مطالب مرتبط:
یک الگوی موفق در کشت و آبیاری نوین
روشهای نوین آبیاری
آبیاری 2 هزار هکتار از زمین های صیفی به صورت تیپ
آبیاری 2هزار هکتار از زمین های صیفی به صورت تیپ
تجهیز 633 هکتار از مزارع کازرون به سیستم آبیاری نوین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 17:022018-06-22اقتصادي

شیوه کشت و آبیاری تغییر کند


استان بوشهر در عرصه کشاورزی دارای ظرفیت های بسیار خوبی است ولی کمبود منابع آبی امان کشاورزی را در این استان بریده است و تهدیدی جدی در این بخش محسوب می شود.

- چند سالی است که با کاهش میزان بارندگی ها در نقاط مختلف کشور شاهد خشکسالی های مستمر هستیم و منابع آب سطحی و زیرزمینی با کاهش قابل توجهی روبرو شده است که بخش های مختلف زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

این خشکسالی در مناطق جنوبی کشور نمود بیشتری داشته است و علاوه بر کاهش آورد رودخانه ها، منابع زیرزمینی آب با افت شدید سطح ایستابی روبرو شده و بسیاری از دشت ها نیز در این مناطق ممنوعه شده است.

استان بوشهر به عنوان یکی از قطب های کشاورزی محسوب می شود و افراد زیادی در این استان در عرصه کشاورزی مشغول به فعالیت هستند و از این طریق امرار و معاش می کنند که از مهمترین محصولات این استان می توان به خرما اشاره کرد.

کاهش منابع آبی در سال های اخیر باعث شده تا بخش کشاورزی به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و عملا فعالیت های بخش کشاورزی با تهدیدی جدی روبرو شده است که آینده روشنی را نمی توان برای آن متصور بود.

استفاده از شیوه های آبیاری غرق آبی هنوز هم به عنوان اصلی ترین شیوه آبیاری در نخیلات استان بوشهر مورد استفاده قرار می گیرد که به علت سازگاری نخیلات با این شیوه آبیاری، کشاورزان تمایل چندانی به تغییر این شیوه ندارند.

چند سالی است که تلاش هایی برای تغییر شیوه آبیاری نخیلات در شهرستان دشتستان آغاز شده است و طرح آبیاری آب پخش به عنوان پایلوت این طرح مورد بهره برداری نیز قرار گرفته است ولی هنوز تا رسیدن به نتیجه نهایی فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

با این شرایط آبی که در سال جاری شاهد بودیم و کاهش چشمگیر آب ذخیره شده پشت سد رییسعلی دلواری در شهرستان دشتستان، امسال نخیلات استان بوشهر تنها یک بار آبیاری خواهند شد که در نوع خود یک فاجعه محسوب می شود.

استان بوشهر قطب تولید دیگر محصولات کشاورزی نیز محسوب می شود که یکی از این محصولات، تولید گوجه فرنگی خارج از فصل است که این بخش نیز تحت تاثیر کمبود منابع آبی قرار گرفته است و بایستی شیوه های جدید برای تولید این محصول استفاده شود.

کاهش بارندگی ها علاوه بر اینکه تامین آب شرب و آب کشاورزی استان بوشهر را تحت تاثیر قرار داده است، باعث ایجاد چالش هایی در تامین آب مورد نیاز برای صنایع استان نیز شده است.

استفاده از راهکارهای مناسب و مدیریت بهینه منابع آبی نقشی مهم و تاثیرگذار در عبور از بحران های آبی خواهد داشت و یکی از شیوه های موثر در این زمینه استفاده از شیوه های نوین کشت و آبیاری است.

اجرای طرح سازگاری با کم آبی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در گفت وگو با مهر اظهار داشت: در راستای عبور از مشکلات بخش آب در استان بوشهر، طرح سازگاری با کم آبی با 20 برنامه و طرح عملیاتی و اعتبار چهار هزار و 300 میلیارد تومان اجرا می شود.

شاپور رجایی با اشاره به تامین سه هزار و 400 میلیارد تومان از اعتبارات این طرح از طریق تسهیلات بانکی خاطرنشان کرد: 380 میلیارد تومان از این میزان اعتبار از منابع عمومی و 308 میلیارد تومان با سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین می شود.

وی تامین 45 درصد از منابع آبی استان بوشهر از طریق نمک زدایی آب دریا تا سال 1404 را یکی از اقدامات مهم دانست و افزود: اجرای طرح جداسازی آب فضای سبز شهرداری ها، آب فضای سبز و احشام روستاها از دیگر اقدامات است.

مصرف 81 درصد آب استان در بخش کشاورزی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر بیان کرد: در استان بوشهر سالانه یک میلیارد و 20 میلیون مترمکعب آب مصرف می شود که 102 میلیون متر مکعب از منابع داخلی و 900 میلیون متر مکعب آن از منابع سطحی تامین می شود.

وی با اشاره به مصرف 81 درصد آب استان بوشهر در بخش کشاورزی، 12 درصد در بخش آب شرب و یک درصد در بخش صنعت، گفت: 54 درصدآب مصرفی استان بوشهر از منابع زیر زمینی، 41 درصد از منابع سطحی و پنج درصد از نمک زدایی تامین می شود.

استفاده از شیوه های نوین آبیاری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به کمبود منابع آبی در استان بوشهر اظهار داشت: استفاده از شیوه های نوین آبیاری به عنوان یکی از طرح های مهم در دستور کار است.

خسرو عمرانی خاطرنشان کرد: طرح نوین آبیاری در اراضی نخلستانی استان بوشهر در دست اجرا است که شیوه های سنتی آبیاری به آبیاری نوین تبدیل می شود و نقش مهمی در افزایش راندمان استفاده از منابع آبی دارد.

وی اضافه کرد: طرح مطالعاتی دو هزار و 400 هکتاری اراضی نخلستانی سعدآباد دشتستان تکمیل شده است و این طرح امسال عملیات آن با همکاری باغداران و جهاد کشاورزی اجرا و شیوه آبیاری سنتی این اراضی به تحت فشار تبدیل می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: طرح مطالعاتی تبدیل آبیاری سنتی به تحت فشار در نخلستان های آب پخش و شبانکاره دارای 95 درصد پیشرفت است که بر اساس برنامه زمان بندی عملیاتی می شود.

توسعه طرح کشت گلخانه ای عمرانی ادامه داد: یکی از مهمترین راهکارها برای عبور از مشکلات بی آبی، استفاده از کشت های گلخانه ای است که طرح های مهمی برای توسعه طرح کشت گلخانه ای در استان بوشهر داریم و شاهد افزایش قابل توجه کشت گلخانه ای در استان هستیم.

وی با اشاره به اضافه شدن 199 هکتار به سطح کشت گلخانه ای استان بوشهر در سال گذشته، افزود: امسال 150 هکتار طرح کشت گلخانه ای در استان اجراء می شود در توسعه اشتغال، افزایش راندمان مصرف آب و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی نقشی اساسی دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: در راستای توسعه اجرای طرح های کشت گلخانه ای باید بانک ها همکاری مناسبی در راستای ارائه تسهیلات بانکی داشته باشند.

تبدیل آبیاری سنتی به نوین استاندار بوشهر تاکید ویژه ای بر بهبود وضعیت منابع آبی و استفاده از شیوه های نوین آبیاری دارد و در نشست شورای حفاظت آب استان بوشهر اظهار داشت: یکی از عقب ماندگی های تاریخی استان بوشهر در حوزه تامین آب است.

عبدالکریم گراوند با اشاره به اجرای طرح آبیاری نوین در اراضی نخلستانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: در این راستا طرح آبیاری تحت فشار برای اراضی نخلستانی استان تدوین و اجرایی شده که امسال این طرح تسریع می یابد.

گراوند با اشاره به نقش مهم اجرای طرح آبیاری نوین در کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی گفت: بدون شک حجم قابل توجهی از مصرف آب در تبدیل آبیاری سنتی به نوین در اراضی نخلستانی استان ذخیره و صرفه جویی می شود.

وی با اشاره به اجرای طرح نخلستان در اراضی کشاورزی سعدآباد دشتستان خاطر نشان کرد: دراجرای طرح نخلستان، اراضی کشاورزی سعدآباد دشتستان به آبیاری نوین مجهز می شود که امسال 2 هزار و 400 هکتار اراضی نخلستانی این منطقه تحت پوشش طرح آبیاری تحت فشار قرار می گیرد.

کشت گونه های جدید گیاهی کم آب بر استاندار بوشهر با تاکید بر توسعه زیرساخت ها همزمان با اجرای طرح آبیاری نوین در نخلستان های سعدآباد تصریح کرد: در این راستا اجرای طرح ایستگاه پمپاژ، خط انتقال آب به اراضی و توسعه زیرساخت ها باید مورد توجه قرار داده شود.

گراوند با بیان اینکه آب آشامیدنی از آب تامین فضای سبز در تمام شهرداری های استان باید تفکیک شود تاکید کرد: شهرداری های استان باید آب فضای سبز از شبکه آبرسانی قطع و راهکارهای دیگری برای تامین آب فضای سبز ارائه کنند.

وی، اجرای، بازچرخانی آب در صنایع معدنی استان را مورد قدردانی قرار داد و بیان کرد: طرح توسعه کشت گلخانه ای در نقاط مختلف استان باید همراه با برنامه های تشویقی اجرایی شود.

استاندار بوشهر با تاکید بر توجه به کشت گونه های جدید گیاهی کم آب بر در بوستان های روستایی در حال اجراء افزود: در این زمینه همکاری پژوهشی مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه خلیج فارس مورد توجه است که اعتبارات پژوهشی این بخش تامین می شود.

توجه به آموزش و فرهنگ سازی وی با تاکید بر حل مشکلات کم آبی مناطق مختلف استان خاطرنشان کرد: آب مورد نیاز احشام و فضای سبز روستاها با آب آشامیدنی ساکنان روستاها باید تفکیک شود که اقدام آبفار استان در تدوین اجرای طرح آب انبارهای روستایی مورد تقدیر است.

استاندار بوشهر با تاکید بر نقش مهم دهیاری ها در حل مشکلات روستاها تصریح کرد: از اعتبارات و منابع مالی دهیاری ها در حل مشکلات روستاها استفاده شود که ساخت آب انبار برای تامین آب فضای سبز و دام روستاییان از آن جمله است.

گراوند با تاکید بر توجه به آموزش و فرهنگ سازی در عرصه های گوناگون به ویژه مدیریت مصرف آب و انرژی برق گفت: استفاده از ظرفیت سمن ها برای آموزش و آگاه سازی جامعه در راستای مقابله با مشکلات گوناگون از جمله ترویج مدیریت مصرف آب و انرژی برق باید مورد توجه قرار بگیرد.

مدیریت صحیح منابع آبی علاوه بر اقداماتی که باید برای تامین منابع آبی در استان بوشهر صورت کیرد، مدیریت صحیح منابع آبی موجود نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید مدیریت ارشد استان با نگاهی جامع در این مسیر قدم بردارد.

در حالی که تعداد دوره های آبیاری نخیلات شهرستان دشتستان به عنوان یکی از مهمترین بخش های کشاورزی استان بوشهر به یک دوره کاهش یافته است، انتقال آب به اراضی شوره زار دشت شبانکاره و استفاده غیربومی ها از این آب برای کشت هندوانه و طالبی و .

.

.

نمی تواند نشان دهنده مدیریت صحیح در این حوزه باشد.


کلید واژه ها: استان بوشهر - کشاورزی - استان - آبیاری - بوشهر - کاهش - زیرزمینی - تولید - بارندگی - خشکسالی - رییسعلی دلواری - هایی - تامین - مناطق - گوجه فرنگی - کشاورزان - کشور - رودخانه - مدیریت - آب شرب - فرنگی - شرایط - میزان - فاجعه - زندگی - بحران - آینده - امان - خرما - گوجه

آخرین اخبار سرویس:
133 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان تهران سند ندارد

آغاز پروژه محرومیت زدایی دو روستای بسیار محروم قلعه گنج

وزیر ارتباطات: توسعه فناوری اطلاعات فساد را کاهش می دهد

اصناف بر اساس نرخ گذاری ستاد تنظیم بازار کرمان فعالیت کنند

تسهیلات اشتغال به روستاییان اعطا می شود

رضایت مشتری و شفافیت لازمه هر کسب کاری است

نامه وزیر بهداشت به رییس کل بانک مرکزی: اسامی کسانی که برای دارو و تجهیزات پزشکی، ارز دولتی گرفته اند، اعلام کنید

پیشنهادهای مردم برای ایجاد اشتغال

تسریع دراعطای تسهیلات برای تحقق 2هزارشغل روستایی ضرورت دارد

شوق سامسونگ برای عرضه ی تلفن هوشمند با صفحه ی منحنی در سال 2019

لندروور دیفندر با تیونینگ جذاب Ares دیزاین

استخدام حسابدار فروش و مالی،سرپرست و کارشناس بازاریابی و فروش

استخدام کارشناس حسابداری،کارشناس خرید در شرکت ساجیران در تهران

افزایش قیمت انواع ارزها در بازار

2مجری مشهور تلویزیون،پول کلان دریافتی از موسسه ثامن الحجج را چه کرده اند؟

قیمت رهن و اجاره در نقاط شمالی تهران

برنامه قطعی برق پنجشنبه و شنبه تهران اعلام شد+جدول

طراحی رهام توسط متخصصان ایرانی انجام شده است

چند خبر کوتاه از سمنان

حذف نشدن USSD افزایش امنیت آن را به حاشیه کشاند/فضا را برای سودجویان آماده نکنیم

تسریع دراعطای تسهیلات برای تحقق 2هزارشغل روستایی ضرورت دارد

مزیت رقابتی در فلزات غیرآهنی

مشکلات سرمایه گذاران را پیگیری می کنیم

موافق دستوالعمل وزارت صمت هستم

استخدام کارشناس مهندسی صنایع در شرکت ثمین شیمی گستر

سکه 2 میلیون و 902 هزار تومان شد | یورو 9523 تومان

قیمت رهن و اجاره در نقاط شمالی تهران

قیمت آپارتمان های 50 تا 75 متری در نقاط مختلف تهران

آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

استخدام برنامه نویس پایتون در شرکت داده پرداز صدرا در اصفهان

دلیل رشد 65.9 درصدی قیمت سیب نسبت به سال گذشته چیست؟

نخستین برداشت مکانیزه برنج گیلان در صومعه سرا انجام شد

خانه های روستایی ماسال بیمه حوادث می شوند

کشورهای همسایه خواهان محصولات پروتیینی ایران هستند

مشکلات سرمایه گذاران را پیگیری می کنیم

موبایل ارزان نشد

رانت سنگین بر سر خصوصی سازی ها سایه افکنده است

سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟

تأکید بر توجه به ملاحظات اجتماعی از ابتدای عملیات احداث شهرهای جدید/ ضرورت ایجاد بسترهای لازم جهت شکل گیری هویت در شهرهای جدید

ایجاد زیرساخت صادرات برق ایران به افغانستان

آخرین وضعیت تکمیل فاز 3 پایانه کانیتنری بندر شهیدرجایی/ ساخت اسکله های جدید برای صادرات تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ توسعه پایانه های گردشگری دریایی با سرمایه گذاری بخش خصوصی

روستای سیچانلو - تاکستان

افزایش قیمت پایان هفته ای سکه طرح جدید

قابلیت انتقال بیش از 100 میلیون تن بار از جاده به ریل وجود دارد / وقتی قیمت سوخت در کشور رقابت ریل و جاده را به هم می زند

فرش بافان، بزرگترین صنف کاری در کشور

106 محله اعتماد به نهادهای حکومتی زیر 50 درصد است/ باید جلوی طرح مسکن امید ایستاد

حل مشکلات بنگاه های اقتصادی اولویت وزارت کار است

پرداخت تسهیلات با سود کم به عشایر جهت حل مشکلات تولید

هشدار متقابل گوگل به اتحادیه اروپا: ممکن است اندروید رایگان باقی نماند

«پروژه پاساژها» در ایران؛ دین جدید، معابد نو!

نحوه شمارش گردشگران در ایران چگونه است؟

لزوم استفاده از انرژی خورشیدی در ادارات دولتی

نگاهی به نمایشگاه های عکس، نقاشی و مجسمه سازی تهران

تاریخ معرفی گلکسی واچ مشخص شد؛ رونمایی همزمان با گلکسی نوت 9

از دپوی لوازم خانگی در انبار های تهران تا استیصال یک پدر از عدم فروش کالا برای تهیه جهیزیه دخترش!

مالیات 2٫5 هزار میلیارد تومانی واردکنندگان خودرو طی یک سال

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت در یک شرکت معتبر

سیاست دولت، تسهیل صادرات و حمایت از فعالان اقتصادی است

102 زن سرپرست خانوار نیشابوری با حمایت بهزیستی توانمند شدند

76 هزار تخت اقامتی جدید ایجاد می شود

درآمد 170 میلیارد ریالی از کاکتوس

حل مشکلات بنگاه های اقتصادی اولویت وزارت کار است

طلا نفروشید!

ارزخوری بامبو در گرانی دلار/ 50 سال دیگر می توانم تسهیلات بگیرم

سکه ارزان شد/یورو 9.582 تومان

مشکلات بزرگ ترین واحد گلخانه ای کشور از زبان گلخانه داران

بهره برداری از تجهیزات استراتژیک بندر شهید رجایی تا سه ماه آینده

افزایش مصرف روزانه گاز در کشور

«استادان سرنوشت مان» هستیم یا «قربانیان ژن ها» مان؟!

آخرین وضعیت تکمیل فاز 3 پایانه کانیتنری بندر شهیدرجایی/ ساخت اسکله های جدید برای صادرات تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ توسعه پایانه های گردشگری دریایی با سرمایه گذاری بخش خصوصی

60 شرکت شستا واگذار می شود

خودروی جدید شرکت سایپا رونمایی شد

افتتاح چهار طرح مخابراتی با اعتبار 96 میلیارد تومانی

سکه امامی به مرز 3 میلیون تومان رسید/ یورو گران شد+ جدول

9 وزیر هفته آینده در مجلس حاضر می شوند

قیمت تور کوش آداسی در مرداد97 +جدول

درخواست 13 میلیاردی تیام از استقلال!

استخدام مهندس مکانیک در یک مجموعه تولیدی معتبر در البرز

کشف 38 میلیارد ریال قرص متادون قاچاق + عکس

توسعه گردشگری در کردستان مستلزم توجه به بخش خصوصی است

وسایل برقی در حالت استندبای، 3 تا 11 درصد برق مصرف می کنند

استخدام کارشناس آموزش فوق العاده باهوش و خلاق در موسسه گاما

در نمایشگاه گل و گیاه ساری عنوان شد ارزخوری بامبو در گرانی دلار/ 50 سال دیگر می توانم تسهیلات بگیرم

نکاتی برای طول عمر وسایل کامپیوتری

قابلیت انتقال بیش از 100 میلیون تن بار از جاده به ریل وجود دارد / وقتی قیمت سوخت در کشور رقابت ریل و جاده را به هم می زند

گلایه مردم از گرانی میوه

روستای ترکمن نشین دویدوخ

افزایش قیمت انواع ارز ها در بازار/ سکه 2.902.500 تومان شد

فروش ساندویچ تریاک در مشهد

هواوی تا به الان تعداد 100 میلیون واحد گوشی در سال 2018 فروخته است

تغییر استاندار خراسان شمالی «قطـعی» شد

فاینانس 450 میلیون یورویی برای تسریع در ساخت سد هراز

وزیرکار: 60 شرکت شستا امسال واگذار می شود

افتتاح استخر کارگران میانه

60 شرکت شستا امسال واگذار می شود

بنیاد برکت 34 طرح آموزشی درکهگیلویه و بویراحمد دست اجرا دارد

افتتاح، کلنگ زنی و بازدید از 12 طرح توسط دبیر شورایعالی مناطق آزاد

افتتاح،کلنگ زنی و بازدید از 12 طرح در چابهار

3151 واحد صنفی آسیب دیده زلزله تسهیلات دریافت می کنند

نقشه کاداستری10درصد اراضی ملی گچساران تهیه شد

شیوه کشت و آبیاری تغییر کند

شیوه کشت و آبیاری تغییر کند