مطالب مرتبط:
بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند
امید و نشاط اجتماعی نباید در جامعه کم شود/ بحران های اجتماعی با برگزاری جلسات حل نمی شود
اجرای برنامه های هدفمند برای ترویج فرهنگ نماز خوانی در جامعه
واقعیت تلخ جامعه ما، دولت گرایی است/ شوراها نقش ویژه ای در چابک سازی دولت دارند
جاسوسی از جلسه ستاد بحران مانشافت / اوزیل از ترکیب آلمان کنار گذاشته می شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 31 خرداد 1397 ساعت 22:302018-06-21اقتصادي

بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند


تهران- ایرنا- کارشناسان آسیب های اجتماعی معتقدند، با توجه به شرایط اقلیمی، کمبود منابع آب، شرایط زیست محیطی و جمعیت روبه افزایش کلان شهرها، - ساخته شدن شهرک های جدید و مسکن مهر در کنار شهرهای مادر، به دلیل آسیب شناسی نشدن در بخش های مختلف، پیامدهای منفی فراوانی در پی داشته است.

هرچند سیاست ایجاد شهرک های جدید و مسکن مهر در کنار کلان شهرها و شهرهای مادر به دلیل سرریز جمعیت و خانه دار کردن اقشار کم درآمد بوده اما کارشناسان علوم اجتماعی تاکید دارند باید در کنار این مهم، مسائل و شاخص های زیست محیطی، عرضه و تقاضا، امکانات رفاهی، فضای سبز و بهداشت عمومی کیفی در نظر گرفته شود اما متاسفانه این موضوع از سوی شهرسازان و انبوه سازان کمتر مورد توجه بوده است.

به گفته این کارشناسان شرکت کننده در همایش ملی آسیب های اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مسکن همانند آموزش و بهداشت از اولویت های مهم زندگی اجتماعی به شمار می رود که بررسی های علمی و پژوهشی در این زمینه نشان می دهد بیشتر شهرهای جدید و مسکن های مهر به دلیل نداشتن شاخص ها و امکانات زیستی نتوانسته است جمعیت مورد نظر شهرهای مادر را جذب کنند.

** خالی بوده شهرک های جدید در نتیجه نبود امکانات مهدی مسعودیان پژوهشگر و محقق علوم اجتماعی در نشست تخصصی مسائل و آسیب های شهری با تاکید بر شهرهای جدید درباره میزان تحقق زیست پذیری در شهرهای جدید گفت: شهرسازی از سال 1360 تصمیم گیری شد اما جمعیتی که برای این شهرک ها پیش بینی شده بود، به دلیل عدم رضایت ساکنان و نبود امکانات شهری در این شهرکها وجود ندارد.

به گفته وی، جمعیت مصوب شهرهای جدید نزدیک چهار میلیون نفر پیش بینی شده بود اما طبق آمار سال 1395 نزدیک 767 هزار نفر در این شهرها ساکن هستند.

به گفته این محقق، زیست پذیری شهری از نظر اجتماعی، اقتصادی و روانی در زندگی مردم تاثیر گذار است و آن را می تواند به مکانی جذاب، مطلوب برای زندگی کار و تفریح تبدیل کند که از مهمترین ویژگی هایش عینی بودن است که شهرسازان به آن اهمیت می دهند.

این پژوهشگر ادامه داد: اما جابجایی، حمل و نقل، مسکن، سلامت و بهداشت، فضای عمومی جذاب فرصت های اقتصادی، هویت محلی، عدالت، صمیمیت و راحتی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است که ما در پژوهش های خود نتایج عکس آن را داشته ایم.

وی افزود: بررسی 82 مقاله پژوهشی علمی در فاصله زمانی سال های 1376 تا 1396 نشان می دهد که مسائل مختلفی همچون پنج بعد زیست پذیری از لحاظ اجتماعی، محیط، خدمات و زیرساخت و اقتصاد ومدیریت در 36 شاخص آسیب شناسی، کیفیت زندگی، مکان یابی، حس تعهد، مدیریت، جمعیت پذیری، کیفیت فضایی، زیستی و زمین شناسی فراتر از یک کار شهرسازی یا مدیریت شهری درنظر قرار گرفته است.

مسعودیان با بیان اینکه بیشترین پژوهش های علمی به شهرک های جدید اطراف تهران مربوط است، اضافه کرد: 43 درصد پژوهش ها به چهار شهرک اطراف تهران و 57 درصد پژوهش ها به 13 شهر ارتباط دارد که نشان می دهد در بُعد اجتماعی، برابری، عدالت، سرمایه گذاری، جذب جمعیت و رضایت ساکنان، خدمات زیرساختی، مسائل زیست محیطی، فضای عمومی، مکان یابی، زیباسازی، متراژ و کیفیت مسکن و قیمت زمین بی توجهی هایی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: از میان 36 شاخص مطرح شده فقط شهرک بهارستان از نظر هویت و حس تعلق، شهر جدید اندیشه از لحاظ جذب جمعیت، تنوع فرصت شغلی، رونق سرمایه گذاری، قیمت زمین و مسکن، رضایت ساکنان و شهر پرند از نظر مکان یابی و شهر مهاجران از لحاظ زیبایی سازی، نمرات مثبتی را به خود اختصاص داد ه اند.

این محقق علوم اجتماعی با تاکید براینکه پژوهش ها نشان می دهد در ساخت شهرک های جدید به علوم اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی توجه نشده است گفت: شهرهای جدید همانند شهرک اندیشه هرچقدر به مادر شهرها نزدیکتر باشند از وضعیت مطلوب تری برخوردارند زیرا 400 هزار مسکن مهری که در فضاهای نامناسب ساخته شد احساس حقارت و نابرابری اجتماعی را برای ساکنانش ایجاد کرده است.

وی براین باور است که برای ساخت یک شهرک، چگونگی زندگی مردم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

** چرایی شکست اهداف مسکن مهر زهرا امامی غفاری پژوهشگر دانشگاه نیز در این نشست، درباره ارزیابی پیامدهای اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای جدید گفت: مسکن مهر خروجی کلان مسکن سازی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

به گفته وی، بررسی ها نشان می دهد جامعه مسکن 9 محور و 55 برنامه مقدماتی داشته و قرار بوده دولت وقت در این طرح اجاره مسکن اجتماعی 99 ساله را عملیاتی کند به طوری که قیمت زمین از قیمت نهایی مسکن حذف شود تا با این کار به اقشار کم درآمد و محروم کمک شود.

این پژوهشگر اظهار داشت: دولت نهم این موضوع را مهمترین طرح کاری خود انتخاب کرد تا راه سومی برای رفع معضل بخش مسکن باشد زیرا در دهه 60 با واگذاری زمین روبرو بودیم و بخش زیادی زمین ها واگذار و ساختش توسط مردم انجام شد و در دهه 70 نیز بازار زمین و مسکن وارد بخش خصوصی و به بازار سپرده شد که جهش های قیمتی در بخش مسکن را شاهد بودیم و تورم بخش زمین و مسکن را در پی داشت.

وی با بیان اینکه عمده معضلات بخش مسکن از دهه 80 رخ داد، افزود: در واقع در این دوره زمانی مسکن از یک نیاز اجتماعی و مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شد که دولت سیاست مسکن مهر را تغییر داد؛ درواقع پس از شکل گیری و تدوین مسکن مهر، پیامدهای آن را در شهرهای جدید از لحاظ اجتماعی و فرهنگی شاهد بودیم.

امامی غفاری اضافه کرد: سیاست های دولت برای مسکن مهر ایجاد سرپناه برای اقشار کم درآمد بود اما با دخالت بخش خصوصی و ایجاد رانت و مالکیت، این پروژه با شکست مواجه شد درحالی که در بیشتر کشورهای دنیا مسکن را کالای اولیه استحقاقی مانند آموزش و سلامت برای مردم خود می دانند.

وی یادآورشد: موضوع مسکن اجتماعی در نیمه قرن 20 مطرح شد؛ به نحوی که نظام سیاستگذاری مسکن در کشورهای پیشرفته ای همچون انگلستان، دانمارک و نروژ توسط دولت ها صورت می گیرد.

این پژوهشگر ادامه داد: کیفیت مسکن در برنامه ریزی دولت رفاه مهم و گفتمان ملی خانه دار شدن است، درحالی که در مسکن مهر و حتی برخی از شهرهای جدید، شیوه ساخت و کیفیت مسکن درنظر گرفته نشده است به شکلی که تولید 20 تا 30 هزار واحد ثابت در سال مطرح بود اما در سال 1385 تعداد واحدها به یک میلیون و 500 هزار واحد رسید که این امر نشان می دهد علاوه بر کیفیت، عرضه و تقاضا نیز دیده نشده است.

به گفته وی، مشکل انبوه سازی مهر از جایی کلید خورد که تصمیم گیران نمی دانستند مردم در این شهرها و مناطق زندگی می کنند یا خیر؟امامی غفاری، از دیگر تبعات این طرح را موازی کاری برخی دستگاه های دولتی همچون بنیاد مسکن و کمیته امداد(ره) در ساخت مسکن دانست و گفت: ایجاد شهرهای جدید با هدف کاهش حجم جمعیت کلانشهرها بود اما با تقابل طبقه های ویلاهای لوکس تا مسکن مهر مواجه شدیم.

وی عدم امنیت و سرمایه را از دیگر مشکلات مسکن مهر برشمرد و افزود: به طور مثال بلندمرتبه سازی مسکن مهر در برخی از شهرها همچون بندرعباس منجر به این شد که ورودی هوای شهرها دچار معضل شود.

** نگاه تصمیم گیران به شهرک های جدید باید واقع بینانه باشد حسین ایمانی جاجرمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: آمارها نشان می دهد هرچه شهرهای جدید به شهرهای مادر نزدیکتر باشند، مانند شهرک اندیشه، جمعیت پذیری بیشتری دارند و موفقترند، اما طبق قانون جدید، باید شهرک های جدید دور از شهرهای مادر باشند که همین امر در عدم موفقیت ایجاد این شهرکها موثر خواهد بود زیرا سالها طول می کشد تا آب، برق و پاسگاه نیروی انتظامی آنان تامین شود.

به گفته وی، تصمیم گیران باید واقع بینانه به موضوع شهرک های جدید نگاه کنند تا امکانات لازم تامین شود زیرا در شهرهایی که در جمعیت پذیری شکست خوردیم و در مقابل آن فضاهایی که در داخل شهر رها شده بودند مانند اسلامشهر و ملارد توسط مردم و سوداگران ساخته و پراز جمعیت شدند.

این استاد دانشگاه معتقد است، اگر موضوع مسکن مهر مطرح نمی شد شاید سالها بعد از این نیز مساله افزایش جمعیت اتفاق نمی افتاد که نکته قابل تاملی است.

** چرایی کاهش اعتماد اجتماعی به مدیریت شهری ناصر فکوهی استاد گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز در این نشست، سبک زندگی را همانند آسیب های اجتماعی در نظام کلانشهر تهران دانست و گفت: مشکل این است که تصمیم گیرندگان ما نمی دانند تفاوت شهر، شهرک جدید و کلان شهر چیست.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط اقلیمی، بالای 80 درصد شهرهای کشور ما شهرهای مادر و کلان شهر دارای جمعیت میلیونی هستند، افزود: اکنون تهران، کرج و قزوین یک سوم جمعیت ایران را در خود جای داده اند؛ بنابراین تراکنش شهری و فضای کلانشهری کاملا متفاوت است.

این محقق علوم اجتماعی اضافه کرد: باید بدانیم وقتی در کلان شهر زندگی می کنیم سبک زندگی خانوارهای ما متفاوت است و 90 درصد تجربه زیستی مردم در شهرها در حباب، راهروها و جزایر شهری بین محل کار، زندگی و فراغتشان می گذرد.

فکوهی با بیان اینکه مدیران شهرهای کشورهای پیشرفته تفاوت سبک زندگی ها را پذیرفته اند، خاطرنشان ساخت: اما در کشورمان این موضوع هنوز درک نمی شود؛ ما سیستم برای یکسان سازی گروهی از سبک های زندگی داریم که خود جرم سازی می کند و ممکن است برخی از این موارد جرم نباشد؛ بنابراین این مکان ها به فضاهای خصوصی، نیمه خصوصی و زیرزمینی تبدیل و در نهایت آسیب های جدی تری را برای شهرها در پی خواهد داشت.

وی براین باور است، با توجه به بحران آب و منابع زیست محیطی در کشور، باید برای کلان شهرها و شهرک های جدید و اقماری خود آسیب را تعریف و آسیب زدایی کنیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید صبر و تحمل را در سبک های زندگی ها افزایش دهیم زیرا تظاهر، ریا و دروغگویی میزان اطمینان و اعتماد اجتماعی را نسبت به مدیریت شهری کاهش می دهد.

** توسعه به صداهای خاموش گوش می دهد ناصرالدین غراب از پژوهشگران جمعیت شناس نیز در این نشست درباره مناقشه توسعه اجتماعی در شهرهای جدید گفت: به توسعه اجتماعی مساله محور که گفتمان مدیریت شهری در شهرهای جدید است، تاکید داریم؛ به طوری که انسانها در این توسعه همیشه عوامل بازدارنده هستند یعنی برنامه هایی که مدیران در ذهنشان دارند مانع رسیدن به اهداف مدیریت جامع می شود.

وی بر این باوراست که توسعه نگاهی است که به صداهای خاموش گوش می دهد.

سومین همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران با محوریت وضعیت موجود، دستاوردهای نظری بومی و سیاست ها، برنامه ها و راه های پیشگیری، مداخله، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در تالارهای شریعتی و سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.


کلید واژه ها: اجتماعی - علوم اجتماعی - آسیب های اجتماعی - جدید - جمعیت - زیست - مسکن - زندگی - اقتصاد - بهداشت - پیش بینی - مسکن مهر - اقتصادی - اقشار کم درآمد - مادر - شاخص - علوم - شرایط - تصمیم گیری - نشان - بینی - علمی - خانه دار - دانشگاه - شهرسازی - افزایش - تفریح - اهمیت - تصمیم - همایش

آخرین اخبار سرویس:
معاون اقتصادی رییس جمهور خبر داد تهاتر طلب ها و بدهی های بخش خصوصی و دولت تا مبلغ 50 هزار میلیارد تومان

دارپا میکروربات می سازد

باز هم دلار و سکه خبرساز شد

رییس سازمان حج و زیارت: برای تامین ارز هیچ سوبسیدی نگرفتیم

حرکت قطار شیراز به مشهد روزانه خواهد شد

قدیمی ترین کارخانه قند خاورمیانه

قیمت های عجیب میوه ها در بازار تجریش(گزارش تصویری)

نماینده ای که 40 میلیارد تومان سپرده گذاری کرد کیست؟

از سوی مدیر عامل بانک صادرات ایران عنوان شد شفاف سازی بانک صادرات ایران در مورد روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه

تسهیلات 500 هزار تومانی ویژه ساکنان مناطق محروم برای زیارت عتبات

333 چند قلو از ابتدای امسال در سیستان و بلوچستان متولد شدند

13 هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی پرداخت می شود

بررسی مشکلات چهار طرح تولیدی در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

کاهش 12 درصدی اهدای خون+فیلم

سایپا به دنبال اصلاح قیمت خودرو است

بازاریابی کشاورزی را زجر می دهد

پرداخت تسهیلات کارآفرینی تا سقف 100 میلیون تومان

تحویل یک میلیارد و 760 میلیون دلار ارز پتروشیمی به کشور

شفاف سازی بانک صادرات ایران در خصوص روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه

افزایش امیدواری برای احیای نگین آبی آذربایجان

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان تهران خبر داد برخورد با خاطیان بانکی در امور ستاد رفع موانع تولید

شاغلان جدید صنایع دستی اصفهان بیمه می شوند

شهروندان مرکزی4 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات مشارکت کردند

پرداخت حدود 40میلیارد ریال خدمات بیمه ای به نیازمندان

تحویل یک میلیارد و 760میلیون دلار ارز پتروشیمی به کشور

آبادان و خرمشهر با فقر امکانات روبه رو هستند

بررسی افزایش قیمت ها با حضور مسئولان وزارت صنعت در کمیسیون قضایی

300نفر از مخلان بازار سکه و ارز دستگیر شدند

دستگیری 300 نفر از مخلان بازار سکه و ارز

وقتی سکه بهار آزادی 38 هزاز تومان بود +عکس

دریای دو رنگ در چابهار + عکس

حق کارآفرینان را از فراریان مالیاتی می گیریم

اینفوگرافیک | راه های صرفه جویی در مصرف آب

ارز مورد نیاز حجاج بدون کمک دولت تأمین شد

اجرای طرح هادی در روستاهای خلیفان

شفافیت تامین ارز با سامانه نیما/ادامه قاچاق در بازارچه های مرزی

واگذاری تسهیلات اشتغالزایی به سایر شهرستان ها

آژیر قرمز برای آب شرب اردبیل

طعم شیرین افزایش تولید عسل به کام زنبورداران

گردشگری داخلی در فضای تحریمی یک فرصت است

اجرای طرح هادی در 10 روستای خلیفان

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

مبادله نفت ایران با کالای روسی

ضرورت بهره گیری از ظرفیت های داخلی و دیپلماسی برای توسعه

اختصاص 18 میلیارد تومان به تصفیه خانه های بجنورد و آشخانه

شهروندان مرکزی4 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات مشارکت کردند

بررسی التهابات بازار سکه و ارز در کمیسیون حقوقی

استخدام کارشناس کال سنتر، کارشناس فروش در شرکت تک نت در همدان

داروی چینی وارد نمی کنیم

ماجرای سپرده 40 میلیاردی یک نماینده در ثامن الحجج

وقتی سکه بهار آزادی 38 هزاز تومان بود +عکس

افزایش قمیت آب معدنی

امروز در بازار تهران؛ بهای سکه 124 هزار تومان افزایش یافت+ جدول

پیشرفت 95 درصدی بزرگترین طرح عمرانی شهر بوکان + گزارش

توقف کامیون حامل موتور برق قاچاق

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

نشستی پیرامون "شفاف سازی ارز دولتی"

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

راهکارهای امنیتی کدهای دستوری موبایل به بانک مرکزی ارائه شد

تسهیلات ارزی با نرخ 3.5 درصد در اختیار کشاورزان

فوت و فن نگهداری از مبل چرمی

بررسی افزایش قیمت ها با حضور مسئولان وزارت صنعت در کمیسیون قضایی

دیالیزی‎های آذربایجان شرقی، دربه‎در دنبال «کاتتر» می‎گردند

بیمه تکمیلی رانندگان به زودی

تدوین پیش نویس معافیت مدارس از قبوض آب ، برق، گاز+ فیلم

آژیر قرمز برای آب شرب اردبیل به صدا درآمد

مراکز غیر رسمی، بلای جان آموزشگاه های خصوصی فنی و حرفه ای

افزایش امیدواری برای احیای نگین آبی آذربایجان

شاغلان جدید صنایع دستی اصفهان بیمه می شوند

معرفی هیوندای ولوستر N اسپورت جدید

S60 جدید باکیفیت ترین خودروی تاریخ ولوو!

برنامه آزمایشی استفاده از اسکوترهای برقی در سانفرانسیسکو

شایعه حذف ارز مسافرتی بهانه دست بازار داد

توسعه برند ملی و صادرات مسیر عبور از تحریم ها

خودداری از فروش طلا به بهانه افزایش لحظه ای قیمت!

مدیرعامل بانک کشاورزی مطرح کرد تسهیلات ارزی با نرخ 3.5 درصد در اختیار کشاورزان

ارز مورد نیاز حجاج بدون کمک دولت تأمین شد

سنگ های تزیینی زمینه ساز اشتغال

باید توازنی از نیروی اجتماعی در حقوق آب شکل گیرد/توازن نباشد حاکمیت قدرت خود را با ذی نفعان به اشتراک نمی گذارد

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

معاون وزیر تعاون: رسانه ها سیاست زده شده اند

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

تمدید تغییر ساعت کاری اداره های دولتی گیلان

مسافری که ده هزار دلار پول را در پارک چوبر تالش جا گذاشت!

ایران ویترین باغبانی جهان است

یک ماه میهمان یار مهربان در قشم

گوشت گرم وارداتی در 20 نقطه اراک توزیع می شود

رییس کل بیمه مرکزی نیروی انسانی متخصص عامل توسعه صنعت بیمه است

بیش از 2 هزار میلیارد ریال در گردشگری اردبیل سرمایه گذاری شد

مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر همسان شود

یک سوم اشتغال استان اردبیل مربوط به کشاورزی است

بررسی التهابات بازار سکه و ارز در کمیسیون حقوقی

تسهیلات ارزان قیمت به بهره بردارن و کشاورزان اردبیلی تعلق می گیرد

شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در استان اردبیل تعطیل شد.

معاون وزیر تعاون: رسانه ها سیاست زده شده اند

نبود زنجیره تولید چالش اصلی حوزه کشاورزی است

مهلت ارسال مقالات به دومین همایش سواد رسانه ای تمدید شد

یک ماه میهمان یار مهربان در قشم

بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند

بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند