مطالب مرتبط:
انتقاد صالحی از واکنش شتابزده اروپایی ها به خروج آمریکا از برجام
انتقاد صالحی از واکنش شتابزده اروپایی ها به خروج آمریکا از برجام / اعتمادسازی مهم و ضروری بوده، اما مستلزم اقدام به هنگام و موثر طرفین است
انتقاد صالحی از واکنش شتابزده اروپایی ها به خروج آمریکا از برجام؛
پشت پرده خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
استعفای وکیل سابق ترامپ از کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 تیر 1397 ساعت 08:252018-06-22اقتصادي

خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان های ملی برای حفاظت از محیط زیست


تحریم های اعمال شده می تواند یکی از مسائل تشدیدکننده بحران های محیط زیستی در ایران باشد.

به واسطه تحریم های قبلی علیه ایران، بنزین مصرفی بی کیفیت شد، - خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان های ملی برای حفاظت از محیط زیست " تحریم های اعمال شده می تواند یکی از مسائل تشدیدکننده بحران های محیط زیستی در ایران باشد.

به واسطه تحریم های قبلی علیه ایران، بنزین مصرفی بی کیفیت شد، کیفیت خودروهای داخلی به دلیل محدودیت واردات در قطعه ها کاهش یافت، هوا آلوده تر شد و روزبه روز بر قربانیان آلودگی هوا افزوده شد.

تحریم های اعمال شده می تواند یکی از مسائل تشدیدکننده بحران های محیط زیستی در ایران باشد.

به واسطه تحریم های قبلی علیه ایران، بنزین مصرفی بی کیفیت شد، کیفیت خودروهای داخلی به دلیل محدودیت واردات در قطعه ها کاهش یافت، هوا آلوده تر شد و روزبه روز بر قربانیان آلودگی هوا افزوده شد.

مقدمه از موضوعات مهم جهان معاصر به خصوص پس از دهه 1970م به این طرف، توجه به محیط زیست و مسائل مربوط به آن است؛ تا آنجا که در هر کشور سازمان هایی به طور تخصصی درباره محیط زیست و مسائل زیست محیطی به وجود آمده است.

پس از انقلاب صنعتی در اروپا و رشد و توسعه بی حدومرز فناوری تخریب کننده طبیعت، محیط زیست در معرض خطر جدی واقع شده که این امر مایه نگرانی جهانیان شده است.

امروزه، محیط زیست به سبب سودجویی های ظالمانه و منفعت جویانه قدرت های جهان خوار بیشتر از هر زمانی در معرض نابودی قرارگرفته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در 18 اردیبهشت 1397هخ به طور رسمی کشورش را از توافق هسته ای میان ایران و 6 قدرت جهانی موسوم به برجام خارج کرد.

از تبعات خروج آمریکا از برجام، تأثیرگذاری در اقتصاد ایران خواهد بود.

به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی، پیامد های منفی خروج آمریکا از برجام و تصمیم ترامپ برای بازگرداندن تحریم ها موجب افزایش محدودیت علیه اقتصاد ایران به معنای کاهش سرمایه گذاری خارجی، اختلال در اقتصاد نفتی و در نهایت، تشدید فشار بر لایه های نابرخوردار و تضعیف فزاینده طبقه متوسط جامعه خواهد شد.

اگرچه تحریم های صورت گرفته شامل حوزه های اقتصادی و سیاسی کشور بوده؛ اما با بررسی چالش های ناشی از اعمال آن در بخش های گوناگون می توان نتیجه گرفت که رکود اقتصادی حاصل از تحریم های اعمال شده می تواند یکی از مسائل تشدیدکننده بحران های محیط زیستی در ایران باشد.

آن گونه که در گذشته شاهد بودیم به واسطه تحریم ها علیه ایران، بنزین مصرفی بی کیفیت شد، کیفیت خودروهای داخلی به دلیل محدودیت واردات در قطعه ها کاهش یافت، هوا آلوده تر شد و روزبه روز بر قربانیان آلودگی هوا افزوده شد.

در این میان، امکان واردات تجهیزات و دستگاه های حفاظت محیط زیست مانند دوربین های تله ای برای عکس برداری از حیات وحش، بالگردهای آب پاش به منظور خاموش کردن آتش، دستگاه های از بین برنده لکه های نفتی و غیره یا به طورکلی از بین رفت یا در صورت تهیه در موارد محدود، با قیمتی چندبرابر قیمت اصلی وارد ایران شدند.

این ها تنها گوشه ای از مشکل های ایجادشده ناشی از تحریم های گذشته علیه ایران بود؛ به طوری که نتیجه تحریم ها و بی توجهی به مسائل محیط زیستی کشور تا پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم منجر به سقوط 70 پله ای ایران از جایگاه پیشین خود در همه شاخص های محیط زیستی گردید (1).

بااین وجود، عده ای معتقدند که بخش عمده ای از مشکلات محیط زیست کشور منتج از شرایط داخلی است و باید در فرایند سیاسی- سیاستی داخلی آن ها را حل کرد.

مسأله بلوغ اجتماعی محیط زیستی، منابع آب، جنگل زدایی، اسراف در مصرف انرژی و بسیاری مسائل دیگر که چهار دهه است روی دست ما مانده اند، بسیار بیشتر از آنکه تحت تأثیر تحریم ها باشند یا آمریکا نقشی در خلق آن ها داشته باشد، محصول بدکرداری، بدتصمیمی، بدمصرفی و بد ارتباط گیری ماست.

با همه این تفاسیر، اکنون که تحریم های علیه ایران از سوی آمریکا با شدت بیشتری شروع شده است و دولت و مردم در دوره حساسی قرارگرفته اند، تدوین یک نقشه راه و تقویت بنیان های ملی برای حفاظت از محیط زیست کشور ضروری به نظر می رسد.

گرچه تدوین یک نقشه راه همه جانبه برای حفاظت از محیط زیست غنی نیازمند تضارب آرای صاحب نظران و نخبگان است؛ ولی این چند گزینه را می توان پیشنهاد کرد: 1-تکیه بر فرهنگ اسلامی و سنت های ایرانی در اسلام هر گونه رفتاری که منجر به فساد در عرصه محیط زیست شود، نهی شده، چرا که خداوند بارها در قرآن کریم درباره ایجاد فساد بر روی زمین هشدار داده است.

ازاین روست که حکومت اسلامی کردار انسان را در مواجهه با محیط زیست، نظارت و کنترل کرده و علاوه بر تنبیه افرادی که به محیط زیست آسیب می رسانند، به آن هایی که از نتیجه سوء کردارشان بر محیط زیست بی خبرند، هشدار می دهد.

در واقع، اسلام بین انسان و محیط زیست جدایی قائل نیست و آن ها را مکمل یکدیگر می داند، در نتیجه، دین اسلام کامل ترین سفارش ها را برای حفاظت از محیط زیست دارد و تمامی جنبه های انسانی را در ارتباطی هماهنگ و موزون با مسیر الهی در قرآن کریم به تصویر کشیده است.

بر این پایه، اجرای مبانی ارزشی نظام اقتصادی اسلام در جامعه می تواند با کاهش اثرات خارجی منفی محیط زیستی و تحقق توسعه پایدار و استیفای حقوق انسانی بستر مناسبی برای محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست فراهم کند (2).

سنت های ایرانی نیز که از فرهنگ اسلامی نشأت گرفته است، دست مایه های باارزشی برای رشد و توسعه این باورها و استواری این عزم ملی دارد تا آنجا که تخریب محیط زیست از مصادیق فساد بر روی زمین، محسوب و تخریب کنندگان آن خطاکار به شمار می آیند.

2-افزایش آگاهی مردم و تصمیم متعهدانه دولت آگاهی رسانی و آموزش می تواند از زمینه های آماده سازی مهارت ها، دانش، آگاهی و درک برای مردم باشد تا از طریق آن ها بتوانند در دنیای اطراف خود زندگی موفقیت آمیزی را تجربه نمایند.

موضوع آموزش محیط زیست و افزایش سطح آگاهی های عمومی به ویژه در کشورهای درحال توسعه برای متوقف نمودن حرکت پرشتاب نابودی محیط زیست و طبیعت راه حلی جدی و مؤثر قلمداد می شود (3).

بدون شک، جامعه محیط زیستی شامل کنشگران اجتماعی، فعالان، اصحاب رسانه، سازمان های غیردولتی زیست محیطی و متخصصان و پژوهشگران طلایه دارانی هستند که در صف نخست این آگاهی رسانی و مطالبه گری قرارگرفته اند.

همچنین، دولت باید بپذیرد که توسعه پایدار تنها با حفاظت از محیط زیست میسر است و برای رسیدن به این هدف باید مدیریت محیط زیست را در اقدامات اقتصادی و عمرانی خود لحاظ کند.

محیط زیست به عنوان بستر حیات بشری زمینه ساز بروز استعدادها و به تبع آن، فراهم آوری حقوق انسانی و دیگر مواهبی است که در اختیار انسان قرارگرفته است.

ازاین رو در زمره اموری است که باید دولت به نمایندگی از حاکمیت آن را مدیریت کند.

هرچند لزوم توجه به محیط زیست کشور، آگاهی و مشارکت مردم را نیز می طلبد و در نهایت امر، تجمع اراده اجتماعی شامل نهادهای دولتی، خصوصی، سازمان های مردم نهاد و خود مردم زمینه ساز اجرای سیاست های زیست محیطی هستند، اما موضوع محیط زیست و مدیریت آن در گام نخست نیازمند تصمیم متعهدانه دولت است.

3-حمایت از حرکت های خودجوش مردمی وضعیت موجود مسائل محیط زیستی کشور و آنچه به عنوان چالش های اساسی در حوزه محیط زیست موجود است، شاهدی بر این ادعاست که حفظ محیط زیست جز با حمایت و مشارکت مردمی میسر نخواهد شد.

از بعد جامعه شناختی، مشارکت به معنی تعلق فرد در گروه و سهمی که در آن دارد، تلقی می گردد و همچنین، به معنی شرکت فعالانه در گروه در جهت به ثمر رسانیدن یک فعالیت اجتماعی است.

در کشورهای مختلف دنیا تلاش های مردمی در جهت حفظ و حمایت از محیط زیست تشکیل شده و بعضی از این انجمن ها به صورت حزب درآمده و در عرصه سیاست هم فعال شده اند.

حرکت های خودجوش مردمی همراه با ملموس بودن واقعیت های موجود در زمینه محیط زیست، دولت ها را نیز به آگاهی نسبی رسانده و حمایت کردن از این حرکت ها و جنبش ها را فراگیرتر خواهد کرد.

4-قانون گذاری های داخلی حقوق داخلی محیط زیست در حوزه قلمرو داخلی دولت ها در کشور همواره وجود داشته و تنظیم کننده روابط بین مردم و قوه مجریه در خصوص موضوع محیط زیست، وظایف بخش های مختلف دولت در خصوص حفظ منابع طبیعی، نحوه بهره برداری ها و توسعه هست.

نظام حقوقی باید در موارد مختلف و به اشکال گوناگون نسبت به موضوع محیط زیست موضع گیری کرده و بیشتر با قانون گذاری در خصوص مسائل مربوط به آن تدابیری را برای حل مشکلات و مدیریت بر محیط زیست برقرار کند.

اجرای قوانین داخلی محیط زیست مهم ترین بخش انتظار و عملکردی از قوانین و مقررات است که تأثیرگذاری و نقش آن ها را در حفاظت هدفمند از محیط زیست و مدیریت اصولی آن تضمین می نماید.

عدم اجرای قوانین و مقررات نتیجه و انتظار لازم از حقوق داخلی محیط زیست را محقق نخواهد ساخت.

بنابراین، باید کشور سازوکار ها و ابزارهایی را برای اجرا و تمکین به قوانین داخلی خود اتخاذ کند که برخی از این سازوکارها تشویقی و برخی دیگر بازدارنده و تنبیهی همانند جرایم آلودگی می باشند.

علاوه بر اتخاذ روش ها و سازوکارهای تسهیل و تضمین کننده اجرای قوانین و مقررات محیط زیست داخلی، اهتمام مجریان قانون و دستگاه های نظارتی در تضمین اجرای قوانین و مقررات محیط زیست و ارزیابی اجرای قوانین داخلی محیط زیست ضروری است.

فرجام طی دهه های گذشته، اقتصاد کشور فرازونشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است.

انقلاب، جنگ تحمیلی، تحولات بازار نفت، تحریم های اقتصادی و غیره ازجمله عواملی بوده اند که اقتصاد کشور و روند متغیرهای اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده اند.

به موازات این تحولات، دولت تلاش کرده از طریق برنامه های توسعه ای نسبت به مدیریت اقتصاد کشور مبادرت ورزد.

اکنون، با ایجاد تحریم های جدید و شدیدتر توسط آمریکا باید مراقب بود که ایران در مسیر توسعه نامتوازن قرار نگیرد و تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بیش ازپیش ایجاد نگردد.

گرچه روزهایی دشوارتر از گذشته در پیش است؛ اما محیط زیست کشور بیش از هر زمانی به آرامش نیاز دارد.

منابع 1- میبودی حسین.

1395.

آیا نگرانی های محیط زیستی، کشور را از توسعه در دوران پساتحریم دورنگه می دارد؟ خلاصه سیاستی، شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری.

2- محمدی نیا طیبه، دسترنج منصوره، نگهداری سمیه، سلیمی شورباخورلو نیلوفر.

1391.

نهادینه سازی فرهنگ زیست محیطی بر مبنای فرهنگ اسلامی.

فصلنامه آموزش محیط زیست و توسعه پایدار.

دوره 1، شماره 1، صفحه 1-8.

3- دلیر بوستان سرایی سمانه، لاریجانی مریم، سینایی محمود.

1395.

بررسی میزان آگاهی زیست محیطی مدیریت های متولی و راهکارهای ارائه شده در زمینه حفاظت از گونه لاک پشت سبز و مناطق تخم گذاری آن در سواحل چابهار.

فصلنامه علوم و تکنولوژی محیط زیست.

دوره 18، شماره 1، صفحه 137-148.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی ، تاریخ انتشار 23خرداد 97، کدمطلب: 182206، www.

npps.

ir
کلید واژه ها: محیط زیست - ایران - تحریم - محیط - زیست - خودروهای داخلی - اقتصاد - بی کیفیت - آمریکا - اقتصاد ایران - اقتصادی - بنزین - بحران - آلودگی هوا - جهان - خروج - قربانیان - توافق هسته ای - کشور - آلودگی - واردات - کاهش - سرمایه گذاری - رکود اقتصادی - رییس جمهوری - اقتصاد نفتی - آلوده - جهانی - توافق هسته - هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
ردپای گرانی دلار در آب خوردن

ضریب بالای خودکفایی ایران در تامین غذا

چین روی پسته آمریکا 45 درصد تعرفه اعمال کرد

جریمه گوگل توسط اتحادیه اروپایی

دستگیری یکی از افراد مؤثر شبکه فساد واردات غیرقانونی خودرو

تهدید های اقتصاد ایران و فرصتی برای صنایع دستی

جذب سرمایه گذار اولویت نخست استان قزوین است

ظرفیت انتقال بار از زاهدان به شبکه ریلی کشور 5میلیون تن است

طرز تهیه پای آلوی

ظرفیت انتقال بار از زاهدان به شبکه ریلی کشور 5میلیون تن است

جذب سرمایه گذار اولویت نخست استان قزوین است

فروش مخدرهای فست فودی در اینستاگرام + جزییات

گوریلا گلس 6 معرفی شد؛ مقاومت گوشی در برابر 15 سقوط

هیچ یک از مدیران وزارت صنعت تاکنون دستگیر نشده اند

کوچ مستاجران از پایتخت به شهرهای اقماری

اولین خودرو ایرانی تولیدی روی پلت فرم SP100 معرفی شد

افشاگری افتخاری ازرقم نجومی تمدیدشفربااستقلال

سقوط رتبه تلگرام در ایران و جهان

دستگیری یک عضو حلقه فساد زنجیره ای خودرو

سرویس های بهداشتی 14 میلیاردی در پایتخت!

بیمه سلامت 7 هزار میلیارد تومان بدهی دارد

چگونه صندلی هواپیماها به مرور کوچک تر شد؟

رویای پرواز در لندن به حقیقت پیوست! +فیلم

طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (95)

اجازه شکل گیری تغییرات هیجانی قیمتی ندهیم

تعادل بازار تلفن همراه مقدار زیادی به نرخ ارز وابسته است

در گفت وگو با فارس مطرح شد ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

افتخاری:قرارداد یک میلیون دلاری شفر؛تیام 500هزاردلار می خواهد

طرح ایمن سازی طاعون دامی در درمیان اجرا شد

وزیر صنعت خبر داد: دستگیری یکی از افراد مؤثر شبکه فساد واردات غیرقانونی خودرو

اشکهای افتخاری:بخاطرپدرِم و زنم ازاستقلال می روم!

20 درصدی نرخ کرایه حمل نفتکش ها افزایش یافت

کمبود اعتبار مانع اصلی ایجاد بیمارستان تامین اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته

بدهی 7 هزار میلیارد تومانی بیمه سلامت

ناوگان اتوبوسرانی قزوین تا پایان سال نوسازی می شود

15 میلیارد تومان برای فرش روستایی آذربایجان شرقی اختصاص می یابد

تامین منابع مالی طرح زنجیره گوشت قرمز در دستور کار است

طرح ایمن سازی طاعون دامی در درمیان اجرا شد

تامین منابع مالی طرح زنجیره گوشت قرمز در دستور کار است

آمار ازدواج در نهاوند 18.6 درصد افزایش یافت

دستگیری یکی از افراد مؤثر شبکه فساد واردات خودرو

خریداران بلاتکلیف پارس تندر+ سند/ پاسخ سایپا به گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو

تخلفات مالی دو مجری تلویزیونی شایعه از آب در آمد

تلاش آلمان برای استمرار خرید نفت ایران از سوی هند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد کمبود اعتبار مانع اصلی ایجاد بیمارستان تامین اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته

93 درصد کشور خشک و نیمه خشک است

چگونه صندلی هواپیماها در طول زمان کوچک تر شد؟

اولین خودروی ایرانی تولیدی روی پلت فرم SP100

15 میلیارد تومان برای فرش روستایی آذربایجان شرقی اختصاص می یابد

1.4 میلیون دلار برای شهر ارواح

دستگیری یک عضو حلقه فساد زنجیره ای خودرو در خوزستان

فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام 45 درصد کاهش یافته است

استقبال سمنانی ها برای دریافت کارت ملی هوشمند+ فیلم

شانزدهمین بسته «خبر خوب» فیلم/ از سنگین ترین قلک دنیا تا دیدار علی دایی با جانباز قطع نخاعی

نقش پدر داماد رییس جمهور در بازار

دستگیری یک عضو حلقه فساد زنجیره ای خودرو در خوزستان

معاون سازمان حمایت: اجازه شکل گیری تغییرات هیجانی قیمتی ندهیم

برای ماندن در سمت شهرداری آستانه اشرفیه نمی جنگم

خاموشی های اخیر، روی مدار شایعات !

نگران نباشید؛ خدمات بیمه سلامت ادامه می یابد

تصاویر/ سارق مسلح بانک ملی به دام افتاد

کاریکاتور/ اهدای قبر به فقرا در بهشت زهرا

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ، شبکه فساد درخرید تضمینی گندم را تکذیب کرد

هشدار بانک سرمایه گذاری اروپا درباره فعالیت در ایران

تحویل 4200 واحد روستایی در کرمانشاه و کوهساران تا پایان تیر

مجتمع پذیرایی عطرستان بروجرد به بهره برداری رسید

کاهش 0٫6 درصدی شعب داخل کشور شبکه بانکی

فیلم | تصاویر دوربین مداربسته سرقت امروز صبح از یک بانک ملی؛ مردم راه فرار سارق را بستند!

تمدید مهلت ثبت سفارش بدون انتقال ارز از محل بارنامه

فعالیت دریافت کنندگان وام اشتغال رصد می شود

قیمت سبد نفتی اوپک یک گام دیگر عقب نشست

رسانه ها، ساخت بناهای ایمن را فرهنگ سازی کنند

دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

رعایت مقررات ملی ساختمان در روستاها اجباری است

اجازه شکل گیری تغییرات هیجانی قیمتی ندهیم

اجازه شکل گیری تغییرات هیجانی قیمتی ندهیم

مقدار سود سهام عدالت در دور جدید پرداخت ها

رهام معرفی شد، محصول جدید سایپا با پلتفرم SP100

دنده معکوس؛ Kingdom Come: Deliverance فراتر از انتظار

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران: رعایت اخلاق حرفه ای ،زمینه ساز افزایش اعتماد مشتریان

گوشی گیمینگ اچ تی سی در آینده نزدیک روانه بازار می شود

مشکلات عشایر قم باید مرتفع شود

رعایت مقررات ملی ساختمان در روستاها اجباری است

مشکلات عشایر قم باید مرتفع شود

رسانه ها، ساخت بناهای ایمن را فرهنگ سازی کنند

دستگیری باند واردکنندگان خودروهای لوکس

«رهام» محصول جدید سایپا معرفی شد+مشخصات فنی

صنعت اسباب بازی تا 10 سال آینده از صنعت های مهم می شود

90 میلیون وام مسکن چقدر برای مشتری تمام می شود؟

هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو در یک مدت زمان طولانی غیرطبیعی است/ سیاست های دولت در واردات خودرو عده ای را تشویق به تخلف در واردات کرد

8 تصمیم اشتباه دولت روحانی در روزهای بحرانی اقتصاد!

بازار ارز میدان فردوسی در دست دلالان

قیمت خودرو بالا رفت+جدول

مردم از مسکن مهر استقبال نکردند

واکنش صفر به 53 اخطار

عشایر می توانند الگوی اقتصادی کشور باشند

بررسی مشخصات کیا اسپورتیج 2018، قیمت و مدل ها

رونمایی از خودروی جدید سایپا

رشد 110 درصدی معاملات تالار بورس کرمانشاه

افزایش نرخ سود بانکی برای جذب بخشی از نقدینگی مردم تبعات مثبت و منفی بسیاری دارد

خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان های ملی برای حفاظت از محیط زیست

خروج آمریکا از برجام و ضرورت تقویت بنیان های ملی برای حفاظت از محیط زیست