مطالب مرتبط:
دستگیری تعدادی داعشی در آستانه انتخابات ترکیه
ترکیه در آستانه انتخابات
در آستانه انتخابات سراسری 30 نفر در ترکیه به اتهامات تروریستی بازداشت شدند
تصاویر/ حال و هوای مردم ترکیه در آستانه انتخابات
میدل ایست آی: انتخابات ترکیه؛ «معجزه اقتصادی» اردوغان کجا رفت؟ + ویدئو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 08:052018-06-23بين الملل

تایم: ائتلاف احزابِ مخالفِ دولت ترکیه در آستانه انتخابات+ ویدئو


پارس تودی - یکی از پیامدهای برگزاری انتخابات زود هنگام در ترکیه، اقدام غیرمنتظره احزاب مخالف دولت در نزدیک شدن به یکدیگر و تشکیل ائتلافی به منظور بازگرداندن نظام پارلمانی دموکراتیک و کنترل و توازن است.

- سونر کاگاپتای ، اندیشمند سیاسی ترکی آمریکایی مستقر در واشنگتن و مدیر برنامه تحقیقاتی ترکیه در موسسه واشنگتن برای سیاستگذاری در غرب آسیا، در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی نشریه تایم منتشر شد چهار موردی را بر شمرد که لازم است پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: "شهروندان ترکیه روز یکشنبه 24 ژوئن در دو انتخابات همزمان، یکی ریاست جمهوری و دیگری انتخابات پارلمانی رای می دهند.

نظرسنجی ها از رقابتی تنگاتنگ و نزدیک حکایت دارند و انتخابات پیش رو، رویدادی تاریخی هم برای ترکیه و هم برای رییس جمهور این کشور، رجب طیب اردوغان به شمار می آید.

"اردوغان در آوریل سال 2017 در همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه، با اختلاف 2 درصدی برنده انتخابات شد و این سرآغاز ایجاد نظام ریاست جمهوری دارای قدرت اجرایی قرار گرفت که اردوغان در راس آن قرار داشت.

اکنون، او امیدوار است در انتخابات زودهنگام که برای روز 24 ژوئن درخواست کرده بود، پیروز شود و قدرتی را که در آن همه پرسی هدف گذاری شده بود، بدست بگیرد.

پیامدهای برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیهاردوغان با اعلام انتخابات زود هنگام، قمار کرد و این اقدام او چندین پیامد ناخواسته به همراه داشت.

در درجه نخست سبب شد، گروه های مخالفی که هر کدام نماینده یکی از موارد اختلاف در طیف های سیاسی هستند به یکدیگر نزدیک شوند.

حزب اصلی مخالف دولت یا همان حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، حزب تازه تاسیس و میانه رو نیک ، حزب دموکرات و حزب اسلامگرای سعادت در اقدامی غیرمنتظره ائتلافی انتخاباتی به نام ائتلاف ملت تشکیل دادند.

همه این چهار حزب برخلاف اختلاف نظرهای ریشه ای که داشتند در سال 2017 برای رای منفی به همه پرسی انتقال به نظام ریاست جمهوری در ترکیه تبلیغات و تلاش کردند.

همین احزاب در انتخابات پارلمانی پیش رو در سایه پرچم و شعاری مشترک فعالیت خواهند کرد و قول داده اند راه را برای بازگشت به نظام پارلمانی هموار سازند.

آنان وعده داده اند در جهت تقویت و تحکیم پارلمان گام بر دارند و نظام پارلمانی دموکراتیکی ایجاد کنند که کنترل و توازن را در کشور احیا کند.

به نتایج دلگرم کننده ای هم رسیده اند و تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد فرصتی واقعی پیش رو دارند تا اکثریت را در پارلمان بدست بیاورند.

آنها همچنین موفق شدند روایت هایی را که پیرامون انتخابات نقل قول می شود، تغییر بدهند.

در ابتدای این فرایند، اردوغان موفق شد انتخابات را گزینه ای بین ثبات و ابهام (سردرگمی) جا بیاندازد، اما در چند هفته گذشته، ائتلاف ملت، بحث را به سمت مسائلی همچون تفکیک قوا در شاخه های اجرایی، قانونگذاری و قضایی، استقلال و بی طرفی دستگاه قضایی، استقلال نهادهای تنظیم کننده و سامان بخش همچون بانک مرکزی، تمرکززدایی و حقوق شهروندی برابر برای همه ی توده های جمعیتی سوق داده است.

با این وجود اگر اردوغان در این انتخابات پیروز شود دیگر تنها رییس حزب عدالت و توسعه نخواهد بود، بلکه ریاست جمهوری دارای قدرت اجرایی، او را در جایگاه رییس دولت نیز تثبیت می کند (جایگاهی که هم اکنون به شکل اسمی در اختیار نخست وزیر بن علی ییلدریم قرار دارد.

)اردوغان همچنین حاکمیت خود را بر ارتش و پلیس که نیرویی ملی در ترکیه است، محکم خواهد کرد.

اردوغان پیشتر اکثریت قضات دادگاه عالی را منصوب کرده و اگر در انتخابات روز یک شنبه موفق شود پیروزی دوگانه ای بدست بیاورد آنگاه هم پارلمان (دستگاه قانونگذاری) و هم شاخه اجرایی دولت در دستان او قرار خواهند گرفت.

به بیان دیگر، اگر اردوغان روز یک شنبه برنده شوند به قدرتمندترین مقام ترکیه پس از مصطفی کمال آتاتورک (5) تبدیل خواهد شد.

آتاتورک کشور ترکیه را در سال 1923 بنیانگذاری کرد.

در زیر به چهار موردی اشاره می کنیم که باید پیش از برگزاری انتخابات در روز یک شنبه به یاد داشته باشید:1) رقابت عادلانه نخواهد بودبراستی این نخستین پویش انتخاباتی ناعادلانه در ترکیه پس از دورانی است که این کشور در سال 1950 به دموکراسی چند حزبی تبدیل شد.

رای گیری در وضعیتی اضطراری اتفاق می افتد که پیامد کودتایی نافرجام در سال 2016 اعلام گردید.

از آن پس تاکنون، دولت اردوغان 7 بار وضعیت اضطراری را تمدید کرده است.

دولت همچنین در حال سانسور محتوای اینترنتی است و کسب و کارهایی که از اردوغان پشتیبانی می کنند هم اکنون نزدیک به 90 درصد کل رسانه های کشور را در کنترل خود دارند.

پوشش تبلیغاتی به شکلی یکجانبه و یکجا در اختیار اردوغان قرار دارد.

برای نمونه، شبکه تی آر تی که از بودجه عمومی تامین اعتبار می شود، در فاصله یکم تا 25 ماه مه، 31 ساعت و 25 دقیقه وقت پخش زنده تبلیغاتی در اختیار اردوغان قرار داده است.

نامزد حزب اصلی مخالف دولت، محرم اینجه حزب جمهوری خواه خلق، تنها 3 ساعت و 38 دقیقه، و مرال آکشنر رییس حزب نیک، 9 دقیقه پخش زنده تبلیغاتی داشتند.

به صلاح الدین دمیرتاش نامزد دربند حزب کردی دموکراتیک خلق ها، هم هیچ وقتی برای پخش زنده اختصاص داده نشد.

2) ترکیه همچنان به شدت دو قطبی باقی خواهد مانداردوغان در دوره ای که در فاصله سال های 2003 تا 2014 نخست وزیر ترکیه بود و از آن پس تاکنون که رییس جمهور است روز به روز عوام گراتر و محافظه کارتر شده است.

او حوزه های مختلف انتخاباتی و اقلیت ها را از ملی گرایان کرد گرفته تا سوسیال دموکرات ها تا چپ گرایان و لیبرال ها، همه را تحقیر و سرکوب کرده است.

احتمال اینکه این گروه ها به او رای بدهند بسیار کم است، به این ترتیب اردوغان توانست پایگاه ملی گرایی، اسلام گرایانه و دست راستی خود را تقویت کند.

راهبرد انتخاباتی اردوغان که با رشد اقتصادی قوی همراه شد توانست به اوضاع دوقطبی در ترکیه دامن بزند و این وضعیت را نهادینه سازد.

هواداران محافظه کار او که نزدیک به نیمی از جمعیت کشور را شامل می شوند سرسختانه از او دفاع کرده اند و نیم دیگر جمعیت که هدف حمله وحشیانه ی اردوغان قرار دارند به شدت از او متنفرند.

در رقابتی ناعادلانه، در واقع اردوغان روز یک شنبه در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می شود.

اگر هم هیچ یک از نامزدها نتوانند بیش از 50 درصد آراء را بدست بیاورند انتخابات در دور دوم روز هشتم ژوییه بین دو نامزدی برگزار می شود که بیشترین آراء را بدست آورده اند.

پس از برگزاری انتخابات، اردوغان با آگاهی از این که بسیاری از شهروندان ترکیه دیگر از او حمایت نمی کنند مستبدتر و اقتدارگراتر خواهد شد و سیاست عوام گرایانه او به دودستگی و شکاف در ترکیه دامن خواهد زد.

3) اردوغان با مخالفانی روبرو می شود که تقریبا متحد شده انداردوغان تاکنون در 12 مورد انتخابات سراسری برنده شده است و بخشی از علت این پیروزی ها دودستگی و شکاف در گروه های مخالف است.

اردوگاه مخالفان اردوغان از گروه های نابرابر تشکیل می شده که از آن جمله می توان به ملی گرایان ترک و کرد، سکولارها و حتی برخی اسلام گراها اشاره کرد.

خوش شانسی اردوغان از آن جهت بود که اختلاف بین این گروه های مخالف دولت اغلب بزرگتر و گسترده تر از شکافی بود که آنان را از اردوغان جدا می کرد.

تاکنون به این ترتیب بود.

اما این بار اردوغان مرتکب اشتباه انتخاباتی نادری شد و شرایط (به سود مخالفان) تغییر کرد.

ترکیه آستانه انتخاباتی بالایی دارد، یعنی اگر احزاب نتوانند 10 درصد از کل آراء را در سطح ملی بدست بیاورند از برنده شدن کرسی در پارلمان باز می مانند.

در آستانه انتخابات روز 24 ژوئن، اردوغان ایده ی پیمان انتخاباتی را مطرح کرد تا به هم پیمان نوپای خود یعنی حزب حرکت ملی کمک کند از آستانه 10 درصد بگذرد.

این حزب هم اکنون در نظرسنجی ها نزدیک به 5 درصد از آراء را هدف گیری کرده است.

احزاب مخالف هم پس از آگاهی از پیمان انتخاباتی و پیامدهای ناخواسته آن دریافتند که آنها می توانند از بلوک انتخاباتی بهره بگیرند تا با ترکیب گروه های حامی، شانس پیروزی خود را بالا ببرند.

پیامد این آگاهی، آنان بلوکی ضد اردوغان تشکیل دادند که چهار گروه عجیب و غریب و خاص را شامل می شد.

این چهار گروه عبارت بودند: از حزب چپ گرا و سکولار، حزب میانه رو و ملی گرای ترکیه، حزب دموکرات راست میانه و حزب اسلامگرای سعادت.

پس از برگزاری انتخابات، اردوغان آن گونه که در گذشته اتفاق افتاده برای ایجاد دودستگی و شکاف در گروه های مخالف اقدام خواهد کرد، اما ماهیت ائتلاف گروه های مخالف دولت در ترکیه بدین شکل است که ایجاد شکاف در ساختار سیاسی این کشور دیگر از مسیر سنتی شکاف چپ و راست یا سکولار و محافظه کار نمی گذرد بلکه آن چیزی که هم اکنون همه آنان را با بازی سیاسی به شکست وامی دارد حمایت از یا مخالفت با اردوغان است.

برای اردوغان هم خیلی سخت است که بزرگترین اشتباه انتخاباتی خود تا امروز را اصلاح کند.

4) رای ملی گراهای کُرد سرنوشت ساز خواهد بودائتلاف مخالفان، تصمیم گرفتند حزب ملی گرای کُرد را به بازی نگیرد تا هواداران حزب جمهوری خواه خلق سرخورده نشوند و در انتخابات شرکت کنند.

در نتیجه حزب دموکراتیک خلق ها مستقل در انتخابات حضور دارد.

هم اکنون میزان حمایت از این حزب، همان آستانه 10 درصدی در ترکیه است.

اگر حزب دموکراتیک خلق ها آراء کافی داشته باشد تا از این آستانه بگذرد آنگاه احزاب مخالف باهم، حزب حاکم عدالت و توسعه را از بدست آوردن اکثریت در پارلمان باز می دارند و حتی اردوغان را وادار می کنند در دور دوم برای بدست آوردن کرسی ریاست جمهوری بجنگد.

در هر دو حالت اردوغان دیگر آن شادابی و نشاط گذشته را تجربه نخواهد کرد.


کلید واژه ها: انتخابات - ترکیه - ریاست جمهوری - اردوغان - ائتلاف - جمهوری - نظام - رجب طیب اردوغان - واشنگتن - نظرسنجی - دولت - قانون اساسی - سیاسی - رییس جمهور - دولت ترکیه - کشور - آمریکایی - تبلیغات - برنامه - انتقال - یکشنبه - تاریخی - موسسه - منتشر - مقاله - قانون - ویدئو - همراه - میانه - منفی

آخرین اخبار سرویس:
ادعای عجیب نابودی ایران توسط حافظ و مولوی!

ایران برای خروج از سوریه از هیچ کشوری کسب تکلیف نمی کند/ معامله بزرگ قرن عملی نمی شود

ترامپ مانند "پاستای کوچک پخته" در برابر پوتین ظاهر شد

ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: من طرفدار روسیه نیستم

ترامپ: دیدار با پوتین یک«موفقیت بزرگ» بود

روزنامه های چهارشنبه 27 تیر 97

مرگ کهنسال ترین درختان بر اثر خشکسالی

درخواست عفو بین الملل از آمریکا برای متوقف کردن جنایات در یمن

مرداب مانچاک لوییزیانا / گور دسته جمعی آمریکا

موافقت مشروط انصارالله با نظارت سازمان ملل بر بندر «الحدیده»

مشاور نخست وزیر عراق: ممکن است اعتراضات گروه تروریستی دیگری تولید کند/ اکنون زمان مناسبی برای ناآرامی نیست

اسراییل؛ حملات بادبادک های آتش زا را متوقف کنید! / رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه

تیر خلاص خاموشی های گسترده بر پیکره تولید

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

سئول واردات غیرقانونی ذغال سنگ از کره شمالی را بررسی می کند

آغاز پروازهای حج از صبح امروز

علاقه "کیهان" به روس ها: شعار نه شرقی نه غربی مال قدیم ها بوده نه الان!

رونمایی از آخرین تیر ترکش اروپا برای حفظ برجام

خواهر و مادر سفید پوست باراک اوباما + عکس

ایران در شکایت از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری چه خواسته است؟

روزنامه های اقتصادی چهارشنبه 27 تیر 97

عبدالملک الحوثی؛ پاریس با فروش سلاح در کشتار یمنی ها شریک است / «الحدیده» کاملا تحت کنترل است

شکایت به لاهه ترامپ را منفعل می کند

لغو دروس اسلامی در همه مدارس دولتی عربستان

معضل جهانی کم آبی و راه حل های کشورهای مختلف

پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

هاآرتص: عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان اعلام آمار تلفات را ممنوع کرده است

روزنامه های ورزشی چهارشنبه 27 تیر 97

هیچ کجای اروپا نمی توان هتلی با کیفیت ایرانی پیدا کرد/با خانه های مسافر استیجاری مشکل داریم

رییس کمیسیون اروپا با ترامپ درباره موضوعات تجاری مذاکره می کند

بروکینگز: راهبرد عربستان و امارات در یمن فاجعه بار است

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

قدردانی نتانیاهو از تعهد آمریکا به امنیت اسراییل

نتانیاهو: برای هر نوع سناریو در غزه آمادگی داریم

اوباما: رهبران سیاسی از دروغ شرم نمی کنند

رژیم صهیونیستی در تدارک حمله گسترده به نوار غزه است

حمله پهپادی صهیونیست ها به عاملان بادبادک های آتش زا در شمال غزه

آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

قصد نداریم 90 درصد هزینه دفاع از اروپا را پرداخت کنیم

نبرد سِدر و ستاره/13 حتی زیرِ زمین هم برای اشغالگران امنیت ندارد/نصرالله: برای شلیک به اسراییل اجازه لازم نیست

انتقام ترامپ از غرب در هلسینکی

تصاویر صفحه روزنامه های چهارشنبه 27 تیر

نخست وزیر اسراییل از حقِ اعلام جنگ محروم شد

توییت ­ترامپ: دیدار من با پوتین بسیار موفقیت آمیز بود

سفیر اتریش در ایران : ضرر ده میلیارد دلاری اروپا از تحریم های ایران

ادامه حواشی نشست هلسینکی؛ این بار دستکاری ترامپ در متن صحبت هایش

در صورت توقف تهاجم علیه «الحدیده»، ایفای نقش سازمان ملل را رد نمی کنیم

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

عربستان از پیروزی در یمن عاجز است/ بن سلمان از اعلام آمار تلفات هراسان است

5 کشته و زخمی به دنبال تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا

فتنه گری های آمریکا و عربستان در عراق

بازداشت 22 داعشی در شمال غرب نینوی

آژیر هشدار حملات راکتی باز هم در جولان اشغالی به صدا درآمد

قضیّه ی فلسطین از یادها نخواهد رفت و شهر مقدّس بیت المقدّس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند

نزدیکی ترامپ و پوتین به زیان ایران

شورش دی ماه شورش فقرا نبود

بالا انداختن کودک 6 ماهه جانش را گرفت!

اسما دشتکی چرا معامله قرن محقق نخواهد شد؟

دیدار العبادی از مقر فرماندهی سازمان بسیج مردمی و ملاقات با المهندس

محسن غریبی آیا روسیه مهمترین حریف ترامپ است؟

دیوار بی اعتمادی میان اروپا و آمریکا

اوج انزوای آمریکای ترامپ

یادداشت/ جعفر بلوری آیا به روسیه می توان اعتماد کرد؟

تیراندازی در فیلادلفیای آمریکا یک کشته و سه مجروح بر جا گذاشت

نتانیاهو از تعهد پایدار آمریکا به امنیت اسراییل قدردانی کرد

دیدار با پوتین اختلاف میان ترامپ و کنگره را افزایش داد

یادداشت/ جواد منصوری درباره شکایت از آمریکا

پیشنهاد جدید اروپا برای برجام

شناسایی ساخت وسازهای غیرقانونی در چند دقیقه

به صدا درآمدن آژیرهای خطر در بلندی های اشغالی جولان

پنهان کاری پلیس لندن از ثبت هزاران جرم و جنایت

توحید افضلی ارزیابی جایگاه بین المللی آمریکا در مناسبات اقتصادی جهان با تأکید بر نشست گروه 7

امیرعلی ابوالفتح آمریکا - روسیه ؛ در آرزوی تغییرات

حزب الله عراق: آمریکا درصدد ایجاد پایگاه امن برای داعش است

دلالی انگلیس در جنگ کثیف

عملیات گسترده ارتش یمن در استان مأرب

روایت سفیر انگلیس در تهران از یک کار دشوار

پروازی که سفر آمریکایی ها به ماه را 2سال جلو انداخت+تصاویر

مادر اژدها جانشین نتانیاهو می شود؟

انهدام 5 تونل داعش در استان صلاح الدین عراق

بزرگترین خطای ترامپ از نگاه حامی او

سلفی سیاه و سفید ستاره ها + عکس

10 شهر برتر برای راه اندازی کسب و کار دیجیتالی در آمریکا

بازی پوتین با کارت ایران

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام جنگ را از نتانیاهو گرفت

پارلمان رژیم صهیونیستی اختیار اعلام یکجانبه جنگ را از نتانیاهو گرفت

حمایت 100 درصدی ترامپ از ناآرامی های ایران!

پایان لایحه پالرمو /واکنش صفر به 53 اخطار /هراس ارتش صهیونیستی از بادبادک ها

خبر خوب برای همسر "قذافی"

یک جنگنده ناشناس در شمال سوریه سقوط کرد

آژیر خطر در جولان اشغالی به صدا درآمد

به صدا درآمدن آژیر هشدار حملات راکتی در جولان اشغالی

ترامپ: امیدواریم ایران زمانی با ما تماس بگیرد /ایران همان کشوری نیست که 5 ماه پیش بود

پیروزی نیرو های سوریه در قنیطره

توصیه «نشنال اینترست» درباره گروهک منافقین

رهبر انصارالله در مصاحبه با لو فیگارو: در صورت توقف تهاجم علیه «الحدیده»، ایفای نقش سازمان ملل را رد نمی کنیم

تایم: ائتلاف احزابِ مخالفِ دولت ترکیه در آستانه انتخابات+ ویدئو

تایم: ائتلاف احزابِ مخالفِ دولت ترکیه در آستانه انتخابات+ ویدئو