مطالب مرتبط:
فرشاد مؤمنی: اگر اصلاح طلبی بخواهد خود را نجات دهد باید نگاهش به عدالت اجتماعی باشد/ محمود صادقی: من اصلاح طلبم، ولی از هر اصولگرایی اصولگراتر هستم/ علیرضا بهشتی: رفع نگرانی ها فقط با بازگشت به مردم صورت می گیرد
گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم
برای اصلاح ضعف ها با تمام توان تلاش کنید/ باید زیبایی را یکی از مبنای کارهای خود قراردهید
شیوه نرخ گذاری کالا و خدمات اصلاح شد
برخی اصلاح طلبان خواهان مذاکره مستقیم با آمریکا هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 تیر 1397 ساعت 05:312018-06-23سياسي

یادداشت/ حامد حاجی حیدری اصلاح مسیرها


نه باید به نام ضرورت ها و فوریت های توسعه و اداره کشور، فضای نقد و امر به معروف و نهی از منکر را مسدود کرد، و نه باید برای ایجاد امکان نقد از درون یک فضای بسته به تفریط در پایبندی به اصول و افراط در ولنگاری افتاد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " حامد حاجی حیدری در سرمقاله شماره امروز روزنامه رسالت نوشت: قضیه اصلاً اصلاح طلبی چرا به وجود آمد؟ اصلاح طلبی واکنشی بود به فضای نسبتاً بسته ای که در زمان "آقای هاشمی" بر کشور مسلط بود.

آن وقت، به نام بحران های پس از جنگ و ضرورت اتحاد برای توسعه، سکوت نسبی بر کشور حکمفرما شد و اصلاح طلبان به همین معترض بودند.

و حالا، اصلاح طلبان، در کنار خاندان "آقای هاشمی" و حزب عدالت و توسعه، هر نوع نقد و نظر راجع به "آقای روحانی" که به نحوی، "آقای هاشمی دوم" است را چه در عمل و چه در سخن و تبلیغات سرکوب می کنند.

لحن تند و بسیار تند و خشن روزنامه "جمهوری اسلامی" علیه منتقدان دولت، نشان از همین تکرار تاریخ دارد.

در گذشته هم روزنامه رسالت به سردبیری دکتر احمد توکلی، خواهان دفاع از منتقدان و اعتدال در مسیر اعمال خشن توسعه بود، و امروز نیز ترجیح می دهد تا از سیاستمداران اصلاح طلب و کارگزار، خویشتن داری و انصاف در مورد منتقدان را مطالبه کند.

لحن سیاسی و بالطبع، لحن گفتارهای فضای واقعی و رایانه ای به غایت تند شده است، طوری که تذکر مقام معظم رهبری در خطبه های نماز عید فطر را موجب شد: "متأسفانه امروز در فضای عمومی، در فضاهای مجازی، توهین به یکدیگر، اهانت به یکدیگر و تهمت زدن به یکدیگر از سوی جمعی رایج شده است؛ البته این جمع، مسلماً جمع زیادی نیستند، لکن کارشان به کشور و به فضای عمومیِ کشور صدمه می زند؛ بعضی از این ها گناه کبیره است.

بایستی روح وحدت و روح اهتمام حاکم باشد".

تاریخ سیاست کشور ما به طرز ناجور و تناقض آلودی تکرار می شود؛ و این بر می گردد به این که جریان های سیاسی ما کمتر برای خود و جوانان توضیح می دهند که اصلاً چرا به وجود آمده اند.

از این قرار، جوانان اصلاح طلبی می بینیم که در فضای واقعی و رایانه ای، آن چنان خشن و بددهان به منتقدان خود می تازند که ربط و نسبتی به گفتمان اصلاح طلبی دوم خرداد 1376 ندارد.

نحوی افراط و تفریط در جریان است؛ ما نیاز به نقطه اعتدال واقعی داریم که اخلاق فردی و اجتماعی اسلام در اختیار ما می گذارد.

نه باید به نام ضرورت ها و فوریت های توسعه و اداره کشور، فضای نقد و امر به معروف و نهی از منکر را مسدود کرد، و نه باید برای ایجاد امکان نقد از درون یک فضای بسته به تفریط در پایبندی به اصول و افراط در ولنگاری افتاد.

اینجا کلید واژه هایی مطرح هستند: "حریت"، "امر به معروف و نهی از منکر"، "مبادی آداب و اصول بودن"، "گفتمان انتقادی"، "اشداء علی الکفار و رحماء بینهم".

صرف نظر از طرح و تحلیل هر یک از این کلیدواژه ها که بحث های جداگانه می طلبند، نفس این که "تاریخ نباید فراموش گردد" و "اشتباهات گذشته نباید تکرار شوند" موضوع تأملات گفتار ماست.

تأمل در اطراف قضیه لازم است هر سیاستمداری روزانه سه سؤال را از خود بپرسد، تا از حرکت پیوسته به سمت اهداف و اتخاذ بهترین تصمیم ها مطمئن شود.

باید سعی کنیم تا با صداقت و ذهنی باز، این سؤال ها را از خود بپرسیم و ببینیم پاسخ ها ما را به کجا می برند: نخست این که چرا به این مسیر و خط سیاسی افتادیم؟ این سؤال ساده به ما در بررسی و زنده نگاه داشتن خواسته ها و انگیزه ها کمک می کند؛ با پاسخ به این سؤال می توان نمودار تغییر انگیزه ها و خواسته ها را به مرور زمان ببینیم.

آورده اند که وقتی جناب بهزاد نبوی از زندان هشتاد و هشت آزاد شد، دختری از جماعت اصلاح طلب به سمت او رفت و دستش را برای چاق سلامتی به سمت او پیش برد.

او، با تأسف از اطرافیان پرسید که ما چگونه اصلاح طلبی را هدایت کرده ایم که عاقبتش به اینجا رسیده است؟ قرار اصلاح مسیرها در چارچوب انقلاب اسلامی بود؛ حالا دخترانی در میان اصلاح طلبان پیدا می شوند که از نام اصلاح طلبی و خط امام، نقبی به سوی دین ستیزی و دین گریزی زده اند.

مرور هر روزه این سؤال در ذهن یک سیاستمدار، مانند تأملات خلوت زندان است؛ او را بر آن می دارد تا از روزمرگی ها جدا شود و در مورد مسیر پیموده شده بیندیشد.

سعی کنید با خود و این جوانان نورسته صادق باشید.

پرسیدن هر روز این سؤال، باعث تأکید بر خواسته های اصولی، و رسیدن به ذهنیتی برای دلیل انجام کارها می شود.

سؤال های ریزتر ذیل این سؤال کلی بدین شرح اند: دلیل شما برای راه اندازی اصلاح طلبی چه بوده است؟ چرا اصلاح طلبی در سال 76 تا آن اندازه برای شما دل انگیز بود؟ و آیا شما فرد مناسبی برای پیشبرد اصلاح طلبی بوده اید؟ چه نقاط قوتی داشتید که باید تقویت شوند؟ و چه چیزهایی کم داشتید که باید ترمیم شوند؟ پرسش دوم این است که هدف خط و ربط سیاسی شما چه بوده است و چه هست؟ وقتی به سؤال اول پرداختید و به دلیل راه اندازی اصلاحات پی بردید، سؤال بعدی به وجود می آید: این که نهایتاً در جریان اصلاح طلبی می خواهید به چه چیزی برسید؟ همیشه باید چشم اندازی از هدف داشته باشید تا گم نشوید؛ خواه ستاره قطبی باشد، یا بلد راه، و اگر هر دو که چه بهتر.

آیا موفقیت اصلاح طلبی در ایجاد یک فضای گفتگویی بر مبنای اصول بود؟ آیا منظور از "جامعه مدنی"، "جامعه مدینه ای" بود؟ آیا هدف ترویج ولنگاری بود، یا ترویج گفتگو بر پایه اصول؟ آیا هدف، آزادی علیه احکام اسلام بود یا "حریت"؟ آیا هدف ارتباط با آمریکا و "استکبار جهانی" بود؟ آیا هدف رسیدن به توسعه بود یا "یک مشت دلار"؟ آیا مقصد اصلاح طلبی، بالا رفتن از نردبان بازار و رسیدن به سطوح بالاتر سرمایه داری بود؟ خوب است اصلاح طلبان عزیز، روز خود را با این سؤال شروع کنند و ببینند پاسخ به این سؤال، آنان را به کجا می برد.

اهداف رسمی اصلاح طلبی امروز چیست؟ و چه نسبتی با ارزش های سال هفتاد و شش دارند؟ نهایتاً، پرسش سوم این است که جایگاه اصلاح طلبی کجاست؟ مقدم بر این سؤال، تعیین این مبناست که معنای تاریخی اصلاح طلبی در یک افق بلندمدت چیست و جایگاه برنامه اصلاح طلبی در این مسیر کجاست؟ آیا اصلاح طلبی در مسیر صحیحی قرار گرفته است؟ فکر می کنید کجای کار اشتباه است؟ کدام کارها درست پیش می روند و چگونه می توان آن ها را تقویت کرد؟ از مسیر پیموده شده چه درس هایی می گیرید؟ سؤال اینجاست که آیا اشتباهات شما زمینه یادگیری و رشد را برایتان فراهم می کنند؟ اگر پاسخ خیر باشد امکان قرار گرفتن چند باره در مسیر اشتباه و برداشتن گام های نادرست همچنان وجود خواهد داشت.

قدم به قدم بعدی چیست؟ برای پیشبرد صحیح اصلاح طلبی، در آینده به چه استراتژی هایی نیاز دارید؟ واقع آن که اختلال ممکن است در هر خط و ربط سیاسی رخ دهد، زیرا، تغییر اجتناب ناپذیر است.

سیاستمدارانی که از این تغییرها جان سالم به در می برند، مدام به پس و پیش مسیر نگاه می کنند، امواج جدید را می بینند، و سعی می کنند خیلی زود با آن ها در مسیر اصولی پیشین سازگار شوند.

این، به زبان آسان است، و رسالت دشوار هر سیاستمداری است.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/bn5dyu
کلید واژه ها: اصلاح طلب - امر به معروف و نهی از منکر - اصلاح - کشور - منتقدان - توسعه - روزنامه رسالت - امر به معروف - اصلاح طلبان - روزنامه - امروز - افراط - هاشمی - مقام معظم رهبری - بسته - جوانان - سیاستمداران - نماز عید فطر - تاریخ - اسلام - معروف - اداره - سیاسی - حاجی - اجتماعی - سرمقاله - تبلیغات - عید فطر - اتحاد - خرداد

آخرین اخبار سرویس:
مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند/ مواضع رییس جمهور در اروپا مقتدرانه بود؛ در مقابل بیگانگان باید اقتدار نشان داد

حوزه و روحانیت در دفاع از انقلاب و نظام اسلامی پیشگام هستند

حفظ اندیشه های علامه شهید عارف الحسینی مهم ترین وظیفه ما است

قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم

ما برای همین اذان و نماز با دشمن می جنگیم

سیده محبوبه حسنی ابوالحسن کلایی، محمد محسنی دهکلانی، علی اکبر جهانی تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی

سید محمد فقیه، عبدالرسول کشفی ناتعین گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو

دچار تله آمار در آسیب های اجتماعی شده ایم

10 هزار زندانی رای باز در کشور وجود دارد

تشکر ترکیه از ایران

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دستاوردهای اجرایی آن

اصلاح طلبان برای روحانی ماشین انتخاباتی بودند/ بهتر است انتخاب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دیگر از سوی سید محمد خاتمی صورت نگیرد

سید محمد رضا داودی، هدیه یگانگی شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم های مدیریت کیفیت

باز شدن پای مبارزه با بدحجابی به مغازه ها؛ راه حل چیست؟

«شفافیت در ارسال پارازیت» را از جهت حق الناسی که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ماست، مطرح کردم/ برای نظارت شوراهای شهر بر روند اندازه گیریهای تشعشعات رادیویی آماده ایم

سید مصطفی طباطبایی، حسن علیدادی سلیمانی واکاوی مفهوم کعب در مسئله مسح پا از منظر فقه امامیه

محمد خسروی فارسانی، مهدی امام جمعه، علی ارشد ریاحی اصالت ماهیت و اعتباریت وجود از نگاه خیام

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»(5)؛ گسستن شیرازه ی کودتا

علی اکبر ایزدی فرد، علی صداقتی، مجید عباس تبار بررسی تطبیقی حمایت از خریدار با حسن نیت در فقه و حقوق تطبیقی

ماجرای نامه آیت الله مشکینی(ره) به امام راحل

رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی

نگاه جهان شمول شرط پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای دنیاست

سید علی محمد یثربی، جواد محمودی اثبات حکم با قاعده لاضرر

علی راد «نماز در معابد اهل کتاب» از نگاه فقه اسلامی دیدگاه ها و نظریه معیار امامیه

حمید مسجدسرایی، خالد نبی نیا، احمد باقری، سید محمد صدری اصل صرفه جویی کیفری مبنای تفسیر احکام و قوانین جزایی اسلام

دستگاه های فرهنگی الگوهای مناسبی برای حجاب معرفی کنند/لزوم پرهیز از سلیقه ای برخوردکردن در ترویج حجاب

ابطحی: از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مجتبی جاویدی بکاریا؛ از اصالت عقل تا اصالت تجربه: تحلیل معرفت شناختی اندیشه های کیفری سزار بکاریا

چه چیزی مهمترین تدبیر برای شکست توطئه های دشمنان است؟

برخی با خصوصی سازی منافعشان به خطر می افتد

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان برگزار شد

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

اگر بدانید چهره واقعی ربا خواران در قیامت چگونه است!

بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت آثار مثبت دارد

روایت جالب علی جنتی از شهید بهشتی

اکرم عسکرزاده مزرعه، سید علی علم الهدی بررسی انتقادی جایگاه آگاهی در معرفت شناسی پلانتینگا (با تأکید بر نقش خدا)

اعلامیه آیت الله بروجردی در دفاع از مسلمانان فلسطین در سال 1327

دلیر:حجاب را با مقوله معرفت و شناخت ترویج بدهیم

برسد به دست مسیح علی نژاد!

مسعود حیدری، سید محمود میرخلیلی مبانی فقهی مدیریت خطر در مقابله با بزهکاری

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

صداو سیما تصویر درست از دولت انتقال دهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 تیر 97

اعیاد شعبانیه چیست؟

حذف حقوق تابستان معلمان؟

وضعیت ناصر خیرخواه پس از جراحی+عکس

حمایت 5000 نفر توسط بهزیستی پاکدشت

تتلو راه حسین تهی را می رود

کابلوف: داعش در نه ولایت افغانستان حضور دارد

تغییر در آرایش جهانی قدرت طی نیم قرن

نقوی حسینی: ایران معطل انگلیس و آمریکا نمی ماند

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

رابطه اخلاق و رزق و روزی

نظریه مزلو : سلسله مراتب نیازها

صدور بیانیه هیات دولت خطاب به رهبر انقلاب

دشمن به دنبال الگوسازی از سبک زندگی غربی برای دختران ایرانی است/ راه اندازی شبکه «مادران فردا» راه حل برون رفت از مشکلات دختران کشور

وضع نامناسب ایمنی راههای آذربایجان شرقی

اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی گرفتم

متخلفان را معرفی می کنیم

فعالیت رسانه ای مستمر و تاثیرگذار، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر/ برنامه های روز دوم سفر آیت الله اعرافی به مازندران

پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)

محمد سعید اکبری دهقان، وحید پاشایی نگرشی تطبیقی به خوانش متن از دیدگاه شلایرماخر و سیدمرتضی

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

نمره 10 به نظارت مجلس

رسانه ملی پاسخ داد؛ از یاسی اشکی تا ممنوع التصویری حمید استیلی

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش تنوع معانی فقهی عدالت، چالش ها و پاسخ ها

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

طومار حسین کلاه درهم پیچیده است

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

تمجید حجت الاسلام زائری از برنامه امروز رشیدپور

سلسله نشست های دوباره تهران با موضوع باغ های گم شده برگزار می شود

بازیگر سریال پایتخت کنار دخترش+عکس

مدافعان حریم خانواده در گرگان تجمع کردند

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان

دولت می تواند

پیدا شدن جسد سوخته یکی از دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه

شفافیت در همه نهادها باید نهادینه شود

10 درصد تهرانی ها استخرهایشان را با آب شرب پر می کنند

کاهش مهاجرت روستاییان با توسعه اقامتگاه های بومگردی

ستاره های سینما از صحنه چه می خواهند؟

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

افت50 درصدی معاملات مسکن تیرماه نسبت به خرداد

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

برخی فرهنگیان شیراز رسیدگی به معیشت خود را خواستار شدند

مسؤولان با رفتار خود جوانان را از صحنه دور نکنند

صدور حکم حبس ابد برای 12 عضو اخوان المسلمین در مصر

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم

رنج بی وطنی در وطن فرهنگی

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 25 تیر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 25 تیر 97

پشت پرده لغو کنسرت خواننده های مشهور چیست؟/ منتی که سلبریتی ها بر سر مردم گذاشتند

ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

در گفت وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

امیرحسنخانی در گفت وگو با فارس: ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

آنکارا در دوران تحریم باز هم کنار مردم ایران می ماند

یادداشت/ حامد حاجی حیدری اصلاح مسیرها

یادداشت/ حامد حاجی حیدری اصلاح مسیرها