مطالب مرتبط:
پلیس لندن ایستگاه چرینگ کراس را تخلیه کرد
تخلیه ایستگاه مرکزی قطار لندن در پی هشدار به بمب گذاری
تخلیه یک ایستگاه متروی لندن بنا به دلایل امنیتی
تخلیه یک ایستگاه مترو در لندن
تخلیه یک ایستگاه مترو در لندن درپی تهدید بمب گذاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 20:552018-06-22سياسي

خلع ید و تخلیه چیست؟


خلع یدعلاوه بر معنای لغوی دارای یک مفهوم فنی و اصطلاحی نیز می باشد که به توضیح آن می پردازد.

- در این مقاله که توسط وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور برای شما عزیزان تهیه و گردآوری گردیده ، میتوانید تمام اطلاعات مربوط به خلع ید و تخلیه ملک را بررسی و مطالعه نمایید ودر صورت تمایل به جهت تکمیل اطلاعات و یا تشکیل پرونده در این مورد و موارد مشابه با وکلای متخصص و زبده در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و اطلاعات تکمیلی رو دریافت نمایید.

خلع یدبه لحاظ حقوقی عنوان دعوایی است که مالک یک مال غیر منقول اعم از خانه مغازه و یا زمین بطرفیت متصرف غیر قانونی مال خود آن دعوا را اقامه می نمایدو از دادگاه (که البته امروزه در صلاحیت شورای حل اختلاف است) می خواهد که به روند تصرف غیر مجاز متصرف پایان بخشیده و ملک وی را از تصرف او خارج کرده و به وی تحویل نماید، بعنوان مثال من دارای یک باب آپارتمان مسکونی می باشم و به مسافرت می روم بعد از 2 سال مراجعت می کنم و متوجه می شوم یکی از همسایگان مجتمع از غیبت من سوء استفاده کرده و به تصرفآپارتمان پرداخته و در آن مبادرت به کار آرایشگری نموده است،هر چند به او تذکر داده می شود حاضر نمی گرددآپارتمان را تحویل دهد اینجاست که من باید با در دست داشتن سند مالکیت به شورای حل اختلاف محل وقوع اپارتمان مراجعه کرده و با تنظیم دادخواست و طرح دعوی خلع ید بطرفیت متصرف که اصطلاحا غاصب تلقی می شود حق خود را مطالبه نمایم ،شرط اصلی جهت طرح دعوی خلع ید داشتن مالکیت بلا منازع است یعنی باید سندی داشته باشیم که مالکیت ما را 100درصد ثابت کند مثل دفترچه مالکیت سیم سرب، یا حکم قطعی اثبات مالکیت.

اما اگر واقعا مالک باشم اما مدرکی برای اثبات آن نداشته باشم و طرف مقابل هم ادعای مالکیت مرا قبول نداشته باشد اینجا باید ابتدا به دادگاه مراجعه کنم و دعوای اثبات مالکیت مطرح نمایم و با گرفتن حکم قطعی اثبات مالکیت دعوای خلع ید در شورای حل اختلاف مطرح نمایم والا موفق نمی شوم.

که در این مورد وکلای مورد وثوق موسسه حقوقی ملک پور می توانند از صفر تا صد اقدام رو به نتیجه میرسانند.

لازم به ذکر است دعوای خلع ید با دعوای تصرف عدوانی و تخلیه ید متفاوت استزیرا منشاء دعوای خلع ید غصب است و هیچ قراردادی بین مالک و متصرف وجود ندارد اما در تخلیه قرارداد وجود دارد اما با وصف اینکه مدت اجاره پایان پذیرفته است مستاجر حاضر به تخلیه ملک نیست اینجا باید دعوای تخلیه مطرح کرد که در آن مالکیت عین ملک نیز شرط نیست همین که شما مالک منافع هم باشی کفایت می کند،تصرف عدوانی نیز که به دو صورت کیفری و حقوقی قابل طرح است که در این مورد نیز وکلای موسسه حقوقی ملک پور آماد مشاوره در زمینه تفکیک این دو دعوا و حل آن میباشند به شما توضیح خواهند داد که در دعوای تصرف عدوانی حقوقی فقط اثبات سابقه تصرف کافی است و نیازی به اثبات مالکیت (عین و منافع)نیست همین که سبق تصرف خواهان و لحوق تصرف خوانده و عدوانی بودن تصرف ثابت شود کافی است اما در شکایت تصرف عدوانی کیفری که طبق ماده690 قانون مجازات اسلامی مصوب سال1375 مطرح می شود اختلاف نظر وجود دارد عده ای مالکیت را شرط می دانند اما عده دیگری فقط سبق تصرف را کافی می دانند که رویه قضایی نظر اول یعنی اثبات مالکیت را پذیرفته است.

دعوای خلع ید – به معنای اعم آن مطابق یکی از تقسیم بندی های معقول، دعوای خلع ید -به معنای اعم آن- به 3 دسته از دعاوی تقسیم می شود: نخست، خلع ید به معنای اخص یا همان دعوای مالکیت که طی آن مالک ملک رفع تصرف دیگری را از ملک خود خواستار است؛ دوم، دعوای تخلیه ید که در آن عدم مالکیت خوانده بر ملک مورد نزاع و در مقابل، قانونی بودن تصرف خوانده بر آن مورد قبول طرفین دعوا بوده و خواهان ادعا دارد که ادامه تصرفات خوانده بر آن ملک، خلاف قرارداد یا قانون است و باید از آن رفع تصرف شود.

بنابراین در دعوای خلع ید مبنای قراردادی بین خواهان و خوانده وجود دارد؛ قسم سوم دعاوی تصرف هستند که خود شامل دعاوی تصرف عدوانی و مزاحمت و ممانعت از حق بوده و ممکن است به صورت کیفری یا حقوقی مطرح شوند.

دعوای خلع ید به معنای اخص در ملک مشاع در مورد امکان طرح این دعوا از طرف شریک مشاعی علیه شریک دیگر یا شخص ثالث، تقریباً مواد قانونی صریح بوده و اختلاف نظر خاصی مشاهده نمی شود.

ماده 43 قانون آیین دادرسی مدنی در این باره مقرر می دارد: (در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتی از آن صادر شده باشد، از تمام ملکخلع ید می شود؛ ولی تصرف محکوم له در ملک خلع ید شده مشمول مقررات املاک مشاعی است.

) منظور از قسمت اخیر این ماده در مورد مقررات املاک مشاعی عمدتاً مواد 576 و582 قانون مدنی است که تصرف هر شریک در ملک مشاع را منوط به اذن سایر شرکا دانسته و در صورت نبود اذن، متصرف ضامن است.

بنابراین محکوم له در دعوای خلع ید -به مـعـنـای اخـص- در مـلک مشاع هنگامی می تواند تقاضای تحویل ملک متنازع فیه را به خود نماید که از سایر شرکا اذن داشته باشد.

در این رابطه یک رأی مشورتی از سوی اداره حقوقی قوه قضاییه به شماره 8358/7 مورخ 6 بهمن ماه 1377 صادر شده که به روشنی گویای این مطالب است: چون حسب مواد 581 و 582 قانون مدنی، هیچ یک از شرکا بدون اجازه سایر شرکا حق دخل و تصرف در مال مشترک را ندارند، بنابراین چنانچه یکی شرکا بدون اجازه شریک دیگر در قسمتی از ملک مشاعی تصرف به عمل آورد، هریک از شرکا حق دارد درخواست خلع ید ایشان را بنماید.

در صورت خلع ید از متصرف، تحویل ملک به هریک از شرکا موکول به موافقت تمامی شرکا می باشد.

وجود اشتراک و افتراق خلع ید دردعوای تصرف عدوانی رعایت تشریفات دادرسی لازم نمی باشد در صورتیکه در خلع ید رعایت این تشریفات لازم میباشد.

هر دو دعوا قابلیت تجدید نظر را دارند.

درخلع ید به موجب ماده 1 قانون اجرای احکام حتماْ حکم باید قطعی و بعد اجرا گردد در صورتیکه در دعوای تصرف عدوانی چون بلا فاصله قابل اجرا میباشد نیازی به قطعی شدن و صدور اجراییه ندارد و درخواست تجدید نظر مانع اجرا نمیباشد.

کسانیکه حق شکایت یا دعوا را دارند طرح درتصرف عدوانی لازم نیست شاکی مالک باشد بلکه مستاجر .

مباشر .

خادم .

رعیت .

کارگر و هر کس به نمایندگی یا به امانت مال غیر را متصرف است میتواند به قائم مقامی مالک طرح دعوی نماید.

(ماده 170 ق.

آ.

د.

م) در دعویخلع ید فقط اشخاص ذینفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی میتواند طرح دعوی نماید.

هزینه دادرسی خلع ید دعوی تصرف عدوانیو مزاحمت و ممانعت از حق غیر مالی میباشد.

دعوی خلع ید در دعوی اموال غیر منقول مالی تلقی گردیده و از نظر پرداخت هزینه دادرسی بر مبنای ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه عمل میشود و اختلاف و یا عدم اختلاف در مالکیت تاثیری ندارد.

رسیدگی در دعوی تصرف عدوانی خارج از نوبت و ملاک حد عرفی و تصمیم قاضی دادگاه میباشد.

در دعوی خلع ید وقت تعیین میگردد.

اعتبار امر قضاوت شده خلع ید دعوا یرفع تصرف عدوانی و خلع ید بطور همزمان یا جدا از هم قابل طرح در مراجع صالحه میباشد.

اعتبار حکم قاضی در موردتصرف عدوانی تا موقعی است که قاضی ماهوی حکم نداده است.

حکمی که در خصوصدعوی رفع تصرف عدوانی صادر شده اعتبار امر مختوم یا قضاوت شده را ندارد بنابراین خواهان یا خوانده میتواند دادخواست خلع ید تقدیم دادگاه نماید ولی بالعکس حکم قاضی ماهوی اعتبار امر مختوم یا قضاوت شده را دارد و خواهان یا خوانده نمیتواند در خصوص همان موضوعی که قبلا مورد حکم واقع شده دعوی تصرف عدوانی را اقامه نماید.

تفاوت دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی جز دعاوی هستند که در صورت اثبات و احراز، منجر به حصول یک نتیجه مشترک برای خواهان میشوند و آن قطع تصرفات غیرقانونی خوانده در مال است.

این هدف و نتیجه مشترک مورد انتظار، در عین حال که معرف شباهت اصلی این دو دعواست، سوالی در خور توجه و واجد فواید علمی و عملی را مطرح میکند که پاسخ به آن موضوع نوشته حاضر است.

سوال این است که تفاوت دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی چیست؟ ما در موسسه حقوقی ملک پور آماده ی ارایه خدمات در زمینه مشاوره در زمینه ی دعوای رفع تصرف عدوانی میباشیم.

با تدقیق در متون قانونی، رویه قضایی و کتب حقوقی، تفاوتهای ذیل استخراج میشود: 1- تفاوت در مفهوم دعوای خلع یدادعای مالک قانونی و مشروع مال(اعم از منقول و غیرمنقول) است مبنی بر اینکه خوانده به صورت غیرقانونی، متصرف مال شده و قطع تصرفات وی را خواستار میشود.

در حالی که دعوای رفع تصرف عدوانی ادعای متصرف سابق مال غیرمنقول (اعم از مشروع یا نامشروع و اعم از اینکه مالک باشد یا نباشد) است مبنی بر اینکه خوانده جدیدا به صورت غیرقانونی، متصرف مال شده و قطع تصرفات لاحق وی را خواستار می شود(ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی) از مطالب فوق سه نکته قابل بهره برداری است: اول: دعوای خلع ید، دعوایی ماهوی و مبتنی بر مالکیت است یعنی اینکه خواهان به استناد مالکیت خود نسبت به مال(ولو اینکه عملا متصرف مال نباشد)، خواستار قطع تصرف شخص غیرمالک می شود.

اما دعوای رفع تصرف عدوانی، دعوایی شکلی و مبتنی بر سابقه تصرف است.

یعنی اینکه خواهان به استناد سبق تصرف خود در مال(ولو اینکه این سابقه تصرف همراه با مالکیت او نباشد)، خواستار قطع تصرفات متصرف لاحق می شود.

دوم: مالکیت با وصف مشروعیت محقق می شود و بدون آن قابل ترتیب اثر و شناسایی نیست.

ولی سبق تصرف هم به صورت مشروع و هم نامشروع، قابل ترتیب اثر در دعوای رفع تصرف عدوانی است.

سوم: دعوای خلع ید هم نسبت به مال منقول و هم مال غیرمنقول قابل طرح است ولی دعوای رفع تصرف عدوانی صرفا نسبت به مال غیرمنقول مطرح میشود.

ما در موسسه حقوقی ملک پور آماده ی ارایه خدمات در زمینه دعوای رفع تصرف عدوانی میباشیم.

2-تفاوت در عناصر شاکله دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی هردو دارای دو رکن هستند که باید توسط خواهان اثبات و توسط قاضی احراز شود.

ارکان دعوای خلع یدعبارتند از: 1- اثبات مالکیت خواهان 2- اثبات تصرفات غیرقانونی فعلی خوانده ارکان دعوای رفع تصرف عدوانی عبارت است از:1- اثبات سبق تصرف خواهان 2- اثبات لحوق تصرفات غیرقانونی خوانده.

باید توجه داشت که اگر در زمان طرح این دو دعوا خوانده تصرف نداشته باشد(تصرف فعلی) دادگاه به دلیل عدم توجه دعوا به خوانده قرار رد دعوا صادر می نماید.

به بیان دیگر طرح این دعاوی علیه شخصی که سابقا در مال تصرف غیرقانونی داشته(تصرف قبلی) و هم اکنون تصرفی ندارد، مسموع نیست.

مطالب فوق، اینگونه قابل خلاصه است؛ – در دعوای خلع ید، خواهان باید مالکیت خود را ثابت کند ولی در دعوای رفع تصرف عدوانی نیازی به اثبات مالکیت نیست و اثبات سبق تصرف خواهان کفایت می کند.

-در دعوای خلع ید، صرف اثبات و احراز تصرفات غیرقانونی فعلی خوانده کفایت می کند.

ولی در دعوای رفع تصرف عدوانی، لحوق تصرفات غیرقانونی خوانده باید ثابت و احراز شود.

تفاوت تصرف فعلی و تصرف لاحق این است که در صورتی که تصرف فعلی در دعوای خلع ید مسبوق به سبق تصرفات خوانده باشد تاثیری در ارکان و نتیجه این دعوا ندارد اما در دعوای رفع تصرف عدوانی اگر تصرفات فعلی خوانده مسبوق به سبق تصرف باشد، دیگر مفهوم تصرف لاحق بر عمل او صدق نمیکند و در نتیجه به دلیل عدم تحقق رکن دوم، دعوا اثبات نمیشود.

موسسه حقوقی ملک پور در دعوی خلع ید همراه شماست 3-تفاوت در لزوم تشریفات دادرسی قانون آیین دادرسی مدنی حاوی اصول و تشریفات رسیدگی به دعاوی مدنی است.

اصول دادرسی مفاهیم کلی هستند که برای تحقق عدالت در رسیدگی های مدنی رعایت می شوند.

تشریفات دادرسی مفاهیم جزیی هستند که نحوه تحقق اصول دادرسی را بیان میکنند.

به عنوان مثال ابلاغ وقت دادرسی به اصحاب دعوا، جز اصول دادرسی است ولی نحوه ابلاغ وقت به آنها جز تشریفات دادرسی است.

فایده تفکیک فوق این است که رعایت اصول دادرسی در هرحال لازم است.

ولی رعایت تشریفات دادرسی در موارد استثنایی لازم نیست.

دعوای رفع تصرف عدوانی جز دعاوی است که تابع تشریفات آیین دادرسی مدنی نمی باشد.

اما سوال این است که تشریفات کدام مقطع دادرسی دعوای رفع تصرف عدوانی لازم الرعایه نمی باشد؟ مقطع ابتدایی دعوا(اقامه دعوا)، مقطع میانی دعوا(جریان دعوا) یا مقطع پایانی دعوا(ختم دعوا) .

مهمترین تشریفات دادرسی در مقطع اقامه دعوا، تنظیم دادخواست(دادخواهی) در فرم چاپی مخصوص(برگ دادخواست) و پرداخت هزینه دادرسی است.

در پاسخ باید گفت ظاهرا منظور مقنن تشریفات دادرسی پس از مقطع اقامه دعوا بوده است و این یعنی اینکه، دعوای رفع تصرف عدوانی همانند سایر دعاوی می بایست در برگ دادخواست تنظیم می شود و هزینه دادرسی نیز پرداخت شود.

ما در موسسه حقوقی ملک پور اماده ی ارایه انواع مشاوره های حقوقی و کیفری توسط برترین وکلا در ایران و اروپا میباشیم 4-تفاوت در تعیین وقت دادرسی دعوای خلع ید مطابق قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی در وقت عادی و معمولی رسیدگی می شود.

منظور از وقت عادی، وقتی است که به ترتیب دفتر اوقات، روز و ساعت معینی برای رسیدگی تعیین می شود.

اما رسیدگی به دعوای رفع تصرف عدوانی مطابق ماده 177 قانون آیین دادرسی مدنی در وقت خارج از نوبت به عمل می آید.

منظور از وقت خارج از نوبت وقتی است که از لحاظ زمانی نزدیکتر و مناسب تر از وقت عادی است چرا که بدون توجه به ترتیب دفتر اوقات دادگاه تعیین می شود.

با این وجود باید توجه داشت که هرچند وقت خارج از نوبت نزدیکتر از وقت عادی است ولی الزاما نزدیکترین وقت نمی باشد.

5-تفاوت در مصادیق قائم مقامی ماده 2 ق.

آ.

د.

م در مقام بیان اشخاصی که حق طرح دعوا را دارند قائم مقام را جزء یکی از اشخاص ذینفع دانسته است .

با تامل و تتبع در قوانین حقوقی می توان قائم مقام را به چهار دسته تقسیم کرد: 1٫ وارث 2٫ موصی له 3٫ منتقل الیه 4٫ مدیر تصفیه .

به طور کلی قائم مقام شخصی است که به جانشینی دیگری دارای حقوق و تکالیف او می گردد.

در دعوای خلع ید مطابق قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی و به استناد ماده 2 این قانون اشخاص مذکور به عنوان قائم مقام حق طرح دعوا و ادامه آن را دارند.

ولی در دعوای رفع تصرف عدوانی ابداعی در مفهوم و اقسام قائم مقام به کار گرفته شده ، بدین صورت که بر شمار قائم مقامان افزوده شده است.

به موجب ماده 170 ق.

آ.

د.

م : (مستاجر ، مباشر، خادم، کارگر و بطور کلی اشخاصی که ملکی را از طرف دیگری متصرف می باشند می توانند به قائم مقامی مالک برابر مقررات بالا شکایت کنند.

) 6-تفاوت در زمان طرح ایرادات مربوط به سند(دفاع شکلی) مطابق ماده 217 قانون آیین دادرسی مدنی اظهار تردید یا انکار نسبت به دلایل و اسناد ارائه شده حتی الامکان باید تا اولین جلسه دادرسی به عمل آید… ماده 219 قانون مزبور، رعایت ماده فوق را در ادعای جعل نیز لازم می داند.

بنابراین مهلت تکذیب سند در قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی تا اولین جلسه دادرسی است.

دعوای خلع ید نیز مشمول قواعد فوق است .

اما در دعوای رفع تصرف عدوانی، ظاهرا مهلت طرح ایرادات سند، مقید به جلسه اول دادرسی نیست.

به موجب ماده 172 قانون آیین دادرسی مدنی اگر در جریان رسیدگی به دعوای رفع تصرف عدوانی یا مزاحمت یا ممانعت از حق ، سند ابرازی یکی از طرفین با رعایت مفاد ماده 1292 قانون مدنی مورد تردید یا انکار یا جعل قرار گیرد، چه تعیین جاعل شده یا نشده باشد، چنانچه سند یادشده موثر در دعوا باشد و نتوان از طریق دیگری حقیقت را احراز نمود مرجع رسیدگی کننده به اصالت سند نیز رسیدگی خواهد کرد.

7-تفاوت در اجرای حکم مطابق ماده 1 قانون اجرای احکام مدنی: هیچ یک از احکام دادگاههای دادگستری به موقع اجرا گذاشته نمی شود مگر اینکه قطعی شده باشد… دعوای خلع ید، همانند سایر دعاوی مشمول این قاعده می باشد و اجرای آن نیازمند قطعیت رای صادره بعد از طی مراحل قانونی است.

ولی دعوای رفع تصرف عدوانی ، از این قاعده مستثنی است و اجرای آن نیازمند قطعیت حکم صادره نیست.

ماده 175 ق.

آ.

د.

م در این خصوص مقرر می دارد: در صورتیکه رای صادره مبنی بر رفع تصرف عدوانی، مزاحمت و یا ممانعت از حق باشد، بلافاصله به دستور مرجع صادر کننده توسط اجرای دادگاه یا ضابطین دادگستری اجرا خواهد شد و درخواست تجدید نظر مانع از اجرا نمی باشد.

یعنی تجدیدنظرخواهی از حکم رفع تصرف عدوانی، فاقد اثر تعلیقی است.

البته باید اذعان نمود که علارغم حکم استثنایی این ماده، اگر رای رفع تصرف عدوانی به صورت غیابی صادر شود موقتا اجرا نمی شود بلکه نیازمند خروج این رای از مرحله واخواهی میباشد.

تفاوت دیگری که از حیث اجرا ، بین این دو دعوا وجود دارد اینست که دعوای رفع تصرف عدوانی، جهت اجرا نیازمند صدور اجراییه توسط دادگاه نیست چرا که به موجب ماده 175 این قانون، این حکم بلافاصله به دستور دادگاه صادر کننده توسط اجرای حکم یا ضابطین دادگستری اجرا می شود در حالیکه دعوای خلع ید مطابق قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی و اجرای احکام مدنی، نیازمند صدور اجراییه جهت اجرا است.

8-تفاوت در اعتبار امر قضاوت شده حکم رفع تصرف عدوانی مانع استماع و رسیدگی دعوای خلع ید نمی شود به بیان دیگر حکم رفع تصرف عدوانی در دعوای خلع ید از اعتبار امرقضاوت شده بی بهره است.

اما در مقابل صرف طرح دعوای خلع ید، مانع استماع دعوای رفع تصرف عدوانی می باشد.

ماده 163 قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می کند: کسی که راجع به مالکیت یا اصل حق ارتفاق و انتفاع اقامه دعوا کرده است، نمی تواند نسبت به تصرف عدوانی و ممانعت از حق طرح دعوا نماید.

9-تفاوت در دستور موقت موقت در دعوای خلع ید با دستور موقت موضوع دعاوی تصرف یکسان نیست.

دستور موقت دعوای خلع ید مشمول قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی ( مواد 310 به بعد ) است درحالی که دستور موقت دعاوی رفع تصرف عدوانی به استناد ماده 174 ق .

آ.

د.

م صادر می شود به موجب این ماده: "چنانچه قبل از صدور رای خواهان تقاضای صدور دستور موقت نماید دادگاه دلایل وی را موجه تشخیص دهد ، دستور جلوگیری از ایجاد آثار تصرف ویا تکمیل اعیانی از قبیل احداث بنا ، غرس اشجار یا کشت و زرع یا از بین بردن آثارموجود ویا جلوگیری از ادامه مزاحمت ویا ممانعت از حق را در ملک مورد دعوا صادر خواهد کرد این دستور با صدور رای به رد دعوا مرتفع می شود مگر اینکه مرجع تجدید نظر دستور مجددی دراین خصوص صادر نماید .

” همانطور که این ماده بیان داشته دستور موقت در دعوای رفع تصرف عدوانی با دستور موقت اصطلاحی متفاوت است.

لذا برخلاف دستور موقت به مفهوم اخص صدور آن نمی تواند موکول به دادن تامین شود واجرای آن نیز مستلزم تایید رییس حوزه قضایی نمی باشد ودیگر اینکه این دستور با صدور رای به رد دعوا مرتفع می شود مگر اینکه مرجع تجدید نظر دستور مجددی دراین خصوص صادرکند .

نظریه مشورتی شماره 4666/7 مورخ 7/5/80 نیز دستور موقت موضوع ماده 174 را ازدستور موقت موضوع ماده 310 موضوعا منتفی داشته است.

11-تفاوت در مالی یا غیرمالی بودن دعوا دعوای خلع یدبه حکم نص بند 12 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت ومصرف آن درمواردمعین مصوب 1373دعوایی مالی است .

لذا هزینه این دعوا در صورتی که موضوع آن منقول باشد مطابق تقویم خواهان ودرصورتی که غیر منقول باشد برمبنای ارزش معاملاتی املاک درهر منطقه اخذ می شود واز حیث تجدید نظر و فرجام خواهی نیز ملاک تقویم خواهان است .

اما دعوای رفع تصرف عدوانی با توجه به عدم ورود در ماهیت ومالکیت غیر مالی است .

لذا رسیدگی به دعاوی تصرف مستلزم پرداخت هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی است.

از جهت تجدید نظر خواهی نیز به استناد بند ب ماده 331 ق.

آ.

د.

م این دعوا قابل تجدیدنظر است ولی به هیچ وجه قابل فرجام نیست .

(ماده 367 ق.

آ .

د.

م ).

مطالب این قسمت به ترتیب ذیل خلاصه می شود: 1- دعوای خلع یدمالی است ولی دعوای رفع تصرف عدوانی غیر مالی(غیرمالی اعتباری) است.

2-هزینه دادرسی دعوای خلع ید از اموال غیرمنقول مطابق ارزش معاملاتی املاک درهر منطقه اخذ می شود درحالی که هزینه دادرسی دعوای رفع تصرف عدوانی معادل دعاوی غیر مالی است.

3- تجدیدنظر خواهی وقابلیت فرجام دعوای خلع ید بسته به تقویم خواهان است.

این درحالی است که دعوای رفع تصرف عدوانی به دلیل غیرمالی بودن مطلقا قابل تجدیدنظرخواهی می باشد ولی به هیچ وجه قابل فرجام خواهی نیست.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت موسسه حقوقی ملک پور ، تاریخ انتشار 21 بهمن96، کدمطلب: ------، www.

malekpour.

ir
کلید واژه ها: شورای حل اختلاف - دعوا - آپارتمان - اطلاعات - موسسه - شورای - قرارداد - دادگاه - سوء استفاده - غیر قانونی - صورت - غیر مجاز - صلاحیت - دفترچه - مطالعه - مسافرت - متفاوت - اجاره - مقاله - موفق - تذکر - خانه - زمین - مجاز

آخرین اخبار سرویس:
طرحی برای تحریم برخی مقام های ایران معرفی کردم+جزییات

ارزیابی 8 ماه اجرای طرح اشتغال روستایی؛ نه وامی دادند نه شغلی ایجاد شد

بانک های خصوصی به غده سرطانی تبدیل شده اند

شهردار رشت استعفا داد

عارف درگذشت پدر «وحید حقانیان» را تسلیت گفت

وقتی به دستور صریح رهبری انقلاب هم بی توجهی می شود

قضات باید در برابر مراجعین صبر پیشه کنند/ صدور آراء اشتباه زیبنده دستگاه قضایی نیست

استخدام بازاریاب در سرزمین سحرآمیز

سفر علی اکبر ولایتی به مسکو و ترمیم فاصله ای که بیژن زنگنه ها در مناسبات 2 دولت ایجاد کردند

جلوگیری از تعطیلی کارخانه آجرثبات قرچک با ورود مدعی العموم

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر و متعهد در خراسان رضوی

بصیرت یکی از ویژگی های مؤثر قرآن است

جلودارزاده: اگر تغییر کابینه با افراد کارآمدتر انجام نشود، نفعی که ندارد هیچ، باعث ضرر هم می شود / برخی انتظار تغییر کابینه به سمت جریان اصولگرا را دارند؛ شاید می خواهند چیزی را که در 8 سال خراب کردند، به طور کامل نابود کنند

چرا باید تا ابد با آمریکا قهر بود؟

حج را نمی توان به دلایل سیاسی تعطیل کرد

استخدام فروشنده تمام وقت آقا در پرده فروشی

مولاوردی: رییس جمهور روز 14 مرداد درخصوص حقوق شهرودی به مردم گزارش می دهد

هلاکت نظامی صهیونیست توسط تک تیراندازان فلسطینی

در این اوضاع رهبری اقدام نمی کنند؟

مدیر حوزه علمیه فولاد درگذشت

امیدهای غرب در آستانه 40 سالگی انقلاب محقق نمی شود

لبنیات و تخم مرغ گران شدند

مصدوم حادثه انفجار مخزن خمین درگذشت

استخدام مدیر اجرایی در شهرک اکباتانِ تهران

دود عنبر نسارا برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود

فقط کنایه زدم / روسیه هرگز یار ما نبوده / تحریم کار سلاح کشتار جمعی را می کند

ابتکار جالب یک هنرمند در نشان دادن بی رحمی ترامپ به کودکان مهاجر

بندرعباس زیرساخت های گردشگری ندارد

قیمت 8 واحد پولی کاهش یافت

مرده ای که زنده شد

جذب 1000 نفر سر دفتر در مصاحبه آزمون سر دفتری اسناد رسمی

دختران شین آبادی برای درخواست کارت ملی به دفاتر استانی ثبت احوال مراجعه کنند

آیت الله مرتضی تهرانی درگذشت

استخدام استادکار نجار ساختمانی در خراسان رضوی

سازوکار بیمه شاغلان مجازی بزودی اعلام می شود

استخدام همکار خانم جهت انجام امور دفتری در شرکت مهندسی

واکنش ترامپ به انتقاد رسانه ها از وی به علت رفتارش با پوتین

مولوی عبدالحمید: کل دنیا را بدهند به وجبی از این خاک خیانت نمی کنیم/ زمان احمدی نژاد من را ممنوع الخروج کردند/فکر نمی کردم جلوی سفرم به قطر را بگیرند/کشور دیگر که می رویم می گوییم اهل سنتیم می گویند نه شما ایرانی هستید شما جاسوسید

رفع مهمترین خلاء مرزی جنوب شرق نیازمند «پول»

مدارس غیردولتی بار دولت را سبک می کنند

همایش حمایت از کالاهای ایرانی در مسجد آل رسول ایرانشهر

نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی در سازمان دارالقرآن آغاز شد

نگذاریم مشکلات صنفی به مسائل سیاسی تبدیل شود نیازی به مدیران منفعل نداریم

آماده باش پلیس فرودگاه برای سفر 86 هزار حاجی

شهردار رشت استعفا کرد

پیکر رهبر مسلمانان چین با حضور 300 هزار نفر تشییع شد

مخالفت دیوان عدالت اداری با مصرف منابع سازمان مدیریت بحران خارج از محل تعیین شده قانونی

پیکر یک مرزبان شهید در مشهد تشییع شد

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت سوپر مارکتی واقع در تهران

استخدام نیروی خانم جهت کار دفتری جهت وارد کردن سایز mdf

سپرده گذاران موسسات مالی می توانند پول های خود را بگیرند

استخدام کارمند طراحی در سورنا گرافیک

عارف به وحید حقانیان تسلیت گفت

روحانی 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

محسنین و نیکوکاران دریافت کننده رحمت خاص الهی اند

عضو مجمع روحانیون مبارز: چرا باید با آمریکا تا ابد قهر بود؟

رفع کاستی های خوزستان در بودجه 98 لحاظ می شود

چرا آسیب های اجتماعی در شهر مشهد زیاد است؟ / شهردار مشهد: احتمالا به دلیل جمعیت بالای حاشیه نشین!

سپاه از فعالیت اقتصادی سودی نمی برد/ به خواست دولت ها وارد عرصه اقتصادی شدیم

چرا آسیب های اجتماعی در شهر مشهد زیاد است؟ / شهردار مشهد: احتمالا به دلیل جمعیت بالای حاشیه نشین!

پیگیری روند تخصیص اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی در افق

جلودارزاده: بعضی مسسولان هنوز به فکر زندگی لاکچری و تشریفات خودشان هستند

موتورها هم هویت داشته باشند

استخدام کمک حسابدار آشنا به نرم افزار های مالی و آفیس در تبریز

عهدشکنی با خدا و مردم، انسان را سنگدل می کند

اتهام تسلط مطلق مرد بر زن بر دین اسلام وارد نیست

لزوم مخالفت همه افراد مسئول با اشرافی گری و رانت خواری

اطلاعیه شروع دوره های 208 و 209 و 210 کارآموزی قضایی تهران

استخدام تایپیست مسلط به وُرد و فرمول نویسی در انتشارات

شماره 22/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

598 به روایت رهبر انقلاب

آقای روحانی ما حیرانیم! ملاک انتخاب افراد باید شایسته سالاری فارغ از مذهب باشد: گفت و گویی با مولوی عبدالحمید  

اعتراض داوطلبان کنکور به قطعی شدن تاثیر معدل

استخدام لیسانس حسابداری آقا در محدوده آتشگاه اصفهان

استخدام همکار خانم برای امور دفتری در قزوین

استخدام کارشناس کامپیوتر آقا مسلط به اکسل در تهران

هلاکت دهها متجاوز در حملات موشکی و توپخانه ای نیروهای یمنی

توتک ثبت ملی شد

دو فروند بالگرد اطفای حریق به عراق اعزام شد

خبر خوش برای مشتاقان زیارت عتبات در مناطق محروم

12 هزار نفر در شبکه نظارت بر انتخابات خوزستان عضویت دارند

استخدام حسابدار خانم در محدوده امام خمینیِ اصفهان

پزشک قلابی داروخانه در تله پلیس

ارز مسافری توجیهی ندارد؛ مسافران نیاز خود را از بازار تامین کنند

شایعه تعطیلی میادین و بازارهای میوه و تره بار به دلیل افزایش قیمت تکذیب شد

استخدام همکار خانم مسلط به کامپیوتر، امور اداری و ثبت انبار

انتقاد تند پارسایی از نتایج غیرمنطقی سقوط هواپیمای تهران - سنندج / می گفتند خلبان عمدا به کوه کوبیده منطقی تر بود

تعداد زائران در مدینه تا امروز به بیش از 5 هزار نفر می رسد

نبود قطعه تولید 50 هزار خودرو را متوقف کرد/وضعیت قطعه سازی بحرانی است

جهانبخش از آلکمار جدا می شود/ مذاکرات نهایی ستاره ایرانی با تیم بعدی

سپاه از فعالیت قتصادی سودی نمی برد/ تا کنون به خواست دولت ها وارد عرصه اقتصادی شدیم

آزمون سردفتری اسناد رسمی سال 97 برگزار شد

خوزستان در خط بحران آب

استخدام مجموعه غذایی باربد در اصفهان

استخدام صندوقدار مجرب با بیمه در محدوده ارتشِ تهران

عیادت نفیسه روشن، اکبر عبدی و داریوش ارجمند از جمشید مشایخی +تصاویر

کشف 13 میلیارد ریال کالای قاچاق توسط مرزبانان خوزستان

آیت الله مرتضی تهرانی دعوت حق را لبیک گفت + زندگی نامه

پاسخ مدیر روزنامه شرق به متکی: من اظهار شرمندگی نکردم/ 3 حرف خلاف واقع در یک پاراگراف زده اید

اختصاص اعتبار ویژه برای توسعه راه های روستایی خوزستان

خلع ید و تخلیه چیست؟

خلع ید و تخلیه چیست؟