مطالب مرتبط:
"اعتیاد" معضل نخست خراسان شمالی در حوزه آسیب های اجتماعی است
بازماندگان از تحصیل؛ آسیب پذیرین قشر برای ورود به آسیب های اجتماعی
تقویت زیرساخت های فرهنگی و ورزشی برای کاهش آسیب های اجتماعی
اعتیاد طلاق 2 آسیب اجتماعی خراسان شمالی
تشریح علت درگیری دانش آموزان با آسیب های اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 21:062018-06-22اجتماعي

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه گرفته است


زنگ خطر افزایش آسیب های اجتماعی در کشور چند سالی است که به صدا درآمده و هراز گاهی شاهد ارائه آمارهای نگران کننده ای در این حوزه هستیم؛ - اجتماع > اجتماعی - مهدیه تقوی راد-خبرنگار:زنگ خطر افزایش آسیب های اجتماعی در کشور چند سالی است که به صدا درآمده و هراز گاهی شاهد ارائه آمارهای نگران کننده ای در این حوزه هستیم؛ از آمار کشف 2تن مواد مخدر در اطراف مدارس گرفته تا جمعیت 11میلیون نفری حاشیه نشین و.

هم اکنون انواع آسیب های اجتماعی ازجمله طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، فقر و.

به بخشی از مهم ترین معضلات کشور تبدیل شده است و اهمیت پیگیری این موضوعات تا جایی است که از 3سال پیش در سطح عالی مسئولان کشور و در حضور مقام معظم رهبری جلساتی در ارتباط با حل آسیب های اجتماعی تشکیل شده و تاکنون 5معضل به عنوان اصلی ترین چالش های این حوزه شناسایی و برنامه هایی برای کاهش و کنترل آنها در حال انجام است.

روز گذشته و بعد از 6سال از برگزاری آخرین همایش ملی آسیب های اجتماعی، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران" با حضور استادان برتر این رشته میزبان سومین دوره این همایش بود؛ همایشی که در آن کارشناسان نسبت به انباشت مسائل اجتماعی حل نشده در جامعه هشدار دادند و اعلام کردند این مسائل می توانند کشور را درگیر بحران کنند.

حسین سراج زاده، رییس انجمن جامعه شناسی ایران در ابتدای سومین همایش آسیب های اجتماعی ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد با تقدیر از مقام علمی مرحوم دکتر محمدامین قانعی راد (استاد برجسته جامعه شناسی که هفته گذشته درگذشت)، گفت: جامعه شناسی علمی از حدود 150سال قبل شکل گرفته و انجمن جامعه شناسی ایران بعد از تأسیس در ابتدای دهه 70همایش هایی را درخصوص مسائل و آسیب های اجتماعی برگزار کرد.

او با اشاره به برگزاری دو همایش در سال های 75و 79با عنوان همایش مسائل اجتماعی ایران گفت: در سال 81نیز نخستین همایش آسیب های اجتماعی ایران و سال 91دومین همایش آسیب ها برگزار شد و انجمن در راستای تعهد خود به مأموریت اصلی اش که مسائل اجتماعی ایران است، پرداخت.

سراج زاده با اشاره به اینکه امسال و سال های اخیر در ارتباط با آسیب های اجتماعی در کشور شاهد شرایط خاصی بوده ایم، گفت: در سال های اخیر مسائل اجتماعی رو به افزایش بوده، مسائلی مثل طلاق، بیکاری، ازهم گسیختگی، خودکشی، فساد اداری و.

که این مسائل به صورت مزمن درآمده و شادابی جامعه ایران را گرفته است.

رییس انجمن جامعه شناسی ایران با بیان اینکه برخی آسیب ها و مسائل در کشورمان به مرز بحران رسیده و به ابر چالش تبدیل شده است، گفت: فرسایش سرمایه اجتماعی، رابطه مردم و حکومت، قانون گریزی و قانون شکنی، بحران منابع آب و خشکی سرزمین که نحوه مواجهه با دو مورد اخیر و فرایندی که منجر به تشدید آنها شده، از جنس اجتماعی است و باید در چارچوب گفت وگو در مسائل اجتماعی به صورت جدی به آنها پرداخته شود.

او گفت: برخی مسائل به صورت نامتعارف در جامعه بروز پیدا می کند مثل آزارهای جنسی در مدرسه ای در غرب تهران تا مسائلی که اخیرا در سیستان و بلوچستان بروز پیدا کرده است.

البته از 2سال قبل در بالاترین سطوح اجرایی کشور و حکومتی توجه ویژه ای به مسائل اجتماعی شده که این توجه بسیار مثبت است.

بر این اساس منابع، امکانات مالی و اساسی باید برای حل مسائل بسیج شوند.

سراج زاده تأکید کرد: اگر توجه وسیع منابع همراه با تغییر رویکرد و شناخت عوامل ساختاری نباشد فقط باعث شکل گیری دستگاه های موازی و اتلاف منابع می شود.

رییس انجمن جامعه شناسی ایران گفت: برای توفیق در حل مسائل اجتماعی نیازمند حکمرانی دانش بنیان و دمکراتیک هستیم.

همچنین باید بین 3رکن دانشگاه، نهاد قدرت و حکومت و حوزه عمومی و جامعه مدنی رابطه سازنده و مبتنی بر قواعد دمکراتیک شکل بگیرد در غیراین صورت توفیقی در مسائل اجتماعی نخواهیم داشت.

سراج زاده تأکید کرد: برای تعامل سازنده باید اصلاحات و تغییرات بنیادین در رویکرد مدیریت اجتماعی ایجاد شود وگرنه انباشت مسائل اجتماعی حل نشده جامعه را درگیر بحران همه جانبه می کند.

مسائل اجتماعی تبدیل به حسابداری شده است در ادامه مراسم احمد براساس نتایج پیمایش هایی که از سال 53تا زمان دولت اصلاحات انجام شد مهم ترین عامل خوشبختی از نظر مردم وجود ارزش های متعالی بوده اما در پیمایش های بعدی، پول و ثروت رتبه اول خوشبختی را از آن خود کرده است.

مسجدجامعی گفت: مناسبات و محاسبات ما در این زمینه برمبنایی می گردد که مسئله اجتماعی تبدیل به حسابداری شده یعنی در نظام برنامه ریزی، شهری و اجرایی همه چیز با حساب و کتاب سنجیده می شود و ما الگویی برای اداره درست شهر و فهم مهم تر ساختارها نداریم درحالی که نگاه اجتماعی- فرهنگی باید در مدیریت شهری مورد توجه قرار بگیرد.

یک درصد از کارفرمایان در کشورمان بانوان هستند در ادامه این همایش پنل های تخصص در حوزه های مختلف آسیب های اجتماعی برگزار شد.

الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پنل تخصصی مسائل و آسیب های اجتماعی زنان گفت: مشکلات و آسیب های اجتماعی زنان بخشی به کارکرد و عملکرد نهادهای مجری در سطوح مختلف و بخشی به مسائل و مشکلات جامعه بشری در دهه دوم هزاره سوم مربوط است.

او گفت: ما از این مسائل در جامعه ای صحبت می کنیم که سرمایه عظیم اجتماعی علمی و انسانی آن انتظار بیشتری در رویارویی با این معضلات ایجاد می کند.

به گفته او، براساس یک میراث تاریخی ده ها سال است که در کشور ما حل معضلات اجتماعی به متخصصان حوزه های غیرمرتبط واگذار می شود اما ما نیازمند این هستیم که به ظرفیت ها و امکانات عظیم انسانی در حوزه علوم انسانی و شعبات آن نگاه علمی تر و اجرایی تر داشته باشیم.

کولایی تأکید کرد: موضوع زنان در کشور ما یکی از سیاسی ترین مسائل است و در موضوعات مرتبط با زنان به ناچار به بحث های سیاسی کشیده می شویم.

به گفته کولایی نگاه ما به آسیب های اجتماعی و مسئله زنان بیشتر از جنس آسیب شناسی مربوط به حوزه توسعه است اما متأسفانه برنامه های توسعه در کشورهای جنوب شرق آسیا با قربانی شدن و نادیده گرفتن زنان همراه بوده است.

او با اشاره به اینکه کلیشه های جنسیتی به طور مرتب در همه جا ازجمله تلویزیون، کتب درسی، سینما و.

بازتولید می شود، گفت: این درحالی است که ما شاهد افزایش حضور زنان در حوزه آموزش هستیم با وجود این تنها یک درصد کارفرمایان در کشورمان از بانوان هستند و در سیاست و قدرت نیز شاهد همین وضعیت هستیم.

کولایی با بیان اینکه ما از آرمان های متعالی صحبت می کنیم، گفت: اما واقعیت این است که مقاومت ها کاملا به صورت پایدار تداوم پیدا کرده مگر اینکه نهادهای قدرت برای تغییر اراده ای داشته باشند.

60درصد زنان تحصیلکرده بیکار هستند در ادامه این پنل محمد علی محمدی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه زنان در ایران نیازمند کار بیشتر روی توسعه شخصیت و روان خود هستند، گفت: به مدیریت روان باید توجه بیشتری شود؛ چرا که نخستین مسئله زنان، توانمندسازی و قدرت است اما سلطه و استیلایی که روی زنان وجود دارد، همیشه دلهره و اضطراب ایجاد می کند و زنان از دیرباز در جامعه متحمل سلطه شده اند و این اضطراب ناشی از روابط قدرتی است که در جامعه در ارتباط با آن قرار می گیرد.

محمدی با اشاره به موضوع آموزش و تحصیلات زنان گفت: تحصیلات بدون بازار کار برای زنان به مثابه یک تله است.

هم اکنون 45درصد ازکل فارغ التحصیلان کشور بیکار هستند که بخش قابل توجهی از آنان را زنان تشکیل می دهند تا جایی که 60درصد زنان تحصیلکرده بیکار هستند.

به گفته او در موضوع روانشناسی شخصیت و توانمندی روانی و ذهنی، زنان نیازمند کار روی خود و حکمرانی مطلوب بر ذهن و شخصیت خودشان هستند.

او تصریح کرد: زنان به تبعیت از یک سنت، علاقه مند هستند از مهریه، نفقه، اجرت المثل و.

بهره ببرند.

مشاهدات من نشان می دهد که زنان اینها را جزو حقوق جدی و مدنی خود می دانند و ادامه همین رویه باعث وابستگی به سلطه می شود.

او با بیان اینکه آنچه زنان باید مطالبه کنند، کار و اشتغال است، گفت: لازم است تا زنان مطالبه گری اشتغال، آزادی، توانمندی وجودی، مادی و فرهنگی داشته باشند.

به گفته او در رویکردهای توسعه، زنان ما در نیازهای اساسی مثل شغل مانده اند که همین مسئله باعث می شود به سمت افسردگی و اضطراب بروند.

محمدی با اشاره به آمار اشتغال زنان نیز گفت: 64درصد زنان تحصیلکرده در بخش خصوصی به اشتغال مشغول بوده و فقط 33/3درصد به بخش دولتی وارد که از این تعداد 16/3درصد رسمی شده اند.

تأثیر سیاست های عمومی را به مردم نشان دهیم روزبه کردونی، رییس مرکز روابط عمومی و دستیار حقوق شهروندی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنل تخصصی نقد و ارزیابی سیاست گذاری در حوزه آسیب های اجتماعی با بیان اینکه ارزیابی سیاستگذاری آسیب های اجتماعی موضوع جذابی نیست، گفت: نخستین اقدامی که در این زمینه باید انجام شود این است که اهمیت ارزیابی سیاستگذاری را در حوزه زندگی روزمره مردم نشان دهیم و ثابت کنیم که این ارزیابی یک سوژه شیک و در انحصار قشر پژوهشگر نیست.

او گفت: اگر به عنوان یک حوزه عمومی بتوانیم ارتباط ارزیابی سیاستگذاری را با زندگی و رفاه خود برقرار کنیم توجه بیشتری به این سیاستگذاری می شود.

کردونی با بیان اینکه من در حوزه سیاست های اجتماعی به یک سیاست مشخص برخورد نکرده ام که اجرا یا پایان یافته باشد، گفت: نخستین گام در حوزه ارزیابی سیاستگذاری ارتباط مستقیم ارزیابی زندگی مردم است و تا مطالبه عمومی در سطح شهروندان، دانشگاهیان و فعالان به وجود نیاید، اتفاقی روی نمی دهد.

او با طرح این سؤال که چرا ارزیابی سیاستگذاری سوژه جذابی نیست و چالش های ارزیابی سیاستگذاری چیست، گفت: ما در ارزیابی سیاستی دچار چالش هستیم.

ابتدا باید در زمینه ارزیابی به فهمی مشترک برسیم و بعد ببینیم که برای سیاستگذاری آسیب ها چه اقداماتی باید انجام دهیم، اما نخستین نکته اختلال در مفاهیم است به این معنا که ما مرز بین سیاست، تصمیم و برنامه را خلط می کنیم؛ چراکه هر سه این مفاهیم تعریف مشخصی دارند.

به گفته کردونی اگر از گام اول عبور کنیم عدم قطعیت در اهداف سیاسی چالش دوم ارزیابی کننده است.

یک سیاستمدار هرچه مبهم تر سیاست خود را اعلام کند در پاسخگویی چالش کمتری دارد اما از نظر ارزیابی کننده این مسئله یک چالش بزرگ است.

دشواری در به دست آوردن داده ها موضوع دیگری بود که کردونی به آن اشاره کرد و گفت: ما در کشورمان با اخلال و اختلال داده ها مواجه هستیم.

چندی قبل پروژه اطلس آسیب های اجتماعی و سرشماری کودکان بازمانده از تحصیل را داشتیم که بیش از 2سال زمان برد؛ چراکه برای جمع آوری داده ها به رایزنی وزیر تعاون با وزیر مرتبط در حاشیه هیأت دولت نیاز داشتیم.

او گفت: نکته بعدی مقاومت رسمی در برابر ارزیابی هاست به این معنی که وقتی وارد ارزیابی یک سیاست می شویم علی القاعده آن را نقد می کنیم؛ سیاستی که ممکن است بر اثر یک نقد حرفه ای متوقف شود که قطعا در این مورد مقاومت هایی وجود دارد.

کردونی تصریح کرد: اگر قرار باشد در حوزه ارزیابی سیاستگذاری آسیب های اجتماعی در کشور موفق شویم که منجر به تغییر سیاست و تأثیر روی زندگی مردم شود، باید از تک تک این واژه ها ابهام زدایی و ارزیابی سیاستگذاری باید از دست قشر خاص علمی خارج و عمومی شود.

به گفته کردونی، باید مصادیق عینی از تأثیر سیاست های عمومی و اجتماعی در زندگی روزمره مردم را از واردات خودرو تا هدفمندی یارانه ها و حمایت از کودکان کار و خیابانی نشان دهیم.

گفت وگوی عمومی برای حل مسائل اجتماعی حسین راغفر، اقتصاددان در پنل مسائل و آسیب های اقتصادی، گفت: نابرابری فرصت ها اصلی ترین علت در بروز نابرابری هاست که به تفاوت در دسترسی به فرصت های اقتصادی و مشارکت های سیاسی و توانایی شکل دهی به زندگی تعریف می شود و این نابرابری ها موجب کژ کارکردی ها در نظام های سیاسی - اقتصادی می شوند و فرصت شکل گیری جامعه عادلانه را از بین می برند.

او گفت: نابرابری ها باعث بروز فساد در جامعه می شود که فساد سوء استفاده از قدرت برای عواید شخصی است و ریشه در مناسبات سیاسی دارد.

راغفر با بیان اینکه علت بروز تنش های اجتماعی ریشه های فساد در جامعه است، گفت: شفافیت اصلی ترین عنصر در مقابله با فساد است.

درحالی که فساد کنار گذاشتن مردم از تصمیماتی است که بر زندگی آنها اثر می گذارد.

راغفر تأکید کرد: افول سرمایه اجتماعی یا اعتماد عمومی باعث فرسایش انسجام اجتماعی می شود و چنانچه انسجام جامعه از بین برود شاهد تفرقه در جامعه می شویم.

همچنین نابرابری درآمد و ثروت باعث تنش های قومی و نژادی شده و جامعه مدنی ضعیف در نهایت منجر به از بین رفتن انسجام اجتماعی می شود.

راغفر با اشاره به نتایج یک تحقیق در بازه زمانی 1372تا پایان 1392گفت.

در این بازه زمانی هر زمان با تحولات اقتصادی روبه رو شدیم شاهد تغییرات در میانگین نرخ ازدواج و طلاق بودیم؛ زمانی که فقر بیشتر شد، نرخ ازدواج کم و نرخ طلاق زیاد شده است.

به گفته او از سال 1385به بعد و بعد از روی کار آمدن دولت نهم اگرچه شاهد روند افزایش ثروت بودیم اما وقتی نرخ ارز افزایش پیدا کرد، باعث کاهش قدرت اقتصادی مردم و فقیرتر شدن خانواده ها شد.

از سوی دیگر، شاهد رشد اشکال مختلف سرقت در کشور در سال های90و 91 که نرخ ارز افزایش پیدا کرد، بودیم.

در این سال ها بیشترین نرخ خودکشی با 39/67 درصد مربوط به جوانان 18تا 24سال بود که روزانه 11خودکشی در کشور به ثبت رسید.

رشد قتل عمد در کشور نیز همپوشانی با بدتر شدن وضع اقتصادی دارد و اعتیاد نیز در بازه زمانی سال های 73تا 92در مناطق مختلف کشور روند صعودی داشته است.

راغفر با اشاره به راهکارهای ارتقای سرمایه اجتماعی در کشور گفت: اعلام عفو عمومی به بازسازی اعتماد عمومی کمک می کند.

همچنین گفت و گوی عمومی می تواند راه حل مناسبی را برای حل مسائل اجتماعی و تضارب آرا فراهم کند.

کاهش نابرابری ها مسئله دیگری بود که راغفر به آن اشاره کرد و گفت: در شرایطی هستیم که نابرابری ها در 60سال گذشته به طرز بی سابقه ای افزایش داشته و بخشی از جامعه فاقد حداقل های زندگی شده اند.

تبیین سیاست ها برای امیدوار کردن گروه های پایینی جامعه به بازسازی اعتماد عمومی کمک می کند.

به گفته وی، شفاف سازی فرایندها به معنی مقابله با فساد و مشخص کردن اینکه درآمدهای عمومی سازمان ها و نهادها از کجا می آید و کجا توزیع می شود، بخشی از فرایند بازسازی اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است.


کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - اجتماعی - همایش - جامعه - ایران - برگزار - کشور - دانشگاه تهران - علوم اجتماعی - افزایش - مقام معظم رهبری - دانشگاه - آمار - حاشیه - بحران - تهران - مواد مخدر - هایی - علوم - علمی - زاده - هراز - سراج - مسئولان - برنامه - نخستین - انواع - اهمیت - هشدار - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
22 طرح اشتغالزایی مددجویان بهزیستی گیلان افتتاح می شود

قبولی 330 دانش آموز با نیازهای ویژه در سال تحصیلی 97ـ96 در دانشگاه ها+ اسامی و تصاویر

نیروی انتظامی امروز در مسیر پویایی و شکوفایی/ جامعه محوری رویکرد جدی پلیس

ساعت کاری مراکز تعویض پلاک در تهران

اجرای طرح مطالعاتی متروی قزوین- هشتگرد بزودی

تجهیز 60 تقاع بحرانی شهر اصفهان به UPS

محور ترشابه - مهران پیش از اربعین زیر بار ترافیک می رود

90 درصد تجهیزات پارک های قزوین استاندارد هستند

استخدام مدرس کامپیوتر،پشتیبان آموزشی در گروه پیشگامان صفر و یک

سه عامل منجر به تصادفات مرگ آفرین

بازدید رییس اسبق سازمان حج و زیات از ایکنا

سنجش نوآموزان پیش دبستانی همزمان با نوآموزان بدو ورود به دبستان انجام می شود

تصاویر/ ورود پیکر 75 شهید؛ 30 سال بعد از جنگ

ارائه آموزش های «تربیت فرزندان دینی» از سوی مؤسسه اهل الکساء

هشدار جوی اداره کل سیستان وبلوچستان

بازگشت پیکر های مطهر 75 شهید دفاع مقدس/ مرز شلمچه

شمارش معکوس برای مرگ جاده چالوس

بازگشت پیکرهای مطهر 75 شهید دفاع مقدس/ مرز شلمچه

آمارهایی از وضعیت اعتیاد در پایتخت

خشکیدگی 42 هزار هکتار از شمشادستان ها بر اثر بلایت

خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق

خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق

جلوگیری از هدر رفت آب با یک تصمیم ساده در شهرداری ها

ورود پیکر مطهر 75 شهید دوران دفاع مقدس - مرز شلمچه

حفظ حجاب و عفاف؛ راهکاری مناسب برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی

چهارمین بحران خطرناک جامعه را می شناسید؟

استفاده ازظرفیت خیرین برای نجات باغات

مفاهیم کارآفرینی از کودکی آموزش داده شود

فردا؛ آغاز اعزام زائران استان بوشهر به سرزمین وحی

آشنایی دامداران نوشهری با بیماری تب مالت و کریمه کنگو

ورود دهها اتوبوس برای خروج ساکنان فوعه و کفریا

احداث 6 مدرسه در ملایر به همت بنیاد برکت

برنامه های فرهنگی برای 850 بانو در حرم حضرت معصومه(س)

افزایش موقتی غلظت ذرات معلق در هوای تهران

چالوس یک طرفه می شود

فارس از وضعیت آب و هوا گزارش می دهد شهرکرد با 12 درجه خنک ترین شهر / پایتخت غرق گرمای 42 درجه

جشن ازدواج آسان مرزبانان گلستان با حضور کاروان زیر سایه خورشید

رشته های مورد نیاز طلاب شاغل در آموزش و پرورش را طراحی کنیم

آب در «چشمه علی» جاری شد

خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق

هوای چهارمحال و بختیاری ناسالم برای گروه های حساس

تغییر ساعت پذیرش در مراکز تعویض پلاک تهران

آموزش 120 قرآن آموز در مؤسسه «امام جعفرصادق(ع)» تبریز

ورود پیکر مطهر 75 شهید تازه تفحص شده از مرز شلمچه +عکس

ترافیک نیمه سنگین به سمت شمال در محور هراز/ آغاز محدودیت های ترافیک پایان هفته

آبشار سراب ایرانشهر با چشم اندازی زیبا و بکر

نامه حراست شهرداری قزوین برای راننده تاکسی ها نیست

استخدام 300محیط بان تاپایان سال

خرید چمن مصنوعی برای 154 مدرسه و مجتمع آموزشی در آینده نزدیک

اختصاص بودجه مستقل به یگان محیط زیست کشور/توجه جدی به خانواده شهدای محیط بان

برچیدن مدارس کانکسی و تخریبی در هندیجان ضروری است

اطلاعیه هواشناسی خوزستان در خصوص افزایش دما

کسب 6 عنوان کشوری در مسابقات پرسش مهر

آغاز طرح هجرت بسیج دانش آموزی در مدارس اشکذر

آخرین اخبار از اعتراضات گروه های تواشیح به نتایج مسابقات

نامه حراست شهرداری قزوین مربوط به راننده های تاکسی نیست

بارش پراکنده در 6 استان / وزش باد شدید در 9 استان

نه، برو و بگو!

5 هکتار زمین تصرف شده در قمیشلو آزاد شد

افزون بر 17 هزار یزدی از جنوب و غرب کشور بازدید کردند

نجات 2000 قطعه ماهی در رودخانه قره آقاج فارس

وزش باد شدید در خراسان جنوبی

آموزش 120 قرآن آموز در مؤسسه قرآنی امام جعفرصادق(ع) تبریز

10هزار کودک در مراکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند

تالاب های کشور در آستانه نابودی

آخرین جملات هاشمی روی یک تکه مقوا

مکان های دیدنی روستای مازوبن+ عکس

ساعت پذیرش مراکز تعویض پلاک پایتخت تغییر کرد

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

قدمت تاریخی امامزاده محسن به 700 سال می رسد

محدودیت های ترافیکی چهارشنبه 27 تیر الی شنبه 30 تیر97

لوکس ترین مقاصد گردشگری

دادستان کل کشور: به خدا قسم در موضوعات فرهنگی و حجاب برخورد قضایی و خشن جواب نخواهد داد/مقصر آموزش و پرورش، روحانیت، آموزش عالی، دانشگاهها و همه ما هستیم/پرونده مالی موسسه اعتباری ثامن الحجج 120 جلد است/حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می شود

دیدار تعدادی از معلولان نخبه استان با استاندار

استخدام سازمان بهزیستی

بذل و بخشش شهرداری تهران با کارت های شناور طرح ترافیک

ساعت کاری مراکز تعویض پلاک پایتخت تغییر کرد

نخستین کاروان های حج تمتع از البرز عازم سرزمین وحی شدند

نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان در فرایند ثبت نام

5000 معلول شناسایی شده در سقز زندگی می کنند

هوای چهارمحال و بختیاری برای گروههای حساس ناسالم شد

رانندگان بازنشسته شرکت واحد اتوبوسرانی مقابل صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تجمع کردند/صندوق ذخیره کارکنان شهردای: مطالبات بخشی تسویه شد

همکاری ایران و ایتالیا در پاسارگاد تمدید شد

هوای چهارمحال و بختیاری برای گروههای حساس ناسالم شد

روستای ایج به روایت تصویر

تجاوز به سارا و زنده به گور کردن او در جنگل!+عکس

استخدام 300محیط بان تاپایان سال

مادر در آرامگاه پسر آرام گرفت

فردا دمای هوا در لرستان اندکی افزایش می یابد.

دمای 44 درجه در گرمسار و حسینان + فیلم

مهاجرت کودکان برای کار

مسدود شدن بزرگترین چاه آب غیرمجاز دشت اردستان

گرما و شرجی در راه خوزستان است

موافقت اصولی ایجاد 16 اقامتگاه بوم گردی در قزوین صادر شد

تغییر ساعت پذیرش مراکز تعویض پلاک پایتخت

دود آتش سوزی تالاب ها چند شهر خوزستان را فراگرفت

خشکیدگی توده ای درختان بلوط

الویت آموزش باید مهارت آموزی باشد/اموز ش وپرورش کم کاری می کند

برچیدن مدارس کانکسی و تخریبی در هندیجان ضروری است

56 واحد مسکن مددجویی بهزیستی در آذربایجان غربی تحویل شد

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه گرفته است

آسیب های اجتماعی شادابی را از جامعه گرفته است