مطالب مرتبط:
سردار سلامی: نفوذ ایران در منطقه معنوی و غیرقابل حذف است/ تمام ذخایر انرژی خلیج فارس تحت سیطره امنیتی ماست
نفوذ ایران در منطقه معنوی و غیرقابل حذف است/ تمام ذخایر انرژی خلیج فارس تحت سیطره امنیتی ماست
نفوذ ایران در منطقه معنوی و غیرقابل حذف است
سردار سلامی: نفوذ ایران غیرقابل حذف است
نفوذ ایران در منطقه معنوی و غیرقابل حذف است/ امروز فوق العاده قدرتمندیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 09:562018-06-22سياسي

نفوذ ایران غیرقابل حذف است


جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: جنگ امروز جنگ آتش ها نیست، جنگ اقتصادی و روانی است، این را که می توانیم اداره کنیم، خطر زیادی ندارد، - همت، اراده، عزم، روحیه انقلابی، تدبیر و تفکر ابزار این جنگ است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سردار حسین سلامی در مراسمی که به مناسبت شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی برگزار شد، گفت: اساتید، مروجان علم و سازندگان بنای اندیشه و تفکر در جامعه هستند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بزرگی یک ملت را به وسعت تفکر، اندیشه و میدان آرمان های او و نه وسعت جغرافیایی و امکانات مادی اش دانست و افزود: اگر جامعه ای دارای آرمان های بزرگ، اندیشه های متوالی، تفکر ژرف، ذهن های وسیع و مکتب و دشمن بزرگ باشد، بزرگ است و ما می توانیم ادعا کنیم که همه این بزرگی ها را در اختیار داریم.

وی خاطرنشان کرد: رسالت اساتید انقلابی و مؤمن ما این است که بنیاد ها و استوانه های مستحکم ذهن و قلب جامعه را بسازند، زیرا اساتید قدرت نفوذ معنوی و تکثیر در اندیشه و ترویج الگو و مدل ایفای نقش برای بخش زیادی از جامعه را دارند و امروز انقلاب ما بیش از هر زمان دیگری به استحکام در بنیان های تفکر و باور خود نیازمند است.

سلامی تأکید کرد: هرچه زمان می گذرد، انقلاب ما بزرگ تر می شود و هرچه بزرگ تر می شود، سطوح تماس او با دشمن بیشتر می شود و هرچه انقلاب عمیق تر پیش می رود، چالش ها متنوع تر و میدان پیچیده تر می شود، رابطه بین این چالش ها، فضایی غیرخطی و غیرقابل پیش بینی برای ما ایجاد می کند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دلیل بزرگی مشکلات انقلاب را بزرگ بودن خود انقلاب عنوان کرد و ادامه داد: از لحاظ جغرافیایی روزگاری تمام حواس دشمن بر قلب این سرزمین متمرکز بود؛ درست مثل یک مسابقه فوتبال، دیشب دیدید که تمام توان حریف بر دفاع ما متمرکز بود و دروازه ما مدام تهدید می شد و زمانی که توپ را در میدان حریف به گردش در آوردیم، دروازه آنان تهدید می شد؛ در واقعیت نیز این مسیر را پیموده ایم.

وی اضافه کرد: بزرگترین هنر انقلاب اسلامی این بوده است که توانسته در مقطعی از زمان نقطه تمرکز را تغییر بدهد، یعنی اگر در یک مقطعی تمام ارکان قدرت دشمن بر ما متمرکز بود و آتش های دشمن بر قلب این سرزمین فرود می آمد، امروز ما از فضای جغرافیایی مرز ها گذشته و در میدان استراتژی دشمن قدم گذاشته ایم تا به حسب مقیاس جغرافیایی فضا های وسیعی را تحت کنترل در آوردیم و میدان های جنگ را به مسافت دور دست منتقل کردیم، این بزرگ شدن انقلاب است.

سردار سلامی با بیان اینکه ما روزگاری فاقد یک قدرت نظام یافته بودیم؛ هیچکس به ما کمک نمی کرد و علیه ما یک جنگ بزرگ با دامنه های جهانی به راه انداختند؛ اظهار کرد: هنر انقلاب این بود که سطح قاعده قدرت را افزایش داد و دشمن را در میدان های وسیع درگیر کرد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: امروز در لبنان صاحب قدرتی به نام حزب الله هستیم که با هویت انقلابی شکل گرفته و می تواند موازنه میدانی و سیاسی را در شرق مدیترانه جا به جا کند و بازدارنده ای مطمئن برای انقلاب و نظام باشد و وقتی این قدرت ایجاد می شود دامنه آرمان های اسراییل کوچک می شود و مجبور به گسترش قاعده قدرت دیدار های بتونی می شود تا از نفوذ یک عنصر فلسطینی یا لبنانی جلوگیری کند؛ این یعنی محبوس کردن دشمن در یک جغرافیای کوچک.

وی با اشاره به ساخته شدن قدرت در سوریه بیان کرد: وقتی رژیم صهیونیستی تجلیات ظهور این قدرت را می بینید و لهجه های متنوعی از پاکستان، هند، یمن، ایران و افغانستان به گوشش می رسد، می فهمد که یک قوه بین المللی اسلامی در نزدیکی مرزهایش شکل گرفته است که آمریکا و اروپا در مقابل گسترش آن عاجزند.

سردار سلامی با اشاره به شاخته شدن قدرت در عراق و تحولات بر خلاف منافع راهبردی آمریکا تاکید کرد: دشمن در فضای عملیات روانی بسیار مهیب و هراسناک نشان داده می شود و هنر امام و رهبر عظیم الشأن ما این بوده که توانسته اند حقیقت این قدرت را از مجاز آن تفکیک کنند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه امروز جنگ بر سر این است که ما دشمن را بزرگ ببینیم و خود را کوچک اظهار کرد: از لبنان و سوریه تا عراق و یمن، با آن همه فقر نشانه ظهور یک قدرت را می بینید که به نام اسلام مقاومت می کنند.

وی با بیان اینکه انقلاب ما موازنه را برهم زده و قدرت سازی کرده است خاطرنشان کرد: هنر دیگری که رهبران ما در انقلاب داشته اند، این بوده که توانسته اند قاعده های نبرد را تعیین کنند و موازنه ها را تغییر دهند و به همین دلیل است که دشمنان بیش از هر زمان دیگری منابع و امکانات خود را به میدان آورده اند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران افزود: آمریکایی ها خودشان گفته اند که تفاوت ما با نظام جمهوری اسلامی این است که ما جنبه های استاتیک مان بهترین است، درست هم می گویند، از لحاظ فیزیک قدرت همه دنیا یک طرف است و آمریکا یک طرف و بودجه نظامی شان جمع بودجه نظامی کل دیگر کشور های جهان است.

سردار سلامی با بیان اینکه آمریکا نمی توانند این قدرت را به منفعت تبدیل کند یادآوری کرد: ایرانی ها بدون استفاده از هیچ جنبه فیزیکی قدرت میدان ایجاد می کنند، اما آن ها 7 هزار میلیارد دلار در عراق و سوریه هزینه می کنند و به اعتراف رییس جمهورشان هیچ منفعتی نمی برند.

وقتی اسراییل پایگاه تیفور سوریه را زد، شاید هفته ها خواب از چشم سران اسراییل ربوده شده بود، آنقدر که آمریکا هم پیام داد که هرگونه واکنشی علیه اسراییل به عنوان یک عکس العمل علیه آمریکاست، میخواستند یک بازدارندگی روانی ایجاد کنند، اما وقتی در مقابل آن جولان به آتش کشیده شد و به آن ها هم گفتیم اگر واکنش نشان دهید تل آویو ویران می شود؛ هم آمریکایی ها و هم صهیونیست ها خفه شدند و هیچ غلطی نکردند.

وی خاطرنشان کرد: خداوند به رهبران بزرگ انقلاب ما تفکر راهبردی، ژرف اندیشی، دشمن شناسی و قاعده شناسی در میدان نبرد هدیه می دهد و دشمنان به تدریج از عقل راهبردی تهی می شوند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران تاکید کرد: کشوری مانند آمریکا هزینه می کند، اما قادر نیست جریانات سیاسی را مدیریت کند و نتوانست استراتژی خود را به ابزارش منتقل کند.

سردار سلامی با اشاره به اینکه خیلی ها مذاکره و سازش را راه جلوگیری از جنگ می دانند بیان کرد: ما عکس این را می گوییم؛ دشمن همه ظرفیت های خود برای جنگ را از دست داده است، به ظاهر قدرتمند است، اما فرسوده شده و روزی می رسد که دشمن فروپاشیده است و آن وقت ما می گوییم حیف که آن زمان ما نمی دانستیم این دشمن تا این اندازه ناتوان است.

وی اضافه کرد: چند سال پیش در محیط عملیات روانی تصوری ساختند که قدرت های دنیا می خواهند به سوریه حمله کنند و سوریه با خاک یکسان می شود، اما وقتی وارد شدند بسیار مضحک عمل کردند، رفتار های آمریکا با کره شمالی را ببینید، همین رییس جمهور آمریکا که می خواهد آمریکا را به موقعیت اولیه جهانی اش تبدیل کند مجبور شد در یک فضای برابر با رییس جمهور کشوری ضعیف مذاکره کند، اگر آمریکا قدرتمند بود آیا این فضای مذاکره اش با آمریکای شمالی می بود؟جانشین فرمانده سپاه پاسداران ادامه داد: وقتی اسراییل پایگاه تیفور سوریه را زد، شاید هفته ها خواب از چشم سران اسراییل ربوده شده بود، انقدر که آمریکا هم پیام داد که هرگونه واکنشی علیه اسراییل به عنوان یک عکس العمل علیه آمریکاست، میخواستند یک بازدارندگی روانی ایجاد کنند، اما وقتی در مقابل آن جولان به آتش کشیده شد و به آن ها هم گفتیم اگر واکنش نشان دهید تل آویو ویران می شود؛ هم آمریکایی ها و هم صهیونیست ها خفه شدند و هیچ غلطی نکردند.

سردار سلامی با بیان اینکه دشمن دنبال این است که از او بترسیم و به ما القا کند کوچک هستیم تاکید کرد: ما امروز فوق العاده قدرتمندیم، میدان هایی را پشت سر گذاشته ایم در زمانی که بسیار ضعیف تر از امروز بودیم و دشمن بسیار قوی تر از امروز بود و این موفقیت 40 ساله را در عرصه های نابرابر فراموش نمی کنیم.

وی دلیل عدم وقوع جنگ را قدرتمندی ایران اسلامی دانست و عنوان کرد: دشمن می خواهد با کاهش و قطع نفوذ منطقه ای انقلاب دوباره میدان تمرکز را اینجا قرار دهد، اما فراموش نکنید اینکه شما به دشمن نزدیک تر شوی بسیار آسان تر از زمانی است که می ایستید تا دشمن به شما نزدیک تر شود.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه دشمن وقتی به ما حمله می کند که به دست خود ضعیف شده باشیم افزود: دشمن دست گذاشته است روی نفوذ منطقه ای ایران و بعضی دوستان هم فکر می کنند اگر ما در این زمینه کوتاه بیاییم همه چیز تمام می شود در صورتی که ما امروز با ایستادگی و گشودن مرز های جدید و ایجاد ساختار های جدید قدرت موفق بوده ایم.

سردار سلامی با اشاره به اینکه از دست دادن قدرت نفوذ منطقه ای غیرممکن است، زیرا نفوذمان معنوی است اظهار کرد: عقب نشینی از خاکریز اول یعنی از دست دادن همه چیز و این قاعده نبرد با دشمن است، بعد می گویند موشک ها را متوقف کنید و بردشان را کاهش دهید، یعنی قدرت بازدارنده خود را کنار بگذاریم و عجیب است از کسانی که هنوز فکر می کنند این نحوه تعامل با دشمن پاسخگوست.

وی با تاکید بر اینکه اساتید باید مروجان اندیشه متعالی و رشد یافته انقلاب باشند گفت: می خواهند بلایی سرمان بیاورند که جرأت نکنیم از انقلابمان دفاع کنیم، زیرا امروز کلمات بیش از سلاح قدرت دارند و ادراک حاصل کلمات است و دشمنان ما می خواهند ادراک جامعه ما را تغییر دهند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انرژی جهان را تحت مدیریت امنیتی ایران عنوان کرد و افزود: تمام ذخایر انرژی خلیج فارس تحت سیطره امنیتی ماست و تمام مؤلفه های استراتژیک دشمن تحت اختیار ماست و می دانند جنگ با جمهوری اسلامی ایران ابعاد جهانی دارد و قدرت را در جهان تغییر می دهد.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: بعضی از آقایان نامه نوشته اند که ما با آمریکا مذاکره مستقیم کنیم، ما چهل سال تجربه داریم و کاملا دشمنانمان را شناخته ایم، ما عزیزیم و دشمنان ما عزت ما را نمی خواهند، این ها را برای دانشجویان بیان و ذهنشان را آشنا کنید تا فرق بین ذهن ذلت آمیز را با تفکر عزت بخش بفهمند.

وی با بیان اینکه این ملت و کشور به قدری غنی است که می تواند با فرض اینکه هیچ کشور دیگری در عالم خلق نشده است، زندگی کند؛ اضافه کرد: اگر سست باشیم تاریخ خواهد نوشت این ها می توانستند، امروز دشمن اصلی ما القای یأس است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران تاکید کرد: بعد ها خواهیم دید خروج آمریکا از برجام نمی تواند فشاری بیش از آنچه تا به امروز بر ما تحمیل شده است وارد کند، ما دشمن را با قواعد فکری خود می شناسیم.

سردار سلامی افزود: جنگ امروز جنگ آتش ها نیست، جنگ اقتصادی و روانی است، این را که می توانیم اداره کنیم، خطر زیادی ندارد، همت، اراده، عزم، روحیه انقلابی، تدبیر و تفکر ابزار این جنگ است
کلید واژه ها: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - انقلاب اسلامی - بزرگ - سپاه پاسداران - سلامی - فرمانده سپاه - اسلامی - اندیشه - تمرکز - جامعه - جانشین - امروز - دانشگاه فردوسی - دروازه - سپاه - برگزار - سردار - آرمان - خبرگزاری - بزرگترین - پیش بینی - اقتصادی - دانشگاه - واقعیت - مشکلات - فردوسی - مسابقه - رابطه - سیاسی - مصطفی

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 26 تیر 97

سنگ زیرین آسیاب دولت

ضرورت تدوین نقشه راهبرد اقتصادی

مخبری صادق از جمع ارباب عمائم

اهل سنت محبّ اهل بیت است | برخی به دنبال تخریب چهره شیعیان هستند

نبرد سِدر و ستاره/12 حرف بزرگ تر از دهن آقای رییس!

آمریکایی ها از اوّل انقلاب با چند نقطه ی اساسی در نظام جمهوری اسلامی بشدّت مخالف بودند که یکی از آنها شورای نگهبان بود

به نجات ایران بیندیشیم

ماجرای پیرمرد عابد و جوان گناهکار که جایشان در بهشت و جهنم عوض شد

پارلمان اصلاحات، تداوم شورای سیاستگذاری، تشکیل هسته سخت، کدام راهگشا خواهد بود/اصلاح اصلاحات

شعار دیرهنگام شفافیت و تکلیف بر زمین مانده قاطعیت

مسؤولان صادقانه و صریح با مردم سخن بگویند| بازجویی از متهمان تخلفات اقتصادی اخیر

پاسخ خواهر «مسیح علی نژاد» به آخرین پست وی/ عکس

سید محمدحسین نواب تحلیل امکان تقرّب هنر به مفاهیم دینی

سمیه حمیدی، پیمان زنگنه تبارشناسی دگرستیزی گروه های افراطی-تکفیری

ژست گرفتن اوباش برای دوربین خبرنگاران!/ عکس

نادر جعفری هفتخوانی مدیریت اسلامی در دانشگاه اسلامی مرجع

عکس دیده نشده از دوران نوجوانی "باران کوثری"

حجت اله نوری ساری، مهدی بزرگزاده بازنمایی عملکرد دولت انگلیس در تداوم بخشی به نظام سلطه در قرن 21‏

رضا میرزایی، سمیه دلیر صف آرای اخگر بحران معنویت در جهان معاصر

مراحل جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها

تفاوت مهم خداحافظی سردار با رحمتی

مجتبی سلطانی احمدی واکنش آل عثمان به استقرار نظمِ شیعی در ایران

سیاوش صلواتیان، سید مرتضی موسویان، محسن ایراندوست الگوی مفهومی پیشنهادی مدیریت دانش برای سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

دلیلی ندارد دانشگاه ها تحت نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بگیرند/ امنیت را از اساتید گرفته اند

محمد نصیری، حسین زارعکار تحلیل جامعه شناختی مسئله زنده به گور کردن دختران در جزیره العرب عصرجاهلی

قطعی های پراکنده برق با بی برنامگی مردم را کلافه کرده است

ازدواج مجدد کتایون ریاحی +تصویر /جنجال سیاسی برای یک قتل عاطفی ( برگزیده )

هاشمی طبا: نه تنها دولت کوچک نشد بلکه بزرگ و بزرگ تر شد

زائری: حزب اللهی ام، پس نقد می کنم

بهزاد بسطامی، سید حسین حسینی کارنامی نظریه بِه ْگزینی، نقش و آثار آن در سبک زندگی اسلامی

احسان رحیمی، اسداله گنجعلی تبیین مبانی انسان شناختی مدیریت منابع انسانی اسلامی با تأکید بر نظرات علامه طباطبایی

احمد ولیعی ابرقویی، عبدالله محمدی نقد روش ‏شناسی عرفانی مکتب حلقه

گزارش تصویری / محسن عطایی نشست هم اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران و فعالان تجاری

پیشوای متقیان در مصرف بیت المال چگونه رفتار می کرد؟

می خواهم راه بروم

فاطمه اربابی فر، امیرمحمد گمینی نقش قطب الدین شیرازی در علم مناظر (اپتیک)

صفحه نخست روزنامه های امروز

خبرهای عجیب از اردوی استقلال

تاکید حکیم بر ضرورت مقابله با عناصر خرابکار در عراق

مسلم باقری، سمانه اصغری، سید محمدهاشم پورمولا تبیین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فعل اخلاقی همگانی در سازمانها

صفحه نخست روزنامه های امروز

تقدیر از عوامل اجرایی طرح استقبال بهار

انتصاب یک بوشهری در قوه قضاییه

"لیلا برخورداری" با لباس محلی ترکمن ها + عکس

"فاطمه گودرزی" کنار دختر جوانش + عکس

یادداشت | جنبش حمایت از کالای ایرانی و ظرفیت مغفول جبهه انقلاب

خانه ای که در آن قرآن خوانده نمی شود، دچار 3 گرفتاری می شود

قدرت الله قربانی تجلّی عدالت در سنّتهای الهی و اجتماعی قرآن

عمار حکیم: به خواسته های مشروع مردم عراق باید سریعا پاسخ داده شود

علی آدمی، عبداله مرادی ساختار نظام بین الملل و هویت یابی اسلام سلفی-افراطی

مجلس عوام به برنامه برگزیت دولت «می» رأی موافق داد

هم فکری و اجتهادات علما پاسخگوی مشکلات عرصه زنان است

برای مدیریت افکار عمومی همه باید احساس مسئولیت کنند

فرایند جذب اعضای هیأت علمی"استانی" می شود

رهبری بر کمک به دولت برای حل مشکلات کشور تاکید دارند

زخم کهنه ای که با قتل «وحید مرادی» دهان باز کرد

آخرین اخبار از تعیین قائم مقام جدید آیت الله جنتی

دولت در اجرای رهنمودهای رهبری عزم جدی دارد

سخن امام صادق(ع) درباره گناهی که عمر را کوتاه می کند

ماجرای ممنوع التصویری مجری زن جنجالی از زبان خودش

محمد تقی پوریان نقدنظریه انتخاب عقلانی در تصمیم گیری سیاست های راهبردی

تجاوز یک تهیه کننده به بازیگر معروف+ عکس

نماینده مجلس: حتما فردا می خواهند زیر میز رییس جمهور را هم حفاری کنند

صدا و سیما تذکر گرفت

سخنرانی سردار سلیمانی صهیونیست ها را دستپاچه کرد

جدیدترین شرایط عفو رهبری

اعظم ریاحی، صالح پرگاری علل مهاجرت از مرزهای خراسان به افغانستان (دوره پهلوی اول)

نحوه پیدا کردن کار بدون مدرک

آیا کودکان را به مادربزرگ ها و پدربزرگ ها بسپاریم؟

متن های زیبا و آموزنده (5)

چه کسی قائم مقام جدید آیت الله جنتی خواهد شد؟

حمید نساج، نصیبه عبدی پور، پرویز جمشیدی مهر علل ظهور و تکوین گروه های تکفیری در جهان اسلام

اعمال و وقایع ماه ذی القعده

ارزش زن در نگاه اهل بیت فراتر از یک حقوق است

مصطفی مطلبی کربکندی، غلامرضا گودرزی، عبدالرحیم پدرام روندهای تأثیرگذار بر آینده دانشگاه امام صادق(ع)

از احیای «دریاچه ارومیه» تا توسعه خدمات بهداشتی و حمل ونقل ریلی

هاشم قربانی الزامات و راهکار تدریس «عرفان عملی در اسلام»

امیر بهرام عرب احمدی ردپای هویت بلوچ در زنگبار

مجموعه تاریخی ینگی امام البرز با مشارکت یونسکو مرمت می شود

حضور ایران در سوریه ربطی به آمریکا و روسیه ندارد

جلیل بیات، محسن اسلامی امکان کاربرد الگوی تنش زدایی آمریکا - کوبا در روابط ایران و آمریکا

حوزه علمیه نمی تواند با روش های 50 سال قبل پاسخ گویی نیازهای روز باشد

روایت جهانگیری از دیدار هیات دولت با رهبر انقلاب

حشمت الله فلاحت پیشه، مجتبی نوروزی مبانی انسانی پیشرفت سیاسی از دیدگاه اسلام

انتقال نادرست عملکرد دستگاههای اجرایی یک تهدید است

مراتع ایران به قطری ها اجاره داده شده است؟

فواید مدیتیشن برای مغز و خلق و خو

راهکار کشورهای پرمصرف برای مقابله با خاموشی

یونسکو برای مرمت یک اثر تاریخی در البرز اعلام آمادگی کرد

قول سردار آزمون به کارلوس کی روش

چه خبر از شفاف سازی مالی معاونت هنری؟

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب خبر داد تصویب دستورالعمل نحوه تخصیص اعتبارات کمک به احزاب

امیرانتظام: از زندان اخراج شدم (بازخوانی گفت وگوی سید ابراهیم نبوی با عباس امیرانتظام)

سید علی مزینانی، حسن قرچانلو جاده وخان در مبادلات تجاری میان ایران و چین

کلید ورود به قلب خانم ها

رزمایش واکنش در شرایط اضطراری

انتقال نادرست عملکرد دستگاههای اجرایی یک تهدید است

در این ساعت هر چیز نیکی از خدا بخواهید،به شما عطا می شود

تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی

نفوذ ایران غیرقابل حذف است

نفوذ ایران غیرقابل حذف است