مطالب مرتبط:
حمله جنگنده های ائتلاف آمریکایی به سوریه/ تلاش پشت پرده آلمان برای متصل ماندن ایران به شبکه سوییفت/عملیات نظامی امارات با پشتیبانی اسراییل در سینای مصر/رایزنی نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره «معامله قرن»
مرحله سوم فروش قطعی محصولات ایران خودرو ویژه عید سعید فطر
عدم امکان صلح در فروش های قطعی ایران خودرو
اقدامی بی سابقه در فوتبال کشور؛ جمع آوری زباله ها از ورزشگاه پس از دیدار ایران و اسپانیا/ احتمال پخش دیدار ایران و پرتغال با میزبانی خانواده ها
تیم ملی فوتبال اسپانیا برابر ایران دچار چالش اساسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 20:052018-06-22سياسي

آب وهوای ایران در پایان قرن 21


گزارشی که روز گذشته در سازمان هواشناسی کشور و در جلسه مشترک با هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) مستقر در سازمان ملل متحد از تغییرات اقلیمی ایران ارائه شد، - ضمن تشریح آنچه که در نیم قرن اخیر بر سر اقلیم ایران آمده است، چشم انداز وضعیت آب وهوای کشور در پایان قرن حاضر را بر اساس سناریوهای محتمل مبتنی بر مطالعات این هیات بین المللی ترسیم کرد.

گزارشی که روز گذشته در سازمان هواشناسی کشور و در جلسه مشترک با هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) مستقر در سازمان ملل متحد از تغییرات اقلیمی ایران ارائه شد، ضمن تشریح آنچه که در نیم قرن اخیر بر سر اقلیم ایران آمده است، چشم انداز وضعیت آب وهوای کشور در پایان قرن حاضر را بر اساس سناریوهای محتمل مبتنی بر مطالعات این هیات بین المللی ترسیم کرد.

این گزارش تنها به اقلیم ایران محدود نیست، بلکه برای مردم و سیاست گذاران دولتی در تمام کشورهای جهان و در تمام قاره ها، سه پیام دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه بی توجهی به آن می تواند منجر به گرم شدن کره زمین فراتر از حد خطر (2 درجه سانتی گراد) در 30 سال آینده شود و ساکنان این سیاره را با بحران های جدی زیست محیطی روبه رو کند.

آب وهوای ایران در پایان قرن 21 این گزارش وجه دیگری هم دارد که باید مورد توجه تمام دولت ها به ویژه 195 دولت عضو این هیات قرار بگیرد و آن اینکه تنها رفتارهای دولت مستقر هر کشور نیست که بر اقلیم آن اثر می گذارد، بلکه رفتار سایر دولت ها در تمام نقاط کره زمین می تواند به طور مستقیم اقلیم کشورهایی را که در معرض آسیب پذیری بیشتری در برابر تغییرات آب و هوایی هستند، تحت تاثیر قرار دهد.

به بیان دیگر، میزان پایبندی یا عدم پایبندی کشورهای جهان به توافقنامه پاریس نیز در وضعیت آتی اقلیم ایران وزنی دارد که نباید نادیده گرفته شود.

از این رو پایبندی کشورها به توافقنامه پاریس باید به عنوان یک مطالبه جدی از سوی افکار عمومی و ملت ها به ویژه در کشورهایی نظیر ایران که با پدیده بیابان زایی روبه رو هستند و از این بابت، آثار تغییر اقلیم در آنها زودتر مشهود می شود، مطرح و دنبال شود.

توافقنامه اقلیمی پاریس در دسامبر 2015 و بر مبنای آخرین گزارش منتشر شده توسط هیات بین الدولی تغییر اقلیم تدوین شد و طی آن کشورهای عضو این توافقنامه متعهد شدند تولید گازهای گلخانه ای را که عامل اصلی گرم شدن کره زمین است، محدود کنند.

وجه دیگر گزارش IPCC که بخشی از آن روز گذشته در جمع اصحاب رسانه عنوان شد، هشدار جدی درباره محسوس بودن تغییرات اقلیمی در تمام نقاط سیاره میزبان سکونت بشر است و به همین خاطر، این گزارش سه گزینه پیش روی تمام دولت ها در برابر عوارض قطعی ناشی از تغییرات اقلیمی در آینده را تشریح کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، هیات بین الدولی تغییر اقلیم موسوم به IPCC در بدنه سازمان ملل متحد، مجموعه ای با عضویت 195 کشور است که در زمینه ارزیابی علوم مربوط به تغییر اقلیم، یافته های خود را که حاصل کار علمی دانشمندان دنیا است، در قالب گزارش های دوره ای گردآوری می کند.

30 سال از تشکیل این هیات می گذرد و در این مدت 5 گزارش دوره ای درباره تغییرات اقلیمی تهیه شده و در سال آینده میلادی نیز قرار است گزارش دیگری در این باره با موضوع گرمایش جهانی 5/ 1 درجه ای منتشر شود.

چشم انداز تغییر اقلیم کشور تا انتهای قرن 21 میلادی با استفاده از سناریوهای گزارش پنجم هیات بین الدولی تغییر اقلیم در سازمان هواشناسی کشور شبیه سازی شده که نشان می دهد در صورت عدم پایبندی کشورها به توافقنامه پاریس، در غرب ایران (منطقه زاگراس) بین 50 تا 80 سال آینده، با کاهش تا 20 درصدی بارش روبه رو خواهیم بود و این میزان در سوریه، اردن، فلسطین و عراق تا 30 درصد پیش بینی می شود.

افزایش دمای کره زمین ناشی از افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و تغییر کاربری اراضی، موجب تغییرات آشکار شاخص های اقلیمی ایران شده است که از آن جمله می توان به افزایش دما، کاهش بارش و افزایش فراوانی رخداد پدیده های مخرب جوی طی دو دهه اخیر در کشور اشاره کرد.

طی 50 سال اخیر میانگین دمای کشور با شیب حدود 4/ 0 درجه سانتی گراد به ازای هر دهه افزایش یافته و این در حالی است که وضعیت افزایش دما در کلان شهرهای رو به توسعه همچون تهران، اصفهان و شیراز قدری بارزتر بوده است.

در نیم قرن اخیر همچنین تغییرات بارش در ایران محسوس بوده است، طوری که این کاهش با شیب 11 میلی متر بر هر دهه، برآورد شده است.

در عین حال تبخیر و تعرق با شیب 54 میلی متر بر دهه افزایش یافته است.

از سوی دیگر طی بیش از یک دهه اخیر از سال 1384 تاکنون کشور با پدیده خشکسالی انباشت مواجه بوده و تعداد ساعات آفتابی در این مدت به طور میانگین 11 ساعت بر سال، افزایش یافته است.

روند کاهشی میانگین سرعت باد به ویژه در شهرهای بزرگ تحت تاثیر اثرات گسترش شهرنشینی و ساخت وسازها از دیگر پیامدهای تغییر اقلیم ایران در 50 سال گذشته بوده است.

بر اساس گزارشی که چشم انداز وضعیت اقلیم ایران تا انتهای قرن 21 و در آستانه سال 2100 میلادی را با استفاده از سناریوهای گزارش پنجم هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) در سازمان ملل متحد ترسیم کرده است، تنها یک سناریوی خوشبینانه وجود دارد اما در قالب سه سناریوی محتمل دیگر، هشدار و نگرانی جدی درباره آینده اقلیمی کشور وجود دارد چراکه در تمام آنها میانگین بارش در حدفاصل مدیترانه تا افغانستان با کاهش جدی روبه رو خواهد شد.

در صورت پایبند نبودن کشورها به توافقنامه محدودسازی انتشار گازهای گلخانه ای موسوم به توافق اقلیمی پاریس، باید منتظر کاهش 20 درصدی بارش در منطقه زاگرس در پایان قرن حاضر باشیم و این در حالی است که در این صورت، افزایش بارش اما از نوع مخرب، ناگهانی و سیل آسای آن در شرق کشور پیش بینی می شود.

اهمیت پایبندی به این توافق به حدی زیاد است که در صورت بی توجهی به آن، کاهش بارش و خشکسالی از 30 سال آینده با سرعت بیشتری زمین را درگیر خواهد کرد و در این میان کشوری همچون ایران که پیامدهای تغییر اقلیم همین حالا هم با بروز پدیده خشکسالی و بیابان زایی خود را نشان داده، بیشتر از این وضعیت متاثر خواهند شد.

افزون بر این پیش بینی می شود در صورت عدم پایبندی به توافقنامه پاریس، میانگین دمای کشور در پایان قرن21حدود 2/ 5 و در صورت پایبندی به آن 3/ 1 درجه سانتی گراد نسبت به دوره 2005 – 1986 افزایش یابد.

به همین خاطر IPCC به تمام کشورها توصیه می کند به توافق پاریس پایبند باشند و در این بین دولت و ملت ایران نیز باید برای تبعاتی که گرمایش جهانی در کشور ما به دنبال دارد، پایبندی به توافق پاریس را از جامعه جهانی به شکل جدی مطالبه کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، عامل اصلی تغییر اقلیم زمین، انتشار گازهای گلخانه ای است که چهار منشأ اصلی دارد.

فعالیت های بخش تولید و مصرف انرژی بیشترین سهم را در این زمینه دارد و عامل انتشار 35 درصد از این گازها است.

پس از آن بخش صنعت با 31 درصد، بخش کشاورزی با 24 درصد و بخش حمل و نقل با 14 درصد در مراتب بعدی تولید و انتشار گازهای گلخانه ای قرار دارند.

حد قابل قبول گرمایش کره زمین در توافقنامه پاریس 2 درجه سانتی گراد تعیین شده که برای پایبندی به آن میزان کل کربن قابل انتشار در جو 790 گیگاتن پیش بینی شده است.

گزارش ها حاکی است از سال 2010 تاکنون 72 درصد از بودجه کربن مذکور استفاده شده و جو کره زمین برای اینکه از حد خطر گرمایش عبور نکند، تنها ظرفیت 225 گیگاتن کربن دیگر را دارد.

برای پایبندی به این امر لازم است کشورهای در حال توسعه راه های جایگزینی برای طی مسیر خود انتخاب کنند که نیازمند انتشار حجم زیادی از گازهای گلخانه ای فراتر از ظرفیت زیستی زمین نباشد.

مقامات IPCC در جلسه روز گذشته با یادآوری سه پیام اصلی آخرین گزارش رسمی و تفصیلی خود، سه گزینه پیش روی دولت ها را نیز تشریح کردند.

سه پیام گزارش پنجم این هیات شامل این موارد است: انسان در تغییرات اقلیمی نقش دارد؛ هرچه بیشتر نظم اقلیم را بر هم بزنیم، ریسک بیشتری را متحمل خواهیم شد چراکه بخشی از این تغییرات غیرقابل بازگشت است و در نهایت اینکه برای داشتن آینده خوب ناگزیریم که به دنبال کنترل تغییرات اقلیمی برویم.

سه گزینه پیش روی تمام دولت ها در برابر آثار مخرب تغییرات اقلیمی بر حیات بشر نیز که این گزارش مطرح می کند به این شرح است: نخست اینکه گام هایی برای محدودسازی فعالیت های بشری که به انتشار گازهای گلخانه ای می انجامد برداشته شود؛ دوم اینکه به دنبال راه هایی برای کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی بر زندگی انسان باشیم و در نهایت اینکه رنج و عذاب ناشی از تبعات تغییرات اقلیمی را بپذیریم و تحمل کنیم که قطعا هیچ دولتی راه حل سوم را آگاهانه انتخاب نخواهد کرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 29خرداد 97، کدمطلب:3402196، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: ایران - کشور - تغییرات اقلیمی - سازمان هواشناسی کشور - گزارش - سازمان هواشناسی - سازمان ملل متحد - کشورهای جهان - دولت - بین المللی - سازمان ملل - هواشناسی - پاریس - گازهای گلخانه ای - زمین - سیاره - رفتار - آسیب پذیری - جهان - بیابان - اصحاب - میزان - تولید - هوایی - آینده - بحران - منتشر - رسانه - پدیده - هشدار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام گریل کار در فست فود برگریل

توییت جالب ترانه علیدوستی برای کاهش مصرف برق

دریاچه ای شگفت انگیز در میان صحرای سوزان

استخدام منشی برای دفتر وکالت در تهران

اعتراض مسافران درپی قطعی برق در ایستگاه متروی طالقانی

میشل اوباما: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم

سیلاب معروف ترین شهر سیاسی جهان را فرا گرفت

فردا پروازهای امان به نجف از سر گرفته می شود

استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در سعادت آباد تهران

تبیین و ترویج کلام اهل بیت(ع) رسالت مبلغان است

حوزه علمیه لبنان دوره تابستانه ویژه خواهران برگزار کرد

استخدام منشی آشنا به امور بیمه در کلینیک دندانپزشکی

وزیر دفاع: قطعنامه 598 بیانگر حقانیت ایران در دفاع مقدس بود

استخدام منشی خانم در هتل برج سفید

عملیات سازه ساختمان جدید مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(ع) برازجان به اتمام رسید

استخدام کارمند اداری با روابط عمومی بالا در محدوده غرب تهران

اسلام چیزی جز حُسن خُلق نیست

سفر وزیر برق عراق به عربستان به تاخیر افتاد

در انقلاب اسلامی ایران همه مردم اعم از شیعه و سنی در صحنه بودند/انقلاب، اساس یک تمدن جدید در مقابل تمدن لیبرال دموکراسی غرب است

جشن های «زیر سایه خورشید» در سطح استان سمنان برگزار می شود

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

«سلیمانی امیری» به عنوان رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد/ صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه قم – سلفچگان- راهجرد

برخی اعضای کابینه تغییر می کنند

ویژه برنامه هسته ای «ثریا» در سالگرد شهید رضایی نژاد

بازرس های ناخوانده

از سوی رییس قوه قضاییه دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

احکام اعضای شورای امر به معروف دانشگاه آزاد ابلاغ شد

نشست «نقش و جایگاه رادیو در فضای جدید رسانه ای» برگزار می شود

رییسی در مراسم جایزه جهانی گوهرشاد هویت زن در جامعه غربی ترور شده/ لزوم معرفی چهره هایی چون گوهرشاد برای ترویج کرامت

طرح 24 ماده ای مجلس برای برون رفت از شرایط اقتصادی از دستور کار خارج شد/ دولت باید لایحه بدهد

کانون اندیشه جوان در قاب تصویر

برخورد خشونت بار با بدحجابی جواب نمی دهد

6 مطالبه رییس جمهور از رییس کل جدید بیمه مرکزی

فرماندهان ولایی ،عامل اتحاد ارتش جمهوری اسلامی

انتقاد اینستاگرامی دو قهرمان کشتی از مسئولان/ دست تنهاییم

استخدام کارمند مسلط به word و اکسل در محدوده شادآباد تهران

وظیفه علمای دین، مرزبانی از عقیده و اعتقاد است

استخدام تعدادی سالن کار کمکی برای رستوران در تهران

استخدام تعدادی چرخکار شلوار دوز زنانه در حوالی افسریه تهران

خطیب توانا می تواند در برابر هجمه های فضای مجازی بایستد

استخدام سالن کار آقا جهت رستورانی در تهران

برگزاری جشن های بزرگ مردمی کرامت در 6 آستان مقدس در کاشان+تصاویر

چند ایرانی به خاطر چک بی محل در زندان هستند؟

توضیحات زاکانی درباره نشست های اخیر اصولگرایان با رییسی

استخدام سالن کار خانم جهت کافه رستوران در تهران

سلفی داغِ داغ «بهرام رادان» /عکس

روحانی که اشعارش هر خواننده ای را جذب می کند

استخدام فروشنده و حسابدار در فروشگاه پوشاک

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند/ وارد بازی ترامپ نمی شویم

رییس کل بیمه مرکزی تعیین شد

پاسخ اسماعیلی به ادعاهای مطرح شده درباره ارتباط بین خاموشی های اخیر و معاهده پاریس

هیچ اطلاعی از تصمیم روحانی در زمینه اصلاح هیات وزیران ندارم

وحدت حول محور ولایت فقیه رمز موفقیت در برابر دشمن است

سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

در جلسه رهبری تاکید شد در امور اقتصادی میان داری با دولت است/ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در اتخاذ سریع تصمیمات اقتصادی راهگشا است

اقدامات سازمان انرژی اتمی در چارچوب فرمان مقام معظم رهبری

درخشش اداره کل روابط عمومی راه آهن در سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

امروز در هیات دولت بحث ترمیم کابینه مطرح نشده است

نشست مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی، سواحل و بنادر استان مازندران

سردار سلامی با حفظ سمت "سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه" شد

جایزه جهانی گوهرشاد به هشت بانوی نیکوکار نمونه اعطا شد

برخورد متفاوت بهاره افشاری با رسانه های داخلی و رسانه های ضدانقلاب +عکس

انتشار کتاب راه نشان با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف

نماینده مجلس: مذاکره ولایتی و پوتین با درخواست روحانی از رهبری انجام شد

نماینده مجلس: افزایش مهاجرت به شمال به خاطر خشکسالی

ایران، صدررنکینگ آسیاراازاسترالیا پس گرفت

سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه منصوب شد

کانون اندیشه جوان

گزارش تصویری از حواشی جلسه هیات دولت

دیدار با خانواده شهید «قاسم خاوه ای» در برنامه ستارگان پرفروغ

درمانگاه تخصصی امام رضا(ع) قشم به بهره برداری رسید

رییس بیمه مرکزی معرفی شد / رییس جدید بیمه مرکزی در جلسه هیئت دولت مشخص شد

به مناسبت 28 تیر روایتی از آخرین جلسه درس عرفان حجت الاسلام مهندسی

طبق اعلام استاندار همدان دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

زمینه برای بازگشت «نخبگان و سرمایه داران ایرانی» به کشور مهیا می شود؟!

دبیر کل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

دشمن روی بی اعتمادی سرمایه گذاری می کند (گفت وگو با یحیی آل اسحاق، درباره فساد، فضای فسادزا و راه های مبارزه با فساد)

کلید علم در قفل اقتصاد نمی چرخد/ کشور با روزمرگی اداره می شود

معاون هماهنگ کننده سپاه تغییر کرد/ سردار سلامی جایگزین سردار آبرومند شد

دعوت مجلس از آخوندی برای پاسخگویی به مشکلات کامیون داران

8 درخواست ترامپ برای ملاقات با روحانی رد شد

برخورد خشن با حجاب جواب نمی دهد

واکنش آذری جهرمی به تبلیغاتی خواندن بازدید از طبقه 9 ساختمان وزارت ارتباطات: چیزی برای پنهان کردن نداریم

سهم تهران هوشمند در برنامه سوم شهر باید جدی باشد

وجود فرماندهان یکپارچه و ولایی ،عامل اتحاد ارتش جمهوری اسلامی ایران

واکنش آذری جهرمی به تبلیغاتی خواندن بازدید از طبقه 9 ساختمان وزارت ارتباطات: چیزی برای پنهان کردن نداریم

واکنش پرویز پرستویی به یک گزارش

ولایتی: نتانیاهو مثل گدا عمل می کند

بیش از 75 هزار نفر در آزمون سردفتری ثبت نام کرده اند

حجاب و عفاف فقط مختص زنان نیست، مردها هم مراقب پوشش خود باشند

برای برگزاری جایزه جهانی گوهرشاد هیچ هزینه ای نکرده ایم/می خواهیم در تمام دنیا این عمل خیر را گسترش دهیم

مساعدت لازم برای در اختیار گرفتن ساختمان جدید اتحادیه قرآنی یزد انجام شود

حضور پیشکسوتان دفاع مقدس در شیفت شب موزه انقلاب

موزه بنیاد شهید باید به صورت ملی اداره شود

عراق پیکر 76 شهید دفاع مقدس را تحویل ایران داد

استخدام صافکار ماهر در محدوده درکه تهران

استخدام تراشکار و فرزکار در کارگاه خدمات قالب

استخدام آشپز ماهر مسلط به پیتزا و پاستا در تهران

استخدام وسط کار در تولیدی پوشاک

استخدام پیک موتوری و کارگر ساده آشنا به امور آشپزی در تهران

آب وهوای ایران در پایان قرن 21

آب وهوای ایران در پایان قرن 21