مطالب مرتبط:
صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند
جام جهانی 2018| کیروش: بازی با پرتغال ربطی به وطن پرستی و ملی گرایی ندارد / اسکورسیزی هم نمی توانست چنین فیلم نامه ای برای من بنویسد!
گرشاسبی: به زودی نامه فیفا به دستمان می رسد / نیلسون طلبکار جدید باشگاه است
صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند
در نامه به وزیر خزانه داری آمریکا اعلام شد درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 21:062018-06-22سياسي

چالش های یک نامه پرچالش


نامه برخی فعالان سیاسی و توصیه آنها به مذاکره ایران و آمریکا با چالش ها و انتقادات زیادی همراه شده است.

- دولتی ها معتقدند دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با اسب زین کرده خود می تازد و وقتی گرد و خاک جولان او به پاست راهکار منطقی، نمایش وحدت، انسجام و همدلی داخلی است نه مذاکره.

کارشناسان سیاسی هم البته معتقدند تا موقعی که ترامپ تصویر دست برتر مطلق در مناقشات دارد، طرح موضوع مذاکره با وی نصیبی برای ایران نخواهد داشت در گفت و گو با مقامات دولتی، استادان دانشگاهی و دیپلمات های سابق، به بررسی چالش مذاکره با دولت ترامپ و نامه اخیر فعالان سیاسی پرداخته ایم.

استفاده از تجارب و تلاش برای قدرت چانه زنی الهه کولایی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با همشهری در رابطه با انتشار این نامه، گفت: در روابط بین الملل گونه های متنوعی از روابط میان کشورها وجود دارد که حتی مسئله قطع رابطه نیز خود می تواند روش های متنوعی داشته باشد.

طبیعی است که کشورها متناسب با تجربه های کشور های دیگر بسته با تجارب خود روش هایی را انتخاب کنند.

در جامعه ای مثل ایران نیز طبیعی است که دیدگاه های متفاوت و حتی متعارض در این خصوص وجود داشته باشد.

این وظیفه نهادهای قدرت و مسئولان است که با بررسی این راهکارهای متنوع، قابل قبول ترین روش ها برای تأمین منافع مردم و مصالح کشور را انتخاب کنند.

در مورد پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا سال هاست که این مسئله مطرح شده است.

حتی در اوج تخاصم بین کشورها و در دوران نظام دو قطبی آمریکا و شوروی ما شاهد بودیم که این نوع رفتارها امکان بروز پیدا کردند.

حتی دشمنان قسم خورده هم شیوه مذاکره را مورد توجه قرار می دهند و ضمن تلاش در عرصه های دیگر این روش را نیز می آزمایند.

صرف مذاکره به معنای اعتماد و تسلیم نمی تواند ارزیابی شود و مهم تلاش برای استفاده از قدرت چانه زنی و تجارب گذشته است که می تواند درس هایی برای آینده داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه نوع مواجهه ما با آمریکا باید در شرایط فعلی چگونه باشد، هم گفت: در هر شرایطی در برابر آمریکا باید بتوانیم تحلیلی واقعگرایانه از معادلات قدرت در جهان و منطقه داشته باشیم و راهکار عملیات سازی رویکرد های خود را مورد پیگیری قرار دهیم.

آنچه ملاک و محور تعیین رفتار ما قرار می گیرد، تلاش برای رسیدن به منافع ملی و دفاع از این آب، خاک و نظام است.

ایران در جایگاه متهم نیست علی خرم، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل درباره نامه تعدادی از فعالان سیاسی به مسئولان نظام برای مذاکره با آمریکا بر این باور است که هدف نویسندگان نامه احتمالا ایجاد مفری برای جمهوری اسلامی در شرایط کنونی باشد اما آنها در تحلیل موضوع دچار اشتباه شده اند.

به گفته خرم این اشتباه از آن جهت است که این پیشنهاد از تجربه مذاکرات کره شمالی با آمریکا در سنگاپور الگوبرداری شده است، درحالی که مذاکرات این 2کشور حقیقت و ماهیت کاملا متفاوتی با روابط میان ایران و آمریکا دارد.

وی معتقد است که آمریکا از دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی بهره برداری تبلیغاتی کرده و چنین القا کرده که کره شمالی در مقابل آمریکا تسلیم شده است.

آنطور که خرم به همشهری می گوید مذاکره ایران با آمریکا براساس الگوی پیشنهادی نویسندگان نامه در مرحله اول به معنای پذیرش اشتباه از سوی ایران و سپس تمایل برای تسلیم در مقابل آمریکاست.

درحالی که مسئله ایران با کره شمالی کاملا متفاوت است؛ چراکه ایران یک توافقنامه بین المللی را با اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و قدرت های اروپایی امضا کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم 12بار پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید کرده است.

بنابراین ایران در جایگاه یک متهم یا مشابه آن قرار ندارد.

با این حال، نگاه آمریکا به این توافق زورگویانه است و برای جامعه بین المللی قابل قبول نیست.

پیشنهاد جایگزین این کارشناس بین المللی برای مواجهه با آمریکا در شرایط کنونی این است که ایران در نخستین فرصت مناسب با آمریکا نه درباره برجام، بلکه درباره روابط دوجانبه باید به گفت وگو بنشیند؛ به گفته او دشمنی ها و دوستی ها در جهان دائمی نیستند و تنها منافع ملی است که دائمی است.

به اعتقاد این کارشناس بین الملل فرصت هایی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون و باراک اوباما برای سر و سامان دادن به روابط ایران و آمریکا فراهم آمده بود که متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت و با مشکلاتی در دوره های جورج بوش و ترامپ مواجه شدیم.

هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد حسن بهشتی پور هم در گفت وگو با همشهری گفت: نفس مذاکره کار خوبی است اما با چه کسی و در چه شرایطی؟ هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این مطلب گفت: در شرایطی که پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا 12شرط برای گفت وگو با ایران مطرح کرده است و عملا تسلیم ایران را می خواهد، پیشنهاد مذاکره کار درستی است؟ مذاکره باید در شرایط برابر بین دو طرف باشد تا گفت وگو شکل بگیرد؛ هرچند طرفین به یکدیگر اعتماد نداشته باشند.

اینکه اعتماد نداشته باشند مانع مذاکره نیست؛ چراکه می خواهند مشکلات را بر طرف کنند اما امروز شرایط مساوی برقرار نیست و آمریکا به دنبال تسلیم ایران است.

وی افزود: آمریکایی ها با این شرایط در واقع به دنبال بستن راه مذاکره بوده اند، نه اینکه بخواهند مذاکره ای صورت بگیرد.

وی در پاسخ به اینکه نوع مواجهه جمهوری اسلامی ایران با آمریکا باید چگونه باشد، هم گفت: در شرایط فعلی بهترین گزینه ادامه مذاکرات با اروپایی هاست؛ چراکه آمریکا امروز در شرایطی است که دیگر نمی تواند رژیم تحریم ها را به طور کامل برگرداند.

رژیم حقوقی تحریم ها علیه ایران براساس برجام فروریخته است.

پس باید مذاکرات خود را با اروپایی ها ادامه دهیم.

بهشتی پور در ادامه گفت: اگر مذاکرات ما با اروپایی ها به نتیجه نرسید پیشنهاد این است که برجام به حالت تعلیق درآید؛ نه اینکه از آن خارج شویم.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: با این روش ما می توانیم خواسته های خودمان را دنبال کنیم.

درواقع در تعلیق برجام امکان بهره برداری مجدد از برجام و منافع آن وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید از داخل کشور هم برای غرب یک پیام و یک صدا به گوش برسانیم و دودستگی ایجاد نشود، افزود: راه حل این مسئله هم مشارکت مردم و آگاهی آنها از مسائل پیش آمده برای کشور است.

ما می دانیم که فقط باید به مردم خودمان اعتماد کنیم و باید به فکر این باشیم که این اعتماد خدشه دار نشود.

هاشمی طبا: امیدوارم این نامه جعلی باشد سید مصطفی هاشمی طبا، کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری هم در گفت وگو با همشهری، گفت: اگر این نامه درست باشد، کاری ساده لوحانه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه نمی توان وعده آمریکایی که پیمان خودش را می شکند و بد عهد است را قبول کرد، گفت: امیدوارم این نامه جعلی باشد.

هاشمی طبا ادامه داد: ترامپ و آمریکایی که در تازه ترین اقدام خود از شورای حقوق بشر هم خارج شده است، آیا جای مذاکره را باز نگه داشته است ؟ آیا به فردی که توافق ذیل شورای امنیت که به تصویب رسیده را هم نادیده گرفته می توان اعتماد کرد؟ حال قبلا اوباما کمی ژست و پرستیز را رعایت می کرد اما ترامپ چه؟ هاشمی طبا افزود: آمریکا باید ابتدا عذرخواهی کند و به برجام برگردد و بعد می توان مسائل دیگر را هم در شرایط منطقی و عاقلانه پیگیری کرد.

این سیاستمدار اصلاح طلب در پاسخ به اینکه نوع مواجهه ما با آمریکا باید چگونه باشد، هم گفت: اشکال کار اینجاست که در سیاست خارجی ما انقلابی عمل می کنیم اما در سیاست های داخلی و اقتصادی لیبرالی حاضر می شویم.

اشکال کار اینجاست که در داخل کشور نوعی تجمل گرایی و مصرف گرایی را ترویج می کنیم ولی در خارج از کشور فقط شعار می دهیم.

هاشمی طبا با حمایت از مواضع انقلابی گفت: من از مواضع انقلابی مان مقابل آمریکا دفاع می کنم اما لازم است در داخل کشور هم ما وابسته عمل نکنیم؛ چراکه این نوعی تعارض است.

نیازمند نمایش وحدت هستیم محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور نیز بررسی طرح موضوع مذاکره با آمریکا و نامه منتشر شده در ارتباط با آن را در چارچوب سیاست های نظام دانست و به همشهری گفت: کشور در شرایط فعلی بیش از هر چیز به نمایش وحدت و انسجام مقابل دشمنی های آمریکا نیاز دارد.

او نامه 100نفر از چهره های داخلی و خارج نشین را بخشی از آزادی های سیاسی دانست و در عین حال افزود: موضوع گفت وگو با آمریکا در شرایط فعلی راهبرد منطقی محسوب نمی شود.

او همچنین در جمع خبرنگاران تصریح کرد: آمریکا دارد دشمنی می کند و امروز راه حل مشکلات ما وحدت داخلی است؛ اینکه منسجم کار کنیم و سران 3قوه با هم به تصمیم برسند و پشت تصمیم شان بایستند.

راه حل این است که ما روی پای خودمان بایستیم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امر تولید داخل و خرید مردم از داخل را انجام دهیم.

آقای رییس جمهور نیز اصرار داشتند که مواداولیه نیازمندی های مردم از داخل و خارج تأمین شود تا مردم از نظر نیازمندی های ضروری خودشان محتاج به کالاهای خارجی نباشند.

طرح دیدگاه ها ارزشمند است معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در گفت وگو با همشهری انتشار نامه مذاکره با آمریکا را بلااشکال دانست و درباره نظر دولت نسبت به آن گفت: دولت در چارچوب مصالح نظام و دیدگاه های مقام معظم رهبری و سیاست خارجی کلان کشور راجع به این موضوعات تصمیم می گیرد و در این تردیدی نیست.

اما اینکه یک گروه آمده اند و نظرشان را اعلام کرده اند، از این بابت که کارشان علنی بوده و خیلی شفاف این مسئله را مطرح کرده اند، نفس این کار نباید هدف تخطئه و تخریب قرار بگیرد.

ابتکار با بیان اینکه نویسندگان نامه به دنبال پنهان کاری و ارتباطات خلاف مصالح خودشان با آمریکا نبوده اند، تصریح کرد: نفس طرح دیدگاه ها و نظرات مختلف در یک جامعه متکثر ارزشمند است و مجموعه دولت و نظام ممکن است در آینده با دیدگاه مذاکره با آمریکا مخالفت ورزند و آن را متناسب با منافع کشور تشخیص ندهند، اما نویسندگان نامه در متن خودشان نهاد و دستگاهی را تخریب نکرده و از کسی نیز آبروریزی نکرده اند.

نباید تخطئه شان کنیم حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهور نیز به همشهری گفت: در کشور ما دمکراسی حاکم است و عده ای نظری دارند و نظر خودشان را مطرح کردند.

آنها اظهارنظر کرده اند و ما نباید آنها را تخطئه کنیم که چرا چنین کاری کرده اند.

نباید آنها را توبیخ یا تنبیه کنیم که چرا چنین کاری انجام داده اند.

اما اینکه پیشنهاد در چه مقطعی از زمان باشد امر بسیار مهمی است.

معتقد هستم که در شرایط کنونی باید وحدت داشته باشیم.

امیری همچنین در پاسخ به این سؤال که پاسخ دولت به پیشنهاد نویسندگان نامه برای مذاکره با آمریکا مثبت است یا منفی افزود: نظری ابراز نشده است.

دقت داشته باشیم که سیاست های کلی نظام و سیاست خارجی در جای دیگری تعیین می شود.

نسبت به این موضوع در دولت بحث خاصی راجع به این موضوع نبوده است، اما تأکید دارم که در کشور براساس دمکراسی هر حزب و گروهی با هر سلیقه سیاسی می تواند اظهارنظر کند.

او تصریح کرد: دولت معتقد است در شرایط کنونی و اقداماتی که ترامپ انجام داد اکنون وقت پرداختن به این موضوعات نیست.


کلید واژه ها: مذاکره - آمریکا - فعالان سیاسی - ایران - نامه - کشور - سیاسی - راهکار - رییس جمهور آمریکا - چانه زنی - مذاکره با آمریکا - مسئولان - کارشناس - ایران و آمریکا - انتخاب - نظام - دولت - دونالد ترامپ - روابط - طبیعی - رفتار - شرایط - رابطه - سازمان ملل - رییس جمهور - نویسندگان - قطع رابطه - گرد و خاک - هایی - دیپلمات

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده جرثقیل با گواهینامه پایه یک در تهران

ویژه برنامه های طرح شادستان در قلب پایتخت

استخدام سه رده شغلی در شرکت ریسندگی تاراریس آریا

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد+ عکس

استخدام نیرو جهت ارتباط با مشتری و پیگیری پروژه ها در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا جهت کار چینی و بلور در کرج

عضو مجمع محققین و مدرسین: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

مراسم تشییع پیکر مطهر سرباز شهید مرزبانی، «محمدحسین فنایی» +عکس

آغاز براندازی از درون نظام

نمایندگان مجلس به دنبال حذف ارز مسافرتی

انتقاد تند عضو کمیسیون اصل 90 از نتایج علت سقوط هواپیمای تهران  سنندج | می گفتند خلبان عمدا به کوه کوبیده منطقی تر بود

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با رهبر انقلاب

جدیدترین نرخ تخم مرغ رسمی در بازار

مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر حکم گرفت

هنوز نتوانسته ایم «بیگانه دیتا»های تلگرام در داخل کشور را حذف کنیم

حاشیه های بحران موسسات مالی همچنان در مطبوعات

سردار شیرازی: جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است

نماینده کهگیلویه بویراحمد دعوت دانشجویان جهادی را بی پاسخ گذاشت

خارج کردن بیش از 1200 جسد از 3 گور جمعی در رقه

دیدار ظریف، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری

پیام تسلیت پیوندی در پی شهادت نجاتگر هلال احمر در کامیاران

انتقاد انصارالله از تشکیل شوراهای هماهنگی عربستان با دیگر کشورها

دستور «توقف پرداخت مطالبات سپرده گذاران موسسات مالی» صحت ندارد

فراخوان جذب روایتگر افتخاری در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

قضات امانتداران راستین و محاکم قضایی مرجع و مأمن عدالتند

ایران در اجرای حقوق شهروندی از کشور های اروپایی نیز جلوتر است

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

اعلام 10 عامل اصلی وقوع سانحه ATR / برای اعلام گزارش تحت فشار نبودیم

اعلام نفرات برتر ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان

خاطره مجری تلویزیون از برنامه ای که وی را با خطر مرگ مواجه کرد/پخش برنامه ویژه دهه کرامت از حرم مطهر امام رضا(ع)

دیدار خدام رضوی با خانواده شهید حاتمی تاجیک در یزد

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

دیدار سفیران و مسئولان وزارت خارجه با رهبر انقلاب

سردار سلیمانی خادم امام رضا شد /عکس

پرستو صالحی داغدار شد+عکس

شایعه جابه جایی فرمانده سپاه!

سال تحصیلی حوزه علمیه از 10 شهریور آغاز می شود

جشنواره کتاب خوانی رضوی راه معرفت افزایی را هموار می کند

بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه از مراکز آموزشی و فرهنگی مسجدسلیمان

فعالیت نمایندگان گروه فارک در کنگره کلمبیا آغاز شد

تمامی عناصر ناامنی استان کرمان به سخت ترین شکل از سوی دستگاه قضایی مجازات شدند

نمایش طرح های گرافیکی متنوع در بیش از 150 نقطه حرم مطهر رضوی

رییس دفتر فرماندهی کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است/ چنین چیزی فعلاً در برنامه نیست

حجاب؛ کرامتی که نباید لگدمال شود

رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

طراحی 52 برنامه برای ایام دهه کرامت توسط آستان قدس رضوی

نحوه برخورد با کودکان بی ادب و لوس

سمپوزیوم «دماوند 2018»

راز جواز شهادت

کشورهای مستقل همسود برای مبارزه با تروریسم متحد شدند

یک سوم جمعیت کشور فشار خون بالا دارند

استخدام کارشناس رشته فیزیک یا شیمی در شرکت فنی مهندسی

استخدام فرزکار و تراشکار ماهر در محدوده جاده ملارد

اصلاح آیین نامه بازنشستگی اعضای هیات علمی دانشگاه ها

استخدام سالن کار آقا با جای خواب حهت فست فود در تهران

استخدام صندوقدار در کترینگ شهرزاد

استخدام منشی دستیار دندانپزشک خانم جهت کار در قم

استخدام نیروی انتظامات جهت شرکت تولیدی در تهران

استخدام حسابدار ارشد خانم بصورت تمام وقت در دفتر رستوران

نماینده ای که سپرده 40 میلیاردی دارد کیست؟

استخدام رزرویشن شیفت شب جهت تاکسی سرویس در اصفهان

اژدهای دریایی + عکس

آیت الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت

پیام رسان های داخلی خواستار فیلتر هاتگرام و طلاگرام شدند

استخدام بازاریاب و انباردار در شرکت پخش مواد غذایی

استخدام حسابدار خانم برای شرکتی در قم

رییس پیشین افغان فلم: مرا تهدید کردند بارسانه ها گفت وگو نکنم

7 پدیده ی عجیب در اقیانوس ها+عکس

مردم عراق منتظر عملکرد مسئولان هستند/ شعار توخالی نتیجه منفی دارد

تصاویر/ دوره «میثاق طلبگی» طلاب جدیدالورود حوزه کرمان

پیگیر نادیده گرفته شدن قانون مجلس در افزایش حقوق کارکنان هستیم

عضو مجمع روحانیون مبارز: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

تشکیل کمیته قرآن و معارف در دانشگاه ادیان و مذاهب

جابجایی فرمانده سپاه صحت دارد؟

بطحایی: پرورش هدف است و آموزش ابزار؛ جایگاه این ها عوض شده است

آذری جهرمی: به آنهایی که نگرانند بگویید خیالشان راحت باشد، کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم

حضور خادمین حرم مطهر رضوی در بیمارستان طالقانی اهواز همزمان با دهه کرامت

تا کنکور برچیده نشود، مشکلات حل نمی شوند

رییس دانشگاه قم به سمت مدیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان قم منصوب شد

سردار شیرازی: تغییر فرمانده سپاه "شایعه" است

غریب آبادی: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد

یک حقوق دان و روزنامه نگار: وضعیت آزادی مطبوعات پس از انقلاب قابل مقایسه با دوران خفقان گذشته نیست

حاجی بابایی در گفت وگو با فارس: رحمانی فضلی از اتفاقات اخیر کشور به نمایندگان ولایی گزارش می دهد

سعیدی در گفت وگو با فارس: نشست بررسی سؤال از رییس جمهور این هفته برگزار می شود

مدیر گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: آزادی خواهی و استقلال طلبی یک اصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی است

یک کارشناس فضای مجازی مطرح کرد آسیب سلبریتی ها به عرف و اخلاق جامعه/ اینستاگرام به اشاعه فحشا کمک می کند

تمرین توجه به نیازهای فرزندان، ره آورد طرح " خانه و مدرسه "

پروازهای فرودگاه آبادان

دستیار وزیر علوم: هیچ دانشجویی در دولت تدبیر و امید ستاره دار نشد

استقبال گسترده لبنانیها از 6 مبارز حزب الله در بازگشت از کفریا و الفوعه

رییس دفتر فرماندهی کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه «شایعه» است/ چنین چیزی فعلاً در برنامه نیست

تمرین توجه به نیازهای فرزندان، ره آورد طرح " خانه و مدرسه "

دیدار مسئولان و سفرای وزارت خارجه با رهبر انقلاب

پیام تسلیت پیوندی در پی شهادت ناجوانمردانه نجاتگر هلال احمر در کامیاران

کاروان« در مسیر بندگی » سبزوار به پله 25 رسید

خواب شهادتش را در خارج از مرزها دید

دیدار وزیر امور خارجه و سفرا با رهبر انقلاب

مراسم جشن دهه کرامت در بوستان کوهسنگی برگزار شد

مراسم هفتمین سالگرد شهدای اطلاعات عملیات سپاه قم برگزار شد

چالش های یک نامه پرچالش

چالش های یک نامه پرچالش