مطالب مرتبط:
اختصاصی فارس/ طرح مجلس شورای اسلامی برای «مقابله با پولشویی و مبارزه با تروریسم»
ما به قانون جهانی نیاز نداریم؛ مجلس خودش قانون مبارزه با تروریسم و پولشویی تصویب کند / قدرت های بزرگ بر اساس منافع خود، کنوانسیون ها را آماده می کنند؛ اگر دولتی مثل جمهوری اسلامی آن را نپذیرد، سرش می ریزند که 150 کشور این معاهده را قبول کرده اند، شما چطور قبول نمی کنید؟ / لزومی ندارد م
هیئتی از مجمع تقریب مذاهب اسلامی با جبهه عمل اسلامی دیدار کرد
نقوی حسینی: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، بررسی لایحه CFT در مجلس منتفی است/ باید خودمان بر اساس شرایط کشورمان این موضوعات را بررسی کرده و به تصویب برسانیم
درخواست اعضای شورای عالی استان ها برای دیدار با مقام معظم رهبری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 22:522018-06-21سياسي

بیانات در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی


- و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفیٰ محمّد و علی آله الطّیّبین الطّاهرین المعصومین سیّما بقیّهالله فی الارضین.

خوشامد عرض میکنم به برادران و خواهران عزیز، نمایندگان محترم؛ امتیاز دیدار امسال ما به این است که بحمدالله جمع کارکنان بخشهای مختلف مجلس شورای اسلامی امروز در جلسه ی ما تشریف دارند و حضور دارند؛ بخشهای مهمّی که زیرمجموعه ی مجلسند و مدیران و مسئولان و کارکنان؛ به همه ی شما خوشامد عرض میکنیم، از همه ی شما به خاطر زحماتتان تشکّر میکنیم و از خداوند متعال افزونیِ توفیقاتش را برای شما و برای خودمان در راه هدایت و اصلاح مطالبه میکنیم و درخواست میکنیم.

اوّلاً به مناسبت این ایّام، این ایّام تازه از ماه رمضان فاصله گرفته ایم و تا حدودی در حال وهوای رمضانی هنوز هستید و ان شاءالله هستیم ؛ من یک چند جمله ای عرض کنم.

روح خدمت، تقرّب الی الله است؛ همه ی کارهایی که شما میکنید، چه در صحن مجلس، چه در کمیسیون ها، چه در دستگاه های مرتبط با مجلس -همه ی این خدمات- اگر چنانچه برای خدا و در راه خدا انجام بگیرد، خدمت واقعی است و مایه ی تقرّب الی الله است؛ حقیقتاً کمترعبادتی برابری میکند با این جور خدماتی، درصورتی که برای خدا انجام بگیرد.

این روح معنوی و الهی اگر حاکم بشود بر فعّالیّتهای ما، بر اقدامات ما، بر حرف زدن ما، بر سکوت ما تأثیرش این است که جامعه را اعتلاء میبخشد، و انسانها را به جوهر حقیقی خودشان که مطلوب انبیای الهی است نزدیک میکند.

ماها اسیر مادّه ایم؛ نگاه ما، چشم ما فقط مظاهر و نشانه های مادّه را مشاهده میکند؛ برای همین هم هست که به اینها دل میبندیم، زیبایی های مادّی ما را به خود جذب میکند، چشم ما بیش از این را نمیبیند وقتی در محیط مادّی گرفتار میشود.

اگر معنویّت را افزایش دادیم، صفای قلب را بالا بردیم، تقرّب الی الله را جدّی گرفتیم، برای خدا کار کردن را تمرین کردیم و پیش رفتیم، آن روح زلالی که در شما پیش می آید، موجب میشود که چشمها باز بشود به مناظر زیباتری، والاتری، عالی تری از آنچه از این زیبایی ها و مطلوبهای دنیوی در دنیا ما مشاهده میکنیم.

اگر زین خاکدان پست روزی بَر پری، بینیکه گردونها و گیتی ها است مُلک آن جهانی را(2) منظور از این مُلکِ آن جهانی فقط بهشت نیست، فقط قیامت نیست؛ در همین دنیا هم هستند و بودند افرادی که با چشم حقیقت بین، با چشم معنوی نگر حقایقی را در این دنیا دیدند و زندگی خوشی را گذراندند با نگاه به آن مناظر معنوی و الهی و نعمتهای برتر خداوندی؛ به این چیزهایی هم که ماها به آنها پابندیم، غالباً بی اعتنا بودند، توجّه نداشتند.

در این راه میشود حرکت کرد، همه میتوانیم حرکت کنیم؛ این یک راه سنگلاخ و دشوار نیست؛ اگر چنانچه در کارهایمان همین را رعایت بکنیم که ببینیم این اقدامی که میخواهیم بکنیم، این حرفی که میخواهیم بزنیم، این قانونی که میخواهیم تصویب بکنیم، این نظر مشورتی ای که میخواهیم بدهیم، این حرکت خدماتی ای که انجام میدهیم، برای خدا است، مورد رضای خدا است، اقدام کنیم، و اگر احساس کردیم که مورد رضای خدا نیست، اقدام نکنیم؛ این ملاحظه، این دقّت از همه برمی آید، از همه ی ماها برمی آید.

[اگر] اقدام کنیم، بتدریج ما را جلو خواهد برد، ما را زلال خواهد کرد، صفای ما را افزایش خواهد داد.

خب، بپردازیم به مسائل مجلس.

من چند نکته و مطلب را یادداشت کرده ام که به نمایندگان محترم عرض بکنم.

البتّه ما در جلسات سالهای گذشته حرفهایی را که به نظر لازم میرسیده، مفید میرسیده، عرض کرده ایم، [لذا] بعضی اش تکراری است، بعضی هم ممکن است تکراری نباشد؛ به هرحال آنچه لازم میدانیم عرض میکنیم.

به نظر میرسد که در هر دوره ای نمایندگان مجلس و مسئولان عالی مجلس باید سعی کنند که این دوره امتیاز بیشتری کسب کند، برتری ای پیدا کند، و کیفیّت مجلس را سعی کنند بالا ببرند.

خب، اگر بخواهیم امتیاز بیشتری کسب بکنیم، راهش این است که کار بیشتری انجام بدهیم، کار بهتری انجام بدهیم؛ میدان کار و خدمت این جوری است دیگر؛ باید کار بکنیم، باید تلاش بکنیم؛ کار برتر لازم است، اقدام لازم است، عمل اساسی لازم است.

البتّه جناب آقای لاریجانی (حفظه الله) -ریاست محترم- فهرست خوبی را ارائه کردند -قبلاً هم یک گزارش مکتوبی فرستاده بودند که من مطالعه کردم، دقّت کردم- خب، الحمدلله کارهای زیاد انجام گرفته است، منتها یک نکته ی مهم این است که شاخص کمّی برای ارزیابی کافی نیست؛ اینکه ما چه تعداد مصوّبه گذراندیم، کافی نیست؛ بایستی مشخّص بشود که وزن این مصوّبه ها در اداره ی کشور چقدر است؛ چون شما مدیر کشورید و قانونگذار کشور و ریل گذارِ حرکتِ اجرا شما هستید دیگر، یعنی این بخش مهم از مدیریّت در اختیار شما است؛ این چیزی که تصویب شده است، چقدر در رفع مشکلات و پیشرفت کشور و رعایت حال عموم مردم تأثیر داشته است؛ پس صرفاً کمّیّت کفایت نمیکند، بایستی کیفیّت را ملاحظه کرد؛ البتّه شرایط دیگری هم دارد که عرض میکنیم؛ چیزهای دیگری هم غیر از این معنا لازم است.

به طور کلّی این را من عرض بکنم: مجلس باید مظهر عزّت ملّی و مظهر اقتدار و استحکام نظام باشد؛ مجلس این است؛ چرا؟ برای خاطر اینکه مجلس، منتخب عموم مردم کشور در جاهای مختلف است که با یک انگیزه ای آمده اند این شخص را -این برادر را، این خواهر را- انتخاب کرده اند.

و امام فرمودند که مجلس، عصاره ی فضایل ملّت است؛(3) این نکته، نکته ی مهمّی است؛ توجّه کنید: عصاره ی فضایل، نه عصاره ی همه ی خصلتها! بعضی از خصلتها جزو فضایل نیست.

مجلس بایستی عصاره ی فضایل ملّت باشد.

فضایل این ملّت هم خیلی زیاد است.

مجلس نباید نماد تردید باشد، نماد خودکم بینی باشد؛ نباید نماد یأس و نومیدی یا نماد عدم اعتنا و عدم مبالات به مسائل کشور باشد.

نباید مجلس نشان بدهد که نگاهش به ظرفیّتها و توانایی های ملّی، نگاه مأیوسانه است؛ این فضایل ملّت که باید اینجا عصاره ی آنها جمع بشود، این چیزها است.

من حالا باید اظهار تأسّف کنم که متأسّفانه مطالعه ی تاریخ در بین جوانان ما، مردم ما یک قدری ضعیف و کم رنگ است، وَالّا اگر انسان تاریخ را بداند، میبیند این ملّت، هم در تاریخ برجسته است، هم در زمان حاضر.

در تاریخ، ملّت ما نماد ایمان، نماد علم، نماد اعتماد به نفس، نماد افتخار به داشته های خود و نماد پایداری است؛ در تاریخ این جور است.

من یکی دو نمونه با اشاره عرض بکنم؛ ببینید، سلجوقی ها در قرنهای پنجم ششم هجری به طرف ایران آمدند؛ یک عدّه از جنوب به طرف ایران آمدند، یک عدّه از شمال به طرف آسیای صغیر رفتند.

آن جماعتی که رفتند آسیای صغیر، زبان آنها را تغییر دادند، تمدّنشان را تغییر دادند، فرهنگشان را تغییر دادند، همه چیزشان را عوض کردند؛ آناتولیِ قدیمِ دولتِ بیزانس را اینها رفتند به آنچه فرهنگ خودشان بود، تبدیل کردند.

آنهایی که از جنوب آمدند -که همین سلجوقی های ایران هستند- در تمدّن ایران و فرهنگ ایران هضم شدند؛ همانها بودند امّا اینجا هضم شدند؛ نه فقط در تمدّن و فرهنگ ایرانی هضم شدند بلکه ناچار خودشان به مبلّغان و مروّجان فرهنگ ایرانی تبدیل شدند.

شما نگاه کنید در دوران سلجوقی، هنر ما، معماری ما، شعر ما، نثر ما در چه اوجی قرار دارد! اینها ایرانی نبودند -سلجوقی بودند، بیگانه بودند- امّا ایران اینها را در دل خودش هضم کرد؛ معنای اقتدار یک ملّت و استحکام یک ملّت این است.

عین همین قضیّه در مورد مغول پیش آمد؛ مغولها به صورت مهاجم آمدند اینجا و آن کارهایی را که معروف است انجام دادند؛ امّا نتیجه چه شد؟ مغولها نتوانستند تمدّن خودشان را، فرهنگ خودشان را، یاسای(4) خودشان را بر این کشور تحمیل کنند بلکه این تمدّن، این فرهنگ، آنها را در خودش هضم کرد، شدند مروّج ایمان، مروّج دین، مروّج فرهنگ، مروّج هنر، که یکی از دوره های ممتاز تاریخِ هنر ما دوره ی حکومت مغولی در ایران است.

ایران این است؛ سابقه ی ما این است.

از این بالاتر بگویم؛ سلحشوران مسلمان که دین عزیز اسلام را به ما دادند -داد یکی دین گرامی به ما-(5) وقتی رفتند به کشورهای مثلاً شمال آفریقا -حالا آنجا را من مثال میزنم- زبان [آنها] عوض شد، فرهنگ عوض شد؛ ایران که آمدند، زبان [ما] عوض نشد.

زبان فارسی در دوره ی اسلام رشد و ارتقاء بیشتری از دوره ی قبل از اسلام دارد.

شما از دوره ی قبل از اسلام از نشانه های زبان فارسی چه دارید؟ امّا دوره ی اسلام را شما ببینید که چه اعتلایی [دارد]؛ چقدر شعر، چقدر نثر، چقدر فرهنگ! اینها خیلی مهم است؛ روی اینها دقّت باید کرد.

این مال گذشته است.

در دوره ی خود ما، چهل سال است که سخت ترین دشمنی ها دارد با این ملّت میشود، که از این سخت تر دیگر؟! واقعاً با هیچ ملّتی این اندازه خصمانه برخورد نشده؛ خصمانه و جامع الجهات.

یک جبهه ی احزاب عجیب وغریبی مثل جنگ احزاب صدر اسلام در ابعاد چند میلیون برابر، علیه جمهوری اسلامی تشکیل شده، همه جور کاری که توانسته اند انجام داده اند؛ تحریم کرده اند، تبلیغات کرده اند، جنگ کرده اند، توطئه ی امنیّتی کرده اند؛ همه جور کاری که میتوانستند انجام داده اند.

شما امروزِ این ملّت را مقایسه کنید با چهل سال قبل، اوّل انقلاب؛ اقتدار این ملّت، عظمت این ملّت، پیشرفت این ملّت، علم این ملّت، حضور قوی بین المللی این ملّت قابل مقایسه ی با اوّل [نیست].

روزبه روز پیشرفت کرده؛ ملّت، این است.

شما عصاره ی فضایل این ملّتید؛ پس ببینید، بدانید چه جوری باید رفتار کنید.

این ملّت، ملّتی است که باایمان است، باعلم است، بااعتمادبه نفس است، مستقل است، امتیازات خودش را میداند و بر این امتیازات پا میفشارد.

چهل سال از انقلاب میگذرد.

حالا اینجا نمیشود مفصّل تاریخ بگوییم؛ جزو انقلاب های بزرگ دنیا در این دو قرن اخیر، دو سه حادثه است؛ یکی انقلاب کبیر فرانسه است، یکی انقلاب کبیر شوروی است، یکی حرکت استقلال طلبانه ی آمریکا است که همه ی اینها تقریباً در همین دوره ی دویست ساله است؛ یعنی حرکت استقلال طلبانه ی آمریکا مثلاً حدود دویست و سی چهل سال پیش اتّفاق افتاده است -حدود 1783 میلادی-(6) چند سال بعد هم انقلاب کبیر فرانسه اتّفاق افتاده، حدود صد سال بعدش هم انقلاب شوروی اتّفاق افتاده؛ اینها مال دوره ی نزدیک به ما است.

شما اگر تاریخ این انقلابها را ملاحظه کنید، قطعه ی چهل سالِ اوّل آنها را با چهل سالِ انقلاب اسلامی مقایسه کنید، انسان از عظمت این انقلاب، پیشرفت این انقلاب، سرعت عمل این انقلاب حیرت میکند.

آنها هیچ وقت نتوانستند با این سرعت، با این شدّت، با این قوّت پیش بروند؛ این ربطی به تحوّلات زمانه و مانند اینها ندارد؛ یعنی تحت تأثیر این چیزها نیست، عوامل دیگری دارد.

ملّت ایران یک چنین چیزی است و شما عصاره ی فضایل این ملّتید؛ بایستی با این نگاه به خودتان نگاه کنید، با این نگاه به مجلس نگاه کنید، توقّعاتتان از مجلس را با این نگاه بایستی تنظیم بکنید و ان شاءالله برآورده کنید.

خب، اینکه حالا نکته ی اوّل بود.

نکته ی بعدی این است که قانونگذاری، ریل گذاری که اساس کار در مجلس است -البتّه نظارت هم هست، لکن عمده قانونگذاری است- بایستی روزبه روز کیفیّتش را بالا ببرید؛ روزبه روز؛ یعنی باید هر دوره ای بلکه هر سالی کیفیّت قانونگذاری بهتر بشود از دوره ی قبل و از سال قبل.

حالا نکاتی را در مورد این قانونگذاری عرض میکنم.

اوّلاً اولویّت داشتن؛ جناب آقای لاریجانی اشاره کردند که در این قوانین، اولویّتهای کشور رعایت شده؛ خب این خیلی مهم است.

نگاه کنید ببینید چه اولویّت دارد؛ بعضی از قوانین ممکن است مطرح بشود، وقت مجلس را هم بگیرد، یک مسئله ای را هم در محیط اجتماعی کشور درست بکند درحالی که هیچ اولویّتی هم ندارد؛ اینها را باید کنار گذاشت؛ یعنی مثل پولی که انسان احتیاج ندارد و همین طور بی دریغ خرج میکند، وقت مجلس را این جوری نباید خرج کرد.

وقت مجلس محدود است؛ شما چهار سال بیشتر که وقت ندارید، باید از ذرّه ذرّه و لحظه لحظه ی این وقت استفاده کرد.

بنابراین صرفاً موضوعات اولویّت دار [مطرح شود].

عملی بودن؛ گاهی اوقات یک قانونی تصویب میشود که معلوم است عملی نیست، یعنی کار کارشناسی نشان نمیدهد که اگر این قانون تحقّق پیدا کرد، این کار عملیّاتی خواهد شد؛ [این] کنار گذاشته بشود.

یا بعضی از اوقات، خلاف مصالح کشور است که حالا این قاعدتاً عمداً در مجلس صورت نمیگیرد.

همین جا من اشاره کنم به این مسائل کنوانسیون ها و این معاهدات بین المللی.

ببینید؛ این معاهدات بین المللی که به آن در لغت فرنگی گفته میشود کنوانسیون، در اصل در یک نقطه ای پخت وپز میشود که اطراف قضیّه، مِن باب مثال آن 100 کشور یا 150 کشور که بعداً به آن میپیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت وپز اوّلیّه ندارند.

یک جایی بالاخره چند قدرت بزرگ در مجموعه های هیئتهای فکری شان -به قول خودشان اتاق فکرشان- می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز میکنند، بعد این را به وسیله ی دولتهایی که همسوی با آنها هستند یا مرعوب آنها هستند یا دنباله رو آنها هستند و خیلی منافعی هم در این کار ندارند، تصویب میکنند؛ اگر یک دولت مستقلّی هم پیدا بشود -حالا مثل جمهوری اسلامی- که مثلاً بگوید من این را قبول ندارم؛ این کنوانسیون را، این معاهده ی بین المللی را قبول ندارم ، سرش میریزند که آقا! 120 کشور، 150 کشور، 200 کشور این را قبول کردند؛ شما چطور قبول نمیکنید؟ کنوانسیون ها غالباً این[جور] است.

[گفته میشود] حالا چه کار بکنیم؟ بعضی از این معاهدات بین المللی و کنوانسیون ها موادّ مفیدی دارند.

خیلی خوب، اشکالی ندارد؛ بنده هم در مورد همین چیزهایی که اخیراً در مجلس مطرح شد در این چند ماه اخیر، گفتم مجلس مستقلّاً خودش قانون بگذراند.

فرض کنیم [موضوع] مبارزه ی با تروریسم یا با پولشویی است؛ خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه های کاریِ خیلی خوبی هم دارد؛ بنشینند یک قانون بگذرانند؛ این قانون، قانون مبارزه ی با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی ای هم ندارد و همان کاری که خود شماها میخواهید بکنید، در این قانون مندرج است؛ این مهم است.

هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمیدانیم تهَ آن چیست یا حتّی میدانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم.

خب، قانون باید در پی حلّ مشکلات مردم باشد؛ اولویّتهای داخلی را باید رعایت کند؛ در درجه ی اوّل درصدد رفع مشکل مردم ضعیف و طبقات ضعیف باشد.

در کشور طبقاتی هستند که ضعیفند یا متوسّطینند یا زیر حدّ توسّطند؛ قانون بیشتر باید متوجّه رفع مشکل اینها باشد.

البتّه قانون برای همه است و خیرِ همه ی طبقاتِ کشور را میخواهد -فرقی نمیکند- امّا این در اولویّت است، چون مسئله ی طبقات ضعیف، مشکلات فعلی زندگی است؛ [قانون] درصدد برطرف کردن این مشکلات باشد.

عمده این است که قانون نباید آلت دست صاحبانِ زَر و زور باشد؛ این مهم است؛ آلت دست آنها نباشد.

حالا یک وقت یک قانونی شما وضع میکنید که اگر فرض بفرمایید کسی نردبان گذاشت به دیوار خانه ی کسی و بالا رفت، قانونش این است که این جور مجازات بشود؛ فرقی نمیکند که نردبان را به خانه ی چه کسی بگذارد؛ فقیر باشد، غنی باشد، بالاشهری باشد، پایین شهری باشد، تفاوتی نمیکند، همه از این قانون سود میبرند.

قانون برای همه است منتها یک جا یک اولویّتهایی وجود دارد؛ نباید اجازه داد قانون در اختیار کسانی قرار بگیرد که از زَر و زور استفاده میکنند.

در تنظیم و تصویب قانون، جنبه های کارشناسی بشدّت باید رعایت بشود.

خوشبختانه مرکز پژوهشهای مجلس، مرکز خوبی است؛ گزارشهایی که بنده از این مرکز پژوهشها دارم، خبرهای خوبی را از آنجا به ما منتقل میکنند؛ امکان کارشناسی خوبی در آنجا متراکم و متمرکز است؛ حدّاکثر استفاده را از آن باید کرد؛ علاوه بر این -که این یک بازوی توانمند کارشناسی مجلس است و از این باید استفاده کرد- بایستی از نخبگان بیرون از محیط مجلس هم استفاده بشود.

گاهی شما ملاحظه میکنید در یک مسئله ای، در یک حوزه ی تخصّصی ای، یک کسی چند سال مثلاً کار کرده، فکر کرده؛ شما اگر در این حوزه ی تخصّصی از او مشورت بگیرید، گاهی با یک کلمه ی کوتاه، با یک سطر، یک راه گشایی بزرگی را انجام میدهد؛ یعنی این جوری است؛ گاهی اوقات کمک نخبگان این جوری است که یک پیشنهاد کوچکشان یک راه گشایی بزرگی را انجام میدهد.

گفتیم قانون در پی حلّ مشکلات واقعی باشد؛ من ملاحظه کردم بعضی از قوانین مربوط به خانواده که در مجلس مطرح است و بحث میشود یا تصویب میشود، انسان احساس میکند که تحت تأثیر و اثرپذیری از رسوم غربی است؛ از این باید اجتناب بشود.

غربی ها نسبت به خانواده هیچ گونه اهتمامی ندارند؛ نه اینکه نخواهند، [بلکه] شرایط و سبک زندگی غربی معارض با خانواده به معنای واقعی کلمه است؛ این را خودشان هم دارند میگویند و سالها است گرفتارش هستند؛ حالا میخواهند علاج کنند و نمیتوانند علاج کنند؛ یعنی بنیاد خانواده، نهاد خانواده در غرب بشدّت تضعیف شده است.

حالا ما بیاییم چیزهایی را که اینها مثلاً راجع به زن و جوان و فرزند و پدر و مادر و مانند اینها در عرفِ خودشان دارند، در مسائل مربوط به خانواده راه بدهیم! نه، این مطرح نیست.

ما برای خانواده بایستی قانونی را وضع کنیم که به معنای واقعی کلمه، حل کننده ی مشکلات خانواده ها باشد -[اگر] مشکلاتی وجود دارد، حل کننده ی این مشکلات باشد- تأثّر از آن منطقه نباشد.

یک نکته ی مهم، قانون برای حلّ معضلات اقتصادی است.

همان طور که اشاره کردند، یک جلسه ای تشکیل شده بحمدالله که رؤسای قوا و عناصری از سه قوّه در آن شرکت دارند، برای اینکه به مسائل اقتصادی به طور جدّی ورود کنند و تصمیم بگیرند و ببُرند و راه را باز کنند؛ این خیلی مهم است که این جلسه هم حالا تشکیل میشود.

مجلس در همین جهت، حرکت جدّی باید انجام بدهد.

امروز معضلات اقتصادی کشور در اولویّت قرار دارد؛ بایستی این معضلات را به معنای حقیقی کلمه حل کرد.

دشمن هم از این نقطه ضعف میخواهد استفاده کند؛ نباید اجازه داد که یک چنین چیزی را انجام بدهد.

یک نکته ی دیگر، مسئله ی تازه گردانی قوانین است.

منطق بعضی از قوانین تمام شده است؛ که همین مسئله ی تنقیح قوانین است که من قبلاً هم مکرّر عرض کرده ام.

بله چند سال قبل، قانونی در خود جمهوری اسلامی یا قبل از جمهوری اسلامی تصویب شده؛ قانون است لکن الان این قانون منطقی ندارد، این قانون را حذف کنید؛ یعنی مجلس شورای اسلامی میتواند این کار را انجام بدهد، هیچ دستگاه دیگری نمیتواند.

قانونی را که منطق ندارد و فلسفه ی وجودی اش تمام شده است، بایستی رها کرد.

بعضی از قوانین هم موجب تضاد و اشکال کار و گره در انجام کارها و مانند اینها هستند.

به معنای واقعی کلمه این مسئله ی تنقیح قوانین را [دنبال کنید].

بعضی از قوانین مشکل زا هستند، باید [آنها را] برطرف کرد.

من شنیدم و آن روز هم در یک صحبتی گفتم که وزارت اقتصاد بعضی از مقرّراتی را که مانع بهبود وضع کسب و کار در کشور است، دارد حذف میکند؛(7) این بسیار کار خوبی است.

بعضی از کارها هست که خب مسئول دولتی میتواند انجام بدهد، [امّا] بعضی از کارها هست که از عهده ی او برنمی آید، فقط از عهده ی مجلس برمی آید؛ این هم یک مطلب.

یک مسئله ی دیگر، مسئله ی اجرای قوانین است.

خب، رییس محترم مجلس چندی پیش گفتند که فلان قانون را دو سال است که فلان دستگاه اجرا نکرده؛ سؤال بنده این است که خب در این دو سال شما که مجلس هستید، چه کار کردید؟ [اگر] او اجرا نکرد، شما باید دنبال بکنید.

چرا اجرا نشود؟ این همه شما خرج میکنید وقت و عمر و پول و امکانات و مانند اینها را برای اینکه این قانون تصویب بشود؛ حالا این قانون بعد از این همه مقدّمات، تصویب شده، آن مسئول اجرا نمیکند! خب باید یک فکری برایش بکنید.

حالا گفتند بعضی از این عدم اجراها را به قوّه ی قضاییّه ارجاع داده اند، آنها هم گفته اند که این جزو عناوین مجرمانه نیست؛ خب، اگر چنانچه بخواهید جزو عناوین مجرمانه باشد، چه کسی باید بکند این کار را؟ باز هم خود مجلس باید بکند.

(8) نخیر، [کار] قوّه ی قضاییّه نیست؛ قوّه ی قضاییّه بایستی عناوین مجرمانه را تعقیب کند؛ چه کسی میتواند بگوید این جزو عناوین مجرمانه است؟ مجلس شورای اسلامی.

مجلس بایستی این کار را انجام بدهد.

شما بگویید این تخلّف اگر چنانچه این جوری شد، این جرم است و این قدر مجازات دارد، بعد این را بفرستید تا آنها بتوانند عمل بکنند؛ یعنی این کار، کار خود مجلس است.

بنابراین مسئله ی دنبال گیری قوانین هم به نظر ما یک مسئله ی بسیار مهمّی است که بایستی انجام بگیرد.

یک نکته ی دیگری که برای برادران و خواهران عزیز نماینده قابل ذکر است، بحث رفتار نمایندگان است.

به نظر من آن کلمه ی کلّی و فراگیر و جامعی که میشود در این زمینه گفت، کلمه ی انقلابیگری است.

رفتار نمایندگان مجلس باید رفتار انقلابی باشد؛ برخورد باید برخورد انقلابی باشد.

شما در سوگندی هم که یاد کردید، این سوگند را یاد کردید که انقلاب، نتایج انقلاب، فراورده های انقلاب و فراورده های نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنید؛ چطور ممکن است؟ بدون انقلابی بودن که نمیشود حفظ کرد.

رفتار، باید رفتار انقلابی باشد؛ رفتار انقلابی به معنای رفتار غیرمدبّرانه نیست، به معنای رفتار عاقلانه و مدبّرانه و مجاهدانه است؛ حرکت جهادی.

اینکه ما به مدیران مرتّب توصیه میکنیم مدیریّت جهادی ، این در مورد مجلس، رفتار جهادی است، سخن گفتن جهادی است، اقدام کردن مجاهدانه و جهادی است، انقلابیگری است.

روحیه ی ایمان و انگیزه ی انقلابی باید بر همه ی کارهای نماینده ی محترم مجلس حاکم باشد.

نگهبانی از دستاوردهای انقلاب و مبانی نظام، جزو سوگند نمایندگی شما است که اگر این انجام نگیرد، حضور نماینده، هم از لحاظ قانونی اشکال پیدا میکند، هم از لحاظ شرعی اشکال پیدا میکند.

اگر چنانچه دستاوردهای انقلاب مراعات نشود و دستاوردهای نظام مورد توجّه قرار نگیرد، این، هم از لحاظ قانون اساسی، هم از لحاظ شرع دچار مشکل میشود.

یک مسئله ی دیگری که من بارها این را به نمایندگان محترم در دیدارها عرض کرده ام و به شما هم عرض میکنم، مسئله ی حضور به موقع در کمیسیون ها و در صحن مجلس است.

گزارشهایی که می آید خیلی خرسندکننده نیست در این مورد؛ گاهی گفته میشود که در کمیسیون ها امکان رأی گیری به خاطر به حدّ نصاب نرسیدن حضور نمایندگان نیست؛ بایستی هر نماینده ای خود را موظّف بداند که در تمام ساعات و دقایقی که لازم است در مجلس باشد یا در کمیسیون باشد، حضور پیدا کند.

یک مسئله ی مهمّ دیگری که فقط مسئله ی شما نیست، و مسئله ی کشور است، مسئله ی اشرافیگری است؛ بلای اشرافیگری، بلای بزرگی است.

برای بنده تصویر یک ساختمانی را که با پول بیت المال در یک نقطه ای ساخته شده است آوردند، من حیرت کردم واقعاً که چطور جرئت شده است، چطور دست و دل کسی به او اجازه داده است که پول بیت المال را صرف یک چنین چیزی بکند.

مسئله ی اشرافیگری اگر چنانچه رایج شد، جزو سبک زندگی ما شد، آثار و تبعات آن و ریزشهایی که به وجود می آید، دیگر انتهایی ندارد، خیلی مشکل است، خیلی کار را مشکل خواهد کرد؛ این را بایست [در نظر] داشته باشید.

یک مسئله هم مسئله ی سفرهای خارجی است.

سفرهای خارجی را هم هرچه ممکن است، دوستان و برادران و خواهران عزیز رعایت بکنند که واقعاً رفتن به سفرهای خارجی در حدّ ضرورت، در حدّ نیاز [باشد]؛ به صورت دست ودل بازی در این زمینه نباید حرکت کرد.

بحث نظارت بر نمایندگان را که چند سال پیش ما گفتیم(9) و نمایندگان مجلس همّت کردند و یک مجموعه ی نظارت بر رفتار نمایندگان درست شد، باید تقویت کنید؛ یعنی باید کاری کنید که به معنای واقعی کلمه [نظارت شود]؛ حالا شما نظارت بر دولت و رفتارهای دیگران را که بر عهده تان دارید، این به نظر من مهم تر از آن است؛ این نظارت بر نفْس است، نظارت بر خویشتن است، نظارت بر سلامت مجلس است.

من آنچه احساس میکنم، این است که بحمدالله مجلس شورای اسلامی که یک رکن اساسی از ارکان نظام اسلامی است، تا امروز خوب حرکت کرده و پیش رفته است؛ این حرکتِ در سمت اهداف انقلاب را هرچه میتوانید تقویت کنید.

امروز کشور احتیاج دارد به این استحکامِ ساخت درونی ملّت و ارکان نظام اسلامی.

شما ببینید دشمنان شما چه کسانی هستند و با چه روحیه ای دارند حرکت میکنند و با چه خباثتی در مقابل ملّت ایران می ایستند؛ نه فقط هم [در برابر] ملّت ایران؛ ذات اینها [این است].

امروز این مسئله ی جدا کردن چند هزار بچّه از مادرهایشان در آمریکا یک مسئله ی کوچکی نیست؛ مسئله ی خیلی بزرگی است.

گریه ی این بچّه ها را انسان در تلویزیون طاقت نمی آورد بشنود؛ چطور اینها حاضرند به خاطر یک سیاستی، به خاطر یک اجرایی، یک چنین مقدّمه ی غلط و جنایت باری را انجام بدهند که چند هزار بچّه را از مادرشان [جدا کنند]! اینها این[جور] هستند.

اینها همان کسانی هستند که با چند دولت بزرگ و دارای تسلیحات پیشرفته می آیند در دریا در مقابل مردم یمن می ایستند برای اینکه یک بندر را که محلّ تنفّس مردم مظلوم یمن است، از دست اینها خارج کنند؛ آدم میکشند بدون [هیچ] تردید.

این جور نیست که فقط با جمهوری اسلامی بد باشند؛ اینها ذاتاً انسانهای ظالمی هستند؛ دستگاه های قدرتِ ظلمند.

بله، با جمهوری اسلامی هم چون عدالت طلب است، چون داعیه ی اسلام دارد، داعیه ی دفاع از مظلوم دارد، بشدّت مخالفند و این کارشکنی ها را دارند انجام میدهند.

باید در مقابل اینها ایستاد؛ بایستی استحکام را حفظ کرد و باید مطمئن بود که به توفیق الهی، به حرمت و جلال و عزّت الهی، ملّت ایران بر آمریکا و دشمنانش پیروز خواهد شد.

به معنای واقعی کلمه اینها شمرهای این زمانند؛ به معنای واقعی کلمه اینها کسانی هستند که قرآن در حقّشان میگوید اِنَّهُم لا اَیمـانَ لَهُم ؛(10) هیچ عهد و پیمانی در اینها مورد اعتماد نیست -داریم می بینیم دیگر؛ این جلوی چشم ما است- به معنای واقعی کلمه اینها باج طلب و زورگو هستند و بدیهی است که ملّت ایران و نظام جمهوری اسلامی و مسئولان محترم نظام زیر بار هیچ باج طلب و زورگویی نخواهند رفت.

خداوند ان شاءالله شماها را محفوظ بدارد، موفّق بدارد، توفیق بدهد که ان شاءالله آنچه را وظیفه است انجام بدهید.

بروید ان شاءاللّه کاری کنید که در صدر جدول باقی بمانید.

والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته1) در ابتدای این دیدار، آقای دکتر علی لاریجانی (رییس مجلس شورای اسلامی) گزارشی ارائه کرد.

2) پروین اعتصامی.

دیوان اشعار؛ قصیده ای با مطلع یکی پرسید از سقراط کز مردن چه خواندستی / بگفت ای بی خبر مرگ از چه نامی زندگانی را 3) صحیفه ی امام، ج 12، ص 343؛ سخنرانی در جمع نمایندگان مجلس (1359/3/4)4) کتاب قانون مغولها5) محمّدتقی بهار؛ منظومه ی چهارخطابه6) اعلام رسمی استقلال ایالات متّحده ی آمریکا از بریتانیا7) خطبه های نماز عید سعید فطر (1397/3/25)8) یکی از حضّار: قوّه ی قضاییّه [تعقیب کند].

9) بیانات در دیدار رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی (1391/3/24)10) سوره ی توبه ، بخشی از آیه ی 12؛ .

چرا که آنان را هیچ پیمانی نیست .


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - کارکنان - مجلس - اسلامی - زیبایی - شورای - دیدار - جهانی - رمضان - ماه رمضان - مسئولان - خواهران - افزایش - مدیران - زندگی - حقیقی - امروز - جامعه - اصلاح - اسیر - عالی - محیط

آخرین اخبار سرویس:
بخواهید یا نخواهید، ایران «قوی ترین بازیگر» در عراق می ماند

نشست شورای مرکزی جبهه پایداری در قم برگزار می شود/ دیدار با آیت الله مصباح یزدی

پیگیری تملک خانه تاریخی «افتخارالاسلام»

ساخت و سازها مانع ثبت جهانی «گهر» است

محصولی به فارس خبر داد: نشست شورای مرکزی جبهه پایداری در قم برگزار می شود/ دیدار با آیت الله مصباح یزدی

بندرامامی ها از 75 شهید استقبال کردند

امام جمعه تبریز: حجاج برای تجارت به مکه نمی روند

ولایتی: مخالف هرگونه حضور آمریکا در منطقه هستیم

رییس سازمان میراث فرهنگی: ساخت و سازها مانع ثبت جهانی «گهر» است

محسن هاشمی:حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/سوء تفاهم رسانه ای است

روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منصوب شد

مجری زن رسانه ملی: ممنوع التصویر نیستم!+عکس

شهرام احمدپور فرماندار شهرستان آبیک شد

آقای بطحایی! صادقانه پاسخ فرهنگیان را بدهید

حاشیه ای بر سخنان دادستان کل کشور

سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند دوتابعیتی نیست

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد: روابط عمومی سنتی پاسخگو نیست

برگزاری همایش روز ملی بزرگداشت امامزادگان در کردستان

نشست مشترک شورای اداری شهرستان های نوشهر ، چالوس و کلاردشت در چالوس

همایش روسای شوراهای اسلامی مراکز استانها و کلانشهرها

آب شرب خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارد

هشدار ریاست اجراییه از استفاده سیاسی از نیروهای کماندو

کارهایی که باید قبل از صبحانه خوردن انجام دهیم

انتصاب سردار آبرومند به عنوان جانشین فرمانده قرارگاه جنگ نرم سپاه

واکنش علاءالدین بروجردی به شایعه بازداشت: دشمن به دروغ پردازی عادت دارد/ از بدو انقلاب به آمریکا ممنوع الورود شدم

عکس| چهره جدید علیرضا جهانبخش خیلی یهویی!

دشمن به این گونه دروغ پردازی ها عادت دارد/ از بدو انقلاب به آمریکا ممنوع الورود شدم

واکنش بروجردی به شایعه بازداشتش

نخستین پایگاه سلامت اجتماعی در شهر فیض آباد راه اندازی شد

دفتر ریاست جمهوری ایران: ترامپ 8 بار درخواست ملاقات با روحانی نمود

وحدت مسؤلان خنثی کننده توطئه دشمن است

فلاحت پیشه: سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند، تابعیت مضاعف ندارد

بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد

اعلام آمادگی دبیرکل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان

سیاست برون سپاری در دستگاه های اجرایی طارم تقویت شود

واکنش علاءالدین بروجردی به شایعه بازداشتش: دشمن به این گونه دروغ پردازی ها عادت دارد/ از بدو انقلاب به آمریکا ممنوع الورود شدم

حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران

سفیر جدید ایران در فنلاند تابعیت آمریکا دارد

نظر زیباکلام درباره قدرت فضای مجازی در جامعه

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در قم

پیکر مطهر شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

تکذیب ارسال پیامک به خانواده شهدا برای شکایت از استاندار تهران

سیاست برون سپاری در دستگاه های اجرایی طارم تقویت شود

نفرات برتر یازدهمین رویداد شتاب آذربایجان معرفی شدند

پرچم متبرک رضوی وارد شهرتوپ آغاج کردستان شد+ تصاویر

افغانستان امروز به عالمان جریان ساز نیاز دارد

حکم استفاده از دفترچه ی بیمه ی درمانی دیگران

قرآن پاسخ می دهد: آیا مادر می تواند کمتر از دوسال به فرزند شیر دهد؟

ابلاغ برنامه محرومیت زدایی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی

محسن هاشمی: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد/بدهی 14 هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری تهران

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم سید رضا هاشمی از تیپ فاطمیون - قم

حضور کم رنگ دعا خوانان در روزهای عادی

نفرات برتر یازدهمین رویداد شتاب آذربایجان معرفی شدند

سردار آبرومند جانشین فرمانده قرارگاه جنگ نرم سپاه شد

تکذیب ارسال پیامک به خانواده شهدا برای شکایت از استاندار تهران

بزرگترین مجسمه مذهبی دنیا کجاست؟ + عکس

دبیرکل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان اعلام آمادگی کرد

تکذیب شبکه فساد درخرید تضمینی گندم؛ تخلف اعلام تا بررسی شود

تکذیب شبکه فساد درخرید تضمینی گندم؛ تخلف اعلام تا بررسی شود

نفوذی ها مانع تحقق مطالبات مقام معظم رهبری اند/ حکم بابک زنجانی قطعاً اجرا می شود

دشمن به دنبال استحاله و نابودی حقیقت انقلاب از درون است/ ماموریت های مهم امروز حوزه و روحانیت انقلابی

تبارشناسی مقابله علما با کالای خارجی

رأی دادن به افراد ناشایست در انتخابات حرام است

مواظب باشیم ضد انقلاب نشویم

شهید محمد صادق صدر الگوی مبارزه با طاغوت بعثی بود

آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی

همراه اول تنها روابط عمومی 8 ستاره سرآمدی ایران

آبشار«بیشه»قطب گردشگری کشور می شود

بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی / دشمنی با آمریکاو اسراییل هزینه های خود را دارد!

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعا: مشکل، همان پشت صحنه شماست!

پاسخ کدخدایی به یک پرسش: اگر نامزدی به اشتباه ردصلاحیت شود، چه می کنید؟/آخرین وضعیت پرونده اسفندیار رحیم مشایی/برادر خاتمی: اصلاح طلبان سوپاپ اطمینان نظامند/بازداشت شبانه یک مقام فاسد مرتبط با پرونده خودرو

همایش بزرگداشت امامزادگان

شرکت های مختلف با ارز دارویی چه کالاهایی وارد می کنند؟

امکان مدیریت فالورها در اینستاگرام امکانپذیر می شود

حوزه حریم خصوصی ندارد/ همه باید بدانند در حوزه چه خبر است

تفکر سکولاریسم اجتماعی حوزه های علمیه را تهدید می کند/ معیار اعتدال تبعیت از ولایت فقیه است

حکومت اسلامی در برابر تجاهر به فسق مسئول است

چند نکته جالب درباره بهترین دوست خانم ها: المــــاس !

دریای خزر از فضا

آقای بطحایی! صادقانه پاسخ فرهنگیان را بدهید

نماز جمعه سنگر فرهنگی است

زیارت 60 شهید تازه تفحص شده

پرونده مشایی اخیرابه دادگاه رفت

همیشه گوشه چشمی سوداگرانه به نوسازی داشته ایم

سردار آبرومند جانشین فرمانده قرارگاه جنگ نرم سپاه شد

مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها در ارومیه

دامن زدن به اختلافات به منافع ملّی آسیب خواهد زد

حراست و بازرسی محور صیانت از دستگاه های اجرایی است

به بهانه اختلاس دیگران دست از کار خیر نکشید

انتشار «فلسفه سیاسی آیت الله خامنه ای» به ترکی استانبولی

دلخوشی به غرب سبب معطل ماندن سرمایه و ظرفیت های داخلی می شود| اقتصاددانان غرب گرا به عنوان مسببان اصلی مشکلات مورد بازخواست قرار گیرند

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

لرستان به مقصد «قطارهای گردشگری» تبدیل می شود

گفتمان سازی صحیح در جامعه باید نهادینه شود

آغاز دومین عملیات مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله در هشتاد سال اخیر

دوقطبی سازی، هدف امروز دشمن

صحبت های جدید علم الهدی در مورد سند 2030

بیانات در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی

بیانات در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی