مطالب مرتبط:
امنیت کشور مرهون تلاش های قوه قضاییه است
قوه قضاییه جایگاه بسیار مهمی در مدیریت هر حکومتی دارد
دادستان کل کشور در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران: هفته قوه قضاییه فرصتی است برای ارائه عملکرد دستگاه قضایی/ شاخص اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی برقراری عدالت است
سردار غیب پرور تشریح کرد طرح بلندمدت سازمان بسیج مستضعفین برای نجات کشاورزی کشور/ تأیید طرح های مدنظر سازمان بسیج توسط مقام معظم رهبری
طرح بلندمدت سازمان بسیج مستضعفین برای نجات کشاورزی کشور/ تأیید طرح های مدنظر سازمان بسیج توسط مقام معظم رهبری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 13:402018-06-22سياسي

کسانی که مدت ها مسئولیت مهمی در کشور داشتند قوه قضاییه را فاسد و دیکتاتور معرفی می کنند/ دلیل مشروعیت کار ما این است که منصوب رهبری هستیم


دادستان کل کشور با بیان اینکه ما منکر برخی کاستی ها و اشکالاتی که مردم می گویند نیستیم، گفت: دست هایی پشت پرده می کوشد با تضعیف این قوه، اقتدار آن را از بین ببرند و آن را دستگاهی نا کارآمد نشان دهند.

- --> کد خبر: 636075 1397/04/01 13:33:06 دادستان کل کشور با بیان اینکه ما منکر برخی کاستی ها و اشکالاتی که مردم می گویند نیستیم، گفت: دست هایی پشت پرده می کوشد با تضعیف این قوه، اقتدار آن را از بین ببرند و آن را دستگاهی نا کارآمد نشان دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگار سیاسی ایلنا، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران در آغاز هفته قوه قضاییه با بیان اینکه بزرگترین نعمت به ما، اسلام است، گفت: نعمتی که بین نعمات لایتناهی الهی، خداوند تنها برای آن بر سر ما منت گذاشته است.

در طول چهارده قرن پس از دوران حکومت پنج ساله امام علی، در این برهه زمانی با نهضت امام راحل و حضور و پشتیبانی مردم همیشه در صحنه، بسط ید جامع الشرایطی فراهم و نظام مقدس جمهوری اسلامی تحقق یافت.

بزرگترین شاخصه جمهوری اسلامی اجرای عدالت است که مبنای آن احکام نورانی اسلام است.

منتظری افزود: خدا به دو موضوع امر می کند؛ یکی ادای امانت، دیگری حکم به عدل.

در نگاه اول به نظر می رسد ادای امانت مالی است و حکم به عدل در امر قضا؛ در حالی که برخی روایات و مفسران مقید به این دو موضوع نیست، یعنی ادای امانت تنها ادای امانت مالی نیست و حکم به عدالت تنها در مقام قضا نیست.

بلکه شامل مسائل مالی و غیر مالی است و حکم به عدالت در بین مردم و همه شئون قابل تسری است.

وی خاطرنشان کرد: همه مسئولان از عالی ترین تا جزیی ترین، مسئول اجرای عدالت هستند.

هر سه قوه و سایر دستگاه هایی که در خدمت مردم هستند، موظف به اجرای عدالت هستند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه وقتی کسی مورد ظلم قرار می گیرد، برای عدالت به دستگاه قضا مراجعه می کند و انتظار دارد رسیدگی بر مبنای عدالت باشد، گفت: همه ما دست اندرکاران قضاوت باید به این موضوع توجه داشته باشیم و اگر در ادای وظیفه و اجرای امر موکد الهی، که وظیفه شرعی و قانونی و اجتماعی ماست، کوتاهی کنیم، سخت ترین عقاب ها در انتظار ماست.

منتظری افزود: امر قضا دشوار و خطیر است و تناسب با اهمیت آن، لازم است زمینه های اجرای وظیفه دستگاه قضا هم فراهم باشد.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه امروز با چالش هایی مواجه است که کار امر قضا را سخت و سخت تر کرده، گفت: اول هجمه و تخریب های داخل و خارج از کشور علیه دستگاه قضا است.

ما منکر برخی کاستی ها و اشکالاتی که مردم می گویند نیستیم ولی بزرگ کردن ضعف های دروغین و تعمیم خطای برخی قضاتی که دچار تعدی می شوند، به همه قضات و کارکنان زحمت کش و تلاش برای شکستن اقتدار قوه قضاییه، نشان می دهد دست هایی پشت پرده می کوشد با تضعیف این قوه، اقتدار آن را از بین ببرند و آن را دستگاهی ناکارآمد نشان دهند.

منتظری با بیان اینکه موضع گیری های سوء دشمنان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی را ببینید، گفت: احکام صادره نسبت به افراد خائن و وابسته و دفاع از این مفسدان و وابستگان به این اجانب را ببینید؛ حمله دشمنان با شمشیر زنگ زده دفاع از حقوق بشر که بر احکام مستدل قوه قضاییه انجام می گیرد را ببینید؛ نمونه های فراوانی در سال های گذشته داریم که آخرین آن برخورد تبلیغاتی با عناصر جاسوسی و کسانی است که در پوشش حفاظت از محیط زیست، بزرگترین خیانت را به امنیت کشور کردند.

خودکشی آن عنصر خائنی که در زندان قبل از انتقال اطلاعات به دستگاه قضایی انجام شد را دیدید.

برخورد دستگاه های تبلیغاتی خارج با یک عنصر جانی که در ملاء عام با اتوبوس بین ماموران امنیت و خدمتگذاران مردم برای امنیت وارد شد و تعدادی از عزیزان ما را به شهادت رساند، ببینید، که چطور به دفاع از او به صحنه آمدند و حتی مقامات بلندپایه رژیم آمریکا به دفاع از او سخن می گویند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: این نمونه کوچکی است از موضع گیری هایی دشمنان خارجی از کشور یا اپوزیسیون خارج نشین که اینگونه در جهت تضعیف قوه قضاییه تلاش می کنند.

در داخل هم شاهدیم کسانی که خود مدت ها مسئولیت های مهمی برعهده داشتند به بهانه های مختلف عده ای را دور خود جمع کرده یا در کانال های اجتماعی سخنرانی می کنند.

وی گفت: آنها سعی می کنند قوه قضاییه را قوه ای فاسد و دیکتاتور معرفی کنند.

این امر حاکی از چیست؟ کسانی که خود همان طور که رهبری فرمود سال های طولانی مسئولیت داشتند، امروز حق ندارند به صورت اپوزیسیون وارد شوند.

برخی یارانشان که بر اساس دلایل غیرقابل انکار محکوم شده اند را ببینید که چطور از آنها دفاع می کنند.

دادستان کشور دومین چالش قوه قضاییه را کثرت کار و سنگینی بار خواند و گفت: متناسب با آن ابزار و نیروی کار در اختیار نداریم.

در سال 96 بیش از 9 میلیون پرونده وارد قوه شده است.

بیش از 16 میلیون نقطه کار در قوه درگیر این پرونده ها بوده است.

مردم عزیز توجه دارند که دستگاه قضایی خود تولیدکننده پرونده نیست، بلکه این مراجعات مردم است که باید قوه قضاییه پاسخگوی آن باشد.

اینکه به موازات کثرت کار، امکانات بایسته به قوه قضاییه که یک مجموعه حاکمیتی است، داده نمی شود.

وی به برخی آمارهایی که نشان دهنده تلاش قضات و کارکنان خدوم است اشاره کرد و از مردم بابت کاستی ها و ضعف هایی که به دلیل حجم گسترده کار به وجود می آید عذر خواهی کرد.

منتظری به برخی خدمات قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: دستگاه های نظارتی قوه قضاییه، نظارت بر مجموعه خود را به شدت دنبال می کنند.

وظیفه قانونی نظارت بر دادسراها برعهده دادستانی است و یکی از بهترین راه ها این است که در سایت دادستانی دریچه ای قرار دادیم که هرکس به دادسرا مراجعه کرده و از برخورد ناراضی است می تواند در این درگاه شکایت خود را مطرح کند و مطمئن باشد ما در دادستانی کل دنبال می کنیم.

وی گفت: نکته دوم اینکه مشروعیت کار همه ما قضات، از عالی ترین مقام این دستگاه که ریاست قوه قضاییه است تا سایر قضات به این دلیل است که ما منصوب رهبری هستیم.

برای قضاوت حتما باید نصب از ناحیه ولی فقیه باشد وگرنه حاکم جور خواهیم بود.

دستور رهبری در ابلاغ ها و پیام ها روشن است؛ از جمله اینکه در دیدار سال پیش با مسئولان قضایی فرمودند: قوه قضاییه باید صددرصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند البته انقلابی گری تندروی نیست؛ بلکه انقلابی گری یعنی عادلانه و دقیق و دلسوزانه و قاطعانه و بدون رودروایسی عمل کردن.

اجرای این امر ولایی مسئولیت ما را سنگین می کند و ملت ما نیز مطالبات خود را از این دستگاه در همین چارچوب می خواهند.


کلید واژه ها: دادستان کل کشور - دادستان کل - قوه قضاییه - دادستان - جمهوری اسلامی - اسلام - مردم - کشور - منتظری - خطبه های نماز جمعه - بزرگترین - مالی - هایی - وظیفه - جمهوری - انتظار - نشان - اسلامی - امروز - نماز جمعه - پرده - امام - اجتماعی - مسئولان - سخنرانی - گزارش - رهبری - تهران - حکومت - تخریب

آخرین اخبار سرویس:

کسانی که مدت ها مسئولیت مهمی در کشور داشتند قوه قضاییه را فاسد و دیکتاتور معرفی می کنند/ دلیل مشروعیت کار ما این است که منصوب رهبری هستیم

کسانی که مدت ها مسئولیت مهمی در کشور داشتند قوه قضاییه را فاسد و دیکتاتور معرفی می کنند/ دلیل مشروعیت کار ما این است که منصوب رهبری هستیم