مطالب مرتبط:
خلأ فرماندهی در مدیریت آبی
خلأ آموزش تخصصی قرآن از کجا نشأت می گیرد/ بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن
مالیات بر ارزش افزوده و نقش آن در اقتصاد
نمونه فرم ونحوه استرداد مالیات اضافه پرداختی سال آخر خدمت کارمندان بازنشسته
25 درصد مالیات بر موتورسیکلت های امریکایی؛ اولین پاسخ اروپا به ترامپ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 08:452018-06-23اقتصادي

سودهای افسانه ای تاجران مسکن در خلأ مالیات


- ایران/ بین سال های 1345 تا 1355 این رویه شدت بیشتری گرفت.

طی سال های 57 تا 60 به دلیل وقوع انقلاب وشروع جنگ تحمیلی رشد قیمت مسکن موقتاً متوقف و اندکی نیز با کاهش روبه رو شد.

بعد از سال 60 با انطباق یابی وضعیت اقتصادی با شرایط سیاسی، مجدداً قیمت مسکن به ریل رشد برگشت به نحوی که طی 40 سال گذشته قیمت زمین و مسکن و مغازه در کلانشهر های ایران چند هزار برابر شده است و این در حالی است که افزایش قیمت ارزهای خارجی ازجمله دلار طی این دوره (1354الی1394) 550 برابر بوده و از 60 ریال به 33 هزار ریال افزایش یافته است.

این میزان افزایش قیمت مسکن در هیچ کشوری مورد مشابه ندارد.

در حالی که در شهرهای بزرگ ایران قیمت زمین و مسکن طی 40 سال گذشته تا چندهزار برابر افزایش داشته این رشد برای زمین و مسکن در امریکا و اروپا حدود 10 برابر بوده است.

افزایش قیمت زمین و مسکن طی ده ها سال گذشته میلیون ها خانوار ایرانی را در تأمین مسکن و محل کسب با چالش جدی روبه رو ساخته وتبعات ومفاسد اخلاقی واقتصادی گسترده ای را موجب شده است.

هرچه به سال های دورتر برگردیم افزایش قیمت زمین ومسکن نجومی تر می شود.

دلیل آن هم تصاعدی بودن افزایش وضرب شدن ضرایب افزایش در یکدیگر است.

در همین سال های اخیر که حافظه همه ماآن را به خاطر دارد، یعنی طی سال های 86 تا 92 قیمت مسکن در تهران 6برابر، طی سال های 84 تا 92 معادل15 برابر وطی سال های 79 تا 92 معادل 55 برابر رشد داشته است این افزایش که هزاران مورد مشابه آن در تهران وشهرهای دیگر وجود دارد تا حدودی راز توسعه اشرافی گری وایجاد ثروت های افسانه ای ودلیل فقر و نداری وبی خانمانی میلیون ها نفر را در کشور روشن می کند.

در کشور ما برای ثروتمند شدن جهشی کافی است که فرد یا خانواده ای یک یا چند ملک را طی سال های گذشته در تملک داشته باشد امکانی که به صورت گسترده وآسان وجود داشته و دارد وشهروندان زیادی در کشور هستند که هریک مالک چندین قطعه زمین، ویلا، آپارتمان و واحد تجاری هستند.

در ایران صدها هزار نفر ازثروتمندان در همه حرفه ها در زمره ملاکان و محتکران خانه، زمین، مغازه و ویلا هستند.

انباشت واحتکار صدها هزار خانه خالی حجم عظیمی از ثروت کشور را بلوکه کرده است و ساخت وساز وخرید بی وقفه ملک شغل دوم وبسیار پردرآمد صدها هزار ثروتمندی است که تعداد بسیاری از آنان مقیم خارج از ایران هستند.

باید اذعان کردکه در تمام دنیا توجه ویژه ای به حوزه راهبردی واستراتژیک زمین ومسکن می شود و تمام دولت ها در کشورهای مختلف اعم از توسعه یافته، در حال توسعه و جهان سوم نسبت به حوزه زمین و مسکن حساسیت دارند.

اما متأسفانه درکشور ما به دلیل نبود قوانین مالیاتی لازم و بی توجهی نمایندگان ادوار مختلف مجلس و دولت ها طی 30 سال گذشته، از طرفی با نبود تعادل و تناسب نداشتن قیمت زمین و مسکن با سطح عمومی دستمزدها و قیمت سایر کالاها، قدرت خرید عمومی به هم خورده و از طرفی سود های افسانه ای و بدون مالیات ساخت و ساز و خرید و نگهداشت زمین و مسکن موجب انباشت هزاران میلیارد تومان در دست ده ها هزار مولتی میلیاردر در کشور شده و این رویه در حال گسترش است.

افزایش اعجاب آور قیمت مسکن به دلیل نبود مقررات مالیاتی یکی از مهمترین دلایل افزایش اعجاب آور وچند هزار برابری قیمت در حوزه مسکن ، نبود قانون اخذ مالیات از مالکان است.

مالیات در همه کشورها دو کاربرد محوری دارد: اول تأمین هزینه های اداره کشور و رفاه عمومی در همه ابعاد، دوم اعمال نظارت و کنترل از سوی دولت ها وایجاد توازن در نظام اجتماعی و هدایت و نظارت بر سرمایه گذاری های کلان با رویکرد حفظ منافع عمومی کشور و شهروندان است.

بخش مسکن دارای ماهیتی دوگانه است: ازیک سو به عنوان یک نیازضروری مطرح است واز طرف دیگر ابزاری برای سرمایه گذاری به حساب می آید.

طبیعی است که اخذ مالیات ازمورد اول باید باوسواس بسیاری صورت پذیرد یا اصلاً صورت نپذیرد.

ولی درمورد مسکن هایی که با نیت سرمایه گذاری و سوداگری، خریداری و نگهداری شده است، می توان با خیال آسوده مالیات گرفت چراکه این سوداگران بخش مسکن هستند که درکنار تورم عمومی کشور، باعث لجام گسیختگی قیمت های این بازار می شوند واگر انگیزه سوداگری از این بازار حذف شود، خانوارهای نیازمند به آسانی می توانند مالک واحدمسکونی شوند.

توازن اجتماعی با دریافت مالیات از مالکان یکی دیگر ازاهداف اخذ مالیات مسکن کسب درآمد برای دولت ها به منظور ایجاد توازن در نظام اجتماعی کشور است.

یعنی دولت با کسب درآمد مالیاتی ازقشرهای ثروتمند جامعه و پرداخت آنها موجب ایجاد توازن اجتماعی می شود.

سازو کارهای هوشمندانه مالیاتی بخش مسکن در کشورهای توسعه یافته به نحوی است که شهروندان این کشورها نه تنها تمایلی به داشتن خانه های متعدد ندارند بلکه تمایل قشرهای متوسط بیشتر به مستأجر بودن است و نه مالک بودن.

این درحالی است که درایران به دلیل ضعف قوانین وضعف نظام مالیاتی طی چند دهه اخیر، نوسان های ایجاد شده در بخش مسکن تبعات منفی اقتصادی واجتماعی گسترده ای رادرپی داشته وطیف وسیعی از زیان های اقتصادی وآسیب های اجتماعی را در اشکال مختلف متوجه جامعه کرده است.

مشکل تأمین سرپناه بویژه برای جوانان، مشکلات شدید و هر ساله میلیون ها خانواده مستأجر وگروه های کم درآمد، اختلال درمکانیزم قیمت ها، تشدید فرایندهای تورمی، نقل وانتقال شدید منابع بین بازار مسکن وسایراجزای بازارسرمایه، کاهش انگیزه برای فعالیت های مولد اقتصادی واختلال درنظام توزیع درآمدازجمله این مشکلات است.

بررسی نظام مالیاتی مسکن درکشورهای مختلف جهان نشان می دهد به منظور کنترل سوداگری، ، تحقق اهداف بخش مسکن و تخصیص بهینه منابع، ابزارهای مالیاتی متناسب به کارگرفته می شود که شامل مالیات برمنفعت سرمایهCGT، مالیات برارزش زمینLVT، مالیات بر واحدهای مسکونی خالیVHT، مالیات برخریداملاک گران قیمتSDLT و مالیات برمالکیت املاک گران قیمت SOLT می شود.

مالیات بر مسکن در دیگر کشورها - امریکا در امریکا شهروندان برای خانه اول معاف از مالیات هستند ولی این معافیت برای خانه فرد مجرد تا سقف250 هزار دلار حدود 800میلیون تومان وبرای متأهل تا قیمت 500 هزار دلار معادل 6/1میلیارد تومان است که شرط این معافیت سکونت مالک درآن است.

در امریکا داشتن خانه دوم و بیشتر با هر قیمتی مشمول مالیات خواهد بود.

این نرخ در ایالت های مختلف متفاوت است و از 18/0 درصد برای ایالت لوییزانیا تا 8/1 درصد برای ایالت تگزاس وکالیفرنیا در نوسان است.

هم اکنون در ایالت لوییزیانا 18/0 درصد، هاوایی 26/0 درصد، آلاباما 33/0 درصد، دلاور 43/0 درصد، غرب ویرجینیا 49/0 درصد، کارولینای جنوبی 50/0 درصد، میشیگان 63/1 درصد، ورمونت 62/1 درصد، داکوتای شمالی 59/1 درصد، تگزاس 42/1 درصد، نبراسکا 81/1 درصد، ایلینوی 70/1 درصد و کالیفرنیا 86/1 درصد از صاحبان بیشتر از یک خانه مالیات دریافت می شود.

با تبدیل مالیات پرداختی در امریکا به ریال، مالک خانه دوم به قیمت 500 میلیون تومان در لوییزیانا باید سالانه 900 هزار تومان ودر واشنگتن وتگزاس سالانه 9 میلیون تومان مالیات پرداخت کند، این مالیات برای خانه دو میلیارد تومانی درلوییزانیا سالانه 6/3 میلیون تومان ودر تگزاس و واشنگتن سالانه 36 میلیون تومان است.

- کانادا در کانادا با هدف کنترل سوداگری 50 درصد افزایش قیمت زمین ومسکن به عنوان مالیات دریافت می شود(مالیات برارزش زمینLVT) در این کشوراز سال 1981به بعد به ازای هر خانوار تنها یک مسکن به عنوان ملک اصلی در نظر گرفته می شود، ملک مورد نظر باید برای حداقل یک سال متعلق به مالک بوده ودرآن سکونت داشته باشد.

ملک های دوم و بیشتر شهروندان در کانادا مشمول مالیات سالانه با نرخ تصاعدی است.

- آلمان در این کشور با هدف کنترل سوداگری، خانه های دوم افراد مشمول مالیاتی تحت عنوان مالیات بر خانه های دوم وبیشتر است.

این مالیات در دوره های سه ماهه باید پرداخت شود و درآمد ناشی از آن به شهر داری شهری که ملک درآن قرار دارد تخصیص داده می شود.

- انگلستان درانگلستان مالیات مسکن به صورت تصاعدی وبراساس قیمت ملک اخذ می شود.

اگر قیمت ملک مسکونی کمتر از 125 هزاریورو(حدود 450میلیون تومان باشد) از مالیات معاف است اما باافزایش قیمت مالیات افزایش یافته وتا 4 درصد قیمت واحدمسکونی برای ملک های بالای 500 هزاریورو می رسد.

به عبارت دیگر در انگلستان خانه هایی با قیمت 5/1میلیارد تومان مشمول مالیاتی معادل 60 میلیون تومان در سال خواهد شد.

درانگلستان رویه مالیاتی در حوزه مسکن با تفکیک بین خانه به عنوان سر پناه وخانه اشرافی وگران قیمت صورت می گیرد.

در این کشور خانه با قیمت 500 میلیون تومان مشمول یک درصد مالیات شده و این درصد با افزایش قیمت افزایش می یابد واز دومیلیارد تومان به بالا سالانه مشمول 4 درصد قیمت ملک به عنوان مالیات خواهد بود.

به عنوان مثال مالک یک خانه 10 میلیارد تومانی که هزاران مورد آن در ایران وجود دارد مشمول سالانه 4درصد قیمت معادل400 میلیون تومان است.

صد ها هزار ایرانی ثروتمند مقیم اروپا وامریکا بخوبی با این اعداد وارقام ومکانیزم های منطقی مالیات مسکن در آن کشورها آشنا هستند و به همین دلیل بیشتر ثروت شان را صرف خرید و انباشت خانه، زمین، ویلا و مغازه در ایران می کنند و به لطف ضعف قوانین مالیاتی در ایران به سودهای کلان دست می یابند و معیشت وسرپناه میلیون ها خانوار را با تنگنا و سختی مواجه ساخته اند.

سهم مالیات املاک ازکل درآمدهای مالیاتی در فرانسه 16 درصد، امریکا 14 درصد، کانادا وسوییس 12 درصد، اسپانیا 10 درصد این میزان و درایران7/1درصد است.

ملاحظه می شود باهرگونه مقایسه ای که انجام می دهیم، نظام مالیاتی کشورمان در حوزه زمین ومسکن فاصله زیادی بااکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان دارد.

عملکرد اجزای درآمدهای مالیاتی مرتبط بااملاک ومستغلات درایران ومقایسه باکشورهای دیگر نشان دهنده وجود ظرفیت مالیاتی گسترده ای است که درایران مورداستفاده قرارنمی گیرد، ظرفیتی که اگر درست به کار گرفته شود در کوتاه مدت می تواند وابستگی بودجه کشور به نفت را کاملاً قطع کند وزمینه مقاوم سازی اقتصاد کشور وتوسعه عدالت اجتماعی وکنترل اشرافی گری را به دنبال داشته باشد.

همان طور که گفته شددربسیاری ازکشورهای دنیا چهار نوع مالیات دربخش مسکن وجوددارد: مالیات برعایدی مسکن، مالیات برمسکن خالی، مالیات برخانه های گرانبها ومالیات برارزش زمین.

در ایران به دلیل نبود بانک اطلاعات املاک، قیمت گذاری غیر واقعی ، ممکن نبودن شناسایی خانه های خالی مازاد، به کار گیری مالیات بر منفعت سرمایه، مالیات بر ارزش زمین و مالیات بر واحدهای مسکونی خالی فعلاً و براحتی قابل اجرا نیست.

لذا ازمیان روش هاواقسام مختلف مالیات ها در بخش مسکن، دریافت مالیات سالانه ازواحدهای مسکونی وتجاری دوم و بالاتر و مالیات سالانه از خانه های گران قیمت، روش هایی کارسازتر و مؤثرتری هستند که درآینده ودر فرصتی دیگر به تشریح بیشتر آن خواهیم پرداخت.


کلید واژه ها: افزایش - مسکن - افزایش قیمت - زمین - قیمت - قیمت مسکن - قیمت زمین - ایران - کشور - ثروتمند - افزایش قیمت مسکن - توسعه - اقتصادی - وضعیت اقتصادی - ثروتمند شدن - تهران - جنگ تحمیلی - ویلا - آپارتمان - خانه - خانواده - حساسیت - ایرانی - مالیات - امریکا - اروپا - کشوری - شرایط - حافظه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت های درون برنامه ای بازی Fortnite به مرز یک میلیارد دلار رسید!

تصویر زیبای دریای خزر از سفینه فضایی ISS

مطالباتمان پرداخت شود یک ساله 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار می کنیم / فرصت 20 هزارمگاواتی صادرات برق به همسایگان را از دست ندهیم

استمهال دو ساله وام های کشاورزی مصوبه قطعی دولت است

درخواست مجدد وزیر صنعت از بانک مرکزی برای انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز

ارز دولتی همچنان به ایرلاین های داخلی پرداخت می شود

سرور های بازی Gravity Rush 2 پس از تنها 18 ماه خاموش شدند

جرج کلونی پول پارو می کند

دولت افزایش تاب آوری اقتصادی دربرابر تحریم ها را دردستور کار دارد/ تحریم ها در کوتاه مدت به صنعت فشار وارد می کند

وزیر صنعت: کسی حق فروش ارز 4200 به 7 هزار تومان را ندارد

7000 میلیارد ریال یارانه به مراکز معلولان پرداخت می شود

ترامپ از افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا انتقاد کرد

5 مدرسه خیرساز در تکاب افتتاح شد

110 هزار واحد تولیدی و صنعتی کشور در سال جاری نوسازی می شود

اقدامات وسیع دولت برای اکتشافات معدنی/ کشف ٨0 میلیون تن سنگ آهن

سکه دوباره 3 میلیونی شد

شاسی بلند جدید MG پرچم دار این شرکت می شود

Darksiders 3 نیازی به تبدیل شدن به یک بلاک باستر با هزینه ی بالا ندارد

کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور می شود

کردستان بزرگترین تولیدکننده طلا

جهش 123 هزار تومانی سکه برای ورود به کانال 3 میلیون تومانی پس از 17 روز

جشنواره سپاس آب در یزد برگزار می شود

ترامپ از افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا انتقاد کرد

تازه ترین گزارش از بازار سکه و طلا در تهران

علیخانی : من ، دزد اموال بیت المال نیستم / مدیری هم شکایت کرد

کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور می شود

حل مشکلات کشاورزی با شکل گیری زنجیره تولید

وزیر صنعت: ورود 1339 قلم کالا به کشور ممنوع شد

نامه نگاری برخی بانکها با شعب برای ارز مسافرتی

شریعتمداری: وزارت صنعت متولی تخصیص ارز نیست

وزیر صنعت: کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور می شود

تقویت شبکه فروش بیمه سرمد

گران ترین خانه های دوبی چه قدر می ارزند؟

صادرات نفت عربستان کاهش می یابد

جیپ در فکر تست گرندواگنیر ترک هاک

پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

وزیرکار: دولت افزایش تاب آوری اقتصادی دربرابر تحریم ها را دردستور کار دارد

سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟

حمایت نمایندگان و کارشناسان از طرح شفافیت رییس جمهور

دولت افزایش تاب آوری اقتصادی دربرابر تحریم ها را دردستور کار دارد/ تحریم ها در کوتاه مدت به صنعت فشار وارد می کند

تاکید بر اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر/آموزش در چهار سطح

رشد 30 درصدی ورود گردشگر به ایران در بهار 97

موثرترین روش های دل کندن از شبکه های اجتماعی

امسال هم نیاز به واردات گندم نداریم

تقاضای بررسی رابطه صداوسیما با موسسات مالی متخلف

عملکرد ترامپ به مثابه فرصت های بزرگ برای ایران است/ باید سیاست های تولیدمحور اتخاذ کنیم

افزایش فقر با وجود رشد ثروت

110 هزار واحد تولیدی و صنعتی کشور در سالجاری نوسازی می شود

برداشت نخود در ایلام

گیلان و هنگام درو

بهترین خودروهای دنیا، برای تیونینگ و افزایش قدرت

ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت های بزرگ برای ایران است/ باید سیاست های تولیدمحور اتخاذ کنیم

ضرورت اصلاح قوانین برای استفاده از ظرفیت مرزها/ با اتحاد از مشکلات عبور می کنیم

تصویر زیبایی که فضانورد آلمانی از دریای خزر مخابره کرد + عکس

وسوسه 450 هزار دلاری جباروف از تبریز!

پیش بینی افزایش 0٫2 درصدی رشد اقتصادی عربستان

وظیفه دولت همانند وظیفه شناور کولر است!

برگزاری جشنواره های فرهنگی در روستاهای اطراف تهران باعث همدلی شهروندان می شود

وزیر صنعت: ورود 1339 قلم کالا به کشور ممنوع شد/کسی حق فروش ارز 4200 به 7 هزار تومان را ندارد

وزیر صنعت: ورود 1339 قلم کالا به کشور ممنوع شد

بیکاری در کردستان 1.5 درصد کاهش یافته است

پزشکیان: پیشرفت کشور با شکوفایی صنعت ممکن می شود/ پیگیر رفع مشکلات ارزی تولیدکنندگان هستیم

توسعه اجرای طرح نظام ارجاع الکترونیک سلامت در گلستان + فیلم

مردم با ایستادگی توطئه دشمنان را خنثی کنند

تمدید مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز

شریعتمداری: بانک مرکزی اسامی ارزبگیران را منتشر کند

نوسازی 110 هزار واحد تولیدی ،امسال در کشور

ترامپ:دلار قوی ، ما را در وضعی نامساعد قرار می دهد

نخستین جشواره شاتوت و محصولات محلی دهستان سولقان

مردم با ایستادگی توطئه دشمنان را خنثی کنند

ولنگارترین لیگ تاریخ فوتبال ایران!

آیا با گسترش گوریلا گیمز، شاهد تسریع در روند ساخت Horizon Zero Dawn 2 خواهیم بود؟

خرید 27 میلیارد دلاری بویینگ از روسیه

فرماندار تهران: برگزاری جشنواره های فرهنگی روستایی باعث همدلی می شود

درآمد جشنواره ساندنس در سال 2018 اعلام شد

سرگردانی خریداران خودروهای خارجی

تاکنون 160 طرح اشتغال به بانک های عامل معرفی شده است

اولین برداشت مکانیزه محصول برنج در شهرستان صومعه سرا انجام شد

قیمت سکه 480 هزار تومان حباب دارد

موافقت دولت با استمهال بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده

توضیحات وزیر صنعت در خصوص ورود خودروهای خارجی در دولت قبل

تشدید نظارت بر بازار خودرو

روغن گران نمی شود

بیکاری در کردستان 1.5 درصد کاهش یافته است

خبر 20، پنج شنبه 28 تیر 97

چرا فیسبوک پژوهش های رباتیک خود را توسعه می دهد

6 پرسش مهم پیرو جریمه 5 میلیارد دلاری گوگل به خاطر فعالیت های ضد رقابتی اندروید

پردازنده کایرین 710 مخصوص گوشی های میان رده معرفی شد

پیش بینی افزایش 0٫2 درصدی رشد اقتصادی عربستان

ادعای خسارت صنایع از دولت به دلیل قطعی برق

وزیر تعاون: عملکرد ترامپ موجب سعادت جامعه ایرانی می شود

صدور پروانه برای واحدهای تولیدی نشانه پویایی برای توسعه است

مردم با پمپاژ قطعیت ثبات و آرامش را به جامعه ببخشند

280 هزار معلول در نوبت دریافت مستمری بهزیستی هستند

شوری و بیابان زایی نتایج برداشت های بی رویه از منابع آبی است

حمایت از رانندگان خودرو های سنگین همچنان ادامه دارد

امسال هم نیاز به واردات گندم نداریم

مسمومیت 100 نفر در نوشهر بر اثر آلودگی آب آشامیدنی

چگونه بلیت ارزان هواپیما بخریم؟

تحقق اشتغال فراگیر و پایدار مستلزم حل مشکلات بانکی است

سودهای افسانه ای تاجران مسکن در خلأ مالیات

سودهای افسانه ای تاجران مسکن در خلأ مالیات