مطالب مرتبط:
محل تدفین معلم اخلاق تغییر کرد
فوری / استاد مشهور برنامه «اخلاق در خانواده» دار فانی را وداع گفت + عکس
کتاب های علمای اخلاق را فراموش نکنیم
گزارش تصویری / محسن عطایی تشییع حجت الاسلام حسینی، استاد «اخلاق در خانواده»
چند نکته در مورد روحانی محبوب و مرحوم اخلاق در خانواده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 08:352018-06-23سياسي

اخلاق، عدالت، "بهشتی"


هفته قوه قضاییه فرصتی است تا بنیان های فکری معمار انقلاب اسلامی و همچنین نظریه های بنیادین شهید بهشتی را به عنوان اولین رییس دستگاه قضا، در حوزه عدالت بهتر و بیشتر بازشناسیم.

- ": قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای سه گانه حاکم در جمهوری اسلامی ایران است که برای اعمال وظایف و اختیارات خود از ساختار خاصی برخوردار بوده و مسئولیت های مختلفی را نیز بر عهده دارد.

قضا و قضاوت در نگاهی عمومی، راهکاری است برای یافتن حق، برقراری عدل و رساندن حق به صاحب آن.

قضاوت در واقع از یک سو مسیری است که حق جویان را امیدوار می سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال و آرزوهای نابه جا باز می دارد.

به این ترتیب قضاوت، راه هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می انجامد و حقوق از دست رفته را براساس قوانین دقیق و قابل اجرا به حق داران باز می گرداند.

این گونه است که منصب قضا، ظریف ترین، حساس ترین، مهم ترین و در عین حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام به شمار می رود.

جهت ارج نهادن به مقام والای قضاء و قضاوت و تکریم از مقام شامخ شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی، اوّلین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در هفتم تیرماه 1360 بر اثر انفجار بمب در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت شهید رسید، بنا به پیشنهاد قوه قضاییه، مبنی بر نامگذاری هفته اوّل تیرماه به عنوان هفته قوه قضاییه، این پیشنهاد در تاریخ 27 تیر ماه سال 1373 در شورای فرهنگی عمومی مطرح شد و به تصویب رسید.

از اول پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز دستگاه قضایی در کشورمان در زمینه پیاده کردن موارد مورد نظر نظام جمهوری اسلامی در جهت تحقق آرمان های انقلاب و اوامر رهبری و امام مسیر خود را تعیین و در این چارچوب به حرکت خود ادامه داده است.

در برخی از ادوار موفقیت های بیشتر و در بعضی از سال ها موفقیت کمتری را در دستگاه قضایی شاهد بوده ایم اما به دلیل این که تحقق عدالت معیار اصلی کار دستگاه قضایی کشور ما در نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود قوه قضاییه توانسته است رسالت خود را به بهترین شکل ممکن در حیطه های مختلف انجام دهد.

عملکرد مثبت دستگاه قضایی کشورمان در تشخیص حقیقت از باطل در مقاطع حساس کشور سبب شده است تا از این قوه به عنوان یکی از بهترین دستگاه های مهم کشور نام برده شود.

در سالهای اخیر دستگاه قضای کشور ما در شناسایی مفسدان اقتصادی، برخورد با فساد، مقابله با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر عملکرد بسیار درخشانی داشته است که این موضوع قابل تقدیر است.

هفته قوه قضاییه فرصتی است تا بنیان های فکری معمار انقلاب اسلامی و همچنین نظریه های بنیادین شهید بهشتی را به عنوان اولین رییس دستگاه قضا، در حوزه عدالت بهتر و بیشتر بازشناسیم.

    حضرت امام، عدالت، دستگاه قضا دستورات امام راحل(رض) در سالهای اول انقلاب در مراحل مختلف نشانگر جایگاه رفیع دستگاه قضایی و قضات در اسلام و رسالت خطیر این دستگاه است.

امام خمینی در پیام 8 ماده ای خود به ابعاد مهم حقوق ملت و مراقبت از آن اشاره فرمودند و از تندرویهای بیجا و تخلف از قوانین و اقدامات خودسرانه و خارج از معیارهای قانونی و شرعی با شدت انتقاد فرمودند و دستورات اکیدی را در این رابطه به مسئولین امر دادند تا نظام قضایی عدالتخواه و عدالت گستر بر جامعه حاکم باشد.

و حبّ و بغضها و حوادث مربوط به شرائط و دوران پیروزی انقلاب نیز موجب ظلم و اجحاف و بیعدالتی و تبعیض نشود.

سفارش امام به دادگاهها و دادسراها و دادستان انقلاب و سرعت رسیدگی به وضعیت زندانیان و مرزبندی بین مجرمان و غیر مجرمان و تأکید بر آزادی آنان که مجرم شناخته نشده اند و اینکه باید با قید کفالت آزاد گردند و ضعف کادر قضایی و بازپرسی دادسرا مجوز نگهداری متهمان در بلا تکلیفی نمی باشد .

( فرمان 14/ 4/ 58 ) یا در بیان دیگری فرمودند دادگاه ها باید به تمام معنا اسلامی و توجه به اینکه خدای نخواسته یک بی گناهی یک وقت گرفتار نباشد .

یا یک کم گناهی زیاد از اندازه به او تحمیل نشود ، این از مسائل مهم است.

( 23/2/58 ) آنچه در اسلام و فرهنگ اهل البیت(ع) و امام راحل و فقه آل محمد (ص) بیشتر از همه می درخشد عدالت و عدالت محوری ، حرمت و کرامت انسانها ، اصل برائت ، اصل تناسب جرم و مجازات ، اصل صلح و اصلاح و اصلاحگری و داوری ، اصل عفو و اغماض ، اصل مساوات در برابر قانون ، اصل حرمت و کرامت و آزادی انسانها ، اصل حفظ حقوق انسانها ، تقدم اصل پیشگیری بر اصل علاج و درمان و ده ها اصل نورانی دیگر است.

موضوع بسیار مهم دیگر اصل استقلال قاضی و استقلال دستگاه قضا در اسلام است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قضاوت شریف ترین شغلهاست.

و قاضی باید پاک ترین و شایسته ترین انسانها باشد.

و در مقام و مسند قضاوت جز به خدا و حق و وظیفه و تکلیف به چیز دیگر نیندیشد.

و همه حق دارند از یک دادگاه منصفانه برخوردار و بهره مند باشند.

و این از حقوق اولیه انسانهاست و دادگاه طاغوتی و فرمایشی نظیر آنچه قبل از انقلاب اسلامی بوده و یا نظیر آنچه امروز در کشورهای بحرین و آل سعود و سرزمینهای اشغالی حاکم است.

هرگز ارزش و اعتباری نخواهد داشت.

و اقرار و اعتراف از روی زور و اجبار و تهدید و ارعاب به ویژه در حق دیگران نیز از دیدگاه اسلام جایگاهی نخواهد داشت.

دستگاه قضایی و آیین دادرسی و قاضی کاملاً باید بی طرف ، عادلانه و منصفانه باشد .

و متهم بطور کامل بتواند از خود دفاع کند و حقوق متهم در آن رعایت شود و محیط دادگاه محیط عدل و انصاف باشد نه محیط وحشت و ارعاب و مقدمات نیز کارشناسانه و عادلانه و به دور از حبّ و بغض های شخصی و جناحی و سیاسی و سلیقه ای باشد و قاضی در مقام قضاوت نباید تحت تاثیر هیچ عاملی جز وظیفه ، حق و تکلیف ، عدالت و انصاف قرار گرفته باشد.

و روابط سیاسی ، اقتصادی و خویشاوندی و خانوادگی ، رفاهی و مادی یا تمایلات عاطفی و یا سیاسی نباید در کار قاضی و در کار قضاوت کوچکترین تاثیری داشته باشد.

آری آنچه در دادگاه ، قاضی ، کارمندان دستگاه قضایی ، مراحل مختلف امر قضایی اعم از حقوقی و کیفری و یا خانوادگی نافذ است و دخالت دارد یک چیز بیشتر نیست و نخواهد بود و آنهم رضایت خداوند ادای تکلیف ، احقاق حق ، احیای عدالت ، اجرای قانون عدل و انصاف ، احقاق حقوق مظلومان ، حکم بحق و صیانت از حقوق عامه است.

قاضی باید سعی کند به تشخیص درست برسد و آنگاه طبق قانون حکم درست صادر نماید و سیستم قضایی نیز باید بکوشد تا در ایفای وظیفه قانونی و شرعی و وجدانی و اخلاقی خود به اقناع وجدانی و طمأنینه قضایی برسد و بر اساس آن و ادّله روشن و مستندات متقن و براهین و شواهد و قرائن قابل اعتماد به اصدار رأی اقدام نماید.

و از شتابزدگی و عجله در کارها جداً پرهیز نماید.

و رضایت خداوند را در کارها اصل قرار دهد و قواعد قضایی و اخلاقی و اصول و مبانی رسیدگی را بطور دقیق رعایت کند و به اصول متخذه از قرآن کریم و نهج البلاغه شریف و روایات اسلامی و تجارب بشری کاملاً پایبند و مقید باشد.

و در کلیه امور و شئون مربوط پا را از صراط مستقیم ایمان و عدالت و انصاف و رضایت خداوند متعال فراتر نگذارد که خسارت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت.

و ضوابط و قواعد و اصول قانونی و اخلاقی و مبانی پذیرفته شده قضایی و رویه های حکیمانه و تجربه های ارزشمند گذشته و بشریت را بطور کامل و دقیق رعایت کند.

و شخصیت قاضی و ظرفیت های فکری و اخلاقی و اعتقادی او باید از جایگاه رفیعی برخوردار باشد.

تا او را مانند کوهی با صلابت در جایگاهی بلند و خداپسندانه قرار دهد و در نظام قضایی نیز باید آنچنان حرمت و کرامت او مورد توجه قرار گیرد که چشم طمّاعان از طمع و وسوسه های شیطانی و دغدغه های نفسانی و سخن چینی درباره او به دور باشد و موقعیت او باید از شرّ دشمنان و حسودان در امان باشد و صلابت و شخصیت و عملکرد او باید زمینه هر گونه ابهام و اتهام و گرایش های ناصواب و انگ های جاهلانه یا مغرضانه را از بین ببرد.

سوابق و اعتبار و اعتماد عمومی باید به گونه ای باشد که همه قول او را قول فصل و رای او را رای حق بدانند و در برابر احکام صادره احساس اعتماد نمایند.

و البته این تکلیف مهم  و رسالت بزرگی است که بعهده قضاه پاکدامن و شریف و عدالتخواه نهاده شده تا شان قضا محفوظ و تیغ دستگاه قضا برنده و اهمال در انجام وظائف بدور باشد.

در اینجا به دیدگاه اسلام و امام راحل درباره رسالت بزرگ دستگاه قضایی اشاره شده و امید است خدمتگذاران حوزه قضا و نهادها و سازمانهای وابسته مانند پزشکی قانونی،سازمان زندانها،شوراهای حل اختلاف،سازمان قضایی نیروهای مسلح،سازمان ثبت اسناد و املاک و ضابطین عام و خاص و نهادهای شبه قضایی و تعزیرات حکومتی و دادسرای انتظامی قضاه و کارکنان مربوط با همت بلند و عشق بحق بتوانند الگویی کارآمد و تاثیر گذار و عدالتخواه به جامعه  و تشنگان عدالت ارائه نمایند انشاءالله بمنه و کرمه     شهید بهشتی و عدالت جامعه اسلامی از منظر شهید بهشتی در واقع همان امت اسلامی است که شامل گروهی از انسان ها با عقاید مشترک دینی بوده و تابع نظام امامتند.

چنین امتی از نگاه قرآن، یک ضرورت و به عنوان یکی از ارکان اسلام شناخته می شود.

نقطه ثقل و متغیر اصلی جامعه در نگاه شهید بهشتی بر خلاف تعاریف مدرن دولت نیست، بلکه این مفهوم امت است که به جامعه اسلامی مفهوم بخشی می کند و البته گستره چنین جامعه ای الزاماً توسط حدود جغرافیایی نیز قابل تعیین نیست.

کلیدی ترین مفهوم در جامعه اسلامی مدنظر شهید بهشتی عدالت است: عدالت رکن جامعه اسلامی است که هم امت و هم رهبری باید آن را نصب العین خود قرار دهند .

عدل در نگاه ایشان صرفاً محدود به مفهوم اقتصادی آن نیست.

بلکه جنبه های اجتماعی، سیاسی و اخلاقی را نیز شامل می شود.

شهید بهشتی عدل اخلاقی را در مرتبه مهم تری نسبت به همه درجات عدالت قرار می دهد و معتقد است زیربنای همه شقوق عدل، عدالت اخلاقی است.

انواع عدل از منظر ایشان در تعامل و اثربخشی متقابل با یکدیگرند: عدل اقتصادی و اجتماعی در عدل معنوی و اخلاقی اثر دارد.

عدل اخلاقی نیز در عدل اجتماعی و سیاسی مؤثر است.

لکن عدالتِ اصل، عدالت اخلاقی و معنوی است .

منظور از عدالت اخلاقی، رعایت کردن شایستگی در نظام تصمیمات است و منظور از رعایت عدالت در سایر ابعاد، در واقع عمل به دستورات مبتنی بر عدلِ انبیا و کتاب الهی و اقامه میزان در جامعه است.

ایشان در زمینه تقدم عدالت اخلاقی می نویسد: اگر در مقطع خاصی از زمان دیدیم باید عدل اخلاقی را قربانی کنیم تا به عدل اجتماعی یا اقتصادی برسیم، این حق را نداریم که به عدل اقتصادی و اجتماعی اولویت داده و عدل اخلاقی را قربانی نماییم .


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - دستگاه قضایی - قوه قضاییه - قضایی - اسلامی - اسلام - جمهوری - انقلاب اسلامی - کشور - پیروزی انقلاب اسلامی - ایران - پیشنهاد - بهترین - موفقیت - شهید - شورای فرهنگی - معمار - مواد مخدر - اختیارات - فکری - نظام - آیت الله - اجتماعی - انفجار - قوانین - ساختار - فرهنگی - اولین - اشرار - آرمان

آخرین اخبار سرویس:
تایید حکم 2 نفر از اعضای گروه تروریستی داعش در کرمان

باید دست به دست هم مشکلات را حل کنیم

تلاوت سیدجواد حسینی از سوره «انعام»

مراقبت از ضایع شدن حق قرآن با عمل به کلام الله

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 28 تیر 1397

مهدی جهانگیری در همایش دولت با فعالان اقتصادی!

رابطه نامشروع و اعمال منافی با عفت

جوابیه شهرداری اصفهان درخصوص گزارش پخش شده سهراب مرادی

شمع هایی بر فراز زندگی دانشمند اصفهانی

ارتش ایران اسلامی در عالی ترین سطح آمادگی قرار دارد

مدیریت شهری باید آماده شرایط خاص کشور و بحران باشد

وجود ضعف مدیریتی در برخی از ادارات رشت

برداشت مکانیزه برنج در مازندران انجام شد

تکلیف تخصیص آب کردستان تا پایان مردادماه مشخص می شود

فعال در تولید کفش با لباس روحانیت

دلیل وجود این همه امامزاده در ایران چیست؟

کریدورهای نفتی ماهشهر سلامت و امنیت شهروندان را تهدید می کند

استان البرز، پیشگام ساماندهی کودکان کار شد

پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

والدین نباید فرزندان نوجوان خود را تحقیر کنند

​تحریم ها بر دارو و تجهیزات پزشکی تاثیرگذار نیست/ تنها 3 درصد داروها وارداتی است

بهتر بود که رییس جمهور درباره موسسات مالی اعتباری به مردم پاسخ می دادند

شماره 21/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

آغاز مصاحبه از ثبت نام کنندگان در دوره حفظ یکساله مؤسسه نورالثقلین

بیماران اوتیسم رو به افزایش هستند

رشد بهتر طرح ملی رحله 4 نیازمند حمایت خیران/ اجرای طرح با 1200 متقاضی

بنیاد مستضعفان محرومیت زدایی از دو روستای قلعه گنج کرمان را آغاز کرد

استفاده بریتانیا از «کودکان جاسوس» در عملیات محرمانه

شهادت یک مرزبان در دوئل مسلحانه

برنامه 5 میلیون دلاری کی روش برای آماده سازی تیم ملی

درخواست رییس جمهور از وزیران برای تشکیل اتاق فکر با نخبگان

از اسرارآمیز ترین حمام ایران چه می دانید؟

آیت الله حدائق، مخلص و نماد وارستگی بود

واعظی: عده ای فقط به دنبال تسویه حساب هایی هستند که تاریخ مصرف آن گذشته است

موافقت اعضای شورای پول و اعتبار با ادغام بانکهای نظامی

بروز بحران آب تنها در ایران یا کل منطقه خاورمیانه؟ / انتقال آب خلیج فارس به استان های کم آب

گرامیداشت روز حضرت شاهچراغ (ع) شیراز

عادل الجبیر گفت بحرین جزیی از خاک عربستان است/ جلسات لوکس اقتصاد مقاومتی!

آیا صدای زنگ تماس بین ایران و امریکا به صدا در می آید؟

پیام تسلیت حجت الاسلام شهیدی به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

ارسال 62 مصوبه از مجلس به شورای نگهبان در یک سال گذشته/رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی/ جبهه مردمی نیرو های انقلاب راهکار های برون رفت از مشکلات را بررسی می کند

واعظی درگذشت پدر وحید حقانیان را تسلیت گفت

جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

10 میلیون نفر از طرح ملی بازآفرینی شهری بهره مند می شوند

10 هزار لیتر شیر بر اثر سوءمدیریت در وقت خاموشی از بین رفت/ مدیریت مصرف برق ضعیف است

پیکر عالم مجاهد تنگستانی خاکسپاری شد

بزرگداشت شاهچراغ

ضرورت اجرای طرح های کوچک در حجم زیاد

دشمنان هیچ گاه دست از توطئه و خباثت برنمی دارند

جنجال بر سر صحبت خصوصی یک نماینده مجلس با یک زن

زلزله 5.7 ریشتری مکزیک را لرزاند

سگ دعوا، تجارتی خونین

شب شورانگیز تالار وحدت با هنرنمایی پیانیست ایرانی

کودک آزاری وحشیانه والدین با مرگ دختر کوچولو گره خورد

مراسم هفتمین شب ارتحال آیت الله دوزدوزانی برگزار شد

طرح تام کاتن برای تحریم برخی مقام های ایران

وضعیت محیط بانان سامان یافت

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

درخواست از شورای نظارت برای شفافیت رابطه مالی و تبلیغاتی صدا و سیما

استقبال رسانه پاکستانی از گسترش روابط اسلام آباد-تهران

کریدورهای نفتی ماهشهر سلامت و امنیت شهروندان را تهدید می کند

اردوی جهادی دانشگاه ارومیه از 22 مرداد آغاز خواهد شد/ نامگذاری هر گروه به نام یک شهید

تحریم ها بر دارو و تجهیزات پزشکی تاثیرگذار نیست/ تنها 3 درصد داروها وارداتی است

مازنی: جمهوری اسلامی بن بست ندارد

علل ورشکستگی آبی در کشور/ آب مصداق حقوق بشر است

جذب اعضای هیات علمی فقط براساس آیین نامه

پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض دانش آموزان شین آبادی درباره روند درمانشان/منابع مالی مورد نیاز در حال تامین است

شهید چراغی: هرکس خواست پیرو راه شهیدان باشد اول قرآن بخواند+ صوت

گزارش نماینده پوتین به ایران درباره دیدار ترامپ هلسینکی

سقوط مرگبارکارگر از طبقه سوم

ما وظیفه نداریم دماغ دنیا را به خاک بمالیم

استقرار سامانه گمرک در مناطق آزاد نهایی شد+سند

آیا طرح مدیریت تعارض منافع در شهرداری مانع از رانت های سیاسی،حزبی و قومیتی می شود

نایب رییس مجلس در واکنش به وزیر بهداشت مطرح کرد تحریم ها بر دارو و تجهیزات پزشکی تاثیرگذار نیست/ تنها 3 درصد داروها وارداتی است

رویدادهای خبری پنج شنبه 28 تیر ماه مرکز لرستان

افتخاری به زور می خواست بماند/ مشکل اصلی استقلال استفاده از افراد بدون تخصص و بی تاثیر بود!

ردّ پای منافقین در حوادث خرمشهر/ انهدام تیم های تروریستی توسط سپاه و وزارت اطلاعات/ سپاه به هیچکدام از جناح های سیاسی وابسته نیست

برگزاری نخستین نمایشگاه قرآن در کاخ «اونیسکو» بیروت

پیکر عالم مجاهد تنگستانی خاکسپاری شد

سند 2030 به هیچ وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش وپرورش نیست

امامی کاشانی: سیره امامزادگان منبع روشنایی و هدایت بشری است

مهلت سه ماهه به آموزش و پرورش برای تهیه دستورالعمل اجرایی تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و نهضتی

برگزاری کنکور 98 خلاف قانون است

سیدالاعاظم احمد بن موسی الکاظم، امین ولایت

شاهچراغ ؛ امین ولایت

مقدمات مورد نیاز نورانی ترین سفر

اجتماعی شدن مذهب؛ کارکرد آموزه های دینی در عرصه اجتماع/ شکل گیری گفتمان با زیربنای اجتماعی

سازنده Mafia 3 برروی پروژه کاملاً جدیدی کار می کند

درخواست رییس جمهور از وزرا برای تشکیل اتاق فکر با نخبگان

چرا ایران اینقدر امام زاده دارد؟

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش: تلاش کنیم دانش آموزان شاد باشند

انجماد باور ها

با عنایت مقام معظم رهبری وضعیت محیط بانان سامان یافت

عارف: سند 2030 به هیچ وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش وپرورش نیست

تقویت مشاغل خانگی با استفاده از برند کردن محصولات محلی/در آینده نزدیک شاهد رویدادهای تازه خواهیم بود+تصاویر

آوارگی هایِ جوشکاری از بندرلنگه که با چهار پلاتین در پا به حال خود رها شد

استادی که همه کارهایش را به نام امام حسین(ع) گره زد

در دیدار اخیر رهبر انقلاب با هیات دولت چه گذشت؟

شین آبادی هابرای تاریخ می نویسند/دختران شین آباد اثر انگشت ندارند/ کارت ملی ندارند

موضوع هنر و معنویت در مساله گردشگری مغفول مانده است

اخلاق، عدالت، "بهشتی"

اخلاق، عدالت، "بهشتی"