مطالب مرتبط:
رحیمی: فرمایشات رهبری باعث می شود کمتر زیر بار تعهدات بین المللی برویم
قدردانی وزیر ورزش از پیام رهبری به تیم ملی
رحیمی: فرمایشات رهبری باعث می شود کمتر زیر بار تعهدات بین المللی برویم
قدردانی وزیر ورزش از پیام رهبری به تیم ملی
قدردانی وزیر ورزش از مقام معظم رهبری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 09:102018-06-23سياسي

سرنوشت کتابخانه ای که رهبری به ورامین هدیه دادند


ایرنا – در حاشیه کمربندی جنوبی ورامین،جایی که به عنوان باغ مهبد شناخته می شود، ساختمانی وجود دارد که رهبر معظم انقلاب سال 82 در سفر به شهرستان آن را به عنوان کتابخانه به ورامینی ها هدیه کردند ولی اینک به هرچیزی شباهت دارد جز کتابخانه.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا رهبر معظم انقلاب 22 خرداد 1382 به شهرستان ورامین که آن روزها از سه بخش مرکزی، پیشوا و قرچک تشکیل می شد سفر کردند و از محل این سفر تاریخی، اجرای بیش از یکصد طرح با تأمین هزینه های ساخت در دستور کار قرارگرفت که این کتابخانه یکی از آنها بود و حال در معرض نابودی کامل قرار گرفته و به متروکه و پاتوقی برای فعالیت معتادان تبدیل شده است.

علت این تخریب بی توجهی و ضعف مدیریت محلی اعلام شده است.

پیشوا در سال 1389 و قرچک سال 1391 از ورامین جدا شدند و به شهرستان ارتقا یافتند.

در این سفر برای توجه به حوزه فرهنگ، احداث کتابخانه ای مجهز در یکی از مناطق محروم شهرستان به تصویب رسید که با تأمین زمین از سوی شهرداری و شورای اسلامی وقت، عملیات اجرایی آن آغاز و اواخر سال 1383 این کتابخانه به نام فردوس در زمینی به مساحت 400 مترمربع و زیربنای 300 متر مربع در منطقه باغ مهبد دانشسرا افتتاح شد.

منطقه اَمرآباد، یکی ازمناطق محروم شهرستان ورامین است که امروز نیز با وجود فعالیت های عمرانی صورت گرفته در آن از داشتن کمترین امکانات فرهنگی و تفریحی محروم است؛ منطقه ای که از دیرباز رنگ محرومیت بر چهره کوچه ها و خیابان های آن نقش بسته و مردمی که آنجا زندگی می کنند اغلب از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه به شمار می روند.

احداث این کتابخانه در منطقه ای محروم می توانست بخشی از کمبودهای آن را جبران کند و به سرانه فضای کتابخانه ای شهرستان ورامین بیافزاید.

سال 1384 کتابخانه فردوس توسط نهاد کتابخانه های عمومی استان تهران تجهیز و با حضور مسئولان وقت بدون برخورداری از آب، برق، گاز و تلفن به بهره برداری رسید ولی عمر استفاده از آن چند ماه بیشتر طول نکشید و به گفته مسئولان این نهاد، پس از به سرقت رفتن وسایل آن، تعطیل شد.

پس از تعطیلی این مکان و تخلیه کتب و امکانات موجود این مکان، متروکه و به پاتوقی برای افراد بی خانمان و معتاد بدل گشت؛ درحالی که به گفته مسئولان کتابخانه های عمومی ورامین، این شهرستان با کمبود شدید کتابخانه مواجه است.

**جانمایی نادرست کتابخانه؟حالا که کتابخانه به متروکه تبدیل شده ، وقتی برای گرفتن توضیح مسئولان متولی به سراغ آنان می رویم، محل کتابخانه را محل توجیه قرار می دهند و می گویند که جانمایی درست نبوده؛ چیزی که مسئولان قبلی تایید نمی کنند و شکل ظاهری و محرومیت منطقه نیز گویای توجه، بویژه از نظر فرهنگی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: جانمایی احداث این کتابخانه از ابتدا اشتباه بوده و در مکانی ساخته شده که در آن زمان، از حداقل امکانات نیز برخوردار نبوده است.

علی نیکنام گفت: کتابخانه فردوس ورامین طی یکسال احداث، تجهیز و بهره برداری شد، حتی چند ماه بدون هرگونه انشعاب کار کرد ولی به دلیل دور بودن مکان از فضای شهری، حتی کتابداران نیز برای تردد به منطقه مشکل داشتند.

وی اظهارداشت: درهمان روزهای ابتدایی راه اندازی کتابخانه، بارها شیرآلات و رادیاتورهای موجود در آن به سرقت رفت، سگ های ولگرد به کتابداران حمله می کردند و مشکلاتی برای تردد افراد به وجود آمد که این، نشان از ناامنی منطقه احداث این کتابخانه داشت.

نیکنام افزود : اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب با بررسی های کارشناسی تخصیص پیدا می کند که این نشان از نیاز ورامین به کتابخانه دارد ولی زمینی که برای این کار در نظر گرفته شده بود، بدون کارشناسی تحویل شد.

وی گفت: طی سال های اخیر بارها گروههای کارشناسی نهاد کتابخانه های عمومی از این مکان بازدید و غیرقابل استفاده بودن آن را تایید کرده اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران افزود: اکنون سازه این کتابخانه از چند قسمت دچار نشست شده و استفاده از آن با خطرات پیش بینی نشده ای همراه است.

وی ادامه داد: کارشناسان در بازدید از این کتابخانه رقم قابل توجهی را برای استحکام بنا اعلام کرده اند که اگر کتابخانه جدیدی ساخته شود ، به مراتب سریعتر و با هزینه کمتری همراه است.

این مسئول با اشاره به نیاز شهرستان ورامین و استان تهران به کتابخانه های عمومی گفت : در زمان حاضر 150 کتابخانه عمومی با بیش از دو میلیون جلد کتاب در مناطق مختلف استان مستقر است و بزودی پنج باب کتابخانه به وضعیت موجود افزوده می شود.

نیکنام گفت: تلاش می شود با برنامه ریزی مناسب، از این مکان در ورامین برای اهداف کتابخانه های عمومی استفاده و آن را از این حالت متروکه خارج کنیم.

**محرومیت، دلیل اصلی احداث بود درحالی که مدیرکل کنونی کتابخانه های عمومی استان تهران جانمایی کتابخانه را نامناسب می داند، مسئولان وقت متولی می گویند محرومیت موجود در منطقه دلیل اصلی احداث کتابخانه به عنوان هدیه ای فرهنگی برای افزایش غنای فرهنگی منطقه و برخورداری مردم از آن بوده است.

رییس وقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورامین که در آن زمان، مدیریت کتابخانه های عمومی را نیز بر عهده داشت به خبرنگار ایرنا گفت: دلیل اصلی احداث کتابخانه فردوس در منطقه اَمرآباد محرومیت این بخش از شهرستان از کمترین امکانات فرهنگی بود.

محمدحسین اسماعیلی افزود: همزمان با کتابخانه فردوس ورامین در منطقه باغ مهبد، کتابخانه جنت قرچک نیز با استفاده از اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب در منطقه شهرک کارگر زیباشهر که از نظر فقر امکانات نظیر یکدیگر بودند احداث شد ولی امروز کتابخانه فردوس ورامین متروکه شده و کتابخانه جنت قرچک یکی از کتابخانه های فعال و پویای قرچک است.

وی گفت: سال 1383 نهادهای کتابخانه های عمومی شهرستان تأسیس و مدیریت آن از ادارات ارشاد مستقل شد بنابراین برای راه اندازی مجدد این کتابخانه ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ورامین نمی توانست نقشی ایفا کند.

**کلیدواژه محرومیترییس وقت شورای اسلامی شهر ورامین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای رفع محرومیت از منطقه باغ مهبد اَمرآباد 40 هزار مترمربع زمین در اختیار نیکوکاران قرار گرفت تا با احداث مجتمع آموزشی که امروز به مدارس نمونه، شاهد و دبستان تبدیل شده، محرومیت از آن رخت بر بندد.

محسن رضایی افزود : توسعه شهر، رفع محرومیت و کمک به ارتقای فرهنگ عمومی مهمترین دلیل انتخاب زمین در منطقه باغ مهبد برای احداث مدرسه و کتابخانه جنت بود وگرنه می شد در مرکز شهر نیز برای احداث آن زمینی را در نظر گرفت.

** پاسخگو کیست؟ سفر مقام معظم رهبری به هر منطقه ای از جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی بویژه فرهنگی برای مردم برکت های زیادی همراه دارد و تخصیص اعتبار برای راه اندازی کتابخانه ای در نقطه ای محروم که بتواند مردم منطقه را از لحاظ فرهنگی رشد دهد از توجیه های جانمایی این کتابخانه بوده است.

حال می بینیم به جای آنکه با مدیریت مناسب، زمینه بهره برداری و توسعه این کتابخانه فراهم شود، روز به روز بر شدت وخامت حال آن افزوده شده تا جایی که اینک وقتی آن را می بینیم، متروکه ای بیش، به نظر نمی رسد و جالب اینکه پای سخن هرکدام از مسئولان که می نشینیم، غیر از سوء مدیریت و پیش بینی نکردن همه ابزارها برای ادامه حیات کتابخانه فردوس، علت دیگری برای حال و روز کنونی این بنا عنوان نمی کنند.

**ورامین کمبود کتابخانه داردمتروکه شدن یک کتابخانه آماده و هدیه مقام معظم رهبری به مردم در حالیست که به گفته رییس نهاد کتابخانه های عمومی ورامین، این شهرستان با کمبود کتابخانه مواجه است.

محمدرضا کریمی با اشاره به استقرار هفت کتابخانه های عمومی در ورامین با افزون بر یکصدهزار جلد کتاب گفت: شهرستان به حداقل 3 کتابخانه عمومی جدید نیاز دارد تا برخی از کمبودهای این حوزه برطرف شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مناطق شهرستان و شهرک های تازه تاسیس به کتابخانه نیاز دارند، اظهارداشت: بیش از 6 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی شهرستان ورامین هستند که افزون بر دو سوم آنان را بانوان تشکیل می دهند.

به گفته این مسئول، از مجموع کتابخانه های عمومی ورامین تنها دو مرکز در مناطق محروم و کمتر برخوردار احداث شده و خدمات فرهنگی را به علاقه مندان ارائه می کند.

**آمادگی شهرداری برای تحویل فردوساینک و باتوجه به نیازهای فرهنگی مناطق محروم منطقه، مسئولان شهرداری برای تحویل آنچه به عنوان کتابخانه فردوس نامیده می شود اعلام آمادگی می کنند و می گویند حاضرند به جای آن زمین معوض در اختیار مسئولان متولی قرار دهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری ورامین گفت: آماده هستیم این ساختمان را از نهاد کتابخانه های عمومی استان تهران تحویل بگیریم و به جای آن زمینی در همان منطقه امرآباد به این نهاد تحویل دهیم.

علی عباسی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود آنکه این ساختمان غیرقابل استفاده شده ولی شهرداری ورامین این آمادگی را دارد تا با جابه جایی آن با زمینی مناسب، از این مکان پس از مقاوم سازی به منظور اجرای کارهای فرهنگی استفاده کند.

فرماندار ورامین نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: جلسه های متعددی به منظور رفع مشکل کتابخانه فردوس با مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی، فرهنگ و ارشاد و شهرداری برگزار شده تا بهترین استفاده از این مکان انجام گیرد.

شهرستان ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.


کلید واژه ها: کتابخانه - ورامین - مسئولان - رهبر معظم انقلاب - محروم - منطقه - متروکه - افراد بی خانمان - رهبر - استان تهران - مناطق - معتاد - تعطیل - ایرنا - پیشوا - بی خانمان - زمین - درست - قرچک - ساختمانی - هدیه - معتادان - شهرداری - محرومیت - فرهنگی - تفریحی - خیابان - نابودی - مدیریت - تعطیلی

آخرین اخبار سرویس:
درگیری مسلحانه در حوزه دوم امنیتی کابل جان چندین تن را گرفت

حسینی کیا: دولت برای رفع مشکلات اقتصادی بسته های عملیاتی ارائه کند

پایگاه اوقات فراغت اعضا تشکلات سازمان دانش آموزی شهرستان بیرجند

بازیگر زن مشهور در حال خوردن سوسک و عنکبوت/تصاویر

بازداشت مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

جمع آوری 40 میلیارد زکات در سال گذشته، جایگاه نخست کشور را به فارس اختصاص داد

چشمی:من کی درمورد پول حرف زدم آقای افتخاری؟

انتقال پرچم حرم امام رضا(ع) از رشت به قم

ازدواج و شاغل بودن

تبادلات برقی با همسایگان یار شبکه برق داخلی

دو فهرست قیمت در آشفته بازار لوازم خانگی

ضربه سنگین قطریها بر کی روش

گردشگران روس ،مشتری صنایع دستی زنان اردبیلی

دوئل عشقی که رنگ خون گرفت

دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

حوادث جهان

با آموزش به فرزندان مانع تشکیل مثلث جرم شویم

تصاویر/ همایش علما و فرهنگیان و ضرورت حضور تاثیرگذار بر اوضاع افغانستان، موانع و راهکارها

تصاویر/ مراسم غباروبی امامزاده شاه سید علی(ع) توسط خادمان حرم امام رضا (ع) و حرم کریمه اهل بیت (ع)

اجرای تئاتر عروسی دختر رستم در شهر همدان

توصیه های امام رضا(ع) درباره صله رحم

ادعای دو تابعیتی بودن فرشچی کذب و بی اساس است

طرح پارلمان زنان خوزستان تصویب شد

وزیر تعاون: دست سرمایه گذاران را می بوسم

تصمیمی که تحمیل شد

نصب پنل های خورشیدی در 15 روستای سیستان و بلوچستان

خروج از محاصره در قلب سوریه

دورنـــما

آقای رییس جمهوری عذر بدتر از گناه آورد

نذرآب در زمین های خشک و تشنه سیستان و بلوچستان

دست کوتاه نشر ما و نخیل بلند نمایشگاه های خارجی

فیلم گلستان در ردیف کلاسیک های تاریخ سینما

در حسرت روزنامه ای دیگر

شوک آورترین خبر جنگ

افسردگی خود به خود درمان نمی شود

مرگِ چرچیل ایرانی

خانه دار شدن معلولان با تفاهمی پنج جانبه

ناله مرغ سحر

شاعر غزل های تازه

عروسک؛ زبان گویای فرهنگ ها و ملل

قطعنامه 598 در آیینه تاریخ

کلاسی برای لاله، کلاسی برای نرگس

ستوده به فرّ کلاه توایم*

مراقب اشعه فرابنفش باشید

تسهیلات ویژه برای مردن!

ِ زور کم روز دختر

معلولان در آرزوی سقفی برای زندگی

معرفی انواع سبک های موسیقی در دنیا

پوتین از ترامپ آتو دارد؟

ناامید کردن مردم، بزرگترین خیانت به خون شهدا است

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 تیرماه

وزیر ارتباطات :عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی جدی است

بزرگنمایی ضعف ها از مولفه های جنگ روانی دشمن است

بزرگنمایی ضعف ها از مولفه های جنگ روانی دشمن است

گرمازدگی میتواند جان شما را به بازی بگیرد

هیچ کوتاهی در پشتیبانی جنگ صورت نگرفت

پشت شایعه سازی علیه سفیر زن وزارتخارجه انگیزه جناحی نهفته است

پرونده مشایی اخیرابه دادگاه رفت/تعیین مهلت برای مطالعه پرونده

رتبه اول نشریات بانک سپه در چهاربخش جشنواره ملی انتشارات

مجتمع گردشگری عطرستان بروجرد افتتاح شد

امیدواریم لرستان به قطب گردشگری غرب کشور تبدیل شود

وزارت خارجه: ادعای دوتابعیتی بودن سفیر ایران در فنلاند کذب است

بازدید هوایی مونسان از آثار تاریخی و طبیعی استان لرستان

رییس سازمان میراث فرهنگی وارد استان لرستان شد/ مونسان: غرب کشور ظرفیت های بسیاری در حوزه طبیعت گردی دارد

تضمین 4 خانه بهشتی به ازای 4 عمل

ناهنجاری های اخلاقی و بدحجابی از موانع مهم ازدواج است

"ژن برتر" در قطعی برق استان ایلام تاثیری ندارد

24مجروح در انحراف مینی بوس وبرخورد آن با درخت

بازگشت کبوتران خونین به آشیانه /استقبال بندر امامی ها از 75 شهید تازه تفحص شده

33 سال پیش در چنین روزی تاکید رییس جمهور بر طنین شعار مرگ بر آمریکا

وزارت خارجه ادعای دوتابعیتی سفیر ایران در فنلاند را رد کرد

بازداشت بروجردی تکذیب شد

وزارت خارجه: ادعای دوتابعیتی بودن سفیر ایران در فنلاند کذب است

مردان در حسرت داشتن این زنان هستند!

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

«حمید فرخ نژاد» همراه با پسرعموهایش! +عکس

برنامه محرومیت زدایی سیستان برای 18 دستگاه اجرایی/آغاز روند تدوین برنامه محرومیت زدایی بلوچستان

ناامید کردن مردم خیانت به شهدا و انقلاب است

وزارت خارجه ادعای دوتابعیتی سفیر ایران در فنلاند را رد کرد

وارد بازی ترامپ نمی شویم (گفت وگو با علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری)

وزیر ارتباطات: باید از امید مردم مراقبت کنیم

وزیر ارتباطات :عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی جدی است

مبارزه با فساد با شعار میسر نیست

محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

ناامید کردن مردم خیانت به شهدا و انقلاب است

پوتین نباید از ایران به عنوان مهره بازی در شطرنج سیاسی استفاده کند

ترامپ همچنان عروسک خیمه شب بازی پوتین است + عکس ها

راز شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد

نگاهی بر آثار روانی و اجتماعی حجاب

فال روزانه پنجشنبه 28 تیر 1397

چین و روسیه متحدین راهبردی ایران

توفان توییتری در اعتراض به فیش های حقوقی معلمان

وزارت خارجه: ادعای دوتابعیتی بودن سفیر ایران در فنلاند کذب است

ادعای دو تابعیتی بودن فرشچی کذب و بی اساس است

وزیر ارتباطات :در ارائه خدمت به مردم صداقت داشته باشیم

وزارت خارجه: ادعای دوتابعیتی بودن سفیر ایران در فنلاند کذب است

ناامید کردن مردم بزرگترین خیانت به شهدا است

وزیر ارتباطات :در ارائه خدمت به مردم صداقت داشته باشیم

وزیر تعاون: دست سرمایه گذاران را می بوسم

کلنگ ساخت بیمارستان 64 تختخوابی در جاسک به زمین زده شد

سرنوشت کتابخانه ای که رهبری به ورامین هدیه دادند

سرنوشت کتابخانه ای که رهبری به ورامین هدیه دادند