست.

آنچه مسلم است این است که به نظر می رسد حنای اصولگرایان و اصلاح طلبان که اغلب آنها به صورت متوسط 30 سال تجربه کاری در این سیستم داشته اند، دیگر رنگی ندارد.

آیا شرایط پیش آمده را در آسیب های اجتماعی موثر و دخیل می دانید یا معتقدید آسیب های اجتماعی که هم اینک وضعیت بحرانی در کشور پیدا کرده مسیر خودش رو طی می کند و شرایط ناامیدی موجود مسیر خودش را؟ شاید بتوان گفت آسیب اجتماعی در کشور شانه به شانه ناکامی های سیاسی و اجتماعی حرکت می کند.

مردم متوجه این مسئله هستند که بحث بیکاری و به تبع آن کاهش ازدواج یا حتی از هم پاشیدگی زندگی هایی که تشکیل شده است، اعتیاد، فقر، حاشیه نشینی آن هم به صورت گسترده، کودکان کار خشونت های اجتماعی موضوعاتی قابل حل است که نهادهایی مثل قوه قضاییه، مجلس و دولت موظف به بررسی، برنامه ریزی و حل آن هستند.

اما شکاف موجود در دولت و مجلس و قوه قضاییه و سایر دستگاه هایی که وظیفه حل این معضلات را به دوش دارند، باعث می شود حل این معضلات از دید مردم بعید به نظر برسد.

در اینجاست که موضوعی به نام کاهش سرمایه های اجتماعی در کشور مطرح می شود.

در چنین شرایطی است که مردم به جای وحدت اجتماعی به یک کثرت اجتماعی می رسند.

به مفهوم اینکه فرد تنها به دنبال منافع خودم و خانواده خود به هر طریق و صورتی است و این را در حوزه کسب و کار، دانشگاه، اداره و محیط های دیگر دائماً لحاظ می کند و موجب از بین رفتن روابط مطلوب سازمانی می شود.

در سازمان و اداره رشوه می گیرد در بازار با احتکار و گران فروشی و دلال توازن را به هم می زند.

در این شرایط انحرافات اجتماعی بالا می رود و در واقع نه تنها مسائل اجتماعی حل نمی شود که هر روز شاهد گسترده شده آن خواهیم بود.

چطور می توان این دور تسلسل و این چرخه باطلی که به وجود آمده است را شکست؟ ما بایستی یک همدلی نه کلامی بلکه یک همدلی همراهان و همدلانه در میان همه اعضای دولت در میان همه نهادهای حکومت از جمله قوه قضاییه، مجلس و دولت داشته باشیم و اینها همه توانشان را بر شناخت و رفع مسائل جامعه بگذارند.

اگر این اتفاق نیفتد جامعه ما مضمحل می شود یعنی وضعمان خیلی بد شده و مسائل اجتماعی مان هر روز گسترده تر می شود.

اتفاقا این همدلی و همراهی را در چشم پوشی از خطا های دیگر نباید ببینیم، بلکه وقتی از مجلسی ها یا از دولت و قوه قضاییه خلافی دیده شد، باید به آن دقیق رسیدگی و تا به آخر پیگیری شود.

این موجب می شود که آن همدلی و اعتماد اجتماعی بالا رود.

یکی از راه ها نجات از شرایط پیش رو جلوگیری از فساد جلوگیری از اختلاس و در نتیجه جلوگیری از پریشانی مردمست.

این جلوگیری کردن ها نباید تنها به یک یا دو سال بسنده شود، بلکه حداقل 10 سال زمان لازم است تا این نگاه و رویکرد کشور و مردم را در آرامش قرار دهد، اتفاقی که متأسفانه تاکنون محقق نشده است.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - اصلاح طلبان - روحانی - انتخابات - اصولگرایان - روزنامه نگار - اصلاح - حسن روحانی - واقعیت - شبکه های اجتماعی - ایران - آینده - روزنامه - دولت احمدی نژاد - روزنامه نگاران - دانشگاه تهران - افزایش - ایرانی - سید حسن حسینی - هایی - رییس جمهوری - حسینی - احمدی نژاد - خبرنگاران - ماه رمضان - هیئت علمی - عباس عبدی - شکست - ریزش

آخرین اخبار سرویس:
شورش فقرا در کار نیست/ دریغ از اینکه یک مددجو در این فهرست بازداشت شدگان دی ماه باشد/ بی عدالتی ها و بعضی سوءاستفاده هاست که روحیه مردم را جریحه دار می کند

تشییع مادر شهید ردانی پور در اصفهان دفن در مزار نمادین شهید

شکار دختربچه توسط عقاب + فیلم

بیمارستان شهید ستاری هدیه دولت و رهبر انقلاب به مردم قرچک

چرا کمیته امداد در روزهای بحرانی برق، خاموشی ندارد؟

جشن های دهه کرامت با محوریت مساجد برگزار می شود

شهیدی که عکس حجله اش را آماده کرد

اختیارات دانشگاه پیام نور به استان ها تفویض می شود

حوزه سلامت، در تحقق عدالت اجتماعی حرکتی روبه جلو داشته است

انجمن معتادان گمنام در درمیان راه اندازی شد

ملت ایران بعد از انقلاب معنای جدیدی از حج را درک کرد + فیلم

مسچیان از بخشداری خمام خداحافظی کرد/ مقصد بعدی بخشداری مرکزی کرج

نشست تخصصی درآمدی بر حقوق ایران پیش از اسلام برگزار شد

دولت به ضرورت توجه به جامعه ایثارگران باور دارد

ناامیدی دانشجویان معترض به احکام قضایی بازداشتی ها

استخدام صندوقدار و کانتردار جهت رستورانی در مهرشهر کرج

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در جولان اشغالی

کشت ماری جوانا خانه را منفجر کرد

استخدام صندوقدار خانم بصورت نیمه وقت جهت کار در رستوران

افشای راز قتل پس از 30 سال

طوفان با سرعت 76 کیلومترخراسان شمالی را در نوردید

هزینه دیدار ترامپ و پوتین در فنلاند

افزایش دلار منجر به کاهش عمل تعویض مفصل شده است

قدیمی ترین اجاق جهان

تعرفه اینترنت تا پایان تابستان اصلاح می شود

استخدام صندوقدار آقا مسلط به نرم افزار هلو در رستوران

حجت الاسلام غرویان: حجاب واجب است، اما اجباری نیست/ قوانین مربوط به حجاب باید بازنگری شود

دولتی ها و نمایندگان مجلس برای مردم توقع سازی کردند و به توقع ها پاسخگو نبودند

چرا امام جامعه با قاطعیت با افراد فاسد در حکومت برخورد نمی کند؟ +فیلم

اجرای برنامه تبلیغی از سوی روحانی مبدع آموزش مفاهیم دینی به سبک پرده خوانی

آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی

جزییات خرید خدمت سربازی در ترکیه

استخدام صندوقدار آقا جهت کترینگ در محدوده بهشتیِ تهران

مواظب باشیم ضد انقلاب نشویم

خطر سقوط جرثقیل در کرج/ عکس

محسن غرویان: حجاب الزام دارد، اما اجباری نیست

خبر قتل فجیع برادران دوقلو در زاهدان صحت دارد؟

بازدید مدیر حوزه کرمان از روند برگزاری «میثاق طلبگی» در جنوب استان

پنجمین فستیوال موسیقی نوای شهر آشوب برگزار می شود

پشت پرده اعتراضات اخیر عراق چیست؟

دقیق بودن شورای نگهبان خواسته دانشجویان است/ آغاز دوره نخبه پروری سیاسی شهید دیالمه در یاسوج

اعزام نخستین گروه از زائران حج تمتع 97 به سرزمین وحی

نخستین گروه زائران ایرانی حج تمتع، کشور را ترک کرد/ ترمینال حجاج از بقیه پروازها جدا شد

آمادگی داریم کاخ نشینان را از کاخ پیاده کنیم/ زندگی اشرافی نباید بین مسئولان به وجود بیاید

برنامه های دولت در حوزه ایثارگران عملیاتی شده است

شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد!

FATF یکی از طراحی های نکبت بار صهیونیسم جهانی است/ زندگی اشرافی نباید بین مسئولان به وجود بیاید

در میزگرد ائمه جمعه دفتر تحکیم وحدت مطرح شد عابدینی: برای پیاده کردن کاخ نشینان از کاخ آماده ام/ موسوی: درد ما بی توجهی به مشکلات مردم است

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

هشدار صریح اساتید بسیجی به وزارت خارجه

تهران امروز کی خاموش می شود؟+جدول

ناامیدی دانشجویان معترض به احکام قضایی بازداشتی ها

نتایج جالب یک نظرسنجی در تهران

خادمان حرم مطهر امام رضا(ع) در آبادان

شهر ثامن الائمه زیر سایه خورشید هشتم

تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت گره گشای مشکلات کشور

پروتز مفصل کمیاب شد

تغییر مبلمان شهری اهرم ضروری است

تجلی هنر ایرانی در اسپانیا

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

فیلم/ پشت صحنه جذاب حضور رونالدو در باشگاه یوونتوس

2 گروه از خدام رضوی وارد کرمانشاه شدند

در میزگرد ائمه جمعه دفتر تحکیم وحدت مطرح شد آیت الله عابدینی: برای پیاده کردن کاخ نشینان از کاخ آماده ام/موسوی: درد ما بی توجهی برخی مسئولین به مشکلات مردم است

بدرقه نخستین گروه از زائران حج تمتع 97

آسیب های اجتماعی ناشی از 2 قطبی شدن فرهنگی است

حاشیه به متن می آید- عصمت برزجی*

انتصاب در استانداری خوزستان

همکاری کمیته امداد و آستان قدس رضوی گسترده تر می شود

انتصاب فرماندار جدید شهرستان شوشتر

نمایش تجلی هنر ایرانی در اسپانیا

دیدار سرزده رییس جمهور با جانباز 70 درصد دفاع مقدس

آغاز اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی از امروز

سه هزار نفر با شورای نگهبان در یزد همکاری دارند

فغانی ممنوع التصویر شد؟

سود سهام عدالت امسال افزایش می‎یابد

استخدام کارگر جهت باربری با حقوق بالا در خراسان رضوی

اعلام فهرست کالاهای ممنوعه حج 97

ترامپ: هیچ محدودیت زمانی برای خلع سلاح اتمی کره شمالی نداریم

حجاب واجب است؛ اجباری نیست / اختیار برای توریست ها را محترم بشمارید

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

عموهای فیتیله ای با دوقلوها به تلویزیون می آیند

27 مهر آزمون سراسری قضاوت برگزار می شود

شرط انصارالله برای ایفای نقش سازمان ملل در بندر حدیده

دوره تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه تا 28 تیر ادامه دارد

استخدام مرکز سالمندان مهرورزان جهت کادر مراقبتی

سه رسالت مهم امروز طلاب

خواستگار محجوب30میلیون تومان پول پدرعروس را بالاکشید/اگر شکایت کنید،پسرتان را می کشم!

خدام حرم رضوی به 44 نقطه شهری و روستایی یزد سفر می کنند/ درمان رایگان 500 کودک بی سرپرست و بد سرپرست

حضور طلاب جدید کردستانی بر مزار شهدای گمنام قروه

کمیته امداد در روزهای بحرانی برق، خاموشی ندارد

هویزه و رفیع در دود آتش هورالعظیم گرفتار شده اند

جشنواره «زیر سایه خورشید» در 1500 نقطه از جهان برگزار می شود

تداوم برخی محدودیت ها برای حجاج

بی آبی دامداران رفیع و بستان را بیکار کرده است

برخورد با شهرداری خرمشهر به خاطر سگ های ولگرد

خبر قتل فجیع برادران دوقلو در زاهدان صحت ندارد

هیات مدیره سال 1397 شورای انجمن های علمی ایران انتخاب شدند

افتتاح 250 پروژه شهری در دهه کرامت / بی شک از مشکلات عبور خواهیم کرد

راه اندازی 3 بخش موزه انقلاب/ 70 درصد از طرح ساخت بخش دفاع مقدس باقی است

عکس منتشر نشده از منتظری و رهبرانقلاب!

حنای اصولگرایان و اصلاح طلبان دیگر رنگی ندارد

حنای اصولگرایان و اصلاح طلبان دیگر رنگی ندارد